Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

λοιπόν,η χοριακή μουείναι μόνο 7.Τέτοια πολική θερμοκρασία,τι να πω.Αύριο θα ξαναμετρηθεί το αίμα και με μια άλλη μέθοδο,ο γιατρός μου είπε να συνεχίσω τα φάρμακα κανονικά και ότι το"7",δείχνει ότι κάτι ίσως κινήται εκεί μέσα.Τι να πω,λωλάθηκα και αγχώθηκα...

 

 

κοιτα!! το 7 θεωριται θετικο οτι εισαι εγκυος απλα ειναι πολυ χαμηλο.. επρεπε τουλαχιστον να ειναι 50....και μενα ηταν 12 η πρωτη χωριακη αλλα την ιδια μερα ειδα αιμα ....και γω τα συχεχισα τα φαρμακα για αλλες 2 μερες που πηγα για επαναληψη αλλα δυστιχωσ επεσε στο 6,5.. οποτε δεν προχωρισε..!!! ευχομαι μεσα απο την καρδια μου εσενα να προχωρισει και αυριο να εχει διπλασιαστει!!!!!!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χαλαρωσε καλαμακι πολλες ξεκινησαν με χαμηλη χωριακη και μετα ανεβαινε στο πενταπλασιο. Δεν σημαινει χαμηλη χωριακη δεν ειμαι εγκυος. Για να σου ειπε ο Γιατρος οτι κατι γινεται κατι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς είναι 1.Δηλαδή τίποτα.Καλή συνέχεια συνέχεια σε όλες τις γυναίκες που είναι σε εξέλιξη η προσπάθειά τους.Όσο για όσες θέλουν να προσπαθήσουν να το παλέψουν,καλό κουράγιο και αντοχή,είναι ωραίο να κυνηγάς τα όνειρά σου και να τα πιάνεις κιόλας.Εμένα με προσπέρασαν μάλλον,έτρεχαν πιο γρήγορα από μένα.Ευχαριστώ όλες για την ενθάρυνση και τη συμπαράταση,σας χαιρετώ!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς είναι 1.Δηλαδή τίποτα.Καλή συνέχεια συνέχεια σε όλες τις γυναίκες που είναι σε εξέλιξη η προσπάθειά τους.Όσο για όσες θέλουν να προσπαθήσουν να το παλέψουν,καλό κουράγιο και αντοχή,είναι ωραίο να κυνηγάς τα όνειρά σου και να τα πιάνεις κιόλας.Εμένα με προσπέρασαν μάλλον,έτρεχαν πιο γρήγορα από μένα.Ευχαριστώ όλες για την ενθάρυνση και τη συμπαράταση,σας χαιρετώ!

 

Ax!!! κρίμα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχώς είναι 1.Δηλαδή τίποτα.Καλή συνέχεια συνέχεια σε όλες τις γυναίκες που είναι σε εξέλιξη η προσπάθειά τους.Όσο για όσες θέλουν να προσπαθήσουν να το παλέψουν,καλό κουράγιο και αντοχή,είναι ωραίο να κυνηγάς τα όνειρά σου και να τα πιάνεις κιόλας.Εμένα με προσπέρασαν μάλλον,έτρεχαν πιο γρήγορα από μένα.Ευχαριστώ όλες για την ενθάρυνση και τη συμπαράταση,σας χαιρετώ!

 

καλαμακι μου λυπαμαι πολυ.....!!! τα ονειρα μπορει να μας προσπερνανε αλλα ξαναρχονται πισω....!!! γιαυτο παρε το χρονο σου, μαζεψε ενεργεια και βουρ για το ονειρο!!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετα απο την πρωτη αποτυχια μου που ειχα τον δεκεμβρη και μετα απο 4 μηνες παυσης ειμαι ετοιμη την τεταρτη να παραλαβω το 2 μου εμβρυακια!!!! ειμαι παρα πολυ θετικη και ειμαι σιγουρη οτι θα πετυχει.... δεν ξερω!! εχω ενστικτο που μου λεει οτι ολα καλα θα πανε!!!!! το ευχομαι!!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Είμαι 44 ετών και ετοιμάζομαι για εξωσωματική με δωρεά ωαρίων. Εχτές έκανα λαπαροσκόπηση και μου έβαλε ο γιατρός ένα μπαλονάκι για να μεγαλώσει το διάφραγμα σύν ότι μου πήρε το υγρό από 2 κύστες. Με ξεκίνησε με cyclacur 3 την ημέρα για 15 ημέρες (με τα λευκά) και για 10 ημέρες μόνο με καφέ. Αυτό που δεν έχω καταλάβει αφού δεν έχει βρει ακόμα τη δότρια εγώ γιατί κάνω προετοιμασία για το ενδομήτριο? Αν τη βρεί μετά από ένα μήνα εγώ πάλι θα πάρω χάπια? Και αν μπορεί κάποια κοπέλα ας μου πει πως ακριβώς γίνεται η προετοιμασία και η διαδικασία δότριας - λήπτριας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Είμαι 44 ετών και ετοιμάζομαι για εξωσωματική με δωρεά ωαρίων. Εχτές έκανα λαπαροσκόπηση και μου έβαλε ο γιατρός ένα μπαλονάκι για να μεγαλώσει το διάφραγμα σύν ότι μου πήρε το υγρό από 2 κύστες. Με ξεκίνησε με cyclacur 3 την ημέρα για 15 ημέρες (με τα λευκά) και για 10 ημέρες μόνο με καφέ. Αυτό που δεν έχω καταλάβει αφού δεν έχει βρει ακόμα τη δότρια εγώ γιατί κάνω προετοιμασία για το ενδομήτριο? Αν τη βρεί μετά από ένα μήνα εγώ πάλι θα πάρω χάπια? Και αν μπορεί κάποια κοπέλα ας μου πει πως ακριβώς γίνεται η προετοιμασία και η διαδικασία δότριας - λήπτριας.

 

 

καλημερα σου!! σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!!

καταρχην πας σε καποιο κεντρο????? εγω που πηγα στο embriolab η προετοιμασια ηταν ταυτοχρονη....δλδ την ημερα που ξεκινησα τα cyclacur την ιδια μερα ξεκινησε και η δωτρια..!!! εγω επερνα μονο τα λευκα 3 την ημερα απο την δευτερη μερα περιοδου μεχρι και την χοριακη!! οτι αλλο θες με ρωτας και μπορς να σε βοηθεισω!!! βεβαια το καθε κεντρο εχει διαφορετικο () προτωκολο!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τζίνα καλησπέρα,

Καταρχήν σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μείνεις έγκυος με ένα γερό ή και δύο μωράκια.

Πηγαίνω στο κέντρο εξωσωματικής αθηνών και από τη Δευτέρα μετά την υστεροσκόπηση ξεκίνησα τα cyclacur. Μπορείς να μου πεις μιας και ξέρεις την διαδικασία πως γίνεται? Γιατί καταρχήν μου είχε πει ότι δεν έχει βρει την δότρια ακόμα. Και τι πρέπει να προσέξω ώστε να αποφύγω τυχόν λάθη.

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τζίνα καλησπέρα,

Καταρχήν σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μείνεις έγκυος με ένα γερό ή και δύο μωράκια.

Πηγαίνω στο κέντρο εξωσωματικής αθηνών και από τη Δευτέρα μετά την υστεροσκόπηση ξεκίνησα τα cyclacur. Μπορείς να μου πεις μιας και ξέρεις την διαδικασία πως γίνεται? Γιατί καταρχήν μου είχε πει ότι δεν έχει βρει την δότρια ακόμα. Και τι πρέπει να προσέξω ώστε να αποφύγω τυχόν λάθη.

Σε ευχαριστώ.

 

 

γεια σου!!

εχω γραψει 3 φορεσ το μηνυμα αλλα επειδη ειναι πολλα αυτα που θελω να πω δεν προλαβαινω και με πετα εξω!!!!

 

σευχαριστω πολυ!! σου το ευχομαι ολοψυχα!!!

λοιπν η προετοιμασια εχει ως εξης!!!

πτωτη μερα περιοδου περνω τηλ το κεντρο... μου λεει την επομενη 2η μερα περιοδου να κανω κατι ορμονικες τισ κανω τους λεω το αποτελεσμα και μου λενε την δοση των cyclacur 3 την ημερα και μετα απο 8 μερες υπεριχο για να δουμε ποσο μεγαλωσε το ενδομητριο!! τον εκνα τον υπεριχο το ενδομητριο μου ηταν 12,5 μου λεμε πολυ καλο και να συνεχισω τα χαπια για αλλεσ 3 μερες και να ξανακανω υπεριχο κανω ξανα 12,5 τους το λεω μου λενε μια χαρα παμε συχεχιζω τα χαπια οπως ειπα 3 την ημερα μετα απο 3 μερες ξανα υπεριχο το ξαναμετραμε δεν μεγαλωσε αλλο οποτε μου λενε σε 3 μερες να παμε να δωσει ο αντρας μου σπερμα... το δινουμε και μετα απ ο2 μερες μασ πηρανε να μας πουν ποσα γονημοποιηθηκαν και ποσα προχωρισαν... μετα την επομενη μερα πηγαμε για την εμβρυιομετταφορα!! την ημερα της εμβρυομεταφορας ειπια 3 μεγαλα ποτηρια νερο για να ειναι η κυστη φουσκομενη!! καναμε την εμβρυομεταφορα και μετα απο 10 μερες εκανα χοριακη η οποια βγηκε θετηκη αλλα χαμηλη..12 και την ιδια μερα ειδα αιμα και δεν προχωρισε

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

στα ειπα λιγο περιληπτικα και και γρηγορα γιατ ισου ειπα οτι δεν προλαβαινς με πετα εξω!!

οτι αλλο θες με ρωτας!!

να σε ρωτησς? ποσο σου ειπαν οτι θα σου στοιχισει η ολοι προσπαθεια??

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τζίνα μου πολύ λυπήθηκα που δεν πέτυχε. Έτσι όπως σε άκουγα ήμουνα σίγουρη ότι είχε πετύχει. Θα ξαναπροσπαθήσεις? Δεν ξέρω βέβαια πόσες εξωσωματικές έχεις κάνει αλλά σίγουρα είναι πολλά λεφτά. Όσο για το κόστος μου είπε 4000 euro. Χωρίς τα φάρμακα βέβαια τα οποία πέρασα επιτροπή την Πέμπτη και ευτυχώς μου δώσανε το χαρτί για εοπυυ για να αγοράσω. Σήμερα που πήγα για να βγάλω το μπαλονάκι μου είπε ότι παίρνω από τώρα τα cyclacur για να αδιαθετήσω και όταν αδιαθετήσω θα μου πει πως θα προχωρήσουμε. Επίσης ότι έχει βρει τη δότρια . Ακόμα βέβαια για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει πως θα μας συμβαδίσει και τις δύο. Άσε είμαι πολύ αγχωμένη γιατί δεν έχω άλλη ευκαιρία για να ξανακάνω. Έχω ξεπαραδιαστεί . Εύχομαι να είναι η τρίτη και τελευταία φορά και καλή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζίνα μου πολύ λυπήθηκα που δεν πέτυχε. Έτσι όπως σε άκουγα ήμουνα σίγουρη ότι είχε πετύχει. Θα ξαναπροσπαθήσεις? Δεν ξέρω βέβαια πόσες εξωσωματικές έχεις κάνει αλλά σίγουρα είναι πολλά λεφτά. Όσο για το κόστος μου είπε 4000 euro. Χωρίς τα φάρμακα βέβαια τα οποία πέρασα επιτροπή την Πέμπτη και ευτυχώς μου δώσανε το χαρτί για εοπυυ για να αγοράσω. Σήμερα που πήγα για να βγάλω το μπαλονάκι μου είπε ότι παίρνω από τώρα τα cyclacur για να αδιαθετήσω και όταν αδιαθετήσω θα μου πει πως θα προχωρήσουμε. Επίσης ότι έχει βρει τη δότρια . Ακόμα βέβαια για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει πως θα μας συμβαδίσει και τις δύο. Άσε είμαι πολύ αγχωμένη γιατί δεν έχω άλλη ευκαιρία για να ξανακάνω. Έχω ξεπαραδιαστεί . Εύχομαι να είναι η τρίτη και τελευταία φορά και καλή.

 

δεν πειραζει κοπελα μου!! δυο εξωσωματικες εχω κανει .. στην πρωτη πηρα το θετικο αλλα δεν πετυχε κα ιστην δευτερη πηρα αρνητικο απο την αρχη... και σε μενα 4600 μου ειπαν με φαρμακα μεσα.... εννοειται οτι θα ξαναπροσπαθησω...οχι αμεσα λογο οικονομικων αλλα πιστευω οτι του χρονου θα ειμασται ετοιμοι..!!!! ειναι πολλα τα λεφτα........ θα συμβαδισεται!! για να σου ειπε οτι μολις σου ερθει περιοδος θα σου πουν τι θα κανεις.. ειναι αυτο που σου ειπα και γω!! μολις τους πεις οτι σου ηρθε περιοδος θα σου πουνε να κανεις κατι ορμονικες και θα σου καθορισουν τη δοση.... μολις σου πουνε τη δοση την ιδια μερα θα εχει ξεκινησει και η δοτρια!!!

μπορεις να μου πεις τι προβλημα εχεις???? εγω λογο ιστορικου μεσσογειακης αναιμιας και λογο μεταμοσχευσεις εχουν καει οι οωθηκες μου οποτε δεν κανω ωαρια.. βασικα ποτε δεν μου ηρθε η περιοδος φυσιολογικα μονο με τα cyclacur.. αν και υπολογοζισα πολυ στην ηλικεια μου καθος ειμαι 24 φαινεται οτι δεν παιζει μονο η ηλικεια αλλα και η τυχη!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τζίνα μου δεν το πιστεύω ότι είσαι μόνο 24 ετών και έχεις τέτοια θέματα. Κουράγιο κοπέλα μου και να έχεις δύναμη. Το πρόβλημα με μένα ήταν ότι όταν έβγαλα το θυροειδή μου το 2004 μου βρήκαν καρκινώματα και έκανα 2 φορές θεραπεία με ιώδιο, με αποτέλεσμα να αλλάξει όλο το ορμονικό μου σύστημα. Εδώ και 4 χρόνια μου λένε ότι έχω πρώιμη εμμηνόπαυση με αποτέλεσμα να μην έχω κανονική περίοδο και τις δύο φορές που έκανα εξωσωματική πήγα με ένα ωοθυλάκιο και αυτό κενό. Για αυτό η μόνη λύση είναι με δανεικά ωάρια. Τι να πω, μακάρι για όλες τις κοπέλες που προσπαθούνε και θέλουνε τόσο πολύ ένα παιδάκι να δώσει ο θεός και να μας φέρει στην αγκαλιά μας το μωράκι μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Τζίνα μου δεν το πιστεύω ότι είσαι μόνο 24 ετών και έχεις τέτοια θέματα. Κουράγιο κοπέλα μου και να έχεις δύναμη. Το πρόβλημα με μένα ήταν ότι όταν έβγαλα το θυροειδή μου το 2004 μου βρήκαν καρκινώματα και έκανα 2 φορές θεραπεία με ιώδιο, με αποτέλεσμα να αλλάξει όλο το ορμονικό μου σύστημα. Εδώ και 4 χρόνια μου λένε ότι έχω πρώιμη εμμηνόπαυση με αποτέλεσμα να μην έχω κανονική περίοδο και τις δύο φορές που έκανα εξωσωματική πήγα με ένα ωοθυλάκιο και αυτό κενό. Για αυτό η μόνη λύση είναι με δανεικά ωάρια. Τι να πω, μακάρι για όλες τις κοπέλες που προσπαθούνε και θέλουνε τόσο πολύ ένα παιδάκι να δώσει ο θεός και να μας φέρει στην αγκαλιά μας το μωράκι μας!!!

 

ναι κοριτσακι μου ...ειμαι μονο 24!!! αλλα με θεωρω πολυ τυχερη που ζω!! βεβαια καμια φορα λεω γιατι να συμβει αυτο, δλδ να φτιαξουμε το ενα και να χαλασει το αλλο...!! δεν πειραζει ολα ειναι ανθρωπινα!!!

αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι να μην το βαλεις κατω!!! εννοειται οτι θα γινεις μανουλα!! ολες οι κοπελες θα γινουμε μανουλες!!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τζίνα μου καλημέρα,

 

Ήθελα να σε ρωτήσω όταν έπαιρνες τα cyclacur είχες τίποτα παρανέργειες? Εγώ επειδή έχω άσθμα μου φαίνεται ότι έχει επιβαρυνθεί αλλά δεν ξέρω αν είναι τα χάπια αυτά ή κάτι άλλο. Επίσης όταν έκανες την εμβρυομεταφορά ο γιατρός σου είχε πει να είσαι ξάπλα τις πρώτες ημέρες και να μην κάνεις τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Τζίνα μου καλημέρα,

 

Ήθελα να σε ρωτήσω όταν έπαιρνες τα cyclacur είχες τίποτα παρανέργειες? Εγώ επειδή έχω άσθμα μου φαίνεται ότι έχει επιβαρυνθεί αλλά δεν ξέρω αν είναι τα χάπια αυτά ή κάτι άλλο. Επίσης όταν έκανες την εμβρυομεταφορά ο γιατρός σου είχε πει να είσαι ξάπλα τις πρώτες ημέρες και να μην κάνεις τίποτα?

 

καλησπερα!!

κοιτα επειδη εγω δνε εχω περιοδο τα περνω καθε μηνα κυκλικα!!! οποτε δεν ειχα παρατηρησει κατι.. μονο το στηθος μου ειχε πρηστει πολυ....!!

τωρα για το ξαπλα της πρωτες 3 -4 μερες μου ειπε!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Τζινα μου καλησπέρα,

 

Συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω αλλά είχα τρεχάματα και δεν είχα μπει καθόλου στο forum. Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει γιατί έχω διάφορα θέματα.. Αύριο θα κάνω για δεύτερη φορά παρακέντηση σε δυο κύστες για να φύγει το υγρό γιατί δεν μπορούμε να ξεκινήσουμε έτσι. Αν όλα πάνε καλά μου είπε ότι θα ξεκινήσω salospir, filicine και ultrogestan για 20 ημέρες και μετά θα γίνει η μεταφορά. Το θέμα μου είναι τι θα κάνω αν παρόλο που θα πάρει το υγρό αύριο από τις κύστες αυτές ξαναβγούν? Έχω προβληματιστεί πάρα πολύ. Μέσα σε ένα μήνα από την επέμβαση αυτές ξαναβγήκαν. Αν έχεις τύχη διάβαινε .... Εσύ πως είσαι? Έχεις στο πρόγραμμα άλλη προσπάθεια?

Link to comment
Share on other sites

Τζινα μου καλησπέρα,

 

Συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω αλλά είχα τρεχάματα και δεν είχα μπει καθόλου στο forum. Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει γιατί έχω διάφορα θέματα.. Αύριο θα κάνω για δεύτερη φορά παρακέντηση σε δυο κύστες για να φύγει το υγρό γιατί δεν μπορούμε να ξεκινήσουμε έτσι. Αν όλα πάνε καλά μου είπε ότι θα ξεκινήσω salospir, filicine και ultrogestan για 20 ημέρες και μετά θα γίνει η μεταφορά. Το θέμα μου είναι τι θα κάνω αν παρόλο που θα πάρει το υγρό αύριο από τις κύστες αυτές ξαναβγούν? Έχω προβληματιστεί πάρα πολύ. Μέσα σε ένα μήνα από την επέμβαση αυτές ξαναβγήκαν. Αν έχεις τύχη διάβαινε .... Εσύ πως είσαι? Έχεις στο πρόγραμμα άλλη προσπάθεια?

 

γεια σου κοριτσακι μου!! δεν πειραζει που αργισες!! χμμμμμμ

ο γιατρος τι σου ειπε για τις κυστες???? αντε με το καλο να ξεκινησεις και να πανε ολα καλα!!!! εγω δεν εχω στο προγραμμα αλλη προσπαθεια...γιατι τα οικονομικα δεν βοηθανε καθολου..... για του χρονου ισως..... εκτος και αν γινει κανενα θαυμα και μεινω απο μονη μου πραγμα ακατωρθοτο!!!!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τζίνα μου καλησπέρα, έκανα την Δευτέρα την παρακέντηση για τις 2 κύστες που είχα αλλά έχω τις αμφιβολίες μου για το αν έπρεπε να γίνει.. Βλέπεις μετά την επέμβαση ο γιατρός μου είπε ότι βγήκε η απάντηση από την οιστραδιόλη που είχα κάνει το Σάββατο και ήταν... 20. Με τέτοια αποτελέσματα δεν μπορεί να ήταν κύστες.. από όσο ξέρω.. Όπως καταλαβαίνεις έχω φρικάρει και όχι τίποτα άλλο μου είπε να ξεκινήσω πάλι τα cyclacur (μόνο τα άσπρα) για να φτιάξει το ενδομήτριο αλλά το θέμα είναι ότι τα συγκεκριμένα χάπια μεγαλώνουν τις κύστες. Οπότε μου είπε ότι αν βγούνε πάλι τότε θα ξανακάνουμε παρακέντηση.. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...