Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έγκυος και κακό τέστ pap - με ascus - τρομοκρατημένη!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχομαι κι εγω ολοψυχα να πανε ολα καλα... κατι σχετικο με το θεμα δεν γνωριζω... αλλα σου στελνω θετικη ενεργεια και θετικες σκεψεις και προσευχουλες για εσενα, τον συντροφο και το μωρακι σας...

 

σκεψου λιγο θετικα... ολα θα πανε ΚΑΛΑ !!!

 

:):):)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερούδια!!! Προσπάθησα να ενημερωθώ έπειτα από 1 εβδομάδα απουσίας, για τα νέα σας. Χάρηκα με τα μυνήματά σας.Σήμερα έκανα τον 2ο υπέρηχο - το φασολάκι καλά!!! - Ο προγεννητικός έλεγχος καλά εκτός από αυξημένη προλακτίνη. Η γιατρός μου είπε πως δεν θα μπορώ να θηλάσω κ ότι αν πάνε όλα καλά, θα κάνω μετά θεράπεια. Μου φάνηκε αστείο, καλά ας γεννήσω με το καλό κ ας μην θηλάσω...Είχα γάλα πριν την εγκυμοσύνη!!!ΑΓΕΛΑΔΙΤΣΑ!!!

Επίσης όσον αφορά τον τράχηλο, μου είπε πως αυτή τη στιγμή πάνε όλα καλά, θα κάνω υπερηχο κάθε 2 εβδομάδες κ αν χρειαστεί θα γίνει περίδεση. Δεν μου έκανε όμως τεστ ΠΑΠ και ανησυχώ για τα άτυπα πλακώδη κύτταρα, αναμονή κ υπομονή...

έκλεισα την 7η σήμερα!!!

 

Είδες που όλα πήραν το δρόμο τους? Για δύσκολες εγκυμοσύνες ακούμε καθημερινά, δεν πρέπει να πτοείσαι, τόσα έχεις περάσει και τα έβγαλες πέρα!! Να προσέχεις τον εαυτό σου και θα πάνε όλα καλά!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,

 

Έχει κανείς εμπειρία προσωπική απο προσβολή του ιού HPV στον τράχηλο ( στέλεχος 66 ) με δυσπλασία? Η θεραπεία ειναι το γνωστό Loop? Είναι συχνό φαινόμενο παιδιά? κάποιος τις εμπειρίες του?

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα ειναι συνηθες...ειναι τοσο ευκολα μεταδιδομενο και δεν πιστευω οτι εχουμε - οι νεοτεροι βασικα- την καταλληλη σεξουαλικη παιδεια ετσι ωστε να προστατευθουν.. Ασε που και το προφυλακτικο οπως λεει ο γιατρος μου δε σε προστατευει 100%.

Εχω cin1 ,τη χαμηλοτερου βαθμου δυσπλασια απο τον Ιανουαριο του 2011 (τοτε τη βρηκαμε τουλαχισοτν, αν προυπηρχε και δεν την επιαναν τα παπ για καποιο λογο δεν μπορεις να το γνωριζεις) Εχω το στελεχος 33, υψηλης ογκογενετικης ικανοτητας εγραψε το pcr μου. Μην αγχωνεσαι μου ειπαν, κανε γυμναστικη τρωγε καλα και μην καπνιζεις για να κρατας την αμυνα του οργανισμου ψηλα και δυνατη για να μην βρει ο ιος προσφορο εδαφος και μεγαλωσει η δυσπλασια.

Την εχω σε μεγαλο μερος του τραχηλου, επειδη ομως τη βρηκαμε οταν ημουν 21 και ηθελα να κανω και παιδια, την αφησαμε μπας κ υποστρεψει μονη της κ για να μην πειραξουμε τον τραχηλο μιας κ προσπαθουσαμε για παιδι. Εμεινα εγκυος τωρα το 2015 κ οοοοταν με το καλο γεννησουμε θα κανω loop μετα απο καποιο χρονικο διαστημα. Η θεραπεια οντως ειναι το loop, οχι οι κρυοπηξιες οπως ελεγαν παλια, μονο σε τραχηλιτιδες βοηθουν.

Μην σε πανικοβαλει, τι βαθμου δυσπλασια εχεις? Αν εισαι τακτικοτατη με τα παπ σου και την κολποσκοπηση σου, η οποια ειναι απαραιτητη, και βιοψια αν ειναι αναγηκη θα προλαβεις οποιαδηποτε αλλαγη και θα δρασετε αμεσα.

Που να με εβλεπες οταν το πρωτοεμαθα...πανικοβλητη, επειδη δεν ημουν καταλληλα ενημερωμενη. Αν σου πω ποσες φιλες και γνωστες βρεθηκαν να το εχουν, ή τουλαχιστον να το λενε ανοιχτα μολις τ ειπα εγω, δεν μου εφταναν δαχτυλα να μετραω.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου ένοιωσα την αγωνία μου μέσα στο μύνημα σου.. εμένα μου βρήκαν σε PCR τον ρημαδιασμένο αυτον ιό, στέλεχος 66 όπως ειπα. Όντως η κυτταρολόγος μου - μου είπε και μένα πως αν έκανε το HPV Test σε 20 κοπέλες, οι 19 θα είχαν θετικό και μάλιστα οι περισσότερες του υψηλού κινδύνου, δεν το λέω για να καθυσηχαστώ, ειναι η αλήθεια κορίτσια, δυστηχώς, έχει διαστάσεις πανδημίας το θέμα ΟΜΩΣ ΠΑΡΑτρομοκρατούν τον κόσμο.

Το θέμα μου τώρα, ειναι οτι ενώ ένας γυναικολόγος ( πρώτη φορα πήγα ) ειδε κατηγορηματικά δυσπλασίες και μωσαϊκα και ξέρω γω, τα τεστ Παπ μου ( γτι έκανα πολλά συνεχόμενα ) δεν βρίσκουν κάτι παθολογικό σε βαθμό δυσπλασιών αλλα μια ήπια τραχηλίτιδα και μόνο, ούτε καν την υπόνοια δυσπλασίας.

Εσύ το Cin1 αυτό, πόσο καιρό το κουβαλάς δηλαδή και δεν το θεραπεύεις? Γιατι ξέρεις, άπαξ και το Παπ στη βρει τη δυσπλασία μετά θέλεις θεραπεία 100% κορίτσι μου ( σε Cin2+ που δεν το εύχομαι σε καμιά μας ).

Εμένα η κυτταρολόγος μου πάντως μου μιλούσε πολύ αντρίκια, μου πε ξεκάθαρα οτι μεγάλος ντόρος για το τίποτα, αν κάνεις συχνό Τεστ Παπ ΔΕΝ έχεις να φοβάσαι τίποτα, ότι μου ειπε σας λέω. Τώρα αν κάποιοι γιατροί ισχυρίζονται οτι το Τεστ Παπ δεν βρίσκει πολλές φορές τη βλάβη, όποιος κατάλαβε-κατάλαβε. Και για πέσμου, εσύ τώρα πώς εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου ένοιωσα την αγωνία μου μέσα στο μύνημα σου.. εμένα μου βρήκαν σε PCR τον ρημαδιασμένο αυτον ιό, στέλεχος 66 όπως ειπα. Όντως η κυτταρολόγος μου - μου είπε και μένα πως αν έκανε το HPV Test σε 20 κοπέλες, οι 19 θα είχαν θετικό και μάλιστα οι περισσότερες του υψηλού κινδύνου, δεν το λέω για να καθυσηχαστώ, ειναι η αλήθεια κορίτσια, δυστηχώς, έχει διαστάσεις πανδημίας το θέμα ΟΜΩΣ ΠΑΡΑτρομοκρατούν τον κόσμο.

Το θέμα μου τώρα, ειναι οτι ενώ ένας γυναικολόγος ( πρώτη φορα πήγα ) ειδε κατηγορηματικά δυσπλασίες και μωσαϊκα και ξέρω γω, τα τεστ Παπ μου ( γτι έκανα πολλά συνεχόμενα ) δεν βρίσκουν κάτι παθολογικό σε βαθμό δυσπλασιών αλλα μια ήπια τραχηλίτιδα και μόνο, ούτε καν την υπόνοια δυσπλασίας.

Εσύ το Cin1 αυτό, πόσο καιρό το κουβαλάς δηλαδή και δεν το θεραπεύεις? Γιατι ξέρεις, άπαξ και το Παπ στη βρει τη δυσπλασία μετά θέλεις θεραπεία 100% κορίτσι μου ( σε Cin2+ που δεν το εύχομαι σε καμιά μας ).

Εμένα η κυτταρολόγος μου πάντως μου μιλούσε πολύ αντρίκια, μου πε ξεκάθαρα οτι μεγάλος ντόρος για το τίποτα, αν κάνεις συχνό Τεστ Παπ ΔΕΝ έχεις να φοβάσαι τίποτα, ότι μου ειπε σας λέω. Τώρα αν κάποιοι γιατροί ισχυρίζονται οτι το Τεστ Παπ δεν βρίσκει πολλές φορές τη βλάβη, όποιος κατάλαβε-κατάλαβε. Και για πέσμου, εσύ τώρα πώς εισαι?

 

Απο το 2011 που το βρηκαμε το κουβαλαω και ειναι cin1, αν ειχε βρεθει εστω και σε ενα μικρο σημειο cin2 θα το ειχαμε αφαιρεσει.Μια χαρα ειμαι, δε με νοχλει κατι, δεν ενοχλει ο ιος αν ειναι εσωτερικα. 4 χρονια και λιγο το εχω, σταθερο σε εκταση και σε βαθμο και ειναι σε ιδια η εικονα σε ολη του την κταση, δλδ ο κυριος που μου εκανε την κολποσκοπηση πριν ενα χρονο ειχε πει Παντου ιδιο ειναι, μονο απο ενα σημειο θα σου παρω δειγμα για βιοψια. Που λες κολποσκοπηση τελευταια πριν ενα χρονο και παπ τον Οκτωβριο του 2014. Μετα εμεινα εγκυος με εξωσωματικη τον Απριλιο που ηταν ο μηνας που κανονικα θα ξανακανα και παπ και κολποσκοπηση του 6μηνου ελεγχου αλλα λογω εγκυμοσυνης το αφησαμε.

Τωρα τι τρεχει με τα παπ, να σου πω οτι τον τελευταιο εναμιση χρονο τα παπ μου ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ , το βλαμμενο δεν το πιανει παντα. Αλλα επειδη ειμασταν διαρκως σε διαδικασιες για εγκυμοσυνη και ειμαι κι εγω τοσο προσεκτικη εκανα κολποσκοπησεις κι ας ηταν καθαρα τα παπ. Ετσι καταλαβα οτι δεν το δειχνουν παντα. Ο γιατρος που εκανε την κολποσκοπηση ελεγε βλεπω πλακωδη μεταπλαση κτλ (αν θυμασαι την εικονα της κολποσκοπησης ειναι αυτο το λευκο η δυσπλασια πανω στον ροζ του τραχηλου - εγω ολα αυτα τα χρονια αυτο βλεπω, ποτε μου το ονομαζαν cin1, ποτε πλακωδη μεταπλαση. Η βιοψια που παιρναμε ομως παντα παντα εδειχνε cin1... Kριμα απτη μια γτ δεν εφυγε μονο του, αλλα δεν μπορω να κανω κατι παραπανω, υγιης ειμαι (δοξα τω θεω) δεν καπνιζψ πολλα χρονια πια, εε αν δε θελει να φυγει μονο του θα το διωξουμε. Βεβαια ποτε δεν γλυτωνεις γτ ποτε δε φευγει απτον οργανισμο, αλλα χιλιες φορες καλυτερα να μην εχεις μια ενεργη αλλοιωση.

Εσυ το βρηκες τωρα προσφατα και εισαι ακομη λιγο ανησυχη? Ημουν να σκασω στην αρχη πραγματικα, μετα ηρεμησα οταν το ψαξα μεχρι αηδιας γτ κανεις δεν ενημερωνε ουσιαστικα. Ποσο χρονων εισαι? Και να σου πω, εκανες κατευθειαν μετα το παπα pcr ή κολποσκοπηση λη και τα δυο? Η κολποσκοπηση τι εδειξε?

Και εξοργιζομαι με ολους αυτους τους νεαρους κ τις νεαρες που ειναι τοσο αβερτα κουβερτα και δεν προσεχουν και και και..γινεται χαμος! εγω επιασα την αδελφη μου και ολες της τις φιλες και μονο σεμιναριο δεν εκανα - περαν του οτι σου λενε μη φοβασαι αν προσεχεις και εξεταζεσαι τακτικα, υπαρχει λογος να λυπηθεις και να ταραχτεις τοσο ψυχολογικα αν δυστυχως το κολλησεις? (ειχα ταραχτει πολυ γιαυτο δεν ηθελα να μπει κανενας αλλος στη θεση μου...)

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα. Εμενα η γυναικολόγος μου ηταν πολυ καθησυχαστικη με το ολο θεμα. Καναμε τεστ παπ και κολποσκοπηση καθε 6μηνο για πέντε χρονια και μου ειπε οτι δε θα κανω θεραπεία ως τα 26. Δεδομένου οτι εμφανίζεται σε ενα ποσοστό πολυ μεγαλο και μετα εξαφανίζεται . Τωρα η καθε περιπτωση διαφέρει. Βεβαια τωρα που εκανα παιδακι, έκλεισα και τα 26. Θα επαναλάβω τεστ παπ και κολποσκοπηση το Σεπτέμβριο. Να σημειώσω ομως οτι ειχα κανει βιοψια και ηταν καλη. Ισως για αυτο δε μου πε κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σημειώσω και εγω, οτι ειναι πολυ μεγαλο σοκ. Και εγω στην αρχη ειχα ταραχτει. Ακομα δηλαδη, οταν παω για κολποσκοπηση. Αλλα ενταξει ειναι αντιμετωπισιμο και διαχειρισιμο.

Link to comment
Share on other sites

Απο το 2011 που το βρηκαμε το κουβαλαω και ειναι cin1, αν ειχε βρεθει εστω και σε ενα μικρο σημειο cin2 θα το ειχαμε αφαιρεσει.Μια χαρα ειμαι, δε με νοχλει κατι, δεν ενοχλει ο ιος αν ειναι εσωτερικα. 4 χρονια και λιγο το εχω, σταθερο σε εκταση και σε βαθμο και ειναι σε ιδια η εικονα σε ολη του την κταση, δλδ ο κυριος που μου εκανε την κολποσκοπηση πριν ενα χρονο ειχε πει Παντου ιδιο ειναι, μονο απο ενα σημειο θα σου παρω δειγμα για βιοψια. Που λες κολποσκοπηση τελευταια πριν ενα χρονο και παπ τον Οκτωβριο του 2014. Μετα εμεινα εγκυος με εξωσωματικη τον Απριλιο που ηταν ο μηνας που κανονικα θα ξανακανα και παπ και κολποσκοπηση του 6μηνου ελεγχου αλλα λογω εγκυμοσυνης το αφησαμε.

Τωρα τι τρεχει με τα παπ, να σου πω οτι τον τελευταιο εναμιση χρονο τα παπ μου ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ , το βλαμμενο δεν το πιανει παντα. Αλλα επειδη ειμασταν διαρκως σε διαδικασιες για εγκυμοσυνη και ειμαι κι εγω τοσο προσεκτικη εκανα κολποσκοπησεις κι ας ηταν καθαρα τα παπ. Ετσι καταλαβα οτι δεν το δειχνουν παντα. Ο γιατρος που εκανε την κολποσκοπηση ελεγε βλεπω πλακωδη μεταπλαση κτλ (αν θυμασαι την εικονα της κολποσκοπησης ειναι αυτο το λευκο η δυσπλασια πανω στον ροζ του τραχηλου - εγω ολα αυτα τα χρονια αυτο βλεπω, ποτε μου το ονομαζαν cin1, ποτε πλακωδη μεταπλαση. Η βιοψια που παιρναμε ομως παντα παντα εδειχνε cin1... Kριμα απτη μια γτ δεν εφυγε μονο του, αλλα δεν μπορω να κανω κατι παραπανω, υγιης ειμαι (δοξα τω θεω) δεν καπνιζψ πολλα χρονια πια, εε αν δε θελει να φυγει μονο του θα το διωξουμε. Βεβαια ποτε δεν γλυτωνεις γτ ποτε δε φευγει απτον οργανισμο, αλλα χιλιες φορες καλυτερα να μην εχεις μια ενεργη αλλοιωση.

Εσυ το βρηκες τωρα προσφατα και εισαι ακομη λιγο ανησυχη? Ημουν να σκασω στην αρχη πραγματικα, μετα ηρεμησα οταν το ψαξα μεχρι αηδιας γτ κανεις δεν ενημερωνε ουσιαστικα. Ποσο χρονων εισαι? Και να σου πω, εκανες κατευθειαν μετα το παπα pcr ή κολποσκοπηση λη και τα δυο? Η κολποσκοπηση τι εδειξε?

Και εξοργιζομαι με ολους αυτους τους νεαρους κ τις νεαρες που ειναι τοσο αβερτα κουβερτα και δεν προσεχουν και και και..γινεται χαμος! εγω επιασα την αδελφη μου και ολες της τις φιλες και μονο σεμιναριο δεν εκανα - περαν του οτι σου λενε μη φοβασαι αν προσεχεις και εξεταζεσαι τακτικα, υπαρχει λογος να λυπηθεις και να ταραχτεις τοσο ψυχολογικα αν δυστυχως το κολλησεις? (ειχα ταραχτει πολυ γιαυτο δεν ηθελα να μπει κανενας αλλος στη θεση μου...)

 

Ρεσυ Σοφάκι, σε άλλον γιατρό πήγες? Cin1 απο το 2011 και δεν έδειξε τίποτα το Τεστ Παπ? Μήπως στο παρερμήνεψαν σαν τίποτα? Το Τεστ Παπ κυτταρική εξέταση ειναι, δεν έδειξε τη δυσπλασία των κυττάρων?Μου κάνει πολύ περίεργο. Το σόκ είναι αβάσταχτο και το κακό ειναι οτι πάει ο νούς πάντα στο χειρότερο σενάριο.. είμαι 30 ετών, άτεκνη ακόμη και έκανα Τεστ Παπ ( x3 ), κολποσκόπηση και HPV Test κατα σειρά, εμένα ο ιδιώτης μου βρήκε μωσαϊκό στον τράχηλο, σε μεγάλη έκταση και σύστησε βιοψία, σε δημόσιο νοσοκομείο δεν είδαν καν μωσαϊκο και μου πήραν βιοψία που δεν έδειξε κάτι ανυσηχητικό, τώρα δεν ξέρω, τα δημόσια νοσοκομεία εσεις τα εμπιστεύεστε? Προσωπικά σε θέματα διάγνωσης εγώ ναι γτι βλέπουν τα μύρια κάθε μερα. Πάντως απο ότι διαβάζω και μου έχουν πει, απο το 2011 έως τώρα θα έπρεπε να είχε αυτοϊαθεί το Cin1 σου, ή να είχε χειροτερέψει ( μακριά απο σενα ), δεν μπορεί 4 χρόνια να ειναι στάσιμο, μήπως συμβαίνει κάτι άλλο και δεν ειναι CIN? Ούτε καν άτυπα κύτταρα σου βρήκαν στα Παπ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα. Εμενα η γυναικολόγος μου ηταν πολυ καθησυχαστικη με το ολο θεμα. Καναμε τεστ παπ και κολποσκοπηση καθε 6μηνο για πέντε χρονια και μου ειπε οτι δε θα κανω θεραπεία ως τα 26. Δεδομένου οτι εμφανίζεται σε ενα ποσοστό πολυ μεγαλο και μετα εξαφανίζεται . Τωρα η καθε περιπτωση διαφέρει. Βεβαια τωρα που εκανα παιδακι, έκλεισα και τα 26. Θα επαναλάβω τεστ παπ και κολποσκοπηση το Σεπτέμβριο. Να σημειώσω ομως οτι ειχα κανει βιοψια και ηταν καλη. Ισως για αυτο δε μου πε κατι αλλο.

 

Είχες και εσύ στέλεχος high risk? Επίσης, ξέρετε αν το HPV Test ανιχνεύει και τη δυσπλασία ή μόνο τον τύπο?

Link to comment
Share on other sites

Για να σου πω την αληθεια επειδη δεν ειμαι και ο πιο ήρεμος άνθρωπος μου χε πει οτι εχεις το στάδιο ενα. Δεν ανέφερε ποτε ορολογία για να ξερω, κυρίως για να μη με αγχωςει . Το τεστ παπ μου ειπε οτι γράφει ένδειξη hpv και η κολποσκοπηση, ξεκαθάρισε τα πραγματα γιατι υπήρχε αλλοίωση σε ενα μικρο σημείο. Οταν μεγάλωσε μου εκανε βιοψια, επειδη ηταν καλη μου πε οτι δε θα κανω κατι αλλο. Τωρα εξαφανίστηκε . Δεν το αφήσαμε, ακομα κανω και μια κολποσκοπηση για να ελέγχεται. Δε μου χρεώνει να σημειώσω κολποσκοπηση, ουτε ποτε μου ειπε λεφτα για βιοψια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να σου πω την αληθεια επειδη δεν ειμαι και ο πιο ήρεμος άνθρωπος μου χε πει οτι εχεις το στάδιο ενα. Δεν ανέφερε ποτε ορολογία για να ξερω, κυρίως για να μη με αγχωςει . Το τεστ παπ μου ειπε οτι γράφει ένδειξη hpv και η κολποσκοπηση, ξεκαθάρισε τα πραγματα γιατι υπήρχε αλλοίωση σε ενα μικρο σημείο. Οταν μεγάλωσε μου εκανε βιοψια, επειδη ηταν καλη μου πε οτι δε θα κανω κατι αλλο. Τωρα εξαφανίστηκε . Δεν το αφήσαμε, ακομα κανω και μια κολποσκοπηση για να ελέγχεται. Δε μου χρεώνει να σημειώσω κολποσκοπηση, ουτε ποτε μου ειπε λεφτα για βιοψια.

 

Ευχομαι να μην ειναι τίποτα, το οτι δεν σε χρεώνει για βιοψία αλλα και για κολποσκόπηση μπράβο του απλά

Link to comment
Share on other sites

Νταξει, εχω στεναχωρηθει τοσο πολυ για αυτο το θεμα που πλέον το θεωρω φυσιολογικό. Και εχω ψάξει αλλο τοσο. Θα δουμε αν Σεπτέμβριο ειμαι οκ θα παμε το τεστ παπ ανα έτος μαζι με βιοψια βεβαια. Βεβαια ποτε δεν αναφέρθηκε κατα κατα την εγκυμοσυνη, και εγω δε το συζηταγα, αλλα τωρα που πηγαν ολα καλα το χα απορία. Πραγματικα ευχομαι και σε σενα να αγχωνεσαι χωρις λογο και να μην ειναι τιποτα στο τελος. Σαφώς , μου εγινε μάθημα η ολη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Ρεσυ Σοφάκι, σε άλλον γιατρό πήγες? Cin1 απο το 2011 και δεν έδειξε τίποτα το Τεστ Παπ? Μήπως στο παρερμήνεψαν σαν τίποτα? Το Τεστ Παπ κυτταρική εξέταση ειναι, δεν έδειξε τη δυσπλασία των κυττάρων?Μου κάνει πολύ περίεργο. Το σόκ είναι αβάσταχτο και το κακό ειναι οτι πάει ο νούς πάντα στο χειρότερο σενάριο.. είμαι 30 ετών, άτεκνη ακόμη και έκανα Τεστ Παπ ( x3 ), κολποσκόπηση και HPV Test κατα σειρά, εμένα ο ιδιώτης μου βρήκε μωσαϊκό στον τράχηλο, σε μεγάλη έκταση και σύστησε βιοψία, σε δημόσιο νοσοκομείο δεν είδαν καν μωσαϊκο και μου πήραν βιοψία που δεν έδειξε κάτι ανυσηχητικό, τώρα δεν ξέρω, τα δημόσια νοσοκομεία εσεις τα εμπιστεύεστε? Προσωπικά σε θέματα διάγνωσης εγώ ναι γτι βλέπουν τα μύρια κάθε μερα. Πάντως απο ότι διαβάζω και μου έχουν πει, απο το 2011 έως τώρα θα έπρεπε να είχε αυτοϊαθεί το Cin1 σου, ή να είχε χειροτερέψει ( μακριά απο σενα ), δεν μπορεί 4 χρόνια να ειναι στάσιμο, μήπως συμβαίνει κάτι άλλο και δεν ειναι CIN? Ούτε καν άτυπα κύτταρα σου βρήκαν στα Παπ?

 

Fysika kai borei na meinei stasimo, poios sou eipe oti den borei? Ena pososto gynaikwn nearwn katafernei na to katasteilei mono tou kai exafanizetai i dysplasia -oxi o ios. Egw emfanestata anikw stis kopeles pou den to katesteilan mones tous. Fysika kai piga se allo giatro k malista pou eidikeuetai se vlaves (sto allo akro diladi to piga) kai ta idia. An diavases kala sou eipa oti ton teleutaio enamisi xrono vgainoun kathara, alla na xereis oti i batoneta tou pap den pianei olo ton traxilo, batoneta einai tosi da, kommatakia exetazei, den ta pianei ola . Twra an deixnei kyttara flegmonis to pap de sou leei kati endeiktiko aparaitita, borei na nai apo otidipote oxi apo hpv opwsdipote. An i kolposkopisi deixnei dysplasia ti na amfisvitiseis??

Padws opoios sou eipe oti i tha xeiroterepsei i tha fygei den ta leei kala, lypamai den einai etsi oi organismoi oloi me tin idia amyna gia na yparxei genikos kanonas - min einai kanenas bakalis exe to nou sou. Kai pou to diavases? Diavase kanena foroum.pou apantoun giatroi i rwta akomi ki i idia an theleis, den einai aspro i mauro.

Sta dika sou, to hpv test pou les einai to pcr? An to pcr sou deixnei stelexos 66 den katalavainw ows vgainoun kali i viopsia sou, mallon ennoeis oti to exeis sto xamilotero vathmo, pragma katholou anisixitiko, alla an anixneuetai stelexos simainei pws exeis energi flegmoni apton io, alliws de tha sto evriskan.

Telospantwn, auta gia apopse gt einai idi arga gia emena, tha epanelthw aurio.

Den exeis padws na anisixeis gia kati.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα. Εμενα η γυναικολόγος μου ηταν πολυ καθησυχαστικη με το ολο θεμα. Καναμε τεστ παπ και κολποσκοπηση καθε 6μηνο για πέντε χρονια και μου ειπε οτι δε θα κανω θεραπεία ως τα 26. Δεδομένου οτι εμφανίζεται σε ενα ποσοστό πολυ μεγαλο και μετα εξαφανίζεται . Τωρα η καθε περιπτωση διαφέρει. Βεβαια τωρα που εκανα παιδακι, έκλεισα και τα 26. Θα επαναλάβω τεστ παπ και κολποσκοπηση το Σεπτέμβριο. Να σημειώσω ομως οτι ειχα κανει βιοψια και ηταν καλη. Ισως για αυτο δε μου πε κατι αλλο.

 

Oriste!! I kopela ekane kolposkopisis kai pap kathe 6mino epi 5 xronia! Se parakolouthisi itan, den ekane kati, auto simainei oti tis itan stasimo! Gia xanatsekare tis piges sou, min pisteueis otidipote vlepeis grammeno, den einai etsi akrivws i iatriki, den tha to afina, exoun perasei xrono pou to elegxw, de me koroideuoun!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σήμερα,

 

Σοφάκι, δηλαδή αν βγείς θετική στη PCR για τον ιό, σημαίνει πως έχεις φλεγμονή απο τον ιό ενεργή στον τράχηλο ή οτι απλά μονο βρήκαν τον ιό στον τράχηλο? Γιατι έχω μπερδευτεί..

 

Διαβάζω για τη PCR οτι εντέλει διαφέρει απο το HPV Test... άλλο το ενα και άλλο το άλλο, είναι όντως έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σήμερα,

 

Σοφάκι, δηλαδή αν βγείς θετική στη PCR για τον ιό, σημαίνει πως έχεις φλεγμονή απο τον ιό ενεργή στον τράχηλο ή οτι απλά μονο βρήκαν τον ιό στον τράχηλο? Γιατι έχω μπερδευτεί..

 

Διαβάζω για τη PCR οτι εντέλει διαφέρει απο το HPV Test... άλλο το ενα και άλλο το άλλο, είναι όντως έτσι?

 

δεν εχω κανει hpv test οποτε δεν το ξερω. Αλλα ξερω οτι το pcr για να μπορεσει να σου ανιχνευσει το στελεχος του ιου πρεπει να εχεις φλεγμονη-δυσπλασια δηλαδη ενεργη, αλλιως πως θα το ανιχνευσει, θα μαντεψει? επισης για να τα λεμε σωστα, το pcr σου λεει ποιο στελεχος εχεις, εναν αριθμο σου δινει και σου εξηγει αν ειναι επικινδυνος ή οχι. Αυτο. Κοινη λογικη θελει για να καταλαβει κανεις οτι για να βρεθει στελεχος φυσικα και εχει τον ιο. Ασε που για να σε εχουν στειλει για pcr κατι εχουν δει στις προηγουμενες εξετασεις σου.

Επισης ακομη δεν εχω καταλαβει τι βαθμου αλλοιωση εχεις, η κολποσκοπηση η η βιοψια πρεπει να λενε ξεκαθαρα καπου cin1, 2 ή 3?

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια ! Εγω πριν 1.5 χρονο απεκτησα τον ιο και επειδη ο γιατρος μου σαν εξεταση γυναικολογικη κανει κανονικα κολποσκοπηση χωρις να χρεωνει κατι εξτρα ειδαμε οτι μετα απο λιγο καιρο η βλαβη στον τραχηλο μετατοπιστηκε και λιγο πιο κατω καναμε βιοψια επιτοπου (και τα χρηματα ηταν 50? επιπλεον απ οτι πληρωνω συνηθως) η βιοψια εδειξε: ηπια εως μετρια πυρηνικη ατυπια και πολυμορφια των κοιλοκυτταρων χωρις στοιχεια ενδοεπιθηλιακης νεοπλασιας-δυσπλασιας CIN

Μου εξηγησε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο κλπ οτι το πρωτοκολλο λεει το αφηνεις δεν κανεις κατι και το κοιτας καθε 6 μηνο αλλιως μπορεις να κανεις εξαχνωση τραχηλου με laser. Εγω επελεξα να το κανω γιατι ενιωθα εγω ασφαλεστερη ας το πω ετσι ουτε με πιεσε να το κανω ουτε τιποτα ηταν καθαρα επιλογη μου. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οι δυσπλασιες χωριζονται σε κατηγοριες CIN 1 ,2,3 εμενα που η εξεταση μου δεν λεει κατι τετοιο τι εχω το CIN1?

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, αν δεν έχεις κανει HPV test το οτι έχεις το στέλεχος 33 πώς το έμαθες τότε? Το PCR δεν ειναι το HPV test?

Η κολποσκόπηση μίλησε για μωσαϊκή ένδειξη του HPV, δεν μου είπε αν ειναι Cin1-2-3, τη βιοψία την περιμένω την άλλη εβδομάδα γραπτώς αλλα μίλησα με τη κοπέλα που την είδε και μου ειπε οτι δεν είδε κατι ανυσηχητικό.. απλά είπε θα ήθελε λίγο περισσότερο υλικό... τώρα τι να πώ δεν ξέρω... σκέφτομαι να ξαναπάω σε άλλον γιατρό απο βδομάδα, κάποιον με ειδίκευση στη παθολογία τραχήλου.

Η Κυτταρολόγος χτες μου έλεγε οτι το τεστ παπ μου έδειξε τραχηλίτιδα, δεν έδειξε δυσπλασία οπότε να μην ανησυχώ και οτι το PCR βρήκε τον ιό σαν στέλεχος και όχι απαραίτητα σαν φλεγμονή, τώρα τι να πιστέψω και ποιόν... δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια ! Εγω πριν 1.5 χρονο απεκτησα τον ιο και επειδη ο γιατρος μου σαν εξεταση γυναικολογικη κανει κανονικα κολποσκοπηση χωρις να χρεωνει κατι εξτρα ειδαμε οτι μετα απο λιγο καιρο η βλαβη στον τραχηλο μετατοπιστηκε και λιγο πιο κατω καναμε βιοψια επιτοπου (και τα χρηματα ηταν 50? επιπλεον απ οτι πληρωνω συνηθως) η βιοψια εδειξε: ηπια εως μετρια πυρηνικη ατυπια και πολυμορφια των κοιλοκυτταρων χωρις στοιχεια ενδοεπιθηλιακης νεοπλασιας-δυσπλασιας CIN

Μου εξηγησε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο κλπ οτι το πρωτοκολλο λεει το αφηνεις δεν κανεις κατι και το κοιτας καθε 6 μηνο αλλιως μπορεις να κανεις εξαχνωση τραχηλου με laser. Εγω επελεξα να το κανω γιατι ενιωθα εγω ασφαλεστερη ας το πω ετσι ουτε με πιεσε να το κανω ουτε τιποτα ηταν καθαρα επιλογη μου. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οι δυσπλασιες χωριζονται σε κατηγοριες CIN 1 ,2,3 εμενα που η εξεταση μου δεν λεει κατι τετοιο τι εχω το CIN1?

 

Nαι, οι αλλοιωσεις τραχηλου ειναι ειτε cin1,ή cin2 ή cin3.. Στο ενα δεν κανεις τιποτε συνηθως, πρεπει να εισαι πανω απο 3ο ή 35 για να αφαιρεσεις την πρωτου βαθμου, και αυτο γτ αν εισαι μικρη ηλικιακα οι πιθανοτητες να φυγει μονο του ειναι μεγαλες.

Για αυτο που ρωτας τωρα δεν ξερω πως δεν ελεγε τι βαθμου ειναι η εξεταση σου? Η κολποσκοπηση δινει ενα πορισμα, μια απαντηση και η βιοψια το ιδιο. Δεν ελεγαν βαθμο, αληθεια? δεν το εχω ξανακουσει, παει μαζι ο βαθμος με το cin, αλλιως πως ξερεις τι αντιμετωπιζεις? Αφου το εχεις βγαλει μην σκας βασικα, μην το εχεις στο ου σου, αλλα εγκυκλοπαιδικα ρωτα τον γιατρο σου οοοοταν τον δεις!

Ολα καλα και για σενα λοιπον!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ελεγε αυτο ακριβως εγραφε μεσα γι αυτο ρωτησα κοιταζω την εξεταση και λεω το δικο μου δεν γραφει. Πλεον δεν φοβαμαι τοσο οσο στην αρχη ρωταω πολλα τον γιατρο μου συζηταμε το θεμα,απλα μου εκανε εντυπωση που σε μενα δεν γραφει τι ειναι. Σ΄ευχαριστω για την αμεση απαντηση :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...