Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Το ανάμεικτο σημαίνει ότι θα πρέπει να ξαναρχίσω να βγάζω με το θήλαστρο...αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω γιατί από κάποιο σημείο και μετα δεν εβγαινε το ίδιο εύκολα...

Γιαούρτι τρώει, επίσης το πρωί της δίνω φρυγανιές με τυρί...σκεφτόμουνα επίσης να της δώσω το γάλα με δημητριακά για να συνηθίζει τη γεύση

 

Οσο για την απόλαυση....κοίτα η Λήδα πάντα θήλαζε λίγο, σε βαθμό που να ανησυχώ, το είχα συζητήσει και με την Αγλαία....δηλαδή γύρω στους 8 μήνες ήδη θήλαζε 2-3 φορές. Τώρα προσπαθώ να μένουμε στις δύο και συνήθως τα καταφέρνω...Θέλω να πω, δεν είναι και πολύ κολλημένη με το στηθος...να δούμε. Εκλεισα ένα ραντεβού με μια σύμβουλο θηλασμού, θα έρθει από το σπίτι. Αν σε ενδιαφέρει να σου στείλω πμ.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

myrto συγχαρητήρια και σε σένα !!!! :D:D

 

πολύ χαίρομαι για σας ! να έχετε καλή εγκυμοσύνη και να πάνε όλα καλά!

 

καλό κουραγιο! :cool:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 

Αφροδιτη, να σου ζησει η νεα μπεμπα, δεν ετυχε να ξαναμιλησουμε καθως γεννησες!!! Πως τα πανε οι δυο κορουλες μαζι? Μακαρι να γινει και μας ετσι ο αποθηλασμός!

 

Καλησπέρα Αφροδίτη!!

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά το σπασμένο μου χέρι με παρόπλισε. Παρ' όλα αυτά παρακολουθώ τα νέα σας, όποτε τα θηριάκια με αφήνουν λίγο ήρεμη.

Το μωρό είναι ο κινητός ορισμός του μαμ, κακά και νάνι (και αυτά τα κακά όμως τα θυμάται κάθε 2 μέρες). Τώρα καταλαβαίνω την έκφραση "σαν να μην έχω μωρό στο σπίτι". Δεν παραπονιέμαι όμως.. η Θεοδώρα έρχεται να καλύψει το κενό της και άλλων δέκα παιδιών μαζί. Την έχει αποδεχθεί, προσπαθεί να είναι τρυφερή μαζί της με τον ατσούμπαλο τρόπο όμως. Έχεις δει ένα cartοon την Ελμάιρα? Ε, κάπως έτσι.

Αυτά για την ώρα. Εύχομαι να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και θα τα ξαναπούμε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον, ειμαι εγκυος 3 μηνων κ ακομα θηλαζω τον 10 μηνων γιο μου. Ο γυναικολογος δεν μου ειπε να σταματησω οταν του το ανεφερα αλλα προσπαθω να του δινω και ξενο γαλα για να το κοψουμε σιγα σιγα. Εχετε ακουσει παρομοια περιπτωση? πιστευετε οτι ειναι ασφαλες να συνεχιζω να θηλαζω μεχρι να χρονισει το μωρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΕΚΟΨΑ ΤΟΝ ΘΥΛΑΣΜΟ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΙΣΑ ΙΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ Κ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ Κ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Κ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, κάτσε, κάτσε να καταλάβω: Σου είπε ο γιατρός ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να θηλάζεις έγκυος; Που τον βρήκες το γιατρό;;; Μήπως μένεις σε σκανδιναβική χώρα;;; Να μας δώσεις τα στοιχεία του!!! Εξαιρετικά σπάνια περίπτωση!

 

(κάναμε μια έρευνα μερικούς μήνες πριν για γιατρούς που να ξέρουν δυο πράγματα για εγκυμοσύνη και θηλασμό και τα αποτελέσματα ήταν αποκαρδιωτικά! )

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ .

 

Το εννοούσε ο γιατρός; Από τι θα ταλαιπωρηθεί το στήθος;

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ???ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ???ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

 

Μάλλον δεν θα ήξερε να σου απαντήσει... :?

 

Αν τον ξαναδείς το γιατρό σου να του πεις ότι το 66,66% του γάλακτος που αρμεγεται είναι από έγγυες αγελάδες και πουθενά δεν έχει γραφτεί ότι αυτό ταλαιπωρεί το στήθος τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, δεν ήθελα να ξεκινήσω καινούργιο τόπικ και βρήκα αυτό εδώ για να ζητήσω τη βοήθειά σας.

Ο Θεός μας έδωσε δώρο άλλο ένα μωράκι και αυτή τη στιγμή κυοφορώ το δεύτερο !!!!!! :D Η μπεμπούλα μου είναι μόλις 8,5 μηνών και μετά από υπέρηχο με τη γυναικολόγο μου η οποία διαπίστωσε κάτι όσον αφορά το ωχροθυλάκιο αν θυμάμαι καλά , δεν θυμάμαι τί ακριβώς είπε, μου εξήγησε πως οφείλεται στη μεγάλη ποσότητα προλακτίνης του θηλασμού, μου έδωσε Utrogestan μέχρι τη δέκατη εβδομάδα και μου είπε να αποθηλάσω κατευθείαν αν ήθελα να κρατήσω το μωρό.

Με μεγάλη μου στενοχώρια άρχισα τον αποθηλασμό και δεν μπορώ να ξεπεράσω το γεγονός ότι δεν θα ξαναθηλάσω ποτέ τη μπέμπα μου η οποία με κοιτάζει ακόμα με μάτια γεμάτα λαχτάρα....

Μίλησα με την παιδίατρό μου η οποία από την πρώτη στιγμή ήταν υπέρ του θηλασμού και με βοήθησε να θηλάσω και μου είπε πως μου εγγυάται ότι λόγω του προβλήματος αυτού πρέπει όντως να διακόψω το θηλασμό και πως η μπέμπα μου δεν πρόκειται να πάθει τίποτα ψυχολογικό. Είναι μια διαδικασία που κάποια στιγμή θα τη συνηθίσει. Εφόσον τρώει την τροφή της κανονικά, κάποια στιγμή θα πιεί γάλα ή θα φάει γιαούρτι.

Γάλα έχω πάρει πολλά και δεν τα θέλει με τίποτα. Για να σας πως ποιά είναι, Frisolac, Frisomel, Almiron 2, Almiron Goodnight, Wyeth gold υποαλλεργικό (αυτό κάπως το δέχεται με πολύ ζόρι), Nan 2, Guizol, Neslac, Noulac.

Υπάρχει κάποιο γάλα ελαφρύ που να μπορέσει άραγε να το δεχτεί? Αν ξέρετε να μου πείτε? Μπορώ να το ρισκάρω να βράσω φρέσκο γάλα Αdvance και να της το δώσω????

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που ξερω ..Φρέσκο γαλα πριν τον χρονο ειναι επικινδυνο για το μωράκι !!! Ελπιζω να βρεις γρήγορα την καλύτερη λυση για ολους σας .

 

Με το καλό το δεύτερο μωράκι σας :)

 

(απαιχτη η παιδιατρος σου ! Συγνώμη αλλα θα σκαγα !)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάσω, εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι να πας να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γυναικολόγο. Οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα για θηλασμό πόσο μάλλον για θηλασμό στη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Πολλές κοπέλες στο φόρουμ είναι έγκυες και θηλάζουν ακόμα χωρίς προβλήματα. Δεν ξέρω, λέω εγώ τώρα....

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

VassoP, ο παιδιατρος μου ειχε αναφέρει ΟΧΙ γαλα φρέσκο πριν το χρόνο.

 

Ακομα και μετά το χρονο, αν θελεις να δωσεις φρέσκο, γαλα τυπου advance δεν ειναι ο,τι καλυτερο. υπάρχουν πολύ καλυτερα φρέσκα γάλατα για το παιδακι σου!

 

εχει προβλημα με τη γεύση του γάλακτος ή με το μπιμπερό; αν ειναι το δεύτερο, θα χρειαστει καποιος χρονος για την προσαρμογή της.

Link to comment
Share on other sites

Βάσω μου, τώρα είδα τα νέα σου!

 

Συγνώμη κι από μένα που δεν ανταποκρίθηκα νωρίτερα - ούτως ή άλλως όπως όμως θα δεις, για το συγκεκριμένο σου ερώτημα περί μάρκας ξένου γάλακτος η απάντηση που δίνει η Αγλαία είναι η εξής:

 

"Μόνο παιδίατρος μπορεί να πάρει την ευθύνη για τη σύσταση συγκεκριμένου γάλακτος".

 

Οπότε καμιά μας δεν θα μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό το σημείο.

 

Αυτό που μου έδωσε μεγάλη χαρά είναι η εγκυμοσύνη σου :) Σου εύχομαι να χαρίσεις στο αδελφάκι της μπεμπούλας σου όλη τη χαρά και τα οφέλη του θηλασμού και από την καρδιά μου: Η ώρα η καλή!

 

Αυτό που με προβλημάτισε είναι οι συστάσεις αποθηλασμού που πήρες από τους γιατρούς. Δεν είμαι ειδική, όμως αποκλείεται να μην υπάρχει επιστημονικά τεκμηριωμένος αντίλογος.

 

Γνωρίζω πολύτεκνες μαμάδες που θηλάζουν τα παιδιά τους, με διαφορά ηλικίας το ένα από το άλλο γύρω στον 1 χρόνο. Δεν είναι επιστημονικό επιχείρημα, είναι όμως μια πλευρά της "κοινής λογικής".

 

Στείλε πμ στην Αγλαία: είναι η αρμοδιότερη.

 

Να είσαι πάντα καλά!

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οι συστάσεις της γυναικολόγου μου ήταν μετά από κάποια κλινική διαπίστωση σε σχέση με το μέγεθος κάτι που αφορά το έμβρυο που οφειλόταν στην υψηλή προλακτίνη λόγω του θηλασμού. Γι'αυτό μου είπε να διακόψουμε το θηλασμό να ξεκινήσω αμέσως Salospir και Utrogestan. Δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να διακινδυνεύσω έστω και ελάχιστα την εγκυμοσύνη ξέροντας πόσο καιρό μου πήρε να μείνω έγκυος στην πρώτη και μετά από σπερματεγχύσεις.

Δεν με πειράζει καθόλου γι'αυτό το λόγο που σταμάτησα το θηλασμό. Στενοχωρήθηκα επειδή ουσιαστικά μου έλειψε εμένα. Η μπέμπα μου ευτυχώς άρχισε να πίνει το Wyeth S26 free lactoze και είμαι πολύ χαρούμενη. Ευτυχώς δεν μας πήρε πάρα πολύ χρόνο γι'αυτό και δεν είχα ξαναμπεί στο φόρουμ.

Σας ευχαριστώ όλες. Ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο και θα θηλασω και το δεύτερο παιδί μου αλλά όχι ο θηλασμός πάνω απ΄όλα!!! Χίλιες φορές να πάει καλά η εγκυμοσύνη μου , εξάλλου τη θήλασα κοντά εννέα μήνες!

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki και εγώ έμεινα έγκυος στην κόρη μου μετά από 3 σπερματεγχύσεις και τώρα μετά από 8 μήνες έμεινα και πάλι έγκυος ενώ θήλαζα κανονικά. Μου είχε έρθει η περίοδος βέβαια 2 φορές συνεχόμενα αλλά η γιατρός μου είπε πως με το θηλασμό η ωορρηξία μου μπορεί να ήταν ακανόνιστη. Μπορεί και να σταμάταγε πάλι η περίοδος και να άρχιζε μετά από ένα μήνα. Πέτυχε όμως το θαύμα από μόνο του :)

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Οι συστάσεις της γυναικολόγου μου ήταν μετά από κάποια κλινική διαπίστωση σε σχέση με το μέγεθος κάτι που αφορά το έμβρυο που οφειλόταν στην υψηλή προλακτίνη λόγω του θηλασμού.

 

Τα επίπεδα της προλακτίνης μετρώνται εργαστηριακά.

Αν η προλακτίνη ήταν υψηλή δεν θα είχες ωορηξία.

Αν δεν είχες δεν θα έμενες έγκυος.

 

Γι'αυτό μου είπε να διακόψουμε το θηλασμό να ξεκινήσω αμέσως Salospir και Utrogestan.

:? αυτά έχουν κάποια σχέση με το θηλασμό;

 

Σας ευχαριστώ όλες. Ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο και θα θηλασω και το δεύτερο παιδί μου αλλά όχι ο θηλασμός πάνω απ΄όλα!!! Χίλιες φορές να πάει καλά η εγκυμοσύνη μου , εξάλλου τη θήλασα κοντά εννέα μήνες!

Είπε κανείς κάτι τέτοιο; :?

Βάλαμε ποτέ κάποια εγκυμοσύνη σε κίνδυνο;

Βάλαμε οποιονδήποτε σε κίνδυνο;

 

Έτσι όπως το γράφεις θα το διαβάσει κανένας και να νομίζει σημεία και τέρατα.... :?

 

Θα το διαβάσει κανείς και θα νομίζει ότι συμβαίνουν τέτοια εδώ μέσα!...

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki και εγώ έμεινα έγκυος στην κόρη μου μετά από 3 σπερματεγχύσεις και τώρα μετά από 8 μήνες έμεινα και πάλι έγκυος ενώ θήλαζα κανονικά. Μου είχε έρθει η περίοδος βέβαια 2 φορές συνεχόμενα αλλά η γιατρός μου είπε πως με το θηλασμό η ωορρηξία μου μπορεί να ήταν ακανόνιστη. Μπορεί και να σταμάταγε πάλι η περίοδος και να άρχιζε μετά από ένα μήνα. Πέτυχε όμως το θαύμα από μόνο του :)

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.

 

Τέτοια να ακούω να παίρνω κουράγιο :)

 

Εγώ έκανα πολλά χρόνια ορμονοθεραπεία λόγω της υψηλής προλακτίνης στην συνέχεια έκανα 3 κύκλους με altermon και φυσιολογική επαφή και τελικά την μικρή την πιάσαμε με ivf.

Μακάρι αυτήν την φορά να έρθουν όλα φυσιολογικά ...

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...