Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια έκλεισα την προηγούμενη βδομάδα στο λαικό να κάνω την εξέταση για μένα που είμαι έγκυος και μου έκλεισαν στις 8 Νοεμβρίου. Τελικά δεν με παίρνουν οι μέρες και έτσι θα το ακυρώσω, Σκεφτηκα μήπως κάποια κοπέλα από εδώ θέλει να το κάνει να την παραχωρήσω αν γίνεται το ραντεβού μου..Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό όμως. Εγώ θα περιμένω μέχρι την άλλη βδομάδα, όποια κοπέλα ενδιαφέρεται ας μου πει.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια... Νομίζω έχει φανεί η αναγκαιότητα διενέργειας της συγκεκριμένης εξέτασης ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 γονείς!!!

 

Προσοχή μόνο μην πληρώνουμε τα μαλλιοκέφαλά μας, για΄τί ο καθένας ζητάει όσα θέλει. Επίσης σημαντικό είναι να ερευνάται ένα μεγάλο νούμερο πιθανών μεταλλάξεων.

 

Έχω βρει ένα εργαστήριο στη Ν. Ιωνία, που δείχνει υψηλού επιπέδου και με καταπληκτικές τιμές... Χρεώνουν την κυστική ίνωση 200 ευρώ το ζευγάρι!!! για 36 μεταλλάξεις και δίνουν απαντήσεις σε 1 εβδομάδα, όταν το Αρεταίειο ζητά 320 ευρώ το ζευγάρι και δίνουν αποτελέσματα μετά από εβδομάδες

 

Τους βρήκα τυχαία στο ιντερνετ

edit admin

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

για να κλεισεις για κυστικη ινωση πως πας

γιατι δευτερα εκλεισα Παιδατρικο στο Πεντελης για την Α

θελω να την ελεγξω για κοιλιοκακη και η φιλικη τιμη του Ευρομεντικα ηταν 250!

ξερει καμια?

 

Στο Χωρέμειο. Κοίτα 2-3 πόστ πιο πάνω, έχει και τηλέφωνο με bold για να φάινεται.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κλεινετε στο λαικο?

εκει εκανα δωρεαν στιγμα και ο καλος μου εκανε για κυστικη ινωση.δεν κανουν μονο σε γυναικες εγκυους.κανουν και σε αντρες και σε παιδια .εκει ειναι το κεντρο μεσογειακης αναιμιας

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πας στο Παιδων να την κανεις γρηγορα να ξεμπερδευεις?

Κοριτσια εγω εχω κακη εμπειρια απο το Λαικο κ απο την εν λογω κυρια..

Μαλλον οχι απλα κακη .. την χειριστη θα ελεγα..

Ημουν εγκυος κ ενω ειχαμε ελεχθει κ οι δυο για στιγμα κ το ειχαμε δεν ηθελε να

μας δωσει την μεταλλαξη του dna για να ελεγξουμε το μωρο!!! ΕΛΕΟΣ!!!!

Μονο στα δικαστηρια δεν πηγαμε..κ επειδη δεν μας επαιρνε ο χρονος πηγαμε σε

ιδιωτικο γενετικο εργαστηριο οπου καναμε τις μεταλλαξεις απο την αρχη!!!!

Εγω πιστευω πως το καλυτερο κεντρο στην Ελλαδα για μεσογειακη αναιμια

και για ινοκυστικη νοσο ειναι το Χωρεμειο.. κ μου το εχει αποδειξει..

το γεγονος οτι δεν εξυπηρετηθηκες σωστα δεν σημαινει οτι δεν απο τα πιο αξιοπιστα.απο εκει περνανε 100αδες ανθρωποι με μεσογειακη αναιμια και κυστικη ινωση.

ο αντρας μου και εγω εξηπηρετηθηκαμε μια χαρα.στο χωρεμιο νομιζω το κοστος της εξετασης ηταν 80 ευρω ή κανω λαθος?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το γεγονος οτι δεν εξυπηρετηθηκες σωστα δεν σημαινει οτι δεν απο τα πιο αξιοπιστα.απο εκει περνανε 100αδες ανθρωποι με μεσογειακη αναιμια και κυστικη ινωση.

ο αντρας μου και εγω εξηπηρετηθηκαμε μια χαρα.στο χωρεμιο νομιζω το κοστος της εξετασης ηταν 80 ευρω ή κανω λαθος?

 

Σημαινει αυτο ακριβως!! Ξερω περιπτωση που η κοπελα ηταν φορεας κ ο αντρας της ο οποιος εξεταστηκε στο ΛΑΙΚΟ δεν βρεθηκε μεταλλαξη(εχουν τις 75 μεταλλαξεις) και βγηκε το παιδι και επασχε ! τελικα εκαναν στο Χωρεμειο (το οποιο εχει αναλυσει 90 μεταλλαξεις) και βρηκαν οτι εχει και αυτος!!!!

 

Εχω κανει δωρεαν στο ΛΑΙΚΟ την εξεταση για στιγμα με τον αντρα μου , αλλα τελικα κακως το εκανα! Ξεραμε οτι εχουμε το στιγμα και απλα πηγαμε εκει για τις μεταλλαξεις!και τελικα δεν μας τις δωσανε! και ουτε ηθελαν να τους στειλω δειγμα τροφοβλαστη να μου δωσουν απαντηση! ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ !!!!

Ο γιατρος μου τοτε ειχε νευριασει τοσο , ωστε να παρει στο συνηγορο του πολιτη φανταστητε!!!

line_line_typew6_beg_d_typew4_time_1156564800_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στο Παίδων Πεντέλης που το έκανε ο μικρός μου δεν είναι αξιόπιστα;

Για πόσες μεταλλάξεις κάνουν, ξέρετε;

 

Πάντως για το ΛΑΪΚΟ και εγώ αντιμετώπισα πρόβλημα και τσακώθηκα μαζί τους. Όταν έμεινα έγκυος μου είπε ο γιατρός μου να κάνω εκεί εξέταση για μεσογειακή αναιμία και όταν πήρα τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού μου είπαν δεν σας κλείνουμε γιατί θα είστε σε προχωρημένη εγκυμοσύνη όταν θα κλειστεί το ραντεβού! :shock::shock::shock::shock: Δεν κάνουμε σε έγκυες!!:shock: φυσικά τσακώθηκα μαζί τους και την έκανα έξω και εγώ και ο άντρας μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεγαλη εντυπωση μου κανει αυτα που λετε για το λαικο...εγω πηρα οταν ηνουν 18 εβδομαδων και μαλιστα μου κλεισαν κιολας την επομενη μερα!

μαλλον πεσατε σε περιεργη,τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Σημαινει αυτο ακριβως!! Ξερω περιπτωση που η κοπελα ηταν φορεας κ ο αντρας της ο οποιος εξεταστηκε στο ΛΑΙΚΟ δεν βρεθηκε μεταλλαξη(εχουν τις 75 μεταλλαξεις) και βγηκε το παιδι και επασχε ! τελικα εκαναν στο Χωρεμειο (το οποιο εχει αναλυσει 90 μεταλλαξεις) και βρηκαν οτι εχει και αυτος!!!!

 

Εχω κανει δωρεαν στο ΛΑΙΚΟ την εξεταση για στιγμα με τον αντρα μου , αλλα τελικα κακως το εκανα! Ξεραμε οτι εχουμε το στιγμα και απλα πηγαμε εκει για τις μεταλλαξεις!και τελικα δεν μας τις δωσανε! και ουτε ηθελαν να τους στειλω δειγμα τροφοβλαστη να μου δωσουν απαντηση! ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ !!!!

Ο γιατρος μου τοτε ειχε νευριασει τοσο , ωστε να παρει στο συνηγορο του πολιτη φανταστητε!!!

κριμα που δεν σας φερθηκαν ωραια.

εμεις παντως τυχαμε σε πολυ καλα ατομα.aggeliki και εμεις μειναμε απολυτα ικανοποιημενοι

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στο Παίδων Πεντέλης που το έκανε ο μικρός μου δεν είναι αξιόπιστα;

Για πόσες μεταλλάξεις κάνουν, ξέρετε;

 

Πάντως για το ΛΑΪΚΟ και εγώ αντιμετώπισα πρόβλημα και τσακώθηκα μαζί τους. Όταν έμεινα έγκυος μου είπε ο γιατρός μου να κάνω εκεί εξέταση για μεσογειακή αναιμία και όταν πήρα τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού μου είπαν δεν σας κλείνουμε γιατί θα είστε σε προχωρημένη εγκυμοσύνη όταν θα κλειστεί το ραντεβού! :shock::shock::shock::shock: Δεν κάνουμε σε έγκυες!!:shock: φυσικά τσακώθηκα μαζί τους και την έκανα έξω και εγώ και ο άντρας μου.

 

σε μια γνωστη μου ειπανε οτι επειδη εχουν πολυ δουλεια κανουν αυτη την εξεταση μονο σε εγκυες:roll: !

 

edit λαθος εννοουσα για την εξεταση κυστικης ινωσης.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, mrt.

Μόλις έκλεισα στο Χωρέμειο για 4 Οκτωβρίου. Σε τρεις εβδομάδες θα είναι έτοιμα τα αποτελέσματα. Κόστος 150 ευρώ.

 

Για όποια άλλη κοπέλα ενδιαφέρεται τα στοιχεία είναι

ΧΩΡΕΜΕΙΟ - ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΤΗΛ. 210-7467468

 

 

150 ευρώ μόνο για σένα ή το ζευγάρι; Το ρωτάω γιατί εμείς πρέπει να κάνουμε οικογενειακώς, δηλαδή 4 άτομα και αμφιβάλλω αν το ΙΚΑ θα δικαιολογήσει πάνω από ένα παραπεμπτικό.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

150 ευρώ είναι τιμή για έναν, το είχα ρωτήσει πριν κανα μήνα.

Στους 4 μπορεί να κάνουν έκπτωση :lol:

Πάντως βρε Χριστίνα για να σοβαρευτώ νομίζω ότι εφόσον είναι γνωστές οι δύο μεταλλάξεις του μικρού θα ψάξουν μόνο γι αυτές και στους υπόλοιπους και τότε το κόστος θα είναι σαφώς μικρότερο.

 

Καλά αποτελέσματα!!!!

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο: θα μπορούσες να μου πείς αν ο μικρούλης σου έχει κάνει 1 ή παραπάνω τεστ; Κι αν έχει κάνει περισσότερα από 1, πόσο κοντινές ήταν οι τιμές τους;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο: θα μπορούσες να μου πείς αν ο μικρούλης σου έχει κάνει 1 ή παραπάνω τεστ; Κι αν έχει κάνει περισσότερα από 1, πόσο κοντινές ήταν οι τιμές τους;

 

Όχι, Vag, μόνο ένα τεστ κάναμε και ήταν βαριά παθολογικό. Οπότε μαζί με το DNA που είχαμε ήδη κάνει στο Μητέρα, επιβεβαιώθηκε και δε χρειάστηκε παραπέρα ψάξιμο. Σε βλέπω κοπέλα μου που τρώγεσαι... έλα μια βόλτα στο Αγία Σοφία, τον κο. Ντουντουνάκη μπας και σε ηρεμήσει. Τίποτα δεν έχουν τα παιδιά, θα είχε φανεί ως τώρα, δεν κρύβεται αυτή η ρημάδα η αρρώστια.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

vag εγω εχω κανει 4 τεστ ιδρωτα στο μικρο μου.

Στο πρωτο 3 μηνων δεν καταφερε να ιδρωσει σχεδον καθολου.

Στο δευτερο περιπου 4 μηνων στο ενα χερακι δεν ιδρωσε παλι αρκετα και ετσι παρακαλεσαμε την κυρια που εκανε το τεστ να του το κανει και στο αλλο χερακι οπου εκει ιδρωσε αλλα και παλι ο ογκος του ιδρωτα ηταν οριακος αλλα μας ειπε το αποτελεσμα που ηταν 27.

Εμεις με το παιδιατρο ομως θελαμε να το επαναλαβουμε απλα για να το αποκλεισουμε τελειως και ετσι οταν ο μικρος εγινε 5,5 μηνων το ξανακαναμε και τοτε το αποτελεσμα ηταν 32.

Ελπιζω να σε βοηθησα καπως και σου ευχομαι ολοψυχα ολες σου οι ανυσηχιες να μην ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ δημοσίως στη Μαμά Χριστίνα. Τον άνθρωπο που δεν χάνεται στο πρόβλημα του αλλά προσπαθεί να βοηθήσει όποιον μπορεί!!!

 

:oops::oops::oops:

Αχ, σ' ευχαριστώ αν και ντρέπομαι πάρα πολύ με κάτι τέτοια. Πώς θα μπορούσα να μη θέλω να βοηθήσω; Θα ήταν πολύ εγωιστικό να μην ενδιαφέρομαι αν και άλλοι άνθρωποι θα περνούσαν ό,τι εμείς. Από την άλλη, μη νομίζεις ότι δε χάνομαι στο πρόβλημά μου... ενάμιση χρόνο τώρα προσπαθώ να βγω από τα σκοτάδια μου. Προσποιούμαι καλά όλη μέρα αλλά τις νύχτες σπανίως κοιμάμαι σε στεγνό μαξιλάρι. Έχει πολλή μοναξιά αυτός ο αγώνας και όχι τόσο για μένα αλλά για το παιδί μου, αυτό είναι που με καίει, που βγαίνει να αντιμετωπίσει την έτσι κι αλλιώς δύσκολη ζωή με ένα χεράκι πληγωμένο και μια νόσο να καθορίζει την ημέρα του. Αν φαίνομαι δυνατή, καθόλου δεν είμαι, ψάχνω από πού να κρατηθώ για να τον κρατήσω.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!!!

 

Κορίτσια κι εγώ για την ύπαρξη της κυστικής ίνωσης έμαθα τώρα ... αυτή την εβδομάδα. Έχω ένα παιδί 3ων που (νομίζω) είναι καλά. Είναι ευαισθητούλα και κοντούλα βέβαια αλλά τίποτα άλλο.

 

Τώρα μου μπήκε η ιδέα να κάνω εξετάσεις παρότι ο γυναικολόγος έκρινε ότι δεν είναι απραίτητο. Το θέμα είναι ότι είμαι στην 18η εβδομάδα και έκλεισα ραντεβού για αύριο στο Λαϊκό να κάνω εξέταση εγώ κι επειδή τον άντρα μου δεν τον δεχονται του έκλεισα την Παρασκευή στο Παίδον να κάνει και αυτός. Το θέμα είναι ότι όταν θα έχουμε και τις 2 απαντήσεις στα χέρια μας θα είμαι στην 22η εβδομάδα. Μήπως τελικά κάνω βλακεία? 22η εβδομάδα μπορώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση? Και μετά αν κάτι προκύψει κι εκεί (δλδ ότι το παιδί πάσχει) μπορώ να κάνω τόσο αργά διακοπή κύησης??? Θα ήθελα τη βοήθειά σας όσο πιο γρήγορα γίνεται μην πάω τσάμπα και δώσω 150ευρώ στο Παίδον την Παρασκευή!!!!!!!!!!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου δυστυχώς! Σε 3 εβδομάδες που βγαίνουν τα αποτελέσματα από το λαϊκό θα είμαι ήδη 21εβδομάδων ... Αν είναι θετικό δε θα προλαβαίνουμε να κάνει και ο άλλος εξέταση οπότε είπα να πληρώσουμε στο Παίδον να κάνει και ο άντρας μου και να τις έχουμε σε 4 εβδομάδες οπότε τότε θα είνμαι 22η. Και αυτό κυρίως θέλω να μάθω ... αν είναι πολύ αργά η 22η για αμνιοπαρακέντηση και για διακοπή της κυήσεως αν χρειαστεί!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...