Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και ένα λινκ για τις μελετηρές :D

http://www.kellymom.com/bf/normal/fertility.html#achieve

 

amaretto thanks a lot :)

 

τώρα το είδα

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι Αγλαϊα δεν εννοώ τίποτα τέτοιο. Αν το διαβάσει κανείς απλώς θα καταλάβει πως υπάρχει πολύ μεγάλη δυσπιστία στο θέμα της διακοπής του θηλασμού με ερωτήσεις που με κάνουν και αγχώνομαι αντί να αισθάνομαι καλύτερα.

Γιατί να πρέπει να αμφισβητώ τη γιατρό μου , την παιδίατρό μου? Γιατί να μην ξέρουν και να θέλουν να με "κοροϊδέψουν"?

Βεβαίως και ρώτησα για την προλακτίνη, βεβαίως και ρώτησα τι είναι αυτό που βρήκε και πως το εξηγεί. Ποτέ δεν πίστεψα πως θα ήθελε η γυναικολόγος μου να διακόδω το θηλασμό για δικά της ή δεν ξέρω και εγώ τί οφέλη.

Απλώς με το θέμα της διακοπής του θηλασμού αισθάνομαι την "δυσπιστία" σας όσον αφορά τους γιατρούς μου και για μένα είναι αρκετά στενάχωρο. (Βάζω τα εισαγωγικά γιατί δεν θέλω να παρεξηγηθούν οι λέξεις μου).

Γι'αυτό και είπα τη φράση "ο θηλασμός πάνω απ'όλα!".

Όταν ζήτησα τη βοήθειά σου εξάλλου να μου προτείνεις κάποια γάλατα να μπορέσω να κάνω το παιδί μου να το δεχτεί γιατί ούτως ή άλλως θα το έκανα, απλώς περίμενα πως με τη βοήθειά σου θα ήταν κάπως ανώδυνο, εσύ μου απάντησες πως δεν μπορώ να δώσω κάτι που θα του κάνει κακό όπως το αγελαδινό γάλα.

Εγώ με πολύ υπομονή δοκίμασα αρκετά γάλατα και χαίρομαι που πίνει το γάλα της τώρα με τόση χαρά. Άρα δεν ήταν παρά θέμα γεύσης. Δεν την πείραξε κάτι.

Απλώς αισθάνομαι την πίεση και πολλές φορές ενοχή χωρίς να καταλαβαίνω το λόγο........

Ποτέ δεν είπα ότι βάλατε καμία εγκυμοσύνη σε κίνδυνο, δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό. Οι γυναίκες που μπαίνουν εδώ τί είναι? ανεγκέφαλες? είπα εγώ ποτέ πως βάλατε κανέναν σε κίνδυνο?

Αν ξέραμε τα πάντα όσον αφορά τα ιατρικά θέματα θα είμασταν και γιατροί. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πρέπει να αμφισβητώ τη γιατρό μου , την παιδίατρό μου? Γιατί να μην ξέρουν και να θέλουν να με "κοροϊδέψουν"?

 

γιατί συνήθως λένε άλλα αντί άλλων στο θέμα του θηλασμού, γιατί τα έχουν μάθει έτσι ή δεν τα έχουν μάθει καθόλου.

 

Σου μεταφέρω αυτά που διαβάζουν οι γιατροί στην πχ μαιευτική του Παπανικολάου (3η έκδοση, σελ 172)

 

Η γαλουχία δεν πρέπει να κρατάει περισσότερο από 6 μήνες, γιατί είναι δυνατό να προκαλέσει υπερπαλινδρόμηση της μήτρας και μερική ατροφία. :shock:

....

Ύστερα από τον 5ο μήνα της γαλουχίας, το γάλα της μητέρας είναι φτωχότγερο σε λευκώματα και δεν ωφελεί. :shock:

 

Αυτά τους διδάσκουν, αυτά γράφουν τα βιβλία τους χωρίς καμία επιστημονική τεκμηρίωση (ναι ολόκληρο βιβλίο και δεν έχει βιβλιογραφικές αναφορές), αν θεωρείς ότι με αυτές τις γνώσεις που έχουν μπορείς να τους εμπιστευτείς να το κάνεις.

 

Βεβαίως και ρώτησα για την προλακτίνη, βεβαίως και ρώτησα τι είναι αυτό που βρήκε και πως το εξηγεί.

Και πώς κατάλαβε ότι έχεις υψηλή προλακτίνη. Συνήθως σε αυτή την ηλικία που είναι το παιδί σου, η προλακτίνη είναι σε εντελώς φυσιολογικά επίπεδα.

 

Ποτέ δεν πίστεψα πως θα ήθελε η γυναικολόγος μου να διακόδω το θηλασμό για δικά της ή δεν ξέρω και εγώ τί οφέλη.

 

Μήπως η άγνοια είναι αρκετή για να σου δώσει λάθος συμβουλές;

 

Απλώς με το θέμα της διακοπής του θηλασμού αισθάνομαι την "δυσπιστία" σας όσον αφορά τους γιατρούς μου και για μένα είναι αρκετά στενάχωρο.

Ειδικά με τους γιατρούς σου που δεν τους γνωρίζουμε δεν έχουμε τίποτα προσωπικό.

 

Δυστυχώς ξέρουμε τι μαθαίνουν οι γιατροί. Φαντάζεσαι να μην είμασταν δύσπιστες και να πιστεύαμε αυτό για την υπερπαλινδρόμιση και ατροφία της μήτρας;

 

Θέλεις να σου γράψω κι άλλα;

 

Ορίστε

Αντενδείξεις θηλασμού (δεν θα σε κουράσω με όλα όσα αναφέρονται, θα αναφερθώ σε αυτά που δεν αποτελούν αντένδειξη αλλά αναφέρονται ως αντένδειξη)

οι ανωμαλίες στη διάπλαση των μαστών, το εκζεμα, οι ραγάδες, οι εισέχουσες θηλές, η ενεργός φυματίαση, ο βαρύς διαβήτης (πόσο βαρύς;;;; :roll: ), η γρίππη, η νέα εγκυμοσύνη και η μαστίτιδα.

 

Τίποτα από αυτά δεν αποτελεί αντένδειξη σύμφωνα με τις επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις όμως αυτές τις παπαριές τις γράφει το βιβλίο και τις μαθαίνουν οι γιατροί και τις λένε στις ασθενείς.

 

Είναι δυνατόν να μην του αμφισβητούμε;

Όταν ζήτησα τη βοήθειά σου εξάλλου να μου προτείνεις κάποια γάλατα να μπορέσω να κάνω το παιδί μου να το δεχτεί γιατί ούτως ή άλλως θα το έκανα, απλώς περίμενα πως με τη βοήθειά σου θα ήταν κάπως ανώδυνο, εσύ μου απάντησες πως δεν μπορώ να δώσω κάτι που θα του κάνει κακό όπως το αγελαδινό γάλα.

Δεν έχω καμία εκπαίδευση για τα γάλατα και μόνος αρμόδιος είναι ο παιδίατρος.

Απλώς αισθάνομαι την πίεση και πολλές φορές ενοχή χωρίς να καταλαβαίνω το λόγο........

Δεν ξέρω τι σε κάνει να νιώθεις έτσι. Η απόφαση που παίρνει μια μητέρα για να συνεχίσει ή όχι το θηλασμό είναι δική της. Όπως ο γυναικολόγος διακόπτει μια κύηση χωρίς να πιέζει την έγκυο να τη συνεχίσει, έτσι κι εγώ βοηθώ μια μητέρα στη διαχείριση της γαλουχίας όταν επιθυμεί να διακόψει.

 

 

Φροντίζω όμως να την ενημερώσω πλήρως ώστε αυτή η απόφαση να γίνεται για τους σωστούς λόγους και όχι για την παραπληροφόρηση που προσφέρουν νυχτωμένοι γιατροί που εμπιστεύονται τα φυλλάδια της νεστλέ και βιβλία χωρίς καμία τεκμηρίωση και κυρίως γιατροί που δεν φρόντισαν ποτέ σε όλη τη διάρκεια της καριέρας του να μάθουν τα βασικά για το θηλασμό.

 

Ποτέ δεν είπα ότι βάλατε καμία εγκυμοσύνη σε κίνδυνο, δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό.

Θα μπορούσαμε να δώσουμε λάθος οδηγίες και να βάλουμε μια εγκυμοσύνη σε κίνδυνο.

Αν βάζουμε το θηλασμό πάνω από όλα, σημαίνει ότι το βάζουμε και πάνω από την υγεία του βρέφους, και πάνω από την επιβίωση του εμβρύου....

Ο θηλασμός πάνω από όλα είναι μια φράση που την έγραψες εσύ και δεν έχει γραφτεί ούτε καν εννοηθεί ποτέ μέσα στην ενότητα του θαλασμού.

 

Οι γυναίκες που μπαίνουν εδώ τί είναι? ανεγκέφαλες? είπα εγώ ποτέ πως βάλατε κανέναν σε κίνδυνο?

Είναι κανονικοί άνθρωποι που ορθά θεωρούν τους γιατρούς τους στοιχειωδώς υπεύθυνους και στο θέμα του θηλασμού, όμως στην πράξη φαίνεται ότι οι γιατροί δεν είναι καθόλου εντάξει στο συγκεκριμένο θέμα. :?

Καθημερικά βρισκόμαστε αντιμέτωποι/ες με γιατρούς που έχουν πλήρη άγνοια για τα φάρμακα στη διάρκεια της γαλουχίας και το έρμο το βιβλίο που γράφει τα σχετικά αξίζει περίπου 100 ευρώ. Όμως δεν τα δίνουν γιατί αδιαφορούν και για τη γυναίκα που θέλει να θηλάσει και για το μωρό που καλό θα ήταν να θηλάζει και απαξίωνουν με την όλη στάση τους το θηλασμό.

Οι γιατροί βάζουν σε κίνδυνο την υγεία των μωρών συνεχώς...

 

Αν ξέραμε τα πάντα όσον αφορά τα ιατρικά θέματα θα είμασταν και γιατροί. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρουμε.

Έλα όμως που οι γιατροί που οφείλουν να τα γνωρίζουν απαξιώνουν το θέμα και δεν διστάζουν να μοιράζουν ενεξέλεγκτα την παραπαληροφόρηση της νεστλέ και των βιβλίων που δεν έχουν καμία τεκμηρίωση...

 

Το ότι δεν γνωρίζω τα πάντα σε ιατρικά θέματα δεν σημαίνει τίποτα. Γνωρίζω τα του θηλασμού και γνωρίζω πότε πρέπει να παραπέμπω στο γιατρό και γνωρίζω πότε ο γιατρός είναι άσχετος με το θηλασμό.

 

Ο γιατρός έχει ορκιστεί να υπηρετεί την επιστήμη του σύμφωνα με τις επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις....

 

Όπως είδες όμως στα βιβλία της ιατρικής γράφονται τερατολογίες χωρίς καμία τεκμηρίωση και οι γιατροί δεν μπαίνουν στον κόπο ούτε να σκεφτούν ότι μετά τους 6 μήνες το παιδί δεν μπορεί να τραφεί με αγελαδινό γάλα, είναι δυνατόν να μην έχει φροντίσει η φύση για την επιβίωσή του. Πώς επιβίωσε ο άνθρωπος ένα εκκατομύριο χρόνια χωρίς γάλα σε σκόνη. Πώς επιβίωσε χωρίς καθόλου γαλακτοκομικά μέχρι τουλάχιστον το 10.000 πΧ.; Ο άνθρωπος δεν είχε πάντα εξημερωμένα ζώα... άντε να έχουν άγνοια, δεν έχουν ούτε κοινή λογική;

 

Είναι δυνατόν να τους εμπιστευτούμε και να μην τους αμφισβητήσουμε;

Αλοίμονο αν εμπιστευόμασταν στις δικές τους γνώσεις το θηλασμό των παιδιών μας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την απάντησή σου. Δεν ξέρω τί να πω.

Μπορεί και να είναι έτσι. Δεν είμαι πλήρως πληροφορημένη γι'αυτό το θέμα και δεν ξέρω από που να πληροφορηθώ όταν ακόμα και τα επιστημονικά βιβλία των γιατρών τα αμφισβητούμε.

Θα προσπαθήσω με κάθε τρόπο όπως έκανα με τη μπέμπα μου να θηλάσω και το δεύτερο παιδί μου και πιστεύω στη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είμαι πλήρως πληροφορημένη γι'αυτό το θέμα και δεν ξέρω από που να πληροφορηθώ όταν ακόμα και τα επιστημονικά βιβλία των γιατρών τα αμφισβητούμε.

 

το ότι τα έγραψαν γιατροί τα βιβλία δεν σημαίνει ότι είναι και επιστημονικά...

Είναι πολύ εύκολο να διακρίνεις αν αυτό που γράφεται είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο ή όχι. Αν είναι θα έχει βιβλιογραφικές αναφορές (μέσα στο κείμενο) και θα παραπέμπει σε ερευνητικές εργασίες που θα βρίσκονται στο τέλος του κειμένου.

 

Οι έλληνες γιατροί δυστυχώς δεν είναι εξοικειωμένοι με την έννοια της τεκμηρίωσης. Είναι πολύ εύκολο να το διαπιστώσεις ρωτώντας αν αυτό που λένε είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο. Δεν ξέρουν να απαντήσουν είτε είναι, είτε δεν είναι. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα καταλάβουν καν τι τους ρωτάς. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές με καλοθελητές γιατρούς που ενδιαφερότανε για μένα και για το παιδί μου περισσότερο από εμένα την ίδια.

 

Εδώ θα βρεις μερικά βιβλία συγκεντρωμένα.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1671

 

μπορείς να τα παραγγείλεις από το διαδίκτυο

 

Θα προσπαθήσω με κάθε τρόπο όπως έκανα με τη μπέμπα μου να θηλάσω και το δεύτερο παιδί μου και πιστεύω στη βοήθειά σας.

Καλή η δική μας βοήθεια αλλά καλύτερη η ενημέρωση από πρώτο χέρι. Θα σου συνιστούσα θερμά να διαβάσεις τα βιβλία της Πατσούρου, θηλασμός μια υπέροχη σχέση από τις εκδόσεις σύγχρονοι ορίζοντες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια,

 

εγώ θηλάζω τον μπεμπουλη μου για 19 μήνες σχεδόν, και αν δεν πήγαινα γραφείο θα του έδινα μόνο το δικό μου γαλατάκι χωρίς συμπλήρωμα γάλατος και φαγητό εννοείται.

Όμως ενώ θήλαζα μόλις πριν λίγο καιρό έμεινα έγκυος πάλι. τώρα έιμαι 8 βδομάδων σχεδόν, και η γιατρός μου, μου λέει να μην τον θηλάζω πια γιατί πρώτον είναι μεγάλο μωρό πια και δεύτερο γιατί κάνει η μήτρα συσπάσεις και είναι λίγο επικίνδυνο για το άλλο νινι.

 

οπότε ο θηλασμός δεν είναι και απόλυτα ασφαλής μέθοδος αντισύλληψης.

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εγώ θηλάζω τον μικρούλη εδώ και 3 μήνες και ακόμη δεν μου έχει έρθει περίοδος. Ο γιατρός μου όμως μου είπε πως αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορώ να μείνω έγκυος, γιαυτό και θέλει προσοχή!

Να είσαι ευτυχισμένη με τον συντροφό σου και σου εύχομαι να υποδεχτείς με το καλό το μωράκι σου! :D

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα...

Είχα λυσσάξει να μείνω έγκυος, χωρίς να σταματήσω το θηλασμό, τους τελευταίους 7-8 μήνες (κυρίως για να μη γυρίσω στη δουλειά, γιατί δεν είχα που να αφήσω τη μικρή μου).

Με τα πολλά τα καταφέραμε και μόλις μου ήρθε περίοδος, μετά από δύο μήνες έγινε το πολυπόθητο...θα ξαναγίνω μανούλα!

Το θέμα είναι ότι εδώ και τρεις μέρες είχα καφέ υγρά (πριν ακόμη μάθω ότι είμαι έγκυος) και την ημέρα που εμαθα τη νέα εγκυμοσύνη τα καφέ υγρά έγιναν αίμα. Το είπα στο γιατρό μου (ότι είχα αίμα, όχι ότι θηλάζω γιατί δεν είναι υπέρ του θηλασμού) και μου έδωσε χάπια προγεστερόνης (utrogestan) κι επειδή το αίμα αυξήθηκε μέχρι το βράδυ χτες, σήμερα έκανα και μία ένεση (prolutοn depot). Έκτοτε το αίμα σταμάτησε...

Χθες όλη τη μέρα θήλαζα, μέχρι το βράδυ που τη μικρή την ανέλαβε ο άντρας μου λόγω της αύξησης του αίματος. Διάβασα το σχετικό κεφάλαιο της Πατσούρου και, δυστυχώς, λέει να σταματήσω το θηλασμό σε περίπτωση αιμοραγίας.

Ο γιατρός μου μου είπε ότι μπορεί να είναι απλά αίμα εμφύτευσης, οπότε η δικιά μου απορία είναι μήπως σε κάποιο χρονικό διάστημα "χ" μπορώ να ξαναρχίσω το θηλασμό με τη μικρή;

Να σημειωθεί ότι το κοριτσάκι μου το πήρε ιδιαίτερα καλά όταν της εξήγησα ότι η μανούλα δεν είναι καλά και δεν μπορεί να της δώσει το γαλατάκι της...μέχρι στιγμής!!!

Έφτασα στο σημείο χθες να με βρίζω για την επιμονή μου να μείνω έγκυος...απλά δε φανταζόμουν να έχω το παραμικρό πρόβλημα γιατί την πρώτη εγκυμοσύνη ούτε που την κατάλαβα!

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπότε η δικιά μου απορία είναι μήπως σε κάποιο χρονικό διάστημα "χ" μπορώ να ξαναρχίσω το θηλασμό με τη μικρή;

 

με το καλο!! :)

κι εγω σταματησα το θηλασμο λογω εγκυμοσυνης κι εκανα συσπασεις στη μητρα!

δεν ξερω σε τι μηνα εισαι αλλα εγω αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι αυτο που εχεις σαν απορια δεν ξερω αν ειναι εφικτο να γινει.....

το γαλα μειωνεται δραματικα ασε που μπορει να πονανε και οι θηλες σου,εγω στην αρχη εσφιγγα τα δοντια απο τον πονο....

επισης να σου πω το εξης: απο τον 4ο μηνα μεχρι τον 8ο μηνα το γαλα μετατρεπεται σε πρωτογαλα και υπαρχει πιθανοτητα να μην της αρεσει της μικρης σου!!! :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω αποθηλασα εγκυος. Μαλιστα το παλευα να μην αποθηλασω αλλα περα πως ηταν λιγο βασανιστικο για μενα μετα μειωθηκε και μενα δραματικα το γαλα.Επισης ειχα και συσπασεις αλλα κι εγω ειχα πορωθει και δεν ηθελα να σταματησω με το θηλασμο. Σε μας ηταν μικρος ο μικρος 9 μηνων και αρχισε σε καποια φαση οταν ημουν 9 εβδομαδων να κλαιει στο στηθος, γενικα διαφορα. Κοιτα γενικαμην αισθανεσαι ασχημα στο λεω γιατι κι εγω πριν μιλησω με μια κοπελα απο τη lll που κι αυτη της κοπηκε τελειως το γαλα στις ιδιες βδομαδες νομιζα πως ειχα κανει εγω καμια μπουρδα. Παντως κοιτα αποβολη απο το θηλασμο δεν γινεται μη φοβασαι αποβολη συμβαινει για χ,ψ λογους. Σου ευχομαι καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου και να προσεχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αισθάνομαι άσχημα αν θα κόψω τον θηλασμό.

Δεν θέλω να τον κόψω...

Είναι ότι πιο φανταστικό έχω ζήσει στη ζωή μου μέχρι τώρα κι επειδή ζορίστηκα πάρα πολύ για να τα κατφέρω πραγματικά αρρωσταίνω στην ιδέα του αποθηλασμού. Άσε που δεν πονούσα πολύ τώρα που θήλαζα.

Πάντως κι εγώ ξέρω ότι με το θηλασμό δεν αποβάλλεις.

Ευχαριστώ πάντως...Μου δώσατε μια ελπίδα

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ? Με τις συσπασεις της μητρας λογω προλακτινης δεν υπαρχει περιπτωση αποβολης? Με ενδιαφερει το θεμα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vera εσυ πχ αν εμενες αυριο εγκυος εχεις διαφορα απο μια μαμα που μενει εγκυος και θηλαζει αποκλειστικα.Συμφωνω με τις κοπελες. Επισης μπορει να μην εχεςι συσπασεις σε μια 2η εγκυμοσυνη οι εγκυμοσυνες δεν ειναι ιδιες. Παντως ειναι υπουλο πραμα οι συσπασεις καλο ειναι οποτε νιωσεις κι εισαι εγκυος να το πεις στο γιατρο αλλα οπως ειχα ξαναπει συσπασεις παθαινεις αμα σηκωνεις το μωρο,κανεις δουλειες μακαρι ολη η κουραση που χουμε εγκυες να ηταν μονο ο θηλασμος......Εμενα με κουραζει που δε θηλαζει γιατι γ@μθηκα στο περα δωθε και τι του προσφερα τπτ αυτος ρε γμτ πεισμα. Τελοσπαντων τωρα που πεσα επισημως στο κρεβατι δεν το σηκωνω αλλα μεχρι πριν 1 βδομαδα 10 κιλα παιδι και ειναι κι απο τα "ελαφρια" φαντασου τι εκανα για να το παρηγορησω,περασει η ωρα που χε κακοκαιρια που δεν πηγαιναμε βολτα,αστα να πανε......εκει να δεις συσπαση μπρος σε αυτη του θηλασμου μιλαμε ηταν 100πλασια σε ενταση.Αντε με το καλο να μεινεις εγκυος κι αναλογα πραττεις ειαν και γυναικες που θηλαζαν ολη την εγκυμοσυνη και δεν καταλαβαν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια!!!

 

Βεβαια ο μικρος μου θελει να θηλαζει πολυ......ειδικα τα βραδια πολλες φορες δε μ αφηνει να κλεισω ματι....με εχει αφυδατωσει!!! :lol:

 

Αυτο ειναι το θεμα...πρεπει να το ξερει ο γιατρος οτι θηλαζεις και οι περισσοτεροι αν οχι ολοι ειναι κατα του θηλασμου σε εγκυμοσυνη!!! :roll:

 

cruelty θηλαζεις ακομα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σου Αγλαΐα,

 

Θα ήθελα για μια ακόμα φορά την πολύτιμη βοήθεια σου και την γνώμη σου. Είμαι 28 χρονών και έχω ένα μπέμπη 10μηνών.Πριν μια βδομάδα ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος(είμαι 7 εβδομάδων). θηλάζω τον μπέμπη μες την μέρα σχεδον4-5 φόρες, προσφέρω και τρώει, αλλά και το βραδύ ξυπνάει κάθε 2 ώρες όπου τον βάζω στο στήθος και σε 5-10 λεπτόνια αποκοιμιέται. Σε περίπου 1,5 μηνά θα κάνουμε γάμο και βαφτισια, δηλαδή μέσα Ιουλίου.

Ποιο είναι τώρα το πρόβλημα μου, το πρόβλημα είναι το πως θα τον αποθηλάσω....Με αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα βλέπω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να είσαι έγκυος και να θηλάζεις....αλλά εγώ θα ήθελα να αποθηλάσω μέχρι τουλάχιστον τον Σεπτέμβριο(που θα είμαι 4-5μηνων έγκυος).Πόσο χρόνο παίρνει η όλη διαδικασία? Σκέφτομαι αφού τρώμε τροφές τώρα να μην τον θηλάζω μες την μέρα αλλά αργότερα, το πρωινό και βραδύνω θηλασμό πως τον κόβουμε? Και ειδικά με τα βραδυνά ξυπνήματα δεν ξέρω τι να κάνω?Σκέφτομαι επίσης αφού σε 2μηνες θα είναι 1ετους να του δώσω φρέσκο γάλα και αυτό δεν ξέρω πως επειδή δεν παίρνει μπιμπερό, από το ποτήρι θα πιει?(να σημειώσω ότι πίνει νερό με καλαμάκι).Και τα βραδεία που θα ξυπνάει τι θα τον κάνω αν δεν τον θηλάζω είναι πολύ δύσκολο να τον κόβω βόλτες την νύχτα και ο άντρας μου δεν μπορεί να βοηθήσει λόγω του ότι δουλεύει από το πρωί μέχρι το βραδύ.

Ένα άλλο θέμα είναι ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα λίγο αίμα και χρειάστηκε να πάρω outrogestan αν θυμάμαι καλά αν γίνει κάτι αναλογώ θα μπορώ να πάρω outrogestan ενώ θα θηλαζω? επερνα επίσης σίδηρο και ασβεστιο μπορώ να τα περνώ ενώ θα θηλάζω?

Η γυναικολόγος μου είπε να σταματήσω αμέσως να θηλαζω, αλλά εγώ της είπα ότι μου είναι δύσκολο να το κάνω άμεσα και ότι θα προσπαθησω.Εξαλου είναι αυτή η οποία, όταν της είπα ότι μου είχε έρθει η περίοδος από το πρώτο μηνά ,μου είπε το παιδί δεν θα θέλει πλέον να θηλάσει...γελίο

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωράκι σου!!

 

Υπάρχουν πολλές κοπέλες που είναι στη διαδικασία του αποθηλασμού λόγω εγκυμοσύνης και θα σου απαντήσουν με λεπτομέρειες. Αν θυμάμαι καλά έκοβαν σταδιακά ένα θηλασμό ανά βδομάδα περίπου ξεκινώντας από τους θηλασμούς που μπορούσαν εύκολα να κοπούν, δηλαδή στη διάρκεια της ημέρας. Οι τελευταίοι πιστεύω μένουν οι βραδυνοί που είναι οι πιο δύσκολοι.

 

Αφού δεν έχεις προβλήματα με την εγκυμοσύνη (κι εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις κανένα) γιατί δεν συνεχίζεις; Δεν προσπαθώ ούτε να σε πείσω ούτε τίποτα έτσι, μην παρεξηγηθώ, απλά ρωτάω.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωράκι σου!!

 

Υπάρχουν πολλές κοπέλες που είναι στη διαδικασία του αποθηλασμού λόγω εγκυμοσύνης και θα σου απαντήσουν με λεπτομέρειες. Αν θυμάμαι καλά έκοβαν σταδιακά ένα θηλασμό ανά βδομάδα περίπου ξεκινώντας από τους θηλασμούς που μπορούσαν εύκολα να κοπούν, δηλαδή στη διάρκεια της ημέρας. Οι τελευταίοι πιστεύω μένουν οι βραδυνοί που είναι οι πιο δύσκολοι.

 

Αφού δεν έχεις προβλήματα με την εγκυμοσύνη (κι εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις κανένα) γιατί δεν συνεχίζεις; Δεν προσπαθώ ούτε να σε πείσω ούτε τίποτα έτσι, μην παρεξηγηθώ, απλά ρωτάω.

 

Θέλω να σταματήσω να θηλάζω επειδή έχω καφέ αίμα ...και γενικα έχω κουραστεί, τώρα με την εγκυμοσύνη εχω συνέχεια υπνηλίες και μου είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχες αναφέρει παραπάνω, συγνώμη.

Αν θες άμεσα βοήθεια, γράψε στο καφέ au lait για να το δουν και να σου απαντήσουν. Ήδη είναι 2 έγκυες ενώ θήλαζαν κι είναι στη φάση του αποθηλασμού και μια που γέννησε και θήλαζε ταυτόχρονα μέχρι κάποιο μήνα παίρνοντας και utrogestan κάποια στιγμή.

Καλή συνέχεια!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγλαία καλημέρα.

 

Εχω διαβάσει όλα όσα γράφεις για την προλακτίνη σε σχέση με την εγκυμοσύνη και τα καταλαβαίνω.

 

Η κόρη μου είναι 142 ημερών και παιδί "πολύτιμης κύησης". Πήγα στο γυναικολόγο για το τσεκάπ μετά την εγκυμοσύνη και τον ρώτησα πότε μπορώ να μείνω ξανά έγκυος, λόγω ότι την έκανα με καισαρική τομή.

 

Εκείνος μου είπε ότι από το Σεπτέμβριο θα είναι όλα οκ με τη μήτρα μου και ότι μπορώ να προσπαθήσω ξανά.

 

Εχουμε κατεψυγμένα έμβρυα και θέλουμε να τα κάνουμε εμβρυομεταφορά.

 

"Ομως, μου είπε, η προυπόθεση είναι ότι για να πετύχει η σύλληψη θα πρέπει να σταματήσεις να θηλάζεις γιατί η προλακτίνη θα πρέπει να είναι μηδενική. Για αυτό θα απογαλακτίσεις πρώτα και αφού περάσουν δύο μήνες από την τελευταία φορά που θα έχεις θηλάσει και εφόσον κάνεις μια εξέταση προλακτίνης για να δούμε τα επίπεδά της, μετά θα κάνουμε εμβρυομεταφορά."

 

Ισχύουν αυτά που μου είπε?

 

Ρωτάω γιατί έχω μπεί στην τρίτη βδομάδα επαναγαλακτισμού και πηγαίνω δόξα τω Θεώ πολύ καλά. Θα ήθελα να δώσω στην κόρη μου όσο περισσότερο γάλα δικό μου γίνεται. Το βγάζω με το θήλαστρο και της το δίνω - δεν κάνω απευθείας θηλασμό λόγω εισεχουσών θηλών - και είμαι πολύ χαρούμενη που πίνει το δικό μου γάλα.

 

Αν είναι όντως έτσι όπως μου τα είπε δεν ξέρω τί να κάνω.

 

Θέλουμε να κάνουμε την εμβρυομεταφορά - για να μη χάνουμε πολύτιμο χρόνο (λόγω της ηλικίας μου), αλλά θέλουμε και να δώσουμε γάλα στην κόρη μας για να πάρει αντισώματα όσο το δυνατόν περισσότερα.

 

Τί μας προτείνεις ?

 

(Είχε κάποια κοπέλα παρόμοια περίπτωση με εμένα? Μήπως θα ήθελε να μου πεί την εμπειρία της?)

a>
Link to comment
Share on other sites

Ομως, μου είπε, η προυπόθεση είναι ότι για να πετύχει η σύλληψη θα πρέπει να σταματήσεις να θηλάζεις γιατί η προλακτίνη θα πρέπει να είναι μηδενική.

 

H προλακτίνη δεν μπορεί να είναι μηδενική, φυσιολογικές τιμές χωρίς θηλασμό είναι 30-600 IU/l

 

 

 

Για αυτό θα απογαλακτίσεις πρώτα και αφού περάσουν δύο μήνες από την τελευταία φορά που θα έχεις θηλάσει και εφόσον κάνεις μια εξέταση προλακτίνης για να δούμε τα επίπεδά της, μετά θα κάνουμε εμβρυομεταφορά."

 

Στη διάρκεια του θηλασμού ή των αντλήσεων τα επίπεδα προλακτίνης δεν είναι σταθερά, μπορεί να είναι φυσιολογικά κάποιες ώρες και υψηλότερα κάποιες άλλες.

 

Αυτό σου το γράφω για να είναι ξεκάθαρο ότι οι εξετάσεις προλακτίνης στη διάρκεια του θηλασμού δεν δίνουν αντιπροσωπευτική εικόνα για όλο το 24ωρο, άρα δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτές.

 

Για την περίπτωση της εμβρυομεταφοράς, θα ήταν καλό να μην υποβληθείς στη διαδικασία με μειωμένες πιθανότητες επιτυχίας.

 

 

Τί μας προτείνεις ?

Εσείς που γνωρίζετε καλύτερα από τον καθένα τις ανάγκες της οικογενείας σας θα αποφασίσετε αυτό που είναι το καλύτερο για σας!

 

Ως γενική οδηγία ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συστήνει να δίνεται κατά το δυνατό προτεραιότητα στο παιδί που υπάρχει.

 

Καλή συνέχεια!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, ο γιος μου είναι 12 μηνών και θηλάζουμε όποτε θέλει (πρωί-βράδυ και κατά τη διάρκεια της ημέρας). Περίοδο δεν έχω. Ωστόσο θα ήθελα να μείνω το συντομότερο και πάλι έγκυος. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αν συνεχίσω να θηλάζω με τόσο εξαντλητικούς ρυθμούς θα ατροφήσουν οι ωοθήκες μου και δεν θα μπορέσω εύκολα να μείνω έγκυος. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να σταματήσω το θηλασμό. Πιστεύετε ότι είναι καλό ν τον περιορίσω;

 

(Να σας πω ότι έχω και μια κορούλα σχεδόν τριών ετών, την οποία θήλαζα για 10 μήνες)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...