Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα γρίπη - την πέρασε κανείς?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μεσα σε 7 ημερες μου ειπε εμενα ο γιατρος και κολλαει ακομα και απο τα αντικειμενα που μπορει να πιασει το παιδι.

 

7 meres μετα το πυρετο?η μετα απ ολα τα συμπτωματα?κ τι κανουμε για να μη κολλησουν τα μωρα μας?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

7 meres μετα το πυρετο?η μετα απ ολα τα συμπτωματα?κ τι κανουμε για να μη κολλησουν τα μωρα μας?

Oτι κανουμε παντα.

Βηχουμε οχι στην παλαμη αλλα στο εσωτερικο του αγκωνα (ωστε να μην μεταφερουμε σε αυτο που θα πιασουμε μικροβια).

Πλενουμε συχνα τα χερια με απολυμαντικο (και οχι απλα αρωματικο) σαπουνι (αν δεν εχουμε το υγρο πιατων κανει επισης πολυ καλη δουλεια :wink:)

Αν δεν εχουμε προβλημα (πχ ασθμα - δυσπνοια κλπ) μια μασκουλα οταν ειμαστε κοντα σε μικρα παιδια ή ευπαθης ομαδες θα ηταν πολυ καλο.

Δεν φιλαμε και αποφευγουμε πολυ κοντινη επαφη με αλλους.

Αυτα μπορω να σκεφτω :roll:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα Ελισαβετ. Κολλαει λεει μια μερα πριν και 7 μερες μετα αφου το αρπαξεις το μικροβιο.

Το κακο ειναι οτι δε εχουν ενα τεστ οπωτεδηποτε να δεις αν το περασες.

Μου εχει κατσει οτι το περασα απο τους πρωτους.....αλλα δεν ειμαι και σιγουρη. Ειχα μονο απιστευτο βηχα, μεχρι σπιρομετρηση εκανα να δω το ασθμα μετα απο 2 βδομαδες. Καπακι μεσα στο γραφειο αρρωστησαν 2 με πυρετο, η ! με εξαντληση και αυτο ητανε.

Μακαρι να το περασα, αλλα θα μεινω και με την απορια.

Ο Βασιλης παλι μου εκανε ενα πυρετο 40 για 1,5 μερα και τελος και αυτος.

Απο την αλλη μπορει να ητανε ιωσεις.....θα μεινω με την απορια.....τον Οκτωβρη τα περασαμε ολα αυτα.....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω.μιλησα χθες με το παθολογο κ μου ειπε οτι 5 μερες μετα τη τελευταια μερα με πυρετο δε μεταδιδεται ο ιος.κ αφου εχω παρει κ tamiflu ετσι κ αλλιως μετεδιδα σε μικρο ποσοστο-αυτο δε το πολυκαταλαβα αλλα τεσπα.κ ο παιδιατρος ειπε να μην ανησυχω για τη μικρη μαλλον τη περασε πριν απο μενα-εκανε μια μερα πυρετο κ λιγο βηχα-κ να τη φερω σπιτι.αλλα ακομα κ αν δε τη περασε να μη φοβαμαι ειναι λεει ηπια στα παιδια τα συμπτωματα.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΣΥΧΝΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΣ.ΓΡΑΦΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟ Η1Ν1.ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ 2 1/2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΤΥΧΟΝ ΜΕΤΑΔΟΣΗ, ΒΕΒΑΙΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΕΘΕΙΜΕΝΗ ΑΦΟΥ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΑΠΛΗΣ ΓΡΙΠΗΣ...ΕΧΩ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΥΓΕΙΗΝΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει πλέον ειδικό εμβόλιο για τον Η1Ν1 έχει ενσωματωθεί στο ετήσιο αντιγριππικό εμβόλιο. Δεν ξέρω αν τους; έχεις κάνει ποτέ αντιγριππικό εμβόλιο πάντως αν το είχες κάνει ποτέ μια απλή δόση του ετήσιου εμβολίου αρκεί αν και τα πράγματα δεν είναι τόσο φοβερά όσο έλεγαν πέρυσι τουλάχιστον τα δικά μου ευτυχώς μέχρι τώρα δεν την πέρασαν αλλά τα ανήψια μου την πέρασαν πέρυσι όλα στην γραμμή χωρίς καμία παρενέργεια σαν απλό κρυολόγημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα δικά μου τα εμβολίσα και τα δύο από τον Οκτώβριο, τον μεγάλο λόγω του ότι θα ήταν ο πρώτος χειμώνας του σε παιδικό και τον μικρό επειδή ανήκει σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Ισχύει αυτό που σου είπε η ΤΗΕΟDOSI παραπάνω, το περυσινί ξεχωριστό εμβόλιο φέτος ενσωματώθηκε στο απλό αντιγριππικό.

 

Για φέτος εδώ σε μας δεν άκουσα κανένα κρούσμα. Πέρισυ, κάποια παιδάκια που ξέρω ότι προσβλήθηκαν, την περασαν σαν μια κανονική ίωση. Μια ηλικιωμένη μόνο την πέρασε πιο βαριά, αλλά και πάλι στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Ο πανικός είναι ο χειρότερος σύμμαχος!

Δεν έχω εμβολιαστεί ποτέ με το αντιγριπικό εμβόλιο, ούτε καν για τον ιό Η1Ν1, πέρυσι που ήμουν έγκυος και ήμουν στις ευπαθείς ομάδες!

Χαλάρωσε και μην ακούς τί λένε στις ειδήσεις! Σε πανικοβάλλουν περισσότερο.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.και εμεις περισι το απλο εμβολιο της γριπης το ειχαμε κανει αλλα φετος δεν μπορεσαμε γιατι ειχαμε σκοπο να κανουμε μια επεμβαση τον οκτωβριο ( η οποια θα γινει τελος φλεβαρη τελικα) κ δε εκανε να το κανουμε το εμβολιο τοτε κ ετσι ειμαστε ανευ εμβολιου!ξερω οτι σκορπιζουν πανικο τα μμε και μας παρουσιαζουν πιο δυσκολη την ολη κατασταση, απλα με ανησυχησε περισσοτερο που λενε για νεους και μικρα παιδια και ανευ ιστορικου.ας ελπισουμε να νοσησουν λιγοτεροι κ με ηπια συμπτωματα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο πανικός είναι ο χειρότερος σύμμαχος!

Δεν έχω εμβολιαστεί ποτέ με το αντιγριπικό εμβόλιο, ούτε καν για τον ιό Η1Ν1, πέρυσι που ήμουν έγκυος και ήμουν στις ευπαθείς ομάδες!

Χαλάρωσε και μην ακούς τί λένε στις ειδήσεις! Σε πανικοβάλλουν περισσότερο.

 

 

Συμφωνω απολυτα !!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα !!

 

Kι εγω συμφωνω...., αλλωστε τα κρουσματα, καθε χρονο, της εποχικης γριπης, κυμαινονται στα ιδια ποσοστα περιπου, χωρις ιδιαιτερες εξαρσεις.

Οκ, τωρα ηρθε να προστεθει και το νεο στελεχος... μια απο τα ιδια δηλ... δεν χρειαζεται λογος ανησυχιας, εδω δεν τρομαξαμε με τον καταιγισμο των ειδησεων την προηγουμενη φορα, τωρα θα τρομαξουμε...

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω εγώ που την πέρασα πέρυσι το καλοκαίρι.

Κόλλησα στην Αγγλία, όπου εκεί και αν ήταν σε έξαρση, και εκδηλώθηκε 3 μέρες αφού ήρθα στην Ελλάδα.

Πήγα στο νοσοκομείο, γιατί και εγώ και οι δικοί μου είχαμε πανικοβληθεί από την τηλεόραση (ήταν η εποχή που γινόταν χαμός!!!!). Η αντιμετώπιση που είχα στο νοσοκομείο (πανεπιστημιακό τρομάρα του) ήταν τόσο χάλια που δεν μπορώ να την περιγράψω! Μέχρι και τις εξετάσεις αίματος που μου έκαναν φοβόταν να έρθουν να τις πάρουν, για να μην κολλήσουν από το μπουκαλάκι στο οποίο ήταν το αίμα (όχι από το ίδιο το αίμα), ούε ακτινογραφία δεν ήθελαν να μου κάνουν λόγο φόβου και μάλωναν ποιος θα μπει στο ακτινολογικό!

Τελικά, είχα πυρετό για 3-4 μέρες μέχρι 38,5 (μόλις ανέβαινε στο 38,1 έπαιρνα depon για να πέσει), 1 εβδομάδα συνάχι (πολύ συνάχι όμως), και βήχα ο οποίος μου κράτησε πολύ, λόγω του γεγονότος ότι ερεθίστηκε ο λαιμός μου και έβηχα μετά από τον ερεθισμό. Να σημειώσω ότι ο βήχας δεν ήταν από το στήθος, αλλά από το λαιμό.

Πήγα και μια φορά στον παθολόγο μου για να με ακούσει, ώστε να βεβαιωθώ ότι δεν έχω ακροαστικά και ότι δεν έχει προχωρήσει σε πνευμονία (αυτός ήταν ο φόβος).

Βασικά το πέρασα στο σπίτι, χωρίς να έχω επαφές με άλλο κόσμο για να μην τους κολλήσω και παίρνοντας αντιπυρετικά, σιροπάκι για το βήχα και προσέχοντας να ξην κρυώσω. Βασικά ό,τι κάνουμε και σε μια απλή γρίπη!

Ο πανικός ήταν απλά για να γίνει και να κάνει ο κόσμος το εμβόλιο! Αφήστε που μπορεί ήδη να την έχετε περάσει και ασείς και απλά να μην το καταλάβατε!

 

Υ.Γ. Εγώ ήμουν και σε ομάδα υψηλού κινδύνου, γιατί είχα μεταβολικό νόσημα (θυρεοειδή) και άσθμα

Link to comment
Share on other sites

Χθες που πήγα να τον πάρω η δασκάλα του μου είπε ότι έχουν από το σχολείο ένα επιβεβαιωμένο κρούσμα στο νοσοκομείο άλλα 7 παιδάκια με 41 πυρετό.

Χθες από 45 περίπου παιδάκια που έχει όλο το σχολείο ήταν μόνο 8...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες που πήγα να τον πάρω η δασκάλα του μου είπε ότι έχουν από το σχολείο ένα επιβεβαιωμένο κρούσμα στο νοσοκομείο άλλα 7 παιδάκια με 41 πυρετό.

Χθες από 45 περίπου παιδάκια που έχει όλο το σχολείο ήταν μόνο 8...

Ντάλια μου, χαλάρωσε... Κράτησε το παιδάκι σου σπίτι, κατά τη γνώμη μου, μέχρι να κοπάσει όλο αυτό και να γίνει καμιά απολύμανση (φαντάζομαι) στους χώρους του νηπιαγωγείου...:roll:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν υπαρχει λογος για πανικο. Οπως λεει και το θαυματακι, κρατησε το παιδακι σου στο σπιτι, μεχρι να σας βεβαιωσουν οτι ολα ειναι καλα, προκειμενου να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Γριπη ειναι θα περασει...

Link to comment
Share on other sites

εμένα την κόλλησε ο ξάδερφός μου. επιβεβαιωμένο κρούσμα! 3-4 μέρες από 38,5 πυρετό όπως ακριβώς τα λέει το emmaki. και το σημαντικότερο; δεν κόλλησε κανέναν στο σπίτι τους από τους άλλους 5 της οικογένειας ούτε κανέναν φίλο του. οι ευπαθείς ομάδες, πάντως, θέλουν προσοχή.

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Ντάλια μου, χαλάρωσε... Κράτησε το παιδάκι σου σπίτι, κατά τη γνώμη μου, μέχρι να κοπάσει όλο αυτό και να γίνει καμιά απολύμανση (φαντάζομαι) στους χώρους του νηπιαγωγείου...:roll:

 

Πραγματικα δεν υπαρχει λογος για πανικο. Οπως λεει και το θαυματακι, κρατησε το παιδακι σου στο σπιτι, μεχρι να σας βεβαιωσουν οτι ολα ειναι καλα, προκειμενου να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Γριπη ειναι θα περασει...

 

:)

παιδιά ούτε φοβήθηκα, ούτε πανικοβλήθηκα, απλά ενημερώνω γιατί κάποιοι που ίσως ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες θα ήθελαν να το γνωρίζουν...

εγώ από τη στιγμή που το σχολείο είναι ανοιχτό τον στέλνω κανονικά...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια περσυ στην ταξη της κορης μου ειχαν κολλησει ολα τα αγορια 7-8 επιβεβαιωμενα με τον ιο της περιβοητης γριπης τα παιδακια ολα μια χαρα την περασανε μη σας πω πιο ελαφρια απο αλλες φορες που ειχαν γριπη ( απλη ) οπως μου ειπαν οι μαμαδες τους 2 μερες με 38 πυρετο .

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν θα σταματησω να το λεω, αφου ετσι το νιωθω....

 

Γριπη ειναι θα περασει ΚΑΙ φετος..

 

Να ειναι γερα τα παιδακια σας, ολα τα παιδακια βεβαια, αλλα κυριως αυτα που πηγαινου σχολειο και ειναι λιγακι πιο εκτεθειμενα στιο ιο...

Link to comment
Share on other sites

Η κουμπαρα μου μπηκε στο νοσοκομειο και επιβεβαιωθηκε οτι ειχε τον Η1Ν1. Τον εφερε ο αντρας της στο σπιτι κολλησε ο μικρος 13 μηνων και τον περασε πολυ ελαφρια.Οι κουμπαροι μου λιωσανε στον πυρετο 40 ακατεβατος.Δεν κατεβαινε και την κουμπαρα μου την κρατησαν ενα βραδυ μεσα.Η γιαγια μου τον περασε περυσι 87 χρονων με χρονιο προβλημα καρδιας και αναπνευστικο.Περασε απλα μια εβδομαδα στο νοσοκομειο.

Σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο να τον περασεις σε ψιλοδιαλυει, αλλα οκ χαλαρα.

Να σας πω την αληθεια φοβαμαι λιγο τωρα με την εγκυμοσυνη μου δεν θα ειναι και οτι καλυτερο, γιαυτο κομμενος ο παιδοτοπος για λιγο καιρο για μας.Ειναι σε εξαρση ο ιος μεχρι τον Μαρτη.Υπομονη λοιπον

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια περσυ στην ταξη της κορης μου ειχαν κολλησει ολα τα αγορια 7-8 επιβεβαιωμενα με τον ιο της περιβοητης γριπης τα παιδακια ολα μια χαρα την περασανε μη σας πω πιο ελαφρια απο αλλες φορες που ειχαν γριπη ( απλη ) οπως μου ειπαν οι μαμαδες τους 2 μερες με 38 πυρετο .

 

έχει τεράστι διαφορά το 38 πυρετός με το 41....

εγώ μέχρι 38,7 δεν δίνω ούτε καν αντιπυρετικό στο 41 δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...