Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια,πρωτη φορα γραφω.θα σασ πω και την δικη μου ιστορια.Μετα απο πολλα χειρουργεια για κυστεσ ωοθηκων ηρθε η πρωτη εξωσωματικη,450η δοση γκοναλ ωαριο 1 δεν γονιμοποιηθηκε,η2 μεδανεικα ωαρια 3 στον αριθμο λιγεσ μερεσ πριν την εμβρυομεταφορα ανακαλυπτουμε οτι επαιρνα λαθοσ φαρμακα και αντι να σταματησουμε κανουμε την εμβρυομεταφορα για να μη χασουμε τα φρεσκα εμβρυα,3η με δανεικα παλι τιποτα.εκανα παλι χειρουργειο ναβγαλω τισ υδροσαλπιγγεσ μου εβγαλε μονο την μια γιατι η αλλη ηταν κολημενη και δεν μπορεσε να την βγαλει.εκανα υστεροσκοπηση η μητρα μου ειναι πολυ[εχω και κατι καλο].το καλοκαιρι θα κανω την τελευταια προσπαθεια και δεν ξερω τι να κανω,να κανω με δικα μου η να παω κατευθειαν μαδανεικα.αν μπορει καποια κοπελα να μου πει την γνωμη τησ .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

evmorfia, λυπαμαι. Είναι πολυ οδυνηρό να μην έχεις επιτυχια ακομα και με δανεικά. Αλλα μου κανει εντύπωση: έκανες ΕΤ με υδροσαλπιγγες; Αυτές όλες ήταν εκ των προτερων αποτυχημενες. Το ήξερες ότι ειχες ή μετα το ανακαλυψες;

Από τη στιγμη που δεν έπιασες με δανεικά και εφοσον έλεγξες καθε ενδομητρικό παραγοντα, σημαινει ότι μπορει το προβλημα να μην εναι στα ωαρια. Να ειναι καπου αλλου. Ελπίζω να το βρηκες και να πιασεις την επόμενη. Εγω θα δοκίμαζα και μια με φυσικους κύκλους.

Link to comment
Share on other sites

το ηξερα και εγω και οι γιατροι,αλλα τισκαναμε.εγω τωρα εμαθα οτι με υδροσαλπιγγεσ δεν κανεισ εξωσωματικη.το 2009 εκανα την τελευταια.την υστεροσκοπηση την εκανα πριν 6 μηνεσ.ουτε την ξεταση ΑΜΗ εχω κανει,ουτε για φυσικουσ μου εχουνε πει.να σε ρωτησω τα φαρμακα για φυσικουσ ειναι τα ιδια και ιδιεσ ποσοτητεσ

Link to comment
Share on other sites

το ηξερα και εγω και οι γιατροι,αλλα τισκαναμε.εγω τωρα εμαθα οτι με υδροσαλπιγγεσ δεν κανεισ εξωσωματικη.το 2009 εκανα την τελευταια.την υστεροσκοπηση την εκανα πριν 6 μηνεσ.ουτε την ξεταση ΑΜΗ εχω κανει,ουτε για φυσικουσ μου εχουνε πει.να σε ρωτησω τα φαρμακα για φυσικουσ ειναι τα ιδια και ιδιεσ ποσοτητεσ

 

Για τους φυσικούς κύκλους δεν παίρνεις φάρμακα. Σου παίρνουν τα ωάρια που έχει παράγει η ωοθήκη σου στο φυσικό σου κύκλο (γι' αυτό κ λέγεται έτσι). Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποια.

Πως όμως προχώρησες σε δωρεά κ εξωσωματική χωρίς να έχεις κάνει έναν τυπικό έλεγχο πριν, με ορμονικές, σαλπιγγογραφία κλπ?

XhMVp2.png

 

KSWbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σαλπιγγογραφια εχω κανει και δυο φορεσ κιολασ,ορμονικεσ εχω κανει αυτεσ που κανεισ σε μια εξωσωματικη.ασε μπερδεμενη ιστορια,εγω τοτε δεν ηξερα τιποτα τα αφησα ολα επανω στον γιατρο,μου ελεγε κιολασ οτι με βλεπει σαν αδερφη του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

evmorfia, οπως διαπίστωσες και η ίδια με τους γιατρούς, υπαρχουν πολλοι που δεν ξερουν τελικά να κανουν τη δουλειά τους σωστα. Μονο τα λεφτα ξερουν να παιρνουν. Γι΄ αυτό πρέπει να έχουμε καποιες βασικες γνώσεις για να προστατευουμε τον εαυτό μας. Ολοι βεβαια την έχουμε πατήσει....

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ε, μην με παρεξηγήσετε... Τι ακούνε τ αφτια μου????? υπάρχουν τόσο μπακάληδες!!! Πήγαινε καλή μου σε κανένα σοβαρό γιατρό. Α, ξέχασα να σου πω ότι το γυαλί και η διαφημιση δεν σου εξασφαλίζουν και την επιτυχία. Think....

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αξιόλογοι γιατροί που δεν σε βλέπουν σαν χρήμα. Ενας απο αυτούς ειναι ο Μ....ας!!! Εγω εκεί τις έχω κάνει όλες. Ποτέ δεν μου έταξε λαγούς με πέτραχειλια...ειναι ρεαλιστής και το καλύτερο??? το παλεύει και δεν στέλνει τις γυναίκες σουμπιτι για δανεικά. Για να σε στείλει σημαίνει ότι θα έχεις εξαντλήσει ακόμη και φυσικούς κύκλους χωρις καλή ποιότητα. Ακόμη και ενα πολύ καλό να κανεις, θα το παλέψει.... Επειτα έχει και καλό τιμ, εμβρυολογους πολύ καλούς,φιλικό προσωπικό!!!

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και απο εμένα! Είχα μπει κάποια στιγμή όταν ξεκινήσαμε την διαδικασία και μπήκα για υστεροσκόπηση! Από τότε βλέπω μεγάλη κίνηση στο θέμα και παίρνω θάρρος.

Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω το ΣΚ και ξεκινάω ciclacur για να χτίσουμε ενδομήτριο. Μου είπε ότι είμαστε μια χαρά και χαλαροί (ό,τι και αν σημαίνει αυτό). Εύχομαι γρήγορα όλες να μιλάμε για τις υπέροχες κοιλίτσες μας που θα φουσκώνουν!!!

 

Η υστεροσκόπηση βρήκε συμφύσεις οι οποίες και αφαιρέθηκαν. Εύχομαι να βοηθήσει αυτό στην προσπάθειά μας.

 

Ο άντρας μου πολλές φορές μου λέει ότι απορεί που δεν με νοιάζει που θα είναι δότριας το dna....είναι περίεργο βρε κορίτσια? Εμένα δεν με πειράζει. Μήπως είμαι ελαφρόμυαλη????

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια...

 

Πήρα το θάρρος να σας γράψω γιατί μια μικρή εμπειρία έχω... Όταν έκανα προσπάθεια για παιδάκι και δεν μπορούσα φυσιολογικά, έκανα 4 σπερματεγχύσεις... Η μία πετυχημένη αλλά εξελίχτηκε σε εξωμήτριο... Έκανα μια εξωσωματική (τραυματική εμπειρία) και φυσικά με μηδενικό αποτέλεσμα... Μου είπαν να κάνω ΑΜΗ... Μου βγήκε πολύ χαμηλη... Φυσικά μου μίλησαν για δανεικά... Στεναχώρια μεγάλη... Αποφάσισα να κάνω φυσικό κύκλο με λίγα φάρμακα... Έκανα φυσικό κύκλο όχι πάντα πετυχημένο... Απο τους 5 κατάφερα και μάζεψα τρία εμβρυάκια και από αυτά το ένα ήταν πολύ καλό... Τελικά κάνω μεταφορά και βγήκε θετικό το αποτέλεσμα... Τώρα έχω ένα παιδάκι 13 μηνών...:P:p:p

Μην το βάζετε κάτω και πάρτε πολλές γνώμες από γιατρούς... Μην κολλάτε μόνο σε έναν.

Σας εύχομαι καλή επιτυχία!!!!

 

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ leon. Εγώ προσωπικά χρειάζομαι πολύ την στήριξη και την δύναμη που βρίσκω εδώ μέσα. Το περιβάλλον μου είτε κάνει ότι δεν το ξέρει (δεν μιλάω για τον άντρα μου φυσικά) ή δεν μπορεί να με στηρίξει και απλά μου λένε ότι είμαι "ηρωίδα". Δεν με βοηθάει αυτό....εγώ το βλέπω ότι απλά είμαι μια γυναίκα μέσα σε πολλές. Δεν ξέρω γιατί νομίζουν ότι αποτελώ εξαίρεση!!! Δεν γράφω συχνά. Ντρέπομαι μπροστά στο θάρρος σας, ειμαι και κάπως ασχετη σε σχέση με εσάς αλλά μπορώ να σας ευχαριστήσω γιατί σας διαβάζω και παλεύω και εγώ και νιώθω ότι δεν ειμαι εξωγηινη, είμαι απλά μια ακόμα περίπτωση που στο τέλος θα τα καταφέρει!

Να χαίρεσαι το μωράκι σου και να είναι πάντα υγιές!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο και εγω αρχισα να μπαινω στο φορουμ για να μαθω να μην ειμαι πλεον σε αγνοια.αν εχετε κατι να με συμβουλεψετε ,ειμαι εδω να ακουσω

 

Πολύ λυπάμαι για τις προσπάθειές σου evmofria! Πάντως οι υδροσάλπιγγες είναι αποτρεπτικός παράγοντας για μια εξωσωματική και είναι γνωστό.

Ελπίζω η επόμενη προσπάθεια να είναι η τυχερή σου!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

τωρα το εμαθα και εγω μετα απο αυτα που περασα,ελπιζω στην τελευταια μου προσπαθεια να ειμαι ποιο τυχερη.ειπαμε υπαρχουν γιατροι που τους ενδιεφερει μονο το χρημα και γιατροι που κανουν σωστα την δουλεια τους.εγω δυστυχως επεσα στους πρωτους και εδωσα πολλα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και απο εμένα! Είχα μπει κάποια στιγμή όταν ξεκινήσαμε την διαδικασία και μπήκα για υστεροσκόπηση! Από τότε βλέπω μεγάλη κίνηση στο θέμα και παίρνω θάρρος.

Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω το ΣΚ και ξεκινάω ciclacur για να χτίσουμε ενδομήτριο. Μου είπε ότι είμαστε μια χαρά και χαλαροί (ό,τι και αν σημαίνει αυτό). Εύχομαι γρήγορα όλες να μιλάμε για τις υπέροχες κοιλίτσες μας που θα φουσκώνουν!!!

 

Η υστεροσκόπηση βρήκε συμφύσεις οι οποίες και αφαιρέθηκαν. Εύχομαι να βοηθήσει αυτό στην προσπάθειά μας.

 

Ο άντρας μου πολλές φορές μου λέει ότι απορεί που δεν με νοιάζει που θα είναι δότριας το dna....είναι περίεργο βρε κορίτσια? Εμένα δεν με πειράζει. Μήπως είμαι ελαφρόμυαλη????

 

Οχι, δεν εισαι ελαφρομυαλη...Εισαι μια γυναικα που θελει να γινει μαμα....

Το μωρακι αυτο που θα ερθει, θα ειναι δικο σου σε καθε περιπτωση...

Θα τραφει με το αιμα σου, θα ανασαινει απ την ανασα σου, θα νοιωθει τα συναισθηματα σου και θα βγει απ το σωμα σου....

Και στο λεω εγω, που εχω ενα βιολογικα δικο μου παιδι και δυο μη-βιολογικα...

Και τα 3 ειναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ...Ειναι και τα 3 η ζωη μου, η πνοη μου και η ψυχη μου...!!! Ο λογος που ζω και αναπνεω...!!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν εισαι ελαφρομυαλη...Εισαι μια γυναικα που θελει να γινει μαμα....

Το μωρακι αυτο που θα ερθει, θα ειναι δικο σου σε καθε περιπτωση...

Θα τραφει με το αιμα σου, θα ανασαινει απ την ανασα σου, θα νοιωθει τα συναισθηματα σου και θα βγει απ το σωμα σου....

Και στο λεω εγω, που εχω ενα βιολογικα δικο μου παιδι και δυο μη-βιολογικα...

Και τα 3 ειναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ...Ειναι και τα 3 η ζωη μου, η πνοη μου και η ψυχη μου...!!! Ο λογος που ζω και αναπνεω...!!!

 

μπράβο Βίλλυ μου!!!!!!! έτσι είναι για όλες μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου evmorfia ειχαμε μιλησει και σε αλλο θεμα τωρα ειδα το μηνυμα σου και ειναι απιστευτο αυτο που περασες μερικοι ιατροι ειναι απαραδεκτοι.

Αυτος που θα πας το καλοκαιρι νομιζω καταλαβα ποιος ειναι ειναι πολυ καλος ειμαι πολυ ευχαριστημενη.Απο εξετασεις θα πρεπει να κανεις σαλπιγγογραφια ορμονικες υστεροσκοπηση λαπαροσκοπηση(αν στο προτεινει ο ιατρος)σπερμοδιαγραμμα μικροβιολογικες για διαφορα μικροβια επισης για αναιμιες κυστικη ινωση HPV AIDS και αλλα μεταδιδομενα ηπατιτιδα .Αυτες μπορω να θυμηθω σιγουρα τις εκανα

Αν θες στειλε μου πμ να με ρωτησεις λεπτομερειες και για το κεντρο δεν ξερω αν επιτρεπεται να τα γραψω.Φιλια ελπιζω ολα να πανε καλα

rmYGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Βίλλυ ευχαριστώ πολύ για την στήριξη. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και να χαίρεσαι και τα τρία παιδάκια σου!!!

Νιώθω μια μικρή ανυπομονησία για να ξεκινήσω αλλά μέσα μου νιώθω τόσο σίγουρη για την προσπάθεια αυτή και για το αποτελεσμα της!Εχω αυτό που λένε "καλό προαίσθημα". Ελπίζω να είναι η τυχερή μου προσπάθεια!!!Για όλα τα κορίτσια δηλαδη το εύχομαι!!

Νομίζω ότι η δύσκολη περίοδος είναι αυτή της αναμονής για την χοριακή αλλά θα το περάσουμε και αυτό.

 

Harry18 η εξέταση αυτή τί είναι? ca-125 Δεν πρέπει να την έχω κάνει!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

 

Harry18 η εξέταση αυτή τί είναι? ca-125 Δεν πρέπει να την έχω κάνει!

 

Νομίζω ότι με την εξέταση αυτή ελέγχεις την πιθανότητα ενδομητρίωσης. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε. Απ' όσο διάβασα κι εγώ εδώ στο φόρουμ.

 

Αν την έχει κάνει κάποια, να μας έλεγε λίγες λεπτομέρειες; (π.χ. τρόπος εξέτασης, κόστος κτλ.)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Βίλλυ ευχαριστώ πολύ για την στήριξη. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και να χαίρεσαι και τα τρία παιδάκια σου!!!

Νιώθω μια μικρή ανυπομονησία για να ξεκινήσω αλλά μέσα μου νιώθω τόσο σίγουρη για την προσπάθεια αυτή και για το αποτελεσμα της!Εχω αυτό που λένε "καλό προαίσθημα". Ελπίζω να είναι η τυχερή μου προσπάθεια!!!Για όλα τα κορίτσια δηλαδη το εύχομαι!!

Νομίζω ότι η δύσκολη περίοδος είναι αυτή της αναμονής για την χοριακή αλλά θα το περάσουμε και αυτό.

 

[/QUOT

Nα'σαι καλα κοριτσακι μου...!!!

Και ευχομαι να σου πανε ολα τελεια, να εισαι τυχερη οσο κι εγω και να μεινεις εγκυος με την 1η προσπαθεια:-P

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια απλη εξεταση αιματος ειναι.Γραφεται στο βιβλιαριο κ δεν κοστιζει πολυ, γυρω στα 10 ευρω.Καλυτερα να γινεται στα μεσα του μηνα. Καντην αν κ οπως λενε δεν ειναι παντα αξιοπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Μια απλη εξεταση αιματος ειναι.Γραφεται στο βιβλιαριο κ δεν κοστιζει πολυ, γυρω στα 10 ευρω.Καλυτερα να γινεται στα μεσα του μηνα. Καντην αν κ οπως λενε δεν ειναι παντα αξιοπιστη.

 

ευχαριστώ για την απάντηση!

Πριν 3 χρονια έκανα λαπαροσκόπηση λόγω εξωμήτριας κύησης κι εκεί ήταν όλα "καθαρά". Ούτε συμφήσεις ούτε κάτι άλλο... Ωστόσο, αφού είναι μια απλή εξέταση αίματος, ίσως την κάνω ... και αυτή! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι και χρόνια μας πολλά με υγεία!

Η υστεροσκόπηση δεν θα έκανε διάγνωση πιθανής ενδομητρίωσης?

Εγώ έκανα υστεροσκόπηση, είχα συμφύσεις που καθαρίστηκαν και τώρα πάω δυναμικά. Σήμερα μπορεί και να αδιαθετήσω και από αύριο αρχίζω ciclacur. Με μεγάλη χαρά και περηφάνεια πήγα και πήρα τα φαρμακάκια μου σήμερα!!!Θέλω να πιστεύω ότι η αισιοδοξία μου θα με βοηθήσει.

 

Βίλλυ σε ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι να πιάσουν οι ευχές σου!!!

 

Smamy δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά οι συμφύσεις μπορεί να υπάρξουν μετά από τόσα χρόνια. Ίσως και κάποιο πολυποδάκι :-( Πότε πας για προσπάθεια?

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...