Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Θα παρέμβω λίγο στη συζήτηση για να πω ότι :

 

α) Ξύρισμα μπορεί να γίνει με καθρεφτάκι 

και

β) Οποια κάνει καισαρική δεν έχει λόγο να έχει φροντίσει για ξύρισμα 

 

Επισης, αυτό με την πρόωρη αναχώρηση είναι καινούριο; Γέννησα πριν 5 και 3 χρόνια στο ΙΑΣΩ με καισαρικές και δεν τέθηκε τέτοιο ζήτημα.

 

Αν και θεωρώ ότι ακόμα και στην καισαρική η τέταρτη διανυκτερευση είναι περιττή. Ειδικά στο δεύτερο παιδί που μπήκα προγραμματισμένα και γέννησα πρωί, μου φάνηκε αιώνας μέχρι τελικά να βγω από το μαιευτηριο. Αν μου είχαν πει να φύγω μια μέρα νωρίτερα θα το είχα κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με καθρεφτακι προσπαθησα κι εγω πριν λιγες μερες που ειχα να κανω μια εξεταση και δεν τα καταφερα και πολυ καλα... Με πιεζει αρκετα το ενα το μωρο που ειναι χαμηλα και δεν μπορω να σκυψω ουτε καν ελαφρως. Εκτος αν αλλαξει θεση στην πορεια και διευκολυνθω. Αν οχι, θα απευθυνθω αναγκαστικα στον αντρα μου.

Για την καισαρικη το ρωτησα γιατι υπεθεσα πως δεν θα χρειαζεται, αλλα μου ειπε η μαια πως πρεπει να γινει και καθε περιπτωση.

Ας φευγει νωριτερα οποια γυναικα θεωρει πως νιωθει καλα, αλλα ας πληρωνει και λιγοτερα. Τι νεα κολπα ειναι αυτα;!

Θα σας πω κοριτσια μετα τη γεννα για τις εμπειριες μου.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Georgia μην το ψαχνεις παντου εκμεταλευση και αδιαφορια.Αυτο που λες με τις μερες το εκαναν σε κολλητη μου και στην κουμπαρα μου μετα απο φυσιολογικο τοκετο τις εδιωξαν μια μερα νωριτερα απο το ΜΗΤΕΡΑ.Και γω θυμαμαι οταν εκανα τις υστεροσκοπησεις στο ΛΗΤΩ εγραφε μια μερα νοσηλεια και η πραγματικοτητα ηταν μια ωρα παραμονη και αυτη ουτε καν σε δωματιο ,παντως με ειχαν ξυρισει οι νοσηλευτριες και προσεκτικα μαλιστα.Σε διωχνουν αρων αρων για να μην εχουν φορτο εργασιας αλλα δηλωνουν οσες μερες δικαιολογει το ταμειο για να τα περνουν απο εκει.Οσο για το προσωπικο ηταν αδιαφορο τις καλες μερες που και περισσοτερα επαιρναν και κατι περιμεναν και  απο μας τωρα που παιρνουν ψιχουλα τι περιμενεις;Λες και φταιμε σε κατι εμεις.

Καλα θα κανεις να ζητησεις να κατσεις ολες τις μερες που δικαιουσαι γιατι πρεπει ν'αναρωσεις και να ξεκουραστεις απο τον τοκετο γιατι στο σπιτι σε περιμενει διπλος κοπος με δυο μωρα συν οτι θα εισαι καινουργια μανουλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια

Εγω στο ιασω πηγαινα οταν εκανα τις ενεσεις για την εξωσωματικη

Μου τις εκαναν εκει

Βασικα το θεωρω ξενοδοχειο πολυτελειας

Στο ιασω περιμενα στην αιθουσα με τις επιτοκες μεχρι να βρεθει ατομο να μου κανει την ενεση

Απο καποια περιστατικα που ειδα δεν εχω καλες εντυπωσεις αλλα ειναι καθαρα δικη μου προσωπικη αποψη αυτο:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια και καλη εβδομάδα.

Εχετε δικιο κορίτσια. Εγω στο ΙΑΣΩ ειχα κανει τη διαγνωστικη υστεροσποπηση και δεν με ξυρισαν. Ουτε μου ειχαν ζητησει να το εχω κανει. Ό,τι να 'ναι δηλαδη. Ευτυχως που ημουν πολυ περιποιημενη ουτως ή άλλως. Τι να κανουμε; Ζουμε στη Γκιουρολαντ που ελεγε και ενας συγχωρεμενος προισταμενος μου...

Εσεις καλα; Πως τα πατε;

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/2/2018 at 12:30 ΜΜ, elpida2016 είπε:

Kalimera sas koritsia,

 

Sas parakoloutho kero alla tora molis vrika to kouragio kai tin sxetiki diathesis na grapso.

Efxomai katarxas kali epituxia se ola ta koritsia kai na min to vazoun kato.

Emena I istoria mou einai oti vriskomai sti fasi tis 3is mallon apotiximenis eksosomatikis.

Tin 1 Martiou prepei na pao na kano ematologiki gia xoriaki.

Epiksa sta farmaka dil 300 mg puregon gia 13 imeres me apotelesma 5 oothilakia apo ta opia ta 4 eixan oaria.

Apo ta tessera monon to 1 itan orimo.

Kserei kamia ti simenei orimo oario?

Na sa po oti ton Ioulio tha kleiso ta 41.

Meno eksoteriko kai den exoun megali ebireia edo se ivf.

Exo arxisei kai skeftome ta daneiaka alla me fovizei kata mia enneia an diladi ginontai oi sosti elegxi kai eksetaseis stis dotries...Mipos ipervalo?????

Tora giati pistevo oti exei apotuxei I prospatheia afti einai giati mou evalan mono 1 emruo 2 imeron kai giati 3 meres meta gia 1-2 meres pethena apo ponous periodou opos kai me tis proigoumenes apotuxies.

Stis proigoumenes apotuxies I periodos mou irthe 4 meres prin kano tin xoriaki me tou idious edonous ponous...

Tora skeftomai na ertho Ellada gia prospatheia me ton kurio Kanaka. Exei kamia ebeireia?

 

Efxaristo polu!!!!

Εlpida2016  καλημέρα! Τωρα ειδα το μνμ σου .Δεν ξέρω τι έκανες τελικα΄αν ήρθες Ελλάδα απλά ήθελα να σου πω τη δική μου εμπειρία.

Εκανα 2 προσπάθειες με δικά μου ωάρια και δεν απέδωσαν. Μετά άλλαξα γιατρό και πήγα στον κ.Κανακά όπου έμεινα έγκυος με την πρώτη με δανεικά όμως εγώ είμαι 45 .. .Ως γιατρός αλλά και ως άνθρωπς είναι εξαιρετικός , θα σου έλεγα να τον εμπιστευθείς! Πάντως προσπάθησε πρώτα με δικά σου ωαρια με φυσικό κύκλο, νομίζω έχεις πολλες ελπίδες .

(ΚΙ εγώ εάν είχα ξεκουνηθεί 4-5 χρονάκια πριν δεν θα κατέληγα με δανεικά !)

Καλή επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις! Πάντως να ξέρεις ότι στην Ελλάδα είμαστε πολύ μπροστά σε ivf.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια ελπιζω ολες καλα.

Εγω δεν εχω νεα οποτε και γι αυτο δεν γραφω.

Ο Κανακας ειναι ο γιατρος τηςφιλης μου η οποια βεβαια απεκτησε 3 παιδια φυσιολογικα οποτε δεν τον ξερει ως εξωσωματικο.

Μου ειπε ομως οτι ειναι εξαιρετος ανθρωπος κι επειδη τον εβλεπε στο κεντρο του της εκανε πολυ θετικη εντυπωση ο τροπος που αντιμετωπιζε τις ασθενεις του ζεστα και ανθρωπινα.

Ειχα κλεισει ραντεβου μαζι του αλλα δεν πηγα γιατι η ενδοκρινολογος μου με εστειλε στο δημοσιο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Γεωργια μου,τι κανεις,πως ειναι τα δυο ζουζουνακια?Γεια σου Ψιψινελα,Χριστια,Τια85 και γενικοτερα γεια σε ολες.Εμεις πηγαμε στον Τσιριγ.,ιδιαιτερος ανθρωπος.Για πρωτη φορα εκανα τρισδιαστατο υπερηχο και εμαθα για μια ιδιαιτεροτητα της μητρας μου(Πολυ βασικη).Προς το παρον θα παμε με τα δικα μου ωαρια,συνεστησε στον συζυγο μου καποια φαρμακα και μετα ελεγχο για το στιγμα,για εμενα απο την ηλεκτροφωσφωρηση ηταν καθετος οτι δεν υπαρχει καμια ενδειξη για στιγμα.Φυσικα πολυ φτωχεια σε ωαρια,θα κανουμε ομως μια προσπαθεια με φαρμακα και ελπιζουμε.Ευχομαι να πανε ολα καλα,αν και κρατω μικρο καλαθι,αυτη την φορα.Η προταση του ηταν σκεφτειτε το ψυχολογικο και το οικονομικο κομματι,και αν μπορειτε να το αντεξετε,αξιζει μια προσπαθεια με φαρμακα.Προφανως ειδε την απογοητευση και την κουραση μας.Δεν ξερω αν ειναι κατακριτεο,αλλα δεν αντεχουμε αλλο,ενας χρονος φυσικοι και αποτελεσμα μηδεν.Αν και τωρα δεν παει καλα παμε με δανεικα.Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο και πως νοιωθετε εσεις,αλλα δεν με πειραξε που το ακουσα.Καθε μερα βλεπω παιδια,λογω επαγγελματος στο 70 τοις εκατο βαρια αρρωστα παιδια (αυτιστικα και ψυχωσικα),που αναπτυσσω καποια σχεση επικοινωνιας μαζι τους.Δεν θα επερνα καν δανεικα,αν μπορουσα να υιοθετησω και ο γιατρος και ο αντρας μου συξυλοι.Ο αντρας μου ειπε να παμε και με δανεικο σπερμα.Και φυσικα δεν μπορω να δεχτω τον λογο που μου το προτεινε.Μηπως εχω θεμα και δεν το εχω καταλαβει?Τι λετε ως γυναικες και ως μητερες?Συγνωμη αν σας κουρασα.Ευχομαι σε ολες οι επιθυμιες να γινουν πραγματικοτητα.Φιλια

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nota78 said:

Γεια σου Γεωργια μου,τι κανεις,πως ειναι τα δυο ζουζουνακια?Γεια σου Ψιψινελα,Χριστια,Τια85 και γενικοτερα γεια σε ολες.Εμεις πηγαμε στον Τσιριγ.,ιδιαιτερος ανθρωπος.Για πρωτη φορα εκανα τρισδιαστατο υπερηχο και εμαθα για μια ιδιαιτεροτητα της μητρας μου(Πολυ βασικη).Προς το παρον θα παμε με τα δικα μου ωαρια,συνεστησε στον συζυγο μου καποια φαρμακα και μετα ελεγχο για το στιγμα,για εμενα απο την ηλεκτροφωσφωρηση ηταν καθετος οτι δεν υπαρχει καμια ενδειξη για στιγμα.Φυσικα πολυ φτωχεια σε ωαρια,θα κανουμε ομως μια προσπαθεια με φαρμακα και ελπιζουμε.Ευχομαι να πανε ολα καλα,αν και κρατω μικρο καλαθι,αυτη την φορα.Η προταση του ηταν σκεφτειτε το ψυχολογικο και το οικονομικο κομματι,και αν μπορειτε να το αντεξετε,αξιζει μια προσπαθεια με φαρμακα.Προφανως ειδε την απογοητευση και την κουραση μας.Δεν ξερω αν ειναι κατακριτεο,αλλα δεν αντεχουμε αλλο,ενας χρονος φυσικοι και αποτελεσμα μηδεν.Αν και τωρα δεν παει καλα παμε με δανεικα.Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο και πως νοιωθετε εσεις,αλλα δεν με πειραξε που το ακουσα.Καθε μερα βλεπω παιδια,λογω επαγγελματος στο 70 τοις εκατο βαρια αρρωστα παιδια (αυτιστικα και ψυχωσικα),που αναπτυσσω καποια σχεση επικοινωνιας μαζι τους.Δεν θα επερνα καν δανεικα,αν μπορουσα να υιοθετησω και ο γιατρος και ο αντρας μου συξυλοι.Ο αντρας μου ειπε να παμε και με δανεικο σπερμα.Και φυσικα δεν μπορω να δεχτω τον λογο που μου το προτεινε.Μηπως εχω θεμα και δεν το εχω καταλαβει?Τι λετε ως γυναικες και ως μητερες?Συγνωμη αν σας κουρασα.Ευχομαι σε ολες οι επιθυμιες να γινουν πραγματικοτητα.Φιλια

Νοτα μου καλησπερα. Ο αδερφος μιας φιλης μου ειναι με ειδικες αναγκες και βλεποντας την φροντιδα που χρειαζεται κ την αγωνια για το τι θα απογινει οταν φυγουν οι γονεις τους, η αποφαση για τα δανεικα που θα ειναι πιο νεα κ πιο υγιη , ειναι ευκολη. Εχω ωαρια αλλα γιατι να περασω ξανα το αγχος των ποσα θα κανω ποσα θα γονιμοποιηθουν ποσα βλαστοκυστες ;

Ειχα μια παλλιδρομη . στειλαμε το εμβρυο για χρωμοσωμικη εξεταση αλλα ουτε αυτο δεν εγινε σωστα. Κπιταξαν μονο συγκεκριμενα ζευγη που προκαλουν συνδρομα οπως το νταουν αλλα απο κοντα ο γεννετιστης μου ειπε οτι λογω ηλικιας μπορει να υπηρχε τριπλοειδια μονοπλοειδια σε καποιο αλλο ζευγος χρωμοσωματων. Να περασω λοιπον τοσο αγχος κ το παιδι μου να παλλινδρομησει ή να ανακαλυψω αργοτερα οτι εχει προβλημα; οχι ευχαριστω! Καλυτερα δανεικα κ μην πω οτι θα ηθελα κ σπερμα απο νεο αγορι κ οχι απο τον ανω των 50 με ενα μικροελαττωματακι στον καρυοτυπο του, συζυγο μου

Link to comment
Share on other sites

Ψιψινελα,ειναι πραγματικα καθημερινος ο αγώνας και η αγωνία των ατόμων με κινητικα και των συνοδων τους και τεραστια και η συναισθηματικη εξαρτηση.Επισης νομιζω οτι αγγιξες με αυτο που σου συνεβη τον μεγαλυτερο μου εφιαλτη,εγω ειχα πριν σχεδον τρια χρονια μια αποβολη σε φυσικη συλληψη χωρις καμια επιστημονικη εξηγηση απο τον τοτε γυναικολογο μου.Λυπαμαι πολυ  για εσενα,για εμενα και για ολες μας που βιωνουμε τοσο τραγικες καταστασεις συναισθηματικα και σωματικα.

Εμας ο καρυοτυπος ειναι οκ και των δυο,αλλα ακομη και αυτο δεν λεει κατι.Απλα πιστευω οτι οσυζυγος μου και μου το εχει πει,φοβαται γιατι στο οικειο περιβαλλον,υπαρχει ατομο με καποιο θεμα(σκληρυνση κατα πλακας .Ισως δεν ξερω,το να πω στον εαυτο μου οτι δεν προσπαθησα μια δευτερη φορα με αλλον γιατρο,αφου η πρωτη εμβρυομεταφορα ηταν μια ασχημη εμπειρια για εμενα και φευγοντας ηξερα το οτι δεν θα ειχα θετικη χωριακη,ειναι κατι που δεν θα μπορω να διαχειριστω στο μελλον.Πες το οπως θες,ενοχες προς εμενα και τον αντρα μου.Σιγουρα δεν ειναι ματαιοδοξια πιστευω ,γιατι εχω κοιταξει οτιδηποτε αφορα την υιοθεσια και λυπαμαι αλλα στην Ελλαδα ειναι αδυνατη και ειναι τοσο κριμα,γιατι τα πρωτα ετη ειναι τα σημαντικοτερα για την ψυχοσυναισθηματικη εξελιξη ενος παιδιου και την μη ιδρυματοποιηση του και αλλα πολλα.Τελοσπαντων σημασια εχει οντως να ειναι γερα και δυνατα τα παιδια μας,οχι γιατι αν δεν ειναι, η μανα τα αγαπα λιγοτερο!!!Και κοριτσια θα σας πω κατι που το βιωνω καθημερινα,νοιωθω μητερα εδω και χρονια καθε φορα που βοηθω ενα απο τα παιδια,Και ειμαστε ολες μητερες με την μητρικη θεση που παιρνουμε απεναντι τους ακομη και γιατι τα φανταζομαστε τοσο και γιατι η επιθυμια μας ειναι τοσο μεγαλη για αυτα.Και Ψιψινελα ας ειναι με  δικο μας γενετικο υλικο,δανεικο,υιοθετημενο  δεν εχει καμια σημασια.Ευχη για ολες μας!Φιλια

 

Link to comment
Share on other sites

Nota μου θα συμφωνήσω με την psipsinela. Κι εμεις ειχαμε καλους καρυοτυπους, αλλα τα έμβρυα που παραγονταν ηραν όλα με ανωμαλιες. Οποτε κι εμεις αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με δανεικά. Όσο για την υιοθεσια, ναι ειναι δύσκολη στην Ελλδα, αλλά η αναδοχή γίνεται ευκολότερα και στην πορεια υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να γινει και υιοθεσια. Ειχα δει προσφατα μια εκπομπη, νομιζω η 360°, όπου αναφεροταν όλη η διαδικασία.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Γεωργία μου,πώς είσαι?Απ'οτι διαβάζω εχεις μπει στην τελικη ευθεία και κοιτάς τα της γέννας.Ολα θα πανε καλα.Το ξερουμε οτι ο καρυοτυπος λεει μονο αν υπαρχουν ολα τα χρωμοσωματα και αν υπαρχει μετατοπιση και προφανως φταιει οτι και τα δικα μου εμβρυα εχουν ανωμαλιες.Απλα ειπαμε να δωσουμε αλλη μια ευκαιρια,μιας και μια εμβρυομεταφορα εχουμε κανει και αυτη ηταν ενας εφιαλτης.Ευχομαι να παει καλα,αλλιως δανεικα.Πιστεψε με λογω του οτι ειμαι σε χωρο με παιδια και η αναδοχη στο να γινει υιοθεσια ειναι δυσκολη.Αλλα ας ελπισουμε οτι θα τα καταφερουμε.Οτι καλυτερο σε ολες μας.Φιλια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , nota78 είπε:

Γεια σου Γεωργία μου,πώς είσαι?Απ'οτι διαβάζω εχεις μπει στην τελικη ευθεία και κοιτάς τα της γέννας.Ολα θα πανε καλα.Το ξερουμε οτι ο καρυοτυπος λεει μονο αν υπαρχουν ολα τα χρωμοσωματα και αν υπαρχει μετατοπιση και προφανως φταιει οτι και τα δικα μου εμβρυα εχουν ανωμαλιες.Απλα ειπαμε να δωσουμε αλλη μια ευκαιρια,μιας και μια εμβρυομεταφορα εχουμε κανει και αυτη ηταν ενας εφιαλτης.Ευχομαι να παει καλα,αλλιως δανεικα.Πιστεψε με λογω του οτι ειμαι σε χωρο με παιδια και η αναδοχη στο να γινει υιοθεσια ειναι δυσκολη.Αλλα ας ελπισουμε οτι θα τα καταφερουμε.Οτι καλυτερο σε ολες μας.Φιλια

Καλησπέρα και από εμένα. Τι εννοείς εμβρυομεταφορα εφιάλτης?????

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Καλησπέρα και από εμένα. Τι εννοείς εμβρυομεταφορα εφιάλτης?????

Γεια σου ευτυχουλη.Φανταζομαι οτι οπως ολες μας εκεινη την ημερα ειχα την αγωνια μου,αλλα και την ελπιδα οτι ολα θα πανε καλα.Αρχικως επειδη περιμενα μιαμιση ωρα τον γιατρο και ουτε ηξερα ποτε θα ερθει,ουρησα και ξαναειπια ολο αυτο το νερο.Οταν ηρθε πηγε να μου βαλει καποιου ειδους κολλα και εκεινη την ωρα εμφανιστηκε η εμβρυολογος μαλλον,με κατι σαν σωληνα,με τις βλαστοκυστες.Της λεει οχι τωρα και εξαφανιζεται μαζι της.Ερχεται παλι μου βαζει την κολλα και μετα απο καποια ωρα ξαναερχεται με την εμβρυολογο και δυσκολευτηκε πολυ να μου κανει την εμφυτευση.Ειχα και μια μικρη αιμοραγια,που μου ειπε πως ηταν φυσιολογικη.Με τον τωρινο γιατρο ανακαλυψα μια ιδιαιτεροτητα στην μητρα μου,αρα που τα βαλε δεν ξερω.Περιττο να σου πω οτι με ολα αυτα ,ειχα γινει κουρελι.Και το αποκορυφωμα παμε στην γραμματεια να υπογραψουμε και σκοτωμος ,ενας συζυγος απειλουσε θεους και δαινμονες γιατι τους ειχαν βαλει δανεικα ,ενω πηγαιναν με τα δικα τους.Κοιταω το χαρτι μας και τι να δω,ηθελαν να υπογραψω για 3 βλαστοκυστες,ενω μου εβαλαν δυο.Δεν υπεγραψα και ηρθε η εμβρυολογος και μας εξηγησε οτι κοιτανε την πορεια της τριτης και αν μεχρι αυριο,παει καλα θα την καταψυξουν.Δεν πηγε.Φυσικα εφυγα απογοητευμενη και με την σκεψη α ν γινοταν εμφυτευση θα ημουν πολυ χαρουμενη,αλλα θα εκανα dna.Και φυσικα να διευκρινισω για να μην παρεξηγηθω, οτι αλλο να επιλεγεις τα δανεικα και αλλο να μπερδευουν τα δικα σου με αλλα.Μαλλον λαθη της γραμματεως,αλλα ποιος το εγγυαται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ευχομουν να ειχα μυωπια και να διαβαζω αλλα αντι αλλων!!!!

 

Αν μου επιτρεπεις....εγινε τετοιο λαθος ????

 

Λυπαμαι τοσο πολυ που λειτουργουν τετοιου ειδους τροπο τινα κεντρα δεν εχω λογια και υποθετω ποιο κεντρο να ειναι.....

 

Ελπιζω να εφυγες τρεχοντας 

 

Αχ κοριτσια πολυ προσοχη ολο λαθη και παραλειψεις ακουω τελευταια

 

Λιγο σεβασμο σε αυτο που περναμε επιβαλλεται νομιζω 

 

Ελεος πιααααα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, nota78 είπε:

Γεια σου ευτυχουλη.Φανταζομαι οτι οπως ολες μας εκεινη την ημερα ειχα την αγωνια μου,αλλα και την ελπιδα οτι ολα θα πανε καλα.Αρχικως επειδη περιμενα μιαμιση ωρα τον γιατρο και ουτε ηξερα ποτε θα ερθει,ουρησα και ξαναειπια ολο αυτο το νερο.Οταν ηρθε πηγε να μου βαλει καποιου ειδους κολλα και εκεινη την ωρα εμφανιστηκε η εμβρυολογος μαλλον,με κατι σαν σωληνα,με τις βλαστοκυστες.Της λεει οχι τωρα και εξαφανιζεται μαζι της.Ερχεται παλι μου βαζει την κολλα και μετα απο καποια ωρα ξαναερχεται με την εμβρυολογο και δυσκολευτηκε πολυ να μου κανει την εμφυτευση.Ειχα και μια μικρη αιμοραγια,που μου ειπε πως ηταν φυσιολογικη.Με τον τωρινο γιατρο ανακαλυψα μια ιδιαιτεροτητα στην μητρα μου,αρα που τα βαλε δεν ξερω.Περιττο να σου πω οτι με ολα αυτα ,ειχα γινει κουρελι.Και το αποκορυφωμα παμε στην γραμματεια να υπογραψουμε και σκοτωμος ,ενας συζυγος απειλουσε θεους και δαινμονες γιατι τους ειχαν βαλει δανεικα ,ενω πηγαιναν με τα δικα τους.Κοιταω το χαρτι μας και τι να δω,ηθελαν να υπογραψω για 3 βλαστοκυστες,ενω μου εβαλαν δυο.Δεν υπεγραψα και ηρθε η εμβρυολογος και μας εξηγησε οτι κοιτανε την πορεια της τριτης και αν μεχρι αυριο,παει καλα θα την καταψυξουν.Δεν πηγε.Φυσικα εφυγα απογοητευμενη και με την σκεψη α ν γινοταν εμφυτευση θα ημουν πολυ χαρουμενη,αλλα θα εκανα dna.Και φυσικα να διευκρινισω για να μην παρεξηγηθω, οτι αλλο να επιλεγεις τα δανεικα και αλλο να μπερδευουν τα δικα σου με αλλα.Μαλλον λαθη της γραμματεως,αλλα ποιος το εγγυαται?

Έχω ζήσει παρόμοια κατάσταση αλλά σε λιγότερο μεγαλείο. Σε ποιο κέντρο ??? αν και είμαι σίγουρη για την απάντηση. Αν θέλεις στείλε μου π.μ. 

Επίσης τώρα που είσαι? Ελπίζω όχι στο ίδιο. Και εγώ ψάχνω μετά από τις δικές μου αποτυχίες ( και με δανεικά....)

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Georgia πες μας τα νεα σου.  Τhia ,astrogea που εξαφανιστηκατε ;  Eutixoulis καλα κανεις και ψαχνεις κεντρο ηταν κριμα να τα παρατησεις μετα απο τοσο αγωνα αντε πανε για την τυχερη.   Psipsinela  τι κανεις;  Τ'αλλα κοριτσια τι κανουν;    Eγω θα παω για υπερηχο στο τελος της εβδομαδας για να δουμε αν εχω ωαριo.

Νota καλη αρχη κοπελα μου, ευχομαι αυτη η φορα να σου δωσει το μωρο σου.Το Ακεσω ειναι ενα απο τα καλα κεντρα που εχουμε και το θεωρω μια καλη επιλογη.Φυσικα και δικαιουσε να προσπαθησεις αλλη μια φορα, και ο γιατρος σου εχει δικιο μετρας το να το αντεχεις οικονομικα και ψυχολογικα και αποφασιζεις και η γνωμη μου, ειναι νωρις για δανεικα καλα κανεις και δινεις μια ευκαιρια στα δικα σου.Τι εγινε με την εξεταση του αντρα σου;  Nα σε ρωτησω και κατι απο περιεργεια οταν σου εβαλαν τις βλαστοκυστες δεν σου τις εδειξαν στον υπερηχο;Eγω θυμαμαι στο προηγουμενο κεντρο (γιατι σ'αυτο δεν τα βαζουν με υπερηχο)μου τα εδειχναν 1-2-3-4 κατι ασπρα σημαδακια στην οθονη,και σου δινουν και φωτοφραφια με τ΄εμβρυα ή τις βλαστοκυστες(σε ολα τα κεντρα) που σου βαζουν ,εσενα δεν σου εδωσαν;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , xristia είπε:

Καλημερα κοριτσια.

Georgia πες μας τα νεα σου.  Τhia ,astrogea που εξαφανιστηκατε ;  Eutixoulis καλα κανεις και ψαχνεις κεντρο ηταν κριμα να τα παρατησεις μετα απο τοσο αγωνα αντε πανε για την τυχερη.   Psipsinela  τι κανεις;  Τ'αλλα κοριτσια τι κανουν;    Eγω θα παω για υπερηχο στο τελος της εβδομαδας για να δουμε αν εχω ωαριo.

Νota καλη αρχη κοπελα μου, ευχομαι αυτη η φορα να σου δωσει το μωρο σου.Το Ακεσω ειναι ενα απο τα καλα κεντρα που εχουμε και το θεωρω μια καλη επιλογη.Φυσικα και δικαιουσε να προσπαθησεις αλλη μια φορα, και ο γιατρος σου εχει δικιο μετρας το να το αντεχεις οικονομικα και ψυχολογικα και αποφασιζεις και η γνωμη μου, ειναι νωρις για δανεικα καλα κανεις και δινεις μια ευκαιρια στα δικα σου.Τι εγινε με την εξεταση του αντρα σου;  Nα σε ρωτησω και κατι απο περιεργεια οταν σου εβαλαν τις βλαστοκυστες δεν σου τις εδειξαν στον υπερηχο;Eγω θυμαμαι στο προηγουμενο κεντρο (γιατι σ'αυτο δεν τα βαζουν με υπερηχο)μου τα εδειχναν 1-2-3-4 κατι ασπρα σημαδακια στην οθονη,και σου δινουν και φωτοφραφια με τ΄εμβρυα ή τις βλαστοκυστες(σε ολα τα κεντρα) που σου βαζουν ,εσενα δεν σου εδωσαν;

Γεια σου Χριστια μου.Καλημερα κοριτσια.Ο αντρας μου,αρχισε να παιρνει βιταμινη ντε και φυλλικο (αποψη του νεου γιατρου με επιστ.εξηγηση)και μετα θα παει για την μεσογειακη ,βεβαια ειναι να κανει και κατατμηση dna,δεν ξερω σε τι απο τα δυο αναφερεσαι.Εσυ περιμενεις περιοδο,αν ειδα καλα και κανεις και δευτερο ωαριο(μαλλον τα καλα τα δικα μου και στον επομενο κυκλο κυστικο),ετσι ειναι?Α,καλα που μου το θυμισες.Ναι μου εδωσε φωτογραφια ,με τις δυο βλαστοκυστες που ηταν στην οθονη απο την στιγμη που μπηκα στην αιθουσα.Δεν με κοιταξε στον υπερηχο,απλα αν θυμαμαι καλα με ετοιμασε μια κοπελα και μετα ηρθε και προσπαθουσε μια ωρα να περασει ενα σωληνακι.Και δεν ηταν σημαδακια ,αλλα δυο μεγενθυμενα εμβρυα.

  

14 ώρες πρίν, annamariag77 είπε:

Καλησπερα θα ευχομουν να ειχα μυωπια και να διαβαζω αλλα αντι αλλων!!!!

 

Αν μου επιτρεπεις....εγινε τετοιο λαθος ????

 

Λυπαμαι τοσο πολυ που λειτουργουν τετοιου ειδους τροπο τινα κεντρα δεν εχω λογια και υποθετω ποιο κεντρο να ειναι.....

 

Ελπιζω να εφυγες τρεχοντας 

 

Αχ κοριτσια πολυ προσοχη ολο λαθη και παραλειψεις ακουω τελευταια

 

Λιγο σεβασμο σε αυτο που περναμε επιβαλλεται νομιζω 

 

Ελεος πιααααα

Γεια σου ανναμαρια.Δυστυχως ναι,εγινε.Φυσικα και εφυγα τρεχοντας.Αλλα οχι τοτε,αλλα οταν πηγαμε για ενημερωση γιατι απετυχε η εξωσωματικη.Περιμενα οτι ειχαν θεμα τα ωαρια,γιατι μεχρι τοτε δεν ρωτησα ποτε την εμβρυολογο πως ηταν τα εμβρυα.Εκεινη την ημερα εμαθα οτι ειχα μια αριστη βλαστοκυστη και δυο εναν βαθμο κατω που η μια τα καταφερε και την εμφυτευσαμε.Αλλα οταν ειπα στον γιατρο ,καλυτερα να παω με δανεικα,η απαντηση ηταν αυτολεξει γιατι μου τυπωθηκε στην μνημη,οτι ''Δεν μου το επιτρεπει η ηθικη μου να σε στειλω με δανεικα,ομως την επομενη φορα αν δεν,θα το συζητησουμε για δανεικα"Κρινεται μονες σας!Η δικη μου ηθικη παντως δεν αλλαζει και ευελπιστω και αλλων συνανθρωπων μου.Εκει που πηγα τωρα,ακουσα την αληθεια και με αυτην θα πορευτω.Και να σημειωσω,ημουν τοσο ενας χρηματικος αριθμοςγια εκεινους που ουτε ενα τηλ τι απεγινα με πηραν.Και φυσικα εγω για τον γιατρο ,οχι το κεντρο θεωρω ακομη οτι ειναι απο τους καλυτερους επιστημονες,αλλα πρεπει να δει ο ιδιος καποια πραγματα.Καλη συνεχεια ανναμαρια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κι απο μένα.

Nota μου λυπάμαι πολύ που είχες αυτήν την δυσάρεστη εμπειρια και συμφωνω απόλυτα με την άποψη της annamariag77. Εύχομαι να έχεις επιτυχία αυτή τη φορά κορίτσι μου.

Eutixoulis χαίρομαι πολύ που είδα να γράφεις πως θα ξαναπροσπαθήσεις! Ο επιμένων νικα!

Xristia μου σε θαυμαζω για την υπομονη και επιμονη σου. Ευχομαι όλα να σου πανε κατ' ευχην!

Τα δικα μου νεα λοιπον ειναι πως εχθες ειχαμε γυναικολογο. Δόξα τω Θεω παμε καλα. Τα μικρα ειναι 1200 και 1300 γρ. και ειναι σε καλη θεση, μακρυα απο τον τραχηλο. Αυριο περναω επιτροπη για να παρω αδεια κυησεως.

Ακουσα μια ιστορια εχθες στο ιατρειο για μια συναδελφο που γεννησε προωρα τα διδυμακια της λόγω προβληματων υγειας που ειχε. Εμειναν τα μωρα στις θερμοκοιτιδες για 40 ημερες και μονο γι' αυτες το κοστος πηγε στις 24.000 ευρω!!! Να μας βοηθησει ο Θεος να τα παμε καλα μέχρι το τελος και για την υγεια των παιδιων και για τα εξοδα.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νότα και υπόλοιπα κορίτσια, καλημέρα ή μάλλον καλό μεσημέρι. Κ εμένα μια φώτο που ήταν στην οθόνη μου έδωσαν, με τις βλαστοκύστες. Μου έσπασαν τα νεύρα για με είχαν 5 ώρες αναμονή κ απο αυτές την μιάμιση ώρα την πέρασα σε ένα δωμάτιο να περιμένω να έρθουν για την εμβρυομεταφορά κ το χειρότερο να κρυώνω επειδή ήταν στο φουλ ο κλιματισμός τους κ δεν χαμήλωνε κ να κατουριέμαι κ να ακούω τον γιατρό απο το δίπλα δωμάτιο να λέει στην μαία να γράφει τον απολογισμό του πρωινου απο ότι κατάλαβα! Σκεφτομαι κι εγω καλος ο γιατρος, αλλα δεν μπορω να εκνευριζομαι! Οταν βλέπω οτι δεν με σεβονται σαν πελάτη και σαν άνθρωπο, φεύγω για εκεί όπου οι συνθήκες είναι καλύτερες. Μπορεί να μην κάνω πια φασαρία αλλά σίγουρα δεν θα κάτσω να τους ανεχτώ και φυσικά όποιος με ρωτήσει για το συγκεκριμένο μαγαζάκι θα πω τα χειρότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω κορίτσια απο το "Εμβρυογενεσις" είχα πολύ καλή εμπειρια. Και γρήγορα έγιναν όλα και συντονισμενα και κυρίως μου τα έβαλαν σε πολύ καλή θέση και δεν έχω προβλήματα. Λιγακι η αναισθησια ηταν πιο δυνατη απο το "Μητέρα" που ειχα κανει τις προηγούμενες προσπαθειες με αλλον γιατρο, αλλα έμεινα λιγο παραπανω ξαπλωμενη και περασε.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...