Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μέγεθος στήθους & σουτιέν θηλασμού


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστω παρα πολυ μακαρι να πανε ολα καλα και να εχω το ονειρο της ζωης μου στα χερια μου!!!!!!!!! Θα τον τσιμπαω συνεχεια για να βλεπω αν ειναι αληθινος μου φαινεται!!!!!!!!!!!!!!! Σου ευχομαι και εσενα οτι ποθεις να το εχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Απορία. Αν σου κάνουν τα δικά σου σουτιέν παρότι έχει πρηστεί λίγο το στήθος είναι καλύτερα να πάρεις σουτιέν εγκυμοσύνης προκέιμένου να μην έχει πτώση;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως αν είναι να πέσει δεν θα πέσει από τη χρήση σουτιέν εγκυμοσύνης, ξέρω ότι μετά τον 2ο μήνα της εγκυμοσύνης πρέπει να πάρεις σουτιέν εγκυμοσύνης. Εμένα τότε το επεσήμανε ο γιατρός μου αν και έτσι και αλλιώς είχαν αρχίσει να μη μου κάνουν τα δικά μου

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κυρίες μου,

Θα ήθελα να επισημάνω μια λεπτομέρεια που δεν την είδα να αναφέρεται στα σχόλια του τοπικ.κι εγώ δεν είμαι ειδικός και ευτυχώς με ενημέρωσαν εγκαίρως: τα σουτιεν εγκυμοσύνης και του θηλασμού έχουν μια σημαντική λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά: ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΑΝΕΛΕΣ! Ακόμα κι αν σας κάνουν τα προηγούμενα σουτιέν σας, και έχετε βολευτεί στα νούμερά σας (όπως εγώ με το μικροσκοπικό στήθος που δεν το βλέπω να αλλάζει καθόλου) πρέπει να επενδύσετε σε σουτιέν θηλασμού με την στήριξη από ύφασμα. Οι μπανέλες ακόμα και οι πιο ευλύγιστες πιέχουν και ταλαιπωρούν τους αδένες του στήθους ακόμα κι αν δεν το καταλαβαίνουμε εμείς. Εγώ (μη ρωτάτε τι τα ήθελα με τόσο μικρό στήθος!) χρησιμοποιούσα σουτιεν με μπανέλες προ εγκυμοσύνης και τα αντικατέστησα με σουτιεν θηλασμού (αυτά που ανοίγουν με το κλιπάκι στην τιράντα) που αγόρασα στο λητώ αρκετά οικονομικά θα έλεγα (έπεσα σε έκπτωση). Να σας ομολογήσω όμως και τη σκέψη μου: νιώθω ότι αν είναι μια φορά θαύμα το ότι μια ζωούλα που μεγαλώνει μέσα μου σύντομα θα βγει στον κόσμο, άλλη μία φορά θαύμα νίωθω (κι ας με αξιώσει ο Θεός να το καταφέρω)πως το σώμα μου θα καταφέρει να παράγει την πρώτη τροφή του μωρού, και θα νιώσω αυτή την υπέρτατη εμπειρία του θηλασμού... όσες έχουν ήδη γεννήσει και θηλάσει θα με καταλαβαίνουν... Κι ίσως αυτή η εμπειρία να αξίζει και την χαλάρωση και το πρήξιμο κι όλα τα παρελκόμενα: Δεν πειράζει βρε κορίτσια, ας θυσιάσουμε και το τοπλες καλοκαιρινό μπάνιο για τα μπεμπάκια μας! :-Ρ

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικη μου εμπειρια λεει οτι το πιο αχρηστο πραγμα ειναι τα σουτιεν εγκυμοσυνης-θηλασμου.. δεν υπαρχει πιο αχρηστο πραγμα..

Τα λεγομενα "εγκυμοσυνης" δεν ειναι παρα απλα σουτιεν (σαν αυτα που φορουσαμε στην εφηβεια, χωρις μπανελες τα οποια τα "μοσχοπουλανε" τα καταστηματα βρεφικων κ ειδων εγκυμοσυνης.. Μπορεις να βρεις καλιστα παρομοια σε απλα μαγαζια με εσωρουχα και στη μιση τιμη..

Τα δε θηλασμου ισως να εξυπηρετουν μητερες με μεγαλο και βαρυ στηθος.. Για μενα που εχω μικρο πιο πολυ με βολεψαν κατι απλα βαμβακερα μπουστακια της τριουμφ που απλα τα τραβουσα κατω και θηλαζα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Dora,

καλή η πρόταση για τα βαμβακερά μπουστάκια, ιδίως για εμάς που δεν έχουμε πλούσια τα ελέη, έχω όμως μια ερώτηση: έχεις επιχειρήσει ποτέ γρήγορο βηματισμό φορώντας ένα απλό μπουστάκι κι έχοντας ένα ελαφρό πρήξιμο, ίσα-ίσα μια ευαισθησία στο στήθος? Από προσωπική εμπειρία, αρκετά δυσάρεστη, εκτίμησα πολύ αυτό το ροδελάκι από επιπλέον ύφασμα που κρατάει το στήθος στα σουτιέν εγκυμοσύνης-θηλασμού! Βέβαια κάθε σώμα έχει τις δικές του ανοχές και τις δικές του ανάγκες, και κάθε γυναίκα επιλέγει σύμφωνα με αυτές, δεν προσπαθώ να πλέξω το εγκώμιο στα ειδικά σουτιέν!

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είχα παραγγείλει ένα σουτιέν θηλασμού από Mothercare στο χρώμα του δέρματος Emma Jane, το πλήρωσα 16,79€ με την μετατροπή σε ευρώ και δεν μπορείτε να φανταστείτε τί τέλεια εφαρμογή έχει. Είχα αγοράσει στην πρώτη εγκυμοσύνη από το mothercare στην Ελλάδα σουτιέν θηλασμού πακ.των 2 άσπρο και μαύρο αλλά αυτό ειναι κλάσης ανώτερης ποιότητας..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και από εμάς!

Εμένα με βολέψανε αφάνταστα τα σουτιέν θηλασμού μέχρι και τώρα και πιό πολύ 2 που πήρα από τα Μothercare (πρέπει να έχουνε και σε μάυρο). Βέβαια μία φίλη μου δεν φόρεσε καθόλου τέτοια σουτιέν και από ότι μου είπε, μια χαρά θήλασε το μωρό και φόραγε και ότι της άρεσε. Είναι ανάλογα στη κοπέλα δηλαδή. Όσο για την μπανέλα που αναφέρθηκε ότι δεν κάνει να χρησιμοποιούμε, συμφωνώ καθώς επίσης σε ένα μαγαζί μου είπανε να αποφέυγω και την δαντέλα στα σουτιέν, ιδικά κοντά στη θηλή.

Φιλάκια σε όλες και έυχομαι ότι καλύτερο!!!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει μαυρο ,,,,το πακετακι 1 μαυρο 1 μπεζ...μια χαρα ειναι !!και εμενα με εχουν βολεψει πολυ εχω παρει 2 εγκυμοσυνης και 2 θηλασμου ..και τα φοραω ολους τους μηνες τωρα

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
το Μothercare εχει σουτιεν θηλασμου σε μαυρο; γιατι και εγω ψαχνω καιρο και δεν ήξερα οτι υπαρχει.Μονο με παραγγελια γινεται;

 

Εχω πάρει ένα άσπρο από βιολογικό βαμβάκι, αλλά υπάρχει και σε μαύρο

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=427

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια πάντως αγόρασα πριν ένα μήνα περίπου ένα σουτιέν εγκυμοσύνης από Λητώ το πλήρωσα 40 ευρώ και έπαθα αλλεργία....φαγούρα συνέχεια στη θηλή και επειδή ήταν σφικτό με έπιασε φαγούρα και στο σημείο κάτω από το στήθος όπου το έξυνα στον ύπνο μου και το πρωί είχα κάνει πληγή.Δεν το ξαναφόρεσα και τώρα θα πάρω ένα απλό χωρίς μπανέλες και τέλος.Δεν αξίζει να χαλάς τόσα λεφτά για εσώρουχα εγκυμοσύνης και να παθαίνεις και αλλεργία στο τέλος.

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

πάρε ένα απο βιολογικό βαμβάκι, αυτά δεν περιέχουν βλαβερά χημικά!

Τελικά πήρα και ένα ακόμα, είναι πολύ ωραίο, γαλλικό http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=428

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο οτι εχω ακουσει και διαβασει δεν επανερχεται και για αυτο οσοι ειναι να κανουν καποια επεμβαση περιμενουν να κανουν παιδια πρωτα.

Παντα ομως να ζυγιζεται η πιθανοτητα στο να γινει κατι κατα την διαρκεια της επεμβασης...

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eγω πάντως αντιμετώπιζω προβλημα στο να βρω νουμερα σουτιεν...

Εχω μεγαλο cup, που εχει μεγαλωσει κι αλλο και μικρη πλατη...

Παλι αυτες τις μερες εψαχνα - πηγα σε πολλα μαγαζια και παλι κατεληξε να μου εφαρμοζει μονο ενα απο τα - δεν ξερω κι εγω ποσα δοκιμασα - το οποιο ηταν και αθλιοτατο εμφανισιακα!!!!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
εγώ κορίτσια πάντως αγόρασα πριν ένα μήνα περίπου ένα σουτιέν εγκυμοσύνης από Λητώ το πλήρωσα 40 ευρώ και έπαθα αλλεργία....φαγούρα συνέχεια στη θηλή και επειδή ήταν σφικτό με έπιασε φαγούρα και στο σημείο κάτω από το στήθος όπου το έξυνα στον ύπνο μου και το πρωί είχα κάνει πληγή.Δεν το ξαναφόρεσα και τώρα θα πάρω ένα απλό χωρίς μπανέλες και τέλος.Δεν αξίζει να χαλάς τόσα λεφτά για εσώρουχα εγκυμοσύνης και να παθαίνεις και αλλεργία στο τέλος.

΄

Γεια σου MAROU. Ηθελα να σε ρωτήσω αν το σουτιέν που αγόρασες είναι βαμβακερό. Σε ρωτάω γιατί έχω και εγώ συμπτώματα σαν αυτά που περιγράφεις και δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να φταίει το σουτιέν (εγώ δεν το πήρα απο το Λητώ).

e5s2p1.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
΄

Γεια σου MAROU. Ηθελα να σε ρωτήσω αν το σουτιέν που αγόρασες είναι βαμβακερό. Σε ρωτάω γιατί έχω και εγώ συμπτώματα σαν αυτά που περιγράφεις και δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να φταίει το σουτιέν (εγώ δεν το πήρα απο το Λητώ).

 

Και εγώ έιχα αλλεργία από βαμβακερό σουτιέν στην πλάτη, μάλλον το λαστιχό του ήταν από κανένα PVC ή μπορεί από μεταλλικά γαντζάκια, γιαυτό τώρα προτιμώ τα βιολογικά, που και τα λαστικάκια τους είναι χωρις PVC και τα μεταλλικά μέρη (αν υπάρχουν) ειναι χωρις βαρεα μεταλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σε όλες!!! Χρειάζομαι λίγη βοήθεια... Είμαι στην 35η εβδομάδα και θέλω να παραγγείλω σουτιεν θηλασμού από τη mothercare, αλλά δεν ξέρω σε τί νούμερο. Ο οδηγός μεγεθών μου βγάζει πολύ μεγαλύτερη περίμετρο απ'αυτήν που ήδη φοράω κι ένα νούμερο μικρότερη κουπ ( Συγκεκριμένα φοράω 80D αυτήν τη στιγμή και ο οδηγός μου δείχνει 42C, αντί για 36άρι που δείχνουν τα σουτιέν μου από πίσω, ως αντίστοιχο με το αγγλικό νούμερο). Από εσάς που φορέσατε mothercare, υπήρχε καμία διαφορά ανάμεσα στο ευρωπαϊκό από το αγγλικό νούμερο? Αν ναι, πόσο? Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

απο ο,τι καταλαβα απο αυτα που διαβασα, καλο ειναι να μην εχουν μπανελες τα σουτιεν που φοραμε στην εγκυμοσυνη! Εγω εχω παρα πολυ μικρο στηθος , ειμαι στον 6ο κι ακομα δεν εχω δει καποια σπουδαια αλλαγη στο μεγεθος! Ομως τα κανονικα μου σουτιεν με μπανελες νιωθω οτι με σφιγγουν. Πηρα απο τον προηγουμενο μηνα απο h&m , ενα πακετακι με 2 σουτιεν θηλασμου χωρις μπανελες που ειναι πολυ πιο βολικα. Βεβαια ηταν θαυμα που βρηκα νουμερο, πηρα το μικροτερο και δεν γεμιζω και τελειως!! Σκεφτομαι οταν φτιαξω το βαλιτσακι για το μαιευτηριο να παρω αλλα 2 μεγαλυτερου μεγεθους, απο mothrecare, μπας και γινει καποιο θαυμα και φουσκωσει αυτο το μικροσκοπικο στηθος κατα τον θηλασμο, οπως ολες λενε.. φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

απο ο,τι καταλαβα απο αυτα που διαβασα, καλο ειναι να μην εχουν μπανελες τα σουτιεν που φοραμε στην εγκυμοσυνη! Εγω εχω παρα πολυ μικρο στηθος , ειμαι στον 6ο κι ακομα δεν εχω δει καποια σπουδαια αλλαγη στο μεγεθος! Ομως τα κανονικα μου σουτιεν με μπανελες νιωθω οτι με σφιγγουν. Πηρα απο τον προηγουμενο μηνα απο h&m , ενα πακετακι με 2 σουτιεν θηλασμου χωρις μπανελες που ειναι πολυ πιο βολικα. Βεβαια ηταν θαυμα που βρηκα νουμερο, πηρα το μικροτερο και δεν γεμιζω και τελειως!! Σκεφτομαι οταν φτιαξω το βαλιτσακι για το μαιευτηριο να παρω αλλα 2 μεγαλυτερου μεγεθους, απο mothrecare, μπας και γινει καποιο θαυμα και φουσκωσει αυτο το μικροσκοπικο στηθος κατα τον θηλασμο, οπως ολες λενε.. φιλια

η ωρα η καλη!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

επαναφέρω το θέμα αν και έχει καιρό να συζητηθεί απλά για να συμβουλεύσω τις μέλλουσες μανούλες. Είχα πάντα μεγάλο στήθος και στην εγκυμοσύνη και στο θηλασμό έγινε αερόστατο!! Οσο ήμουν έγκυος είχα πάρει περίπου 5 σουτιέν, τα 3 από mothercare και τα άλλα 2 νομίζω από λητώ, δε θυμάμαι καλά! Σε εμένα τουλάχιστον ήταν άχρηστα!! Τα είχα πάρει και για θηλασμό αλλά μόλις τα είδε η μαία όταν γέννησα (γιατί παραπονέθηκα ότι δε τα βόλευα με τίποτα τα τσιτσία) μου είπε ότι αυτά τα σουτιέν αυξάνουν την πιθανότητα μαστίτιδας γιατί δεν έπιαναν όλο το στήθος και έτσι θα πέτρωνε πιο εύκολα. (ήταν καλούτσικα μόνο για την εγκυμοσύνη). Αγόρασα τελικά από το μαιευτήριο 2 σουτιέν που τα φοράω και τώρα που έχω αποθηλάσει. Κουμπώνουν σταυρωτά μπροστά και αγκαλιάζουν τέλεια το στήθος, δεν έχουν μπανέλες και έβγαιναν μόνο σε άσπρο χρώμα. Σε μαγαζιά με είδη εγκυμοσύνης δε μου έδειξαν ποτέ τέτοια σουτιέν.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...