Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Ασπασια εισαστε σε φαση αποθηλασμου με τον μεγαλο σου γιο?

Μπραβο μωλε το μικρουλι,απ'οτι καταλαβα δεν σε ζοριζει ιδιαιτερα,θα το προσπαθησω κι αυτο που λες,ολο και κατι θα καταφερω ως τον Οκτωμβρη.

 

 

Οχι καλε δεν θελω να κοψω τον μεγαλο ακομα απλα δεν θελω να θηλαζει απο βαρεμαρα... οποτε του προσφερω αν μου ζητησει πρωι βραδυ...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαια θελω να σου πω οτι χαρηκα παρα παρα πολυ που σε ειδα απο κοντα και ειμαι μια απο αυτες τις μαμαδες που κανει tantem και μιλησες για εμας!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ;)

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πετρουπολη

 

Κριμα ειμαστε μακρια...

 

Παντως ελπιζω και εγω οτι απο Σεπτεμβρη που θα παει παιδικο θα το κοψει απο μονος του πιο πολυ...

 

Ασχετο αλλα πινει αλλο γαλα η μεγαλη? Στον παιδικο που τα άλλα παιδακια πινουν γαλα εσενα τι πινει?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι μεγαλος και δεν παει παιδικο. Καποτε επινε γαλα αλλα σπανια πλεον, καμμια φορα πινει αμυγδαλογαλα που το προτιμω κιολας. Απο τοτε που ξεκινησα αποχη απο γαλακτοκιμικα και βρηκα την υγεια μου προτιμω να μη τα καταναλωνουν ιδιαιτερα ουτε τα παιδια μου.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαρακι σε ειδα μεσα και ειπα να σε ρωτησω εδω πως τα πας ....ευχομαι να το δεις .

 

εμεισ θηλαζουμε 3-4 φορες την μερα .κοιματε πια και χωρις θηλασμο ακομα και το μεσημερι.

το στηθοσ μου δεν ποναει .

 

ασπασια χαρηκα πολυ που σε γνωρισα !!!εχεισ ενα τσακπινικο κουκλι,να σου ζησει .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

μαρακι σε ειδα μεσα και ειπα να σε ρωτησω εδω πως τα πας ....ευχομαι να το δεις .

 

εμεισ θηλαζουμε 3-4 φορες την μερα .κοιματε πια και χωρις θηλασμο ακομα και το μεσημερι.

το στηθοσ μου δεν ποναει .

 

 

 

 

 

 

Για σου αφροδιτη!

Εμεις τα παμε μεχρι στιγμης καλα,βεβαια ειναι νωρις ακομα εχουμε μελλον....

Θηλαζουμε πανω απο 10 φορες την ημερα και μου ξυπναει 2-3 φορες τη νυχτα,ευτυχως σταματαω απο τη δουλεια και θα ξεκουραζομαι λιγο περισσοτερο.

Το στηθος μου εμενα δεν με ποναει καθολου,ισως ενα απειροελαχιστο οι θηλες μου.

Εμενα δεν κοιματε χωρις θηλασμο ειτε ειναι μεσημερι ειτε βραδυ,ποιον θα πρωτοκοιμηζω με στηθος δεν ξερω την κορη μου ή το μωρο??:mad:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια χάρηκα πάρα πολύ μόλις διάβασα αυτό το τόπικ... είμαι στις αρχές μιας νέας εγκυμοσύνης ενώ ο γιός μου είναι 11 μηνών... ο προβληματισμός μου είναι στο εξής... βλέπω καφετι υγρά, το ίδιο είχα και στο γιό μου, αλλά τότε έπερνα αρκετή δόση ουτροτζεστάν... τώρα όμως με το θηλασμό δεν μου έδωσε ακόμα η γιατρός μου αλλά μου είπε να αποθηλάσω σιγά σιγά... δεν θέλω να αποθηλάσω, αλλά δεν θέλω και να θέσω σε κίνδυνο ούτε το γιό μου παίρνοντας φαρμακα που δεν είναι συμβατά με το θηλασμό, αλλά ούτε και την νέα εγκυμοσύνη!

Υπάρχει παρόμοια εμπειρία;;; κάποια βοήθεια;;;

r1iFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χάρηκα πάρα πολύ μόλις διάβασα αυτό το τόπικ... είμαι στις αρχές μιας νέας εγκυμοσύνης ενώ ο γιός μου είναι 11 μηνών... ο προβληματισμός μου είναι στο εξής... βλέπω καφετι υγρά, το ίδιο είχα και στο γιό μου, αλλά τότε έπερνα αρκετή δόση ουτροτζεστάν... τώρα όμως με το θηλασμό δεν μου έδωσε ακόμα η γιατρός μου αλλά μου είπε να αποθηλάσω σιγά σιγά... δεν θέλω να αποθηλάσω, αλλά δεν θέλω και να θέσω σε κίνδυνο ούτε το γιό μου παίρνοντας φαρμακα που δεν είναι συμβατά με το θηλασμό, αλλά ούτε και την νέα εγκυμοσύνη!

Υπάρχει παρόμοια εμπειρία;;; κάποια βοήθεια;;;

 

Το utrogestan δινεται αρκετα συχνα σε εγκυους, και περιεχει προγεστερονη ουσια συμβατη και με την εγκυμοσυνη και με το θηλασμο. Αν δεν εχεις μια εγκυμοσυνη υψηλου κινδυνου μπορεις να συνεχισεις να θηλαζεις, κανενας δεν μπορει να σου πει οτι αν διακοψεις το θηλασμο δεν διατρεχεις κανενα κινδυνο ή οτι αν συνεχισεις να θηλαζεις κατι θα συμβει...

Προτεραιοττα εχει παντα το παιδι που ηδη υπαρχει...η φυση θα κανει τη δουλεια της οπως πρεπει...

Περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με φαρμακα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης μπορεις να βρεις στο e-lactancia.org βαζεις τη δραστικη ουσια και σου βγαζει το risk level...

 

Με το καλο το νεο σου μωράκι!!!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

μαρακι σε ειδα μεσα και ειπα να σε ρωτησω εδω πως τα πας ....ευχομαι να το δεις .

 

εμεισ θηλαζουμε 3-4 φορες την μερα .κοιματε πια και χωρις θηλασμο ακομα και το μεσημερι.

το στηθοσ μου δεν ποναει .

 

ασπασια χαρηκα πολυ που σε γνωρισα !!!εχεισ ενα τσακπινικο κουκλι,να σου ζησει .

 

Τι κανεις κοριτσι? εφτασαν οι μερες ε!!!!

Περιμενουμε νεα σου!!!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Ασπασια... και εγώ έτσι πιστεύω ότι η φύση και ο θεούλης όλα θα τα φροντίσουν... τελικά θα πάρω ουτροτζεσταν κολπικά... εύχομαι όλα να πάνε καλά...

r1iFp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια βοηθεια απο τις παλιες .

τι να κανω που ο μεγαλος μου ζηταει συνεχεια τωρα ?φοβαμαι για το τι τρωει το μικρο ....

τρωει καλα η οχι .ο μεγαλος θελει και τα δυο να θηλασει και θελει να μου τα αδειασει ...μετα το μικρο τι θα φαει ? προσπαθω να εχω ενα στηθος τον εναν την φορα αλλα ζοριζετε πολυ ο μεγαλος ,θελει και το δευτερο ....

τι να κανω ?

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μια βοηθεια απο τις παλιες .

τι να κανω που ο μεγαλος μου ζηταει συνεχεια τωρα ?φοβαμαι για το τι τρωει το μικρο ....

τρωει καλα η οχι .ο μεγαλος θελει και τα δυο να θηλασει και θελει να μου τα αδειασει ...μετα το μικρο τι θα φαει ? προσπαθω να εχω ενα στηθος τον εναν την φορα αλλα ζοριζετε πολυ ο μεγαλος ,θελει και το δευτερο ....

τι να κανω ?

 

Έτσι θήλαζε και πριν; Η δικιά μου, ενώ πρώτα θήλαζε μια-δυο φορές, τον πρώτο μήνα ζητούσε όποτε να'ναι. Δεδομένου ότι στην εγκυμοσύνη την έκοβα γρήγορα συνέχισα να της λέω ότι πονάει το στήθος, άμα θηλάζει πολλή ώρα, και μετρούσα. Αν τυχόν μου ζητούσε να μετρήσω μεγαλύτερο αριθμό, μετρούσα πιο γρήγορα. Και την περιόριζα στο πιο άδειο στήθος, για να μη δυσκολεύεται το μικρό (αλλά και την έβαζα να αποσυμφορίζει αν κάποιο ήταν πολύ πρησμένο και μετά έδινα στο μικρό). Σταδιακά το ξαναγύρισε στη μια φορά τη μέρα.

Προσπάθησε να μην σε πολυπετυχαίνει καθιστή ή ξαπλωμένη, είναι προκλητικό :D Επίσης, αν μπορούν, να τον απασχολούν περισσότερο. Και να του προσφέρεις συχνά μικρά σνακ, ώστε να μην το ζητάει και από πείνα.

Αν το μικρό βρέχει καλά τις πάνες, μην ανησυχείς. Αν δεις πιο στεγνές πάνες, τότε αύξησε τους περιορισμούς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

οχι πριν ηταν πρωι μεσημερι βραδυ και οποτε χτυπουσε η γενικα παρηγορια .

ο μικορς ειναι 6 ημερων και δεν εχει στανταρ τσισα ακομα ....κακα ναι καθε φορα αλλα τσισα δεν καταλαβαινω παντα ...μπορει και να κανω λαθος παντως δειχνει ικανοποιημενος οταν σταματαει τον θηλασμο .

πιστευω οτι σταδιακα ο μεγαλος θα ζηταει και λιγοτερο τωρα ειναι και θεμα επιβεβαιωσης αγαπης απο μενα .

ζηταει η την ωρα που θηλαζει ο μικρος η οταν σταματησει ο μικροσ λεει "σειρα μου "

ποιο στηθος να του δεινω το "αδειο" ? και αν ζητησει και το αλλο να του το δωσω για λιγο?

εχω αρχισει να του λεω "μονο το ενα" αλλα θελει και λιγο καιρο για να πιασει εντελος .

φυσικα ολη μερα εχει κατι να τσιμπολογισει (απο πριν ετσι τρωει) μονο την πρωτη μερα ξεχασα να του βαλω πρωινο και με ξεζουμισε ...αλλα καλα να παθω :)

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

afrodith welcome to the club!!!

 

Λοιπον εγω φροντιζα να τρωει πρωτα ο μικρος και εδινα το αδειο στον μεγαλο...αν ηθελε και το αλλο του ελεγα σε λιγο...

Σιγα σιγα εκοψα το διπλο στον μεγαλο και μοιρασα τα στηθη ενα ο μικρος ενα ο μεγαλος με ''δημοκρατικες διαδικασιες'' ο μεγαλος διαλεξε το στηθος που ηθελε και αφησε το αλλο στο μωρο. Το μωρο βεβαια κλεβει λιγο και απο τον μεγαλο αλλα σ φασεις που ο μεγαλος δεν ασχολειται αλλιως λεει αυτο δικο μου οχι νινι...

 

Επισης μερικες φορες αφου πιει το μωρο δινω στον μεγαλο απο εκεινο για να διατηρω καλη παραγωγη μιας και θηλαζει πιο αποτελεσματικα...

 

Προσπαθησε τις ωρες που ειναι να φαει ''καλα γευματα ο μικρος'' να εχει απολυτη προτεραιοτητα ή καποιος να απασχολει τον μεγαλο ή να του δωσεις κατι πολυ ωραιο και να τον δελεασεις...να φανταστεις μια μερα ηθελε να πιει γαλα την ωρα που πειναγε και το μικρο και ετσι εμφανιστικε για πρωτη φορα μεσα στο σπιτι η σοκολατα :oops: δυστυχως ειδικα τον πρωτο καιρο το μωρο εχει απολυτη προτεραιοτητα...

ΤΟ μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα εχεις προβλημα αυξησης παραγωγης...το μωρο θα βρισκει παντα γαλα...

 

Εγω παρατηρησα οτι μερικες φορες ενω ειχε αδειασει ο μικρος το στηθος και ηθελε και ο μεγαλος με 2 λεπτα πιπιλισματος του μεγαλου κατεβαζα ξανα γαλα :-D οποτε ολοι ηταν χαρουμενοι...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μανουλες που κανατε και κανετε tandem nursing ....τι κανετε???????

 

αχ ποσες αναμνησεις ??!!!!!!!!

εμεις αποθηλασαμε και οι δυο μαζι τα χριστουγεννα ( 3μιση κ 3μηνων η κορη μου , 2μιση κ 1 μηνα ο γιοσ )....

 

ευτυχως πολυ ανεμακτα !!!!!....

 

για μαζευτειτε να μαθω νεα σας !!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως την!

Πως και οι δυο μαζι? Ετυχε ή ακολουθησε ο μικρος την μεγαλη?

Πως σου φανηκε?

 

Εμεις συνεχιζουμε ακαθεκτοι...το μονο που μερικες φορες τσαντιζομαι οταν κανουν πιπιλα...κατι παθαινω και δεν θελω με τιποτα...και για εναν περιεργο λογο οσο περισσοτερο λεω οχι τοσο πιο πολυ ζητανε και μενουνε στο στηθος...Κατα τα αλλα ολα καλα!

 

Παντως και εμενα μου φαινεται οτι οταν ερθει η ωρα ο μικρος θα αποθηλασει πιο γρηγορα απο τον μεγαλο...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα...

 

Tandem με θηλαστρο μετράει? Εχω μια ζουζουνα 2,5 χρονων που αποθηλασε περσι τον Αυγουστο και μια 3,5 μηνων... Μαλλον ηθελε καιρο να μου ζητησει να θηλασει αλλα κατι την κολλαγε, ισως να μην θυμοταν πως... Μεχρι που μια μερα ανακαλυψε το θηλαστρο... Κι απο τοτε, εχει 3 μερες που πινει κανενα ποτηρακι καθε μερα (50-60 ml, ετσι για την γευση...)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα...

 

Tandem με θηλαστρο μετράει? Εχω μια ζουζουνα 2,5 χρονων που αποθηλασε περσι τον Αυγουστο και μια 3,5 μηνων... Μαλλον ηθελε καιρο να μου ζητησει να θηλασει αλλα κατι την κολλαγε, ισως να μην θυμοταν πως... Μεχρι που μια μερα ανακαλυψε το θηλαστρο... Κι απο τοτε, εχει 3 μερες που πινει κανενα ποτηρακι καθε μερα (50-60 ml, ετσι για την γευση...)

 

Να σου ζήσουν!

Πώς το σχολιάζει η μεγάλη σου το ότι πίνει το γάλα σου; Απ'ότι κατάλαβα, δική της ιδέα ήταν;

 

Κι εγώ όταν αποθήλασα στη 2η εγκυμοσύνη σκεφτόμουν σοβαρά να βγάζω με το θήλαστρο για τη μεγάλη όταν θα ερχόταν το μωράκι, γιατί όσο δεν θήλαζε αρρώσταινε συχνότερα και με μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά τελικά ξαναθυμήθηκε το στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δικια της ιδεα ηταν... Δεν ειχα σκοπο να το προτεινω, αλλα ούτε και να το αρνηθω αν το ζηταγε. Της αρεσει πολυ, δεν το εχει συγκρινει με το αγελαδινο, αλλα η φατσουλα της λαμπει οταν το πινει.

Πρεπει να ηταν βεβαια και λιγο πειραματισμος για να δει αν θα της δωσω απο αυτο που δινω στο μωρο, αλλα στην πορεια ανακαλυψε οτι ειναι και νοστιμο.

Η ποσοτητα βεβαια που πινει ειναι ελαχιστη, αλλα πρεπει να κανει απιστευτα καλο στην ψυχολογια της...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...