Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

γιατί έχω εξουθενωθεί πια σωματικά,ψυχολογικά και οικονομικά!Ε,είμαι και στα 45,πόσο πια,να μπορώ κιόλας άμα κάτσει η προσπάθεια να ανταπεξέλθω στη φροντίδα του.

 

μαλιστα!! κοιτα ποτε δεν ειναι αργα!! η χαρα που σου δινει ενα παιδι δεν συγκρινετε με τπτ.... μπορεισ να κανεισ ενα στοπ για κανα 2 χρονια μεχρι να μασετε καποια χρηματα και ξαναπροσπαθητε... και μεισ για ακομα μια φορα εχουμε.. γιατι εχουμε στην καταψυξη αμα δεν πετυχει και αυτη μετα θα κανουμε καποια χρονια να ξαναπροσπαθησουμε.....!! αλλα να ξερεισ ενα πραγμα!! ο θεοσ κανεναν δεν αφυνει!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σου!! καλοσώρισες!! σου ευχομαι αυτη η προσπαθεια σου να ειναι και η τελευταια και τυχερη!!

γιαυτο που ρωτας μπορω εν μερη να σε βοηθησω.... εγω εχω κανει οπως διαβασες και πιο πανω με δανεικα!! στο δικο μου κεντρο εγινε ως εξης: πρωτη μερα περιοδου τους πηρα τηλ. και τους ειπα οτι μου ηρθε και μου ειπανε οτι την δευτερη μερα να κανε καποιες εξετασεις ορμονικες και να τους πς το αποτελεσμα..!! μολις τους ειπα το αποτελεσμα μου κατηθορισαν την δοση των χαπιων... επερνα 3 cyclacur την ημερα και μοπυ ειπαν σε 8 μερες να κανω υπεριχο να δουμε ενδομητριο.τα εκανα και μου τα συνεχισε και μετα απο 2 μερεσ ξανα υπεριχο.. αφου ειδαμε οτι το ενδομητριο δεν μεγαλωνει αλλο ειχε φτασει 12 μου ειπαν να παμε να δοσει ο αντρασ μου το σπερμα.. αφου το εδωσε μετα απο 2 μερεσ μασ ειπαν ποσα ωαρια πηραν απο την δοτρια ποσα γονημοποιηθηκαν και ποσα προχωρισαν και να να παμε σε 2 μερεσ να κανουμε την εμβρυομεταφορα.... αφου εκανα την εμβρυομεταφορα μετα απο 10 μερεσ εκανα την χοριακη!! οτι θελεισ ρωτασ αλλα μπορει να αργυσω να απαντησω γιατι λειπω πολλεσ ωρεσ απο το σπιτι!!

 

 

δλδ στην ουσια καναμε τσυτοχρονα την αγωγη... η δοτρια για τα ωαρια και γω να φτιαξω το ενδομητριο!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

tzina σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και σε σένα εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! είχες αποτέλεσμα με τα δανεικά, δεν έχω παρακολουθήσει όλες τις απαντήσεις αν όχι εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα!

Την δότρια την διαλέξατε μαζί με τον γιατρό βάσει τι στοιχείων ή ο γιατρός σου προτείνει μία και τέλος; Μπορείς να μάθεις στοιχεία όπως καταγωγή, αν έχει κάνει απαραίτητες εξετάσεις , ψυχολογικά τεστ αν έχει περάσει κλπ...;

 

Γνωρίζεις αν αυτός είναι ο μόνος τρόπος να πάρει κάποιος ωάρια ή τα κέντρα έχουνε και κατεψυγμένα από δωρεές;;

Link to comment
Share on other sites

Για σου Dori

Εγω στο κεντρο που ειμαι μου ειπαν οτι για τις δοτριες ξερουν ιστορικο μεχρι 4 γεννιες. Τωρα τι να πω; Δεν υπαρχει λογος να μην τους πιστεψω γιατι κι εμας μας εκαναν ενα καρο εξετασεις.

ψαχνουνε δοτρια που να εχει δικα σου χαρακτηριστικα. Ενημερωνουν για καταγωγη σου λενε χαρακτηριστικα κτλπ.

Μην αχωνεσαι. σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

annelie σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Και σε σένα έτσι λειτουργούν δλδ βρίσκουνε δότρια κ της στέλνεις τα φάρμακα για να παραλληλιστουν οι κύκλοι σας;

Σε ποιο κέντρο είσαι ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι κοριτσι δεν κανω τιποτα ουτε φαρμακα της στελνω. Οταν τη βρουνε με παιρνουν τηλεφωνο να παει ο αντρας μου για σπερμα. Και μετα με παιρνουν να πουνε ποσα ωαρια γονιμοποιηθηκαν. αυτα μονο. Στον κεντρο του Παντου παω. το Γεννεσις

Link to comment
Share on other sites

tzina σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και σε σένα εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! είχες αποτέλεσμα με τα δανεικά, δεν έχω παρακολουθήσει όλες τις απαντήσεις αν όχι εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα!

Την δότρια την διαλέξατε μαζί με τον γιατρό βάσει τι στοιχείων ή ο γιατρός σου προτείνει μία και τέλος; Μπορείς να μάθεις στοιχεία όπως καταγωγή, αν έχει κάνει απαραίτητες εξετάσεις , ψυχολογικά τεστ αν έχει περάσει κλπ...;

 

Γνωρίζεις αν αυτός είναι ο μόνος τρόπος να πάρει κάποιος ωάρια ή τα κέντρα έχουνε και κατεψυγμένα από δωρεές;;

 

Kalhspera! Koita na soy pw oti me ta daneika exeis perissoteres pithanotites na meineis egyos.... twra oson afora an mathame katagwgh den rothsame alla kai den mas eniakse... me thn embryologo poy mikhsame mas eipe oti tha brei mia dotria me kapoia omoia xarakthristika kai na exei megales owthikes giativeimai mikrh kai tha hthela kai gia aderfakia...apo thema twra elenxoy mad eipe oti einai elegmenes apo asthenies kai apo psyxologo. Gia to erwtima soy ama exoyn apo dwrees den kserw kai oyte mas to eipan.gia mena twta egw poy ekana bghke thetiko to test alla den proxorise...

SORY GIA TA Greeklis alla to tablet den exei ellhnika

Link to comment
Share on other sites

Θα καταθέσω μια εμπειρία μου μόνο, που μπορείτε να την αξιολογήσετε κατά την κρίση σας. Την τελευταία φορά που νοσηλεύτηκα, στο διπλανό κρεβάτι ήταν μια κοπέλα αθίγγανη, η οποία μου εκμυστηρεύτηκε ότι για να ζήσουν με τον αρραβωνιαστικό της, δίνει ωάρια έναντι αμοιβής και μάλιστα το ποσό που παίρνει είναι πάνω από 1000 ευρώ. Κατά τη γνώμη μου η ίδια πρέπει να ήταν υιοθετημένη, γιατί ήταν κατάξανθη και γαλανομάτα και τους γονείς τους είδα, καμία σχέση. Αυτό όμως δε μπορώ να το ξέρω. Αυτό που σίγουρα ξέρω, είναι ότι η κοπέλα έχει χρόνια πάθηση πολύ σοβαρή, ήμουν μπροστά και έχουμε και τον ίδιο γιατρό, παρ' όλα αυτά κανείς δεν της είπε ούτε εξετάσεις να κάνει, ούτε να μην ξαναδώσει ωάρια. Είναι πολύ νέα ίσως, γι αυτό, δεν γνωρίζω.....

Δεν θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν, και οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι παντελώς ελλιπείς, αν δλδ είναι επικίνδυνο ή όχι, αλλά βλέποντας ένα τέτοιο θέμα, δε μπορούσα να αποσιωπήσω το γεγονός που υπέπεσε στην αντίληψή μου. Καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα σε όλες απ την καρδιά μου!

Link to comment
Share on other sites

αύριο το μεσημέρι πάω για εμβρυομεταφορά τριών δανεικών ωαρίων.Έχω πολύ θετική σκέψη και ψυχολογία!Η δότρια είναι μια πολύ καλή περίπτωση και επειδή είχα και ένα θέμα με την καταγωγή,ο γιατρός μου εξήγησε ότι στο δικό του κέντρο ΟΛΕΣ οι δότριες είναι ελληνίδες,απαγορεύονται ξένες.Έχω κάθε λόγο να πιστεύω και να εμπιστεύομαι τον γιατρό,μου το εμπνέει τουλάχιστον αυτό,αλλιώς δεν θα προχωρούσα.Περιμένω ήρεμα να έρθει η αυριανή μέρα,χωρίς άγχος.Τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

αύριο το μεσημέρι πάω για εμβρυομεταφορά τριών δανεικών ωαρίων.Έχω πολύ θετική σκέψη και ψυχολογία!Η δότρια είναι μια πολύ καλή περίπτωση και επειδή είχα και ένα θέμα με την καταγωγή,ο γιατρός μου εξήγησε ότι στο δικό του κέντρο ΟΛΕΣ οι δότριες είναι ελληνίδες,απαγορεύονται ξένες.Έχω κάθε λόγο να πιστεύω και να εμπιστεύομαι τον γιατρό,μου το εμπνέει τουλάχιστον αυτό,αλλιώς δεν θα προχωρούσα.Περιμένω ήρεμα να έρθει η αυριανή μέρα,χωρίς άγχος.Τα λέμε...

 

Ολόψυχα σου εύχομαι καλή εμφύτευση! καλή επιτυχία!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αύριο το μεσημέρι πάω για εμβρυομεταφορά τριών δανεικών ωαρίων.Έχω πολύ θετική σκέψη και ψυχολογία!Η δότρια είναι μια πολύ καλή περίπτωση και επειδή είχα και ένα θέμα με την καταγωγή,ο γιατρός μου εξήγησε ότι στο δικό του κέντρο ΟΛΕΣ οι δότριες είναι ελληνίδες,απαγορεύονται ξένες.Έχω κάθε λόγο να πιστεύω και να εμπιστεύομαι τον γιατρό,μου το εμπνέει τουλάχιστον αυτό,αλλιώς δεν θα προχωρούσα.Περιμένω ήρεμα να έρθει η αυριανή μέρα,χωρίς άγχος.Τα λέμε...

 

καλαμακι σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα καταθέσω μια εμπειρία μου μόνο, που μπορείτε να την αξιολογήσετε κατά την κρίση σας. Την τελευταία φορά που νοσηλεύτηκα, στο διπλανό κρεβάτι ήταν μια κοπέλα αθίγγανη, η οποία μου εκμυστηρεύτηκε ότι για να ζήσουν με τον αρραβωνιαστικό της, δίνει ωάρια έναντι αμοιβής και μάλιστα το ποσό που παίρνει είναι πάνω από 1000 ευρώ. Κατά τη γνώμη μου η ίδια πρέπει να ήταν υιοθετημένη, γιατί ήταν κατάξανθη και γαλανομάτα και τους γονείς τους είδα, καμία σχέση. Αυτό όμως δε μπορώ να το ξέρω. Αυτό που σίγουρα ξέρω, είναι ότι η κοπέλα έχει χρόνια πάθηση πολύ σοβαρή, ήμουν μπροστά και έχουμε και τον ίδιο γιατρό, παρ' όλα αυτά κανείς δεν της είπε ούτε εξετάσεις να κάνει, ούτε να μην ξαναδώσει ωάρια. Είναι πολύ νέα ίσως, γι αυτό, δεν γνωρίζω.....

Δεν θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν, και οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι παντελώς ελλιπείς, αν δλδ είναι επικίνδυνο ή όχι, αλλά βλέποντας ένα τέτοιο θέμα, δε μπορούσα να αποσιωπήσω το γεγονός που υπέπεσε στην αντίληψή μου. Καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα σε όλες απ την καρδιά μου!

 

Εχεις δίκαιο σε αυτά που καταθέτεις, είναι ένα δύσκολο θέμα γιατί παιζεις με το άγνωστο. Σίγουρα αυτή η κοπέλα, προκειμενου να παρει τα λεφτα, θα απέκρυπτε την σοβαρή ασθένεια. Επίσης έχω ακούσει και για κυκλώματα εκδιδόμενων κ.α. πολλα.

Όμως από την άλλη, καμία δεν επιλεγει από μονη της να κανει με δανεικά ωαρια. Είναι μια αναγκαστική λύση, όταν δεν υπαρχει άλλη. Και μπαινει το θέμα στο τέλος "θέλω ή δε θέλω μωρό". Αν η απαντηση είναι θετική, τοτε προχωράμε χωρίς να το πολυψάχνουμε. Αλλωστε η κληρονομικότητα είναι 7 γενεων. Πού ξερουμε αν εμείς ή ο σύζυγός μας έχει καποιο συγγενή κοντικό με πολύ σοβαρή ασθένεια; Η αν το ξεραμε δεν θα καναμε παιδί μαζί του;

Είναι δύσκολα όλα αυτά να τα διαχειριστούμε αλλα αν η επιθυμία για μωρό είναι πανω από όλα, τότε τα δανεικά ωαρια είναι μια΄καλή λύση.

 

 

Καλαμακι, καλή επιτυχία με τα εμβρυάκια σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως κάποιες από εσάς έχουν ήδη εμπειρία από τα εξείς κέντρα έστω κ για άλλου είδους εξωσωματική :

ΕΜΒΙΟ Παράσχος

Serum Biomedical Insitute

EMBRYO ART Γάνναρης απ ότι φαίνεται σε αυτό υπάρχει λίστα αναμόνης 6 μηνών όπως επίσης κ στο ΛΗΤΩ....

 

περιμένουμε κ ελπίζουμε να λάβουμε κι άλλες απάντησεις !!! :o:wink:

 

Απλα να σου πω οτι ξερω ΠΑΡΑ πολυ κοςμο που έχει κάνει ivf στο Serum (εννοείς serum-ivf, eh) με δικά τους η δανεικά ωαρια με τρομερή επιτυχία!!!

Να ζητήσεις την κυρία Πενυ, ειναι Θέα!

Link to comment
Share on other sites

έφτασα στην ένατη μέρα της εμβρυομεταφοράς,περιμένω την Δευτέρα!...

 

 

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ!!! ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ 3ΨΙΦΙΑ ΧΩΡΙΑΚΗ!!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΖΙΝΑ1990,τι είναι οι αριθμοί βρε,δε κατάλαβα!Αύριο παναγίτσα μου,πρωί-πρωίιι!...

 

αντε ντε??

τι ειναι??

ουτε και γω καταλαβα....τι να πω??

χρωμα ηθελα να βαλω...και βγηκαν αυτα!!!!

 

ολα καλα θα πανε!!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΜΟΥ!!! ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ??

ΠΗΓΕΣ ΕΔΩΣΕΣ ΑΙΜΑΤΑΚΙ??? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΙΠΟΜΟΝΗΣΙΑ..!!!! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΙΓΥΡΙΣΟΥΜΕ!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,η χοριακή μουείναι μόνο 7.Τέτοια πολική θερμοκρασία,τι να πω.Αύριο θα ξαναμετρηθεί το αίμα και με μια άλλη μέθοδο,ο γιατρός μου είπε να συνεχίσω τα φάρμακα κανονικά και ότι το"7",δείχνει ότι κάτι ίσως κινήται εκεί μέσα.Τι να πω,λωλάθηκα και αγχώθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...