Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλημερα georgia! Ειμαι αρχες αυγουστου.Σημερα το μεσημερη εχω ραντεβου με το γιατρό για να μου μιλησει.Να δω αν θα μου πει οτι ειναι θεμα τυχης.. και να μιλησουμε για τα χρηματα γιατι 3500 ειναι πολλα για να προσπαθεις 1 φορα το χρονο πόσο μαλλον 2.

Θα σου πω το απογευμα. Ελπιζω να σε παρουν σημερα τηλ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Καλημερα georgia! Ειμαι αρχες αυγουστου.Σημερα το μεσημερη εχω ραντεβου με το γιατρό για να μου μιλησει.Να δω αν θα μου πει οτι ειναι θεμα τυχης.. και να μιλησουμε για τα χρηματα γιατι 3500 ειναι πολλα για να προσπαθεις 1 φορα το χρονο πόσο μαλλον 2.

Θα σου πω το απογευμα. Ελπιζω να σε παρουν σημερα τηλ!!

Καλησπέρα συνονοματη! Περιμένω με περιέργεια τα νέα σου. Εγω τους τηλ σήμερα γιατι αδιαθέτησα και μου ειπαν να μην ξεκινήσω τίποτα διότι η δότριά μου δεν έχει ξεκινήσει ακόμα. Το περίμενα γιατί δεν είχαν καλέσει τοσο καιρό και τον άντρα μου για τη δική του συμμετοχή. Δεν πειράζει όμως. Θα περιμένουμε λίγο ακόμα.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου γεωργια μου,δηλαδη θα περιμενεις για λιγο η απο σεπτεμβρη?

Εγω πηγα σημερα και μου ειπε οτι το σπερμα του ανδρα μου ειχε 100% ανωμαλιες και σ αυτο ωφηλεται η αποτυχια γιατι τα ωαρια ηταν απο 28 χρονων κοπελα με παιδι και πιο τελεια δε γινοταν.Δεν του ειπα οτι δεν επρεπε τοτε να με αφησει να την κανω γιατι ηταν τοσο καλος και ευγενικος που νραπηκα.στεναχωρηθηκε και αυτος γιατι εχω κανει 5 αποτυχημενες 4 σε φυσικο κυκλο!Μου προτεινε να μου κανει δωρεαν υστερογραφια.Τα υπολοιπα θα στα πω αυριο γιατι πρεπει να βαλω να φαμε...καλο σου βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Γεια σου γεωργια μου,δηλαδη θα περιμενεις για λιγο η απο σεπτεμβρη?

Εγω πηγα σημερα και μου ειπε οτι το σπερμα του ανδρα μου ειχε 100% ανωμαλιες και σ αυτο ωφηλεται η αποτυχια γιατι τα ωαρια ηταν απο 28 χρονων κοπελα με παιδι και πιο τελεια δε γινοταν.Δεν του ειπα οτι δεν επρεπε τοτε να με αφησει να την κανω γιατι ηταν τοσο καλος και ευγενικος που νραπηκα.στεναχωρηθηκε και αυτος γιατι εχω κανει 5 αποτυχημενες 4 σε φυσικο κυκλο!Μου προτεινε να μου κανει δωρεαν υστερογραφια.Τα υπολοιπα θα στα πω αυριο γιατι πρεπει να βαλω να φαμε...καλο σου βραδυ.

Καλησπέρα κοπέλα μου.

Αυτο πις  πια  δεν το καταλαβαινω.Και ενισχύει τις ανησυχίες μου!.... Δεν έπρεπε να ελεγξουν το σπέρμα πριν προχωρήσουν;;;!!!

Έπρεπε κι εσύ να μην ντραπείς βρε κουκλα μου και ήρεμα και διπλωματικά να κανεις τις εξης ερωτήσεις κατα τη γνώμη μου: 1. Γιατί δεν ελέγχθηκε ο άντρας σου,

2

. Γιατί προχώρησαν στην ετ εφόσον δεν ήταν σίγουροι, 3. Που θα βοηθήσει η υστεροσκόπηση (αν κατάλαβα καλα, νομίζω πως αυτό θέλεις να πεις) αφού το  αποδίδουν στο σπέρμα.

Δεν ξερω.... κι εγω ανησυχω... Εμένα με προβλημάτισε όπως σου ξαναείπα που έχει 2 χρόνια να μας δει και δεν ζήτησε καμία νεα εξέταση για κανέναν απ' τους δυο μας....

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα πάμε σίγουρα από Σεπτέμβριο. Κατάλαβα πως θα έχουμε κάποια ειδοποίηση μέσα στον μήνα.

Αφού σου προτείνει πάντως να σου κάνει την εξέταση δωρεάν, να την κάνεις. Αλλα για να τη ζητάει θα πει πως έχει αμφιβολίες και για τη μήτρα και ισως να μην ειναι μονο το σπέρμα.

Πάντως τόσα χρόνια που προσπαθείτε εκεί, δεν είχε γίνει έλεγχος του σπέρματος;!...

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου γεωργια .Εχεις δικιο υστεροσκοπηση μου ειπε.Εγω του ειπα μηπως πρεπει να την  ξανακανω γιατι την αλλη την ειχα κανει το 2010 για αφαιρεση πολυποδα.Σε περιπτωση που αλλαξε κατι!Εκεινος τοτε μου προτεινε να μου την κανει τις επομενες μερες δωρεαν.Οσο για το σπερμα το ελενχουν καθε φορα!Τοσο ο γιατρος οσο και ο εμβρυολογος(45 λεπτα μιλουσαμε)μου ειπαν οτι η ποιουητα των ωσριων ηταν αριστη αλλα το σπερμα ειχε 99% ανωμαλιες.Ετσι μου προτειναν να μπω σε λιστα για δανεικο εμβρυο!Και εγω πιστευα πως η αιτια ηταν το 7,5 ενδομητριο.Α τον ρωτησα για το 7,5 και μου ειπε οτι ειναι μια χσρα γιατι την παρασκευη ηταν 7.5 αλλα μεχρι την τεταρτη ανεβαινε σιγουρα με τα φαρμακα που περνουμε και σε καμια περιπτωση δεν θα επεφτε.Αυτο που με στεναχωρει ειναι γιατι ,οταν πηγα πριν 5 χρονια και του προτεινα να κανω με δωρεα σπερματος δεν το δεχτηκε.Εχασα πολυτιμο χρονο.Δεν του το ειπα γιατι δεν θα μου απαντουσε και τωρα πια δεν του εχω εμπιστοσυνη.Εσυ μην επηρεαζεσαι απο μενα εισαι αλλη περιπτωση και ευχομαι ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Γεια σου γεωργια .Εχεις δικιο υστεροσκοπηση μου ειπε.Εγω του ειπα μηπως πρεπει να την  ξανακανω γιατι την αλλη την ειχα κανει το 2010 για αφαιρεση πολυποδα.Σε περιπτωση που αλλαξε κατι!Εκεινος τοτε μου προτεινε να μου την κανει τις επομενες μερες δωρεαν.Οσο για το σπερμα το ελενχουν καθε φορα!Τοσο ο γιατρος οσο και ο εμβρυολογος(45 λεπτα μιλουσαμε)μου ειπαν οτι η ποιουητα των ωσριων ηταν αριστη αλλα το σπερμα ειχε 99% ανωμαλιες.Ετσι μου προτειναν να μπω σε λιστα για δανεικο εμβρυο!Και εγω πιστευα πως η αιτια ηταν το 7,5 ενδομητριο.Α τον ρωτησα για το 7,5 και μου ειπε οτι ειναι μια χσρα γιατι την παρασκευη ηταν 7.5 αλλα μεχρι την τεταρτη ανεβαινε σιγουρα με τα φαρμακα που περνουμε και σε καμια περιπτωση δεν θα επεφτε.Αυτο που με στεναχωρει ειναι γιατι ,οταν πηγα πριν 5 χρονια και του προτεινα να κανω με δωρεα σπερματος δεν το δεχτηκε.Εχασα πολυτιμο χρονο.Δεν του το ειπα γιατι δεν θα μου απαντουσε και τωρα πια δεν του εχω εμπιστοσυνη.Εσυ μην επηρεαζεσαι απο μενα εισαι αλλη περιπτωση και ευχομαι ολα να πανε καλα.

Εύλογα τα ερωτήματά σου Γεωργία μου... Γιατι ομως αφου εβλεπαν το σπερμα πως ηταν τοσο προβήματικο προχωρησαν και αυτη τη φορα;;!!!... Και τι θα κανεις; Θα κανεις την υστεροσκόπηση και θα φύγεις;

Σ' ευχαριστώ για τις ευχές. Κι εγώ σου εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γεωργια μου.Εχω κλεισει ραντεβου σε αλλον γιατρο στις 19.Την υστεροσκοπηση θα την κανω την αλλη εβδομαδα και θα δουμε.Μου ειναι δυσκολο να φυγω γιατι εχω πολυ καλες σχεσεις με ολους εκει,ακομη και με το γιατρο!Ειναι απο τα καλυτερα κεντρα ,ειμαι σιγουρη ,απλα εχει πολυ κόσμο και επισης καταλαβα πως πρεπει να ειμαστε πληρως ενημερωμενοι και να μην τα τα περιμενουμε ολα απο αυτους.  Να λεμε τη γνωμη μας οταν δεν συμφωνουμε με κατι. Οταν του ειπα οτι δεν εχω χρηματα για αλλη μου ειπε οτι δεν εχει σχεση με το ταμειο αλλα σιγουρα θα μου κανουν καλυτερη τιμη οταν ερθει η ωρα.Τωρα θα παμε  ΣΥΡΟ διακοπες να χαλαρωσουμε και συνεχιζουμε!Εσυ θα πας?Περιμενω νεα σου....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Καλημερα γεωργια μου.Εχω κλεισει ραντεβου σε αλλον γιατρο στις 19.Την υστεροσκοπηση θα την κανω την αλλη εβδομαδα και θα δουμε.Μου ειναι δυσκολο να φυγω γιατι εχω πολυ καλες σχεσεις με ολους εκει,ακομη και με το γιατρο!Ειναι απο τα καλυτερα κεντρα ,ειμαι σιγουρη ,απλα εχει πολυ κόσμο και επισης καταλαβα πως πρεπει να ειμαστε πληρως ενημερωμενοι και να μην τα τα περιμενουμε ολα απο αυτους.  Να λεμε τη γνωμη μας οταν δεν συμφωνουμε με κατι. Οταν του ειπα οτι δεν εχω χρηματα για αλλη μου ειπε οτι δεν εχει σχεση με το ταμειο αλλα σιγουρα θα μου κανουν καλυτερη τιμη οταν ερθει η ωρα.Τωρα θα παμε  ΣΥΡΟ διακοπες να χαλαρωσουμε και συνεχιζουμε!Εσυ θα πας?Περιμενω νεα σου....

Καλημέρα και καλό μήνα συνονόματη.  Τα μηνύματα τα εμφανίζονται με κάποια χρονοκαθηστέρηση.... (!)

Δηλαδή θα πας αλλου να δεις τι άλλο μπορεί να ακούσεις . Τουλάχιστον είπε πως κάτι θα κάνει κςι και με την τιμη. Παντως την απορια με την ποιοτητα του σπέρματος δεν στην έλυσαν....

Να πάτε διακοπύλες να περάσετε ομορφα και να ηρεμήσετε! Εμείς δεν ξέρω αν θα πάμε φέτος. Λόγω οικονομικών στενοτήτων τα τελευταία χρόνια πηγαίνουμε στα μέρη της μαμάς μου που υπάρχει και σπίτι. Φέτος ίσως να μην πάμε ούτε κι εκεί γιατί αν προχωρήσουμε σε ετ δεν θα το ρισκάρω να παω γιατί το σπίτι είναι διόροφο και έχει τουαλέτα μόνο επάνω. Οπότε, τόσες σκάλες πάνω-κάτω... δε νομίζω.... Αν δεν γίνει ετ, πάλι παίζει να μην πάμε καθώς μάλλον θα πέσουμε στην ίδια περίοδο με την άδεις του αδερφού μου που έχει οικογένεια και τότε δεν θα χωράμε....

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να πανε ολα καλα να ξεμπερδευεις.Κι εγω στη μαμα μου θα παω ,το ταμειον  ειναι μειον!Το θεμα με το σπερμα το ξεραμε απο την πρωτη στιγμη,Δεν το δεχεται ακομα ο συζηγος...ομως ο γιατρος επρεπε να μου προτεινει πρωτα να κανω με δωρεαν σπερμα,ετσι πιστευω πως δεν θα καταληγαμε 45 χρ να παρω δανεικο εμβρυο.Νιωθω μεγαλη αδικια το να παρω δανεικο εμβρυο ενω δεν ειχα κενενα γυναικολογικο θεμα!Πιστευω πως ο θεος για καποιο λογο δε θελει να κανω παιδι.Απο τα 33 στα 45 αν επρεπε, θα τα ειχα καταφερει.Ευχαριστω πολυ που το συζηταμε γιατι δεν τα εχω πει σε κανεναν αυτα που περναω και ο ανδρας μου δεν θελει να μιλαμε γι αυτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Μακαρι να πανε ολα καλα να ξεμπερδευεις.Κι εγω στη μαμα μου θα παω ,το ταμειον  ειναι μειον!Το θεμα με το σπερμα το ξεραμε απο την πρωτη στιγμη,Δεν το δεχεται ακομα ο συζηγος...ομως ο γιατρος επρεπε να μου προτεινει πρωτα να κανω με δωρεαν σπερμα,ετσι πιστευω πως δεν θα καταληγαμε 45 χρ να παρω δανεικο εμβρυο.Νιωθω μεγαλη αδικια το να παρω δανεικο εμβρυο ενω δεν ειχα κενενα γυναικολογικο θεμα!Πιστευω πως ο θεος για καποιο λογο δε θελει να κανω παιδι.Απο τα 33 στα 45 αν επρεπε, θα τα ειχα καταφερει.Ευχαριστω πολυ που το συζηταμε γιατι δεν τα εχω πει σε κανεναν αυτα που περναω και ο ανδρας μου δεν θελει να μιλαμε γι αυτο...

Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς Γεωργία μου... Είμαστε εδώ για να στηρίζει η μία την άλλη... Όλες έχουμε περάσει πολλά και καταλαβαίνουμε τον πονο και την αγωνία που έχει αυτός ο δρόμος...

Δηλαδή τόσα χρόνια ο γιατρός δεν πρότεινε τη λύση του δότηη σπέρματος ή το πρότεινε και δεν το δέχτηκε ο άντρας σου; Δεν μπορεί να μην το πρότεινε! Να έβλεπαν το πρόβλημα και  να συνέχιζαν!

Η αλήθεια είναι πως Δεν είναι εύκολο να το δεχτεί κανείς.... Εγώ έκανα να αποδεχτλώ τή λύση των δανεικών ωαρίων 1,5 χρόνο! Και μη νομίζεις... Ακόμα δεν το έχω πολυχωνέψει! Απλώς προχωράω γιατί δεν θέλω να στερηθεί ο άντρας μου ένα παιδάκι που το θέλει τόσο πολύ!...

Πάντως αν αυτή είναι η τελευταία λύση για να κάνετε ένα παιδάκι, αν το θέλετε πολύ να το κανετε. Τουλάχιστον έτσι θα γνωρίσεις και το υπέροχο ταξίδι της εγκυμοσυνης. Επειτς υπάρχει και η υιοθεσία.

 

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεωργια μου εγω το προτεινα στο ιδιο γιατρο  απο το 2011 και μου ειπε μεχρι περυσι που εκανα σε φυσικο κυκλο οτι δεν χρειαζεται.Το θεμα του σπερματος λυνεται.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΩ.Προτυνα το δανεικο εμβριο και μπηκα στην λιστα περυσι αλλα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προσφορα και μπηκα στη λιστα τον απριλιο για δανεικα ωαρια.Ο άνδρας μου δεν εχει αποδεχτει ακομη το προβλημα.Επειδη το προβλημα μας προεκυψε απο σοβαρο ατυχημα με τη μηχανη,η οικογενεια (πεθερα) εχει πει οτι υοθετιμενα δεν θελουν στο σοι τους.Επειδη και λογω της δουλειας μου_ βρεφονηπιοκομος_καταλαβαινω ποσο ασχημα μπορει να περασει ενα παιδι που δεν ειναι επυθημητο ,ετσι δεν θελω και εγω να υοθετισουμε.Σκεφτομαι ομως αργοτερα  ακομη κι οταν κανω παιδι να γινω αναδοχη μητεραΕπισης κοριτσια επειδη καθε χρονο στην ταξη μου εχω πολλα παιδια απο εξωσωματικη(φετος ειχα 4 διδυμα +5 στα 25 παιδια)οι μεγαλοι γονεις ειναι παρα πολλοι!και τα παιδια αυτα πιο κακομαθημενα απο τα αλλα λογω ολων αυτων που εχουμε περασει για να γινουμε μαμαδες!!Επισης ειναι και πιο δυσκολη η συνεργασια μας με τους γονεις οταν υπαρχει προβλημα στη συμπεριφορα του παιδιου!Αυτο με φοβιζει λιγο γιατι και εγω πιστευω πως θα ειμαι υπερπροσταατευτικη.Δε φανταζομουν οτι θα γινω μαμα μετα τα 45 μιας και η μαμα μου με εκανε στα 17!κ

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες για το μέλλον  οι πληροφορίες που μας δίνεις... Πιστευω πως εσυ θα τα πας θαυμασια αφου και ευαισθησιες φαινεται πως έχεις αλλα και την πολυτιμη εμπειρια που εχεις αποκομισει μεσα απο το επαγγελμα σου.

Οταν αποφασίσετε να προχωρήσετε με το καλό ή με σπέρμα δότη ή με δανεικό έμβρυο ισως θα ηταν καλύτερα να μην πείτε σε κανεναν τίποτα. Ειδικά η πεθερουλα σου να μην ανακατευτει καθόλου. Φιλικη συμβουλή απλως.... Κι εμεις αυτο θα κανουμε. Αρκετα έχουμε περασει. Δεν χρειαζόμαστε άλλες πίκρες...

Καληνύχτα...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Επειδη το προβλημα μας προεκυψε απο σοβαρο ατυχημα με τη μηχανη,η οικογενεια (πεθερα) εχει πει οτι υοθετιμενα δεν θελουν στο σοι τους.Επειδη και λογω της δουλειας μου_ βρεφονηπιοκομος_καταλαβαινω ποσο ασχημα μπορει να περασει ενα παιδι που δεν ειναι επυθημητο ,ετσι δεν θελω και εγω να υοθετισουμε.Σκεφτομαι ομως αργοτερα  ακομη κι οταν κανω παιδι να γινω αναδοχη μητερα

Καλή σας ημέρα,

 

Επειδή κι εγώ είμαι σε παρεμφερή χώρο και έχει τύχει να δουλέψω με γονείς που έχουν υιοθετήσει παιδιά, θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου λέγοντας ότι πολλές φορές οι θετοί γονείς αγαπούν τα παιδιά τους περισσότερο απ´ ότι πολλοί βιολογικοί γονείς αγαπούν τα δικά τους. Ο λόγος που παρεμβαίνω στην κουβέντα σας είναι επειδή πρόκεται για ένα δημόσιο φόρουμ και δεν θα ήθελα να περάσει στον κόσμο η λανθασμένη εντύπωση ότι τα υιοθετημένα παιδιά δεν αγαπιούνται. Αν είναι βρέφη, η εμπειρία της εγκατάλειψης δεν καταγράφεται καν στην ενσυνείδητη μνήμη τους και ακόμα και αν είναι μεγαλύτερα όταν θα υιοθετηθούν, η αγάπη που θα λάβουν από τους θετούς γονείς μπορεί να "επουλώσει" το τραύμα της εγκατάλειψης από τους βιολογικούς γονείς. Φυσικά αυτό δεν γίνεται πάντα αλλά ένας από τους βασικούς λόγους που η διαδικασία της υιοθεσίας προϋποθέτει αυστηρή αξιολόγηση των υποψήφιων γονέων, είναι για να διασφαλιστεί στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό ότι οι θετοί γονείς είναι ικανοί να αντιμετωπίσουν αυτά τα ζητήματα. 

Δυστυχώς στην Ελλάδα η υιοθεσία δεν είναι μόνο ταμπού, είναι κάτι εντελώς έξω από την νοοτροπία μας για λόγους που δεν θα αναπτύξω εδώ. Οπότε συνοψίζοντας από προσωπική επαγγελματική εμπειρία, υιοθετημένα παιδιά και θετοί γονείς μπορεί να αγαπιούνται όσο και οι βιολογικοί γονείς με τα παιδιά τους, ενίοτε και περισσότερο.  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Indyla! Σ' ευχαριστούμε για την επικοδομητική παρέμβασή σου.

Εγώ από την astrogea κατάλαβα πως απλώς εκφραζει την ανησυχία της επειδη θα ειναι μητερα μεγαλης ηλικιας και φοβάται μηπως συμπεριφερθεί όπως οι υπερπροσταευτικοι γονεις μεγαλης ηλικιας που γνωρίζει. Επίσης νομίζω πως εκφράζει την ανησυχία της για την οικογένεια του συζύγου της η οποία εκδηλώνει άρνηση ως προς το θέμα της υιοθεσίας και δεν θα ηθελε να μεγαλώσει το παιδί της σε ένα εχθρικο περιβαλλον επειδη δυστυχως έχει γνωρίσει και καποια τετοια ατυχα παιδια... Δε νομίζω πως το γενικευει. Θα απαντήσει βεβαια, φαντάζομαι, και η ιδια. 

 

Πάντως συμφωνω απόλυτα με όλα όσα ανέφερες. Κι εγώ κάνω χρονια κάποια εισαγωγή στο θέμα αυτό στην οικογένεια μου και κυρίως στη μητέρα μου. Η άρνηση είναι απίστευτη, τα ταμπου τραγικα, αλλα έχω αποφασίσει πως αν το θελουμε με τον αντρα μου θα προχωρήσουμε και όποιος θέλει να μας συναναστρεφεται, καλώς. Όποιος οχι, ωρα καλή στην πρυμνη του και αέρα στα πανια του!... Δεν μπορω σ' αυτήν την ηλικία να ανέχομαι να μου υποδεικνυουν πως θα ζω τη ζωή μου.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια!Indyla η georgia εχει δικιο.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ....Η ανησυχια μου οφειλεται στο οτι οι γονεις που εχουν κανει εξ ειναι πολυ υπερπροστατευτικοι με τα παιδια τους και οταν λογω ελλειψης οριων και επιθετικοτητας των παιδιων (στο σχολειο)  λεμε στους γονεις να ειναι πιο αυστηροι τοτε ειναι που μας λενε πως επειδη κουραστηκαν πολυ να τα κανουν τους ειναι πολυ δυσκολο.Αυτο φοβαμαι μη μου συμβει και σε μενα!Οσο για την υοθεσια θεωρω οτι ειναι πιο σημαντικο να υοθετεις παρα να περνεις δανεικο εμβρυο γιατι ετσι βοηθας μια ψυχουλα που ετυχε για καποιο σοβαρο λογο να μεινει μονη.Αυτο καποιοι απο το οικογενειακο περιβαλλον να μην το δεχονται και αν μενουν κοντα στο ζευγαρι οπως εγω,σιγουρα θα εχει αντικτυπο και στο παιδι.Οταν καποτε σε μια γιορτη μιλουσα με τον αδερφο του για τα αγορια του(2)και τις περιουσιες που αδικα μοιραζονται στον τοπο τους...μου ειπε τα αγορια με τα κοριτσια δεν ειναι ισα γι αυτο και τα κτηματα πρεπει να μενουν στα αγορια και στα κοριτσια δινουν τα χρηματα....Οποτε καταλαβαινεται τι εννοω.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΠΑΛΙ.Εξαλου υποστηριζω και την ΑΝΑΔΟΧΗ

ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ ..........Παω τωρα μπροστα απο εναν ανεμηστηρα να δροσιστω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλη μου astrogea, προσωπικά δεν παρεξήγησα/παρερμήνευσα αυτό που είπες απλά ήθελα να το αποσαφηνίσω γιατί είμαστε που είμαστε αρνητικοί με την υιοθεσία στην Ελλάδα, φοβάμαι μην γινόμαστε πιο οπισθοδρομικοί αντί να προχωράμε μπροστά και να ξεπερνάμε τις προκαταλήψεις μας. Επίσης οι γιατροί της εξωσωματικής για ευνόητους λόγους είναι κατά κανόνα πολύ αρνητικοί με την υιοθεσία και σπρώχνουν τα ζευγάρια μακριά από αυτήν. Σου λένε αφού μπορείς να πάρεις δανεικά ωάρια, δανεικό σπέρμα, παρένθετη μητέρα, γιατί να υιοθετήσεις;;; (!) Το οποίο είναι κατ' εμέ πολύ εγωιστικό αφού και πάλι θα έχεις ένα παιδί χωρίς κανένα βιολογικό δεσμό μαζί σου, απλά θα το έχεις "παραγγείλει" ο ίδιος έχοντας και έναν λόγο (θεωρητικά, γιατί λίγο-πολύ κανείς παίρνει ό,τι του προσφέρεται) στο ποιανού τα ωάρια θα είναι και ποια γυναίκα θα το κυοφορήσει. Μου φαίνεται πραγματικά αδιανόητο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Indyla έχεις δίκιο. Είναι πολύ εγωιστικό απο τη μια. Ίσως βέβαια να είναι το ίδιο εγωιστικό να θέλει να κάνει κανείς τα βιολογικά του παιδια με φυσικό τρόπο αφού στα ιδρύματα περιμένουν τόσες ψυχούλες! 

Επίσης απο την άλλη, με δανεικά ωάρια για παράδειγμα, έχεις την ευκαιρία να ζήσεις την περίοδο της εγκυμοσύνης που για κάποιες γυναίκες είναι πολύ σημαντική εμπειρία και ο σύντροφός σου έχει την ευκαιρία να έχει ένα πραγματικά δικό του παιδί. Προσωπικα δεν θα ήθελα να στερήσω αυτό το δικαίωμα από τον άντρα μου που είναι ένας θαυμάσιος σύντροφος.

Και πραγματικά ποτέ κανένας γιατρός δεν με απομάκρυνε από την ιδέα της υιοθεσίας. Απλώς θέλω ο άντρας μου να έχει το δικό του παιδί... Τόσο απλα... Τώρα, αν δεν βοηθήσουν οι συνθήκες ελπιζω να μας βοηθήσει το πολυπάσχον Ελληνικό κράτος να υιοθετήσουμε. Γιατι πιο πολύ η νομοθεσία μας μας αποθαρυνει απο την υιοθεσια παρά οι εξωσωματικοί γιατροί. Γι' αυτό τα περισσότερα ζευγάρια αγοράζουν παιδια (χωρις εισαγωγικα, γιατι αυτο γινεται) ή απο μαιευτήρια ή από το εξωτερικό τα οποία μαλιστα δεν γνωρίζουν με ποιον τροπο έχουν αποσπαστεί από τη μητέρα τους.... Ειναι καλύτερο αυτό; Αναρωτιέμαι....

Πάντως ελπίζω να μην έρθεις ποτέ στη δική μας πικρή θέση...

Αλήθεια... Εσύ εχεις υιοθετήσει κάποιο παιδάκι;!.. 

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.Εχετε δικιο το κρατος οχι μονο δε βοηθαει τους γονεις που θελουν να υιοθετησουν αλλα δεν σκεφτεται και αυτα τα παιδια που μεγαλωνουν μεσα σε ιδρυματα η αναδοχες οικογενειες και χανουν τα πιο σημαντικα παιδικα συναισθηματικα τους χρονια.Εγω εκανα 3 χρονια πρακτικη στο κεντρο βρεφων 'μητερα' και 3 μηνες  πτυχιακη εκει!Συμφωνω Γεωργια μου μαζι σου ως προς το οτι αφου ο ενας απο τους δυο εχει καλο γεννετικο υλικο καλο ειναι να προσπαθησει να κανει ενα δικο του παιδακι.Εγω θα προσπαθησω μαλλον με δανεικα εμβρυα λογω του οτι δεν θελει ο συζηγος να ξερουν οι αλλοι οτι δεν ειναι δικο του το παιδι.

Ειχα μπει στη λιστα πριν τα χριστουγεννα και επειδη δεν βρισκαμε προτεινα στο γιατρο τα δανεικα ωαρια.Πριν μια εβδομαδα με ενημερωσε ,μιας και ειμαστε απο τις σπανιες περιπτωσεις που τωρα λογω της ηλικιας μου εχουμε και οι 2 προβλημα υπογονιμοτητας,οτι απο το φθινοπωρο νομικα θα μπορουν να γονιμοποιησουν ενα δανεικο ωαριο με ενα δανεικο σπερμα.Αυτο ειναι πολυ σημαντικο γιατι τα ζευγαρια καλως ή κακως δεν δινουν τα εμβρυακια τους.

Τα λεμε κοριτσια.Γεωργια τι εγινε,σε πηραν τηλ?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Αλήθεια... Εσύ εχεις υιοθετήσει κάποιο παιδάκι;!.. 

 

Καλησπέρα,

Όχι αλλά το σκέφτομαι εδώ και καιρό και πιθανότατα να το είχα ήδη κάνει αν ο άντρας μου ήταν θετικός. Εμείς καταλήξαμε στην εξωσωματική γιατί δεν θέλαμε να ξαναπάρουμε το ρίσκο να κάνουμε διακοπή κύησης λόγω μεσογειακής αναιμίας. Από τότε που μας συνέβη αυτό, αποφασίσαμε ότι δεν θα ξαναπροσπαθήσουμε με φυσιολογική σύλληψη. Και έκτοτε έχουμε κάνει κάποιες προοσπάθειες εξωσωματικής -με προεμφυτευική διάγνωση για μεσογειακή αναιμία- που όμως δεν ευοδώθηκαν. Είμαστε στην τελευταία. Δεδομένου ότι δύσκολα θα αλλάξουμε γνώμη για την φυσιολογική σύλληψη, η άλλη οδός απόκτησης παιδιού είναι η υιοθεσία (καθότι δεν θέλουμε να μπούμε στη διαδικασία δανεικών γαμετών). 

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Indyla,

Λυπάμαι για το μωρο που χασατε και ευχομαι καλή επιτυχία σε όποια προσπάθεια κάνετε στο εξής.

Θα εκτιμούσα όμως βαθύτατα εφόσον δεν εισαι υπερμαχος του συγκεκριμενου τρόπου απόκτησης παιδιού, να μην ασκούσες κριτική σε εμας που τον επιλέξαμε. Η κάθε μια μας εδώ περνάει τον δικό της Γολγοθά και μόνο εμείς ξέρουμε με τι πόνο πήραμε την απόφαση αυτή και τι συνεπάγεται της λήψης της.

Μάλλον λοιπόν ανήκεις σε άλλο θέμα συζήτησης!

Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου

Καλό καλοκαίρι

 

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Αγαπητή Indyla,

Λυπάμαι για το μωρο που χασατε και ευχομαι καλή επιτυχία σε όποια προσπάθεια κάνετε στο εξής.

Θα εκτιμούσα όμως βαθύτατα εφόσον δεν εισαι υπερμαχος του συγκεκριμενου τρόπου απόκτησης παιδιού, να μην ασκούσες κριτική σε εμας που τον επιλέξαμε. Η κάθε μια μας εδώ περνάει τον δικό της Γολγοθά και μόνο εμείς ξέρουμε με τι πόνο πήραμε την απόφαση αυτή και τι συνεπάγεται της λήψης της.

Μάλλον λοιπόν ανήκεις σε άλλο θέμα συζήτησης!

Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου

Καλό καλοκαίρι

 

Λυπάμαι γιατί παρανόησες την παρέμβαση μου αλλά αυτό είναι κάτι που συμβαίνει συχνά στα φόρουμ.

Καλή επιτυχία σε όλες και όλους.

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλημέρα!!!

Θα παρέμβω και θα πώ τα εξής:

Η υιοθεσία είναι όντως θεάρεστο έργο και πραγματικά σώζεται ένας άνθρωπος,

μιά ψυχούλα που δεν έφταιξε σε τίποτα.

Το εχουμε σκεφτεί και δεν το αποκλείουμε , το κρατάμε όμως σαν τελική λύση.

Είναι πολύ εύκολο να υιοθετούμε παιδιά  στα λόγια, στην πράξη όμως δεν τόσο εύκολο .

Οχι μόνο γιατί αν κάνεις αίτηση χρειάζεται να περάσουν 5-6 χρόνια (αν δεν πληρώσεις για ιδιωτική υιοθεσία)

αλλά γιατί η ευθύνη είναι μεγαλύτερη και η προετοιμασία του ζευγαριού (ψυχολογική + συναισθηματική) προσεκτικότερη.

Προσπαθώ 8 χρόνια για ένα παιδί , ξέρετε πόσες φορές το έχω ακούσει;;;;

Από ανθρώπους που έχουν 2 και 3 παιδιά . Και δεν είναι τόσο ότι λένε για υιοθεσία, αφού δεν την αποκλείω, αλλά ο τρόπος

που το λένε. Λες και μιλάνε για σκυλί ή γατί..

Εχω γράψει ότι οι τελευταίες 3 προσπάθειες μου ήταν δανεικά ωάρια.

Σας πληροφορώ ότι από τη μέρα της εμβρυομεταφοράς δεν το σκέφτηκα καθόλου.

Πήρα θετική χοριακή (μικρή, τελικά κατέληξε σε βιοχημική) αλλά σκεφτόμουν και προσευχόμουν στην Παναγιά να

κρατηθεί το παιδί μου!!!!

Μπορεί να είναι ένα κύτταρο που δανείζεσαι , με όλα τα γονίδια της δότριας, ωστόσο  επηρεάζεται από το μιτοχονδριακό dna

της φέρουσας  το έμβρυο.

Οπως μου είπε ο πνευματικός μου: "Θα είναι δικό σου το παιδί , από το αίμα σου θα τραφεί , εσύ θα το αναστήσεις".

Μετά από αυτό πείστηκα και προχώρησα  στη λύση των δανεικών γιατί όπως και να το κάνουμε είναι πολύ σκληρό

και πολύ δύσκολο να  αποδεκτείς οτιδήποτε άλλο από αυτό που ονειρεύτηκες.

Ηταν όμως και ένας γερός μπατσος στην αυταρέσκεια και στον εγωισμό μου.

Αυτή είναι η δική μου άποψη-μαρτυρία.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...