Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια. Βλέπω έχουμε εξελίξεις. Με το καλό σε όλες να βρουν τα πραγματα το δρομο τους.

Astrogea μου ναι, σήμερα έχουμε τη β' επιπεδου. Δεν κρατιεται ο αντρας μου!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.    Georgia να το απολαυσεις σημερα.   Αstrogea ελεος ειναι δυνατον ελαφρια λοιμωξη και δεν υποχωρησε τελειως;    Νota η καλλιεργεια ενδομητριου γινεται απ'οποιονδηποτε γυναικολογο σου περνει δειγμα απο το ενδομητριο και το στελνει για εξεταση στο εργαστηριο με το οποιο συνεργαζεται.Το κανουν και τα μεγαλα διαγνωστικα π.χ. Βιοιατρικη.   Εutixulis oχι μονο να μην τα παρατησεις αλλα να προγραμματισεις τις επομενες κινησεις σου αμεσα γιατι ο καιρος περναει.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Κάντι said:

Σου τηλεφώνησε τελικα ο δικος μας;

 Φαντάζομαι οτι σου έφυγε μεγάλο άγχος τωρα που αδιαθετησες. Ελπιζω ολα πλέον να πάνε καλυτερα!

Δεν ειχες καθαρίσει τελικα;

 Τι αντιβιωσεις έπαιρνες;

 Δεν μπορει να σε αφήσει να καθαρίσει ο οργανισμος, γιατι πρεπει να ειναι μετα τις αντιβιωσεις η ε/τ για να έχουν ισχύ.

Καντι υπαρχει μια μελετη που λεει οτι η αντιβιωση μπορει να προκαλεσει παλλινδρομες ή αποβολες. Ισως να επρεπε να αφησουμε λιγο καιρο να καθαρισουμε απο τις αντιβιωσεις!

15 hours ago, anoulious said:

Παντωs μην αφησειs πολλουs κυκλουs μετα τιs πλυσειs και την αντιβιωση για την εμβρυομεταφορα.Καποιεs φορεs η λοιμωξη ξαναφουντωνει μετα απο καποιο καιρο.

επαφές μονο με προφυλακτικο!! νοιωθω σαν να ειμαι μικρουλα παλι.

21 hours ago, astrogea said:

Ναι ,ναι και περιμενω πως και πως να μπει ο μαρτιος γιατι μπορει να ερχεται η ανοιξη ουσιαστικα απο το τελος μαρτιου αλλα  απο 1η αλλαζει η ψυχολογια μας και μονο που  ο χειμωνας βρισκεται πισω μας.

 

Τα ωαρια απο φυσικους κυκλους ειναι ποιοτικα καλυτερα,θα κουραστεις λιγο αλλα αξιζει τον κοπο.

Οσο για την pregnyl ,νομιζα οτι ηταν απαραιτητη για να μην χαθει το ωαριο αλλα στο προυγουμενο κεντρο δεν μου την εδιναν,σ αυτο την δινιυν ετσι δεν ειναι xristia?

Πως πηγε το σαββατο?

Georgia αηριο εχεις το β επιπεδου?

Psipsinela την ημερα που πηρα το δειγμα ρωτησα το νικα και το παραθυρο εμφυτευσης ειναι το ιδιο καθε μηνα!

Αν  εχεις μεινει εγκυος, ακομη κι αν ειχες βιοχημικη ,ο νικας λεει οτι δεν χρειαζεται να κανεις την εξεταση για το παραθυρο εμφυτευσης.

Υπαρχουν αρκετα πινοποδια για να εχεις θετικη χοριακη!

Εμενα το θεωρησε περριτο να παρει και δευτερο δειγμα για τα πινοποδια παρολο που επεμενα ακομη και την δευτερη φορα της επανεξετασης

Σημερα ξεκινησα ενδομητριες εγχυσεις αντιβιωσης παρολο το δειγμα βγηκε πκλυ καλυτερο αλλα σκεφτομαι να μην κανω την επανεξεταση που θελει ο νικας.

Για αυτο με φουλαρε στην αντιβιωση.

Σκεφτομαι να πω στο γιατρο να με αφησει να ξεκουραστει ο οργανισμος μου απο τα φαρμακα και να την κανω 1 με 2 μηνες αργοτερα.Θα δουμε το σκεφτομαι απο εχτες!

Αα τελικα να ειναι σταθερο το παραθυρο εμφυτευσης? ειχα μεινει με βλαστοκυστες 5ης μερας. οκ. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, psipsinela είπε:

Καντι υπαρχει μια μελετη που λεει οτι η αντιβιωση μπορει να προκαλεσει παλλινδρομες ή αποβολες. Ισως να επρεπε να αφησουμε λιγο καιρο να καθαρισουμε απο τις αντιβιωσεις!

επαφές μονο με προφυλακτικο!! νοιωθω σαν να ειμαι μικρουλα παλι.

Αα τελικα να ειναι σταθερο το παραθυρο εμφυτευσης? ειχα μεινει με βλαστοκυστες 5ης μερας. οκ. ευχαριστω

Ειναι σιγουρο οτι η αντιβιωση προκαλεσε τισ παλλινδρομεσ...?Μηπωσ  υπηρχε λοιμωξη που δεν εφυγε και αυτη ευθυνεται για τισ παλλινδρομεσ?Γιατι η λοιμωξη ευθυνεται κ για παλλινδρομεσ.Να ρωτησουμε Νικα.Ειναι ο πιο ειδικοσ

Link to comment
Share on other sites

Georgia  να μας πεις τα νεα σου!

Τι ωραιο να μιλαμε για τις εξετασεις μιας μελλοντικης μανουλας!

Λοιπον κοριτσια πηγα σημερα για την 2η ενδρομητρια εγχυση αντιβιωσης και ρωτησα το γιατρο μας αν πρεπει να ξανακανω παλι το δειγμα του νικα και μου ανεφερε πως δεν ειναι απαραιτητο γιατι το δευτερο δειγμα ειναι πολυ καλυτερο απο το πρωτο και λογω της καλης ανταποκρισης που ειχαν τα φαρμακα   απο τον οργανισμο μου θα επαναλαβουμε τις ενδομητριες εγχυσεις αντιβιωσης και τις αντιβιωσεις απο το στομα και θα ειμαι ετοιμη για εξ.

Αλλωστε μου ειπε  εχεις μια παλινδρομη και 2 βιοχημικες τις οποιες τις υποολογιζα εγω προσωοικα σαν αρνητικες αλλα ειναι σημαντικες!

Τον ρωτησα αν πρεπει να διακοψω τη θεραπεια για να ξεκιυρασττει το ενδομητριο και μου ειπε αυτο που μου λετε και εσεις anouliουs και καντι!

Να προχωρησουμε οσο το δυνατον γρηγοροτερα.

Οποτε δεν θα ξαναδωσω δειγμα στο νικα και αν ειμαστε καλα ,με ολα αυτα που ακουμε Να συμβαινουν με τους γειτονες λεω να τα σκασω τα 5000.

 

 

πρίν από 21 λεπτά , anoulious είπε:

Ειναι σιγουρο οτι η αντιβιωση προκαλεσε τισ παλλινδρομεσ...?Μηπωσ  υπηρχε λοιμωξη που δεν εφυγε και αυτη ευθυνεται για τισ παλλινδρομεσ?Γιατι η λοιμωξη ευθυνεται κ για παλλινδρομεσ.Να ρωτησουμε Νικα.Ειναι ο πιο ειδικοσ

Έχω ρωτησει το νικα και δεν δημιουργει προβληματα παλλινδρομησης τοη εμβρυου ουτε στην εμφυτευση!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrogea είπε:

Xristia τι εγινε κοριτσι μου?

Ποσα βαλαμε στην καταψυξη το σαββατο?

Κοριτσι δεν με διαβαζεις.Θα θυμωσω.Για δες σελ.142 σου εχω απαντησει απο χτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Αργησαμε να ερθουμε απο τον γιατρο γιατι αργησε να μας παρει και επρεπε να σταματησουμε την εξεταση για να περπατησω και να φαω λίγη σοκολατα ωστε να γυρισει το ενα μωρο. Ειχε πλακωσει το χερακι του και δεν το εβλεπαν. Ευτυχως όλα καλα όπως μας ειπε ο γιατρος. Βεβαια τα εκανε ολα τοσο γρηγορα που δεν προλαβαιναμε να δουμε και να καταλαβουμε τιποτα! Και με πιεζε πααααρα πολυ, σε σημειο που δακρυζα... Αλλα δοξα τω Θεω, ολα καλα.

Αντε astrogea μου να τελειωνεις κι εσυ με τη θεραπεια και να προχωρήσεις με το καλο.

Βρε κοριτσια μολις ακουσα στις ειδησεις για το στραγγαλισμενο νεογεννητο που πεταξαν στον ακαδο απορρημματων! Για ονομα του Θεου! Τι διαταραγμενοι ανθρωποι υπαρχουν!...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xristia se eyxaristw gia thn apanthsh,einai mesa sto programma,paroti o gynaikologos moy edw sthn eparxia den pisteyei se aythn thn eksetash,alla tha paw se mia vioiatrikh kai tha thn kanw.Georgia72 ti omorfes eikones,me ta zoyzoynakia soy.Oso gia to neogennhto,ti na pw,einai lyphro kai sigoyra prokeitai gia diestrammenoys!   

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

http://www.shape.gr/egkimosini/news-fitpregnancy/orismena-antibiotika-sthn-arxh-ths-egkymosynhs-ayksanoyn-ton-kindyno-apobolhs/

αυτο διαβασα κι εχω τρομαξει! λεει για την κυηση αλλα που ξερω οτι ο οργανισμος μου την εχει αποβαλλει τελειως την αντιβιωση?? αγχωθηκααα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Georgia μου συνεβη κοντα στο σπιτι μου.....

Αστο

Διεστραμμενες καταστασεις

Ευχομαι μονο να τον πιασουν!

Δε το χωρα ο νους μου αυτο

Δε του δωσαν καν την ευκαιρια να ζησει να το χαρει μια γυναικα που η αγκαλια της ειναι αδεια!

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το συζηταμε με τον ανδρα μου!

Μιλαμε για ανισορροπους ανθρωπους!

Μπορει να ειναι καμια πιτσιρικα.

Θα μπορουσαν να το παρατησουν εξω απο κανενα σπιτι,

Κατι απιστευτο θα βρουν  νομιζω οπως στο περιστατικο της αγιου μελετιου.

Ο θεος να μην τους λυπηθει γιατι προκειτε για χειριστους ανθρωπους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα κοριτσια.    Nota ημουν σημερα στην ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ και ρωτησα για καλλιεργεια ενδομητριου και δεν κανουν,συγνωμη για την παραπληροφορηση.Μενουν πλεον μαιευτηρια και κεντρα εξωσωματικης.Εισαι απο επαρχια και δεν ξερω πως αυτο μπορει να σε βολεψει.

Link to comment
Share on other sites

Χριστια μου,σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. Έχω ήδη κάνει την πρώτη εξωσωματική και δεν πήγε καλά,ούτε καν εμφύτευση(σε φυσικό κύκλο).Την παρασκευή είναι να δούμε έναν άλλο γιατρό της εξωσωματικής,τον Τσιρ. Θα ρωτήσω εκείνον.Καλά που μου το ειπες.Φιλιά

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 27 Φεβρουαρίου 2018 at 2:33 ΜΜ, psipsinela είπε:

Καντι υπαρχει μια μελετη που λεει οτι η αντιβιωση μπορει να προκαλεσει παλλινδρομες ή αποβολες. Ισως να επρεπε να αφησουμε λιγο καιρο να καθαρισουμε απο τις αντιβιωσεις!

επαφές μονο με προφυλακτικο!! νοιωθω σαν να ειμαι μικρουλα παλι.

Αα τελικα να ειναι σταθερο το παραθυρο εμφυτευσης? ειχα μεινει με βλαστοκυστες 5ης μερας. οκ. ευχαριστω

Καλα ας δω πρώτα κατι διαφορετικό απο <1 χοριακη και μετα μπορει να με απασχολήσουν και τα υπόλοιπα....

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, psipsinela είπε:

Καλημερα κοριτσια!

http://www.shape.gr/egkimosini/news-fitpregnancy/orismena-antibiotika-sthn-arxh-ths-egkymosynhs-ayksanoyn-ton-kindyno-apobolhs/

αυτο διαβασα κι εχω τρομαξει! λεει για την κυηση αλλα που ξερω οτι ο οργανισμος μου την εχει αποβαλλει τελειως την αντιβιωση?? αγχωθηκααα

Αν και οι αντιβιωσεισ που δινουν για το ενδομητριο ειναι απο οτο ξερω κινολονεσ δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα γιατι σε καθε κυκλο χτιζεται νεο ενδονητριο.Αρα υποθετω δεν υπαρχει θεμα αμεσησ επιδρασης τησ αντιβιωσησ..Εμενα ελαφρωσ με προβληματισε που ο γιατροσ μου λογω ωοληψιασ(εβαλα κατεψυγμ+ φρεσκα)  μου εδωσε αντιβιωση και στον κυκλο τησ εμβρυομεταφορα και η αντιβιωση που δινουν λογω ωοληψιασ ητανε αρκετεσ ημερεσ.Νομιζω 8..Χωρισ να  θυμαμαι απολυτα.(Στο προηγουμενο κεντρο εδιναν λιγοτερεσ ημερεσ.)Δηλαδη και μετα τη πιθανη εμφυτευση..Ελπιζω οτι η δοση ειναι μικρη και ξερουν.Το συζητησα με Νικα αν και μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν του αρεσε το θεωρησε ελασσωνοσ σημασιασ..

 

 

Επεξεργάστηκαν by anoulious
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

Πηγα για υπερηχο σημερα.

Ολα καλα εχω ωοθυλακια μονο που ειναι μικρα και το ενδομητριο λεπτο ακομη οποτε πρεπει να ξαναπαω Δευτερα να δουμε οτι ολα ειναι οκ.

Αγχωθηκα λιγο γιατι τις αλλες φορες ιδια μερα ηταν μεγαλα κ το ενδομητριο πολυ καλο αλλα μου πε ο γιατρος οτι δεδομενου οτι παιρνω 3 μηνες χαπια καποια δεδομενα εχουν αλλαξει και μεσα σε αυτα και η ωορρηξια μου και οτι το ενδομητριο μου τωρα ειναι στην παραγωγικη φαση.

Μου εχει κανει πολυ θετικη εντυπωση η αφοσιωση τους και η λεπτομερεια καθως και η προσοχη που δειχνουν κατα την εξεταση.

Επισης να σας πω οτι οι 3 πρωτες σπερματεγχυσεις που εκανα σε ιδιωτικο νοσοκομειο θεωρουνται ακυρες γιατι ο τοτε γιατρος μου μου εκανε υπερηχο χρησιμοποιωντας τζελ το οποιο ειναι σπερματοκτονο.

Δηλαδη πηγαινα πχ την τελευταια μερα για να δουμε ποτε θα την κανουμε μου βαζε τζελ πηγαινα σε 2 μερες γιατι εκανα πρεγκνυλ κι ηταν δωρο αδωρο....

 

Αυτα που λετε

Αισιοδοξω οτι ολα θα πανε καλα

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...