Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Αγαπημένες φίλες μου έχω χαθεί και πολλές από τις καινούριες κοπέλες εδώ δεν τις ξέρω.

Σας γράφω από μακριά μόνο και μόνο για να σας πω να μην χάνετε ποτέ το κουράγιο σας. Μανούλες όλες θα γίνουμε, ο Θεός ξέρει το πότε όμως!Και σας το λέω εγώ που έχασα και το θάρρος μου και την πίστη μου όταν παλλινδρόμησε το μωράκι μου στην πρώτη προσπάθεια!

Στην συνέχεια έκανα μια δεύτερη προσπάθεια στην Ελλάδα χωρίς επιτυχία και έφυγα για το εξωτερικό!

Από τότε πέρασαν σχεδόν 10 μήνες και είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι σύντομα θα ακούω ντουέτο κλαματος στο σπιτι μου. Εχω δίδυμα, τα δίδυμα που τόσο ονειρεύομουν και όπως μας βεβαιώνει ο γιατρός είναι πολύ καλά! Και το σπουδαιότερο? Κατάφερα να τα φέρω μέχρι την 36η εβδομάδα! Ταυτόχρονα είχαμε κάνει και διαδικασίες υιοθεσίας οι οποίες πάνε πολύ καλά και αποφάσισα να μην κάνω πίσω, απλά θα το αναβάλλω για λίγους μήνες, μέχρι να συνηθίσω στους νέους μας ρυθμούς! Το νέο έτος θα με βρει δίτεκνη αλλά θα με αφήσει τρίτεκνη, ο Θεός να μας έχει καλά.

Θεωρώ ότι όλες οι γυναίκες αξίζουν να ζήσουν το θαύμα του να ακούσουν το "μανουλα" από αθώα χείλη παιδιών ανεξαρτήτως του τρόπου που αυτά θα μπουν στο σπιτικό τους!Ευχομαι σε όλες όσες το ποθούν να το ζήσουν.

Μην χάνετε τον στόχο σας ούτε την επιμονή σας επειδή μπορεί να αποτυγχάνετε ή να μην βρίσκετε την απάντηση στο γιατί δεν έρχεται ένα παιδί ή επειδή ο γιατρός σας κορόιδεψε! Keep trying!!!

Σας φιλώ όλες και εύχομαι πολύ σύντομα αυτό το φόρουμ να έχει μόνο γονείς υπερήφανους για τα κατορθώματα των μικρών τους!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γειά σας,έχω καιρό να γράψω,αλλά αλλά τώρα ξεκινάω πάλι μια προσπάθεια ακριβώς μετά τα χριστούγεννα,με δανεικά.Θ α γινόταν τώρα η εμβρυομεταφορά,αλλά λόγω αδύνατου ενδομητρίου μου το αφήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας,έχω καιρό να γράψω,αλλά αλλά τώρα ξεκινάω πάλι μια προσπάθεια ακριβώς μετά τα χριστούγεννα,με δανεικά.Θ α γινόταν τώρα η εμβρυομεταφορά,αλλά λόγω αδύνατου ενδομητρίου μου το αφήσαμε.

 

 

γεια σου!! σου ευχομαι καλη προσπαθεια!! ποσο ειναι το εμδομητριο σου?? δεν επερνες cyclacur για να παχυνει?? εμενα ειναι 12,5 πιστευω ειναι πολυ καλο!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τζινα 1990 και Καλαμάκι σας εύχομαι καλή επιτυχία

στην προσπάθειά σας!!!!

Η προσπάθειά σας γίνεται με συγχρονισμό δότριας και λήπτριας?

ή με άλλον τρόπο? Εάν θέλετε γράψτε τα φάρμακα που πήρατε

στην προσπάθεια. Θα με βοηθούσε πολύ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζινα 1990 και Καλαμάκι σας εύχομαι καλή επιτυχία

στην προσπάθειά σας!!!!

Η προσπάθειά σας γίνεται με συγχρονισμό δότριας και λήπτριας?

ή με άλλον τρόπο? Εάν θέλετε γράψτε τα φάρμακα που πήρατε

στην προσπάθεια. Θα με βοηθούσε πολύ :P

 

κοιτα εγω μολις μου ηρθε η περιοδος πηρα τηλ στο κεντρο και μου ειπαν την επομενη μερα να κανω εξεταση LH, προγεστερονης. και οιστραδιολης. οταν βγηκαν οι εξετασεις τους ξαναπηρα και μου ειπαν να ξεκινησω τα cyclacur να περνω 3 την ημερα και μετα την 8 μερα να κανω υπεριχο μητρας και εξεταση προγεστερονης τιε εκανα και μου ειπαν να συνεχισω να περννω τα χαπια και μετα απο 3 μερες να ξανακανω υπεριχο τον εκανα και μου ειπαν μετα απο 2μερες να παει ο αντρας μου να δωσει το σπερμα και την επομενημερα με πηρανε να να μου πουνε ποσα εμβρυα γονημοποιηθικαν και ποτε να γινει η εμβρυομεταφορα!!! εμενα το φαρμακα που μου δωσανε ηταν τα cyclacur και τα vasclor που βαζω τωρα και μεχρι το πρωτο τριμηνο της εγκθμοσυνης απο οτι καταλαβα!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

πήγα με φυσικό κύκλο,με σκοπό μαζί με το δανεικό ωάριο να βάλω και το δικό μου.Αλλά ενώ το προλάβαμε και δεν είχε σπάσει,στην ωοληψία είδε ο γιατρός ότι ήταν άδειο!Έτσι,καταψύξαμε το σπέρμα του άντρα μου,ο γιατρός θα τακτοποιήσει τα πάντα και πρώτα ο Θεός,θα πάω μετά τα χριστούγγενα να κάνω την εμβρυομεταφορά.Μόλις λοιπόν μου έρθει η περίοδος,απ'τη πρώτη ως τη δωδέκατη μέρα θα παίρνω σταδιακά αυξανόμενο siklacur.Στη δωδέκατη μέρα θα ελέγξω το πάχος ενδομητρίου και θα προχωρήσωγια την Αθήνα και τα υπόλοιπα.(μένω επαρχία).Είδομεν...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω μολις μου ηρθε η περιοδος πηρα τηλ στο κεντρο και μου ειπαν την επομενη μερα να κανω εξεταση LH, προγεστερονης. και οιστραδιολης. οταν βγηκαν οι εξετασεις τους ξαναπηρα και μου ειπαν να ξεκινησω τα cyclacur να περνω 3 την ημερα και μετα την 8 μερα να κανω υπεριχο μητρας και εξεταση προγεστερονης τιε εκανα και μου ειπαν να συνεχισω να περννω τα χαπια και μετα απο 3 μερες να ξανακανω υπεριχο τον εκανα και μου ειπαν μετα απο 2μερες να παει ο αντρας μου να δωσει το σπερμα και την επομενημερα με πηρανε να να μου πουνε ποσα εμβρυα γονημοποιηθικαν και ποτε να γινει η εμβρυομεταφορα!!! εμενα το φαρμακα που μου δωσανε ηταν τα cyclacur και τα vasclor που βαζω τωρα και μεχρι το πρωτο τριμηνο της εγκθμοσυνης απο οτι καταλαβα!!

 

 

Τζίνα νομίζω αυτό το σχήμα είναι το πιο κατάλληλο, γιατί ουσιαστικά προετοιμάζεις για 12 ημέρες το ενδομήτριο και στην διάρκεια αυτή ετοιμάζεται και η δότρια, ούτως ώστε όταν γονιμοποιήθηκαν τα δικά

της ωάρια ήσουν και εσύ έτοιμη για την μεταφορά.

Αυτό είναι ουσιαστικά το πρωτόκολλο του συγχρονισμού.

 

Πόσα έμβρυα σου μετέφεραν? Είχες και υπόλοιπα για κατάψυξη?

Link to comment
Share on other sites

πήγα με φυσικό κύκλο,με σκοπό μαζί με το δανεικό ωάριο να βάλω και το δικό μου.Αλλά ενώ το προλάβαμε και δεν είχε σπάσει,στην ωοληψία είδε ο γιατρός ότι ήταν άδειο!Έτσι,καταψύξαμε το σπέρμα του άντρα μου,ο γιατρός θα τακτοποιήσει τα πάντα και πρώτα ο Θεός,θα πάω μετά τα χριστούγγενα να κάνω την εμβρυομεταφορά.Μόλις λοιπόν μου έρθει η περίοδος,απ'τη πρώτη ως τη δωδέκατη μέρα θα παίρνω σταδιακά αυξανόμενο siklacur.Στη δωδέκατη μέρα θα ελέγξω το πάχος ενδομητρίου και θα προχωρήσωγια την Αθήνα και τα υπόλοιπα.(μένω επαρχία).Είδομεν...

 

Καλαμάκι μήπως μπορείς να μου πεις με πμ το όνομα του κέντρου (εάν είναι Αθήνα) γιατί εγώ μόνο Αθήνα το ψάχνω, προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

LINAKI δεν το πιστεύω.... (δε με ξέρεις αλλά εγώ σε παρακολουθούσα στενά και είχα τρομάξει με την εξφ'ανισί σου)

 

έίσαι απίστευτη....

 

με το καλόοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια γειά σας και χρόνια πολλά .Εύχομια μέσα από την καρδιά μου η κάθε μία σας να αποκτήσει αυτό που πραγματικά επιθυμεί .Είχα γράψει και παλιότερα εδώ και μετά χάθηκα ,προσπάθειες , ψυχολογικά κλπ κλπ τα ξέρετε πως είναι . Εγω έχω υψηλή fsh .μπήκα τώρα στα 40 και βέβαια μου μίλησαν και μένα για δανεικά .Είμαι πολύ μπερδεμένη .Σίγουρα η αγκαλία΄μου δεν θα μείνει άδεια .αλλα είναι ακόμα αρχή και είμαι λίγο μπερδεμένη ...θα ήθελα τις δικές σας εμπειρίες ...εύτυχώς που σας βρήκα γιατί είμαι πελαγωμένη .....

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γειά σας και χρόνια πολλά .Εύχομια μέσα από την καρδιά μου η κάθε μία σας να αποκτήσει αυτό που πραγματικά επιθυμεί .Είχα γράψει και παλιότερα εδώ και μετά χάθηκα ,προσπάθειες , ψυχολογικά κλπ κλπ τα ξέρετε πως είναι . Εγω έχω υψηλή fsh .μπήκα τώρα στα 40 και βέβαια μου μίλησαν και μένα για δανεικά .Είμαι πολύ μπερδεμένη .Σίγουρα η αγκαλία΄μου δεν θα μείνει άδεια .αλλα είναι ακόμα αρχή και είμαι λίγο μπερδεμένη ...θα ήθελα τις δικές σας εμπειρίες ...εύτυχώς που σας βρήκα γιατί είμαι πελαγωμένη .....

 

γεια σου !!! χρονια πολλα !! καλη χρονια με υγεια χαρα και πολα μωρακια!!!

που μπερδευεσαι??? εγω εκανα την προσπαθεια μου στις 23 νοεμβρη η οποια ηταν εμερη επιτυχης.. δλδ εκανα το τεστ το οποιο βγηκε θετικο αλλα την ιδια μερα μου ηρθε αιμα οποτε το εχασα..

και γω με δανεικα και δεν μετανιωνω με τπτ... οταν μου τα βαλανε δεν σκεφτηκα καθολου αυτο το πραγμα.. ειπα τωρα εχω τα μωρακια μου στην κοιλιτσα μου!!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Γράφω αυτό το μήνυμα γιατί θέλω να κάνω μια ερώτηση.

Έχω τις ενέσεις Pergoveris οι οποίες λήγουν τον Απρίλιο. Δεν προβλέπετε μέχρι τότε να κάνω κάτι για οικονομικούς κυρίως λόγους...

Απλά θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου τις ανταλλάξει με πιο μακρινή ημερομηνία έτσι ώστε να μην πάνε χαμένες. Είναι σχεδόν για ακόμη μία προσπάθεια. Επικοινώνησα με το κέντρο εξωσωματικής αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να μπουν στην διαδικασία ανταλλαγής...

Εάν λοιπόν υπάρχει κάποια κοπέλα που μπορεί να μου κάνει αυτή την εξυπηρέτηση ας μου στείλει πμ θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

εσύ ΤΖΙΝΑ1990,δε τι σημείο βρίσκεσαι,με τη δική σου προσπάθεια?

 

γεια σου καλαμακι !εγω προς το παρον ειμαι στασιμη... τωρα αρχες φεβρουαριου εχω ραντεβου με αιματολογο στο πανεπιστιμιακο για να μικησουμε και να με παραπεμψει να κανω εξεταση θρομβοφιλιος... μου το ζητησε η γιατρος του κεντρου για ξερει τι θα κανει... μου ειπε οτι στην δευτερη προσπαθεια θα μου δωσει προληπτικα κορτιζονη και αντιθρομβοτικες για παν ενδεχομενο...σπλα θελει να ξερει αν θα μου τα σταματησει 3ων μηνων η οχι....

εσυ που βρισκεσε? σε τι φαση ?

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

...ναι,ξεκίνησα τα cyclacur,θα κάνω προσπάθεια πρώτη(και τελευταία)φορά με 2δανεικά,

σου ευχομαι να ειναι τα τυχερα σου!!

γιατι ομως πρωτη και τελευταια???

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

γιατί έχω εξουθενωθεί πια σωματικά,ψυχολογικά και οικονομικά!Ε,είμαι και στα 45,πόσο πια,να μπορώ κιόλας άμα κάτσει η προσπάθεια να ανταπεξέλθω στη φροντίδα του.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Είμαι καινούρια στο forum και 35 χρονών.

Καταρχήν εύχομαι πραγματικά σε όλα τα κορίτσια από καρδιάς να κρατήσουν το παιδάκι τους στην αγκαλιά το συντομότερο δυνατόν!

Η δική μου η ιστορία είναι ότι έχω κάνει μέχρι τώρα δύο εξωσωματικές, στην πρώτη με βραχυ πρωτόκολο έκανα 7 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα 3 και τα 2 προχώρησαν αλλά ήταν κακής ποιότητας είχαν 4 και 5 διαιρέσεις αντίστοιχα την 3η μέρα. Το αποτέλεσμα δυστηχώς αρνητικό.

Στην δεύτερη προσπάθεια ακολουθήσαμε το πρωτόκολο του ανταγωνιστή με τη λογική ότι θα βελτιωθεί η ποιότητα και έκανα 5 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα 2 και όταν πήγα το Σάββατο για την εμβρυομεταφορά μόνο το ένα μπορέσαμε και μεταφέραμε με 7 διαιρέσεις. Περιμένω τώρα το αποτέλεσμα αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν έχει γίνει τίποτα γιαυτό βλέπω τι θα κάνω από εδώ κ στο εξης.

Με τα διαφορετικά πρωτόκολα δεν άλλαξε ούτε ο αριθμός ούτε η ποιότητα κ με τους 5 φυσικούς κύκλους δεν κατάφερα να πάρω ούτε ένα ωάριο, πάντα έσπαγε. έτσι σκέφτομαι για δανεικά.

Η ερώτησή μου είναι όποια κοπέλα μπορεί να μου πει πως γίνεται η διαδικασία σε συνεργασία πάντα με το κέντρο. Διάβασα ότι πρέπει να βρω δότρια και οι κύκλοι μας να παραλληλιστούν. Δεν υπάρχουνε κατεψυγμένα ωάρια από δότριες (όπως πχ εγώ δήλωσα πριν την ωοληψία ότι αν περίσευαν ωάρια θα τα δώριζα σε ζευγάρι που έχει ανάγκη) σαν και εμένα να δοθούν ωάρια; Δεν μπορεί να μην υπάρχουν ζευγάρια που έχουνε κάνει παραπάνω ωάρια και να έχουν επιλέξει να τα δορίσουν, εκτός αν δεν τα δίνουν τα κέντρα.

Επίσης γνωρίζετε για τι κόστος μιλάμε;

Σας ευχαριστώ πολύ, όποια απάντηση θα με βοηθήσει πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Είμαι καινούρια στο forum και 35 χρονών.

Καταρχήν εύχομαι πραγματικά σε όλα τα κορίτσια από καρδιάς να κρατήσουν το παιδάκι τους στην αγκαλιά το συντομότερο δυνατόν!

Η δική μου η ιστορία είναι ότι έχω κάνει μέχρι τώρα δύο εξωσωματικές, στην πρώτη με βραχυ πρωτόκολο έκανα 7 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα 3 και τα 2 προχώρησαν αλλά ήταν κακής ποιότητας είχαν 4 και 5 διαιρέσεις αντίστοιχα την 3η μέρα. Το αποτέλεσμα δυστηχώς αρνητικό.

Στην δεύτερη προσπάθεια ακολουθήσαμε το πρωτόκολο του ανταγωνιστή με τη λογική ότι θα βελτιωθεί η ποιότητα και έκανα 5 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα 2 και όταν πήγα το Σάββατο για την εμβρυομεταφορά μόνο το ένα μπορέσαμε και μεταφέραμε με 7 διαιρέσεις. Περιμένω τώρα το αποτέλεσμα αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν έχει γίνει τίποτα γιαυτό βλέπω τι θα κάνω από εδώ κ στο εξης.

Με τα διαφορετικά πρωτόκολα δεν άλλαξε ούτε ο αριθμός ούτε η ποιότητα κ με τους 5 φυσικούς κύκλους δεν κατάφερα να πάρω ούτε ένα ωάριο, πάντα έσπαγε. έτσι σκέφτομαι για δανεικά.

Η ερώτησή μου είναι όποια κοπέλα μπορεί να μου πει πως γίνεται η διαδικασία σε συνεργασία πάντα με το κέντρο. Διάβασα ότι πρέπει να βρω δότρια και οι κύκλοι μας να παραλληλιστούν. Δεν υπάρχουνε κατεψυγμένα ωάρια από δότριες (όπως πχ εγώ δήλωσα πριν την ωοληψία ότι αν περίσευαν ωάρια θα τα δώριζα σε ζευγάρι που έχει ανάγκη) σαν και εμένα να δοθούν ωάρια; Δεν μπορεί να μην υπάρχουν ζευγάρια που έχουνε κάνει παραπάνω ωάρια και να έχουν επιλέξει να τα δορίσουν, εκτός αν δεν τα δίνουν τα κέντρα.

Επίσης γνωρίζετε για τι κόστος μιλάμε;

Σας ευχαριστώ πολύ, όποια απάντηση θα με βοηθήσει πάρα πολύ!!!

 

Γειά σου!! καλοσώρισες!! σου ευχομαι αυτη η προσπαθεια σου να ειναι και η τελευταια και τυχερη!!

γιαυτο που ρωτας μπορω εν μερη να σε βοηθησω.... εγω εχω κανει οπως διαβασες και πιο πανω με δανεικα!! στο δικο μου κεντρο εγινε ως εξης: πρωτη μερα περιοδου τους πηρα τηλ. και τους ειπα οτι μου ηρθε και μου ειπανε οτι την δευτερη μερα να κανε καποιες εξετασεις ορμονικες και να τους πς το αποτελεσμα..!! μολις τους ειπα το αποτελεσμα μου κατηθορισαν την δοση των χαπιων... επερνα 3 cyclacur την ημερα και μοπυ ειπαν σε 8 μερες να κανω υπεριχο να δουμε ενδομητριο.τα εκανα και μου τα συνεχισε και μετα απο 2 μερεσ ξανα υπεριχο.. αφου ειδαμε οτι το ενδομητριο δεν μεγαλωνει αλλο ειχε φτασει 12 μου ειπαν να παμε να δοσει ο αντρασ μου το σπερμα.. αφου το εδωσε μετα απο 2 μερεσ μασ ειπαν ποσα ωαρια πηραν απο την δοτρια ποσα γονημοποιηθηκαν και ποσα προχωρισαν και να να παμε σε 2 μερεσ να κανουμε την εμβρυομεταφορα.... αφου εκανα την εμβρυομεταφορα μετα απο 10 μερεσ εκανα την χοριακη!! οτι θελεισ ρωτασ αλλα μπορει να αργυσω να απαντησω γιατι λειπω πολλεσ ωρεσ απο το σπιτι!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...