Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για κάτι που με απασχολεί πολύ. Έχω ένα κοριτσάκι 18 μηνών και τη θηλάζω σε συνδυασμό με φρέσκο γάλα. Είχα σκοπό να συνεχίσω να τη θηλάζω έως ότου έρθει κάπως φυσικά ο αποθηλασμός ή έστω μέχρι 2 ετών. Όμως είμαι 3 μηνών έγκυος τώρα και αναρωτιέμαι μήπως όταν γεννήσω και θηλάζω και το δεύτερο παιδάκι, γίνει πολύ πιο δύσκολο να αποθηλάσω μετά για την πρώτη μου. Και μήπως θα δυσκολευτώ πολύ και με τα δύο επίσης. Διαφορετικά αν επιλέξω να ξεκινήσω τον αποθηλασμό λίγο πριν ή αφότου έρθει το μωρό, μήπως θα της δημιουργήσω την αίσθηση ότι φταίει ο ερχομός του νέου παιδιού; Ο παιδίατρός μου μου σύστησε να κοψω τώρα τον θηλασμό αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας, ελπίζω να υπάρχει κιαλλη μανούλα που να έχει περάσει στο παρελθόν το ίδιο θέμα με μένα και να βρούμε μια βοήθεια, λοιπόν ο μικρός μου είναι 15 μηνων και θηλάζω ακόμη, δεν παίρνει πιπίλα ούτε μπουκάλι ούτε ξένο γάλα, έχω προσπαθήσει να κοψω κάποιους θηλασμόυς αλλά τίποτα την ημέρα μπορώ κάπως να τον κανω να ξεχαστεί αλλά το βράδυ τίποτα δεν μπορεί να από κοιμηθεί χωρίς να πιπιλαει έστω, και αγκαλιά, όμως είμαι 11 εβδομάδων έγκυος και ήδη έχω αρχήσει να νιώθω ευαισθησία στο στήθος και στις θηλες και θα πρέπει να το κόψω έτσι και αλλιώς. Τρώει κανονικά τρία γεύματα την ημέρα και δύο σνακ στο ενδιάμεσο, δεν έχει ιδιετεροτητες στην προτίμηση φαγητών του αρέσουν όλα. Να τονίσω πως δεν μπορεί να τον κοιμησει κάνεις άλλος θέλει μόνο εμένα. Επίσης επειδή είμαι στην Γερμανία μόνιμα δεν έχω τους συγγενείς μου εδώ και είμαστε μόνο εγώ και ο άντρας μου, αλλά ο μικρός κλαίει απαριγορητα κάθε φορά που δεν είμαι εγώ. Τι μπορώ να κάνω; όλες οι συμβουλές είναι δέκτες. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με το καλό το μωράκι σου. 

 

Αφού θέλεις να αποθηλάσεις, θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποια σύμβουλο θηλασμού. Θα της περιγράψεις τις συνήθειές σας και θα σε βοηθήσει να φτιάξεις ένα πλάνο για να αποθηλάσετε σιγά-σιγά. 

 

Εύχομαι καλή επιτυχία και να τα καταφέρετε όσο το δυνατόν πιο σύντομα και ανώδυνα. 

Link to comment
Share on other sites

@Andriana... η συζήτηση με τον κατάλληλο ειδικό, όπως πρότεινε @Ilaeira σίγουρα μπορεί να βοηθήσει, ώστε να αποθηλάσεις με το λιγότερο δυνατόν στρες.

 

Από μεριάς μου, έχοντας μια σχετική εμπειρία, έχω να σου προτείνω δύο πράγματα:

1) Να αυξάνεις σταδιακά μέσα στο 24ωρο, τις φορές που αρνείσαι θηλασμούς στο παιδί. Ξεκίνα να αρνείσαι την ημέρα που το παιδί είναι πιο συνεργάσιμο και πιο εύκολα διαχειρίσιμο. Την νύχτα, που το παιδί είναι κουρασμένο και οι εναλλακτικές λιγοστές, είναι πιο δύσκολα τα πράγματα στην αρχή. Συνδυαστικά με α) αντιπερισπασμούς (μια λιχουδιά-ιδανικά να φάει μόνο του να πασαλειφθεί, μια βόλτα-αποδεδειγμένα βοηθάει πολύ, ένα παιχνίδι, ένα βιβλίο, μια ευχάριστη συναρπαστική δραστηριότητα-χώνουμε τα χέρια σε μπολ με ρύζι/φακές και γεμίζουμε κυπελάκια, παίζουμε με νερά και βούσκες, ξεφυλλίζουμε και σκίζουμε περιοδικά, παραμύθι σε στυλ κουκλοθεάτρου, κλπ) και β) κουβέντα (λογάκια απλά κατανοητά όχι πολλά, δοσμένα με ηρεμία και υπομονή στο παιδί πχ. "Όχι. Τώρα η μαμά πρέπει να κάνει το τάδε/νυστάζει/δεν θέλει, έλα να κάνουμε κάτι άλλο").

Βέβαια επειδή ωραία είναι αυτά, αλλά με ένα νήπιο να ουρλιάζει και μια μαμά σωματικά και ψυχολογικά ταλαιπωρημένη, δεν είναι πάντα εύκολο να εφαρμοστούν, πάμε στο 2ο.

2) Να ζητήσεις άμεσα υποστήριξη από κάποιον. Θα είναι ο σύζυγος, θα είναι κάποια φίλη-ος, κάποια-ος βοηθός που θα έρχεται λίγες ώρες στο σπίτι να βοηθάει. Τέλοσπάντων όποιος κρίνεις. Κάποιος να βάλει πλάτη που λέμε και να μπορεί να διαχειριστεί το παιδί όταν εσύ το απομακύνεις από το στήθος. Πχ να το απασχολήσει ο σύζυγος με έναν από τους προαναφερθέντες τρόπους όσο εσύ θα κάνεις κάτι άλλο εντός ή εκτός σπιτιού. 

Και να οπλιστείτε με υπομονή, ηρεμία κι αγάπη στα ξεσπάσματα. Δεν είναι το ευκολότερο πράγμα, ούτε η ωραιότερη φάση της περιόδου θηλασμού, αλλά θα περάσει να είσαι βέβαιη. Κι ένας σημαντικός κύκλος δικός σου και του παιδιού θα κλείσει, που θα σας αφήσει και τους δυο "πλουσιότερους".

 

Υγ. Υπάρχουν κάποια σχετικά topic στο forum, πχ το 

όπου μπορείς να διαβάσεις τις εμπειρίες-απόψεις κι άλλων μαμάδων και να επιλέξεις κάποια στοιχεία που να σου ταιριάζουν.

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2021 at 12:41 ΜΜ, Andriana... είπε:

Γειά σας, ελπίζω να υπάρχει κιαλλη μανούλα που να έχει περάσει στο παρελθόν το ίδιο θέμα με μένα και να βρούμε μια βοήθεια, λοιπόν ο μικρός μου είναι 15 μηνων και θηλάζω ακόμη, δεν παίρνει πιπίλα ούτε μπουκάλι ούτε ξένο γάλα, έχω προσπαθήσει να κοψω κάποιους θηλασμόυς αλλά τίποτα την ημέρα μπορώ κάπως να τον κανω να ξεχαστεί αλλά το βράδυ τίποτα δεν μπορεί να από κοιμηθεί χωρίς να πιπιλαει έστω, και αγκαλιά, όμως είμαι 11 εβδομάδων έγκυος και ήδη έχω αρχήσει να νιώθω ευαισθησία στο στήθος και στις θηλες και θα πρέπει να το κόψω έτσι και αλλιώς. Τρώει κανονικά τρία γεύματα την ημέρα και δύο σνακ στο ενδιάμεσο, δεν έχει ιδιετεροτητες στην προτίμηση φαγητών του αρέσουν όλα. Να τονίσω πως δεν μπορεί να τον κοιμησει κάνεις άλλος θέλει μόνο εμένα. Επίσης επειδή είμαι στην Γερμανία μόνιμα δεν έχω τους συγγενείς μου εδώ και είμαστε μόνο εγώ και ο άντρας μου, αλλά ο μικρός κλαίει απαριγορητα κάθε φορά που δεν είμαι εγώ. Τι μπορώ να κάνω; όλες οι συμβουλές είναι δέκτες. Ευχαριστώ 

Στην ηλικία που είναι ο μικρός σου είναι λίγο δύσκολο να αποθηλασει χωρίς κλάματα.Περα από τον πόνο στις θηλες (ξέρω πόσο ποναει) υπάρχει άλλος λόγος που θα ήθελες να αποθηλασεις;Στο ρωτάω γιατί έγραψες σε θέμα που εχει να κάνει με τον ταυτόχρονο θηλασμό των 2 παιδιών,όχι με τον αποθηλασμο και το "θα πρέπει να το κόψω ετσι κι αλλιως" που γράφεις δεν κατάλαβα γιατί το αναφέρεις(αν υπάρχει κάποια παθολογικη αιτια).Παντως,εχεις χρόνο να αποθηλασεις ομαλά μέχρι να γεννήσεις αλλά τον πρώτο καιρό θα έχετε κλάμα την ωρα του ύπνου.Θεωρω πως η καλύτερη λύση είναι να τον αναλάβει ο μπαμπάς το βράδυ (και στα ξυπνηματα).Καλό είναι να φεύγεις από το σπίτι,να τον χαιρετάς και να τον πηγαίνει για ύπνο ο μπαμπάς μετά από κάνα τεταρτο και μόλις μπούνε στο δωμάτιο να επιστρέφεις χωρίς να σε πάρει χαμπάρι. Δηλαδη να δει ότι φεύγεις από το σπίτι γιατί αν ξέρει ότι είσαι εκει θα είναι ακόμη πιο δύσκολο να δεχθεί τον μπαμπά,ενώ αν λείπεις ίσως αφεθεί να κοιμηθεί γρηγορότερα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα διαμαρτρυθειτις πρώτες φορες).Οπως και να 'χει είναι καλή ιδέα να απευθυνθείς σε κάποιο σύμβουλο θηλασμού της περιοχής σου για να σε καθοδηγήσει κατάλληλα.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Στην ηλικία που είναι ο μικρός σου είναι λίγο δύσκολο να αποθηλασει χωρίς κλάματα.Περα από τον πόνο στις θηλες (ξέρω πόσο ποναει) υπάρχει άλλος λόγος που θα ήθελες να αποθηλασεις;Στο ρωτάω γιατί έγραψες σε θέμα που εχει να κάνει με τον ταυτόχρονο θηλασμό των 2 παιδιών,όχι με τον αποθηλασμο και το "θα πρέπει να το κόψω ετσι κι αλλιως" που γράφεις δεν κατάλαβα γιατί το αναφέρεις(αν υπάρχει κάποια παθολογικη αιτια).Παντως,εχεις χρόνο να αποθηλασεις ομαλά μέχρι να γεννήσεις αλλά τον πρώτο καιρό θα έχετε κλάμα την ωρα του ύπνου.Θεωρω πως η καλύτερη λύση είναι να τον αναλάβει ο μπαμπάς το βράδυ (και στα ξυπνηματα).Καλό είναι να φεύγεις από το σπίτι,να τον χαιρετάς και να τον πηγαίνει για ύπνο ο μπαμπάς μετά από κάνα τεταρτο και μόλις μπούνε στο δωμάτιο να επιστρέφεις χωρίς να σε πάρει χαμπάρι. Δηλαδη να δει ότι φεύγεις από το σπίτι γιατί αν ξέρει ότι είσαι εκει θα είναι ακόμη πιο δύσκολο να δεχθεί τον μπαμπά,ενώ αν λείπεις ίσως αφεθεί να κοιμηθεί γρηγορότερα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα διαμαρτρυθειτις πρώτες φορες).Οπως και να 'χει είναι καλή ιδέα να απευθυνθείς σε κάποιο σύμβουλο θηλασμού της περιοχής σου για να σε καθοδηγήσει κατάλληλα.

Έχω κουραστεί με τον θηλασμο τώρα με την εγκυμοσύνη γιατί νιώθω εξάντληση, ο μικρός θέλει όλο και περισσότερο να είναι στο στήθος, όσο για μετά την γεννα δεν θα με πείραζε που και που αν το ηλεθε και κκαι ο μεγάλος ναα θηλάζουν μαζί, ισα ίσα πιστεύω θα είναι λιγότερη η ζήλια μεταξύ τους. Για το θα το κόψω έτσι και αλλιώς το λέω γιατί ο γυναικολογος μου δεν είναι σύμφωνος με αυτό το θέμα, με τον παράλληλο θηλασμο ενώ είμαι έγκυος κιόλας μου είπε πως θα πρέπει να το έχω κόψει μεχρι τον 4ο μήνα. Όσο για την βοήθεια το βράδυ έχουμε προσπαθήσει πολλές φορές χωρίς να είμαι εγώ στο δοματιο αλλά θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες να με δει να φεύγω αν και νομίζω πως μόλις με δει να βγαίνω θα βάλει αμέσως τα κλάματα, ούτε τουαλέτα δεν μπορώ να πάω είναι απέξω και κλαίει. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή σου 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Καλησπέρα. Με το καλό το μωράκι σου. 

 

Αφού θέλεις να αποθηλάσεις, θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποια σύμβουλο θηλασμού. Θα της περιγράψεις τις συνήθειές σας και θα σε βοηθήσει να φτιάξεις ένα πλάνο για να αποθηλάσετε σιγά-σιγά. 

 

Εύχομαι καλή επιτυχία και να τα καταφέρετε όσο το δυνατόν πιο σύντομα και ανώδυνα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου απλά εδώ είναι δύσκολο να βρω σύμβουλο επειδή υπάρχει θέμα με την γλώσσα, είδα πως εδώ είναι μια σύμβουλος θηλασμού και ελπίζω να δει το θέμα μου και να μου απαντήσει. Και πάλι σε ευχαριστώ. 

 

11 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Andriana... είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου απλά εδώ είναι δύσκολο να βρω σύμβουλο επειδή υπάρχει θέμα με την γλώσσα, είδα πως εδώ είναι μια σύμβουλος θηλασμού και ελπίζω να δει το θέμα μου και να μου απαντήσει. Και πάλι σε ευχαριστώ. 

 

 

Δεν είναι ανάγκη να τη συναντήσεις διά ζώσης. Εγώ έκανα συνεδρία μέσω σκάιπ στη διάρκεια της καραντίνας.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Andriana... είπε:

Έχω κουραστεί με τον θηλασμο τώρα με την εγκυμοσύνη γιατί νιώθω εξάντληση, ο μικρός θέλει όλο και περισσότερο να είναι στο στήθος, όσο για μετά την γεννα δεν θα με πείραζε που και που αν το ηλεθε και κκαι ο μεγάλος ναα θηλάζουν μαζί, ισα ίσα πιστεύω θα είναι λιγότερη η ζήλια μεταξύ τους. Για το θα το κόψω έτσι και αλλιώς το λέω γιατί ο γυναικολογος μου δεν είναι σύμφωνος με αυτό το θέμα, με τον παράλληλο θηλασμο ενώ είμαι έγκυος κιόλας μου είπε πως θα πρέπει να το έχω κόψει μεχρι τον 4ο μήνα. Όσο για την βοήθεια το βράδυ έχουμε προσπαθήσει πολλές φορές χωρίς να είμαι εγώ στο δοματιο αλλά θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες να με δει να φεύγω αν και νομίζω πως μόλις με δει να βγαίνω θα βάλει αμέσως τα κλάματα, ούτε τουαλέτα δεν μπορώ να πάω είναι απέξω και κλαίει. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή σου 

Περνάει χρόνο ο μπαμπάς με τον μικρο η δουλεύει πολυ; Μηπως να περνάει περισσότερο ποιοτικο χρονο για κάποιες εβδομάδες,να φεύγεις και να τους αφήνεις να παίζουν μόνοι τους;να πηγαίνουν οι δύο τους βολτα;να συνηθίσει σιγά σιγά την αποκλειστικοτητα για να του είναι πιο ευκολο όταν ξεκινήσετε την προσπάθεια στον υπνο;

 
Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2021 at 8:17 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Περνάει χρόνο ο μπαμπάς με τον μικρο η δουλεύει πολυ; Μηπως να περνάει περισσότερο ποιοτικο χρονο για κάποιες εβδομάδες,να φεύγεις και να τους αφήνεις να παίζουν μόνοι τους;να πηγαίνουν οι δύο τους βολτα;να συνηθίσει σιγά σιγά την αποκλειστικοτητα για να του είναι πιο ευκολο όταν ξεκινήσετε την προσπάθεια στον υπνο;

Έχεις δίκιο, ναι παιρνανε κάποιο χρόνο μαζί πηγαίνουν κάποιες φορές στο σούπερ μάρκετ μαζί και δεν με ζητάει. Πρέπει να αφιερώνουν πιο πολύ χρόνο όντως. Πρέπει να το εφαρμόσουμε. Σε ευχαριστώ πολύ. Εδώ και δύο μέρες δοκίμασα να του δώσω γάλα σε σκόνη και ήπιε 100ml

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Γειά σας! Διανύω τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου κ ξεκινάει η 10η εβδομάδα. Όλα είναι καλά ως τώρα. Το πρώτο παιδάκι το θηλαζα σχεδόν ένα χρόνο. Απ τον απόθηλασμο κ μετά το στήθος μου δεν ξανάπρηστηκε ποτέ ούτε στην αναμονή των περιωδων ούτε κ τώρα ξανά στην εγκυμοσύνη. Αυτό μετράει απ τον Ιούλιο που μας πέρασε. Ο γιατρός μου δεν ξέρει να μου πει σε τι μπορεί να οφείλεται. Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να είναι ορμονικο ή να σχετίζεται με τον αποθηλασμό. Έχετε αντίστοιχη εμπειρία; σκέφτομαι να πάω σε μαστολογο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, με το καλό και το δεύτερο!

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Γράφεις ότι το στήθος δεν ξαναπρήστηκε. Γιατί είναι πρόβλημα αυτό; Σου πρηζόταν πολύ πριν ή κατά τη διάρκεια της πρώτης εγκυμοσύνης; 

 

Χωρίς να είμαι ειδικός, ξέρω σίγουρα ότι μετά την εγκυμοσύνη το σώμα αλλάζει. Αυτό ισχύει και για τα συμπτώματα της περιόδου. Για παράδειγμα εγώ πριν μείνω έγκυος πονούσα αρκετά στην περίοδο, αλλά πλέον τις περισσότερες φορές την περνάω ανώδυνα. Και οι εγκυμοσύνες μπορεί να διαφέρουν επίσης αρκετά η μία από την άλλη, ακόμα και στην ίδια γυναίκα.

 

Ίσως ο θηλασμός να έπαιξε τον ρόλο του, ίσως και όχι. Αν ανησυχείς, πολύ καλά θα κάνεις να πας σε μαστολόγο, είναι ο πιο κατάλληλος για να σου απαντήσει σε όλους σου τους προβληματισμούς. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2022 at 9:34 ΠΜ, Jeremy είπε:

Γειά σας! Διανύω τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου κ ξεκινάει η 10η εβδομάδα. Όλα είναι καλά ως τώρα. Το πρώτο παιδάκι το θηλαζα σχεδόν ένα χρόνο. Απ τον απόθηλασμο κ μετά το στήθος μου δεν ξανάπρηστηκε ποτέ ούτε στην αναμονή των περιωδων ούτε κ τώρα ξανά στην εγκυμοσύνη. Αυτό μετράει απ τον Ιούλιο που μας πέρασε. Ο γιατρός μου δεν ξέρει να μου πει σε τι μπορεί να οφείλεται. Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να είναι ορμονικο ή να σχετίζεται με τον αποθηλασμό. Έχετε αντίστοιχη εμπειρία; σκέφτομαι να πάω σε μαστολογο. 

Γεια σου, με το καλο και το 2ο μωρακι σου!

Κι εγω απο την εμπειρια μου θα σου πω οτι μετα την 1η γεννα μου, θηλασα 1 χρονο και δεν ξαναπρηστηκε το στηθος μου εκτοτε, ουτε στην 2η εγκυμοσυνη στο 1ο 3μηνο.

Προς το τελος της εγκυμοσυνης, ναι υπηρχε αυξηση στο μεγεθος και στο 2ο παιδι ειχα πιο πολυ γαλα.

Τωρα γιατι συμβαινει αυτο, δεν το ξερω, ισως μπορει οντως να σου το απαντησει ο μαστολογος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...