Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Alexandra77

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απλώς σκέφτηκα στην εποχή μας και ειδικά σε μια χώρα πολιτισμένη με υποχρεωτική παιδεία και με τόση έμφαση που δίνουμε στην ενότητα της οικογένειας και την ηθική είναι αδιανόητο.

 

Kι όμως κορίτσια.... κι όμως...

Δεν είναι μόνο μια τυχόν οικονομική εξάρτηση που δεν αφήνει αυτές τις γυναίκες να φύγουν μακρυά. Oύτε η έλλειψη μόρφωσης.

H περίπτωση που σας ανάφερα πιο πριν είναι κοπέλας μορφωμένης με πτυχίο, με πολύ καλή δουλειά και υψηλή θέση, νέα, όμορφη και από οικογένεια που το ξύλο δεν υπήρχε ούτε καν στις λέξεις. Aπό γονείς πολύ ερωτευμένους ακόμα και τώρα στα 70μήντα τους.

Δεν ξέρω τί να πω....

H ψυχολογική βία ξεκίνησε από τόσο νωρίς και τόσο σιγά που την έκανε τελικά να πιστέψει ότι δεν είναι άξια και ικανή για τίποτα.

Στην δουλειά της διέπρεπε και στο σπίτι αισθανόταν ανίκανη και άχρηστη.

Kαι τελικά έφτασε στο σημείο να πιστεύει ότι άξιζε το ξύλο που έτρωγε...

 

ακριβώς έτσι είναι... υπάρχουν κάποιοι που είναι "μανούλες" στο να δημιουργούν αισθήματα κατωτερότητας στους συντρόφους τους για να τους έχουν του χεριού τους, και να τους παίζουν σαν μαριονέτες

:evil:

πάρα πολλές γυναίκες που τρώνε ξύλο, είναι γυναίκες μορφωμένες, πλούσιες και με ισχυρούς κοινωνικά άντρες! απλά αυτές δεν πάνε στα μεσημεριανά shows στυλ Τατιάνας , για να πούνε τον πόνο τους και ο κόσμος Δεν το γνωρίζει....αυτό δεν πάει να πει ότι δεν υποφέρουν όμως :(

και ίσως τέτοιοι ισχυροί άντρες είναι πολύ χειρότεροι από άλλους χαμηλότερου κοινωνικού επιπέδου, γιατί αισθάνονται 10 φορές πιο δυνατοί λόγω της θέσης τους και άρα είναι και 10 φορές πιο επικίνδυνοι:evil:

Link to comment
Share on other sites

Απλώς σκέφτηκα στην εποχή μας και ειδικά σε μια χώρα πολιτισμένη με υποχρεωτική παιδεία και με τόση έμφαση που δίνουμε στην ενότητα της οικογένειας και την ηθική είναι αδιανόητο.

 

Kι όμως κορίτσια.... κι όμως...

Δεν είναι μόνο μια τυχόν οικονομική εξάρτηση που δεν αφήνει αυτές τις γυναίκες να φύγουν μακρυά. Oύτε η έλλειψη μόρφωσης.

H περίπτωση που σας ανάφερα πιο πριν είναι κοπέλας μορφωμένης με πτυχίο, με πολύ καλή δουλειά και υψηλή θέση, νέα, όμορφη και από οικογένεια που το ξύλο δεν υπήρχε ούτε καν στις λέξεις. Aπό γονείς πολύ ερωτευμένους ακόμα και τώρα στα 70μήντα τους.

Δεν ξέρω τί να πω....

H ψυχολογική βία ξεκίνησε από τόσο νωρίς και τόσο σιγά που την έκανε τελικά να πιστέψει ότι δεν είναι άξια και ικανή για τίποτα.

Στην δουλειά της διέπρεπε και στο σπίτι αισθανόταν ανίκανη και άχρηστη.

Kαι τελικά έφτασε στο σημείο να πιστεύει ότι άξιζε το ξύλο που έτρωγε...

 

ακριβώς έτσι είναι... υπάρχουν κάποιοι που είναι "μανούλες" στο να δημιουργούν αισθήματα κατωτερότητας στους συντρόφους τους για να τους έχουν του χεριού τους, και να τους παίζουν σαν μαριονετες

:evil:

πάρα πολλές γυναίκες που τρώνε ξύλο, είναι γυναίκες μορφωμένες, πλούσιες και με ισχυρούς κοινωνικά άντρες! απλά αυτές δεν πάνε στα μεσημεριανά shows στυλ Τατιάνας για να πούνε τον πόνο τους και ο κόσμος Δεν το γνωρίζει....αυτό δεν πάει να πει ότι δεν υποφέρουν όμως :(

και ίσως τέτοιοι ισχυροί άντρες είναι πολύ χειρότεροι από άλλους χαμηλότερου κοινωνικού επιπέδου, γιατί αισθάνονται 10 φορές πιο δυνατοί λόγω της θέσης τους και άρα είναι και 10 φορές πιο επικίνδυνοι :evil:

Link to comment
Share on other sites

Loreen μου, εύχομαι το μέλλον σου να είναι γεμάτο υπέροχες και χαρούμενες στιγμές που να σε κάνουν να ξεχάσεις όσο γίνεται το άσχημο αυτό παρελθόν! Σου εύχομαι τα καλύτερα να κατακλύζουν τη ζωή σου, μέσα από την καρδιά μου!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΠΑΝΕ ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΙΑ.. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙ΄ ΑΥΤΟ..

 

Σε γενικες γραμμες λοιπον οι γυναικες που ανεχονται τετοιες βαναυσες συμπεριφορες εχουν πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση και πολυ λιγη δυναμη χαρακτηρα ωστε να αντιδρασουν αμεσα.

 

ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ. ΑΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΣ, ΘΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΜΕ ΑΠΕΙΛΟΥΣΕ ΚΑΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.. ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΑΝ ΤΟΩ ΧΩΡΙΣΩ ΘΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙ, ΤΟ ΑΝΑΒΑΛΕΙΣ, ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ, ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΓΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΣΥ Η ΙΔΙΑ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΑΠΛΩΣ "ΜΑΧΑΙΡΙ"... ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites

Loreen μου, εύχομαι το μέλλον σου να είναι γεμάτο υπέροχες και χαρούμενες στιγμές που να σε κάνουν να ξεχάσεις όσο γίνεται το άσχημο αυτό παρελθόν! Σου εύχομαι τα καλύτερα να κατακλύζουν τη ζωή σου, μέσα από την καρδιά μου!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΠΑΝΕ ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΙΑ.. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙ΄ ΑΥΤΟ..

 

Σε γενικες γραμμες λοιπον οι γυναικες που ανεχονται τετοιες βαναυσες συμπεριφορες εχουν πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση και πολυ λιγη δυναμη χαρακτηρα ωστε να αντιδρασουν αμεσα.

 

ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ. ΑΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΣ, ΘΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΜΕ ΑΠΕΙΛΟΥΣΕ ΚΑΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.. ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΑΝ ΤΟΩ ΧΩΡΙΣΩ ΘΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙ, ΤΟ ΑΝΑΒΑΛΕΙΣ, ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ, ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΓΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΣΥ Η ΙΔΙΑ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΑΠΛΩΣ "ΜΑΧΑΙΡΙ"... ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ!

Βγηκες απο την σχεση καλη μου.Αυτο τα λεει ολα.

Μην το παιρνεις προσωπικα.Μιλαμε για τον μεσο ορο αυτων των γυναικων!Δεν ειναι ολες οπως εσυ!Μην απολογησε.κανενας δεν σε κατεκρινε.

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eύχομαι να είναι όλα καλά με την Αλεξάνδρα και πραγματικά αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν στη σημερινή εποχή κάποιες γυναίκες να ανέχονται τη βία και να μη φεύγουν μακρυά.

Μόνο από οικονομικό θέμα?????

Δηλαδή δεν υπάρχει μυαλό στο κεφάλι???

Δεν καταλαβαίνεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου τί είναι ικανός να κάνει και όταν το κάνει είσαι τόσο δεμένη μαζί του που δεν μπορείς να φύγεις???

Εγώ προσωπικά αν μου το έκανε αυτό ο άντρας μου ο οποίος δεν έχει ούτε καν υψώσει παραπάνω τη φωνή του θα μου είχε κοπεί το νήμα.

Θα ξενέρωνα , δεν θα άντεχα να είμαι μαζί του.

Να με χτυπήσει και μετά να με χαϊδέψει?

Πως να το αντέξεις???

ΜΑΚΡΥΑ!!!

 

Παρακολουθω το θεμα απο την αρχη του αλλα μεχρι στιγμης δεν εγραψα μιας και ολες σας ειπατε ολα αυτα που επρεπε να ειπωθουν.

Το μονο που θελω να πω ειναι πανω στο σχολιο της Βασως μας μιας και Η Αλεξανδρα που το ξεκινησε δεν εχει απαντησει μεχρι τωρα και το μονο που ευχομαι ειναι να ειναι καλα και να μην εχει συμβει κατι ασχημο σε εκεινη η το παιδι!

Βασω μου καταλαβαινω απολυτα την αγανακτηση σου, οπως και την εκρηξη του θυμου σου για την ανεκτικοτητα ορισμενων γυναικων στο θεμα βια, ομως σκεψου οτι ο καθε ανθρωπος εχει διαφορετικο χαρακτηρα και διαφορετικα βιωματα.Ο καθενας μας κουβαλαει τα δικα του προβληματα και αν θελεις τα δικα του κομπλεξ.Σε γενικες γραμμες λοιπον οι γυναικες που ανεχονται τετοιες βαναυσες συμπεριφορες εχουν πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση και πολυ λιγη δυναμη χαρακτηρα ωστε να αντιδρασουν αμεσα.Συνηθως καταληγουν πολυ ασχημα χτυπημενες και τοτε αρχιζουν σιγα σιγα να σκεφτονται πως θα γλιτωσουν.Παρολαυτα αν δεν βρουν καποιο συγγενικο προσωπο να τις στηριξει δεν κανουν εγκαιρα αυτο το βημα οσο κιαν υποφερουν!

Ειναι λυπηρο αυτο που λεω αλλα αληθινο.Αν δεν υπηρχαν γυναικες με χαμηλη αυτοεκτιμηση ωστε να δεχθουν την χειροδικεια δεν θα υπηρχαν και αντρες που να χειροδικουν!

 

 

Συμφωνώ ,συμφωνώ , συμφωνώ

 

το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ένα τηλέφωνο στην αστυνομία για τον μαζέψουν!!!!!!!!

τον αναγκάζεις να περάσει ένα 24ωρο στο αυτόφορο να δεί την γλύκα και του λές αν συνεχίσει τις απειλές εχει πάει μέσα για τα καλά!!!!!!

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

παντως ειναι πραγματικα πολυ λυπηρο (αν μη τι αλλο) να βλεπεις τον ανθρωπο που εκανες τοσα ονειρα για κοινο μελλον και οικογενεια, να στρεφεται εναντιον σου και εναντιον του παιδιου σου. φανταζομαι την ψυχολογια που γινεται κουρελι σε εκεινη την φαση......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

H xazomama στην παρακάτω σελίδα

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2461&postdays=0&postorder=asc&start=45

 

έχει κάνει ένας μεγάλο σχόλιο περιγράφοντας μια αληθινή ιστορία.

Σκέφτομαι πως αν δεν υπήρχαν τα παιδιά αυτή η ιστορία δεν θα τράβαγε πολύ.

 

Εγώ προσωπικά θα συμβούλευα μια γυναίκα να κρατήσει το παιδί μόνο αν αυτό είναι που πάντα ήθελε .

Υπάρχουν πολλές γυναίκες που σκέφτονται έτσι για τους δικούς τους λόγους ......και δικαίωμα τους :wink:

Στην τελική άμα θες μόνο παιδί νομίζω πως είναι το πιο ευκολο πράγμα .....και δεν χρειάζεται να το μάθει ποτέ ο δότης.

 

Η Αλεξάνδρα δεν μας έχει πει πουθενά πως παιδί ήθελε κι αμα κάτσει και καλός σύζυγος έχει καλός.

Γιατί λοιπόν να προσπαθώ να πείσω αυτήν την γυναίκα να κρατήσει το παιδί και ότι όλα θα πάνε καλά και και και ..........

Το παιδί αυτό θα την συνδέει πάντα με αυτόν και ότι αυτό σημαίνει.

Άστον λοιπόν να πάει στα κομμάτια ( καμένο χαρτί είναι ο κύριος).

Ας μην "κάψουμε " και την κυρία.

Μια χαρά κοπέλα είναι η Αλεξάνδρα και η κάθε Αλέξάνδρα και ας ψάξει αλλού για μια υγιή σχέση για οικογένεια.

Αλλά και πάλι λέω αν το παιδί είναι αυτοσκοπός , καλύτερα ένα παιδί με έναν άγνωστο παρά με αυτόν που την ξυλοφόρτωνε.

 

Ξανά διαβάστε την ιστορία της xazomamas και πείτε μου πως μπορείτε να είστε σίγουρες ότι δεν θα ξανά συμβεί!!!!!!

 

Γιατί να προσπαθώ να πείσω μια γυναίκα να κρατήσει την εγκυμοσύνη.........λες και αυτή είναι η τελευταία ευκαιρία της ζωής της να κρατήσει ένα αγγελούδι στην αγκαλιά της?????

 

ΥΓ. Τα ίδια θα έγραφα αν είχα διαβάσει αυτό το θέμα έγκαιρα.

 

.

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα είναι η πρώτη ή η τελευταία της ευκαιρία για παιδί δεν το ξέρει κανείς αλμακ μου ... μόνο ο Θεός. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα που αγγίζει και τα πιστεύω του καθενός και τις πεποιθήσεις του.

Το θέμα είναι ότι με παιδί ή χωρίς ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να μένει σ'αυτή τη σχέση. Δεν της αξίζει ούτε της Αλεξανδρας ούτε και καμίας (και κανενός, γιατί υπάρχουν και άντρες που βιώνουν καταστάσεις... όχι ακριβώς τέτοιες αλλά παρόμοιες).

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπως νωριτερα, ετσι και τωρα δεν παιρνω θεση για το τι πρεπει να αποφασισει η Αλεξανδρα... ειναι λεπτο το θεμα...

ομως θα συμφωνησω με την maryp

Το αν θα είναι η πρώτη ή η τελευταία της ευκαιρία για παιδί δεν το ξέρει κανείς αλμακ μου ... μόνο ο Θεός.
ξερω περιπτωση ζευγαριου που μεσα στο γαμο τους τους ετυχε ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη, με προτροπη του συζυγου, εκανε εκτρωση

(σε προχωρημενη εγκυμοσυνη... ειδαν και το φυλο... αγορακι ηταν) και δεν μπορεσε να ξανακανει παιδια...

σημερα εχουν 1 υιοθετημενη κορη...

ο γιος της θα ειχε ιδια ηλικια με τον αντρα μου... τον κοιταει και δακρυζει...

 

Αληθεια... τοσα λεμε εμεις...

ειχε κανεις νεα της Αλεξανδρας;;; τι να εγινε αραγε;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όταν έμεσα μας υπενθυμίζεται περιπτώσεις που γυναίκες σταμάτησαν την εγκυμοσύνη αλλά αργότερα δεν είχαν την επιθυμητή εγκυμοσύνη όταν την ήθελαν είναι σαν να λέμε " κάλλιο πέντε και στο χέρι παρά 10 και καρτέρι"..............κι εδώ δεν μιλάμε για ευρώ.

 

Το θέμα μπορεί να είναι λεπτό και η Αλεξάνδρα προφανός έχει πάρει την αποφαση της , αλλά εδώ πλέον μιλάμε για την κάθε Αλεξάνδρα ( το είπα και παραπάνω).

 

 

Γιατί να προσπαθώ να πείσω μια γυναίκα να κρατήσει την εγκυμοσύνη.........λες και αυτή είναι η τελευταία ευκαιρία της ζωής της να κρατήσει ένα αγγελούδι στην αγκαλιά της?????
Το αν θα είναι η πρώτη ή η τελευταία της ευκαιρία για παιδί δεν το ξέρει κανείς αλμακ μου ... μόνο ο Θεός.
Tο ίδιο πράγμα λέμε , απλά εσείς προσδιορίζετε και το ποιός ίσως γνωρίζει περί τελευταίας ευκαιρίας ή όχι.

Εγώ δεν είπα ότι ο θεός δεν ξέρει , .............εμείς δεν ξέρουμε :wink:

Link to comment
Share on other sites

Όταν έμεσα μας υπενθυμίζεται περιπτώσεις που γυναίκες σταμάτησαν την εγκυμοσύνη αλλά αργότερα δεν είχαν την επιθυμητή εγκυμοσύνη όταν την ήθελαν
οχι, δεν θυμιζω εμεσα καμια περιπτωση... αμεσα αναφερομαι σε γνωστο μου περιστατικο!

 

είναι σαν να λέμε " κάλλιο πέντε και στο χέρι παρά 10 και καρτέρι"..............κι εδώ δεν μιλάμε για ευρώ.

 

Το θέμα μπορεί να είναι λεπτό και η Αλεξάνδρα προφανός έχει πάρει την αποφαση της , αλλά εδώ πλέον μιλάμε για την κάθε Αλεξάνδρα ( το είπα και παραπάνω).

εννοειτε πως δε μιλαμε για ευρω... και πως μιλαμε γενικα για αναλογες περιπτωσεις... οποτε μετραμε ολες τις παραμετρους και οι καθε εβρισκομενοι σε παρομοιες καταστασεις θα τα ζυγισουν και θα αποφασισουν... σιγουρα δε θα σταθουν στο τι λεω εγω, εσυ ή οποιος αλλος εδω μεσα...

 

ειπες:

Γιατί να προσπαθώ να πείσω μια γυναίκα να κρατήσει την εγκυμοσύνη.........λες και αυτή είναι η τελευταία ευκαιρία της ζωής της να κρατήσει ένα αγγελούδι στην αγκαλιά της?????

 

και η maryp ειπε και συμφωνησα μαζι της...

Το αν θα είναι η πρώτη ή η τελευταία της ευκαιρία για παιδί δεν το ξέρει κανείς αλμακ μου ... μόνο ο Θεός.

 

το παραδειγμα που εγραψα, απλα ηταν μια προεκταση που δειχνει ποσο δυσκολες ειναι τετοιες αποφασεις και αυτο οχι μονο για το τωρα αλλα και για το αυριο...

ολα δεν πρεπει να τα σκεφτεσαι;;;

 

Tο ίδιο πράγμα λέμε , απλά εσείς προσδιορίζετε και το ποιός ίσως γνωρίζει περί τελευταίας ευκαιρίας ή όχι.

Εγώ δεν είπα ότι ο θεός δεν ξέρει , .............εμείς δεν ξέρουμε :wink:

Μπορει το ιδιο πραγμα να λεμε... αλλα μαλλον αλλα καταλαβαινουμε! αφου πρεπει να ανταπανταμε και να επεξηγουμε (φταιει και ο γραπτος λογος που δεν βοηθαει πολλες φορες!!)

ΟΧΙ δεν προσδιοριζουμε ποιος ισως να γνωριζει...

μακαρι να μπορουσαμε να ξεραμε... δεν θα ηταν τοσο δυσκολες τετοιες αποφασεις...

ΝΑΙ ο Θεός ξέρει, ...εμείς δεν ξέρουμε!

 

ελπιζω να ληξει εδω το σου 'πα μου 'πες :)

και να μαθουμε συντομα τα νεα της Αλεξανδρας...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι "σου 'πα - μου 'πες" κατα την ταπεινή μου γνώμη... είναι ανταλλαγή απόψεων με επιχειρήματα. Ότι καλύτερο δηλαδή!! Ειλικρινά το λέω.

 

Και βέβαια δεν μιλάμε για τη συγκεκριμένη Αλεξάνδρα η οποία σαφώς έχει πάρει τις αποφάσεις της, αλλά για την κάθε Αλεξάνδρα. Και ας μην ξεχνάμε ότι μας διαβάζουν πολλές Αλεξάνδρες...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρομαι που τελικα απ' οτι φαινεται...

λιγο ως πολυ λεμε ολοι τα ιδια!!

 

Αυτό σημαίνει ότι διαθέτουμε τουλάχιστον την κοινή λογική που φαίνεται να μην λειτουργεί όταν βρισκόμαστε (όλοι) σε καταστάσεις με πίεση όπως αυτή που κληθήκαμε να πούμε τη γνώμη μας και να εκφράσουμε τη συμπαράστασή μας.

 

Πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν άτομα σαν εσάς σε αυτό το φόρουμ. Και πραγματικά χαίρομαι που το "ανακάλυψα" το φορουμ αυτό γιατί αλλιώς ίσως να μην σας γνώριζα ποτέ! (οfftopic το σχόλιο το ξέρω, αν θέλουν οι admins ας το αφαιρέσουν αλλά αυτό αισθάνομαι).

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

xrysalis ολοι γύρω στο ίδιο θέμα είμαστε.

Εγώ από το διάβασμα 5 σελίδων αισθάνηκα πως υπήρχε μια πίεση προς την κοπέλα να μην προχωρήσει στην διακοπή της εγκυμοσύνης.

Τα γραπτά το καθενός από εμας εκεί είναι..............

Χρησιμοποιώ πληθυντικό όχι από ευγένεια αλλά γιατί όλοι όσοι έγραψαν ήταν έμμεσα ( ξανά λέω πάλι) υπέρ της συνέχισης την εγκυμοσύνης.

 

Τελικά όλοι λέμε την γνώμη μας η οποία έχει να κάνει με την εμπειρία που έχουμε αποκομίσει έως τώρα και τα περιστατικά που έχουμε λάβει γνώση . Διαμορφώνουμε μια άποψη και την λέμε ( γράφουμε) και ο καθένας μπορεί να αντλήσει την βοήθεια που του κάνει.

 

Σίγουρα γράφοντας δημιουργούμε μια ατμόσφαιρα η οποία σε συνθήκες πίεσης μπορεί να σε παρασύρει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από το διάβασμα 5 σελίδων αισθάνηκα πως υπήρχε μια πίεση προς την κοπέλα να μην προχωρήσει στην διακοπή της εγκυμοσύνης.

Τα γραπτά το καθενός από εμας εκεί είναι..............

Χρησιμοποιώ πληθυντικό όχι από ευγένεια αλλά γιατί όλοι όσοι έγραψαν ήταν έμμεσα ( ξανά λέω πάλι) υπέρ της συνέχισης την εγκυμοσύνης.

 

Τελικά όλοι λέμε την γνώμη μας η οποία έχει να κάνει με την εμπειρία που έχουμε αποκομίσει έως τώρα και τα περιστατικά που έχουμε λάβει γνώση . Διαμορφώνουμε μια άποψη και την λέμε ( γράφουμε) και ο καθένας μπορεί να αντλήσει την βοήθεια που του κάνει.

 

Σίγουρα γράφοντας δημιουργούμε μια ατμόσφαιρα η οποία σε συνθήκες πίεσης μπορεί να σε παρασύρει.

 

Ας μην ξεχνάμε όμως αλμάκ ότι απευθύνεται σε γονείς, ως επί το πλείστον σε μητέρες. Όταν έχεις νιώσει μέσα σου ένα πλάσμα να ζωντανεύει και να σου κλωτσάει την κοιλιά επί τόσους μήνες, όταν ξέρεις πώς είναι το συναίσθημα όταν πρωτοαντικρύζεις αυτό το πλασματάκι, όταν το βλέπεις κάθε μέρα να ανθίζει... Δεν μπορείς, είναι αδύνατον να πεις ή έστω να σκεφτείς την έκτρωση. Νομίζω καμία μάνα δεν θα το σκεφτόταν, όχι μόνο για τον εαυτό της αλλά και για οποιαδήποτε άλλη γυναίκα. Αυτό νομίζω είναι που μας παρακίνησε τις περισσότερες να γράψουμε ότι γράψαμε.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

"Μαμά ζω κι ας μη το ξέρεις"

Εκτρώσεις. Οι εκτρώσεις στη Ελλάδα στέλνουν κάθε χρόνο, περίπου 150.000 παιδιά στα σκουπίδια! (14/11/07)

 

«Αν το κοιλιακό τοίχωμα της εγκύου γυναίκας ήταν διάφανο, τι είδους νόμους θα είχαμε για την έκτρωση;»Dr R. Nathanson

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από το διάβασμα 5 σελίδων αισθάνηκα πως υπήρχε μια πίεση προς την κοπέλα να μην προχωρήσει στην διακοπή της εγκυμοσύνης.

Τα γραπτά το καθενός από εμας εκεί είναι..............

Χρησιμοποιώ πληθυντικό όχι από ευγένεια αλλά γιατί όλοι όσοι έγραψαν ήταν έμμεσα ( ξανά λέω πάλι) υπέρ της συνέχισης την εγκυμοσύνης.

 

Τελικά όλοι λέμε την γνώμη μας η οποία έχει να κάνει με την εμπειρία που έχουμε αποκομίσει έως τώρα και τα περιστατικά που έχουμε λάβει γνώση . Διαμορφώνουμε μια άποψη και την λέμε ( γράφουμε) και ο καθένας μπορεί να αντλήσει την βοήθεια που του κάνει.

 

Σίγουρα γράφοντας δημιουργούμε μια ατμόσφαιρα η οποία σε συνθήκες πίεσης μπορεί να σε παρασύρει.

 

 

Ας μην ξεχνάμε όμως αλμάκ ότι απευθύνεται σε γονείς, ως επί το πλείστον σε μητέρες. Όταν έχεις νιώσει μέσα σου ένα πλάσμα να ζωντανεύει και να σου κλωτσάει την κοιλιά επί τόσους μήνες, όταν ξέρεις πώς είναι το συναίσθημα όταν πρωτοαντικρύζεις αυτό το πλασματάκι, όταν το βλέπεις κάθε μέρα να ανθίζει... Δεν μπορείς, είναι αδύνατον να πεις ή έστω να σκεφτείς την έκτρωση. Νομίζω καμία μάνα δεν θα το σκεφτόταν, όχι μόνο για τον εαυτό της αλλά και για οποιαδήποτε άλλη γυναίκα. Αυτό νομίζω είναι που μας παρακίνησε τις περισσότερες να γράψουμε ότι γράψαμε.

 

Τι άλλο να προσθέσω σ'αυτό?? :wink::wink::wink:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα γράφοντας δημιουργούμε μια ατμόσφαιρα η οποία σε συνθήκες πίεσης μπορεί να σε παρασύρει.
............. :?
Τελικά όλοι λέμε την γνώμη μας η οποία έχει να κάνει με την εμπειρία που έχουμε αποκομίσει έως τώρα και τα περιστατικά που έχουμε λάβει γνώση . Διαμορφώνουμε μια άποψη και την λέμε ( γράφουμε) και ο καθένας μπορεί να αντλήσει την βοήθεια που του κάνει.
σ' αυτο με βρισκεις συμφωνη!

 

Εγώ από το διάβασμα 5 σελίδων αισθάνηκα πως υπήρχε μια πίεση προς την κοπέλα να μην προχωρήσει στην διακοπή της εγκυμοσύνης.

Τα γραπτά το καθενός από εμας εκεί είναι..............

Χρησιμοποιώ πληθυντικό όχι από ευγένεια αλλά γιατί όλοι όσοι έγραψαν ήταν έμμεσα ( ξανά λέω πάλι) υπέρ της συνέχισης την εγκυμοσύνης.

 

 

Ας μην ξεχνάμε όμως αλμάκ ότι απευθύνεται σε γονείς, ως επί το πλείστον σε μητέρες. Όταν έχεις νιώσει μέσα σου ένα πλάσμα να ζωντανεύει και να σου κλωτσάει την κοιλιά επί τόσους μήνες, όταν ξέρεις πώς είναι το συναίσθημα όταν πρωτοαντικρύζεις αυτό το πλασματάκι, όταν το βλέπεις κάθε μέρα να ανθίζει... Δεν μπορείς, είναι αδύνατον να πεις ή έστω να σκεφτείς την έκτρωση. Νομίζω καμία μάνα δεν θα το σκεφτόταν, όχι μόνο για τον εαυτό της αλλά και για οποιαδήποτε άλλη γυναίκα. Αυτό νομίζω είναι που μας παρακίνησε τις περισσότερες να γράψουμε ότι γράψαμε.

 

Τι άλλο να προσθέσω σ'αυτό?? :wink::wink::wink:

............ :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κουκλες! Ξέρω χαθηκα για τα καλα, τυχαια μπηκα σημερα να τσεκαρω τα e-mail μου και ειπα ας επισκεφτω την ιστοσελιδα που πιστευα οτι το θεμα θα χε πια ξεχαστει και να που επανηλθε...

 

Η αληθεια ειναι οτι πηρα την μοναδικη μου αποφαση απο καιρο πια... το κραταω τελικα (οπως βλεπεται στο τικερ) και ειναι πια παιδαρος μετα απο διαφορες εξετασεις υπερηχους επιπεδου Β κτλ..!

 

Αρα το θεμα που ειχα βαλει ως "εκτρωση" ειναι λάθος εστω και σε αναβρασμο ψυχης.

 

Τωρα για τον συζυγο μου αν και θα ντραπω που θα το γραψω, ειμαστε μαζι εδω κι 1 μηνα... Μετα απο προσπαθειες και παρακολουθησεις που ειχε σε ψυχολογους κατεληξαν στην αποφαση πως δεν ειναι πραγματικα βιαιος αν και οξυθυμος σιγουρα, αλλαξε προς το καλυτερο που το βλεπω μονο εγω.

Ξερω θα με πειτε τρελη (και με το δικιο σας) αλλα αποφασισα να αναθεωρησουμε ακομα μια φορα την σχεση μας οχι μονο ως πατερας που προκειτε να γινει αλλα και ως ατομο που το δεχομαι στη ζωη μου γενικα.

Κι επειδη οπως ξαναπα οτι ειναι κωφος με ελαχιστο λεξιλογιο δεν εκτιμησε σωστα τα πραγματα,δεν σκεφτοταν καθαρα,τις συνεπειες κτλ χρειαζοταν ενα δευτερο χερι βοηθειας να τον ταρακουνησει.

Σιγουρα θα με πειτε παλι θα το ξανακανει οπως γραφει η καθε κοπελα που εχει βιωσει την βια, εγω ομως ειμαι σε stand by..!

Για να μη σας τα πολυλογω οσο ειμαστε μαζι δεν εχουμε ερθει στα χερια παρα με καποιες διαφωνιες χωρις να φτανουμε στα ακρα.

Φυσικα δεν τον δικαιολογω κι ας του εδωσα την ευκαιρια (που γνωριζει οτι ειναι η τελευταια) να αναγνωρισει τα λαθη του (κι εγω τα δικα μου) κι ελπιζω μεσα στο παρον που ζουμε και στο μελλον να τα παμε οσο καλυτερα μπορουμε χωρις την βια που δεν μας βγαζει πουθενα.

.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αλεξάνδρα μου χαίρομαι που επέστρεψες.

 

Εύχομαι να έχεις μία πολύ καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να φέρεις στο κόσμο το μωράκι σου!

 

Όσο για την επιλογή του συζήγου σου να είστε και πάλι μαζί προς Θεού δεν θα σε κράξουμε, εσύ αποφασίζεις για τη ζωή σου! Να ευχηθώ μόνο να είστε καλά και ήρεμα μαζί.! Τα παιδιά χρειάζονται εκτός από τη μαμά και τον μπαμπά και ένα ήρεμο οικογενειακό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξάνδρα μπράβο για την απόφαση που πήρες να κρατήσεις το μωράκι σου αντε με το καλό!!!!!

 

Τώρα για το ότι είσαι παλι μαζί με τον άντρα σου δεν μπορει κανείς να σου πει τίποτα, η ζωή είναι δική σου και εσύ κάνεις τις επιλογές σου!!! Εύχομαι από δω και πέρα όλα να είναι ρόδινα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...