Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Λιάκι χαίρομαι που σε βρίσκω καλά . Σου έχω στείλει εδώ και μιάμιση εβδομάδα περίπου πμ με το νούμερο του κινητού μου.Απλά σου στέλνω εδώ μήνυμα για να σιγουρευτώ αν το έχεις δεί , γιατί καμια φορά.......Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.ΕΙΝΑΙ ενα ειδος επιληπτικης κρισης οπου το παιδι δεν χανει τις αισθησεις του,παρα "παγωνει" για μερικα δευτερολεπτα κ μετα επανερχεται.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

και επανερεχεται μονο του?

δλδ θα μπορουσε να το εχει παθει και καποια στιγμη που εσυ δεν κοιτουσες? και να μην το εχεις καν παρει χαμπαρι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

σημερα περασαμε απο α βαθμια υγειονομικη επιτροπη για να μας καθορισουν το ποσοστο αναπηριας.το πορισμα ηταν "διαχυτη αναπτυξιακη διαταρραχη με ποσοστο αναπηριας πανω απο 67%" κ ισχυει για 5 χρονια..

δεν ξερω γιατι,αλλα αυτο το "ποσοστο πανω απο 67%" μου την εδωσε...ειχα μια κρυφη ελπιδα οτι θα τον εκοβαν,μιας κ η πρωτη επιτροπη μας ειχε πει οτι ειναι οριακα μεσα στο φασμα,αλλα σε συνδυασμο με την επιληψια κ το κινητικο προβλαμα,εβγαλαν αυτη την αποφαση.

το ποσο αυτο θα ειναι βοηθεια για μας,γιατι μ αυτο θα καλυψουμε το ιδιωτικο σχολειο (γιατι τα δημοσια δεν τον παιρνουν παρολο που μπορει να παρακολουθησει) καθως κ το ποσοστο συμμετοχης μας για τις θεραπειες του.

αλλα κ παλι........πανω απο 67%.......μου ηρθε λιγο βαρυ......

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου μην στενοχωριεσαι για το ποσοστο γιατι απλα το 67 της 100 το δινουν παντα οταν υπαρχει προβλημα επιληψιας ειναι καθαρα τυπικο και θεσμοθετημενο για την ενισχυση των γονιων. Οπως ειναι και με αλλα προβληματα υγειας οπως η Μεσογειακη και η δρεπανοκυτταρικη και αλλα πολλα. Ειναι υπερ του παιδιου το 67 και οχι κατα. Και ο αδερφος μου που ειναι επιληπτικος 67 του δινουν παντα για να ειναι νομικα καλυμενος με αυτα που δικαιουται. Και εγω λογω της δρεπανοκυτταρικης 67 βγαζω παντα. Μην δινεις σημασια στα νουμερα απλα διεκδικησε ολα οσα δικαιουται το παιδι σου απο το κρατος. Με το 67 τουλαχιστον το παιδι θα παρει το επιδομα απο την προνοια που ειναι καθε διμηνο για να καλυφθουν καποιες αναγκες και να βοηθηθητε και εσεις καπως. Αν επαιρνε κατω απο 67 δεν θα δικιαουταν τιποτα. Ειναι τυπικο κομματι μην δινεις σημασια. Τα χρηματα ειναι γυρω στα 600 ευρω καθε διμηνο. Δεν ειναι πολλα αλλα αφου τα δικαιουται γιατι να μην τα παρει???

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω...ναι,γνωριζω για το επιδομα κ τη φοροαπαλλαγη.οσο κ να ειναι,ειναι πολυ δυσκολο ακομα κ για μενα που λεω οτι ειμαι οκ με το θεμα,το εχω χονεψει κ δε με ενοχλει...καθε φορα που το βλεπω γραμμενο τρελαινομαι,κ πανω που ειχα συνιθισει τη διαχυτη αναπτ διαταρραχη,ηρθε κ τη συμπληρωσε το 67% ......

οσο κ να ναι ειναι βαρυ να το βλεπεις για το παιδι σου....τουλαχιστο για μενα (που εχω κ φουλ ορμονες)

το καλο ειναι οτι θα παρουμε οικονομικη ανασα....

μαρκο πολο,σε θαυμαζω γενικα για τη σταση σου (καπου θα εβρισκα την ευκαιρια να σου το πω......)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω κοριτσι μου αλλα εγω ειμαι μαλλον μεγαλυτερη θαυμαστρια σου για τον τροπο που λειτουργεις και για την δυναμη σου καθως και εγω σε παρακολουθω και παιρνω μαθηματα ζωης.

Οσο για το 67 της 100 δες το οπως ακριβως ειναι δηλαδη ενα χαρτι τυπικο και ψυχρο που απλα

χρειαζεται η υπαρξη του. Μεχρι εκει τιποτα παραπανω. Ξερεις ποσοι ανθρωποι που συναναστρεφομαι χρονια δεν διανοουνται οτι υπαρχει αυτο το χαρτι που αποδεικνυει πραγματα για μενα??? Οχι φυσικα γιατι κρυβομαι αλλα γιατι με τη σταση ζωης που εχω ουτε καν το φανταζονται. Δωσε στο παιδι σου την δυναμη να ονειρευεται και να πορευεται ευθεια στη ζωη με ολα τα εφοδια που εχει. Μαθε του οτι πρεπει να παλευει οχι γιατι ειναι διαφορετικος αλλα απλα γιατι ετσι θα ειναι παντα νικητης σε οτι κανει. Αρκει να ονειρευεται και να επιμενει παντα για το καλυτερο. Και θα δεις που η εξελιξη του θα εντυπωσιασει ακομα και εσενα. Η ζωη για ολους ειναι μια μαχη και οι δυναμεις που κρυβει ο καθενας μεσα του απεριοριστες!!!!!!!!!

 

Και αυτο θα το μαθει απο εσενα που ηδη αποτελεις το καλυτερο παραδειγμα ανθρωπου προς μιμιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την να σου πω κοπέλα μου ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!

 

ΜΑΝΑ - ΑΓΓΑΛΙΑ

 

Ο Δημητράκης σου σε διάλεξε γιατι μονο με εσενα θα παει μπροστα. Πανεξυπνο παιδάκι :D

 

Με το καλο και το νέο σου μωρο να ερθει.

 

Εσυ είσαι για μανα.

Ο Θεος να σας δίνει την υγεια σας να τα μεγαλώσετε και να τα καμαρώσετε ανθρωπους καλους και χρήσιμους:D

Link to comment
Share on other sites

την να σου πω κοπέλα μου ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!

 

ΜΑΝΑ - ΑΓKΑΛΙΑ

 

Ο Δημητράκης σου σε διάλεξε γιατι μονο με εσενα θα παει μπροστα. Πανεξυπνο παιδάκι :D

 

Με το καλο και το νέο σου μωρο να ερθει.

 

Εσυ είσαι για μανα.

Ο Θεος να σας δίνει την υγεια σας να τα μεγαλώσετε και να τα καμαρώσετε ανθρωπους καλους και χρήσιμους:D

 

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.

theolvas σε βλέπω κατά διαστήματα σε διάφορα posts και θαυμάζω το κουράγιο σου για το πόση μεγάλη αγκαλιά έχεις και πόσα πολλά παιδάκια.

Ετυχε τώρα να διαβάσω εδώ για το μεγαλείο της ψυχής σου!

Οπως σου λένε και τα κορίτσια είναι μόνο ένα χαρτί. Εσύ ξέρεις και καταλαβαίνεις την πρόοδο του μικρού σου και αυτή είναι δεδομένη απ' ότι διάβασα.

Μη σε πιάνει απελπισία λοιπόν, παρά κοίτα μονάχα να είσαι εκεί όταν σε χρειάζεται, βράχος!

Καλή συνέχεια σας εύχομαι και με τον μικρό και με την εγκυμοσύνη σου.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Theolvas, να σε ρωτήσω κάτι?

Πόση ώρα καθήσατε σε αυτή την υγειονομική επιτροπή?....

 

Θέλω να πω...

πιστεύεις οτι μέσα σε αυτή την ώρα που κάτσατε να εξετάσουν τον Δημητράκι

μπόρεσαν να δουν την πραγματική "εικόνα του"??

 

Γιατί εγώ πιστεύω οτι μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις την πραγματική εξέλιξη του παιδιού σου

που το βλέπεις και το ζεις στην καθημερινότητά του?

(διόρθωσέ με εαν κάνω λάθος!!)

 

το πως συμπεριφέρεται στα άλλα παιδάκια,

το πως επικοινωνείτε,

το πως κινείται σε παιδότοπους,

το πως συμπεριφέρεται όταν είναι μόνος του,

με τα αδέρφια του...

 

Τωρα τι μπορεί να σου πει ο άλλος

μέσα σε μισή ώρα που του ζητάνε να "βγάλει ένα ποσοστό"....

 

....και επειδή ζούμε στην Ελλάδα, φαντάζομαι:

 

"Ωχ αδερφέ,

βαλ'του ενα 67% εκεί πέρα να πάρει και 'κανα επίδομα...

μην με ζαλίζουν κιολας!".....

 

Φυσικά υπήρχε και το ιστορικό (της επιληψίας) στο οποίο προφανώς και βασίστηκαν

αλλά δεν μπορώ να πιστέψω οτι του έδωσαν 67% αναπηρία

λαμβάνοντας υπόψη τους την σημερινή εξέλιξη του παιδιού σου!!

Με την καμία!!

 

Είναι φως-φανάρι οτι είναι τελείως τυπικό!!

 

Λιάκι μου, ειλικρινά σου μιλάω

εαν δεν τον είχα γνωρίσει τον Δημητράκι σου απο κοντά

δεν θα σου τα έγραφα όλα αυτά.....:wink:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη φίλη που σου έγραψε οτι δικαιούσε τη δωρεαν παιδεία μην το αφηνεις έτσι! Εργαζόμουν σε δημόσιο παιδίκο και ύστερα ααπο πραγματικά πολυ τρέξιμο των μητέρων έιχαμε ένα παιδάκι με αυτισμό και ένα παιδάκι με σύνδρομο Down. Απλά οι συγκεκριμένες μητέρες έτρεξαν πάρα πολύ. Αν θες λεπτομέριες θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα. Καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία που έχω όχι από την πρόνοια αλλά από το ιατροπαιδαγωγικό του ΙΚΑ μέσα σε 10 λεπτά έχουν βγάλει διάγνωση για κάθε παιδί χωρίς στην ουσία να γνωρίζουν τι τους γίνεται. Θα φέρω για παράδειγμα τον μικρό μου γιό Αγγελο που αυτή την στιγμή 5,5 ετών είναι ένα παιδάκι που πάει κανονικά σε δημοσιο νηπιαγωγείο και κάνει ότι όλα τα υπόλοιπα παιδάκια της ηλικίας του.Πηγαίνουμε στο ιατροπαιδαγωγικό για να μας εγκρίνουν θεραπείες για να μπορέσουμε να καλύψουμε τα έξοδα για τις φυσιοθεραπείες-εργοθεραπείες που κάνουμε χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να έχουμε κανενός είδους νοητικό πρόβλημα ή το παιδί να μην είναι καθ' όλα λειτουργικό.Δηλαδή τρέχει παίζει, μιλάει γελαέι, ζωγραφίζει κάνει παρέες με άλλα παιδάκια.Λοιπόν αυτό το παιδί επειδή το δεκάλεπτο που το είδαν δεν εννοούσε να μιλήσει επειδή αισθανόταν άβολα στο ξένο περιβάλλον παραλίγο να το διαγνώσουν με αυτισμό.Η διάγνωση του λέει σοβαρή μικτή εξελικτική διαταραχή και είχαν προβλέψει οτι σίγουρα δεν θα καταφέρει να πάει στο κανονικό νηπιαγωγείο αλλά στο ειδικό.Βέβαια αυτό δεν με απασχολεί μια και ο σκοπός επετεύχθει, δηλαδή συμπλήρωσα το πενιχρό ποσό που έπαιρνα από το ΙΚΑ για τις θεραπείες.Το συμπερασμα λοιπόν είναι οτι σίγουρα οχι δεν μπορούν να βγάλουν συμπέρασμα σε 15 λεπτά οπότε η αξία τέτοιων επιτροπών είναι μόνο τυπική και η μόνη τους χρησιμότητα να παίρνουμε κάποια χρήματα για να καλύψουμε το υπέρογκο ύψος των θεραπειών. Εγώ στην πρόνοια δεν έχω απευθυνθεί γιατί το παιδί παρότι έχει διάφορα προβλήματα ωστόσο δεν έχει κάποια διάγνωση , αλλά αν είχα σίγουρα θα το κυνήγαγα να πάρω τα επιπλέον χρήματα για να πάρω μια ανάσα από τα έξοδα.Το επιμύθιο όλου αυτού είναι γλυκειά μου Θεολογία, οτι βασίσου σε αυτό που βλέπεις εσύ καθημερινά και στην σύγκριση που κάνεις εσύ με τα άλλα παιδάκια. Εσυ παρατήρησες οτι κάτι δεν πάει καλά εσύ βλέπεις στην καθημερινότητα σας τα σημάδια της βελτίωσης. Εξάλλου αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας σημαίνει μια καθ' όλα φυσιολογική ζωή για το παιδί σου, λίγο τρέξιμο παραπάνω και όλα θα πάν καλά.Και να έχεις πάντα κατά νου οτι μεσα στην ατυχία σου να διαγνωσθεί το παιδί σου με αυτισμό, είχες την τύχη να είναι αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας που έχει την καλύτερη δυνατή πρόγνωση και που με την βοήθεια που θα έχει το παιδί σας από εσάς θα πετύχει το επιθυμητό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης theolvas να θυμασαι ... οι ανθρωποι στις επιτροπες προσπαθουν να κανουν οτι μπορουν για να βοηθησουν.

Και μπορει το 67% να μην αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα αλλα να ηταν ο τροπος τους να βοηθησουν ωστε να μπορεις να ανταπεξελθεις στον αγωνα σου.

 

Οταν ειχα παει να παρω εγκριση για τις λογοθεραπειες μου ειχε πει η Μαρια οτι βαζουν παραπανω πραγματα και μην φρικαρω με αυτα που θα διαβασω . Το κανουν γιατι το ηληθιο κρατος μας θεωρει οτι 9,38 ειναι αρκετα για μια συνεδρια λογοθεραπειας :shock::shock: . Ετσι βαζουν παραπανω πραγματα ωστε να μπορει να καλυφθει ενα βασικο κοματι τους. (παλι καλα με ειχε προετοιμασει ψυχολογικα γιατι δεν θα την εβγαζα καθαρη με αυτα που διαβασα)

 

Το παιδι δικαιουται αυτο το ποσο και εσυ μια οικονομικη ανασα.

Ειναι το μεσο για να στηριξει τις προσπαθειες σου αυτη η διαγνωση και τιποτα αλλο. Και αν το κρατος θελει 67 και οχι 40% για να κουνηθει ειναι ηληθιο.

Και ευτυχως υπαρχουν ανθρωποι που το ξερουν και γραφουν αυτο που πρεπει εστω και αν δεν ισχυει πραγματικα . Απλα και μονο γιατι ξερουν τι τραβας και τι τραβαει ο καθε γονιος με αυτη την δωρεαν υγεια και παιδεια..

 

Πολλα φιλια και κουραγιο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες σας...ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις κ τη συμπαρασταση,χθες πραγματικα ημουν ζορισμενη αρκετα.....μου εκατσε καπως το 67%,παρολο που ξερω τους λογους για τους οποιους εγινε.....

την προοδο του παιδιου τη βλεπω καθημερινα εγω,κ την εχετε δει κ οσες εχει τυχει να γνωρισετε το δημητρη μου (κ τα υπολοιπα φυσικα) απο κοντα.

η επιτροπη αποτελουταν απο εναν νευρολογο-ψυχιατρο-αναπτυξιολογο (αυτος ηταν ο τιτλος,αληθεια) που δεν ηταν εκει οταν πηγα με το παιδι (τι τεραααστια ταλαιπορια.....αλλα κ σκηνες απειρου καλλους με πατεριτσες να εκσφενδονιζονται κ ξυυυλο για τη σειρα),αλλα ειδε την αιτηση μετα,εναν γυναικολογο (????) κ ενα θωρακοχειρουργο.....τουλαχιστον αυτοι υπεγραψαν τη διαγνωση.την πρωτη μερα μας ειπαν οτι ειμαστε οριακα στο αυτιστικο φασμα,κ μαλλον δεν δικαιουμαστε επιδομα,αλλα να παμε κ την επομενη να περασουμε απο β βαθμια.τη δευτερη μερα δεν πηγα (γιατι ειχα ενα λιποθυμικο επεισοδιο κ χρειαστηκε να κανω μαγν εγκεφαλου) κ πηγα μετα απο μια βδομαδα για να παρω την αποφαση...

γνωριζω ολα αυτα που λετε περι βοηθειας (κ πραγματικα ηθελα να παρουμε το επιδομα γιατι οικονομικα ειμαστε προς τα κατω) αλλα κ παλι οταν το ειδα γραμμενο (κ καθε φορα που το βλεπω) κατι παθαινω.......

επισης κατι παθαινω οταν βλεπω το δημητρη να κανει βηματα προς τα μπροστα (που πιστεψτε με,ειναι πολλα.....),οπως στη σχολικη γιορτη που επειξε σε θεατρικο (χωρις λογια,αλλα κ παλι τα πηγε καλα-δεν "φρικαρε",παρολο που ειχε πολυ κοσμο),η την αλλη στο παρτυ του παιδοτοπου -καποιες απο σας το ειδατε κιολας- που ζητουσε μ επιμονη να παει στον ταχυδακτυλουργο κ απαντησε (οχι σωστα σε ολες,αλλα με πολυ καλο ποσοστο) σε ολες τις ερωτησεις που του εκανε,κ μαλιστα εκανε κ τρυκ.....

η φιλη μου σοφια εχει βγαλει μια υπεροχη φωτο που λογω ασχετοσυνης δεν μπορω να "ανεβασω " για να δειτε τι εννοω........

ξεχασα να σας πω,οτι η ομιλια του εχει πλησιασει κατα πολυ την ηλικια του,προσφατα μαλιστα αρχισε να λεει κ το "ρο"(οχι σε ολες τις λεξεις,αλλα στις περισσοτερες)

vaw μ ενδιαφερει οποιαδηποτε πληροφορια για δωρεαν παιδεια μπορει να μου δωσει καποιος...εχω συλλεξει κι εγω με τη βοηθεια πολλων συμφορουμιτισσων διαφορα,αλλα ακουω κ αλλα κ αγχωνομαι...προς το παρον παμε προνηπιο ("κανονικο" αλλα ιδιωτικο) αλλα δεν ξερω για ποσο ακομα θα μπορω ν ανταπεξερχομαι οικονομικα,κ δεν το θεωρω δικαιο για τα αλλα παιδια.

θεοδοσια,φυσικα κ νιωθω τυχερη για το "υψηλης λειτουργικοτητας" που προστεθηκε διπλα απο τον "τιτλο" μας.γενικα νιωθω πολυ τυχερη σε ολα οσα εχουν γινει σχετικα με την εξελιξη του.απο τους γιατρους που μου εχετε συστησει,μεχρι το κεντρο λογο-εργο-θεραπειας που βρεθηκε σαν απο μηχανης θεος μπροστα μας κ πιστευω οτι εχει παιξει τεραστιο ρολο στην εξελιξη του παιδιου......κ φυσικα νιωθω τυχερη που εχω αξιωθει να κανω ολα μου τα παιδια (ακομα κ το σπορακι) μετα απο τοσα θεματα που εχω αντιμετωπισω με την υγεια μου -εντελως ασχετο.......

elenik,απλα ευχαριστω........

να χαιρεστε ολες τα παιδακια σας,πολλες απο εσας ειστε ηρωιδες περισσοτερο απο μενα κ εχω παρει πολυ κουραγιο απο τα γραπτα σας.σας ευχαριστω ολες........

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

theolvas εφόσον πλέον πάτε σε νηπιαγωγείο δεν μπορώ να σε βοηθήσω με πληροφορίες. Αυτά που μπορούσα να σου πω αφορούσαν τον παιδικό σταθμό. Τώρα πιο χρήσιμες θα σου φανούν οι πληροφορίες της gogo27. Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι για να έχεις ένα ακόμη χαρτί στην τσέπη σου σχετικά με το θέμα του δημόσιου καλά θα κάνεις να απευθυνθείς στο ΚΕΔΔΥ (είναι κατι σαν ιατροπαιδαγωγικό του Υπουργείου Παιδείας). Το ΚΕΔΔΥ αφού κάνει διάγνωσει μπορεί να εισηγηθεί τμήμα ένταξης και έτσι με αυτό το χαρτί ν πιέσεις τον προϊστάμενο και τον διευθυντή της πρωτοβάθμιας για να δημιουργηθεί τμήμα στο σχολείο της περιοχής σου εφόσον δεν υπάρχει και εφόσον πάνε να σε δυσκολέψουν. Πάντως παιδία με τη διάγνωση του Δημήτρη σου πρέπει να φοιτουν σε κανονικό σχολείο. Ελπίζω να σε διαφώτισα κάπως

Link to comment
Share on other sites

και επειδη ειμαστε Ελλαδα, η κουμπαρα μου πηρε απο το ΚΕΔΔΥ 20 ωρες ενταξης εβδομαδιαιως για τον γιο της για την πρωτη Δημοτικου.

Επειδη υπηρχε και αλλο παιδακι ηδη, τελικα και με τα χιλια ζορια της εδωσαν μονο 5 ωρες!!!

Τον πρωτο καιρο η κανονικη δασκαλα της εκανε διαφορες τσιριμονιες και τελικα τον δεχτηκε με συνοδο στην κανονικη ταξη.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

οπωσδήποτε να απευθυνθείς στο κεδδυ της περιφέρειάς σου και μάλιστα άμεσα. Επειδή καλύπτουν μεγάλες περιφέρειες τα ραντεβού αργούν. Επίσης να ξέρετε ότι τη σχετική χαρτούρα για τα τμήματα ένταξης, την παράλληλη στήριξη κ.λ.π. για του χρόνου τα σχολεία την κάνουν φέτος την άνοιξη. Να ξερεις πάντως ότι δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει ειδική παιδαγωγό στην παράλληλη στήριξη μπορεί να φέρουν απλώς μια αναπληρώτρια νηπιαγωγό. Έστω κι έτσι πάντως καλό θα είναι να έχει υποστήριξη το παιδί μέσα στην τάξη. Γνώμη μου είναι να επιδιώξεις την εγγραφή του παιδιού σε νηπιαγωγείο με τμήμα ένταξης. Αν χρειασυείς βοήθεια στείλε μου π.μ. (της γενικής αγωγής είμαι αλλά έχω φίλη διορισμένη της ειδικής που μπορεί να μας κατευθύνει).

 

theolvas μπράβο σου που το ψάχνεις τόσο, συνήθως κάνουμε αμάν να πείσουμε τους γονείς να ζητήσουν βοήθεια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου γεια σου! Πραγματικά σε θαυμάζω για την υπομονή και την επιμονή σου! Όσες φορές έχω δει τον Δημήτρη μου φάνηκε ένα απόλυτα φυσιολογικό παιδί σου το είπα άλλωστε και από κοντά αυτό. όσο για το 67% το είπες και εσύ η ίδια ότι δεν έγινε ουσιαστικός έλεγχος. Και ο μπαμπάς μου πριν πάθει φυσικά το εγκεφαλικό ΄θεωρούνταν άνθρωπος με ίδιο ποσοστό αναπηρίας και ήταν ένας απόλυτα φυσιολογικός άνθρωπος. εγώ το έμαθα μεγάλη φυσικά από κάποιο χαρτί που είδα. εσύ πώς τα πας με την εγκυμοασύνη σου? γιατί έκανες μαγνητική? ελπίζω να είναι όλα καλά! Να χαίρεσαι τον Δημήτρη σου και τα υπόλοιπα σου παιδάκια!

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

η επιτροπη αποτελουταν απο εναν νευρολογο-ψυχιατρο-αναπτυξιολογο (αυτος ηταν ο τιτλος,αληθεια) που δεν ηταν εκει οταν πηγα με το παιδι εναν γυναικολογο (????) κ ενα θωρακοχειρουργο.....τουλαχιστον αυτοι υπεγραψαν τη διαγνωση.την πρωτη μερα μας ειπαν οτι ειμαστε οριακα στο αυτιστικο φασμα,κ μαλλον δεν δικαιουμαστε επιδομα

 

Δηλαδή,

οτι το παιδί έχει 67% αναπηρία σας το υπόγραψε

ένας γυναικολόγος και ένας θωρακοχειρούργος?????....

 

.......ένας οδοντίατρος κι ένας οφθαλμίατρος έλειπε

για να συμπληρώσει την επιτροπή!!!!!

 

(Ελλάς το μεγαλείο σου!!!!!! :roll:)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η επιτροπη αποτελουταν απο αυτες τις ειδικοτητες επειδη δινουν εγκριση για διαφορων ειδων αναπηριες οπως καρδιοπαθειες κλπ που χρειαζονται περισσοτερες απο μια ειδικοτητες για να διαγνωστουν πχ,το δικο μας θεμα χρειαζοταν τις τρεις ειδικοτητες που ειχε ο ενας γιατρος,ο οποιος δεν ηταν μεν εκει,αλλα (απο οτι μου ειπαν) μελετησε το φακελο με το ιστορικο του δημητρη,που περιεχει κ διαγνωσεις απο αντιστοιχους γιατρους ιδιωτικους κ μη.με βαση ολα αυτα εβγαλε το συμπερασμα οτι ο δημητρης εχει αυτισμο υψηλης λειτουργικοτητας κ επιληψια,(με την ταση να βγει κ εξω απο το φασμα αν ολα πανε καλα).

αυτο που με χαλασε αρκετα απο την ολη ιστορια ειναι το ποσοστο.εγω περιμενα γυρω στα 35 με 40%,κρινοντας παντα απο αυτο που βλεπω απο το παιδι μου (κ που πολλες απο σας εχετε δει).αυτο με χαλασε,αλλα μαλλον ειναι οι ορμονες μου.

κατα τα αλλα συνεχιζεται το τρεξιμο,κ προβλεπεται ακομα περισσοτερο τωρα που πλησιαζει η ηλικια του "υποχρεωτικου" σχολειου,εχοντας ακουσει τοσες περιπτωσεις παιδιων που ΜΠΟΡΟΥΝ,αλλα δεν τους δινουν τη δυνατοτητα να εχουν το σχολειο που τους αρμοζει.

ο δημητρης εχει ηδη "φαει πορτα" απο τους δημοσιους παιδικους σταθμους της περιοχης μου,λογω του "θεματος",επειδη δεν υπαρχει δυνατοτητα για παραληλλη στηριξη σ συτη την ηλικια,ενω η συμβουλη ολων των γιατρων ειναι να παει σε παιδικο σταθμο,ΟΧΙ ΕΙΔΙΚΟ,για να κοινωνικοποιηθει (πραγμα που εχουμε πετυχει σε παρα πολυ μεγαλο βαθμο) κ να ενταχτει σιγα σιγα.το να μην αναφερω οτι υπαρχει θεμα το οποιο χρηζει βοηθειας,θα ηταν κακο για το παιδι,τη στιγμη που ακομα χρειαζεται καποιον να τον κατευθυνει.στους σταθμους της περιοχης μου δεν δινεται αυτη η δυνατοτητα,επειδη υπαρχουν πολυ λιγες νηπιαγωγοι για τα υπεραριθμα παιδακια που φιλοξενουν...

σας ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δινετε,θ αρχισω να κινουμαι απο τωρα,γιατι εχω ακουσει τοσα πολλα,που αγχωνομαι απο τωρα...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσι μου μην στενοχωριεσαι και στενοχωριεται και το σπορακι. Αν δινανε 30 η 40 της 100 στο παιδι δεν θα υπηρχε λογος να περασει επιτροπη. Δεν θα κερδισε τιποτα απο αυτα που δικαιουται. Φαντασου οτι στην δικη μου περιπτωση που ο νομος με κατατασει στο 67 της 100 μια φορα επεσα σε στραβαδι γιατρο αλλης ειδικοτητας και μου εδωσε 50 της 100 με αποτελεσμα να μου κοψουν το επιδομα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχω ακουσει τοσα πολλα,που αγχωνομαι απο τωρα...

καλως ηρθες στο γονεικο club :lol::lol:

Ολοι με εναν πανικο ειμαστε ρε γμτ. Τι κακο ειναι αυτο.... Λες και θα δωσουν πανεληνιες στην Α Δημοτικου :evil:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...