Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας και απο μενα....

Μετα απο μια προσπαθεια εξωσωματικης που σταματησε μετα απο 14 μερες διεγερσης καθως οι ωοθηκες μου εβγαλαν μονο 2 ωαρια τα οποια δε μεγαλωναν κιολας, στρεφομαι και εγω πια στα δανεικα...

Ειμαι 41 και εχω ηδη ενα γιο 14 ετων....

Ποτε δε σκεφτηκα αρνητικα στο θεμα δανεικα...

Ισα ισα που μολις ειδα την μη-ανταποκριση στις ορμονες, τον εβγαλα απο την δυσκολη θεση τον γιατρο, που προσπαθουσε να βρει τροπο να μου το πει και του το προτεινα μονη μου...

Εγω θελω να δωσω ενα αδερφακι στο γιο μου και να ξαναζησω την χαρα της μητροτητας και του να μεγαλωνεις ενα παιδι..

To DNA δε με αφορα...Θελετε γιατι εχω ηδη ενα γενετικα δικο μου παιδι, θελετε γιατι στα 9 χρονια που προσπαθω για το 2ο παιδακι, στο πισω μερος του μυαλου μου ηξερα πως μαλλον εκει θα φταναμε και ειχα το χρονο να το επεξεργαστω?

Ειμαι απολυτως βεβαιη με την αποφαση μου και το μονο που με νοιαζει ειναι να εχω υπο ελεγχο το αυτοανοσο νοσημα απο το οποιο πασχω για να τα καταφερουν τα μωρα ΜΟΥ να εμφυτευτουν...

Οταν το συζητω με τον αντρα μου, λεμε αν τα καταφερουμε θα βαλουμε το μωρο ΜΑΣ να κοιμαται εκει, το μωρο ΜΑΣ θα προσπαθησω να το θηλασω αυτη την φορα κτλ....

Δε θα το πουμε σε κανεναν παρα μονο οι δυο μας και ο γιατρος και αυτο γιατι υπαρχει το αλλο παιδι και δε θελω σε καμια περιπτωση να αισθανθει ασχημα ειτε το ενα ειτε το αλλο, ωσπου να ειναι σε μια ηλικια και τα δυο να μπορουν να καταλαβουν..και τοτε μονο αν προκυψει καποιος σημαντικος λογος και πρεπει να το μαθουν...

Κανω ονειρα, παρακαλαω τον Θεο και ελπιζω να τα καταφερω....

Το μονο που θελω ειναι να τα καταφερω να γινω παλι μανουλα σε ενα αλλο παιδακι....Το παιδακι ΜΟΥ...

 

Ευχομαι σε ολες τις κοπελες που χρειαστηκε να καταφυγουν στην εξωσωματικη να τα καταφερουν και να τελειωσει η ταλαιπωρια και η αγωνια τους....Δανεικα ή οχι, ολες να γινουν μανουλες!!!!

 

 

Και 2 μηνες μετα βρεθηκε η δοτρια....

Και 19 Δεκεμβριου καναμε την εμβρυομεταφορα...

Και ανημερα τα Χριτουγεννα εκανα τεστ στο σπιτι γιατι δε κρατιομουν...Θετικο!!!!

Και ο υπερηχος εδειξε 2 κουκιδες να ανβοσβηνουν στην οθονη:lol:

 

23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2012 ξαναεγινα μανουλα και το ονειρο μου εγινε πραγματικοτητα....

 

Και τωρα που σας γραφω ο ενας μου ο μικρουλης ειναι στο καλαθακι του και κοιμαται και το πιο μικρουλη μου ειναι στο μαιευτηριο και περιμενουμε να φτασει τα 2.500 κιλα για να ερθει στο διπλανο καλαθακι, διπλα στον διδυμουλη του!!

 

Εχω 3 γιους...!!!!

3 παληκαρακια....!!!

Ο μεγαλος μου ειναι πλεον 15 χρονων...Και ο αδερφουλης του χωραει στην παλαμη του...Οταν τον φεραμε σπιτι και ο μεγαλος τον πηρε αγκαλια εκλαψα οσο ποτε αλλοτε στη ζωη μου...Αυτη η σκηνη σημανε το τελος μιας εποχης και την αρχη μιας αλλης...Ομορφοτερης...Καλυτερης...

 

Και ειμαι η πιο ευτυχισμενη γυναικα στον κοσμο!!:-P:-P

 

 

Θελω να ευχηθω σε ολα τα κοριτσια καλη επιτυχια και να σας πω οτι σας διαβαζω και σας σκεφτομαι συνεχεια....

Ευχομαι μεχρι το τελος του 2012 ολες οι κοιλιτσες να φουσκωσουν...

 

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και 2 μηνες μετα βρεθηκε η δοτρια....

Και 19 Δεκεμβριου καναμε την εμβρυομεταφορα...

Και ανημερα τα Χριτουγεννα εκανα τεστ στο σπιτι γιατι δε κρατιομουν...Θετικο!!!!

Και ο υπερηχος εδειξε 2 κουκιδες να ανβοσβηνουν στην οθονη:lol:

 

23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2012 ξαναεγινα μανουλα και το ονειρο μου εγινε πραγματικοτητα....

 

Και τωρα που σας γραφω ο ενας μου ο μικρουλης ειναι στο καλαθακι του και κοιμαται και το πιο μικρουλη μου ειναι στο μαιευτηριο και περιμενουμε να φτασει τα 2.500 κιλα για να ερθει στο διπλανο καλαθακι, διπλα στον διδυμουλη του!!

 

Εχω 3 γιους...!!!!

3 παληκαρακια....!!!

Ο μεγαλος μου ειναι πλεον 15 χρονων...Και ο αδερφουλης του χωραει στην παλαμη του...Οταν τον φεραμε σπιτι και ο μεγαλος τον πηρε αγκαλια εκλαψα οσο ποτε αλλοτε στη ζωη μου...Αυτη η σκηνη σημανε το τελος μιας εποχης και την αρχη μιας αλλης...Ομορφοτερης...Καλυτερης...

 

Και ειμαι η πιο ευτυχισμενη γυναικα στον κοσμο!!:-P:-P

 

 

Θελω να ευχηθω σε ολα τα κοριτσια καλη επιτυχια και να σας πω οτι σας διαβαζω και σας σκεφτομαι συνεχεια....

Ευχομαι μεχρι το τελος του 2012 ολες οι κοιλιτσες να φουσκωσουν...

 

να σου πω οτι ανατριχιασα ειναι πολυ λιγο,ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ,με ολη την δυναμη της ψυχης μου σας ευχομαι κ τα 3 αντρακια σας να ειναι παντα γερα κ καλοτυχα,να παρουν το πεισμα κ την θεληση των γονιων τους.δεν ξερω την διαδικασια,σιγουρα ομως αξιζει την οποια ταλαιπορια.γρηγορη κ με το αλλο μωρακι σπιτι σας,για να ξανακλαψεις που θα παρει κ αυτον αγκαλια ο μεγαλος αδερφος,κ να ξανακλαψεις που θα τους βλεπεις κ τους 3 μαζι,κ ξανα ξανα.παντα να εχεις δακρυα χαρας,αλλωστε εχεις πολλες να παρεις..:-D:grin::-D
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τη Βίλλυ μας προσωπικά και έζησα από πολύ κοντά όλη της την προσπάθεια από την αρχή, όλη της την αγωνία, όλη της την εγκυμοσύνη.. Είχε μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη αλλά τελικά βοήθησε ο Θεός και ξεπεράστηκαν όλα.. Τα θαυματάκια της είναι μαζί της και πολύ σύντομα θα είναι μια ολοκληρωμένη οικογένεια στο σπίτι τους..

 

Ακολούθησα κι εγώ τον ίδιο δρόμο και ελπίζω ο Θεός να με αξιώσει να φέρω εις πέρας αυτή την εγκυμοσύνη..

 

Sanna μου, κι εγώ αρκετές φορές σκεφτόμουν να εγκαταλείψω τον αγώνα.. Και πραγματικά πριν ξεκινήσουμε την τελευταία και τυχερή μας προσπάθεια το είχαμε πάρει ήδη απόφαση με το σύζυγο ότι ήταν η τελευταία μας φορά.. Μακάρι να είναι και η τυχερή μας..

 

Δεν σου μιλάω εκ του ασφαλούς μιας και πραγματικά ούτε εγώ θα είχα το κουράγιο ύστερα από 4 δικές μου εξωσωματικές και μια με δανεικά να ξαναπροσπαθήσω. Ψάξτο μέσα σου και αν δεις ότι πραγματικά δεν αντέχεις άστο... μην το πιέζεις γιατί όσο πιέζουμε αυτές τις καταστάσεις τόσο αποβαίνουν εις βάρος μας..

 

Είμαι σίγουρη ότι κάποτε θα καταλάβεις εάν και πότε είναι η κατάλληλη στιγμή να κάνεις μια ακόμη προσπάθεια..

 

Σας φιλώ όλες!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω οτι ανατριχιασα ειναι πολυ λιγο,ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ,με ολη την δυναμη της ψυχης μου σας ευχομαι κ τα 3 αντρακια σας να ειναι παντα γερα κ καλοτυχα,να παρουν το πεισμα κ την θεληση των γονιων τους.δεν ξερω την διαδικασια,σιγουρα ομως αξιζει την οποια ταλαιπορια.γρηγορη κ με το αλλο μωρακι σπιτι σας,για να ξανακλαψεις που θα παρει κ αυτον αγκαλια ο μεγαλος αδερφος,κ να ξανακλαψεις που θα τους βλεπεις κ τους 3 μαζι,κ ξανα ξανα.παντα να εχεις δακρυα χαρας,αλλωστε εχεις πολλες να παρεις..:-D:grin::-D

 

Σε ευχαριστω για τις ευχες σου!!:lol:

Ολη η ταλαιπωρια εχει ηδη αρχισει και ξεθωριαζει...

Αξιζει χιλιες φορες....Πιστη χρειαζεται και υπομονη...Ξερω πως τα λογια ειναι ευκολα αλλα επειδη το εζησα και περασα και εγω ωρες ατελειωτης αγωνιας, αμφισβητησης, απογοητευσης και πονου καταλαβαινω πως ειναι δυσκολο να πιστεψεις πως θα συμβει....Ομως τιποτα τελικα δεν ειναι ακατορθωτο...

 

Να σαι παντα καλα:-P:-P

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τη Βίλλυ μας προσωπικά και έζησα από πολύ κοντά όλη της την προσπάθεια από την αρχή, όλη της την αγωνία, όλη της την εγκυμοσύνη.. Είχε μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη αλλά τελικά βοήθησε ο Θεός και ξεπεράστηκαν όλα.. Τα θαυματάκια της είναι μαζί της και πολύ σύντομα θα είναι μια ολοκληρωμένη οικογένεια στο σπίτι τους..

 

 

Κοριτσακι μου γλυκο σε περιμενω στο σπιτι να ερθεις να δεις τα "κολοκυθακια" μου!!!:P:p

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

 

Είμαι καινούργια στο forum και ενώ εδώ και δύο χρόνια παρακολουθώ τα θέματα συζήτησης δεν είχα αποφασίσει να συμμετέχω πιο ενεργά. Τώρα όμως νιώθω πως μόνο εσείς που έχετε περάσει όσα κι εγώ μπορείτε να με βοηθήσετε στην απόφαση που έχω να πάρω.

Θέλω πολύ να ξαναγίνω μαμά μετά από 15 ολόκληρα χρόνια από την πρώτη μου εγκυμοσύνη. Μετά από 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, λόγω ηλικίας (42 ετών) αλλά και λόγω κακής ποιότητας ωαρίων σκέφτομαι σοβαρά στην επόμενη προσπάθεια να χρησιμοποιήσω δανεικά ωάρια. Το ζήτημα είναι ότι λόγω ηλικίας δεν υπάρχει πολύς χρόνος αλλά και δεν ξέρω σε ποιό κέντρο να απευθυνθώ για να έχω έστω κάποιες στοιχειώδεις πιθανότητες επιτυχίας. Θα σας ήμουν ευγνώμων αν από εμπειρία μου λέγατε σε ποιό κέντρο να απευθυνθώ που να έχει τράπεζα με ωάρια και σε ποιόν γιατρό.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

Είμαι καινούργια στο forum και ενώ εδώ και δύο χρόνια παρακολουθώ τα θέματα συζήτησης δεν είχα αποφασίσει να συμμετέχω πιο ενεργά. Τώρα όμως νιώθω πως μόνο εσείς που έχετε περάσει όσα κι εγώ μπορείτε να με βοηθήσετε στην απόφαση που έχω να πάρω.

Θέλω πολύ να ξαναγίνω μαμά μετά από 15 ολόκληρα χρόνια από την πρώτη μου εγκυμοσύνη. Μετά από 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, λόγω ηλικίας (42 ετών) αλλά και λόγω κακής ποιότητας ωαρίων σκέφτομαι σοβαρά στην επόμενη προσπάθεια να χρησιμοποιήσω δανεικά ωάρια. Το ζήτημα είναι ότι λόγω ηλικίας δεν υπάρχει πολύς χρόνος αλλά και δεν ξέρω σε ποιό κέντρο να απευθυνθώ για να έχω έστω κάποιες στοιχειώδεις πιθανότητες επιτυχίας. Θα σας ήμουν ευγνώμων αν από εμπειρία μου λέγατε σε ποιό κέντρο να απευθυνθώ που να έχει τράπεζα με ωάρια και σε ποιόν γιατρό.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

 

Γλυκό μου κορίτσι καλώς ήλθες στην παρέα μας..

 

Εύχομαι αφού το θέλεις τόσο πολύ να βοηθήσει ο Θεός και σύντομα να ξαναγίνεις μανούλα. Στο ερώτημά σου έχω να απαντήσω ότι όλα τα κέντρα εξωσωματικής ασχολούνται και με τη δωρεά ωαρίων.. Δυστυχώς τράπεζες ωαρίων δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, για το λόγο αυτό ο γιατρός με τον οποίο θα επιλέξεις να κάνεις την προσπάθειά σου θα προσπαθήσει να σου βρει δότρια που να μοιάζει ή να είναι κοντά στα χαρακτηριστικά σου και να προχωρήσει η ίδια σε κύκλο εξωσωματικής για να πάρετε τα ωάριά της τα οποία θα γονιμοποιηθούν με το σπέρμα του συζύγου σου..

 

Δεν θα σου προτείνω κάποιο κέντρο διότι νομίζω ότι πρέπει να αποφασίσεις ανεπηρέαστη.. Άλλωστε όλα τα κέντρα έχουν και επιτυχίες και αποτυχίες.. Θα σου πρότεινα πάντως να πας σε κάποιο γνωστό κέντρο αλλά όχι πολύ γνωστό..

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Και 2 μηνες μετα βρεθηκε η δοτρια....

Και 19 Δεκεμβριου καναμε την εμβρυομεταφορα...

Και ανημερα τα Χριτουγεννα εκανα τεστ στο σπιτι γιατι δε κρατιομουν...Θετικο!!!!

Και ο υπερηχος εδειξε 2 κουκιδες να ανβοσβηνουν στην οθονη:lol:

 

23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2012 ξαναεγινα μανουλα και το ονειρο μου εγινε πραγματικοτητα....

 

Και τωρα που σας γραφω ο ενας μου ο μικρουλης ειναι στο καλαθακι του και κοιμαται και το πιο μικρουλη μου ειναι στο μαιευτηριο και περιμενουμε να φτασει τα 2.500 κιλα για να ερθει στο διπλανο καλαθακι, διπλα στον διδυμουλη του!!

 

Εχω 3 γιους...!!!!

3 παληκαρακια....!!!

Ο μεγαλος μου ειναι πλεον 15 χρονων...Και ο αδερφουλης του χωραει στην παλαμη του...Οταν τον φεραμε σπιτι και ο μεγαλος τον πηρε αγκαλια εκλαψα οσο ποτε αλλοτε στη ζωη μου...Αυτη η σκηνη σημανε το τελος μιας εποχης και την αρχη μιας αλλης...Ομορφοτερης...Καλυτερης...

 

Και ειμαι η πιο ευτυχισμενη γυναικα στον κοσμο!!:-P:-P

 

 

Θελω να ευχηθω σε ολα τα κοριτσια καλη επιτυχια και να σας πω οτι σας διαβαζω και σας σκεφτομαι συνεχεια....

Ευχομαι μεχρι το τελος του 2012 ολες οι κοιλιτσες να φουσκωσουν...

 

 

Μας γλύκανες τη μέρα Βίλλυ μου! Να σου ζήσουν τα αντράκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Δομνίνα μου,

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να κρατήσεις γρήγορα στην αγκαλιά σου το μωράκι σου που είναι καθ΄οδόν. Το ζήτημα με τον τελευταίο μου γιατρό είναι πως τον είδα σκεπτικό με το ζήτημα μιας δεύτερης εγκυμοσύνης με δανεικά ωάρια λόγω της ύπαρξης του πρώτου μου παιδιού. Εγώ μέσα μου έχω πάρει την απόφαση μου αλλά δεν θέλω να προχωρήσω με έναν γιατρό που μου θέτει ηθικά διλήμματα και μου δημιουργεί αμφιβολίες. Αν δεν πιστεύει και αυτός σε αυτό που γίνεται πως να πιστέψω και εγώ. Ή ακόμα χειρότερα πως να πείσω τον άντρα μου. Τέλος πάντων πολύ δύσκολη η κατάσταση.

 

Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία σε όλες μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

 

Είμαι καινούργια στο forum και ενώ εδώ και δύο χρόνια παρακολουθώ τα θέματα συζήτησης δεν είχα αποφασίσει να συμμετέχω πιο ενεργά. Τώρα όμως νιώθω πως μόνο εσείς που έχετε περάσει όσα κι εγώ μπορείτε να με βοηθήσετε στην απόφαση που έχω να πάρω.

Θέλω πολύ να ξαναγίνω μαμά μετά από 15 ολόκληρα χρόνια από την πρώτη μου εγκυμοσύνη. Μετά από 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, λόγω ηλικίας (42 ετών) αλλά και λόγω κακής ποιότητας ωαρίων σκέφτομαι σοβαρά στην επόμενη προσπάθεια να χρησιμοποιήσω δανεικά ωάρια. Το ζήτημα είναι ότι λόγω ηλικίας δεν υπάρχει πολύς χρόνος αλλά και δεν ξέρω σε ποιό κέντρο να απευθυνθώ για να έχω έστω κάποιες στοιχειώδεις πιθανότητες επιτυχίας. Θα σας ήμουν ευγνώμων αν από εμπειρία μου λέγατε σε ποιό κέντρο να απευθυνθώ που να έχει τράπεζα με ωάρια και σε ποιόν γιατρό.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

niovi42.. εχεις πολυ χρονο ακομα μπροστα σου και δεν πρεπει να σε πιανει αγχος πανω σε αυτο το θεμα..αγχος θα μπορουσες να εχεις αν ακανες με δικα σου ωαρια.Εχεις χρονια μπροστα σου ακομα και σαφως οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι πολυ μεγαλες με δανεικα.Νομιζω οτι καλως ο γιατρος σου θετει καποια θεματα , ωστε να πας τελειως συνειδητα και αποφασισμενη στα δανεικα.Θα συμφωνησω και εγω με την domnina για το μεγεθος του κεντρου και καλα ειναι να εχεις προσωπικη επαφη να δεις ποιος γιατρος σου παει...

Link to comment
Share on other sites

Δομνίνα μου,

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να κρατήσεις γρήγορα στην αγκαλιά σου το μωράκι σου που είναι καθ΄οδόν. Το ζήτημα με τον τελευταίο μου γιατρό είναι πως τον είδα σκεπτικό με το ζήτημα μιας δεύτερης εγκυμοσύνης με δανεικά ωάρια λόγω της ύπαρξης του πρώτου μου παιδιού. Εγώ μέσα μου έχω πάρει την απόφαση μου αλλά δεν θέλω να προχωρήσω με έναν γιατρό που μου θέτει ηθικά διλήμματα και μου δημιουργεί αμφιβολίες. Αν δεν πιστεύει και αυτός σε αυτό που γίνεται πως να πιστέψω και εγώ. Ή ακόμα χειρότερα πως να πείσω τον άντρα μου. Τέλος πάντων πολύ δύσκολη η κατάσταση.

 

Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία σε όλες μας

 

Το παιδί σαφώς και δεν θα μάθει τίποτε.. Όλο αυτό θα πρέπει να κρατηθεί αυστηρά μεταξύ σας.. εσύ, ο άνδρας σου και ο εκάστοτε γιατρός σου θα το ξέρετε και μόνο διότι πολλοί καλοθελητές υπάρχουν..

 

Οι άνδρες από τη στιγμή που το σπέρμα τους θα γονιμοποιήσει τα ωάρια και το παιδί θα είναι βιολογικά δικό τους δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα.. πίστεψέ με.. Ο δικός μου, που έχει ήδη ένα βιολογικό δικό του παιδί από τον πρώτο του γάμο αμέσως δέχθηκε να πάρουμε δανεικά ωάρια.. Ενώ για δανεικό σπέρμα (που αυτός είχε το μεγαλύτερο πρόβλημα) μου έβγαλε την ψυχή και ναι δεν είπε...

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί σαφώς και δεν θα μάθει τίποτε.. Όλο αυτό θα πρέπει να κρατηθεί αυστηρά μεταξύ σας.. εσύ, ο άνδρας σου και ο εκάστοτε γιατρός σου θα το ξέρετε και μόνο διότι πολλοί καλοθελητές υπάρχουν..

 

Οι άνδρες από τη στιγμή που το σπέρμα τους θα γονιμοποιήσει τα ωάρια και το παιδί θα είναι βιολογικά δικό τους δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα.. πίστεψέ με.. Ο δικός μου, που έχει ήδη ένα βιολογικό δικό του παιδί από τον πρώτο του γάμο αμέσως δέχθηκε να πάρουμε δανεικά ωάρια.. Ενώ για δανεικό σπέρμα (που αυτός είχε το μεγαλύτερο πρόβλημα) μου έβγαλε την ψυχή και ναι δεν είπε...

 

Και, συγγνώμη που θα ρωτήσω, τελικά τί έγινε?????

Link to comment
Share on other sites

Και 2 μηνες μετα βρεθηκε η δοτρια....

Και 19 Δεκεμβριου καναμε την εμβρυομεταφορα...

Και ανημερα τα Χριτουγεννα εκανα τεστ στο σπιτι γιατι δε κρατιομουν...Θετικο!!!!

Και ο υπερηχος εδειξε 2 κουκιδες να ανβοσβηνουν στην οθονη:lol:

 

23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2012 ξαναεγινα μανουλα και το ονειρο μου εγινε πραγματικοτητα....

 

Και τωρα που σας γραφω ο ενας μου ο μικρουλης ειναι στο καλαθακι του και κοιμαται και το πιο μικρουλη μου ειναι στο μαιευτηριο και περιμενουμε να φτασει τα 2.500 κιλα για να ερθει στο διπλανο καλαθακι, διπλα στον διδυμουλη του!!

 

Εχω 3 γιους...!!!!

3 παληκαρακια....!!!

Ο μεγαλος μου ειναι πλεον 15 χρονων...Και ο αδερφουλης του χωραει στην παλαμη του...Οταν τον φεραμε σπιτι και ο μεγαλος τον πηρε αγκαλια εκλαψα οσο ποτε αλλοτε στη ζωη μου...Αυτη η σκηνη σημανε το τελος μιας εποχης και την αρχη μιας αλλης...Ομορφοτερης...Καλυτερης...

 

Και ειμαι η πιο ευτυχισμενη γυναικα στον κοσμο!!:-P:-P

 

 

Θελω να ευχηθω σε ολα τα κοριτσια καλη επιτυχια και να σας πω οτι σας διαβαζω και σας σκεφτομαι συνεχεια....

Ευχομαι μεχρι το τελος του 2012 ολες οι κοιλιτσες να φουσκωσουν...

 

βιλλυ μου να χαιρεσαι τα παλικαρακια σου και τα 3!!! χαρηκα πολυ για την ομαλη εκβαση της ομορφης προσπαθειας σου!! να ειστε παντα χαρουμενοι και να ζησετε ευτυχισμενοι:D!!!

εχεις ενα μαγικο τροπο να κανεις τους αλλους να αισθανονται οπως εσυ...

μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι "ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!"

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και, συγγνώμη που θα ρωτήσω, τελικά τί έγινε?????

 

Πήραμε δανεικά ωάρια τα οποία γονιμοποιήσαμε με το δικό του σπέρμα και τώρα είμαι έγκυος 7 εβδομάδων..

 

Αλλά για να καταλάβεις πόσο μεγάλο πρόβλημα σπέρματος έχουμε από τα 12 ωάρια γονιμοποιήθηκαν τα 8, προχωρήσανε τα 3 σε βλαστοκύστες και από αυτά τα 3 μόνο η 1 ήταν καλή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βιλλυ μου να χαιρεσαι τα παλικαρακια σου και τα 3!!! χαρηκα πολυ για την ομαλη εκβαση της ομορφης προσπαθειας σου!! να ειστεπαντα χαρουμενοι και να ζησετε ευτυχισμενοι:D!!!

εχεις ενα μαγικο τροπο να κανεις τους αλλους να αισθανονται οπως εσυ...

μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι "ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!"

 

Κοπελα μου γλυκια σε ευχαριστω παρα πολυ...!!!

Ησουν κοντα μου ολον τον καιρο και σε καθε αγωνια μου ειχες παντα μια καλη κουβεντα...Και μια ευχη, ολα να πανε καλα...Και πηγαν, Δοξα τον Θεο..!!!

Να εισαι παντα καλα και να χαιρεσαι τα αγγελουδια σου...!!:P:p

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Linaki γλυκο μου κοριτσακι πολυ στεναχωρηθηκα, πραγματικα δεν το περιμενα αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα πετυχεις το στοχο σου γιατι εισαι ενας πολυ θετικος ανθρωπος που ξερεις να αντιμετωπιζεις και να χειριζεσαι τις αποτυχιες. Σου ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου η επομενη προσπαθεια να ειναι και η τυχερη σου!

Βιλλυ πργματικα μας συγκινησες να χαιρεσαι τα αγγελουδια σου.

Domnina ολα καλα σου ευχομαι κοπελα μου να εχεις μια τελειομηνη και απολαυστικη εγκυμοσυνη.

Φιλακια πολλα σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Linaki γλυκο μου κοριτσακι πολυ στεναχωρηθηκα, πραγματικα δεν το περιμενα αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα πετυχεις το στοχο σου γιατι εισαι ενας πολυ θετικος ανθρωπος που ξερεις να αντιμετωπιζεις και να χειριζεσαι τις αποτυχιες. Σου ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου η επομενη προσπαθεια να ειναι και η τυχερη σου!

Βιλλυ πργματικα μας συγκινησες να χαιρεσαι τα αγγελουδια σου.

Domnina ολα καλα σου ευχομαι κοπελα μου να εχεις μια τελειομηνη και απολαυστικη εγκυμοσυνη.

Φιλακια πολλα σε ολες!

Σε ευχαριστω Ελπιδα μου..!!:-P

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Δυστυχώς ο δικός μου σύζυγος φαινεται να κάνει δεύτερες σκέψεις για το θέμα αυτό και γι αυτό θα ήθελα ο γιατρός να μπορεί με επιχειρήματα να του αποδείξει πως η απόφαση είναι σωστή (όταν φυσικά έχουν εξαντληθεί όλες οι άλλες δυνατότητες που είχαμε). Από εβδομάδα που θα επισκεφτώ τον γιατρό μου και αφού του ανακοινώσω πως για μένα πρόκειται για μια ειλημμένη απόφαση θα δω τι θα μου πει. Δομνίνα μου, φαίνεσαι θετικός και καλός άνθρωπος και είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε κατ΄ευχήν. Άλλωστε μια τέτοια επιτυχία από την Βίλλυ δεν μπορεί παρά να μας επηρεάσει όλες θετικά.

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα....πίσω στην Αθήνα, πίσω στην πραγματικότητα!

Να καλωσορίσω τα νέα μέλη και να πω στην Νιόβη ότι οι άντρες δεν είναι το ίδιο ανοιχτόμυαλοι με τις γυναίκες....επίσης δεν βιώνουν την ανάγκη της πατρότητας ίδια με την ανάγκη της μητρότητας που βιώνουμε εμείς.

 

Εγώ προς το παρόν αναβάλλω κάθε κίνηση, ούτε τους γιατρούς θέλω να πάρω τηλέφωνο, ούτε πολλές λεπτομέρειες ζητάω να μάθω για την αποβολή μου!

Προς το παρόν το έχω ρίξει στην παλαβή αλλά θα ήθελα να μου έλυνε κάποιος την απορία του ΓΙΑΤΙ....ξέρω ότι λέω σαχλαμάρες, ποτέ δεν θα μαθω γιατί μου το πήρε τόσο απότομα και επίσης ποτέ δεν θα μάθω γιατί μου το έδωσε αφού ήταν να μου το πάρει.

 

Μόλις βρω την δύναμη και το κουράγιο θα πάω στον γιατρό. Προς το παρόν περιμένω να αδιαθετήσω....3 κύκλους του είπαν του άντρα μου.

 

Παίρνω ήδη 2 λευκά ciclacur για να παχύνει το ενδομήτριο....

 

Domnina σου εύχομαι μια ευχάριστη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, ξερει καμια που οφειλεται αυτο το συνδρομο της ωοθηκικης ανεπαρκειας; Ειμαι 36 ετων και δεν καταφερα να φτασω στην εμβρυομεταφορα,αφου δεν ανταποκριθηκα στα φαρμακα. Εκανα 3 ωαρια, τα οποια δεν γονιμοποιηθηκαν (με αριστο σπερμα).Ο γιατρος μου μιλησε για ΠΩΑ κ για φυσικους κυκλους. Εχω φτασει να ζηλευω τις γυναικες που φτανουν στην εμβρυομεταφορα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, ξερει καμια που οφειλεται αυτο το συνδρομο της ωοθηκικης ανεπαρκειας; Ειμαι 36 ετων και δεν καταφερα να φτασω στην εμβρυομεταφορα,αφου δεν ανταποκριθηκα στα φαρμακα. Εκανα 3 ωαρια, τα οποια δεν γονιμοποιηθηκαν (με αριστο σπερμα).Ο γιατρος μου μιλησε για ΠΩΑ κ για φυσικους κυκλους. Εχω φτασει να ζηλευω τις γυναικες που φτανουν στην εμβρυομεταφορα.

 

Ersa καλησπέρα!

Κάθε ιστορία έχει τον δικό της πόνο. Εσύ ζηλεύεις τις γυναίκες που φτάσανε στην εμβρυομεταφορά εγώ λέω γιατί να πιάσει αφού έφυγε και πάει λέγοντας.

 

Ελπίζω κάποια κοπέλα εδώ να σε βοηθήσει μιας και εγώ είμαι άλλη περίπτωση και σύντομα να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου.

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Δυστυχώς ο δικός μου σύζυγος φαινεται να κάνει δεύτερες σκέψεις για το θέμα αυτό και γι αυτό θα ήθελα ο γιατρός να μπορεί με επιχειρήματα να του αποδείξει πως η απόφαση είναι σωστή (όταν φυσικά έχουν εξαντληθεί όλες οι άλλες δυνατότητες που είχαμε). Από εβδομάδα που θα επισκεφτώ τον γιατρό μου και αφού του ανακοινώσω πως για μένα πρόκειται για μια ειλημμένη απόφαση θα δω τι θα μου πει. Δομνίνα μου, φαίνεσαι θετικός και καλός άνθρωπος και είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε κατ΄ευχήν. Άλλωστε μια τέτοια επιτυχία από την Βίλλυ δεν μπορεί παρά να μας επηρεάσει όλες θετικά.

 

Φιλιά

 

Νιοβη μου καλημερα!!

Ευχομαι ο συζυγος σου να σε καταλαβει και να συμφωνησει με την αποφαση σου..φυσικα εννοειται πως θα εχετε εξαντλησει ολες τις αλλες πιθανοτητες και δυνατοτητες πριν προχωρησετε στη λυση των δανεικων...Οι αντρες δυσκολευονται συνηθως πιο πολυ σε αυτες τις αποφασεις απο εμας..Καμια ομως γυναικα δε θα προχωρουσε σε αυτη τη λυση αν μπορουσε να κανει και αλλιως..Μιλησε του και εξηγησε του με ηρεμια και με αγαπη πως νοιωθεις..Και ειμαι σιγουρη πως θα σε καταλαβει..Και ευχομαι ολα να σου πανε οχι απλα καλα, αλλα τελεια!!!:-P

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, ξερει καμια που οφειλεται αυτο το συνδρομο της ωοθηκικης ανεπαρκειας; Ειμαι 36 ετων και δεν καταφερα να φτασω στην εμβρυομεταφορα,αφου δεν ανταποκριθηκα στα φαρμακα. Εκανα 3 ωαρια, τα οποια δεν γονιμοποιηθηκαν (με αριστο σπερμα).Ο γιατρος μου μιλησε για ΠΩΑ κ για φυσικους κυκλους. Εχω φτασει να ζηλευω τις γυναικες που φτανουν στην εμβρυομεταφορα.

Ersa το φαινόμενο ΠΩΑ φείλεται ή σε κληρονομικότηταο ή σε αυτοανοσο νοσιμα ή σε χειρουργική αφαίρεση μέρους των ωοθηκων ή σε χημειοθεραπεία.

Όμως το ότι δεν ανταποκρίθηκες στα φάρμακα δεν σημαίνει απαραίτητα ΠΩΑ .FSH LH E2 δεύτερης μέρας του κύκλου και AMH καθώς και ένα υπερηχογραφιμα όπου μετράει το μέγεθος των ωοθηκων καλύτερα στο πρώτο μισό του κύκλου θα σου πει καλύτερα αν είσαι όντως σε ΠΩΑ. Ελπίζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω.

Λινακι που θα παει, θα σου κατσει, δεν μπορει...

Sanna, η ΑΜΗ μου ειναι κατω απο 1 και η fsh καλη. Εχω hasimoto κ θυροειδη 10, αν εννοεις αυτο αυτοανοσο. Για τη μετρηση ωουηκων δεν εχω ακουσει ποτε κατι, αλλα θα ρωτησω τον εξσωματικο... Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...