Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι και χρόνια μας πολλά με υγεία!

 

Smamy δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά οι συμφύσεις μπορεί να υπάρξουν μετά από τόσα χρόνια. Ίσως και κάποιο πολυποδάκι :-( Πότε πας για προσπάθεια?

 

Μετά από μια παλλίνδρομη που είχα το καλοκαίρι, εκανα πριν ένα τρίμηνο σαλπιγγογραφία και υστεροσκόπηση. Η τελευταία έδειξε έναν πολύποδα και αδενική υπερπλασία ενδομητρίου. Βγάλαμε τον πολύποδα κι έκανα θεραπεία με primolut για 3 μήνες και μετά βιοψία ενδομητρίου. Επανήλθε στα φυσιολογικά του και τώρα έχω ραντεβού με έναν ανοσολόγο στη Θεσσαλονίκη. Θα δούμε τι θα μας πει και ανάλογα θα δούμε πώς θα κινηθούμε.

Καλή επιτυχία να έχεις!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και καλή εβδομάδα!

Ήρθε η περίοδος και έχω ήδη αρχίσει θεραπεία με ciclacur (2 / ημέρα προς το παρόν). Έχω μεγάλη χαρά και πολλές ελπίδες. Χθες σκεφτόμουν ότι αν τα πράγματα πάνε καλά μπορεί τα Χριστούγεννα να γιορτάζουμε σαν ολοκληρωμένη οικογένεια. Νιώθω τόσο χαρούμενη που προχωράμε.

Μέσα στην εβδομάδα θα πάω για μέτρηση ενδομητρίου.

Θυμάται καμιά μετά από πόσες μέρες πρέπει να πάω??? Μου είπε ο γιατρός θα μου τηλεφωνήσει (όταν του είπα ότι ξεκίνησα) αλλά έχω μια μικρή ανυπομονησία!

 

smamy μου εύχομαι ο ανοσολογος να σου δώσει το πράσινο φως και να ξεκινήσεις και εσύ για την επόμενη και εύχομαι τυχερή σου προσπάθεια!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια γεια σας κ απο εμενα...

αισθανομαι αυτο το φορουμ πολυ δικο μου αν κ ακομα δεν εχω αποφασισει να κανω την προσπαθεια με ωαρια δοτριας.

λοιπον καταρχην καλη συνεχεια στις εγκυμονουσες ντομνινα, σαννα και καλη αρχη στις νεες κοπελες.

εγω ξεκινησα φυσικους αν και ο π δεν ηταν υπερ, μου ειπε οτι ειναι χασιμο χρονο με ελαχιστα ποσοστα επιτυχιας. ομως σε αυτη τη φαση δεν ηθελα να περασω το στρες της εμβρυομεταφορας. οποτε μου ειπε οκ να προαπαθησω να μαζεψω εναν αριθμο κ βλεπουμε. πολλα φιλια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλή εβδομάδα!

Ήρθε η περίοδος και έχω ήδη αρχίσει θεραπεία με ciclacur (2 / ημέρα προς το παρόν). Έχω μεγάλη χαρά και πολλές ελπίδες. Χθες σκεφτόμουν ότι αν τα πράγματα πάνε καλά μπορεί τα Χριστούγεννα να γιορτάζουμε σαν ολοκληρωμένη οικογένεια. Νιώθω τόσο χαρούμενη που προχωράμε.

Μέσα στην εβδομάδα θα πάω για μέτρηση ενδομητρίου.

Θυμάται καμιά μετά από πόσες μέρες πρέπει να πάω??? Μου είπε ο γιατρός θα μου τηλεφωνήσει (όταν του είπα ότι ξεκίνησα) αλλά έχω μια μικρή ανυπομονησία!

 

smamy μου εύχομαι ο ανοσολογος να σου δώσει το πράσινο φως και να ξεκινήσεις και εσύ για την επόμενη και εύχομαι τυχερή σου προσπάθεια!

 

Καλή εβδομάδα και σε σένα!

Οι εξετάσεις που μας έδωσε ο ανοσολόγος αργούν, οπότε γύρω στα τέλη Μαϊου θα ξέρουμε πώς θα κινηθούμε.

Να σε ρωτήσω:τα ciclacur για ποιο λόγο τα παίρνεις; για το πάχος του ενδομητρίου;

Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!

Μετρήσαμε ενδομήτριο έχει πάει 7.2 (καλό? δεν ξέρω να σας πω απλά τον είδα πολύ χαρούμενο και είπε ότι είναι υπέροχο). Ανεβήκαμε στα πέντε ciclacur την ημέρα (μόνο τα λευκά μου είπε) και υπολογίζουμε σε 10 μέρες να έχει γίνει η μεταφορά (άργησε λίγο η δότρια μου είπε... καλή δουλειά να γίνει και δεν πειράζει).

smamy μου και εγώ για αυτό πιστεύω ότι μου τα δίνει, για να χτιστεί το ενδομήτριο. Ας μας πει και καμια κοπέλα με εμπειρία!Επίσης παίρνω και felicine.

Μου έδωσε και τα φάρμακα που θα πάρω από την ημέρα της ωοληψίας και μετά. Ένιωσα μια συγκίνηση είναι η αλήθεια!

Εύχομαι για τα καλύτερα για όλες μας.

Αλήθεια είναι καμία άλλη κοντά σε ημερομηνίες?

isis73 καλή επιτυχία με τους φυσικούς κύκλους σου. Σημασία έχει να είσαι εσύ εντάξει με τις επιλογές σου έχει σημασία....

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας!

Μετρήσαμε ενδομήτριο έχει πάει 7.2 (καλό? δεν ξέρω να σας πω απλά τον είδα πολύ χαρούμενο και είπε ότι είναι υπέροχο). Ανεβήκαμε στα πέντε ciclacur την ημέρα (μόνο τα λευκά μου είπε) και υπολογίζουμε σε 10 μέρες να έχει γίνει η μεταφορά (άργησε λίγο η δότρια μου είπε... καλή δουλειά να γίνει και δεν πειράζει).

 

Μια χαρά μου φαίνεται!

Άντε με το καλό!;)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται!

Άντε με το καλό!;)

Ευχαριστω πολύ!!!

Να δούμε με τα πέντε χάπια την άλλη βδομάδα πόσο θα φτάσει smamy μου!!!

Νιώθω κάτι πονάκια ώρες ώρες αλλά κάνω ότι δεν καταλαβαίνω, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Αν συνεχίσουν θα το αναφέρω την άλλη βδομάδα στον υπέρηχο!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!

Μετρήσαμε ενδομήτριο έχει πάει 7.2 (καλό? δεν ξέρω να σας πω απλά τον είδα πολύ χαρούμενο και είπε ότι είναι υπέροχο). Ανεβήκαμε στα πέντε ciclacur την ημέρα (μόνο τα λευκά μου είπε) και υπολογίζουμε σε 10 μέρες να έχει γίνει η μεταφορά (άργησε λίγο η δότρια μου είπε... καλή δουλειά να γίνει και δεν πειράζει).

smamy μου και εγώ για αυτό πιστεύω ότι μου τα δίνει, για να χτιστεί το ενδομήτριο. Ας μας πει και καμια κοπέλα με εμπειρία!Επίσης παίρνω και felicine.

Μου έδωσε και τα φάρμακα που θα πάρω από την ημέρα της ωοληψίας και μετά. Ένιωσα μια συγκίνηση είναι η αλήθεια!

Εύχομαι για τα καλύτερα για όλες μας.

Αλήθεια είναι καμία άλλη κοντά σε ημερομηνίες?

isis73 καλή επιτυχία με τους φυσικούς κύκλους σου. Σημασία έχει να είσαι εσύ εντάξει με τις επιλογές σου έχει σημασία....

 

μπραβο mom-dad πολυ καλα τα νεα σου! κοιτα για να ειναι χαρουμενος λογικα ειναι καλο το νουμερο( κατι θα ξερει χιχι) και γω θα παρω cyclacur και απο οτι καταλαβαινω ναι ειναι για το ενδομητριο να προετοιμαστει και να "παχυνει"

καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο mom-dad πολυ καλα τα νεα σου! κοιτα για να ειναι χαρουμενος λογικα ειναι καλο το νουμερο( κατι θα ξερει χιχι) και γω θα παρω cyclacur και απο οτι καταλαβαινω ναι ειναι για το ενδομητριο να προετοιμαστει και να "παχυνει"

καλη επιτυχια!

 

Καλημέρα σε όλες τις μαμάδες (μέλλουσες και νυν)!!!

 

Carousel εσύ πότε ξεκινάς με το καλό???

Και εγώ για καλό το βλέπω...διάβασα γύρω στο 9 κάνουν την εμβρυομεταφορά!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Ενδομήτριο 7,5 :-( Μου αύξησε τα χάπια σε 6 την ημέρα!!!!

Σάββατο πιθανή ημερομηνία ωοληψίας μου είπε!!!

Προσεύχομαι να πάνε είναι όλα υπέροχα!Η δότρια είναι πολύ καλή μου είπε. Δεν ξέρω τί σημαίνει, δεν ρωτάω και πολλά.

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Ενδομήτριο 7,5 :-( Μου αύξησε τα χάπια σε 6 την ημέρα!!!!

Σάββατο πιθανή ημερομηνία ωοληψίας μου είπε!!!

Προσεύχομαι να πάνε είναι όλα υπέροχα!Η δότρια είναι πολύ καλή μου είπε. Δεν ξέρω τί σημαίνει, δεν ρωτάω και πολλά.

Καλημερα:P

Δεν ειναι και κακο το ενδομητριο και μεχρι το σαββατο με τα χαπια θα ερθει εκει που πρεπει..

Μακαρι να πανε ολα τελεια κοριτσακι μου...

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

mom_dad μου μη μου στεναχωριεσαι ειδε ο ντοκτορ οτι θελει να μεγαλωσει κιαλλο και γιαυτο σου αυξησε τα χαπια..να δεις που θα ειναι οοοολα τελεια μεχρι τη μεταφορα! θα γινει παχυ παχυ και θα ρθουν τσουπ τα εμβρυακια να κολυμπησουν και να γατζωθουν!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Κοντεύει η ωοληψία μας (συγκεκριμένα Σάββατο) και με ειδοποίησαν σήμερα.

Θέλω να ρωτήσω αν παίζει ρόλο που θα εχει περάσει μόνον ένα 24ωρο από την τελευταία μας επαφή (νομίζω πρέπει να είναι 48ωρο) καθώς ο άντρας μου αύριο θα δώσει δείγμα και επίσης αν θα έπρεπε να μετρηθεί και πάλι το ενδομήτριο! Είχαμε μείνει στο 7,5!!

 

 

Ευχαριστώ

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Κοντεύει η ωοληψία μας (συγκεκριμένα Σάββατο) και με ειδοποίησαν σήμερα.

Θέλω να ρωτήσω αν παίζει ρόλο που θα εχει περάσει μόνον ένα 24ωρο από την τελευταία μας επαφή (νομίζω πρέπει να είναι 48ωρο) καθώς ο άντρας μου αύριο θα δώσει δείγμα και επίσης αν θα έπρεπε να μετρηθεί και πάλι το ενδομήτριο! Είχαμε μείνει στο 7,5!!

 

 

Ευχαριστώ

 

καλημέρα mom_dad !!! είμαι καινούργια στην συζήτηση , έχω διαβάσει όλες τις συζητήσεις και τις αγωνίες σας και περιμένω να μου πεις ένα καλό αποτέλεσμα που θα με χαροποιήσει πολύ!!! .... όπως φυσικά περιμένω και από όλα τα κορίτσια που προσπάθησαν με δανεικά ωάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα.

Τελικά δεν τα κατάφερα σε αυτή την προσπάθεια. Βάλαμε δύο και έχουμε άλλα δύο στην κατάψυξη. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ούτε τί διαδικασία έχει η μεταφορά κατεψυγμένων ούτε τις πιθανότητες επιτυχίας.

Αν ξέρει κάποια ας μου πει κάτι!!!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ούτε τί διαδικασία έχει η μεταφορά κατεψυγμένων ούτε τις πιθανότητες επιτυχίας.

Αν ξέρει κάποια ας μου πει κάτι!!!

Εγώ, στην μεταφορά κατεψυγμένων, όταν αδιαθέτησα ξεκίνησα ενέσεις νταρόντα (καταστολή των ωοθηκών) και φάρμακα για το ενδομήτιρο. Όταν φτάσαμε στο ικανοποιητικό "παράθυρο εμφύτευσης" πήγα, μου τα μετέφεραν και μετά απλά περίμενα (και είχα και θετικό αποτέλεσμα, το οποίο δεν προχώρησε λόγω θρομβοφιλίας που δεν ήξερα τότε, απλά σου λέω ότι η κρυοσυντήρηση δεν σημαίνει τίποτα λιγότερο για τις πιθανότητες επιτυχίας της προσπάθειας!-άσε που λέγεται κιόλας ότι τα κρυοσυντηρημένα είναι πιο πιθανό να "πιάσουν" γιατί λόγω της ταλαιπωρίας που έχουν υποστεί έχουν γίνει πιο ανθεκτικά...)

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου κάθε επίτυχία στην επόμενή σου προσπάθεια ;) !

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Τελικά δεν τα κατάφερα σε αυτή την προσπάθεια. Βάλαμε δύο και έχουμε άλλα δύο στην κατάψυξη. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ούτε τί διαδικασία έχει η μεταφορά κατεψυγμένων ούτε τις πιθανότητες επιτυχίας.

Αν ξέρει κάποια ας μου πει κάτι!!!

Κοριτσακι μου λυπαμαι...:cry:

Ομως αφου εχεις και εμβρυακια στη καταψυξη, θα ξαναπροσπαθησεις και θα τα καταφερεις...!!!

Η διαδικασια ειναι ιδια με αυτη που εκανες οταν μετεφερες τα εμβρυακια σου σε αυτη την προσπαθεια...Μονο που τωρα δε χρειαζεται να συγχρονιστεις με τη δοτρια..Και φυσικα δε θα δωσει και ο συζυγος σπερμα...!!!

Θα παρεις τα χαπια για την αυξηση του ενδομητριου και οταν εισαι ετοιμη θα πας για την εμβρυομεταφορα..

Πραγματικα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου, πολυ καλη επιτυχια στην επομενη προσπαθεια σου..!!:-P

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σκουντούφλα και Βίλλυ σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε αντισυλληπτικά μόλις αδιαθετήσω μετά να αδιαθετήσω πάλι και στην συνέχεια θεραπεία με cyclacur. Την Τρίτη έχω ραντεβού για πιο αναλυτική κουβέντα!

Προσωπικά σκέφτομαι να κάνω "διάλειμμα" γιατί έχω ήδη 3 προσπάθειες σε λιγότερο από έναν χρόνο!

Επίσης αυτό που δεν έχουμε τίποτα άλλο να ελέγξουμε με προβληματίζει. Δεν θέλω να πάνε στράφι τα κατεψυγμένα μου! Βέβαια φοβάμαι μην χάσουμε τον "ευεργετικό" παράγοντα της υστεροσκόπησης και είναι το μόνο που ίσως με κάνει να αλλάξω σχέδια. Την επόμενη εβδομάδα θα αποφασίσω!

 

Υπάρχει κόστος σε αυτή την διαδικασία? Εννοώ απόψυξη και μεταφορά (αν επιβιώσουν)???

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα εύχομαι πραγματικά σε όλες ό,τι καλύτερο από καρδιάς και πολυ πολύ γρήγορα το ποθουμενο να συμβεί. Βδομάδες θέλω να μιλήσω αλλά πιστεύω πως κάποια πράγματα δεν είναι εύκολα να εξωτερικευθουν στο οποιοδήποτε, ούτε κάποιες φορές στο οικογενειακό περιβάλλον. Ενημέρωθηκα πρίν λίγους μήνες πως λόγω ενδομητρίωσης (2 χειρουργία) και 4 προσπάθειες πρόκλησεις με κακή ποιότητα ωαρίων, θα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε την περίπτωσης της εξωσωματικής με δωρεά ωαρίων. Θα ήθελα να ρωτήσω βρε κορίτσια είχε κάποια κοπέλα τους ίδιους προβληματισμούς, αν θα είναι υγιές το μωρό λόγω διαφορετικού γενετικού υλικού κ.α.; Είναι λίγο αποκαρδιωτικό και ψυχοφθόρο όλο αυτό που περνάμε αλλά η επιθυμία για ένα μωρό ειναι μεγαλύτερη! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα!

fairytal η αλήθεια είναι ότι μια αγωνία για την υγεία και τα κληρονομικά νοσήματα υπάρχει. Βέβαια από την άλλη μεριά υπάρχει ο αντίλογος ότι ούτε με τα δικά σου ωάρια μπορεί να είσαι σίγουρη σχετικά με την υγεία του μωρού και τις κληρονομικότητες καθώς αυτά κρατάνε γενιές πίσω!

Σημασία έχει α)να είσαι σίγουρη ότι χρειάζεσαι δανεικά ωάρια και δεν το λέει ο γιατρός για βγάλει χρήματα β) να εμπιστευτείς το κέντρο και κυρίως τον γιατρό - άνθρωπο για να προχωρήσεις.

Καλό είναι να το επεξεργαστείς καλά και εσύ και ο άντρας σου να μην έχεις αμφιβολίες ότι είναι το σωστό βήμα!

Ό,τι χρειαστείς στην διάθεσή σου!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Χθες επισκεφτήκαμε έναν άλλον γιατρό για να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη μετά από την 3η προσπάθειά μας.

Αρχικά μας είπε ότι κάναμε πολλές εξετάσεις και είναι όλες πολύ καλές. Θα έπρεπε να κάνουμε καρυότυπο στο έμβρυο που παλινδρόμησε αλλά δεν πειράζει.

Τα έμβρυα που βάζουμε είναι καλά και φέρνουν κύηση. Το μόνο που μπορεί να βρει σαν αιτία (για να μην τα πολυλογώ) είναι η μειωμένη χορήγηση οιστρογόνων και προγεστερόνης.

Επειδή μόνο το ενδομήτριο μετρούσαμε και μετά κάναμε την εμβρυομεταφορά ίσως ο οργανισμός για κάποιο λόγο (συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις) δεν απορροφούσε τις ορμόνες με την ίδια συχνότητα και ξαφνικά έπεφτε το ενδομήτριο Μου πρότεινε να κάνω ένα "πειραμα"! Να κάνω δηλαδή έναν κύκλο με φαρμακευτική αγωγή προετοιμασίας του ενδομητρίου και ταυτόχρονη μέτρηση με αιματολογική εξέταση (οιστραδιόλη και προγεστερόνη) και υπέρηχο για να δούμε αν ισχύει η θεωρία του και μετά αν είναι να προχωρήσουμε!!! Πώς σας ακούγεται??? Ειλικρινά θα εκτιμούσα μια εξωτερική γνώμη....την θεωρώ πιο αντικειμενική!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρόνια πολλα!! σας ευχομαι ότι επιθυμείτε κορίτσια! καλή επιτυχία!!!

 

Mom dad, αν καταλαβα καλά ξεκινας μ ενα καλό ενδομητριο και μετα για καποιο λόγο μειώνεται το πάχος? Νομίζω ότι καλό είναι να κανεις αίματος και να μετρησεις τις ορμονες, πριν την εμβρυομεταφορα. Να είσαι σίγουρη πριν μπεις στην διαδικασία.Με δανεικα εχεις κανει και τις τρεις προσπαθειες?

 

Εγω εχω κανει μια προσπαθεια με δανεικα κι ενα δικο μου μαζί αλλα ηταν βιοχημικη. (κι εγω επαιρνα 6 cyclacour την ημερα! το στηθος μου ειχε γινει τουμπανο)

Τωρα ετοιμάζομαι για νεα προσπαθεια σε αλλον γιατρό.

Ειπαμε να παρω φαρμακα να δουμε ποσα ωαρια θα κανω και βλεπουμε και για δανεικα.

Οι ορμονικές μου, μου ειπε, είναι καλές. Η FSH 7,2, AMH 6,9 (χαμηλη).

Βεβαια, περασε και η ηλικία. Ειμαι 41.

 

Εχω κάνει 3 εξωσωματικές. Πετυχα και σε μια σπερματεγχυση αλλα στις πεντε εβδομ το εχασα.

Δεν υπάρχουν χρηματα για να κανω αρκετες προσπαθειες με δικά μου.

Θα ελεγα ειμαι υπερ των δανεικών. Απο το να ταλαιπουρούμαι και να ξοδευω συνεχεια χρηματα..

Εχει μεγαλο ποσοστο επιτυχίας. Βέβαια δεν πετυχα κι εγω με την πρωτη με το δανεικο.

Ετοιμάζομαι αυτον η τον αλλο μηνα. Εχω λιγο αγχος.

 

Αισιοδοξία πάνω απ' όλα κορίτσια!!!

Καλημερα :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρόνια πολλα!! σας ευχομαι ότι επιθυμείτε κορίτσια! καλή επιτυχία!!!

 

Mom dad, αν καταλαβα καλά ξεκινας μ ενα καλό ενδομητριο και μετα για καποιο λόγο μειώνεται το πάχος? Νομίζω ότι καλό είναι να κανεις αίματος και να μετρησεις τις ορμονες, πριν την εμβρυομεταφορα. Να είσαι σίγουρη πριν μπεις στην διαδικασία.Με δανεικα εχεις κανει και τις τρεις προσπαθειες?

 

Εγω εχω κανει μια προσπαθεια με δανεικα κι ενα δικο μου μαζί αλλα ηταν βιοχημικη. (κι εγω επαιρνα 6 cyclacour την ημερα! το στηθος μου ειχε γινει τουμπανο)

Τωρα ετοιμάζομαι για νεα προσπαθεια σε αλλον γιατρό.

Ειπαμε να παρω φαρμακα να δουμε ποσα ωαρια θα κανω και βλεπουμε και για δανεικα.

Οι ορμονικές μου, μου ειπε, είναι καλές. Η FSH 7,2, AMH 6,9 (χαμηλη).

Βεβαια, περασε και η ηλικία. Ειμαι 41.

 

Εχω κάνει 3 εξωσωματικές. Πετυχα και σε μια σπερματεγχυση αλλα στις πεντε εβδομ το εχασα.

Δεν υπάρχουν χρηματα για να κανω αρκετες προσπαθειες με δικά μου.

Θα ελεγα ειμαι υπερ των δανεικών. Απο το να ταλαιπουρούμαι και να ξοδευω συνεχεια χρηματα..

Εχει μεγαλο ποσοστο επιτυχίας. Βέβαια δεν πετυχα κι εγω με την πρωτη με το δανεικο.

Ετοιμάζομαι αυτον η τον αλλο μηνα. Εχω λιγο αγχος.

 

Αισιοδοξία πάνω απ' όλα κορίτσια!!!

Καλημερα :)

 

Καλημέρα Olgita και Χρόνια Πολλά!

Με δανεικά είναι όλες οι προσπάθειες λόγω πρόωρης εμμηνόπαυσης! Για αυτό και βιάζομαστε αν και είμαι μικρή ακόμα!

Το θέμα είναι ότι μάλλον πέφτει το ενδομήτριο, δεν το έχουμε τσεκάρει. Ένας άλλος γιατρός μου είπε να το τσεκάρουμε (δηλαδή να κάνω έναν ολόκληρο κύκλο και να μετριέμαι...σαν να κάνω εμβρυομεταφορά, αλλά να μην κάνω στην ουσία)

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην νέα σου προσπάθεια!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Στέλνω αυτό το μήνυμα γιατί χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

Έχω κλείσει ραντεβού με την επιτροπή του Εοππυ και μου έκλεισαν σε 2 μήνες!!!

Υπολόγιζα ότι θα ξεκινούσα την προσπάθεια με αυτόν τον κύκλο αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε νωρίτερη ημερομηνία.

Έχω ρωτήσει κάποιες κοπέλες και το κέντρο που συνεργάζομαι αλλά δυστυχώς δεν βρέθηκε κάτι. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα μήπως από εδώ μέσα βρω την ανάλογη ανταπόκριση.

Εάν λοιπόν έχετε Μενοπουρ που δεν σας χρειάζεται άμεσα και υπάρχει η διάθεση να μου το χορηγήσετε με την υπόσχεση ότι μόλις περάσω επιτροπή να τα επιστρέψω, θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων.

Απλά δεν θα ήθελα να καθυστερήσω για το επόμενο τρίμηνο.

Είμαι στη Θεσσαλονίκη έτσι ώστε αν κάποια κοπέλα ζει εδώ να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε από κοντά.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Στέλνω αυτό το μήνυμα γιατί χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

Έχω κλείσει ραντεβού με την επιτροπή του Εοππυ και μου έκλεισαν σε 2 μήνες!!!

Υπολόγιζα ότι θα ξεκινούσα την προσπάθεια με αυτόν τον κύκλο αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε νωρίτερη ημερομηνία.

Έχω ρωτήσει κάποιες κοπέλες και το κέντρο που συνεργάζομαι αλλά δυστυχώς δεν βρέθηκε κάτι. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα μήπως από εδώ μέσα βρω την ανάλογη ανταπόκριση.

Εάν λοιπόν έχετε Μενοπουρ που δεν σας χρειάζεται άμεσα και υπάρχει η διάθεση να μου το χορηγήσετε με την υπόσχεση ότι μόλις περάσω επιτροπή να τα επιστρέψω, θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων.

Απλά δεν θα ήθελα να καθυστερήσω για το επόμενο τρίμηνο.

Είμαι στη Θεσσαλονίκη έτσι ώστε αν κάποια κοπέλα ζει εδώ να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε από κοντά.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Καλημέρα! Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά το κέντρο σου σίγουρα θα πρέπει να σε βοηθήσει. Να ζητήσεις να σου τα δώσουν (εχουν πάντα απόθεμα) και τα επιστρέφεις όταν τα πάρεις από ΕΟΠΠΥ. Ολα τα κέντρα το κάνουν!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...