Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Χθες συνάντησα ένα φιλικό μας ζευγάρι σχετικά μεγάλο σε ηλικία και όταν είδαν ότι θηλἄζω και τα δυο είπε ο άντρας "α, κι εγώ μέχρι 4 χρονών έβλεπα τη μητέρα μου να θηλάζει τον αδερφό μου και πήγαινα κι εγώ!" Τονρώτησα αν θυμάται, και είπε ότι του έχει μείνει μια αχνή εικόνα στο μυαλό.

 

Gemakoal, χρόνια πολλά για το γιο σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα, Θα ήθελα να σας κάνω μια ερωτηση απο περιεργεια περισσότερο στην Αγλαια ή τις μανουλες που θηλαζουν 2 παιδάκια. Διαβασα στο βιβλιο της Αννας Πατσούρου (πιστοποιημενη συμβουλος) πως αν κατα τη διαρκεια της νεας εγκυμοσυνης χρειαστει να διακοπει ο θηλασμος για περισσότερο απο 3 μηνες, μετά τη γέννα δεν είναι σωστο να επιτρεψεις στο μεγαλυτερο παιδι να ξαναθηλάσει διοτι μαθαινει να συνδέει το φαγητο ως ψυχολογικό στηριγμα ( ερχομος δευτερου παιδιου, ζηλια και το στηθος παρηγορια ):(

Μηπως καταλαβα κάτι λάθος? Γιατι σε περιπτωση μιας δευτερης εγκυμοσυνης αν δεν μας επιτραπει να θηλαζουμε για όλο το χρονικο διαστημα δεν θα είναι κριμα εφοσον θέλει το μεγαλύτερο παιδι να μην μπορει να συμμετεχει?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ασπασία!

Στη δική μας περίπτωση τουλάχιστον, δεν βλέπω να συνδέεται ο θηλασμός με τη ζήλια. Καταλαβαίνω τον προβληματισμό αν το μεγαλύτερο παιδί φαίνεται να θηλάζει μόνο και μόνο επειδή ο θηλασμός του μικρότερου του προκαλεί ανασφάλειες, ή αν η μητέρα απλώς ανέχεται το μεγαλύτερο παιδί γιατί νιώθει ενοχές απέναντί του. Αν μετά το θηλασμό η μητέρα και το παιδί είναι ευχαριστημένοι, δεν βλέπω κάτι κακό. Αν, ενδεχομένως, μένεις με την εντύπωση ότι όσο και να θηλάσεις, το παιδί είναι συναισθηματικά σαν δοχείο χωρίς πάτο, τότε όντως υπάρχει πρόβλημα. Νομίζω ότι η κάθε μητέρα μπορεί να κρίνει πότε ο θηλασμός είναι μια υγιής σχέση και πότε όχι.

Περιμένω κι εγώ να ακούσω κι άλλες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο εμας!

Θηλάζω τον γιο μου εδω και 13 μηνες και ειμαι 2 μηνων εγκυος στο δευτερο μωράκι μας.

Στο γυναικολο μου δεν είπα πως θηλάζω ακομα μιας και απο 6 μηνων μου έλεγε οκ φτάνει τώρα αν θελεις να μεινεις και εγκυος ξανα...

Ο παιδιατρος μου ειπε πως δεν υπάρχει απολυτος κανενα προβλημα με το θηλασμο του πρώτου καθολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης τον Γεναρη θα τα πουμε και πιο αναλυτικά.

Ο γυναικολογος μου ειπε πως ειναι ολα καλα και μπορουμε να έχουμε και επαφες οποτε...

 

Διαβαζω και για το tandem nursing

 

Θα ήθελα να ρωτησω αν υπαρχει καπποια μανουλα που να θηλαζε αποκλειστικά (οχι με μπιμπερο) σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης και πως ρυθμισε τις μικρολεπτομέρειες και τα μικροπροβληματα που μπορει να μπροκυψουν

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειμαι εγκυος στο δευτερο...

Μιας και δεν υπάρχει καποιο πρόβλημα και ο γιατρος μας επέτρεψε τις επαφες συνεχίζουμε με το θηλασμο κανονικά (δεν του το ειπα ακομα :oops:)

Θα ήθελα τις εμπειριες σας μιας και εμεις μεχρι τώρα πίνουμε μόνο απο τη πηγη (δεν ξέρουμε τι είναι το μπουκαλι...)

Πλεον εδω και λιγο καιρο απο τοτε που γύρισα στη δουλεια πίνει Πρωι μεσημερι και βράδυ. Δεν προσπάθησα εγω να του κόψω θηλασμους πέρα αποτον δεκατιανο απλά απο τοτε που τρώει διαφορα εχει χάσει το ενδιαφέρον για το στηθος πίνει μονο γάλα για 1-2 λεπτα και μετά το φτύνει...

Αν κάπποια στιγμη μειωθεί και η παραγωγη φοβάμαι μηπως με απορρίψει απο μόνος του...

Θα ήθελα και τις δικές σς εμπειρίες και βοηθεια...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια και με το καλό, Ασπασία!

Και η κόρη μου είχε φτάσει να θηλάζει μόνο πρωί και βράδυ, αλλά δεν θα έκοβε από μόνη της το θηλασμό. Είχε μειωθεί το γάλα και πολλές φορές διέκοπτε το θηλασμό για να πιει νερό και μετά ξανάρχιζε. Όταν ξαναρχίσαμε, οι ποσότητες που έπινε ήταν ελάχιστες, αλλά θηλάζαμε πολύ συχνά γιατί ήμουν σε διακοπές και μετά άρχισε η άδειά μου και περνούσα πολλή ώρα ξάπλα. Η πιθανότητα να αποθηλάσει το παιδί από μόνο του είναι μικρή, αλλά υπάρχει (διάβασα ὀτι συνέβη και σε μια κοπέλα στο φόρουμ). Αλλά ακόμη και σ΄αυτή την περίπτωση δεν σημαίνει ότι σε απορρίπτει το παιδί σου.

Μετά από τόσο καιρό θηλασμού έχεις αρκετή πείρα και θα βρίσκεις λύσεις για τα πρακτικά προβληματάκια που θα παρουσιάζονται. Αν δεν υπάρχει θέμα υγείας, δεν είναι τόσο βουνό όσο ακούγεται, η εγκυμοσύνη και ο ερχομός του δεύτερου παιδιού είναι απλώς μερικοί ακόμη σταθμοί στην πορεία του θηλασμού όπως το να

ξεκινάς δουλειά π.χ., και το να έχεις δύο παιδιά είναι μια καινούργια κατάσταση με ή χωρίς το θηλασμό.

Καλή συνέχεια και τα λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμας!

Θηλάζω τον γιο μου εδω και 13 μηνες και ειμαι 2 μηνων εγκυος στο δευτερο μωράκι μας.

Στο γυναικολο μου δεν είπα πως θηλάζω ακομα μιας και απο 6 μηνων μου έλεγε οκ φτάνει τώρα αν θελεις να μεινεις και εγκυος ξανα...

Ο παιδιατρος μου ειπε πως δεν υπάρχει απολυτος κανενα προβλημα με το θηλασμο του πρώτου καθολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης τον Γεναρη θα τα πουμε και πιο αναλυτικά.

Ο γυναικολογος μου ειπε πως ειναι ολα καλα και μπορουμε να έχουμε και επαφες οποτε...

 

Διαβαζω και για το tandem nursing

 

Θα ήθελα να ρωτησω αν υπαρχει καπποια μανουλα που να θηλαζε αποκλειστικά (οχι με μπιμπερο) σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης και πως ρυθμισε τις μικρολεπτομέρειες και τα μικροπροβληματα που μπορει να μπροκυψουν

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Χρονια πολλα! Να σου ζησει ο γιος σου και με το καλο το 2ο!

Κι εμεις μια απο τα ιδια! Κατα τη γνωμη μου να πεις στο γυναικολογο σου οτι συνεχιζεις να θηλαζεις. Να δει κι αυτος ενα ανηκουστο θαυμα της φυσης!!:mrgreen::mrgreen: Πού ξερεις, μπορει να σε γραψει και στο βιβλιο Γκινες!! Εγω του το ειπα, αυτος μου απαντησε οτι θα μου κοπει σιγουρα καποια στιγμη. Θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που υπάρχετε..μόνο αυτό θα πω!!!

Δεν έχω βάλει τα ticker, αλλά η "μεγάλη" μου είναι 25 μηνών κι μικρούλης μας είναι 35 ημερών.

Τις μέρες αυτές ζούμε στιγμές απείρου κάλλους...

Θηλάζω όλη τη μέρα (εναλλάξ ή ταυτόχρονα) κι ευτυχώς κάθε 3-4 ώρες το βράδυ μόνο τον μικρό.

Η μεγάλη μου ζητάει συνέχεια "μαμάμ" και θηλάζει πιο πολύ και πιο συχνά από τον μικρό. Το καταλαβαίνω ότι το κάνει από ανασφάλεια κι ότι είναι δύσκολη φάση αυτή που περνάει (άλλωστε είμαι 100% σίγουρη γι'αυτο που κάνω), αλλά είναι στιγμές που νιώθω να βράζω από θυμό γιατί δεν μπορώ άλλο!!! Από την κούραση και την ταλαιπωρία των πρώτων ημερών της μιλάω απότομα...και μετά νιώθω απίστευτες τύψεις γιατί ξέρω ότι το κάνει επειδή της λείπω και κλαίω σα τη χαζή!!! Και μετά νιώθω ότι δεν δίνω αρκετό χρόνο στο μικρό και πάλι κλαίω σα τη χαζή!!!

Σ'όλα αυτά να σημειωθεί ότι έχω ΤΕΡΑΣΤΙΟ στήθος (τα σουτιέν που πήρα στην εγκυμοσύνη 36Ε δεν μου κάνουν και το στήθος ξεχειλίζει από παντού) και αναγκαστικά χρειάζομαι και τα δύο μου χέρια για να κρατάω το κεφάλι του μωρού και να του κρατάω και το στήθος γιατί του πέφτει από το βάρος. Οπότε όταν βάζω και τη μικρή έχει το χέρι μου στο προσωπάκι της και την ενοχλεί...Καμία λύση να προτείνετε επι του θέματος (τώρα παλέuω να μάθω να χρησιμοποιώ το Ring sling και το μεγάλο στήθος δεν βοηθάει);

Ένα είναι σίγουρο...αν δε θήλαζα και τα δύο τα πράγματα θα ήταν χειρότερα! Η μικρή σίγουρα θα ένιωθε παραγκωνισμένη. Τώρα όταν θηλάζει (ακατάπαυστα) την καταλαβαίνω να ηρεμεί (μέχρι να την ξαναπιάσει ανασφάλεια!!!)

Πάντως (καπου εδώ νομίζω το διάβασα) έχει πολύ μοναξιά εδώ στα μέρη του tandem.

Α! Πήρα κι εγώ το βιβλίο για το tandem nursing της LLL και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα...

Πείτε μου ότι θα στρώσουν τα πράγματα...

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

Από την κούραση και την ταλαιπωρία των πρώτων ημερών της μιλάω απότομα...και μετά νιώθω απίστευτες τύψεις γιατί ξέρω ότι το κάνει επειδή της λείπω και κλαίω σα τη χαζή!!! Και μετά νιώθω ότι δεν δίνω αρκετό χρόνο στο μικρό και πάλι κλαίω σα τη χαζή!!!

Σε καταλαβαίνω... Θυμάμαι μια μέρα τον πρώτο καιρό προσπαθούσα να θηλάσω τη μικρή κι αυτή δεν ξυπνούσε με τίποτε. Άφησα λοιπόν την μεγάλη στο καθιστικό με τον μπαμπά της και πήγα με το μωρό στο υπνοδωμάτιο να συνεχίσω την προσπάθεια με πιο πολλή ησυχία, κι έκλεισα και την πόρτα. Μόλις το κατάλαβε η μεγάλη μου, στάθηκε έξω από την πόρτα κι άρχισε να κλαίει και να ζητάει να θηλάσει... κι επειδή την είχα μάθει να μου το ζητά με όμορφο τρόπο, αυτή νόμιζε ότι δεν της άνοιγα γιατί δεν το ζητούσε αρκετά ευγενικά, και προσπαθούσε μέσα στα κλάμματά της να κάνει ακόμη πιο ευγενική τη φωνούλα της. Μπορείτε να φανταστείτε πώς νιώθω ακόμη και τώρα που το θυμάμαι... Περιττό να πω ότι ούτε η μικρή θήλασε καλά εκείνο το βράδυ.

 

Ένα ωραίο που διάβασα στο βιβλίο του Dr. Sears για τον ύπνο (δεν θυμάμαι ακριβή παραπομπή) είναι ότι για όλες τις μητέρες είναι ένα σοκ όταν διαπιστώνουν ότι δεν μπορούν κάθε στιγμή να είναι 100% διαθέσιμες για όλα τους τα παιδιά. Άρα δεν είμαστε οι μόνες...

 

Πείτε μου ότι θα στρώσουν τα πράγματα...

Στο λέω :D Όσο μεγαλώνει το μωρό και θα αποκτάς κι εσύ μεγαλύτερη άνεση, θα βελτιώνονται τα πράγματα με τη στάση θηλασμού.

Για το μεγάλο στήθος μην ανησυχείς, δες το θετικά: όταν ξαπλώνεις ανάσκελα, πέφτει το στήθος δεξιά κι αριστερά και έτσι θηλάζουν τα δυο παιδιά πιο εύκολα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς που υπάρχετε..μόνο αυτό θα πω!!!

Δεν έχω βάλει τα ticker, αλλά η "μεγάλη" μου είναι 25 μηνών κι μικρούλης μας είναι 35 ημερών.

Τις μέρες αυτές ζούμε στιγμές απείρου κάλλους...

Θηλάζω όλη τη μέρα (εναλλάξ ή ταυτόχρονα) κι ευτυχώς κάθε 3-4 ώρες το βράδυ μόνο τον μικρό.

Η μεγάλη μου ζητάει συνέχεια "μαμάμ" και θηλάζει πιο πολύ και πιο συχνά από τον μικρό. Το καταλαβαίνω ότι το κάνει από ανασφάλεια κι ότι είναι δύσκολη φάση αυτή που περνάει (άλλωστε είμαι 100% σίγουρη γι'αυτο που κάνω), αλλά είναι στιγμές που νιώθω να βράζω από θυμό γιατί δεν μπορώ άλλο!!! Από την κούραση και την ταλαιπωρία των πρώτων ημερών της μιλάω απότομα...και μετά νιώθω απίστευτες τύψεις γιατί ξέρω ότι το κάνει επειδή της λείπω και κλαίω σα τη χαζή!!! Και μετά νιώθω ότι δεν δίνω αρκετό χρόνο στο μικρό και πάλι κλαίω σα τη χαζή!!!

Σ'όλα αυτά να σημειωθεί ότι έχω ΤΕΡΑΣΤΙΟ στήθος (τα σουτιέν που πήρα στην εγκυμοσύνη 36Ε δεν μου κάνουν και το στήθος ξεχειλίζει από παντού) και αναγκαστικά χρειάζομαι και τα δύο μου χέρια για να κρατάω το κεφάλι του μωρού και να του κρατάω και το στήθος γιατί του πέφτει από το βάρος. Οπότε όταν βάζω και τη μικρή έχει το χέρι μου στο προσωπάκι της και την ενοχλεί...Καμία λύση να προτείνετε επι του θέματος (τώρα παλέuω να μάθω να χρησιμοποιώ το Ring sling και το μεγάλο στήθος δεν βοηθάει);

Ένα είναι σίγουρο...αν δε θήλαζα και τα δύο τα πράγματα θα ήταν χειρότερα! Η μικρή σίγουρα θα ένιωθε παραγκωνισμένη. Τώρα όταν θηλάζει (ακατάπαυστα) την καταλαβαίνω να ηρεμεί (μέχρι να την ξαναπιάσει ανασφάλεια!!!)

Πάντως (καπου εδώ νομίζω το διάβασα) έχει πολύ μοναξιά εδώ στα μέρη του tandem.

Α! Πήρα κι εγώ το βιβλίο για το tandem nursing της LLL και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα...

Πείτε μου ότι θα στρώσουν τα πράγματα...

 

Εννοειται και θα στρωσουν τα πραγματα !η αρχη παντα ειναι δυσκολη !!!

εχεις δοκιμασει το μαξιλαρι θηλασμου ? εμενα παντως με εσωσε και εχω λιωσει 3 μεχρι στιγμης !!!

μενεις αθηνα ?

στειλε μου πμ να σου πω αν θες που μπορεις να το παρεις δωρο !

 

καλη δυναμη ευχομαι , να σου ζησει το μωρακι και να χαιρεσαι και την μορη σου !

φιλικα

μαρια

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Nα 'μαι κι εγώ σ' αυτό το θέμα!

Μόλις ανακάλυψα ότι είμαι 6 εβδομάδων έγκυος. Ο μικρός μου είναι 9,5 μηνών και θηλάζει μερα νύχτα. Το πρωί τον κρατάει μια ξαδέλφη μου, τρώει φρουτάκια και σουπίτσες και με περιμένει το μεσημέρι να θηλασουμε και να κοιμηθούμε. Τον τελευταίο καιρό έχει πολλά αέρια ο μικρούλης, του περιόριζα κάθε φορά κάτι από το φαγητό του (πχ εκοψα μπρόκολο, κουνουπίδι, κρεμμύδια) αλλά δεν έβλεπα διαφορά. Υπάρχει περίπτωση να τον πειράζει κάτι στο γάλα μου? Ρωτάω γιατί μου είπαν για μια ξαδέλφη μου που θηλαζε όσο ήταν έγκυος και το παιδάκι είχε συνέχεια διάρροιες, γιατί την πείραζε το γαλα. Να 'ναι αλήθεια ή είναι κι αυτό ράδιο αρβύλα?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

και ο δικός μου εχει πολλά αέρια αλλά ειναι από τα πλακάκια .

μπουσουλάνε πια και πηγαίνουν και κάθονται παντού .

μην ανησυχείς δεν ειναι το αλατάκι σου .

με το καλό το δεύτερο νινί και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και εύχομαι όλα να πάνε καλά .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Ο δικός μου δεν μπουσουλάει ακόμα, στέκεται στα 4 και πάει λιγο προς τα πίσω, αλλά μέχρι εκεί... προτιμάει να σηκώνεται... άρα τα πλακάκια δεν παιζουν...

Είδωμεν...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να 'ναι αλήθεια ή είναι κι αυτό ράδιο αρβύλα?

 

Συγχαρητήρια για τη νέα εγκυμοσύνη!

 

Πάνω από το 60% του γάλακτος που αρμέγεται από τις αγελάδες, αρμέγεται από έγκυες αγελάδες. Στο αγελαδινό γάλα η εγκυμοσύνη δεν πειράζει!

Γιατί να πειράξει στο ανθρώπινο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις το κατάλαβε η μεγάλη μου, στάθηκε έξω από την πόρτα κι άρχισε να κλαίει και να ζητάει να θηλάσει... κι επειδή την είχα μάθει να μου το ζητά με όμορφο τρόπο, αυτή νόμιζε ότι δεν της άνοιγα γιατί δεν το ζητούσε αρκετά ευγενικά, και προσπαθούσε μέσα στα κλάμματά της να κάνει ακόμη πιο ευγενική τη φωνούλα της. Μπορείτε να φανταστείτε πώς νιώθω ακόμη και τώρα που το θυμάμαι...

 

Εδώ εγώ το διάβαζα κι έκλαιγα...αυτό με το κλάμα πρέπει να το κοιτάξω!!

Ήμουν ανέκαθεν κλαψιάρα βέβαια, αλλά με τα τελευταία γεγονότα δεν μπορώ να κλείσω τις βρύσες!

Άντε να δούμε ρε κορίτσια τι θα γίνει...Θετική σκέψη για το 2010.

Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και να χαιρόμαστε τις οικογένειές μας.

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ Αγλαϊα μου.

Καλά μιλάμε έχουν πεσει όλοι πάνω μου να σταματήσω το θηλασμό.

Περιέργως ο γυναικολόγος μου είπε να συνεχίσω, όσο δε νιώθω τη μητρα να συσπάται.

Συνεχίζουμε λοιπόν ακάθεκτοι και βλέπουμε.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα θεματάκι...

Ενώ ο μικρός δείχνει να θέλει να θηλάσει (μου τραβάει την μπλουζα και φωνάζει μαμ), μόλις τον βάλω στο στήθος τρώει λίγο και σταματάει, γυρνάει το κεφαλάκι του από την άλλη μεριά και... το παίζει αδιάφορος!... Τον γυρνάω, τον ξαναβάζω στο στήθος... τρώει λίγα δευτερόλεπτα και πάλι το ίδιο... Τον αλλάζω πλευρά και παλι το ίδιο... Είχε μάθει να κοιμάται στο στήθος, τώρα δεν το κάνει. Τις τελευταίες δυο μέρες το βράδυ του έδωσε ο μπαμπας σε μπιμπερό δικό μου γάλα αποψυγμένο, το έφαγε μέχρι τελευταια σταγόνα, την πρώτη φορά κοιμήθηκε κιόλας (στις 1:30 το βράδυ, μετά απο πολλά περαδώθε και απόπειρες στο στήθος, τα καταφέραμε τελικά με το μπουκάλι... πρώτη φορά στους τόσους μήνες)

Και σκέφτομαι... μπας και αλλάζει η γεύση του γάλακτος και δεν του αρέσει? Να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Οι ορμόνες πχ... περνάνε στο γάλα? Μήπως πάμε για αποθηλασμό? :(

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στειλε ΠΜ σε κοριτσια που εχουν εμπειρια ή στην Αγλαια που θα ξερει σιγουρα.

Αν θυμαμαι καλα απο το βιβλιο της πατσουρου μεταξυ 4ου ως 8ου το γαλα γινεται πρωτογαλα και μπορει να μην τους αρεσει η γευση.

Ισως να εχεις μια μικρη μειωση και αυτη να μην του αρεσει,χωρις να ειμαι σιγουρη,ή μπορει να μην εχει και τιποτα,απλως να περναει καποιο αλμα αναπτυξης δοντια κλπ.

 

Παντως συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου με το καλο να ερθει και το δευτερο μωρακι σου!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

.... Μόλις το κατάλαβε η μεγάλη μου, στάθηκε έξω από την πόρτα κι άρχισε να κλαίει και να ζητάει να θηλάσει... κι επειδή την είχα μάθει να μου το ζητά με όμορφο τρόπο, αυτή νόμιζε ότι δεν της άνοιγα γιατί δεν το ζητούσε αρκετά ευγενικά, και προσπαθούσε μέσα στα κλάμματά της να κάνει ακόμη πιο ευγενική τη φωνούλα της. Μπορείτε να φανταστείτε πώς νιώθω ακόμη και τώρα που το θυμάμαι... ...

 

Αχ μωρέ τι συγκινητικό και γλυκό...

 

Μπράβο βρε Pax. Μακάρι κι εγώ να τα καταφέρω όπως εσείς, αν ξαναμείνω έγκυος...

Καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου, 2 ετών τώρα, όταν ζηταέι γάλα, με κάνει πάντα να γελάω, λέει "Μαμά θέλω γάλλλ(ι)α" με τον εντελώς Θεσσαλονικιό τρόπο, με το χοντρό "λλλ", και με περισσό νάζι, τόσο που δεν μπορώ σχεδόν ποτέ να της αρνηθώ. Καμιά φορά μόνο της λέω, να τελειώσω αυτό που κάνω και αργότερα, και κείνη περιμένει υπομονετικά, ή καμιά φορά το ξεχνάει...

Αλλά και αυτό που είπε για τον Dr. Sears, που λέει ότι παθαίνουμε ένα σοκ όταν βλέπουμε ότι δεν μπορούμε να είμαστε πάντα διαθέσιμες για τα παιδιά μας... με απασχολεί πολύ... τόσο που συνεχώς καθυστερώ την απόφαση για 2ο...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα ηθελα οπωσδηπ[οτε τη βοηθεια σας!!!μολις ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος ενω θηλαζω τη μικρη μας που ειναι 17 μηνων!!το π[ροβλημα ειναι το εξης>> λογω αρκετων αποβολων στο παρελθον-λογω θρομβοφιλιας- ο γιατρος σιγουρα θα μου συστησει να αποθηλασω...ειμαι παρα πολυ μπερδεμενη και αγχωμενη...τη Δευτερα θα με δει και θα τα πουμε απο κοντα...δεν ξερω τι να κανω...αληθεια οι ενεσεις ηπαρινης ειναι συμβατες??

Link to comment
Share on other sites

απο το απογευμα που μαθαμε για τη νεα εγκυμοσυνη εχουμε τρελαθει και απο χαρα και απο αγχος!!!ειμαι στα ορια τρελας αφου μας ηρθε ξαφνικα το νεο μωρακι!!!τωρα ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης>>με ιστορικο 4 αποβολων ο γιατρος λεει να αποθηλασω, εγω αγχωνομαι, δε θελω να αποθηλασουμε, δε θελω να βαλω σε κινδυνο ουτε το μωρο ουτε το πιο μικρουλι..........δε γινεται να αποθηλασω απο τη μια μερα στην αλλη, δε θελω να νιωσει απορριψη η κορουλα μας, ουτε να τη βασανισω...απο την αλλη δε θελω να ρισκαρω και την ζωουλα που εχω μεσα μου...

μπορει ισως να με βοηθησει σας παρακαλω πολυ καποια συμβουλος θηλασμου???

Link to comment
Share on other sites

spyni μου, καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Στο δίλημμά σου μάλλον δεν μπορεί καμμιά άλλη εκτός από σένα να δώσει απάντηση. Είναι δύσκολη περίπτωση, το καταλαβαίνω. Ό,τι και να αποφασίσεις, φαντάζομαι ότι θα χρειαστείς και μια πιο προσωπική ψυχολογική υποστήριξη. Μπορείς να επικοινωνήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού ή με μια από τις μητέρες της LLL;

Πάντως ακόμη και αν αποθηλάσεις, την αγάπη σου μπορείς να τη δείχνεις με πάρα πολλούς τρόπους. Πολλές φορές αλλιώς τα ονειρευόμαστε και αλλιώς μας έρχονται, αλλά εκ των υστέρων διαπιστώνουμε ότι και έτσι όπως έρχονται τα πράγματα είναι για το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...