Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΟΥΣΜΑ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΣΕ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ!SOS!


Recommended Posts

Γνωρίζω επιβεβαιωμένα 18 παιδάκια που πέρασαν τη γρίππη από 2 έως 7 ετών. Ολα την πέρασαν με το πολύ 3 μέρες πυρετό (από 37, 5 μέχρι και 39) και μετά την τρίτη μέρα τέλος. Πρόβλημα πιθανόν να προκύψει εάν υπάρχει και κάποιο άλλο υποκείμενο θέμα υγείας.

 

Το 'γρήγορο' τεστ δεν είναι αξιόπιστο. Το μοριακό κοστίζει 130 στη Βιοιατρική, 155 στο Μητέρα και άκουσα και κάτι για 240(!!!!) στο Ιασώ. Στο Παίδων το κάνουν δωρεάν, αλλά περιμένεις όλη μέρα να έρθει η σειρά σου. Σε ιδιωτικά μικροβιολογικά ιατρεία κοστίζει γύρω στα 40 ευρώ. Η απάντηση εξαρτάται το πότε θα βγει από το πού θα σταλεί η εξέταση. Από το Μητέρα τη στέλνουν στο Παστέρ και κάνει 3 μέρες, γιατί υπάρχει συμφόρηση.

 

Για κάνεις την εξέταση, χρειάζεται να νοσείς. Είναι σημαντικό να ξέρει κανείς αν περάσει τη γρίππη, γιατί στην περίπτωση αυτή δεν πρέπει να κάνεις το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά μίλησα με μια φίλη μου που είναι νοσηλεύτρια και μου είπε ότι το γρήγορο τεστ που μας έκαναν στη μικρή δεν είναι καθόλου αξιόπιστο, καθώς αν δείξει αρνητικό, δεν σημαίνει ότι το παιδί δεν έχει σίγουρα τη γρίπη.

Μόνο αν δείξει θετικό είναι σίγουρο ότι την έχει.:confused:

 

Τότε, σε τι χρησιμεύει; Στο να πέφτουν τα 40 ευρώπουλα στα ιδιωτικά εργαστήρια;:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουλίθρα..αυτό που έγραψα είναι ένα απόσπασμα της εβδομάδιαίας ενημέρωσης από το National Health Service (NHS) της Μ.Βρετανίας-κάτι σαν το δικό μας επίσημο site του υπουργείου υγείας. Έν ολίγοις αναφέρει ότι διαπίστωσαν ότι η γρίπη σε παιδία ηλικίας 6 μηνών εως 5 χρονών είναι πιθανό να οδηγήσει σε εισαγωγή στον νοσοκομείο, αν και οι επιπλοκές είναι μικρές , η γρίπη μπορεί να ελιναι πολύ έντονη στα παιδιά. έβαλαν την ηλικία αυτή στις ομάδες υψηλού κινδύνου και θα αρχίσουν τους εμβολιασμούς σύντομα και σε αυτό το γκρούπ...Είναι ίσως μια ένδειξη του τι συμβαίνει στην Βρετανία από ένα αξιοπιστο site....

Πάντως στην Ελλάδα και εγώ από τον ευρύτερο κύκλο μας διαπιστώνω ότι η πλειοψηφία των παιδιών την περνάει έτσι όπως αναφέρει η zoiS.

Link to comment
Share on other sites

nansy emeis apoκυριακη βραδυ ανεβασαμε πυρετο 39 δευτερα καναμε μεχρι 38.7 πηγαμε στην γιατρο και μας βρηκε με λοιμοξη μας εδωσε αντιβιωση και μας ειπε οτι μπορει να ειναι κα η γριπη 2 μερες τωρα ειναι απυρετος βηχα δεν εχουμε μονο λιγες μυξουλες ειμαστε τωρα 10 μηνων εμβολιο δεν θα κανουμε κανενα απλα εαν τελικα ηταν η γριπη και την περασαμε απλα υπαρχει κυνδινος να την ξανα [περασουμε ;εμεις δεν κολησαμε προς το παρον εαν παλι δεν ηταν η γριπη ελπιζω να την ξανα περασουμε ομαλα..και εδω ετσι την περναν παιδια με 2/3 μερες πυρετο περνουμε αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσαν σήμερα σημείωμα, ότι υπήρξε ένα επιβεβαιωμένο κρούσμα στον παιδικό. Το παιδάκι αρρώστησε σ/κ πήγε την Τρίτη και δεν ξαναπήγε δύο μέρες.

Νομίζω ότι, ό,τι είχαν να κολλήσουν το έχουν κολλήσει ήδη. Θα τους στείλω κανονικά αύριο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μέχρι και την Παρασκευή δεν αναφέρθηκε άλλο κρούσμα στο σταθμό, βέβαια είχαν πάει και λίγα παιδάκια. Σήμερα τον έστειλα κανονικά και από ότι μου είπε η διευθύντρια σήμερα θα έρθουν και πολλά παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

εΓΩ ΚΟΡΊΤΣΙΑ Ειμαι πολυ προβληματισμένη δεν ξέρω τι να κανω θα ήθελα τις γνώμες σας.

Η κόρη μου εκτος απο την προωρότητα που γενν΄γηθηκε 7 μηνών απο τοτε εχει κατα καιρούς εκτός απο Σεπ΄τεμβριο και μετα ταλαιπωρηθεί με βρογχικα εχει το γνωστο παιδικο ασθμα.........Απο Σεπ΄τεμβριο λοιπον που ξεκίνησε σταθμό δεν ειχε αρρωστήσει εκτος απο την Κυριακή τα ξημερώματα που μου ξεκίνησε βήχα χωρίς πυρετού και τέτοια δεν εχει ακροαστικά αποφάσισα λοιπον να μην την στείλω σταθμό..........Ο σταθμός μας ευτυχώς εκτος απο 1 επιβεβαιωμένο κρόυσμα δεν εχει τιποτα αλλο μέχρι στιγμής....Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι το εξής πήρα τον παιδίατρο και μου είπε οτι να ξεκινήσω seretide πρωι βραδυ για 1 εβδομ΄'αδα εισπνεόμενα δηλαδή (ξεχασα να σας πω ο βήχας ειναι χωρις φλέγματα και μύξες εχει λίγες ειναι βηχας ξηρός με πολυ εντονα στοιχεια το βραδυ για καμια ώρα) μου ειπε λοιπον να μην την στείλω στο σταθμό για καμια εβδομάδα δεν ειναι ανγκη μου λεει να μην τησ ξαναστείλεις τον ρώτησα και για το εμβόλιο και μου είπε πτι δεν ειναι επικύνδυνο η κορη σου μου λεει εναι ευαισθητη και εγω θα σου έλεγα να το κάνεις οχι τωρα ομως που είναι αρρωστη..........πραγματικα αυτη τη στιγμή εχω μπερδευτη δεν ξερω τι να κανω τη σας εχουν πει εσας οι παιδιατροί σας??

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Εχετε ακουσει να κλεινει παιδικος (δημοσιος) ......χωρις κρουσμα????

Εμεις το καναμε!!!!! Το νοημα δε το καταλαβα. Την αλλη τριτη τι θα εχει αλλαξει?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχετε ακουσει να κλεινει παιδικος (δημοσιος) ......χωρις κρουσμα????

Εμεις το καναμε!!!!! Το νοημα δε το καταλαβα. Την αλλη τριτη τι θα εχει αλλαξει?

 

Κι εμείς μια από τα ίδια... Προληπτικά λέει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ξεκινησα να προσεχω δυο παιδακια απο τη γειτονια μας (πιο πολυ για να βγαλω κανενα φραγκο και να μπορω να εχω και τη μικρη μαζι μου μιας και τα παιδακια τα φερνει η μαμα τους στο σπιτι μου) και σημερα πρωι - πρωι με πηρε πανικοβλητη η γυναικα να με ρωτησει αν μπορω να τα καρατησω και το πρωι (ενω συνηθως τα κραταω απο τις 4 το μεσημερι) γιατι το σχολειο τους εκλεισε προληπτικα..

Να σας πω την αληθεια φοβηθηκα πολυ μην τυχον και μου λεει ψεμματα στο οτι το κλεισανε προληπτικα για να μη φερω αντιρρηση λογω της μικρης μου, αλλα συναντησα και μια αλλη μαμα και ειπε πως εχει το γιο της σπιτι επειδη (το ιδιο) σχολειο εκλεισε για προληπτικους λογους. Αναμενουμε για την επομενη εβδομαδα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει κρουσμα Η1Ν1. Αρκει μεσα σε ενα τμημα να υπαρχουν τουλαχιστον 4 παιδια με γριπη (οπωσδηποτε υψηλος πυρετος+ ενα ακομη χαρακτηριστικο γριπης). Καθε πρωι σταθμοι, νηπιαγωγεια και σχολεια δινουν τις απουσιες. Με 4 περιστατικα γριπης κλεινει το τμημα. Με το 1/3 των τμηματων κλειστα, κλεινουν το σχολειο ή το σταθμο κ.λ.π.

Αν εχεις τεσσερα περιστατικα γριπης και δεν τα δηλωσεις υπαρχουν συνεπειες . Εμεις σε ιδιωτικο δημοτικο αν και ο διευθυντης δεν ηθελε να κλεισει φοβηθηκε μηπως του κανουν καταγγελια και δηλωνε κανονικα τις απουσιες και ετσι εκλεισε το σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ειναι προληπτικοι οι λογοι. Η παιδιατρος του σχολειου μας λεει οτι το 60% των γριπιασμενων παιδιων το πιο πιθανον ειναι οτι ειναι η νεα γριπη απλα δεν εχουν αλλη επιβαρυνση

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ακουσει να κλεινει παιδικος (δημοσιος) ......χωρις κρουσμα????

Εμεις το καναμε!!!!! Το νοημα δε το καταλαβα. Την αλλη τριτη τι θα εχει αλλαξει?

Ναι κι εγώ λέω προληπτικά να γυρίσω στη δουλειά μου τον Απρίλιο μην τυχόν και κολλήσω τη γρίπη:confused::confused::confused: Καλά τόση παράνοια πια? πηγαίνω το μικρό μου σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό , και εδώ και 10 μέρες το παιδάκι βήχει γιατί έχει κάποια μορφή αλλεργίας που χειροτερεύει κάθε φορά που έχει λίγο υγρασία. Οι συνοδοί στο σχολικό με κοιτάνε με μισό μάτι κάθε πρωί (πιστεύω ότι αν μπορούσαν θα κυκλοφορούσαν με ένα τεστ παραμάσχαλα να το κάνουν σε όλα τα παιδάκια) λες και κάνω το μεγαλύτερο αμάρτημα του κόσμου που στέλνω το παιδί μου σχολείο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει κρουσμα Η1Ν1. Αρκει μεσα σε ενα τμημα να υπαρχουν τουλαχιστον 4 παιδια με γριπη (οπωσδηποτε υψηλος πυρετος+ ενα ακομη χαρακτηριστικο γριπης). Καθε πρωι σταθμοι, νηπιαγωγεια και σχολεια δινουν τις απουσιες. Με 4 περιστατικα γριπης κλεινει το τμημα. Με το 1/3 των τμηματων κλειστα, κλεινουν το σχολειο ή το σταθμο κ.λ.π.

 

Αυτά που αναφέρει η Κel ξέρω και εγώ γιατί και το σχολείο του μικρού μου έκλεισε για μια εβδομάδα και μας ενημέρωσε η δ/ντρια για την παραπάνω διαδικασία. Φυσικά όλο αυτό δημιουργεί αναστάτωση σε όλους τους γονείς ειδικά όταν πρέπει άμεσα να δεις ποιός θα κρατήσει το παιδί καθώς πολύ ωραία κλείνουν τα σχολεία αλλά καμιά μέριμνα για να δικαιολογηθεί και η απουσία των γονιών από τη δουλειά δεν υπάρχει....Εγώ από ότι έχω ενημερωθεί από την εργασία μου δικαιούμαι 6 ημέρες ΑΝΕΥ αποδοχών σε περίπτωση ασθένειας του παιδιού και φυσικά μέχρι σήμερα αναγκάζομαι να κάνω χρήση κανονικής άδειας την οποία πρέπει να προσέχω ως κόρη οφθαλμού...

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που ακούω άρχισα να ψάχνω για γυναίκα για να μου κρατήσει τον μικρό . Όχι για να μην κολλήσει καμιά ίωση στον παιδικό σταθμό αλλά γιατί αν κλείσει ο σταθμός δεν θα ξέρω τι να τον κάνω μιας και είναι δύσκολο να πάρω άδεια για να τον κρατήσω .

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας στον δικο μας ( ιδιωτικος) μας δωσανε χαρτι με ενα επιβεβαιωμενο κρουσμα ,μας ειπαν οτι το υπουργειο τους ειπε να κλεισουν στα 2 και οχι στα 4 επιβεβαιωμενα κρουσματα , εγω τον κρατησα σπιτι προληπτικα το ερωτημα μου ειναι : αν καποιος περασει τη νεα γριππη μετα υπαρχει πιθανοτητα να ξανακολλησει παλι; και αλλο ενα ερωτημα αυτο που ακουγεται οτι οποια σχολεια κλεισουν αν ανοιγοντας παλι ξαναεχουν κρουσματα δεν ξανακλεινουν ισχυει; γνωριζει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με τη διευθυντρια των παιδικων

η εγκυκλιος τους δινει τη δυνατοτητα να κλεισουν το σχολειο και χωρις επιβεβαιωμενο κρουσμα αν εχουν πολλες απουσιες απο τα παιδια οποτε πιθανον να υπαρχουν κρουσματα που δε θα επιβεβαιωθουν γιατι τα παιρναμε και στο ποδι.

ΑΛΛΑ αμα κλεισει μια βδομαδα, τελος, δεν μπορουν να τον ξανακλεισουν!

Εμεις οι γονεις ειμαστε μετα υπευθυνοι να τα προφυλαξουμε!

Τωρα να τα κρατησουμε μεχρι τον Απριλη δυσκολο φανταζομαι!

Ο θεος βοηθος!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κριτήρια διακοπής της λειτουργίας των σχολείων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και παιδικών- βρεφονηπιακών σταθμών

 

1) Για τη διακοπή της λειτουργίας Τμήματος σχολείου (ίδια αίθουσα): Εμφάνιση 4 ή περισσότερων ατόμων από το ίδιο Τμήμα με συμπτώματα γρίπης. Θεωρείται ότι ένα άτομο έχει συμπτώματα γρίπης εάν παρουσιάζει πυρετό μεγαλύτερο ή ίσο με 38 βαθμούς Κελσίου ΚΑΙ ένα τουλάχιστον από τα εξής: βήχα, πονόλαιμο, συνάχι. Για τη σχετική καταγραφή απουσιών αρκεί η δήλωση των συμπτωμάτων από τους γονείς προς το σχολείο, ενώ εργαστηριακή επιβεβαίωση της διάγνωσης γρίπης δεν απαιτείται.

 

2) Για τη διακοπή της λειτουργίας Σχολικής Μονάδας: Εμφάνιση ασθενών με τα κριτήρια του σημείου (1) τουλάχιστον στο 1/3 (33%) από τα Τμήματα της ίδιας Σχολικής Μονάδας.

 

3) Για τη διακοπή λειτουργίας σχολικού συγκροτήματος: Διακοπή της λειτουργίας στο 1/3 (33%) των Σχολικών Μονάδων του σχολικού συγκροτήματος με βάση τα κριτήρια του σημείου (2).

 

4) Για τη διακοπή λειτουργίας όλων των Σχολικών Μονάδων ενός Νομού: Διακοπή της λειτουργίας τουλάχιστον του 1/3 (33%) από τις Σχολικές Μονάδες του Νομού με βάση τα κριτήρια του σημείου (2).

 

Η διακοπή λειτουργίας Τμήματος Σχολείου/Βρεφονηπιακού Σταθμού, ή Σχολικής Μονάδας / Βρεφονηπιακού-Παιδικού Σταθμού συνιστάται για χρονικό διάστημα διάρκειας 7 ημερών. Στο διάστημα αυτό είναι απαραίτητο όλοι οι μαθητές και εκπαιδευτικοί των σχολείων των οποίων διακόπτεται η λειτουργία να απέχουν από άλλα μαθήματα ή ομαδικές εξωσχολικές δραστηριότητες.

 

Μετά την επαναλειτουργία Τμήματος Σχολείου/Βρεφονηπιακού Σταθμού, ή Σχολικής Μονάδας/Βρεφονηπιακού-Παιδικού Σταθμού (ύστερα από διακοπή λειτουργίας επί 7 ημέρες, σύμφωνα με τα παραπάνω), ΔΕΝ διακόπτεται ξανά η λειτουργία αυτού του Τμήματος σχολείου ή αυτής Σχολικής Μονάδας, εάν εμφανιστεί ξανά αριθμός ατόμων με συμπτώματα γρίπης ο οποίος να εμπίπτει στα παραπάνω κριτήρια. Νέα διακοπή δεν συνιστάται, διότι η εκ νέου εμφάνιση αυξημένου αριθμού ατόμων με συμπτώματα γρίπης σημαίνει ότι έχει ήδη εγκατασταθεί ευρεία διάδοση του ιού στην κοινότητα, και ως εκ τούτου η διακοπή της λειτουργίας του σχολείου δεν έχει νόημα.

 

Εάν σε Φροντιστήρια ή τάξεις εξωσχολικών δραστηριοτήτων εμφανιστούν ασθενείς που εμπίπτουν στα κριτήρια (1) και (2), επιβάλλεται η διακοπή της λειτουργία τους.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε και εδω:

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3074&Itemid=231

Με λιγα λογια επισημαινουν στους διευθυντες οτι ειναι υπευθυνοι αν δεν δηλωνουν ολες τις απουσιες και αποκρυπτουν στοιχεια για να μην κλεισουν τα σχολεια τους.

Γι'αυτο δε ρισκαρουν ουτε τα δημοσια ουτε τα ιδιωτικα σχολεια για να μην εχουν "τραβηγμα στο αυτι" απο τον προισταμενο εκπαιδευσης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εμάς έκλεισε στις αρχές του μήνα.Μου έφεραν το μικρό και με ενημέρωσαν ότι υπήρχε επιβεβαιωμένο κρούσμα στο νηπιο όχι στα πολύ μικρά και επειδή ακολουθούν τις οδηγίες της Νομαρχίας τον έκλεισαν για 7 ημέρες. Ηταν ένα κρούσμα που δεν ξέρω πως το εντόπισαν. Πάντως ο γιατρός δεν έδειξε να ανησυχεί και το τέστ να κάνεις και να σου πουν ότι το έχει τι έγινε? Μέχρι να το επιβεβαιώσουν τελέιωσε. Ο πιαδίατρος μας είπε πως εφόσον το παιδί έχει κάνει όλα τα εμβόλια και ιδίως του πνευμονιόκοκκου και δεν έχει προβλήματα υγείας όπως άσθμα και διάφορα και πηγαίνει σχολείο 1 χρόνο από τον οποίο έδειξε ότι όλη την χρονιά δεν αρρώστησε πάνω από κάποιες φορές και να κολλήσει θα παρουσιάσει υψηλό πυρετό 3 ημέρες και θα περάσει. Απλά μας έβαλε να κάνουμε το εμβόλιο της κοινής γρίππης τον Οκτώβριο μόνο και μόνο γιατί πηγαίνει παιδικό και γαιτί είμαι έγκυος και πιο πολύ φοβόταν για εμένα γι' αυτό και τον σταματήσαμε και δεν θα πάει και κάποιιυς μήνες. Και ο μαιευτήρας που έβαλε και μου έκαναν το τέστ γιατί είχα βήχα (το έκανα δωρεάν στο Νοσοκομείο) μου είπε ότι η μονάδα υψηλού κινδύνου είναι οι εγκυμονούσες γιατί έχουν 10 φορές περισσότερες πιθανότητες να παρουσιάσουν σοβαρές επιπλκόες και να μπουν στην μονάδα εντατικής.Ας ηρεμήσουμε όλες όλα τα περιστατικά με παιδάκια που είχαν επιπλοκές είχαν σοβαρά προβλήματα υγείας. Και υπομονή γιατί στο τέλος θα τρελαθούμε όλες.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που ακούω άρχισα να ψάχνω για γυναίκα για να μου κρατήσει τον μικρό . Όχι για να μην κολλήσει καμιά ίωση στον παιδικό σταθμό αλλά γιατί αν κλείσει ο σταθμός δεν θα ξέρω τι να τον κάνω μιας και είναι δύσκολο να πάρω άδεια για να τον κρατήσω .
αν δεν την ξερεισ απο πριν βαλε καμερα παρακολουθησης στο σπιτι

Τα σημαντικότερα πλάσματα για μας χρειάζονται το πιο πολυπόθητο αγαθό της ζωής μας.Το χρόνο μας.

http://www.facebook.com/home.php?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...