Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα.. Σας παρακολουθώ καιρό τώρα και είπα να μπω στην παρέα σας. Μπράβο σε όλες σας που έχετε τόσο κουράγιο και τόση δύναμη!! Διαγνώστηκα και γω με πωα, με ενδομητριωση και φυσικά σε πρόωρη κλιμακτήριο. Εξωσωματική ξεκινάω την Τρίτη σε φυσικό κύκλο. Και ο Θεός βοηθός!! 

Link to comment
Share on other sites

eutixoulis μου το ξέρω ότι περνανε αργά αυτές οι μέρες. Πίστεψε με σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!Ομως πίστεψε με αυτή τη φορά αξίζει τον κόπο. Όπως είπε και η Georgia τα ωαρια είναι πολύ καλα. 

Georgia μου ενοχλητικά τα συμπτώματα αλλα μας ανακουφίζουν.Ευχομαι να ζαλιζομαστε όλες σε λίγο καιρό!!

Thia μου ηρέμησε και κοιτα τον στόχο σου. 

Link to comment
Share on other sites

On 07/06/2017 at 0:20 ΠΜ, eutixoulis είπε:

Χρύσα 1981 σου εύχομαι κάθε επιτυχία.  Δεν τον έχω ακούσει αυτό το γιατρό. Σε ποια αλλά κέντρα πηγές ? Τα απέρριψες λόγω τιμής ή κάτι δεν σου πήγαινε καλά? Σε ρωτάω γιατί έχω περάσει πολλά και δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν. Αν θέλεις μου λες πόσο θα σου κοστίσει.  Έχω ακούσει τρελές τιμές ως και 5000 €. Τι να πω. Σε έβαλε σε λίστα αναμονής? Και αυτό το έχω ακούσει. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Εύχομαι τα καλύτερα. 

Να σας ρωτήσω και κάτι που με προβληματιζει ? Τι ενδομητριο έχετε ? Το ρωτάω αυτό γιατί όλοι μου λένε ότι λόγω ηλικίας είναι χαμηλό και άλλα τέτοια. Όσες ήμαστε σε αυτό το forum δεν είμαστε εικοσαρες άρα λογικά θα συγκλινουν οι τιμές. Θέλω να δω αν μου λένε αλήθεια ή με δουλεύουν χοντρά τόσο καιρό. Επίσης έχει κάνει καμία εμβριομεταφορα με ενδομητριο 6 και κάτι και να πήγε καλά? Άλλη απάτη και αυτή. Τι να πω? Μέγιστη εκμετάλλευση....... 

Eutuhoulis καλη επιτυχία σε οτι κανεις. Σε φυσικο κυκλο δικο μου είχα ενδομήτριο κοντά στο 7 την 12η μέρα ωοληψιας. Στον επόμενο κύκλο κ μετα αι ωοληψια ξεκίνησα προετοιμασία ενδομητρίου με cyclacur κ δεν μεγάλωνε! Το εκανα 3 φορες!!! Τελικά εκανα έμβρυομεταφορα σε δικο μου κυκλο με ενδομήτριο πανω από 7.5. Δεν προχώρησε διότι ηταν βλαστοκυστη 6ης μέρας.

Όμως να ξέρεις οτι το ενδομήτριο πρέπει να είναι πανω απο 7.5!!! Κάτω των 7 μην τους αφηνεις να κανουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!!Συμφωνω απόλυτα για το ενδομήτριο. Είναι πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις που έχουν εξελιχθεί εγκυμοσύνες με ενδομήτριο κάτω από 7,5-8.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε φανταζεστε ποσο ομορφα νιωθω οταν μπαινω μεσα στην ταξη!

Ειναι αξιοζηλευτος ο τροπος που φαορονται τα παιδια ακομη και οταν τσακωνοντα μεταξυ τους!

Πρεπει να γινομαστε εμεις μαθητες βιατι αυτα μας δειχνουν με το φςρσιμο του τους πως πρεπει να  γινουμε παλι παιδια!

Την καλημερα μοη σε ολα τα κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε! Πως είστε;

Tralala87 καλώς ήρθες στην παρέα μας. Καλή επιτυχία σου εύχομαι στην προσπάθεια σου!

Eutuxoulis πως παει το κλώσσημα;

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Κορίτσια υπάρχει περίπτωση να σας αποκλείσουν γενικώς την εξωσωματική με φάρμακα? Και να σας πουν σαν μόνη λύση τον φυσικό κύκλο η την δωρεά ωαριων? Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά.. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, tralala87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα.. Σας παρακολουθώ καιρό τώρα και είπα να μπω στην παρέα σας. Μπράβο σε όλες σας που έχετε τόσο κουράγιο και τόση δύναμη!! Διαγνώστηκα και γω με πωα, με ενδομητριωση και φυσικά σε πρόωρη κλιμακτήριο. Εξωσωματική ξεκινάω την Τρίτη σε φυσικό κύκλο. Και ο Θεός βοηθός!! 

Καλως ηρθες tralala,μου αρεσει πολυ το παρατσουκλι σου,πρεπει να εισαι πολυ χαρουμενο τυπακι!

Καλη επιτυχια κοριτσι μου,η Παναγια μαζι σου και ολοι οι προστατες της ολης διαδικασιας να σου δωσουν αυτο που επιθυμουμε ολες!

3 ώρες πρίν, Baby1980 είπε:

Καλημερα κορίτσια!!Συμφωνω απόλυτα για το ενδομήτριο. Είναι πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις που έχουν εξελιχθεί εγκυμοσύνες με ενδομήτριο κάτω από 7,5-8.

Baby!εγω ειχα 70 με 7.5 ενδομητριο!

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, puzzled είπε:

Eutuhoulis καλη επιτυχία σε οτι κανεις. Σε φυσικο κυκλο δικο μου είχα ενδομήτριο κοντά στο 7 την 12η μέρα ωοληψιας. Στον επόμενο κύκλο κ μετα αι ωοληψια ξεκίνησα προετοιμασία ενδομητρίου με cyclacur κ δεν μεγάλωνε! Το εκανα 3 φορες!!! Τελικά εκανα έμβρυομεταφορα σε δικο μου κυκλο με ενδομήτριο πανω από 7.5. Δεν προχώρησε διότι ηταν βλαστοκυστη 6ης μέρας.

Όμως να ξέρεις οτι το ενδομήτριο πρέπει να είναι πανω απο 7.5!!! Κάτω των 7 μην τους αφηνεις να κανουν τίποτα.

Puzzled καλημέρα.  Τον Ιούνιο που έκανα έμβρυο μεταφορά με δική μου βλαστοκυστη δεν θυμάμαι αν ήταν 5ης ή 6ης μέρας το ενδομητριο ηταν περίπου 6,5 και φυσικά πήγε στραφη η προσπάθεια.  Ο ιατρός στον οποίο ήμουν τότε μπροσπαθουσε σχεδόν ένα χρόνο με φάρμακα, κορτιζονες και ενέσεις να το μεγαλώσει αλλά τίποτα.  Και ξέρεις γιατί? Γιατί κανείς τους δεν σκέφτηκε να μου κάνει μια υστεροσκοπιση και να δει ότι η μήτρα ήταν γεμάτη συμφυσεις κάτι σαν άσπρο μαλλί.  Το είδα στο dvd που μου έδωσε ο ιατρός που ειμαι τώρα και έκανε επεμβατικη υστεροσκοπηση και έπαθα σοκ. Τι να πω?  Τώρα το ενδομητριο μετά την επεμβατικη υστεροσκοπηση και θεραπεία με σπιραλ έφτασε 8,2. Με αυτό έκανα μεταφορά την Τρίτη. 

2 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε! Πως είστε;

Tralala87 καλώς ήρθες στην παρέα μας. Καλή επιτυχία σου εύχομαι στην προσπάθεια σου!

Eutuxoulis πως παει το κλώσσημα;

Καλά Georgia72.  Ξεκούραση,  ύπνος και αναμονή.  Καλό ΣΚ να έχεις.  Εσύ πως πας με τα διδυμακια σου? Μεγάλωσε καθόλου η κοιλίτσα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eutihoulis, χαίρομαι που όλα πήγαν τελικά καλά!!!! Εύχομαι σύντομα να έχεις κ το μωράκι σου!!!!:-D   Εμένα μου έκανε διαγνωστική υστεροσκόπηση κ είναι όλα μια χαρά!!! Απλά δεν μεγάλωνε με το cyclacur!:? μπορείς να μου πεις σε πμ πού  ήσουν πριν κ πού είσαι τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

Eutuxoulis μπραβο. Πολυ καλα κάνεις. Εγω πιστευω πως καλα τα πάμε, αν και περνουν καμιά φορα κάποιες άσχημες σκέψεις απ' το μυαλο μου, αλλα προσπαθώ να τις διώχνω γρήγορα. Ναι, καπως έχωφουσκώσει παραπάνω και νομίζω πως αρχίζει και μεγαλώνει και η μέση μου. Περιμένω να έρθει και η Δευτέρα να τα ξανακούσουμε να βεβαιωθώ πως ολα πηγαίνουν καλά.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Georgia72 είπε:

Eutuxoulis μπραβο. Πολυ καλα κάνεις. Εγω πιστευω πως καλα τα πάμε, αν και περνουν καμιά φορα κάποιες άσχημες σκέψεις απ' το μυαλο μου, αλλα προσπαθώ να τις διώχνω γρήγορα. Ναι, καπως έχωφουσκώσει παραπάνω και νομίζω πως αρχίζει και μεγαλώνει και η μέση μου. Περιμένω να έρθει και η Δευτέρα να τα ξανακούσουμε να βεβαιωθώ πως ολα πηγαίνουν καλά.

Τις ευχές μου!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

tralala καλώς ήρθες κούκλα μου!!!

astrogea μου απλά είπα ότι είναι καλυτερα να είναι πάνω από 8. 

eutixoulis άντε να περάσουν τα νέα να μας πεις τα ευχάριστα!!!

Georgia θα αρχίσεις να φουσκωνεις τώρα με τα δυδιμακια σου!!!

Κοριτσια είμαι στη δουλειά και Βαριεμαι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tralala καλως ηρθες!

Να σε ρωτησω τι εξετασεις εκανες και διαγνωστηκες με Πωα?

Σε ρωτω γιατι κι εμενα ετσι μου ειπαν αλλα σε ιδιωτικο κεντρο και τωρα το ψαχνω σε δημοσιο νοσοκομειο με ενδελεχη ομως ελεγχο.

Μου παν στο ιδιωτικο οτι εχω Πωα εχοντας ομως κανει μονο fshlh kai ami γι αυτο σε ρωτω.

Αν κρινω απο το 87 σημαινει εισαι 30 αρα δυο χρονια μικροτερη μου σωστα?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Georgia72 είπε:

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου! Κι εσύ με το καλό να μας πεις ευχάριστα νεά! Στις 25 έχεις χοριακή;

Κανονικά πρέπει Κυριακή.  Αλλά μπορεί να λείπει ο άντρας μου Σάββατο για μια υποχρέωση οπότε μάλλον Δευτέρα.  Αν κάνω Παρασκευή λες να δείξει ή θα φάω πίκρα? Δεν θα αντέξω και άλλο μηδέν  Georgia72.  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Thia1985 είπε:

Tralala καλως ηρθες!

Να σε ρωτησω τι εξετασεις εκανες και διαγνωστηκες με Πωα?

Σε ρωτω γιατι κι εμενα ετσι μου ειπαν αλλα σε ιδιωτικο κεντρο και τωρα το ψαχνω σε δημοσιο νοσοκομειο με ενδελεχη ομως ελεγχο.

Μου παν στο ιδιωτικο οτι εχω Πωα εχοντας ομως κανει μονο fshlh kai ami γι αυτο σε ρωτω.

Αν κρινω απο το 87 σημαινει εισαι 30 αρα δυο χρονια μικροτερη μου σωστα?

Thia1985 ακριβώς είμαι 30.Σε ιδιωτικό και γω.  Στην αρχή διαγνωστικα με ενδομητριωσηκη κύστη δεξιάς ωοθήκης η όποια ήταν και μεγάλη. Σήμερα έχει μικρινη. Fsh αυτήν την στιγμή είναι πολύ υψηλή γύρω στο 73 η ΑΜΗ πατωσε στο 0.24 LH και E2 θα τις πάρω την Τρίτη αλλά με ενημέρωσαν ότι είναι χαμηλά. Η ουσία είναι ότι ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω εξωσωματική με gonal και με ενημέρωσαν ότι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε λόγω κακών εξετάσεων!!! Και να προσπαθήσουμε σε φυσικό κύκλο!! Και ρωτώ εγώ. Με τόση χαμηλή απόκριση ωοθηκών που δεν παίρνει ούτε φάρμακα πως είναι δυνατόν να πετύχει σε φυσικό κύκλο οεο????? Στο τέλος μου φαίνεται θα μείνω με τα φάρμακα...... -_-

Link to comment
Share on other sites

Εγω τραλαλα μου ειχα τον Σεπτεμβριο fsh 22 και lh 8. Μεγαλη αποκλιση. Αμη στο 0.6 αλλα ουτε η ενδοκρινολογος μου ουτε ο γιατρος που ειμαι τωρα δεχονται την Αμη λογω ηλικιας μου κυριως.

Εκανα την Τεταρτη εξετασεις οχι μονο fsh και lh που μου εκαναν στο ιδιωτικο για να δουμε τι γινεται. Και θα κανω και υπερηχο.

Την ενδομητριωση στη βρηκαν απο εξετασεις?

Εγω εκανα τετοια εξεταση αν και πολλοι γιατροι λενε οτι την ενδομητριωση την βρισκουν μονο αν σε ανοιξουν.

Παντως ξερω οτι η ενδομητριωση ειναι λογος για μη αποκριση των ωοθηκων και για μεγαλη δυσκολοα στη συλληψη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Thia1985 είπε:

Εγω τραλαλα μου ειχα τον Σεπτεμβριο fsh 22 και lh 8. Μεγαλη αποκλιση. Αμη στο 0.6 αλλα ουτε η ενδοκρινολογος μου ουτε ο γιατρος που ειμαι τωρα δεχονται την Αμη λογω ηλικιας μου κυριως.

Εκανα την Τεταρτη εξετασεις οχι μονο fsh και lh που μου εκαναν στο ιδιωτικο για να δουμε τι γινεται. Και θα κανω και υπερηχο.

Την ενδομητριωση στη βρηκαν απο εξετασεις?

Εγω εκανα τετοια εξεταση αν και πολλοι γιατροι λενε οτι την ενδομητριωση την βρισκουν μονο αν σε ανοιξουν.

Παντως ξερω οτι η ενδομητριωση ειναι λογος για μη αποκριση των ωοθηκων και για μεγαλη δυσκολοα στη συλληψη

Ένα από τα κύρια συμπτώματα είναι ο πόνος περιόδου και οι κυστες.Όταν η κύστη είναι σοκολατοειδης δηλαδή με πιχτο αίμα εσωτερικά της κυστης τότε είναι κατά 90% σίγουρη για ενδομητριωση. Φαίνεται και με μαγνητική την οποία και έκανα και λαπαροσκοπικα. Ένας γιατρός που έχει καθαρά γνώσεις γωνιμοτητας το βρίσκει. Στο λέω γιατί δυο γυναικολόγοι με έδιωξαν ότι δεν έχω τίποτα! εσενα τι ακριβώς σου είπαν στο ιδιωτικό? Σε ποιο πήγες αν επιτρέπεται? Προφανώς για να προχωρήσεις στο δημόσιο δεν σου έδωσαν ελπίδες? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Κανονικά πρέπει Κυριακή.  Αλλά μπορεί να λείπει ο άντρας μου Σάββατο για μια υποχρέωση οπότε μάλλον Δευτέρα.  Αν κάνω Παρασκευή λες να δείξει ή θα φάω πίκρα? Δεν θα αντέξω και άλλο μηδέν  Georgia72.  

Θα σου έλεγα να  περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα και να μην μπεις στον πειρασμο να πας την Παρασκευή ουτε να πάρεις τεστ απο το φαρμακειο γιατι μπορει να εισαι εγκυος και να μην φανει και να επηρεαστεις ασχημα και άδικα. Μπορει να υπαρξει αυτη η καθυστερηση στην ένδειξη γιατι καθε οργανισμός μεταβολιζει την χοριακη διαφορετικα. Έχει συμβει σε πολλες κοπέλες στο άλλο θεμα που γραφω.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Georgia72 είπε:

Θα σου έλεγα να  περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα και να μην μπεις στον πειρασμο να πας την Παρασκευή ουτε να πάρεις τεστ απο το φαρμακειο γιατι μπορει να εισαι εγκυος και να μην φανει και να επηρεαστεις ασχημα και άδικα. Μπορει να υπαρξει αυτη η καθυστερηση στην ένδειξη γιατι καθε οργανισμός μεταβολιζει την χοριακη διαφορετικα. Έχει συμβει σε πολλες κοπέλες στο άλλο θεμα που γραφω.

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή.  Έχεις δίκιο.  Θα περιμένω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...