Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Κορίτσια ξερει καμία αν υπαρχει προθεσμία για να περασεις απο επιτροπή 2η φορα???

Εμενα περασαν 2 χρονια απ οταν περασα και ανησυχω μηπως εχασα την προθεσμία.

Στη σελιδα του εοππυ διαβασα τα εξης

 

Στην ανωτέρω εγκύκλιο μεταξύ άλλων αναφέρεται: «Η κρίση της επιτροπής θα αφορά δύο προσπάθειες οι οποίες δεν μπορούν να απέχουν μεταξύ τους λιγότερο από 4 μήνες ούτε περισσότερο από έτος. Εννοείται ότι η ασφαλισμένη θα περάσει εκ νέου από επιτροπή για τις υπόλοιπες δύο προσπάθειες, καθώς επίσης και ότι περνάει κάθε φορά από επιτροπή όταν οι προσπάθειες γίνονται ανά έτος». Κατόπιν επαναλαμβανόμενων ερωτημάτων ασφαλισμένων διευκρινίζουμε ότι, οι ως άνω αναφερόμενοι χρόνοι του ενός έτους ισχύουν από την ημερομηνία έγκρισης της Επιτροπής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Miss sunshine είπε:

Κορίτσια ξερει καμία αν υπαρχει προθεσμία για να περασεις απο επιτροπή 2η φορα???

Εμενα περασαν 2 χρονια απ οταν περασα και ανησυχω μηπως εχασα την προθεσμία.

Στη σελιδα του εοππυ διαβασα τα εξης

 

Στην ανωτέρω εγκύκλιο μεταξύ άλλων αναφέρεται: «Η κρίση της επιτροπής θα αφορά δύο προσπάθειες οι οποίες δεν μπορούν να απέχουν μεταξύ τους λιγότερο από 4 μήνες ούτε περισσότερο από έτος. Εννοείται ότι η ασφαλισμένη θα περάσει εκ νέου από επιτροπή για τις υπόλοιπες δύο προσπάθειες, καθώς επίσης και ότι περνάει κάθε φορά από επιτροπή όταν οι προσπάθειες γίνονται ανά έτος». Κατόπιν επαναλαμβανόμενων ερωτημάτων ασφαλισμένων διευκρινίζουμε ότι, οι ως άνω αναφερόμενοι χρόνοι του ενός έτους ισχύουν από την ημερομηνία έγκρισης της Επιτροπής.

Σημερα η γυναικολογος μου στο πανεπηστιμιακο Λάρισας μου ειπε πως τωρα ειναι η περιδος και πως προλαβαινω αν σε βοηθα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας πέρασα 7/3 απο την επιτροπη θεσσαλονικης,πηρα εγκριση και μου εδωσαν ενα χαρτακι που λεει οτι απο 15/3 και μετα και καθε Δευτερα τεταρτη Παρασκευη μπορω να παω απο τα γραφεια να παρω την αποφαση για να την παω στο κεντρο εξωσωματικης να μου γραψουν τα φαρμακα.Ξερετε αν υπαρχει συγκεκριμενη ημερομηνια γιατι εγω δεν εχω καταφερει ακομα να παω λογω δουλειας.Υπαρχει περιπτωση να χασω την εγκριση αν περασει διορια?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!! Έχω κάνει πριν 5 μέρες ωοληψια μετά από μακρύ πρωτόκολλο και έχω μια απορία. Έμβρυο μεταφορά θα κάνω σε άλλο κύκλο γιατί έχω πάθει υπερδιέγερση. Είμαι στην 5η μέρα μετά την ωοληψια και πήγα για ultrasound και τα ωοθηλακια μου είναι ακόμη εκεί στο ίδιο μέγεθος. Είναι λογικό;;; Δεν έπρεπε να φύγουν στην ωοληψια;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πέρασα πριν από λίγες μέρες από επιτροπή, επιτυχώς ευτυχώς. Με είχαν παραπέμψει από την επιτροπή Πειραιά όπου ανήκω γιατί αυτή δεν συνεδριάζει πια ή δεν επαρκεί το προσωπικό, αυτό δεν το κατάλαβα. Η εμπειρία ήταν απαράδεκτη, τα γράφω εδώ για να προετοιμάσω όποια κοπέλα θα πάει. 

 

Η ώρα που δίνουν για ραντεβούν (9.30 και 10 σε όσες έρχονται από Πειραιά) είναι κοινή για όλους (ενώ εγώ νομιζα ότι είναι ατομική). Ο αριθμός έχει ένα νόημα αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα ξεμπερδέψεις νωρίς. Ανοίγουν λίγο πριν τις 9.30 και παίρνει τους φακέλους ένα από τα μέλη. Επιμένουν να είναι σε συγκεκριμένη σειρά που θέλουν (όχι με τη σειρά του παραπεμπτικού, δική τους) και κάνουν παρατήρηση αν δεν είναι. Κατά καιρούς μέχρι τις 10.30 βγαίνουν και ρωτούν αν ήρθε κάποια άλλη και παίρνουν τους υπόλοιπους φακέλους. Δεν κατάλαβε καμιά μας με ποια σειρά τα εξετάζουν. Η αναμονή ήταν ατέλειωτη, κάθε μισή ώρα περίπου άνοιγε η πόρτα και έδιναν 1-2 εγκρίσεις (όχι απαραίτητα στα πρώτα νούμερα)  ή φώναζαν μέσα για εκκρεμότητες (πάλι όχι απαραίτητα με τη σειρά των αριθμών). Δεν ξέρω αν απέρριψαν κάποια, πάντως στις μισές βρήκαν εκκρεμότητες και τους είπαν να ξαναπεράσουν την ίδια μέραν (αν προλάβαιναν) ή σε νέο ραντεβού την επόμενη. Οι τελευταίες έφυγαν μετά τις 2 ενώ ήταν από το πρωί. 

 

Θέλει προσοχή στα δικαιολογητικά. Επιμένουν στις ειδικότητες των γιατρών, να είαι ακριβώς αυτές που αναγράφονται στο παραπεμπτικό. Έστειλαν κοπέλα στο κέντρο που έκανε υπέρηχο για να βάλει τη σφραγίδα του ο γιατρός για να βεβαιωθούν για την ειδικότητα. Μια άλλη την έδιωξαν γιατί ο υπέρηχος ήταν σε cd κ όχι σε τυπωμένη φωτογραφία. Επέμεναν για την ημερομηνία έκδοσης της ληξιαρχικής πράξης γάμου, να φαίνεται πάνω ότι εκδόθηκε πρόσφατα. και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες. Ειλικρινά δεν ξέρω αν κοίταξαν τίποτα ιατρικό... 

 

Καλή επιτυχία σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους! 

Με αφορμή το post από Έσπερος καθώς πέρασα κι εγώ επιτροπή τον περασμένο μήνα, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες λεπτομέρειες από την εμπειρία μου. μήπως βοηθηθεί κάποια από τις κοπέλες που θα ακολουθήσει αυτήν τη διαδικασία και γλυτώσει το τρελό άγχος και πανικό που βίωσα εγώ (θα σας εξηγήσω στο τέλος γιατί αυτό). 

 

Η συνεδρίαση πραγματοποιείται στο υπόγειο του κτηρίου, σε έναν χώρο με μία αίθουσα αναμονής και έναν διάδρομο με καρέκλες. Την ημέρα που πέρασα εγώ οι καρέκλες δεν έφταναν για όσους βρισκόμασταν εκεί, καθώς όλες οι κυρίες είχαν έρθει με τους συντρόφους ή τις μητέρες τους, κάτι που με άγχωσε ιδιαίτερα σαν τη μοναδική χωρίς τον σύζυγο ή κάποιον άλλον μαζί! Από την αγωνία μου ρώτησα κανά δυο και όλοι είχαν πάει για συμπαράσταση, δεν απαιτείται κάπου η παρουσία τους! 

 

Στους χώρους αναμονής και αναρτημένα σε διάφορα σημεία στον τοίχο, θα βρείτε οδηγίες με ποια σειρά ακριβώς πρέπει να είναι τα έγγραφα, η οποία ήταν η εξής:

1. Παραπεμπτικό - όπου εκτός των στοιχείων που έχετε ήδη συμπληρώσει στα αντίστοιχα πεδία, πρέπει να συμπληρώσετε επιπλέον: Κινητό τηλέφωνο, Προσωπικό E-mail (εάν υπάρχει), Διεύθυνση Κατοικίας, Όνομα και περιοχή Κέντρου που θα πραγματοποιηθεί η εξωσωματική.  Ακολουθούν, 

2. Ασφαλιστική Ικανότητα - Πάρα πολύ σημαντικό! Υπήρξε κοπέλα που δεν είχε φέρει μαζί της τυπωμένη ασφαλιστική ικανότητα (τη βρίσκεις online με τους κωδικούς taxis) και την έστειλαν να την τυπώσει και να τη φέρει.  

3. Ληξιαρχική πράξη γάμου ή ελεύθερης ένωσης η οποία πρέπει οπωσδήποτε να έχει ημερομηνία Έκδοσης από το ληξιαρχείο ή το ΚΕΠ τους τελευταίους 6 μήνες. Υπήρξε κυρία που μέσα στο άγχος της δεν κατάλαβε τι ζητούσαν και προσπαθούσε να εξηγήσει ότι είναι παντρεμένη 3 χρόνια και πως θα  φέρει ληξιαρχική πράξη τελευταίων 6 μηνών αφού είναι παντρεμένη περισσότερο διάστημα. 

4. Φωτοτυπία ταυτότητας και των δύο 

5. Ιατρικά δικαιολογητικά με τη σειρά πλέον που αναφέρονται στο παραπεμπτικό, όλα εκτός φακέλων και διαφανειών (επιμένουν πολύ σε αυτό επίσης!).

Εικόνες υπερήχων και σαλπιγγογραφίας εκτυπωμένες, όχι σε CD. Όλα γνήσια, με τις σωστές ειδικότητες και οπωσδήποτε τις σφραγίδες των εργαστηρίων ότι είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ. 

 

Λίγο μετά τις 9, βγαίνει ένα μέλος της επιτροπής όπου έχει λίστα με όλα τα ονόματα και τους αριθμούς που αντιστοιχούν σε κάθε κοπέλα για το ραντεβού. 

Φωνάζει σιγά σιγά όλες τις κοπέλες και κάνει έναν προ-έλεγχο ας πούμε με μία γρήγορη ματιά, ότι τα χαρτιά είναι με τη σωστή σειρά και ότι δε λείπει κάτι.  

Έπειτα τα πηγαίνει μέσα στο γραφείο συνεδριάσεων. Πυκνά συχνά βγαίνει ξανά και παίρνει χαρτιά και από άλλες κοπέλες και συνεχίζει.  

Νομίζω ήταν μετά τις 11 όταν έδωσαν τις πρώτες εγκρίσεις μαζεμένες σε 2-3 κοπέλες. 

Δυστυχώς μετά η διαδικασία έγινε πιο αργή, καθώς αρχίσαν οι εκκρεμότητες οπότε πήγαιναν μέσα οι κοπέλες και υπήρχε καθυστέρηση. 

Εάν δεν έχει κάποια εκκρεμότητα ο φάκελος σας, δε σας φωνάζουν ποτέ μέσα, απλά βγαίνουν σας δίνουν την έγκριση, επιστρέφουν τα βιβλιάρια σας και φεύγετε. 

 

Τα νούμερα όντως δεν ξέρω αν έχουν κάποιο νόημα εκτός από GDPR ώστε να μην ακούγεται το όνομα σου μπροστά σε τόσους αγνώστους, πάντως αυτό που παρατήρησα εκείνη την ημέρα ήταν πως ξεκίνησαν να φωνάζουν αυτά του Πειραιά, αφού είχαν ήδη σχεδόν τελειώσει αυτά από το Μαρούσι (υπήρχε διαφορετική αρίθμηση). Προσωπικά ήμουν από τις τελευταίες κοπέλες που έφυγαν γύρω στη 1, ευτυχώς με έγκριση. 

 

Την ημέρα που πήγα εγώ ήταν όλοι πολύ ευγενικοί και χαμογελαστοί και απαντούσαν σε όποιες απορίες υπήρχαν. Δεν σχολιάστηκε από κάποιον προηγούμενο να απορρίφθηκε.   

 

Αν και ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, οι συμβουλές που θα έδινα είναι οι εξής: 

  • Μην πάτε προδιατεθειμένοι αρνητικά, πηγαίνετε καλά προετοιμασμένοι. 
  • Διαβάστε το παραπεμπτικό και τι χρειάζεται και επιβεβαιώστε και μόνοι σας ότι όλα είναι όπως τα ζητάνε, μη βασιστείτε μόνο στο κέντρο που κάνει τον έλεγχο σας. 
  • Να έχετε οπωσδήποτε νερό μαζί σας και κάτι να φάτε.  
  • Ένα βιβλίο, ένα περιοδικό ή παρέα σίγουρα θα βοηθούσε (το κινητό δεν είχε σήμα επίσης). 
  • Αν και το παραπεμπτικό γράφει ότι η Β-χοριακή πρέπει να είναι τελευταίων 15 ημερών, ο γιατρός μου με είχε συμβουλεύσει να την κάνω μόλις 2-3 μέρες πριν το ραντεβού καθώς μπορεί να ζητήσουν πιο πρόσφατη από αυτήν των 15-10 ημερών πριν.  
  • Σε περίπτωση που πάτε στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ για τα φάρμακα σε διάστημα μεγαλύτερο των 15 ημερών από την ημέρα που περάσατε επιτροπή, θα χρειαστεί να παρουσιάσετε νέα πρόσφατη εξέταση Β-χοριακής. 
  • Όταν θα πάτε στο φαρμακείο θα έχετε μαζί σας τόσο φωτοτυπία της έγκρισης για να τους την παραδώσετε, αλλά πρέπει να έχετε οπωσδήποτε και το γνήσιο μαζί για να τους το δείξετε απλά. 
  • Επίσης να έχετε μαζί σας παγοκύστες και μια σακούλα ανάλογα την ποσότητα των φαρμάκων που θα σας συνταγογραφήσουν. 
  • Είναι απαραίτητο να έχετε μαζί σας και το βιβλιάριο καθώς η συνταγογράφηση από τον γιατρό και η παραλαβή των φαρμάκων από το φαρμακείο, υποχρεωτικά εγγράφονται και στο βιβλιάριο, δε γίνονται μόνο ηλεκτρονικά! 

Τέλος, γνωρίζω πως ίσως "ακούγομαι" υπερβολική ή τρομερά αγχώδης, αλλά δυστυχώς πέρασα μία τρομερά για εμένα ψυχοφθόρα περίοδο πριν λίγους μήνες με λάθος επιλογή γιατρού που είχα κάνει και λάθος οδηγίες που μου είχε δώσει για τις εξετάσεις που έπρεπε να κάνω για τη διαδικασία.

 

Έτσι μια μέρα πριν το ραντεβού που είχα αρχικά, συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να το χάσω και να κάνω κάποιες εξετάσεις ξανά από την αρχή, ώστε να έχουν τη σωστή ημερομηνία και να κάνω συμπληρωματικά όλες τις εξετάσεις εκείνες που δε μου είχε αναφέρει ποτέ ότι χρειάζονται.  

Δυστυχώς εκείνη τη στιγμή είχα ήδη αρχίσει να φαντάζομαι τη διαδικασία και όσο και αν προσπαθώ να είμαι συγκαρατημένα αισιόδοξη, είχα αρχίσει και να ονειρεύομαι... οπότε ήταν ένα μεγάλο χαστούκι για εμένα όλο αυτό που συνέβη. Επομένως όταν ήρθε τελικά ξανά η ώρα της επιτροπής η καρδιά μου κόντευε να σπάσει από αγωνία μήπως είχε γίνει κάποιο λάθος πάλι. Ευτυχώς τώρα πια νιώθω ότι βρίσκομαι στα σωστά χέρια και ανυπομονώ να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. 

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο κάποια με όλα τα παραπάνω. 

Καλή επιτυχία σε όλες μας! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημέρα σε όλους!

 

έφτασε η ώρα να γράψω κι εγώ κάποια πράγματα για την εμπειρία μου σε σχέση με το θέμα της εξωσωματικής, μετά από μήνες που εναγωνίως διάβαζα τα post άλλων γυναικών ώστε να πάρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ για το θέμα!

 

σίγουρα το θέμα της επιτροπής δεν είναι το πιο δύσκολο αλλά πραγματικά - τουλάχιστον για εμένα - ήταν πολύ αγχωτικό!

 

σε σχέση με όλα αυτά που έχω διαβάσει θεωρώ ότι ήμουν πολύ τυχερή! 

 

εμάς το χρονοδιάγραμμα για την έναρξη της προσπάθειάς μας άλλαξε λόγω κορωνοϊού... 

 

με το που άνοιξε το ιατρείο της γυναικολόγου ( 4 μαιου  αν θυμάμαι καλα) κάναμε την επίσκεψη όπου και μας έδωσε τη λίστα του εοπυυ σχετικά με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται αλλά μας εξήγησε ότι καλό είναι να κλείσουμε πρώτα ραντεβού και μετά να αρχίσουμε να τα μαζεύουμε γιατί λογικά θα είναι μετά απο μηνες!

 

ευτυχώς έπεσε έξω στην προβλεψη! :) κατάφερα με τα ...πολλάαααα να πιάσω γραμμή και το ραντεβού μου ήταν για 11/06!!!!! (να σημειώσω ότι μένω αθήνα και αναφέρομαι στην επιτροπή ΕΟΠΥΥ στο Μαρούσι)

 

τότε άρχισε το τρέξιμοοο!!!! ραντεβού για εξετάσεις, δικαιολογητικά, εκτυπώσεις..!!! το πολύ σημαντικό ήταν ότι είχε ο σύζυγος το πρώτο σπερμοδιάγραμμα από τον γενάρη οπότε είχαμε τις 75 μερες απόσταση που χρειάζονται τα δύο σπερμοδιαγράμματα!!!!

 

έφτασε λοιπόν η μέρα της επιτροπής! 

μου είχαν πει 9:30 αλλα λόγω άγχους φτάσαμε 9:15. είμασταν μόνοι μας! αφού μεσα στο άγχος μου σκεφτηκα ότι εχουμε κανει λάθος τη μέρα...

 

εκεί πήγα στο πρωτόκολλο και παρέδωσα τον φάκελό μου μαζί με μια υπευθυνη δήλωση που μου έδωσαν εκεί για το ότι επιθυμώ η επιτροπή να εξετάσει τα δικαιολογητικά! είχα διαβάσει ότι δεν τα θέλουν σε ζελατίνες κτλ οπότε τα είχα βάλει όλα στη σειρά που αναγράφονται στη λίστα της επιτροπης και τα είχα βάλει σε εναν φακελο όλα. 

 

τα πήρε η κοπέλα και μου είπε να περιμένω εξω και θα με φωνάξουν με τον αριθμό πρωτοκόλλου που μου έδωσε. 

 

περίπου μία ώρα μετά, φώναξαν τον αριθμό μου και μία κυρία μου έδωσε το χαρτί της εγκρισης! αυτό! 

μέσα στο επόμενο μισάωρο είχαν ξεμπερδέψει και τα άλλα δύο ζευγάρια που περίμεναν...

 

τα tips που μπορώ να δώσω σχετικά με την επιτροπή είναι:

  • να κάνετε ένα ραντεβού με το κέντρο που θα κάνετε την εξωσωματική καμια βδομαδούλα πριν την επιτροπή έτσι ώστε να τσεκάρουν τον φάκελό σας και να έχετε και καποιες μέρες περιθώριο αν χρειαστει να συμπληρώσετε κάτι!
  • στα κέντρα που θα κανετε τις εξετάσεις να λέτε ότι έιναι για επιτροπή εξωσωματικής! εμένα με εξυπηρέτησαν πολύ πιο γρήγορα και έχουν και εκεινοι το νου τους να μπουν όλες οι απαραίτητες σφραγίδες!!! ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ "ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟ ΜΕ ΕΟΠΥΥ"!
  • για τον υπέρηχο και την σαλπιγγογραφία δεν θέλουν το cd αλλά τις φωτογραφίες!!! ζητήστε να σας κανουν εκτύπωση  στα διαγνωστικά κέντρα!
  • πλέον στην επιτροπή δεν χρειάζονται το βιβλιάριο αλλά εμένα μου το ζήτησε η κοπέλα στο πρωτόκολλο. οπότε ας το έχετε μαζί σας! 
  • όταν πάρετε τηλέφωνο για ραντεβού να έχετε εύκαιρο τον ΑΜΚΑ σας και μολύβι και χαρτί!! καλύτερα σε ένα μέρος με ησυχία για να ακούσετε και σημειώσετε προσεχτικά όλες τις πληροφορίες που θα σας δώσουν στο τηλέφωνο!

 

 

ελπίζω όλα τα παραπάνω να φανούν έστω και λίγο χρήσιμα σε κάποια! :):wink:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια Καλημέρα.σας διαβάζω καιρό και ήρθε η ώρα να γράψω.δεν ξέρω αν ειμαι στο σωστό θέμα αλλά είναι το μόνο σχετικό που βρήκα.λοιπον 16/12 περνάω και γω επιτροπη και η απορία μου είναι με αυτή την ασφαλιστική ικανοτητα μέσο ατλας που δεν μπορώ με τίποτα να εκτυπωσω έχει αντιμετωπίσει καμία το ίδιο θέμα?έχω απευθυνθεί σε πόσους φορείς και άκρη δεν βγάζω.δεν αγχώνομαι με την διαδικασία της εξωσωματικής και έχω αγχωθεί με αυτά τα χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας βρε κορίτσια..κ μεις προσπαθούμε για να αποκτήσουμε ένα μωράκι..μετά από κόπο με γιατρούς εξετάσεις κ όλα αυτά.. αποφάσισαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική..το θέμα είναι τώρα με όλα αυτά δε μπορώ να βγάλω άκρη με την επιτροπή..ξέρει καμία μα μου πει τι γίνετε; περνούμε παράταση;έχω πάθει πανικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο φόρουμ  και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τι γίνετε αυτές τις ημέρες με τις επιτροπές εξωσωματικής του ΕΟΠΥΥ. Προσπαθώ να πάρω τηλέφωνο για ραντεβού στην επιτροπή Αθηνών και η γραμμή είναι μονίμως κατειλημμένη! Εσείς καταφέρατε να βρείτε κάποιον στο τηλέφωνο άμεσα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Jules/ said:

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο φόρουμ  και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τι γίνετε αυτές τις ημέρες με τις επιτροπές εξωσωματικής του ΕΟΠΥΥ. Προσπαθώ να πάρω τηλέφωνο για ραντεβού στην επιτροπή Αθηνών και η γραμμή είναι μονίμως κατειλημμένη! Εσείς καταφέρατε να βρείτε κάποιον στο τηλέφωνο άμεσα;

και εγώ στην ίδια φάση είμαι! Προσπαθώ να τους βρω στο διάστημα 12:00-15:00 και δεν μπορώ. Μετά από ώρα που περιμένω, βγαίνει ένα μήνυμα τηλεφωνητή και με ενημερώνει οτι η γραμμή δεν είναι διαθέσιμη!

Υπάρχει άλλος τρόπος επικοινωνίας? Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2020 at 9:07 ΜΜ, Asanaki είπε:

και εγώ στην ίδια φάση είμαι! Προσπαθώ να τους βρω στο διάστημα 12:00-15:00 και δεν μπορώ. Μετά από ώρα που περιμένω, βγαίνει ένα μήνυμα τηλεφωνητή και με ενημερώνει οτι η γραμμή δεν είναι διαθέσιμη!

Υπάρχει άλλος τρόπος επικοινωνίας? Γνωρίζει κανείς?

Καλησπέρα! Βρήκα και ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] 

Εστειλα email και θα περιμένω να δω από Δευτέρα αν θα μου απαντήσουν. Εν τω μεταξύ θα συνεχίσω να καλώ .. ελπίζω να έχουμε κάποια στιγμή σύντομα απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2020 at 9:07 ΜΜ, Asanaki είπε:

και εγώ στην ίδια φάση είμαι! Προσπαθώ να τους βρω στο διάστημα 12:00-15:00 και δεν μπορώ. Μετά από ώρα που περιμένω, βγαίνει ένα μήνυμα τηλεφωνητή και με ενημερώνει οτι η γραμμή δεν είναι διαθέσιμη!

Υπάρχει άλλος τρόπος επικοινωνίας? Γνωρίζει κανείς?

Καλησπέρα,

ούτε και σήμερα κατάφερα να βρω γραμμή. Έστειλα και e-mail αλλά δεν μου έχουν απαντήσει. Ελπίζω να τα καταφέρουμε κάποια στιγμή σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα σήμερα να μιλήσω με την επιτροπή εξωσωματικής Αθήνας. Ήταν κλειστή η υπηρεσία για 15 ημέρες γι’ αυτό δεν απαντούσαν σε τηλέφωνα. Έκλεισα ραντεβού στις 09 Μαρτίου 2021. Σοκαριστικά μακρινή ημερομηνία!

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Jules/ said:

Καλησπέρα,

ούτε και σήμερα κατάφερα να βρω γραμμή. Έστειλα και e-mail αλλά δεν μου έχουν απαντήσει. Ελπίζω να τα καταφέρουμε κάποια στιγμή σύντομα.

Καλησπέρα! Σήμερα κάλεσα 4 φορές και την τελευταία τους βρήκα!

Επιμονή και υπομονή ήθελε τελικά! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/12/2020 at 6:22 ΜΜ, Asanaki είπε:

Καλησπέρα! Σήμερα κάλεσα 4 φορές και την τελευταία τους βρήκα!

Επιμονή και υπομονή ήθελε τελικά! 

Ήταν κλειστά για 15 ημέρες.. έτσι μου είπαν. Την Δευτέρα άνοιξαν πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα. Πέρασα από την επιτροπή εξωσωματικης και πηρα εγκριση. Το χαρτί γράφει οτι εγκρινουν 3600 μοναδες χωρίς να προσδιοριζουν σε τι φαρμακο αναφερονται. Στο κάτω μέρος είχαν σημειωσει και την LH μου που ηταν γυρω στο 6. Αυτο σημαινει οτι η επιτροπή μου καθοριζει το πρωτοκολλο διεγερσης. Δηλαδη πχ. μου δικαιολογουν μονο ένα φαρμακο πχ γοναδοτροπινες και όχι ανταγωνιστές?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια κοπέλα, αν στην δεύτερη φορά που περνάμε επιτροπή ΕΟΠΥΥ για τα φάρμακα της εξωσωματικής, αν πρέπει να ξανά πάμε τα ίδια χαρτιά. Δηλαδή πάλι δύο σπερμοδιαγράμματα, υπέρηχο κτλ. Ή μόνο της ιατρική έκθεση από την προηγούμενη προσπάθεια που έχουμε κάνει? Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...