Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάρες με το καλό τα μωράκια σας.Είμαι νέα μανούλα και στην ψυχολογία μου πριν γεννήσω είχα και γω σκαμπανεβάσματα.Το βασικό είναι να μην σας πάρει από κατω και υποστήριξη από τον σύζηγο.Εγώ έβλεπα μωράκι σε διαφήμιση και έκλεγα!!!Όταν έρθει ο΄μως το αγγελούδι σας είναι τόσο μεγάλη η χαρά που πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο που μπορεί να πάθεις κατάθλιψη.Και 40 μέρες ήμουν μέσα γιτί και ο καιρός ήταν πολύ χαλια. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Τελικά διαπιστώνω πως ο 9ος μήνας είναι από τους πιο δύσκολους μήνες της εγκυμοσύνης.Δεν είναι μόνο η αναμονή αλλά και η σχετική ταλαιπωρία λόγω του επιπρόσθετου βάρους, των ορμονών και της γενικότερης καταπόνησης του οργανισμού.Έχω ΠΗΤ 1/3/2010 και πίστευα ότι ο μπεμπούλης μου δεν θα πάρει ολόκληρο το μήνα.Παρόλα αυτά κάνει ό,τι θέλει και έχω φτάσει στα όριά μου, νιώθω αφάνταστη κούραση.Παρόλα αυτά πιστεύω ότι όλες μας θα αποζημιωθούμε τη στιγμή που θα αντικρύσουμε τα μικρά μας θαύματα κι όπως αναφέρουν όσες έγιναν μανούλες, θα τα ξεχάσουμε όλα.Εύχομαι σε κάθε μία από εσάς τα καλύτερα και με το καλό να υποδεχτείτε τα μωράκια σας!

0Lfcp2.png?IY44ta1N
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και τώρα που μπήκα στον έβδομο....

αχ βρε κορίτσια φοβάμαι τα πάντα όσο πλησιάζει ο καιρός....

θέλω τόσο πολύ να περάσει ο καιρός αλλά από την άλλη φοβάμαι για τα πάντα και πιο πολύ την γέννα.... ας πάνε όλα καλά σε όλες τις μέλλουσες μανούλες Θεούλη μου!!!!!!!!!!!!

:? :-? :? :-? :? :-?:? :-? :? :-? :? :-? :? :-? :? :-? :? :-? :? :-? :?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι δεν είσαι η μόνη που φοβάται υπερβολικά και στο λέω εγώ που είμαι η προσωποποίηση της απαισιοδοξίας του φόβου και του άγχους:-).

Την άλλη εβδομάδα μπαίνω στον 8ο και έχω μέχρι τώρα αντιμετωπίσει τα παραπάνω συναισθήματα με 2 τρόπους. 1.Προσπαθώ να μην μένω πολύ ώρα στο σπίτι μόνη 2. Όταν είμαι στο σπίτι κάνω συνέχεια κάτι για να ξεχνιέμαι.

Τώρα εκείνη την ώρα τι θα κάνω :confused: δεν έχω ιδέα. Εύχομαι μόνο να μη με βάλουν κατευθείαν για καισαρική επειδή θα κάνω σαν την τρελή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια,

 

δεν έχετε κανένα λόγο να φοβάστε. όλα καλά θα σας πάνε. την ώρα του τοκετού δεν θα έχετε ώρα να σκεφτείτε το φόβο σας. είναι περίεργο αλλά σε καταλαμβάνει ένα απόλυτο αίσθημα ηρεμίας. σας εύχομαι με ένα πόνο και σύντομα να έχετε τα μωρά σας αγκαλιά:)

GhvGp2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ kardoula που μου τονώνεις μια πεποίθηση που διατηρώ στο βάθος του μυαλού μου, ότι δηλαδή εκείνη την ώρα θα φερθώ ψύχραιμα γιατί θα είναι για ιερό σκοπό. Αλήθεια εσύ όμως ήσουν αγχώδης πριν?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εγω στον γιο μου δεν ειχα αγχωθει τοσο πολυ στα φυσιολογικα πλαισια, τωρα οσο πλησιαζει ο καιρος γινομαι ολο και χειροτερα, δεν μπορω να κοιμηθω εχω καταντηση σαν τον βρικολακα σκεφτομαι ολοι την ωρα την καισαρικη και αν κατι παει στραβα αν το μωρο θα ειναι καλα μην παθω κατι γιατι εχω αλλο ενα παιδι στο σπιτι και τετοια εχω φρικαρει σας λεω .....

η θα κλαιω η θα εχω νευρα η θα καθομαι 3ηωρα την νυχτα στον καναπε και θα κοιταω το ταβανι ο αντρας μου μου λεει οτι θα καταντησω σχιζοφρενεις... τρελο αγχκς σας λεω και δεν ξερω το γιατι.

αντε να γεννησω να πανε ολα καλα να ηρεμησω και το ιδιο ευχομαι και σε σας κοριτσια...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου...και γω φοβάμαι...δεν έχω πατήσει ποτέ σε νοσοκομείο...ποτέ δεν έχω κάνει κάτι...έστω ένα ράμμα..αλλά βέβαια σκέφτομαι ότι τόσες γυναίκες το έχουν κάνει...γιατί όχι και γώ..αφού δεν υπάρχει άλλη λύση!!πιο πολύ όμως κοριτσια..δεν ξέρω..ανησυχώ...προβληματίζομαι...φοβάμαι...για τη νέα ζωή...το νέο ξεκίνημα..την μεγάλη αλλαγή στη σελίδα..που φτάνει το πολύ σε εναμιση μήνα...αυτό λίγο με τρομάζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8α σασ χαστουκίσω ολες και 8α γινει εδώ της τζούλιας!!! Βρε!! αντι να ιεμαστε χαρουμενες που μεχρι στιγμής ολα ειναι τέεεεελεια και τα μωράκια μας μεγαλώνουν εξαιρετικά, εμεις ειμαστε καλά και γενικά όλα ειναι όπως πρέπει μιρλιάζουμε!!????

 

για πάρτε το λιγο αλλιώς και βγειτε στη λιακάδααααααα!

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τη mara-76, κανονικά θα πρέπει να ευχαριστούμε το Θεό για το πολύτιμο δώρο που μας έδωσε και μεγαλώνουμε τα μωράκια μας στις κοιλίτσες μας και καλό είναι να Τον εμπιστευόμαστε λιγάκι........ ότι αφού κάνει τόσα πολλά θάυματα ημερησίως (ζούμε. αναπνέουμε, μεγαλώνουμε κτλ) έτσι θα είναι μαζί μας και στη δύσκολη αυτή στιγμή. Αν πάει να σας πιάσει άγχος κορίτσια σκεφτείτε και Εκείνον που σας δίνει αυτό το δώρο και προσευχηθείτε!! εγώ όταν πάω να αγχωθώ προσέυχομαι και νιώθω πολύ καλύτερα :) σας εύχομαι με έναν πόνο και υγειή μωράκια!!!!

dev151pr___.png
Link to comment
Share on other sites

ενα εχω να πω..πολυ κλαμμα με το παραμικρο κ καμια φορα κ χωρις λογο... το αστειο ειναι ο αντρουλης μου που ερχετε κ μου λεει πες μου βρε εγαπη μου τι εχεισ..εκανα κατι εγω???κ τον κοιταω κ κλαιω πιο πολυ.... χωρις να το θελω..αλλα οταν ηρεμω του εξηγω αλλα κ παλι δεν μπορει να το καταλαβει 100%... τι τραβανε κ αυτοι οι μπαμπαδες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μανουλες καλημερα..βαλτε μου και μενα μια φωνη γιατι εχω παραλυσει απο τη τρομαρα μου.Ειμαι 38+5 σημερα.πλησιαζουμε..Χτες στην επισκεψη στο γιατρο μετα το καρδιοτοκογραφημα ο γιατρος μου ειπε "ελαγενναμε μπορει και μεχρι τη κυριακη το βραδυ"!εχουν ξεκινησει τα πετρωματα στη κοιλια και μικροσυσπασεις!Η αληθεια ειναι οτι τοσο καιρο αυτο περιμενω να δω το μπουμπουκο μου και ειχα παρει τη γεννα και το τοκετο πολυ χαλαρα,,μη σας πω οτι ελεγα οτι περιμενα πως και πως να το ζησω.Απο εχτες εχω τρομαξει και ολο γκρινια και νευρα και κλαψουρισμα ειμαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

CK1 καταλαβαίνω την αγωνία σου και εγώ έτσι ήμουν.αλλά πιστεψέ με όσο πιο ήρεμη είσαι τόσο πιο καλό για το μπεμπέ και για τον τοκετό!μην ανησυχείς εξάλλου τόσες και τόσες γυναίκες που γέννησαν έπαθαν τίποτα;εγώ έτσι σκεπτόμουν και πήγα πολύ ψύχραιμη.Και φυσικά σκέψου το μπεμπάκι σου που θα αντικρύσεις σε λίγο!είναι υπέροχο συναίσθημα δεν περιγράφετε με λόγια!με έναν πόνο σου εύχομαι καλή λευτεριά!:P

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν και γενικα ειμαι πολυ αγχωδη ατομο , με την εγκυμοσυνη ειμαι γενικα πολυ χαλαρη . Αν σκεφτειτε οτι με επιαναν ταχυκαρδιες κ κρισεις πανικου απο το πολυ αγχος και τις πολλες εννοιες, τωρα ειμαι ακριβως το αντιθετο και ας εχω τα χιλια μοιρια προβληματα(εκτος εγκυμοσυνης).Απιστευτο μου φαινεται.Κατα διαστηματα με πιανουν διαφορα!!!,αλλα καθωτι φταινε οι ορμονες μετα απο λιγο μου περνανε.Πολλα νευρα δεν θεωρω οτι εχω.Αλλα τα σκαμπανεβασματα μου ταχω....δυστυχως.και τους εφιαλτες μου τους εχω..και τα κλαμματα μου...και κατι απεραντα κενα να κοιταζω..αλλα μετα συνερχομαι ,γιατι αλλιως...μεχρι να γεννησω ελεγα δεν θα την βγαλω καθαρη.Σημερα εκλεισα την 30η βδομαδα και περιμενω πως και πως το doppler στις 26 για να ξερω αν θα κανουμε καλο Πασχα ή οχι...να πω την αληθεια αλλιως ο υπερηχος στην γιατρο μου κ αλλιως θαναι εκει...ψιλοφοβαμαι τι θα δουμε,μηπως κατι δειξει διαφορετικο.αλλα χαζευω λιγα απο τα μωρουδιακα που εχουμε ψωνισει και ξεχνιεμαι...βλεπω κ τις φωτο του γαμου μας(στις 28/02 κλεισαμε 1 χρονο παντρεμενοι) ή το dvd και συνερχομαι αμεσως...

αυτα κοριτσια...ελπιζω ολες σας να βρειτε την ηρεμια σας μεχρι να γεννησετε..βασικα τον τροπο,γιατι η καθεμια μας τρωει τα δικα της ζορια!!!

0oWXCeS.jpg0oWXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νεκταρια, ταχυκαρδιες κ κρισεις πανικου εχω εδω και 20 χρονια. Ενα εχω να σου πω. Απολαυσα τις εγκυμοσυνες μου (3) επιδή για 9 μηνες δεν επαθα ουτε μια. Μαλλον ο οργανισμος μας προστατευει απο τέτοια ψυχολογικά προβλήματα. Τωρα που γεννάω το μεγαλύτερο μου αγχος ειναι πως θα ξαναπαθω κριση πανικου και τι θα κανω με 4 παιδια.

Επισης επιδη θα κανω την 3 καισαρικη εχω φοβερη ανασφαλεια αν θα πανε ολα καλά.

Link to comment
Share on other sites

πιο χ......α απο μενα δεν νομιζω να υπαρχει !!!! χωρις να θελω να το παινευτω !!!! Εχω γεννησει εδω και 4 1/2 μηνες !! Μολις εμαθα πως ημουν εγγυος , το πρωτο πραγμα ππυ σκεφτηκα ηταν , ωχχχχ , και θα βγει αυτο απο εκει ??? πως θα βγει ??? θα πεθανω !!! τελως παντων ! καποια στιγμη χαλαρωσα ( στον 4ο περιπου μηνα ) ! Και λεω , θα τα καταφερω , καπως ! 1 μερα πριν την γεννα ( μπηκα με προκληση ) δεν μπορουσα να παρω ανασα ! Μολις πατησα το ποδι στο νοσοκομειο , ειπα , τελος , θα τα καταφερω , θα ειμαι οκ, δεν θα φωναξω , δεν θα πονεσω , θα βγει ο μπεμπης και θα ειμαστε ολοι μια χαρα ! ( εκανα επισκληριδιο ) Κοριτσια , τοσο γελιο , και τοσο ωραια , δεν εχω ξαναπερασει !!!!! Ο αντρας μου , η γιατρος μου , η μαια μου !!! Ειμασταν μια ωραια παρεα , και βγηκε και ο μπεμπης να μας γνωρισει ! Αμα δεν το σκεφτεσε εκεινη την στιγμη , ολα θα γινουν τελεια και ευκολα ! Η μαια μου ελεγε , αμα φοβασαι , το μωρο δεν θα κατεβει . αφησου ! και θα γινουν ολα ! Με το καλο !!! Και με κανεναν πονο !!!!

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

8α σασ χαστουκίσω ολες και 8α γινει εδώ της τζούλιας!!! Βρε!! αντι να ιεμαστε χαρουμενες που μεχρι στιγμής ολα ειναι τέεεεελεια και τα μωράκια μας μεγαλώνουν εξαιρετικά, εμεις ειμαστε καλά και γενικά όλα ειναι όπως πρέπει μιρλιάζουμε!!????

 

για πάρτε το λιγο αλλιώς και βγειτε στη λιακάδααααααα!

 

συμφωνω απολυτα,δεν θελω να σας ξενερωσω αλλα ειναι δυνατο να φοβαστε? να εχετε εμπιστοσυνη στον γιατρο σας, να εχετε επιγνωση του τι συμβαινει στο σωμα σας και ολα θα πανε καλα.. αν ενα πραγμα με εμαθε η εγκυμοσυνη και η μητροτητα γενικοτερα ειναι να μη φοβαμαι τιποτα.. απο εσας αυριο μεθαυριο με το καλο θα εξαρταται μια ανθρωπινη ζωη, δεν εχετε την πολυτελεια να φοβαστε... και μη ξεχνατε πως ο,τι αισθανεστε το καταλαβαινει και το μωρακι σας γιαυτο μη τα αγχωνετε χωρις λογο.. καλη λευτερια σε ολες..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!

άνοιξα αυτό το θέμα για να δω πως τα πάτε από ψυχολογία..εγώ δεν είμαι και στα καλύτερά μου. Δεν ξέρω αν φταίει η εγκυμοσύνη, αλλά δεν βρίσκω και κάτι άλλο. Γενικά δεν αγχώνομαι με το θέμα της εγκυμοσύνης και ο ερχομός του μωρού μόνο θετικά συναισθήματα μου φέρνει. Ούτε άγχος, ούτε φόβος, ούτε τίποτα. Έχω ένα θετικό προαίσθημα οτι όλα θα πάνε καλά. έχω την εντύπωση όμως οτι υποσυνείδητα αγχώνομαι..γενικά νιώθω οτι είμαι σε πολύ ευαίσθητη φάση..μου έρχεται να κλάψω με την παραμικρή αφορμή, νιώθω περίεργα..Εσείς πως αισθάνεστε; έχει καμία παρόμοια συναισθήματα;

 

ορμονες ορμονες ορμονες.ολα φυσιολογικα ειναι .κ μετα απο την γεννα θα το νιωθεις καμια φορα αλλα οταν θα σε κοιταει το μωρακι σου θα επανερχεσαι!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν μια χαρά :D από πλευράς ψυχολογίας. Είχα βέβαια τη λαχτάρα πότε θα περάσει ο καιρός για να γεννηθεί το παιδί και τίποτα άλλο. Μετά τη γέννηση του Ευριπίδη πέρασα κατάθλιψη, από την οποία νομίζω ότι δεν συνήλθα εντελώς ποτέ.

 

Σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω πολλά νεύρα. Είμαι συνέχεια έτοιμη για καβγά. Μου φταίνε όλα. Μου φταίνε όλοι. Οι γνωστοί, οι άγνωστοι, ο άντρας μου, ο Ευριπίδης ( ο καημένος την έχει πληρώσει και αυτός μερικές φορές :oops::cry: ), ακόμα και η κόρη μου (ναι, ναι το έμβρυο :shock: επειδή είναι σε ισχυακή προβολή).

 

Α, και τα μέλη του φόρουμ μου φταίνε. Επειδή δεν συμφωνώ σε όλα μαζί σας. Με το ζόρι κρατιέμαι να μην απαντάω σε θέματα που διαφωνώ. :rolleyes::mrgreen:

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη, είμαι σχετικά σε κατάσταση χαλαρή!! Βέβαια τον μήνα αυτό έχω αρχίσει να πιάνω τον εαυτό μου να αγχώνετε για πολύ ηλίθια πράγματα μιας και δεν έχω και πολλά πράγματα να κάνω για να γεμίσω τον ελύθερο μου χρόνο!! Κατά τα άλλα το μοναδικό μου άγχος πλέον είναι τα κιλά που άρχησαν να ανηφορίζουν στην ζυγαριά μου και το οτι πλησιάζει ο τοκετός!! Ομολογώ οτι την τελευταία βδομάδα έχω ευχηθεί αμέτρητες φορές να μη φτάσει ποτέ η στιγμή της γέννας και ο κούκλος μου να μείνει εκεί μέσα!!! Αν βρεθεί τρόπος να παγώσω το χρόνο στο σήμερα θα το έκανα!!! Όσο για τη καθαριότητα, δεν κάνω πλέον υπερβολές γιατι οι αντοχές μου εξαντλούντε γρήγορα, απλά φροντίζω το σπίτι να παραμένει καθαρό βάση εβδομαδιαίου προγράμματος..π.χ. σήμερα πέρα απο τις κλάσσικες δουλειές έχω και μπαλκόνια!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...