Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Και εκει που νομιζα οτι τα ειχα ζησει ολα με το θηλασμο....

 

Εχω καινουργιο θέμα!!!

 

Tantem nursing και καινουργια εγκυμοσυνη:rolleyes:

 

Και τωρα τι κάνουμε? Ο μεγαλος ειναι 3,5 και ο μικρος 2 και εγω με ενα θετικο τεστ στο χέρι...

 

Θα περιμενω μεχρι την άλλη εβδομαδα που θα παω στον γιατρο για να επιβεβαιωσουμε αλλα ηθελα να ρωτησω το εχει κανει καμμια αλλή ?

 

Αγάπη μου δε ξέρω τι θα κάνεις αλλά σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!

Μόλις γέννησα μου λέει ο γιατρός σε βλέπω για τρίτο......ναι ,γιατί όχι του λέω αλλά αργότερα γιατί έχω 2 στήθη!!!!!χαχαχαχχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nana80 τωρα που το λες για το βιβλιο εχεις δικιο αλλα τοτε που το ειχα δανειστει απο τη LLL ειχα μεινει μονο στα κεφαλαια που θεωρουσα ενδιαφεροντα...Πρεπει να το πάρω δανειστώ ξανα (μη σου πω οτι μαλλον πρεπει να το αγορασω χαχαχα)

Μου χαλασε και το σεναριο με τα τατουαζ...

(επειδη πολυ γνωστοι μου μου ελεγαν οτι εχει χαλάσει=λήξει το γάλα σου τους ελεγα για πλακα οτι θα κανω ενα ταττοο στο καθε στηθος με την ημερομηνια που θα σταματησουν να θηλάζουν ο καθενας το δικο του) τωρα το τριτο που θα το βαλω????

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Και εκει που νομιζα οτι τα ειχα ζησει ολα με το θηλασμο....

 

Εχω καινουργιο θέμα!!!

 

Tantem nursing και καινουργια εγκυμοσυνη:rolleyes:

 

Και τωρα τι κάνουμε? Ο μεγαλος ειναι 3,5 και ο μικρος 2 και εγω με ενα θετικο τεστ στο χέρι...

 

Θα περιμενω μεχρι την άλλη εβδομαδα που θα παω στον γιατρο για να επιβεβαιωσουμε αλλα ηθελα να ρωτησω το εχει κανει καμμια αλλή ?

 

Σου στέλνω πμ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια την βοήθειά σας!

Ο μπέμπης μας είναι 10 μηνών κ μετά από καθυστέρηση ενώ πίστευα ότι υπάρχει ανωμαλία στην περίοδο λόγω θηλασμού κάνω σήμερα το μεσημέρι ξανά τεστ (είχα ξανακάνει κ είχε βγει αρνητικό) κ βγήκε θετικό!!! Δεν το είχαμε στο πρόγραμμα για τόσο γρήγορα κ τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα! Απ' τη μια χαρά ενθουσιασμός συγκίνηση απ' την άλλη χίλιες δύο σκέψεις για το πως θα γίνουν όλα.

 

Δεν θέλω με τίποτα να αποθηλάσω τόσο νωρίς (σκόπευα να φτάσω τουλάχιστον μέχρι 18 μηνών αν όλα πήγαιναν καλά)αλλά δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει κ αν είναι καλό για την εγκυμοσύνη κ το νέο μωρό το να συνεχίσω και κατά πόσο θα είναι εύκολο να θηλάζω 2 μωρά μαζί.

 

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλο το θέμα σίγουρα θα βρω απαντήσεις αλλά έχω ανάγκη από την στήριξή σας κ τις σκέψεις σας για πράγματα που ίσως πρέπει να έχω κατά νου κ δεν έχω προλάβει να τα συνειδητοποιήσω.

 

Θέλω το καλύτερο κ για τα 2 μωρά κ από σωματικής κ από συναισθηματικής πλευράς...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια την βοήθειά σας!

Ο μπέμπης μας είναι 10 μηνών κ μετά από καθυστέρηση ενώ πίστευα ότι υπάρχει ανωμαλία στην περίοδο λόγω θηλασμού κάνω σήμερα το μεσημέρι ξανά τεστ (είχα ξανακάνει κ είχε βγει αρνητικό) κ βγήκε θετικό!!! Δεν το είχαμε στο πρόγραμμα για τόσο γρήγορα κ τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα! Απ' τη μια χαρά ενθουσιασμός συγκίνηση απ' την άλλη χίλιες δύο σκέψεις για το πως θα γίνουν όλα.

 

Δεν θέλω με τίποτα να αποθηλάσω τόσο νωρίς (σκόπευα να φτάσω τουλάχιστον μέχρι 18 μηνών αν όλα πήγαιναν καλά)αλλά δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει κ αν είναι καλό για την εγκυμοσύνη κ το νέο μωρό το να συνεχίσω και κατά πόσο θα είναι εύκολο να θηλάζω 2 μωρά μαζί.

 

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλο το θέμα σίγουρα θα βρω απαντήσεις αλλά έχω ανάγκη από την στήριξή σας κ τις σκέψεις σας για πράγματα που ίσως πρέπει να έχω κατά νου κ δεν έχω προλάβει να τα συνειδητοποιήσω.

 

Θέλω το καλύτερο κ για τα 2 μωρά κ από σωματικής κ από συναισθηματικής πλευράς...

σαν να διαβάζω δικό μου μήνυμα πριν από ένα χρόνο....

Κατ αρχάς σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου! Διάβασε όλο το thread , θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες. σου συστήνω επίσης (το έχω συστήσει 100 φορές σε αυτό το forum, θα πρέπει να ζητήσω ποσοστά!) να διαβάσεις το adventures in tandem nursing της LLL (εγώ το είχα παραγγείλει απ το amazon, στην Ελλάδα δεν το είχα βρει κάπου). γράφει πολλά χρήσιμα πράγματα για το θηλασμό 2 παιδιών, καθώς και για το θηλασμό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ στο να συνειδητοποιήσω τι θέλω και γενικά τι με περιμένει σε κάθε στάδιο.

επίσης, καλό θα ήταν να έχεις στο νου σου ότι η παραγωγή σου μπορεί να μειωθεί ανά πάσα στιγμή. εμένα είχε μειωθεί από πολύ νωρίς και η χαζή δεν το είχα καταλάβει, η μικρή ει΄χε κολλήσει στο στήθος και θήλαζε μανιωδώς και δεν καταλάβαινα το λόγο. δε συμβαίνει σε όλες, ούτε πάντα από νωρίς (συνήθως στο 2ο τρίμηνο) αλλά καλό είναι να έχεις το νου σου, εμένα είχε συμβεί από το 1ο τρίμηνο.

Τέλος, ευχήσου ο γυναικολόγος σου να μη σου συστήσει αποθηλασμό. κανονικά σε μια εγκυμοσύνη που όλα βαίνουν καλώς (και χωρίς ιστορικό πρώωρου τοκετού/συσπάσεων) δεν υπάρχει λόγος αποθηλασμού αλλά όπως θα διαβάσεις εδώ, πολλοί γιατροί το συστήνουν. σου εύχομαι ο δικός σου να μην το κανει για να μην έχεις να αντιμετωπίζεις διλήμματα.

Ενημέρωνέ μας για τα νέα σου! Σε περιμένει ένας πολύ...ενδιαφέρον χειμώνας!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες νιώθω πολύ όμορφα με αυτά που μου έγραψες...

 

Θα διαβάσω όταν μπορέσω όλο το θέμα γιατί με ενδιαφέρει πολύ προς το παρόν όμως δεν έχω βρει χρόνο.

 

Δεν είχα ιδέα ότι ίσως μειωθεί η παραγωγή. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Εννοώ θα την επαναφέρει ο μπέμπης μόνος του;

 

Ιστορικό συσπάσεων κ πρόωρου τοκετού δεν έχω απλά έχω μια αποβολή στο ιστορικό μου ελπίζω να μην παίζει ιδιαίτερο ρόλο...

 

Πολύ καλή ιδέα το βιβλίο, σε ευχαριστώ για την πρόταση.

 

Εκεί που νόμιζα ότι τα έχω διαβάσει όλα:lol: κ ότι στην δεύτερη εγκυμοσύνη δεν θα μου βγουν πάλι τα μάτια...:lol: νέα δεδομένα!

 

Από αύριο θα πάρω να κλείσω ραντεβού. Είμαι ήδη 6 εβδομάδων οπότε μάλλον θα ακούσω κ καρδιά!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες νιώθω πολύ όμορφα με αυτά που μου έγραψες...

 

Θα διαβάσω όταν μπορέσω όλο το θέμα γιατί με ενδιαφέρει πολύ προς το παρόν όμως δεν έχω βρει χρόνο.

 

Δεν είχα ιδέα ότι ίσως μειωθεί η παραγωγή. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Εννοώ θα την επαναφέρει ο μπέμπης μόνος του;

 

Ιστορικό συσπάσεων κ πρόωρου τοκετού δεν έχω απλά έχω μια αποβολή στο ιστορικό μου ελπίζω να μην παίζει ιδιαίτερο ρόλο...

 

Πολύ καλή ιδέα το βιβλίο, σε ευχαριστώ για την πρόταση.

 

Εκεί που νόμιζα ότι τα έχω διαβάσει όλα:lol: κ ότι στην δεύτερη εγκυμοσύνη δεν θα μου βγουν πάλι τα μάτια...:lol: νέα δεδομένα!

 

Από αύριο θα πάρω να κλείσω ραντεβού. Είμαι ήδη 6 εβδομάδων οπότε μάλλον θα ακούσω κ καρδιά!

 

Ναι, κι εγώ του διαβάσματος είμαι και να σου πω χάρηκα που είχα κάτι καινούριο να διαβάζω γιατί τα άλλα περί εγκυμοσύνης τα είχα εξαντλήσει στην πρώτη! Με το καλό κοριτσάκι, μακάρι να πάνε όλα καλά. [Αν δεν ακούσετε καρδιά μην απογοητευτείς, εγώ είχα πάει στις 6 εβδομάδες και δεν ακούσαμε, προφανώς λόγω του θηλασμού και της άστατης περιόδου μου είχε γίνει αργά η σύλληψη].

Η αποβολή δε νομίζω ότι παίζει ρόλο, μόνο ψυχολογικό ίσως (δηλ ίσως σου πει ο γιατρός σου: αξίζει να το ρισκάρεις? και να σε πιάσει η καρδιά σου). Εγώ το είχα σκεφτεί πολλές φορές, έτσι και μου είχε συστήσει αποθηλασμό ο γιατρός μου δεν πιστεύω ότι θα τον άκουγα τελικά και ο λόγος ήταν απλός: Το παιδί μου ήταν τόσο μα τόσο ανέτοιμο για αποθηλασμό σε αυτή την ηλικία (κι εγώ μαζί της) που θα προτιμούσα να το ρισκάρω (αν και γενικά σου λέω από τώρα από όσα διάβασα στο βιβλίο ότι δεν έχει αποδειχθεί συγκεκριμένα κάποιο ρίσκο στο θηλασμό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και οι συσπάσεις που προκαλούνται κατά το θηλασμό είναι πιο ήπιες από τις συσπάσεις των επαφων.ο κανόνας είναι ότι αν επιτρέπονται οι επαφές επιτρέπεται και ο θηλασμός). Τελικά εμείς αποθηλάσαμε τη βραδιά πριν γεννήσω (με διαδικασίες γενικά πολύ πολύ αργές, για να είναι όσο γίνεται πιο ομαλά τα πράγματα) αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...εξάλλου κάθε θηλασμός παίρνει το δικό του δρόμο...

η δική μου η κορούλα δεν είχε πιει ποτέ ξένο γάλα πριν μείνω έγκυος. όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος και επειδή είχαμε μεγάλο θέμα με τον ύπνο (κοιμόταν μόνο με στήθος, ξυπνούσε πολύ συχνά τη νύχτα και μάλιστα επειδή μειώθηκε αμέσως η παραγωγή μου στην εγκυμοσύνη άρχισε να ξυπνάει και ανά μισάωρο πολλές φορές, τα είχα παίξει), προσπάθησα να της δώσω ξένο, στην αρχή σκόνη σε άσχετες στιγμές μέσα στη μέρα. δεν το έπινε. μετά δοκίμασα με φρέσκο, πάλι δεν το έπινε. τελικά ένα βράδυ την ώρα που θήλαζε και έκλαιγε της έδωσα φρέσκο και το ήπιε μονορούφι (είχε ήδη κλείσει χρόνο βέβαια). Εσένα έχει πιει ξένο? εγώ κατάλαβα ότι αν δε βρουν γάλα θα το πιουν το ξένο κάποια στιγμή. Αλλά και να μην το πιει μπορεί να αναπληρώνει το ασβέστιο από άλλες τροφές. έτσι κι αλλιώς από τον 8ο μήνα περίπου θα αρχίσεις να έχεις πρωτόγαλα και θα λυθεί το πρόβλημα :) Πάντως πριν τον 8ο μην περιμένεις αύξηση παραγωγής, δυστυχώς. κάτι γίνεται με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης και εμποδίζουν την παραγωγή. μην το θεωρείς δεδομένο όμως ότι θα έχεις πρόβλημα, δε συμβαίνει σε όλες. απλώς να έχεις το νου σου για να μην αναρωτιέσαι. Άσχετο, επίσης εγώ είχα τρελό πόνο στις θηλές στο πρώτο τρίμηνο . υπέφερα. αν σου συμβεί, από την εγκυμοσύνη είναι, μην αναρωτιέσαι άδικα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι περιπτώσεις μας μοιάζουν πολύ. Και εμένα ο μικρός μου είναι παντελώς ανέτοιμος για αποθηλασμό -κ εγώ επίσης - το βράδυ κοιμάται με στήθος κ δεν θέλω με τίποτα να του κάνω κάτι απότομο που θα του δημιουργήσει πρόβλημα. Ξένο δεν έχει πιει κ εμένα ποτέ κ δεν χρησιμοποιεί καν μπιμπερό πίνει νερό από το ποτηράκι με το ράμφος. Ιδίως στο θέμα του ύπνου λοιπόν είναι δύσκολα τα πράγματα... :? Εσείς πώς τα καταφέρατε; έπινε ξένο για να αποκοιμηθεί;

 

Από τον 8ο κ μετά αλλάζει κάτι στη σύσταση του γάλακτος; Δηλαδή θα παίρνει περισσότερο ασβέστιο;

 

Ίσως κ η δική μου παραγωγή να έχει επηρεαστεί γιατί για ένα δύο βράδια ξύπναγε συνεχώς κ έπαιρνε το στήθος ξανά κ ξανά κ νομίζαμε ότι ήταν τα δόντια. Αλλά μας έκανε κ στους δύο εντύπωση, αφού μου είπε ο άντρας μου λες κ ξύπναγε κάθε 10 λεπτά ήταν... δεν έχει ξανακάνει έτσι...Τώρα καταλαβαίνω ότι ίσως δεν ήταν θέμα οδοντοφυΐας...

 

Ευτυχώς δεν έχω πόνο στις θηλές ακόμα τουλάχιστον.:-D

 

Είναι πολύ απότομο το νέο κ προσπαθώ να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα...Να δω πως θα σηκώνω τον μικρό τώρα που είμαι μόνη μου τα πρωινά...Είμαστε κ μακριά από όλους κ δεν παίζει καμία βοήθεια μέχρι στιγμής..

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε κατατόπισε η Νανουκα μας πολύ καλά!!!

δεν έχω να προσθέσω κάτι δε μπορώ κιόλας κρέμοντε και από τα δύο στήθη μου δύο ζουζούνια...χαχαχα τέλειααααααααααααααααα θέλω τρίτη θηλή και τρίτο παιδί..............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω σε κατατόπισε η Νανουκα μας πολύ καλά!!!

δεν έχω να προσθέσω κάτι δε μπορώ κιόλας κρέμοντε και από τα δύο στήθη μου δύο ζουζούνια...χαχαχα τέλειααααααααααααααααα θέλω τρίτη θηλή και τρίτο παιδί..............

Βρε Στέγια μου, επιτέλους, πώς τα καταφέρνεις κι είσαι τόσο χαρούμενη πάντα???

Φτου σου, σε θαυμάζω απεριόριστα. Μακάρι να είσαι πάντα έτσι. είσαι η αποκορύφωση της ευτυχίας.

Μελινάκι πάω να δω τι γίνεται με τα παιδιά και επανέρχομαι...

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι περιπτώσεις μας μοιάζουν πολύ. Και εμένα ο μικρός μου είναι παντελώς ανέτοιμος για αποθηλασμό -κ εγώ επίσης - το βράδυ κοιμάται με στήθος κ δεν θέλω με τίποτα να του κάνω κάτι απότομο που θα του δημιουργήσει πρόβλημα. Ξένο δεν έχει πιει κ εμένα ποτέ κ δεν χρησιμοποιεί καν μπιμπερό πίνει νερό από το ποτηράκι με το ράμφος. Ιδίως στο θέμα του ύπνου λοιπόν είναι δύσκολα τα πράγματα... :? Εσείς πώς τα καταφέρατε; έπινε ξένο για να αποκοιμηθεί;

 

Από τον 8ο κ μετά αλλάζει κάτι στη σύσταση του γάλακτος; Δηλαδή θα παίρνει περισσότερο ασβέστιο;

 

Ίσως κ η δική μου παραγωγή να έχει επηρεαστεί γιατί για ένα δύο βράδια ξύπναγε συνεχώς κ έπαιρνε το στήθος ξανά κ ξανά κ νομίζαμε ότι ήταν τα δόντια. Αλλά μας έκανε κ στους δύο εντύπωση, αφού μου είπε ο άντρας μου λες κ ξύπναγε κάθε 10 λεπτά ήταν... δεν έχει ξανακάνει έτσι...Τώρα καταλαβαίνω ότι ίσως δεν ήταν θέμα οδοντοφυΐας...

 

Ευτυχώς δεν έχω πόνο στις θηλές ακόμα τουλάχιστον.:-D

 

Είναι πολύ απότομο το νέο κ προσπαθώ να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα...Να δω πως θα σηκώνω τον μικρό τώρα που είμαι μόνη μου τα πρωινά...Είμαστε κ μακριά από όλους κ δεν παίζει καμία βοήθεια μέχρι στιγμής..

 

δεν ξέρω ποιο ποτήρι εννοείς και αν είναι κάποιο με το οποίο το παιδί μπορεί να πίνει ξαπλωμένο. εμείς θηλάζαμε ξαπλωμένες πριν τον ύπνο. όταν μειώθηκε το γάλα μου της είχα έτοιμο το μπιμπερό. αυτή πιπίλιζε στο στήθος και κάποια στιγμή το ζητούσε μόνη της το μπιμπερό, αφού δε χόρταινε. στην αρχή έπινε εναλλάξ στήθος-μπιμπερό, κάποια στιγμή όμως άρχισε το εξής: στην αρχή στήθος, μετά μπιμπερό, γλάρωνε με το μπιμπερό και μετά μου γύριζε την πλάτη και κοιμόταν. έτσι σιγά σιγά σταμάτησε να αποκοιμιέται στο στήθος, κάτι που δεν περίμενα ποτέ να συμβεί. σταδιακά προσπαθούσα να μειώσω το στήθος και να αυξήσω το μπιμπερό (ειδικά όταν είχα αφόρητους πόνους), και το πετύχαμε, πότε με κλάμα, πότε χωρίς. στα βραδινά ξυπνήματα τα ίδια. στήθος και μετά μπιμπερό. σιγά σιγά έβαλα στο "πρόγραμμα" και το παραμύθι, μπήκε και ο μπαμπάς στο δωμάτιο μαζί μου (κι άρχισε να δίνει και αυτός το μπιμπερό) και προσπαθούσα να αποχωρήσω εγώ κάποια στιγμή. Τελικά όταν πήγα να γεννήσω της ήρθε πολύ ομαλά γιατί είχε συνηθίσει την παρουσία του μπαμπά της στο δωμάτιο. Ίσως όλα αυτά σου φαίνονται πολύ δύσκολα ,κι εμένα ακόμα μου φαίνεται απίστευτο το πώς προοδεύσαμε, πρέπει να είσαι αισιόδοξη και να σκέφτεσαι ότι οι μήνες που θα ακολουθήσουν είναι αρκετό διάστημα για να αλλάξουν πολλές συνήθειές σας. το παιδί μήνα με μήνα ωριμάζει και δεν το συνειδητοποιείς.

Η παραγωγή διάβασα ότι μπορεί να επηρεαστεί ακόμα και από τη στιγμή της σύλληψης, πολύ πριν μάθεις ότι είσαι έγκυος. εγώ πάντως θυμάμαι τη μέρα της βάφτισής της που είχα μόλις 2-3 μέρες καθυστέρηση και αυτή είχε κολλήσει στο στήθος και δεν μπορούσα να την ξεκολλήσω με τίποτα και δεν καταλάβαινα τι είχε πάθει. από τον 8ο μήνα και μετά αρχίζεις και έχεις πρωτόγαλα, δεν ξέρω τι σύσταση έχει σε ασβέστιο αλλά το σημαντικό είναι ότι αν το παιδί δεν έχει αποθηλάσει ως τότε (κάποια αποθηλάζουν όταν αρχίζουν να μη βρίσκουν γάλα, αν και δε σας κόβω για τέτοιους:) ), από τότε που ξεκινάει το πρωτόγαλα κολλάνε πάλι στο στήθος γιατί βρίσκουν πάλι επιτέλους κάτι να πιουν.

Για τα άλλα μην ανησυχείς, εγώ τη σήκωνα κανονικά όλους τους μήνες, δεν ήθελα μέσα σε όλες τις αλλαγές να της στερήσω και την αγκαλιά. ο γιατρο΄ς μου μου είχε δώσει την άδεια και δεν είχα και κανένα θέμα στην εγκυμοσύνη μου βέβαια.

αυτά προς το παρόν.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω για να γράψω τα εντελώς απρόσμενα νέα μας! Τελικά δεν είμαι έγκυος! :oops::-D

 

Έκανα χοριακή εχθές κ βγήκε αρνητική! Ενώ μέχρι τώρα θεωρούσα το θετικό αποτέλεσμα ως σίγουρη εγκυμοσύνη (εφόσον ανιχνεύουν την χοριακή η οποία αποκλείεται να ανιχνευθεί αν δεν υπάρχει εμφύτευση) πλέον τι να πω, δεν εμπιστεύομαι τα τεστ.

 

Το πρώτο που έκανα ήταν predictor κ βγήκε αρνητικό. Μετά παίρνω clear blue τα οποία τα θεωρούσα πιο έγκυρα κ κάνω κ τα δύο που υπήρχαν στην συσκευασία κ βγαίνουν κ τα 2 θετικά. Μπλε γραμμή ξεκάθαρη κ τις 2 φορές. Από εκεί κ μετά ήμουν σίγουρη ότι είμαι. Ο άντρας μου είχε μια διαίσθηση ότι δεν είμαι κ μου ξαναπήρε μια συσκευασία self clear που είχε δύο μέσα τα κάνω κ βγαίνουν και τα δύο αρνητικά. Μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς γίνεται;

 

 

 

Μου έφυγε ένα βάρος ομολογώ...:-) Πέρα από τη χαρά είχα αγχωθεί αρκετά γιατί ήταν πολύ νωρίς..

Τώρα θα γίνουν όλα χωρίς άγχος κ με χαλαρούς ρυθμούς για όλους. :D

 

nana80 σ' ευχαριστώ για την στήριξη αν μη τι άλλο είμαι ενημερωμένη για ένα θέμα για το οποίο δεν είχα καμία ιδέα...:) ΣΤΕΓΙΑ σε θαυμάζω!....

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω για να γράψω τα εντελώς απρόσμενα νέα μας! Τελικά δεν είμαι έγκυος! :oops::-D

 

Έκανα χοριακή εχθές κ βγήκε αρνητική! Ενώ μέχρι τώρα θεωρούσα το θετικό αποτέλεσμα ως σίγουρη εγκυμοσύνη (εφόσον ανιχνεύουν την χοριακή η οποία αποκλείεται να ανιχνευθεί αν δεν υπάρχει εμφύτευση) πλέον τι να πω, δεν εμπιστεύομαι τα τεστ.

 

Το πρώτο που έκανα ήταν predictor κ βγήκε αρνητικό. Μετά παίρνω clear blue τα οποία τα θεωρούσα πιο έγκυρα κ κάνω κ τα δύο που υπήρχαν στην συσκευασία κ βγαίνουν κ τα 2 θετικά. Μπλε γραμμή ξεκάθαρη κ τις 2 φορές. Από εκεί κ μετά ήμουν σίγουρη ότι είμαι. Ο άντρας μου είχε μια διαίσθηση ότι δεν είμαι κ μου ξαναπήρε μια συσκευασία self clear που είχε δύο μέσα τα κάνω κ βγαίνουν και τα δύο αρνητικά. Μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς γίνεται;

 

 

 

Μου έφυγε ένα βάρος ομολογώ...:-) Πέρα από τη χαρά είχα αγχωθεί αρκετά γιατί ήταν πολύ νωρίς..

Τώρα θα γίνουν όλα χωρίς άγχος κ με χαλαρούς ρυθμούς για όλους. :D

 

nana80 σ' ευχαριστώ για την στήριξη αν μη τι άλλο είμαι ενημερωμένη για ένα θέμα για το οποίο δεν είχα καμία ιδέα...:) ΣΤΕΓΙΑ σε θαυμάζω!....

 

κι εγώ πρώτη φορά ακούω να βγαίνει λανθασμένα θετικό....πολύ κουφό.

δεν πειράζει, όντως είναι λίγο περίεργα τα συναισθήματα με τις δεύτερες εγκυμοσύνες όταν έρχονται νωρίς, ειδικά όταν υπάρχει και ο θηλασμός και κατά συνέπεια συναισθηματική δέσμευση. πού ξέρεις, οι πληροφορίες μπορεί να σου χρειαστούν τελικά κάποια στιγμή αργότερα;) έτσι κι αλλιώς με αυτά που μας είπες, δε σας βλέπω να αποθηλάζετε στο άμεσο μέλλον.! Απολαύστε το όσο διαρκεί!! Εμένα μου έχει λείψει πολύ με τη μεγάλη μου!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη πως σύντομα θα ξαναποστάρεις με τις ευλογίες μιας θετικής χοριακής!!!

 

Όσο για το χαρούμενη τι άλλο θα μπορούσα να ήμουν?χαχαχχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια

Πολλές φορές μου έχουν λυθεί απορίες μέσα από τα θέματα του forum και ελπίζω για άλλη μια φορά να μου λυθούν οι απορίες..

Τα συμπτώματα εγκυμοσύνης σε θηλάζουσες μητέρες είναι ίδια με εκείνα που έχουν γυναίκες που δεν θηλάζουν???

Υπάρχει περίπτωση να έχω δει περίοδο την τελευταία φορά που περίμενα και να είμαι έγκυος??

Sz7Yp2.png?kZqYZiO9

 

y9Xap2.png?XCcMjjbM

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια

Πολλές φορές μου έχουν λυθεί απορίες μέσα από τα θέματα του forum και ελπίζω για άλλη μια φορά να μου λυθούν οι απορίες..

Τα συμπτώματα εγκυμοσύνης σε θηλάζουσες μητέρες είναι ίδια με εκείνα που έχουν γυναίκες που δεν θηλάζουν???

Υπάρχει περίπτωση να έχω δει περίοδο την τελευταία φορά που περίμενα και να είμαι έγκυος??

 

Εγώ πριν κάνω το τεστ είχα αρχίσει να νιώθω περίεργα τις θηλές μου όταν θήλαζε, μια ενόχληση. Κάτι που ένιωθα π΄αντα όταν περίμενα περίοδο. αλλά να σου έχει έρθει περίοδος και να είσαι έγκυος, δεν ξέρω, δύσκολο μου φαίνεται.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τη βοηθεια σας.Θηλαζω 14 μηνες την κόρη μου και ειμαι εγκυοσ στην 8η εβδομαδα.πριν 2 μερεσ εκανα τον 1ο υπερηχο και ο γιατροσ όταν του ειπα οτι θηλαζω ακόμα μου είπε κοψτο γιατι θα αποβάλλεισ.Προσπαθω να αποθηλασω εδω και 2 μηνεσ με ελαχιστα αποτελεσματα.Δεν πινει με τιποτα γάλα απο το μπιμπερο.πινει νερο κ χαμομηλι με το μπιμπερο αλλα με τιποτα κανενα γάλα ουτε καν το δικό μου.Τα πρωινα μπορει να φαει περίπου 10 κουταλακια γαλα με κορν φλεικσ αλλα μεσημερι ή βραδυ αρνειται να φαει γαλα ξενο ουτε με κορν φλεικσ.Εχω αγχωθει παρα πολυ γτ παρολο που μου είπε ο γιατροσ να κόψω το θηλασμο αυτη τρελενεται οταν θελει να θηλασει κυριως το βραδυ που κοιμαται στο στηθοσ.Ετσι θηλαζω περιπου 2 φορες τη μερα.Δεν ξερω τι να κανω.Τη λυπαμαι πολυ αλλα σε καμια περίπτωση δεν θελω να ρισκαρω τη νέα εγκυμοσύνη.Δεν εχω ιστορικο προωρων συσπασεων αλλα για να το λεει ο γαιτροσ κατι θα ξερει.Επισης ο γιατροσ ειναι καινουργιοσ (αλλαξα τον προηγούμενο παρολο που ήμουν απόλυτα ευχαριστημενη λογω μετακομισης στην επαρχια.)ετσι δεν ξερω ποιον κ τι να εμπιστευτώ.

Link to comment
Share on other sites

αγάπη με το καλό.....εγώ δε σταμάτησα καθόλου να θηλάζω και πλέον θηλάζω και τα δυο μου παιδάκια....

μην υποβάλλεις σε τέτοιο μαρτύριο το παιδί.....ενημερώσου και μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τη βοηθεια σας.Θηλαζω 14 μηνες την κόρη μου και ειμαι εγκυοσ στην 8η εβδομαδα.πριν 2 μερεσ εκανα τον 1ο υπερηχο και ο γιατροσ όταν του ειπα οτι θηλαζω ακόμα μου είπε κοψτο γιατι θα αποβάλλεισ.Προσπαθω να αποθηλασω εδω και 2 μηνεσ με ελαχιστα αποτελεσματα.Δεν πινει με τιποτα γάλα απο το μπιμπερο.πινει νερο κ χαμομηλι με το μπιμπερο αλλα με τιποτα κανενα γάλα ουτε καν το δικό μου.Τα πρωινα μπορει να φαει περίπου 10 κουταλακια γαλα με κορν φλεικσ αλλα μεσημερι ή βραδυ αρνειται να φαει γαλα ξενο ουτε με κορν φλεικσ.Εχω αγχωθει παρα πολυ γτ παρολο που μου είπε ο γιατροσ να κόψω το θηλασμο αυτη τρελενεται οταν θελει να θηλασει κυριως το βραδυ που κοιμαται στο στηθοσ.Ετσι θηλαζω περιπου 2 φορες τη μερα.Δεν ξερω τι να κανω.Τη λυπαμαι πολυ αλλα σε καμια περίπτωση δεν θελω να ρισκαρω τη νέα εγκυμοσύνη.Δεν εχω ιστορικο προωρων συσπασεων αλλα για να το λεει ο γαιτροσ κατι θα ξερει.Επισης ο γιατροσ ειναι καινουργιοσ (αλλαξα τον προηγούμενο παρολο που ήμουν απόλυτα ευχαριστημενη λογω μετακομισης στην επαρχια.)ετσι δεν ξερω ποιον κ τι να εμπιστευτώ.

 

Κοριτσάκι εδώ που έγραψες το πρόβλημά σου το μόνο που θα σου πούμε είναι να μην ακούσεις το γιατρό σου και να συνεχίσεις να θηλάζεις γιατί όπως λέει και ο τίτλος του θέματος εμείς κάναμε και τα 2 τελικά (θηλασμός και εγκυμοσύνη). Αν πραγματικά είσαι αποφασισμένη να ακούσεις το γιατρό σου και να αποθηλάσεις (κατά τη γνώμη μου λάθος, αλλά είναι δικό σου θέμα και δική σου απόφαση) καλύτερα να ρωτήσεις στο τοπικ του αποθηλασμού, όπου θα βρεις πολλές κοπέλες με τη γνώση και θέληση να σε βοηθήσουν. Το μόνο που μπορώ να σου πω εγώ είναι ότι πιθανόν σταδιακά το γάλα σου να μειωθεί, κι έτσι το παιδί σου να θελήσει σιγά σιγά να πιει το ξένο, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι θα πάψει να θέλει το στήθος (με εμάς αυτό έγινε, σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δε σταμάτησε να θηλάζει, άρχισε όμως να πίνει φρέσκο γιατί το πήρε απόφαση κάποια στιγμή ότι γάλα δεν υπήρχε). Σου εύχομαι να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τη βοηθεια σας.Θηλαζω 14 μηνες την κόρη μου και ειμαι εγκυοσ στην 8η εβδομαδα.πριν 2 μερεσ εκανα τον 1ο υπερηχο και ο γιατροσ όταν του ειπα οτι θηλαζω ακόμα μου είπε κοψτο γιατι θα αποβάλλεισ.Προσπαθω να αποθηλασω εδω και 2 μηνεσ με ελαχιστα αποτελεσματα.Δεν πινει με τιποτα γάλα απο το μπιμπερο.πινει νερο κ χαμομηλι με το μπιμπερο αλλα με τιποτα κανενα γάλα ουτε καν το δικό μου.Τα πρωινα μπορει να φαει περίπου 10 κουταλακια γαλα με κορν φλεικσ αλλα μεσημερι ή βραδυ αρνειται να φαει γαλα ξενο ουτε με κορν φλεικσ.Εχω αγχωθει παρα πολυ γτ παρολο που μου είπε ο γιατροσ να κόψω το θηλασμο αυτη τρελενεται οταν θελει να θηλασει κυριως το βραδυ που κοιμαται στο στηθοσ.Ετσι θηλαζω περιπου 2 φορες τη μερα.Δεν ξερω τι να κανω.Τη λυπαμαι πολυ αλλα σε καμια περίπτωση δεν θελω να ρισκαρω τη νέα εγκυμοσύνη.Δεν εχω ιστορικο προωρων συσπασεων αλλα για να το λεει ο γαιτροσ κατι θα ξερει.Επισης ο γιατροσ ειναι καινουργιοσ (αλλαξα τον προηγούμενο παρολο που ήμουν απόλυτα ευχαριστημενη λογω μετακομισης στην επαρχια.)ετσι δεν ξερω ποιον κ τι να εμπιστευτώ.

Να σου πω λίγο συνοπτικά την εμπειρία μου μήπως και βοηθηθείς. Δεν ξέρω πόσο άμεσα θέλεις να προχωρήσεις με τον αποθηλασμό και αν έχεις παρατηρήσει καθόλου μείωση του γάλακτος. εγώ προσπαθούσα να της δώσω διάφορα γάλατα και με ποτηράκι, μπιμπερό κλπ στη διάρκεια της μέρας και δεν ήθελε με τίποτα. κάποιο βράδυ που θήλαζε για να αποκοιμηθεί κατάλαβα ότι δεν κατάπινε. τότε φώναξα τον άντρα μου και της ζέστανε λίγο φρέσκο στο μπιμπερό και το ήπιε όλο αμέσως! Φυσικά δεν ξέρω αν θα σου μειωθεί κι εσένα το γάλα σου και πότε, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. επίσης μέχρι το τέλος η δικιά μου ήθελε πάντα να πιπιλίσει λίγο στην αρχή και μετά έπαιρνε το μπιμπερό. Άρχισε να μου κοιμάται και περισσότερο (είχαμε μεγάλο θέμα με τον ύπνο μέχρι που ξεκίνησε το φρέσκο) και όλα μια χαρά τελικά.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

μα εδώ εχουμε ανοίξει και καινούριο θεμα με συμφορουμίτισσα που θηλάζει τα δυο της παιδιά και τωρα ειναι εγκυος στο τρίτο! ;)

 

παντως για να ρωτάς εδώ, υποθετω ότι το σκεφτεσαι να συνεχίσεις να θηλάζεις. διαβασε ολο το θεμα να δεις πόσες μαμαδες συνεχισαν να θηλάζουν στην εγκυμοσύνη χωρίς προβλημα.

 

εσύ ξερεις καλύτερα πώς να πραξεις.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστω για τισ απαντήσεις.Η αλήθεια ειναι πως ισως δεν το πηρα απόφαση να αποθηλάσω ακόμα ή τουλάχιστον θα ήθελα να αποθηλάσω σταδιακα ώστε όλο αυτο να είναι πιο εύκολο και για το μωρο και όχι απο τη μια μέρα στην άλλη.Ο γιατροσ όμως με θορυβησε πολυ με το θεμα της αποβολής.Βλέπω όμως ότι υπαρχετε κ εσεισ εδω που θηλάσατε κατα την εγκυμοσύνη κ όλα πηγαν καλα και παιρνω κουραγιο ώστε να αποθηλάσω ομαλα.η αλήθεια ειναι οτι εκοψα πολλουσ θηλασμους και θηλαζω όταν βλέπω τη μικρη να ζητα απεγνωσμενα το στηθοσ ,κυριως το βραδυ αρα 1 με 2 φορες τη μερα το πολυ.το προβλημα ειναι οτι δεν δεχεται το ξενο γαλα στο μπουκαλι.ακομα και στον υπνο της να το δωσω το καταλαβαινει και ξυπναει και κλαίει.Της δινω χαμομηλι οταν ξυπναει το βραδυ.Ελπιζω μεχρι τον 4ο μηνα να καταφερω να αποθηλασω αλλα το γεγονοσ οτι δεν πινει γαλα( πινει ελαχιστο με κορν φλεεικ με το κουταλακι) με αγχωνει πολυ..Θελω να πιστευω ότι εστω και με αυτο τον τροπο να πινει οσο μεγαλωνει περισσοτερο.δεν θελω να γινει απο τα παιδια εκεινα που δεν πινουν ποτε γαλα.Εγω μεγαλωσα με γαλα κα ακομα κ τωρα το πρωινο μου ειναι με γαλα.Μονο το γαλα με ηρεμει το στομαχι μου κ το παιδι μου τι θα τρωει για πρωινο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...