Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Καλημέρα & χρόνια Πολλά..Πάντως επειδή έγραψες είδα & στο θέμα του αποθηλασμού να ξέρεις πως το glucophage ΕΙΝΑΙ συμβατό με τον θηλασμό.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα & χρόνια Πολλά..Πάντως επειδή έγραψες είδα & στο θέμα του αποθηλασμού να ξέρεις πως το glucophage ΕΙΝΑΙ συμβατό με τον θηλασμό.

Αλήθεια? Αυτό που μου λες με κάνει πολυ χαρούμενη. ΕΙσαι σιγουρη? Η παιδιατρος μου ειπε καλυτερα να αποθηλασω μεσα στον επόμενο μηνα και μετα να παρω το φαρμακο. Βεβαια εγω φοβαμαι πως αν καθυστερησω να το παρω θα κανω κακο στν νεα εγκυμοσυνη. Ασε νομιζα πως στο δευτερο θα ημουν ηρεμη και χαλαρη αλλα νομιζω ειμαι χειρότερα...:?

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις εδώ http://www.e-lactancia.org/marca/2353 που το έψαξα.Είναι ρισκ 0. Απόλυτα συμβατό. Θα έλεγα να αφήσεις τα πράγματα να πάνε μόνα τους,να μην πιέσεις καταστάσεις.Αν δηλ το θέμα είναι το φάρμακο & εφόσον δεν είσαι έτοιμη ο αποθηλασμός δεν θα πετύχει με μαθημτική ακρίβεια..χωρίς να θελω να σε απογοητεύσω δηλ..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και τα λες. Συμφωνω απόλυτα πως αφου δεν ειμαι ετοιμη θα ταλαιπωρησω τον μικρο και πιθανοτατα να αποτυγχουμε. Ο λογος που "βιαζομαι" ειναι να παρω το φραμακο. Γι μενα θα ηταν ιδανικο να παρω το φαρμακο και να συνεχισω να θηλάζω με σταδιακο αποθηλασμο σε βαθος χρονο 2-3 μηνες. Θα ενιωθα πολυ πιο ηρεμη. Και ολος αυτος ο πανικος σιγουρα επιρεάζει την εξέλιξη της εγκυμοσυνης.

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι σίγουρα επηρρεάζει το άγχος και δεν καταλήγει & πουθενά μωρέ..Πάρε το φάρμακο ,οι γιατροί δεν ξέρουν πάντα τι είναι συμβατό & τι όχι με τον θηλασμό,σε αυτό το σάιτ αν δεν το ξέρεις μπορείς να ψάξεις τα πάντα. Θα έλεγα λοιπόν να χαλαρώσεις ,να αφήσεις τα πράγματα να πάρουν την τροπή τους & το πιο πιθανό είναι ότι αργά ή γρήγορα θα αποθηλάσει μόνος του αφού αλλάζει & η γεύση του γάλακτος κλπ και ίσως μειωθεί & η ροή..Μην μπαίνεις στο τριπάκι ότι κάνεις κακό στο σποράκι σου:) Καλή χρονια να έχεις & με το καλό!Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα επηρρεάζει το άγχος και δεν καταλήγει & πουθενά μωρέ..Πάρε το φάρμακο ,οι γιατροί δεν ξέρουν πάντα τι είναι συμβατό & τι όχι με τον θηλασμό,σε αυτό το σάιτ αν δεν το ξέρεις μπορείς να ψάξεις τα πάντα. Θα έλεγα λοιπόν να χαλαρώσεις ,να αφήσεις τα πράγματα να πάρουν την τροπή τους & το πιο πιθανό είναι ότι αργά ή γρήγορα θα αποθηλάσει μόνος του αφού αλλάζει & η γεύση του γάλακτος κλπ και ίσως μειωθεί & η ροή..Μην μπαίνεις στο τριπάκι ότι κάνεις κακό στο σποράκι σου:) Καλή χρονια να έχεις & με το καλό!Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε:)

Σε ευχαριστω παρα πολυ, με ηρεμισες και μου εφτιαξες την διάθεση. Αλλο να τα λες στον εαυτο σου και αλλο να τα λεει και ενας ψυχραιμος, αντικειμενικός ανθρωπος. Τις καλυτερες ευχες μου για την οικογενεια σου:-D

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θηλάζουμε κι εμείς παρεούλα!! ;) Είναι πολύ θαυμάσιο να βλέπεις τα παιδιά σου να μαθαίνουν να μοιράζονται τη μαμά (ειδικά το μεγαλύτερο). Οι πρώτες μέρες ήταν δύσκολες αλλά βελτιώνεται η κατάσταση σιγά-σιγά.

 

Η απουσία στο μαιευτήριο ήταν πολύ τραυματική για τον μεγάλο, ο οποίος ήρθε την δεύτερη μέρα να με δει και όχι μόνο δεν θήλασε, αλλά ούτε που ήθελε να με βλέπει και έκλαιγε στο πάτωμα. :-( Την επόμενη μέρα συμφιλιωθήκαμε και θηλάσαμε. Ή μάλλον θηλάσαμε και συμφιλιωθήκαμε.

 

 

Δύσκολη πολύ η απουσία της μαμάς, ειδικά αν το παιδί είναι μικρό. Αλλά χάρις στο θηλασμό νιώθω ότι ο θυμός και η στεναχώρια του ήταν πιο ήπια. Με έχει συγχωρέσει και είμαστε πλέον αρκετά καλύτερα μεταξύ μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σας,

Ειμαι 6 εβδομάδων εγκυος και το στήθος μου δεν εχει πρηστει καθόλου. Εχει σχέση το γεγονός οτι θηλάζω? Οι θηλές μου ειναι λιγο περισσοτερο ερεθισμένες αλλά το στήθος ειναι πολυ αδειο.

Εχει καμια παρομοια εμπειρια?

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στη 2η εγκυμοσύνη το στήθος δεν πρήζεται όπως στην πρώτη (όπως και μετά τη γέννηση του 2ου παιδιού). Κι εγώ θήλαζα στην 2η εγκυμοσύνη και περίμενα τις αλλαγές που είχα στην πρώτη, αλλά τελικά ήταν πολύ πιο ήπιες.

 

Η αλλαγή που σίγυρα θα δεις είναι ότι κάπου στα μισά της εγκυμοσύνης το γάλα θα μειωθεί λόγω ορμονών αλλά στο τέλος(και ειδικά μετά τη γέννα) θα επανέλθει.

 

Καλή συνέχεια ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως στη 2η εγκυμοσύνη το στήθος δεν πρήζεται όπως στην πρώτη (όπως και μετά τη γέννηση του 2ου παιδιού). Κι εγώ θήλαζα στην 2η εγκυμοσύνη και περίμενα τις αλλαγές που είχα στην πρώτη, αλλά τελικά ήταν πολύ πιο ήπιες.

 

Η αλλαγή που σίγυρα θα δεις είναι ότι κάπου στα μισά της εγκυμοσύνης το γάλα θα μειωθεί λόγω ορμονών αλλά στο τέλος(και ειδικά μετά τη γέννα) θα επανέλθει.

 

Καλή συνέχεια ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Να σου ζησουν τα αγγελουδια σου!

Ποσο κειρο θηλασες κατα την διαρκεια της δευτερης εγκυμοσυνης σου τελικα?

Εγω θελω να το σταματήσω, θηλάζουμαι μονο πριν τον υπνο, αλλά δεν ειναι και πολυ προθυμος να το αφήσει...

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θήλαζα τον γιο μου σε όλη την 2η εγκυμοσύνη. Ακόμα και στο μαιευτήριο ερχόταν και θήλαζε. Τώρα θηλάζει μαζί με την μπεμπούλα. Μεγάλες στιγμές!!!!

 

Για ποιον λόγο θέλεις να κόψεις τον θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Να σου ζησουν τα αγγελουδια σου!

Ποσο κειρο θηλασες κατα την διαρκεια της δευτερης εγκυμοσυνης σου τελικα?

Εγω θελω να το σταματήσω, θηλάζουμαι μονο πριν τον υπνο, αλλά δεν ειναι και πολυ προθυμος να το αφήσει...

 

Και εγω σε αυτήν τη φάση είμαι , θηλάζει μονο πριν τον ύπνο και ειναι σχεδόν 8 βδομαδων

Εγω θα το σταματήσω σε δυο μήνες οταν γίνει 2 και οταν ειναι σίγουρη οτι αυτή η εγκυμοσυνη δεν έχει πρόβλημα - αλλιώς δεν θέλω να το σταματήσω τζάμπα

Κοιτά και να μην θέλει να το κόψει, αν εσυ θέλεις τοτε απλα μην του το δώσεις πριν τον ύπνο ... Το κλασσικό ειναι να βάλεις τον πατέρα του να τον βάλει για ύπνο για 5 μερες, αυτο έκανα για τον μεσημεριανό ύπνο και αυτο κάνουν όλοι γενικά... Δεν θα του αρέσει στην αρχή αλλά αν είσαι αποφασισμένη πρέπει να επιμινεις. Σε τρεις μερες το έχουνε ξεχάσει κιόλας!!!

Link to comment
Share on other sites

Θήλαζα τον γιο μου σε όλη την 2η εγκυμοσύνη. Ακόμα και στο μαιευτήριο ερχόταν και θήλαζε. Τώρα θηλάζει μαζί με την μπεμπούλα. Μεγάλες στιγμές!!!!

 

Για ποιον λόγο θέλεις να κόψεις τον θηλασμό;

 

Να σου πω, εδω και καποιους μηνες πολυ αργα και σταδιακα μειωνουμε γευματα γιατι νιώθω πως θα ηθελα να περάσουμε στην επομενη φάση. Νίωθω πως κουράστηκα και με την εγκυμοσυνη θα ειναι κάπως πιο δύσκολο.

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, εδω και καποιους μηνες πολυ αργα και σταδιακα μειωνουμε γευματα γιατι νιώθω πως θα ηθελα να περάσουμε στην επομενη φάση. Νίωθω πως κουράστηκα και με την εγκυμοσυνη θα ειναι κάπως πιο δύσκολο.

 

Δύσκολο; Μα τι πιο εύκολο θα βρεις από το να ξαπλώνεις και να θηλάζεις; Κουραστικό είναι να κυνηγας το παιδί πάνω κάτω με την κοιλιά. Εμένα μου έβγαινε η πίστη να τον κυνηγάω ή να με τραβολογάει πέρα-δώθε και ο μόνος τρόπος να πάρω ανάσα ήταν να ξαπλώσουμε για να θηλάσουμε. Όταν ερχόταν η στιγμή του ευλογημένου τάιμ άουτ του θηλασμού, έκανα το σταυρό μου. :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δύσκολο; Μα τι πιο εύκολο θα βρεις από το να ξαπλώνεις και να θηλάζεις; Κουραστικό είναι να κυνηγας το παιδί πάνω κάτω με την κοιλιά. Εμένα μου έβγαινε η πίστη να τον κυνηγάω ή να με τραβολογάει πέρα-δώθε και ο μόνος τρόπος να πάρω ανάσα ήταν να ξαπλώσουμε για να θηλάσουμε. Όταν ερχόταν η στιγμή του ευλογημένου τάιμ άουτ του θηλασμού, έκανα το σταυρό μου. :-D

 

Χα χα. Αν το δεις ετσι εχεις απόλυτο δικαιο! Ομως ο δικός μου γενικα δεν ζητάει να θηλάσει την ημέρα, Οτι ορέξεις εχει ειναι την νύχτα.. Που προτιμώ να κοιμόμαστε παρα να θηλάζουμε.

Τέλος παντων, δεν θα το πιεσω το παιδακι αλλά κατευθύνομαι προς το να σταματησει και αυτο το τελευταίο γευμα οταν δω πως δεν τον ενοχλει.

Συγχαριτήρια που θηλάζεις και τα δυο παιδια ταυτόχρονα. Ακουγεται άθλος. Μαζι με όλα αυτα μην μου πεις οτι εργάζεσαι κιολας?

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

γεια σας κοριτσαρες!Θελω να κανω μια ερωτηση!Θηλαζουμε κατα την διαρκεια μιας νεας εγκυμοσυνης?????Εχω καθυστερηση καμια 20 μερες ενω μου ερχοταν φυσιολογικα η περιοδος,δεν εχω κανει τεστ εγκυμοσυνης .κ ουτε πηγα σε γυναικολογο......ειχα κατι καφετι υγρα για κανα 3μερο αλλα περιοδος πουθενα!!!:confused::confused::confused::confused:εχω λοιπον αρκετα συμπτοματα μιας νεας εγκυμοσυνης,αν κ προσεχαμε !Επιδι θηλαζω αποκλειστηκα τον 11 γιοκα μου,ο οποιος δεν περνει πιπιλα,ουτε μπιμπερο,νερο με το κουταλακι του δινω,κ κοιμομαστε μονο με στηθος κ ξυπναμε τα βραδυα ανα 2 ωρες και θηλαζουμε!!Το θεμα μου ειναι ,το τι κανω?αν εχω νινακι στην κοιλιτσα !ΘΗΛΑΖΩ ΝΑΙ Η ΟΧΙ????

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσαρες!Θελω να κανω μια ερωτηση!Θηλαζουμε κατα την διαρκεια μιας νεας εγκυμοσυνης?????Εχω καθυστερηση καμια 20 μερες ενω μου ερχοταν φυσιολογικα η περιοδος,δεν εχω κανει τεστ εγκυμοσυνης .κ ουτε πηγα σε γυναικολογο......ειχα κατι καφετι υγρα για κανα 3μερο αλλα περιοδος πουθενα!!!:confused::confused::confused::confused:εχω λοιπον αρκετα συμπτοματα μιας νεας εγκυμοσυνης,αν κ προσεχαμε !Επιδι θηλαζω αποκλειστηκα τον 11 γιοκα μου,ο οποιος δεν περνει πιπιλα,ουτε μπιμπερο,νερο με το κουταλακι του δινω,κ κοιμομαστε μονο με στηθος κ ξυπναμε τα βραδυα ανα 2 ωρες και θηλαζουμε!!Το θεμα μου ειναι ,το τι κανω?αν εχω νινακι στην κοιλιτσα !ΘΗΛΑΖΩ ΝΑΙ Η ΟΧΙ????

 

Γεια σου καρδουλα!

Με το καλο , με το καλο!

Κοιτα , προσωπικη εμπειρια δεν εχω , αλλα γνωριζω οτι αν δεν υπαρχει προβλημα και σου το επιτρεψει ο γυναικολογος ,μπορεις να θηλαζεις κανονικα.

Επειδη θηλαζοντας συσπαται η μητρα , σε μια εγκυμοσυνη με προβληματα (αποκολλησης κ.λπ. )ειναι επικινδυνο.

Ειναι καθαρα υποκειμενικη η απαντηση δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσαρες!Θελω να κανω μια ερωτηση!Θηλαζουμε κατα την διαρκεια μιας νεας εγκυμοσυνης?????Εχω καθυστερηση καμια 20 μερες ενω μου ερχοταν φυσιολογικα η περιοδος,δεν εχω κανει τεστ εγκυμοσυνης .κ ουτε πηγα σε γυναικολογο......ειχα κατι καφετι υγρα για κανα 3μερο αλλα περιοδος πουθενα!!!:confused::confused::confused::confused:εχω λοιπον αρκετα συμπτοματα μιας νεας εγκυμοσυνης,αν κ προσεχαμε !Επιδι θηλαζω αποκλειστηκα τον 11 γιοκα μου,ο οποιος δεν περνει πιπιλα,ουτε μπιμπερο,νερο με το κουταλακι του δινω,κ κοιμομαστε μονο με στηθος κ ξυπναμε τα βραδυα ανα 2 ωρες και θηλαζουμε!!Το θεμα μου ειναι ,το τι κανω?αν εχω νινακι στην κοιλιτσα !ΘΗΛΑΖΩ ΝΑΙ Η ΟΧΙ????

 

Αν δεν υπαρχει ιστορικό πρόωρων συστάσεων κι αποβολών σε προηγούμενες εγκυμοσύνες μπορείς να θηλασεις καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα, να ρωτησω κατι εαν γνωριζετε, ελπιζω να μην πειραζει που το ρωταω σε αυτο το τοπικ, αλλα ειναι πολλες οι σελιδες και δεν μπορω να τις διαβασω ολες.

 

Σε περιπτωση αποβολης ή και αποξεσης υπαρχουν φαρμακα που μια θηλαζουσα δεν κανει να παρει?

 

Ρωταω για να ξερω απο πριν σε περιπτωση που χρειαστει, (μιας και σε μενα εχει ξεκινησει ηδη το σωμα μου να αποβαλλει και μπορει εντελει να μη χρειαστω τιποτα) αλλα δεν θα εχω ιντερνετ οταν θα ειμαι στον γιατρο για να ελεγξω συμβατοτητα με θηλασμο σε περιπτωση που τελικα πρεπει να παρω οτιδηποτε.

g5ILm7.pngOECOm7.png
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω...Χαρουλα μου για την απαντηση!Ελπιζω να μου το επιτρεψει!Γιατι δεν θα αντεξω την γκρινια του γιοκα μου!:-P

 

Καλησπέρα,

Ήμουν έγκυος και θήλαζα πρόσφατα. Δυστυχώς είχα αποκόλληση και τελικά απέβαλα. Ο ένας γυναικολόγος που πήγα μου είπε να διακόψω τον θηλασμό λόγω των συσπάσεων που προκαλούνται στη μήτρα. Ο δεύτερος γυναικολόγος που πήγα, και τον εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από τον πρώτο, θεώρησε ότι οι συσπάσεις δεν προκαλούνται στο πρώτο τρίμηνο γιατί οι υποδοχείς της οξυτοκίνης δεν έχουν ακόμη εγκατασταθεί στη μήτρα τόσο νωρίς.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι η αρνητική έκβαση της δικής μου εγκυμοσύνης ήταν παντελώς άσχετη με τον θηλασμό. Το μόνο που ήταν πραγματικό πρόβλημα για εμένα ήταν ότι είχα αναγούλες όταν θήλαζα, είχα μεγάλη ευαισθησία στις θηλές, και επίσης έκανα αποχή από τα γαλακτοκομικά γιατί ο μικρός μου ήταν αλλεργικός .

 

Σου εύχομαι να απολαύσεις μία ανέφελη εγκυμοσύνη, μαζί με τον θηλασμό, αφού το θέλεις εσύ.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ήμουν έγκυος και θήλαζα πρόσφατα. Δυστυχώς είχα αποκόλληση και τελικά απέβαλα. Ο ένας γυναικολόγος που πήγα μου είπε να διακόψω τον θηλασμό λόγω των συσπάσεων που προκαλούνται στη μήτρα. Ο δεύτερος γυναικολόγος που πήγα, και τον εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από τον πρώτο, θεώρησε ότι οι συσπάσεις δεν προκαλούνται στο πρώτο τρίμηνο γιατί οι υποδοχείς της οξυτοκίνης δεν έχουν ακόμη εγκατασταθεί στη μήτρα τόσο νωρίς.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι η αρνητική έκβαση της δικής μου εγκυμοσύνης ήταν παντελώς άσχετη με τον θηλασμό. Το μόνο που ήταν πραγματικό πρόβλημα για εμένα ήταν ότι είχα αναγούλες όταν θήλαζα, είχα μεγάλη ευαισθησία στις θηλές, και επίσης έκανα αποχή από τα γαλακτοκομικά γιατί ο μικρός μου ήταν αλλεργικός .

 

Σου εύχομαι να απολαύσεις μία ανέφελη εγκυμοσύνη, μαζί με τον θηλασμό, αφού το θέλεις εσύ.

 

BusyBee εσυ που ειχες και εμπειρια αποβολης οσο θηλαζες ακομα, χρειαστηκε να παρεις καποιο φαρμακο για την αποβολη? Ισως ξερεις να μου απαντησεις στο παραπανω ερωτημα μου?

Εμεις ειδαμε νωρις οτι κατι δεν παει καλα με την αναπτυξη , και δυο μερες μετα ξεκινησε απο μονη της αιμορραγια, η οποια περιμενω να τελειωσει για να δουμε εαν εχω καθαρισει εντελως ή θα χρειαστω κατι αλλο. Και το σκεφτομαι μηπως μου δωσουν τιποτα που δεν θα ειναι συμβατο με τον θηλασμο γιατι η κορη μου δεν δεχεται με τιποτα να της αρνηθω να θηλασει...

g5ILm7.pngOECOm7.png
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι έγινε και με εμάς. Μετά την φυσική αποβολή πήγα στο γιατρό και δεν είχα καθαρίσει. Υπάρχει κάποιο φάρμακο που δεν ήταν συμβατό με το θηλασμό και δεν το πήρα. Τελικά έκανα απόξεση με μερική αναισθησία. Εκείνη τη μέρα θήλασα το πρωί, πριν την επέμβαση, και αργά το βράδυ πάλι. Γκρίνιαζε το μεσημέρι, αλλά λίγο λίγο κοιμήθηκε τελικά.

 

Παίζει ρόλο και σε ποια εβδομάδα είσαι και κατά πόσο ολοκληρωμένη θα είναι η αποβολή. Λυπάμαι που το περνάτε αυτό, είναι πολύ σκληρό. Να έχεις μια καλή ανάρρωση, σου στέλνω μια αγκαλιά.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...