Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

pax μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!εχεις δικιο ειναι μεγαλο διλημμα, το περναω πολυ δυσκολα, αν και κλινω στην αποφαση για σταδιακο αποθηλασμο με κατσικισιο γαλα λογω αλλεργιας στο αγελαδινο...θα ξεκινησουμε σημερα...δεν εχει ξαναπιει ποτε κατι αλλο και ανησυχω αρκετα....πω πω τωρα ειδα κανεις ταντεμ!!μπραβο σου κοριτσι μου σε ζηλευω πραγματικα!καλη σας συνεχεια!!οσο για αυτο που λες οτι αλλα σχεδιαζου,ε και τελικα αλλα προκυπτουν εχεις απολυτο δικιο!!σιγα σιγα και εγω ετσι αρχιζω να το σκεφτομαι μπας και ηρεμησω, διοτι απο ενα τοσο ομορφο γεγονος, οπως ενα νεο μωρο, μου εχει μεινει τρομερο αγχος και ανησυχια...να εισαι καλα μου εκανε καλο που μιλησαμε!!σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!

 

Υ.Γ. ισως βρω συμβουλο απο το βιβλιο της Πατσουρου η αληθεια ειναι δεν εψαξα, η πρωτη μου σκεψη ηταν να ψαξω εδω...θα το δω..σε ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαι καινούργια στο forum (όχι ως αναγνώστρια) και θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα. Έχω ένα κοριτσάκι 16 μηνών και τη θήλαζα μέχρι πριν από λίγο καιρό, με πολύ χαλαρούς πλέον ρυθμούς.Πριν από μία βδομάδα έμαθα ότι είμαι έγκυος και σταμάτησα κι αυτό το λίγο, παρά τις εκκλήσεις της για θηλασμό, μια και είχε αρρωστήσει και περνούσε δύσκολα.Η αλήθεια είναι ότι αισθανόμουν μεγάλη ενόχληση θηλάζοντάς τη. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι το στήθος μου, τώρα στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν είναι καθόλου διογκωμένο (είμαι στην 8η βδομάδα) και φοβάμαι μήπως δεν θα εχω γάλα για το νέο μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε κοριτσάκι, στην πρώτη σου εγκυμοσύνη τρέχανε τα γάλατα από την 8η εβδομάδα της κύησης? Εγω πάντως μέχρι που γεννησα δεν είχα δει σταγόνα.

Δεν καταλαβαίνω τον φόβο σου, δε βλέπω να δικαιολογείται και από πουθενα, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι από τώρα, απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και όλα θα έρθουν στην ώρα τους. Αφού μάλιστα έχεις ήδη θηλάσει με επιτυχία το πρώτο σου παιδί, θα έπρεπε να ξέρεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις γάλα, όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν, αρκεί να το θέλουν.

Με το καλό το δεύτερο μπεμπάκι.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το στήθος έχει ολοκληρώσει την ανάπτυξή του για γαλουχία και συνήθως είναι λιγότερο πρησμένο και στη διάρκεια της δεύτερης εγκυμοσύνης και τις πρώτες μέρες της λοχείας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα μολις διαβασα-ρπυφηξα ολο το ποστ!!!κοριτσια ευχαριστω απο τα βαθη της καρδιας μου που μοιραστηκατε αυτες τις υπεροχες εμπειριες...μου εκανε πολυ καλο...αναζωπυρωθηκε μεσα μου η ελπιδα μηπως και εγω βιωσω το tandem οταν με το καλο γεννησω...για να δουμε θα το θυμαται η μικρη μου???ειναι νωρις βεβαια ακομη-μολις 7 εβδ. κυηση, και πρεπει να αποθηλασω λογω ιστορικου αποβολων-αλλα ελπιζω και αυτο το χρωστω σε εσας!!!ευχαριστω πολυ!!αληθεια pax η μεγαλη σου ποσο καιρο εμεινε χωρις καθολου θηλασμο??

Link to comment
Share on other sites

αληθεια pax η μεγαλη σου ποσο καιρο εμεινε χωρις καθολου θηλασμο??

 

Τέλη Μαρτίου αν περίπου αποθηλάσαμε και τέλη Ιουλίου-αρχές Αυγούστου ξαναρχίσαμε.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με την εγκυμοσύνη, με το καλό το μωράκι, και με το καλό να βρει και η κόρη σου μια λύση που να της ταιριάζει όταν θηλάζει το αδερφάκι της.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω κοριτσακι μου!!εμας θα ειναι μαλλον μεγαλυτερο το διαστημα...θα δουμε πως θα παει, διοτι δεν τα καταφερνουμε τοσο καλα με τα βραδινα γευματα!!!καλη σας συνεχεια!!!φιλια!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις καθησυχαστικές διευκρινίσεις..Γιατί το άγχος τελικά και τη δεύτερη φορά,για τον αν θα μπορέσεις να θηλάσεις, είναι το ίδιο με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

ditrou, ακριβως την ίδια απορία εχω κι εγώ (δεν έχω όμως το ίδιο άγχος με αυτο που περιγράφεις). Δεν ειναι το θεμα αν "σου τρεχουν τα γαλατα", οπως γραφει η zouzounel , αλλα ότι δεν είναι καθόλου πρησμένο το στήθος μου (ειμαι κι εγω στην όγδοη εβδομαδα κύησης) ενω στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν, από το πρώτο τρίμηνο.

εγώ θηλάζω τον μικρό μου κυρίως το βράδυ τώρα πια, αλλά τις τελευταίες μέρες πονάνε πολύ οι θηλές μου και προσπαθώ να τον αποτρέπω όσο μπορώ...τι να κάνω???

ασε που αισθάνομαι ότι δεν έχω καθόλου γάλα πλέον....

γενικά δεν ξέρω πως να το χειριστώ το θέμα. με τρομάζει λίγο και η προοπτική του τάντεμ (αν και εδω που φτάσαμε δεν αποκλείω τίποτα). Η γιατρός μου είπε ότι αν τον αποθηλάσω κατά το Πασχα θα το έχει ξεχάσει οταν γεννηθει το αλλο μωρακι και δεν θα ξαναζητήσει. Λιγο χλωμο το κόβω, βέβαια....

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ditrou, ακριβως την ίδια απορία εχω κι εγώ (δεν έχω όμως το ίδιο άγχος με αυτο που περιγράφεις). Δεν ειναι το θεμα αν "σου τρεχουν τα γαλατα", οπως γραφει η zouzounel , αλλα ότι δεν είναι καθόλου πρησμένο το στήθος μου (ειμαι κι εγω στην όγδοη εβδομαδα κύησης) ενω στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν, από το πρώτο τρίμηνο.

εγώ θηλάζω τον μικρό μου κυρίως το βράδυ τώρα πια, αλλά τις τελευταίες μέρες πονάνε πολύ οι θηλές μου και προσπαθώ να τον αποτρέπω όσο μπορώ...τι να κάνω???

ασε που αισθάνομαι ότι δεν έχω καθόλου γάλα πλέον....

γενικά δεν ξέρω πως να το χειριστώ το θέμα. με τρομάζει λίγο και η προοπτική του τάντεμ (αν και εδω που φτάσαμε δεν αποκλείω τίποτα). Η γιατρός μου είπε ότι αν τον αποθηλάσω κατά το Πασχα θα το έχει ξεχάσει οταν γεννηθει το αλλο μωρακι και δεν θα ξαναζητήσει. Λιγο χλωμο το κόβω, βέβαια....

Εμένα η μικρή είναι 16 μηνών και σταματήσαμε μάλλον οριστικά (?) τον θηλασμό. Έχω λίγες τύψεις που της το αρνούμαι όταν το ζητάει (δυο-τρεις φορές την ημέρα), αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα του tandem, μου ήταν εξαιρετικά δυσάρεστο, σχεδόν ανυπόφορο, όταν πριν δυο βδομάδες είχε αρρωστήσει και αναγκαστικά την παρηγορούσα στο στήθος.Τότε δεν ήξερα ότι είμαι έγκυος και μου φαινόταν περίεργο γιατί αντιδρούσε ο οργανισμός μου έτσι, αλλά τελικά νομίζω ότι ήταν λόγω εγκυμοσύνης.Ανησυχώ βέβαια μην αισθανθεί απόρριψη, ειδικά όταν έρθει το νέο μωρό και ζηλεύει που θηλάζει και νιώθω τύψεις μήπως την "βιάζω" να απογαλακτιστεί και να μεγαλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άποψη ότι πρέπει να απογαλακτίσουμε το πρώτο λόγω ερχομού του δεύτερου παιδιού την εχω βιώσει και εγώ.Εχω μετανιώσει που την απογαλακτίστηκε 4 μήνες πριν έρθει το δεύτερο παιδί.Με την ανησυχία και το φόβο για το τί μπορούσε να προκύψει μετά.Λάθος μου που δεν έδωσα την ευκαιρία και σε μένα και στο παιδί μου να βιώσουμε και να επιλέξουμε με βάση τη πραγματικότητα.Μήπως τελικά είναι πιο ευκολο να έχεις και τα δυο παιδιά στη αγκαλιά και να τους προσφέρεις αγάπη ή τροφή παρά να τρέχεις μια στο ένα και μία στο άλλο ξεχωριστά??Οπως βίωσα εγώ που έπρεπε να βρω το πρώτο που έτρεχε και κρυβότανε κάτω από το τραπέζι και έκλαιγε.Τώρα πιο ώριμη θα επέλεγα φυσικά να θηλάζω και τα δύο.Ετσι θα γινότανε και πιο ομαλά η αλλαγή αυτή.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο κοριτσι μου!!τουλαχιστον και εγω ετσι σκεφτομαι, ομως μετα απο αποβολες φοβασαι πολυ παααρα πολυ θα ελεγα που ισως αυτα που κανεις δεν ειναι και τοσο ρεαλιστικα!!!ειμαι τοσο φοβισμενη απο την εμπειρια των αποβολων που δε θα ηθελα να θεσω σε κινδυνο ενα μωρακι που ηρθε τοσο απροσμενα και ευκολα!!!!αυτο που βιωσες ηταν οντως οδυνηρο και για το παιδακι και φυσικα γιε σενα............

Link to comment
Share on other sites

νινακια2, έχεις δίκιο, απλά είναι και θέμα αντοχών. Η εγκυμοσύνη και ο θηλασμός δεν είναι ευκολη υπόθεση, ουτε και το ταντεμ υποθέτω...

Ο γιος μου ξυπνάει τη νύχτα και ζητάει να θηλάσει και σκέφτομαι πώς θα τα καταφέρω μέχρι το τέλος έτσι? άσε που είναι και επώδυνος ο θηλασμός τώρα λόγω ορμονικών αλλαγών.

Αλήθεια, το μεγαλύτερο όταν σε είδε να θηλάζεις το μωρό δεν ζήτησε να ξαναθηλάσει???

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ζήτησε να πιει ξανά καμία φορά.Αν και εγώ κάποια στιγμή της είπα πως αν θέλει μπορεί αλλά είχε ξεχάσει πως να θηλάζει.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα

θα ήθελα μερικές πληροφορίες από όποια μαμά γνωρίζει. η 11 μηνών κόρη μου δεν έχει πιει ποτέ ξένο γάλα. οι απορίες μου είναι οι εξής

- είναι φυσιολογικό να μην έχω αδιαθετήσει ακόμα;

-δεδομένης αυτής της κατάστασης θα μπορούσα να ξαναμείνω έγκυος; (είναι κάτι που θα το ήθελα)

-αν αυτό συμβεί θα μπορούσα να συνεχίσω τον θηλασμό χωρίς προβλήματα ούτε για το έμβρυο ούτε για τον οργανισμό μου; (από άποψη ασβεστίου εννοώ που θα είναι τόσο αυξημένες οι ανάγκες). αν δεν υπάρχει ιστορικό πρόωρων συσπάσεων και αν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω μπορείς να συνεχίσεις μέχρι τον 8 μήνα;

-τέλος πώς επιτυγχάνεται ο αποθηλασμός χωρίς χάπι και χωρίς δέσιμο στήθους; φαντάζομαι ελαττώνοντας τους θηλασμούς αλλά πόσο καιρό πρέπει να πάρει όλο αυτό έτσι ώστε να έχει γίνει ομάλα η όλη διαδικασία τόσο αναφορικά με τον ψυχισμό του παιδιού που θηλάζει όσο και με την παραγωγή του στήθους. έχω ακούσει (αλλά δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποια επιστημονική βάση) ότι αν ο αποθηλασμός δεν γίνει σωστά μένει γάλα στο στήθος που μπορεί να προκαλέσει όγκους. ισχύει; πώς αποφεύγεται και πώς μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο όταν πια τελειώσεις με τον θηλασμό;

ευχαριστώ πολύ πολύ όλες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Πεπίνα!

 

- είναι φυσιολογικό να μην έχω αδιαθετήσει ακόμα;

Απόλυτα φυσιολογικό. Άλλες έχουν νωρίτερα κι άλλες αργότερα περίοδο. Μέσα στον δεύτερο χρόνο οι περισσότερες θηλάζουσες έχουν ήδη περίοδο.

 

-δεδομένης αυτής της κατάστασης θα μπορούσα να ξαναμείνω έγκυος; (είναι κάτι που θα το ήθελα)

Όταν έχεις ωορρηξία, μπορείς να μείνεις έγκυος. Επειδή η πρώτη ωορρηξία προηγείται της πρώτης περιόδου, υπάρχει περίπτωση να μείνεις έγκυος πριν την πρώτη περίοδο. Έτσι συνέβη και σε μένα.

 

-αν αυτό συμβεί θα μπορούσα να συνεχίσω τον θηλασμό χωρίς προβλήματα ούτε για το έμβρυο ούτε για τον οργανισμό μου; (από άποψη ασβεστίου εννοώ που θα είναι τόσο αυξημένες οι ανάγκες). αν δεν υπάρχει ιστορικό πρόωρων συσπάσεων και αν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω μπορείς να συνεχίσεις μέχρι τον 8 μήνα;

Από την άποψη του ασβεστίου δεν θα έχεις προβλήματα, εκτός αν υπάρχει έλλειψη ανεξαρτήτως εγκυμοσύνης και θηλασμού. Αν δεν υπάρχουν προβλήματα, μπορείς να συνεχίσεις σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, κι αν θέλεις μπορείς να θηλάζεις και τα δυο σου παιδιά (τάντεμ λέγεται). Κοίταξε εδώ

http://www.kellymom.com/bf/tandem/index.html

 

 

-τέλος πώς επιτυγχάνεται ο αποθηλασμός χωρίς χάπι και χωρίς δέσιμο στήθους; φαντάζομαι ελαττώνοντας τους θηλασμούς αλλά πόσο καιρό πρέπει να πάρει όλο αυτό έτσι ώστε να έχει γίνει ομάλα η όλη διαδικασία τόσο αναφορικά με τον ψυχισμό του παιδιού που θηλάζει όσο και με την παραγωγή του στήθους. έχω ακούσει (αλλά δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποια επιστημονική βάση) ότι αν ο αποθηλασμός δεν γίνει σωστά μένει γάλα στο στήθος που μπορεί να προκαλέσει όγκους. ισχύει; πώς αποφεύγεται και πώς μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο όταν πια τελειώσεις με τον θηλασμό;

ευχαριστώ πολύ πολύ όλες!

 

Κοίταξε στο τόπικ του αποθηλασμού. Η διάρκεια διαφέρει από παιδί σε παιδί. Εσύ θα καταλάβεις καλύτερα το ρυθμό του παιδιού σου.

Τώρα όσον αφορά την υγεία σου, αν δεν νιώθεις πόνο και πέτρωμα στο στήθος, έχει γίνει σωστά ο αποθηλασμός, κι αν τρέξουν καμμιά φορά λίγες σταγόνες γάλα αφού έχεις αποθηλάσει, δεν είναι πρόβλημα. Σχετικά με τον αποθηλασμό από άποψη υγείας γίνεται πολύς θόρυβος για το τίποτε. Είναι πολύ πιο απλό απ΄όσο ακούγεται, και το μόνο πραγματικά επικίνδυνο για τη μητέρα είναι το χάπι αποθηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

είμαι στις αρχές της 6 εβδομάδας κύησης και θηλάζω την κόρη μου, σήμερα είχα λίγο αίμα και ο γιατρός μου συνέστησε να πάρω τα utrogestan μου είπε ότι είναι συμβατά με τον θηλασμό από ότι βλέπω στο e-lactancia αληθεύει.

Ανησυχώ όμως λίγο μπορώ πράγματι να τα πάρω ή θα έχει παρενέργειες? έχει πάρει καμιά σας κατά την διαρκεια της εγκυμοσύνης και συνέχισε να θηλάζει κανονικά??

 

Το περίεργο είναι ότι ενώ περίμενα να μου πει να σταματήσω να θηλάζω ήταν τουλάχιστον καθησυχαστικός και μάλιστα μου είπε να μην ανησυχώ γιατί αρκετές γυναίκες θηλάζουν κατά την εγκυμοσύνη.

Το αναφέρω γιατί, για να πω την αμαρτία μου δεν το περίμενα να ακούσω τέτοια κουβέντα από γυναικολόγο.........:?:-?

Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε έχουν πεσει όλοι πάνω μου να σταματήσω το θηλασμό.

Περιέργως ο γυναικολόγος μου είπε να συνεχίσω, όσο δε νιώθω τη μητρα να συσπάται.

Συνεχίζουμε λοιπόν ακάθεκτοι και βλέπουμε.

 

Μπας και πηγαίνουμε στον ίδιο? :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

είμαι στις αρχές της 6 εβδομάδας κύησης και θηλάζω την κόρη μου, σήμερα είχα λίγο αίμα και ο γιατρός μου συνέστησε να πάρω τα utrogestan μου είπε ότι είναι συμβατά με τον θηλασμό από ότι βλέπω στο e-lactancia αληθεύει.

Ανησυχώ όμως λίγο μπορώ πράγματι να τα πάρω ή θα έχει παρενέργειες? έχει πάρει καμιά σας κατά την διαρκεια της εγκυμοσύνης και συνέχισε να θηλάζει κανονικά??

 

Το περίεργο είναι ότι ενώ περίμενα να μου πει να σταματήσω να θηλάζω ήταν τουλάχιστον καθησυχαστικός και μάλιστα μου είπε να μην ανησυχώ γιατί αρκετές γυναίκες θηλάζουν κατά την εγκυμοσύνη.

Το αναφέρω γιατί, για να πω την αμαρτία μου δεν το περίμενα να ακούσω τέτοια κουβέντα από γυναικολόγο.........:?:-?

 

επαιρνα utrogestan κατα την δευτερη εγκυμοσυνη και ενω θηλαζα......

 

εισαι τυχερη που εχεις γυναικολογο με τετοιες αποψεις !!!! ....δυστυχως δεν υπαρχουν πολλοι τετοιοι !

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μπας και πηγαίνουμε στον ίδιο? :)

:D:D ο δικός μου είναι στο π. Φάληρο και συνεργάζεται με το μητέρα...λές ???

 

επαιρνα utrogestan κατα την δευτερη εγκυμοσυνη και ενω θηλαζα......

 

εισαι τυχερη που εχεις γυναικολογο με τετοιες αποψεις !!!! ....δυστυχως δεν υπαρχουν πολλοι τετοιοι !

 

ποιο εύκολα βρίσκεις βελόνα στα άχυρα πάρα γυναικολόγο με τέτοιες απόψεις.

τώρα έχω τύψεις γιατί άν του είχα πει από την αρχή ότι θηλάζω την κόρη μου και τον άκουγα τόσο ενθαρρυντικό ίσως να μην άρχιζα την διαδικασία αποθηλασμού στην μπουμπούκα μου και να μην το πάθαινα αυτό:oops::oops: (η μικρή παρότι τα πάει καλά θέλει συνέχεια αγκαλιές, λογικό και εγώ δεν μπορώ να της χαλάσω χατίρι):?

Πάντως δεν ξαναείδα αίμα ίδωμεν μέχρι την Παρασκευή που έχω ραντεβού για να ακούσουμε καρδιά.:P

Link to comment
Share on other sites

:D:D ο δικός μου είναι στο π. Φάληρο και συνεργάζεται με το μητέρα...λές ???

 

Μπα, ο δικός μου είναι Πειραιά. :)

 

Πάντως μην αισθάνεσαι τύψεις για το θηλασμό, αφού πήρες την απόφασή σου.

Αγκαλιά ο δικός μου θέλει να είναι όλη μέρα (και κοντεύει τα 11 κιλά), μένω στο 2ο όροφο χωρίς ασανσέρ, ανεβαίνοντας τις σκάλες έχω το μωρό αγκαλιά και τα ψώνια του Σ/Μ, ανεβοκατεβάζω το καρότσι, και τραβολογιόμαστε με τον μικρό σε όλο το σπίτι, κρατώντας τον από τα χεράκια τώρα που ανακάλυψε το περπάτημα δεν τον χωράει ούτε η στράτα. Τι να κάνω, πώς να του χαλάσω χατήρι?... Σ΄αυτή την εγκυμοσύνη δε μπορώ εκ των πραγμάτων να προσέχω όπως πριν... Απλά εύχομαι να πάνε όλα καλά...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

AGE τα παιδια μας είναι στην ίδια ηλικία. Πως τα καταφέρνεις με τον αποθηλασμό?

Η ΄δικια σου ξυπνάει τη νύχτα και ζητάει να θηλάσει? Εχω πολυ μεγάλο πρόβλημα με αυτό και δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Μπορεί ολη μερα να μην θηλάσει καθόλου, αλλά τη νύχτα ξυπνάει τουλάχιστον 3 φορες. Τωρα τελευταία ειδικά ξυπνάει συνέχεια και μετά σηκώνομαι για να παω στη δουλεια και είμαι το χάλι μου. Νυστάζω και έχω ανάγκη απο ξεκούραση, αλλα δεν ξερω τι να κάνω. Δε μπορώ και να τον αφήνω να κλαίει....δοκιμάζω εναλλακτικές, να τον πάρω αγκαλίτσα ή να του δώσω λίγο νεράκι να πιει, αλλα δεν πιάνουν πάντα. Μάλιστα κάποιες φορές είναι και χειρότερα γιατί αν είχε θηλάσει θα ξανακοιμόταν ευκολα, ενώ με άλλο τρόπο μπορεί να κάνει και 2 ωρες!!!!

Σκέφτομαι ότι θα καταρρεύσω αν συνεχίσω έτσι μέχρι να γεννήσω και μετά θα πρέπει να ξενυχτάω με δυο μωρά....

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

γειά σου mia,

Και η κόρη μου από τον Αύγουστο και μετά ξυπνούσε ΚΑΘΕ βράδυ οπότε την παλεύαμε με co-sleeping.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα ήταν να αποσυνδέσω τον θηλασμό με τον ύπνο, ξεκίνησα πρώτα με τον απογευματινό και μετά από 2 μέρες άρχισα και με τον νυχτερινό. Δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1461181#post1461181

Είμαστε στις αρχές της 3 εβδομάδας που έχει σταματήσει τον νυχτερινό, τις 2 πρώτες μέρες σηκώθηκε ο μπαμπάς της κάνανε βόλτες στο σαλόνι φάγανε….. κάποια στιγμή κοιμήθηκε, από τότε έχει σηκωθεί άλλες 2 φορές και πήγα εγώ, την πρώτη κοιμήθηκε αμέσως και την δεύτερη μετά από 1,5 ώρα, εκεί χρησιμοποιήσαμε και τον προτζέκτορα που αναφέρω στο post, από τότε δεν έχει ξανά ξυπνήσει.

Δεν είμαι σίγουρη αν έχει να κάνει με το ότι αυτή την φορά ήμουν αποφασισμένη και δεν ενέδωσα σε θηλασμό, ή αν λόγω της ηλικίας της έφτασε ο καιρός για να κοιμάται συνεχόμενα, ή αν φταίει η αλλαγή της ώρας του ύπνου (προς τα εκεί κλείνω),

Η μικρή μέχρι τώρα κοιμόταν γύρω στις 8 με 8,30 (πολύ νωρίς) μια και το απόγευμα δεν κοιμόταν πάνω από 1 ώρα οπότε νύσταζε νωρίς και ξύπναγε κατά τις 3 το βράδυ χορτάτη από ύπνο, από την στιγμή που κόψαμε τον απογευματινό θηλασμό άρχισε να κοιμάται γύρω στις 2 ώρες το απόγευμα με αποτέλεσμα να ξυπνάει 7,30 ακόμα και 8 το βράδυ έτσι λοιπόν τώρα πέφτει για ύπνο το βράδυ γύρω στις 10,30 και ξυπνάει κατά τις 6,30 (αυτή ήταν και η δυναμική της, 7 ώρες συνεχόμενου ύπνου)

Στην αρχή μου φαινόταν κάπως να αφήνω το παιδί να κοιμάται μέχρι τις 8 άλλα είδα εκ των πραγμάτων ότι έτσι κοιμάται καλύτερα και εμείς επίσης.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο:P

Link to comment
Share on other sites

αληθεύει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα? Στις οδηγίες χρήσης του λέει πως τα προγεστερινοειδή περνούν στο γάλα και πως η χρήση τους δεν ενδείκνυται κατά την διάρκεια του θηλασμού.

 

Έχω σημαντικό πρόβλημα με την μικρή η οποία αρνείται να φάει αγοραστό γάλα ( έτσι κι αλλιώς έτρωγε ελάχιστα, μόνο ο θηλασμός την στήριζε ) αλλά ο γιατρός μου έδωσε utrogestan λόγω του λίγου αίματος στην τρίτη μου εγκυμοσύνη.

 

Δεν ξέρω τι να κάνω. Έκοψα τα χάπια και προσπαθώ να κόψω τον θηλασμό ομαλά, αλλά η μικρή αρρώστησε κιόλας και δεν τρώει και τίποτε και έχω χαθεί...

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...