Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

και να που καμια φορα δε πρεπει να λες τιποτα...το στηθος μου ποναει απιστευτα πολυ,μονο το δεξι κ μονο κατω δεξια ενας πονος που δε μπορω να τον εξηγησω ..υπαρχει περιπτωση να επιρεαζει την ποσοτητα γαλακτος? :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φρουφρου κι εγω ειχα φριχτους πονους στην αρχη.......ειδικα στο ενα στηθος και εσφιγγα τα δοντια καθε φορα που με επιανε το μωρο......σιγα σιγα περνανε οι πονοι και δεν θα καταλαβαινεις τιποτα........να σαι οσο γινεται πιο θετικη γιατι την καλυτερη ψυχολογικη υποστηριξη θα την προσφερεις εσυ στον εαυτο σου........αν υποφερεις και επιμενεις στον θηλασμο επειδη αισθανεσαι υποχρεωμενη δεν θα σε βοηθησει......να σκεφτεσαι θετικα και να ξερεις οτι καποια στιγμη τα ασχημα θα περασουν.......αυτο που κανεις ειναι οτι καλυτερο για το μωρο σου και για σενα και δεν εχει σημασια τι γνωμη εχουν για σενα οι αλλοι.....

 

Οι οδηγιες της Ερικας ειναι πολυ σωστες, εχει σημασια να πιανει σωστα το μωρο, εγω επιανα την μια θηλη (που ηταν μικρη και μου την τσακιζε το μωρο) και του την εβαζα στο στομα για να μη με ποναει.......

 

Καποια στιγμη που πονουσα παρα πολυ και δεν αντεχα να με ακουμπαει ουτε το σουτιεν , για μιαμισι μερα το ταιζα με το γαλα που εβγαζα απο το θηλαστρο για να περασει ο πονος........αν δεν διορθωσεις ομως το προβλημα ο πονος ξαναρχιζει.......

 

Επισης δεν εβαζα καμμια απολυτως κρεμα παρα το ιδιο το γαλα μου και δεν πλενομουν συχνα, μια δυο φορες την μερα.......ακομα και το σαλιο του μωρου βοηθαει με τα ενζυμα που περιεχει.........

 

Σε καποια φαση παλι αργοτερα που πονουσα παρα πολυ, ξεκινησα λεκιθινη και ο πονος σταματησε ως δια μαγειας........η λεκιθινη αραιωνει την συσταση του γαλακτος και κατα καποιο τροπο με βοηθησε πολυ......δεν ξερω αν ειναι για την περιπτωση σου και αν επιτρεπεται τελικα γιατι οι αποψεις διιστανται.

 

Παντως ειναι σημαντικο να το κανεις επειδη το θες εσυ, γιατι αλλιως ο ιδιος ο οργανισμος σου θα σε σαμποταρει.......κακως ο συζυγος ανακατευεται τοσο γιατι σου δημιουργει εξτρα αγχος........εξηγησε του το......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

και να που καμια φορα δε πρεπει να λες τιποτα...το στηθος μου ποναει απιστευτα πολυ,μονο το δεξι κ μονο κατω δεξια ενας πονος που δε μπορω να τον εξηγησω ..υπαρχει περιπτωση να επιρεαζει την ποσοτητα γαλακτος? :cry:

 

Ελενη αν ο πονος σχετιζεται με φραξιμο καποιου γαλακτοφορου πορου, τοτε το γαλα μενει στο στηθος και δεν βγαινει ευκολα.......βοηθανε οι ζεστες κομπρεσες πριν το θηλασμο και η εξαγωγη του γαλακτος ειτε με θηλαστρο ειτε ακομα καλυτερα με συχνους θηλασμους.......το θηλαστρο σε μενα τουλαχιστον δεν βοηθησε πολυ. το μωρο βγαζει πολυ αποτελεσματικοτερα το γαλα.....

 

Αν η περιοχη ειναι σκληρη, ερυθρη και ποναει ειναι κατι τετοιο........αν οχι δεν γνωριζω να σε βοηθησω.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχή ο θηλασμός για μένα φαινόταν δύσκολος λόγω οτι οι θηλές μου είναι εισέχουσες.Πάρολο αυτά εκάνα οτι μπορούσα απο την εγκυμοσύνη.οτι ακουγα οτι μπορεί να βοηθήσει το έκανα.Μέτα τον τοκετό δέχτηκα τρομερή πίεση απο έναν μεταλλαγμένο σύζηγο που με συγκρινε με την μάνα του η οποια τον θήλασε για πάνω απο χρόνο με πληγές στο στήθος και φυσικα με κάθε άλλη γυναίκα που έβλεπε να θηλάζει.Τέλος πάντων καταφερα και μου έπιασε το νινακι την μία θηλή και θηλαζε αλλα φυσικα δεν του εφτανε το γάλα .Τελευταίες μέρες πιάνει και την άλλη θηλη και χάρηκα ιδιαίτερα αλλα δεν φάινεται πάλι να χορταίνει.

Το πρόβλημα όμως είναι την πρώτη θήλη τώρα όταν την πιανει νιώθω στην αρχή έναν πολύ δύνατο και οξύ πόνο που στην συνέχεια όμως σταματα.Βέβαια όταν τελειωνει ο θηλασμος νιωθω το στήθος μου ιδιαίτερα ερεθισμένο και πονεμένο!!!!

Δεν ξέρω πως να διορθώσω το πρόβλημα και πως να βρω την ψυχολογική στηριξη να συνεχίσω.

 

Για να πονάς σημαίνει ότι το μωρό είναι λάθος τοποθετημένο. Πιάνει πολύ έξω τη θηλή. Να το ελέγξεις για κοντό χαλινό γλώσσας αν όταν τελειώνει ο θηλασμός η θηλή στην κορυφή της είναι πιεσμένη και ασπιδερή.

 

Τα ξαναλέμε :)

Link to comment
Share on other sites

Τόσες μέρες που είμαστε στο σπίτι με τη μια μπέμπα(η άλλη δεν ήρθε ακόμη)καταφέραμε να θηλάζουμε αποκλειστικά.Η μικρή χορταίνει μια χαρά.

Από το αριστερό στήθος δεν έχουμε κανένα πρόβλημα,νιώθω λίγο πολύ λίγο πόνο στην αρχή που πιάνει τη θηλή αλλά μετά είναι ανώδυνο.

Στο δεξί στήθος όμως το οποίο έχει και το περισσότερο γάλα ο πόνος τις πρώτες στιγμές είναι πολύ έντονος,τόσο που σφίγγομαι για να μη φωνάξω.Βέβαια μετά από λίγες κινήσεις της μικρής υποχωρεί και ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά.

Ωστόσο κάθε φορά σκέφτομαι με τρόμο πως να θηλάσω από αυτό το στήθος...

Να σημειώσω ότι πιάνει και θηλαία άλω και όχι μόνο τη ρώγα.Χρησιμοποιώ και Purelan αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα.

Νιώθω χαρούμενη που καταφέρνω να ταϊσω το ένα μωράκι μου και ευελπιστώ να ταϊσω και την άλλη όσο μπορέσω όταν την πάρω σπίτι,αλλά αυτό το πρόβλημα πώς θα το λύσω;Και τί φταίει τελικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ.ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΠΟΝΑΕΙ.ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΥΤΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΑ ΤΟ ΝΙΩΘΕΣ ΚΑΠΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα και αυτα:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4672

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5256

 

ελπιζω να βοηθηθεις!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πονάει όλο το στήθος αλλά η θηλή.

 

Ο πόνος μπορεί να μην διαρκεί αλλά είναι πολύ έντονος.Φοβάμαι μήπως με κάνει να σταματήσω.Όταν έρθει και η άλλη μπέμπα στο σπίτι που θα πρέπει να θηλάζω σχεδόν συνέχεια,πώς θα αντέξω;

 

Αξίζει τον κόπο να δοκιμάσω με ψευδοθηλές ή δεν έχουν αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

δεν θα κάνουν και μεγάλη διαφορά, αλλά μπορεί ψυχολογικά να σε βοηθήσει να αντέξεις..μπορείς να δοκιμάσεις να τις βάζεις στην αρχή και μετά, αφού έχει φάει αρκετά, να τις βγάζεις.

Είναι πρωτάρες οι θηλές σου και θέλουν λίγο καιρό ακόμα να στρώσουν! κάνε υπομονή, θα μεγαλώσει το στοματάκι της μικρής και θα πιάνει καλύτερα και ανώδυνα (εκτός κι αν θέλει να παίξει :P ).

 

tip: κάνε κάτι άλλο, για να τραβήξει τη σκέψη σου μακρυά από τον πόνο την ώρα που θηλάζεις (π.χ.βιβλίο, ταινία...)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρωτάρες οι θηλές σου και θέλουν λίγο καιρό ακόμα να στρώσουν! κάνε υπομονή, θα μεγαλώσει το στοματάκι της μικρής και θα πιάνει καλύτερα και ανώδυνα .

 

Μακάρι!

 

Πάντως δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το ότι η συγκεκριμένη πονεμένη θηλή είναι μικρότερη από την άλλη.Όταν βγαίνει βλέπω ότι δεν έχει επιμηκυνθεί όσο η αριστερή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις μέρες που με πόναγαν και μένα οι θηλές έκανα αυτό που λένε οι κοπέλες εδώ στο forum, εκτος απο purelan άλοιφα καποιες φορες πάνω στη θηλή σταγόνες απο το γάλα μου και καθόμουν χωρίς σουτιέν για αρκετή ώρα. Νομίζω αυτό με βοήθησε πιο πολύ και απο την purelan. Προσπάθησέ το.

Link to comment
Share on other sites

Εlli το πάθενα κι εγώ αυτό... είναι η διαφορά που έχει η μια θηλή από την άλλη! Το μωρό δεν την πιάνει καλά και σε πονάει με τα ουλάκια του!

Η purelan σ' αυτό δε βοηθά και πολύ...

Καταρχήν κάνε υπομονή! ξέρω, ο πόνος είναι δυνατός!! εγώ έκλεγα...

απλά προσπάθησε να δίνεις και από τα δύο... μην το παραμελείς το πονεμένο (μπορεί να μειωθεί η παραγωγή του έτσι...)

Σε λίγο καιρό θα στρώσει και αυτή η θηλή και όλα θα είναι μια χαρά!

καλή συνέχεια και ότι άλλο θες... :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το ότι η συγκεκριμένη πονεμένη θηλή είναι μικρότερη από την άλλη.Όταν βγαίνει βλέπω ότι δεν έχει επιμηκυνθεί όσο η αριστερή...

 

Για να πονάς σημαίνει ότι το μωρό δεν την πιάνει καλά. Φρόντιζε να τη βάζεις λίγο πιο βαθειά μέσα στο στόμα του μωρού. Το μωρό μετά τις πρώτες κινήσεις βελτιώνει τη θέση της θηλής γι αυτό σταματάς να πονάς, αλλίως δεν θα το άντεχες.

 

Αν το στήθος το νιώθεις πρησμένο και τεντωμένο μπορεί να φταίει και αυτό που το μωρό δεν μπορεί να πιάσει καλά. Πριν βάλεις το μωρό στο στήθος βγάλε λίγο γάλα με το χέρι μέχρι να νιώσεις το στήθος λίγο πιο χαλαρό (συνήθως είναι αρκετό να βγάλεις μία κουταλιά της σούπας, ίσως και λιγότερο).

 

Καλή συνέχεια και να σου ζήσουνε! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και την ενθάρρυνση!

 

Αγλαϊα, αυτό

Αν το στήθος το νιώθεις πρησμένο και τεντωμένο μπορεί να φταίει και αυτό που το μωρό δεν μπορεί να πιάσει καλά. Πριν βάλεις το μωρό στο στήθος βγάλε λίγο γάλα με το χέρι μέχρι να νιώσεις το στήθος λίγο πιο χαλαρό (συνήθως είναι αρκετό να βγάλεις μία κουταλιά της σούπας, ίσως και λιγότερο).

 

δεν το είχα σκεφτεί,θα το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ 2 ΜΗΝΩΝ.Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ SYMPHONY ΤΗΣ MEDELA ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ. ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΟΥ ΣΤΗΘΟΣ ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΣΕ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΟΥΣΑ.ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΗΣΜΕΝΟ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΑΘΩ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΜΑΛΑΚΩΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ .ΑΛΛΑ Η ΘΗΛΗ ΜΟΥ ΕΣΚΑΣΕ ΣΕ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΣΠΡΟ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;(ΘΑ ΖΗΣΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ????!!!!!) :D

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ 2 ΜΗΝΩΝ.Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ SYMPHONY ΤΗΣ MEDELA ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ. ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΟΥ ΣΤΗΘΟΣ ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΣΕ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΟΥΣΑ.ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΗΣΜΕΝΟ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΑΘΩ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΜΑΛΑΚΩΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ .ΑΛΛΑ Η ΘΗΛΗ ΜΟΥ ΕΣΚΑΣΕ ΣΕ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΣΠΡΟ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;(ΘΑ ΖΗΣΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ????!!!!!) :D

 

Συνέχισε να αντλείς συχνά.

 

Φαίνεται ότι έχει φράξει κάποιος γαλακτοφόρος πόρος.

 

Πριν την άντληση κάνε ζεστές-χλιαρές κομπρέσσες.

 

Κατά τη διάρκεια της άντλησης, βάλε λίγο λάδι φαγητού στο ελεύθερο χέρι και κάνε ελαφρύ μασάς προσπαθώντα να απελευθερώσεις την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Το παθαινω πολυ συχνα δυστυχως και ξερω οτι ο πονος ειναι μεγαλος!!! Ειδικα οταν πιανει να θηλασει το μωρο....στην συνεχεια ομως μαλακωνει......

 

Οποτε ως βετερανος του αθληματος των φραγμενων πορων, σου συνιστω περα απο ολα οσα αναφερει η αγλαια, να βαζεις συνεχεια το μωρο στο στηθος.........ειδικα οταν μαθει να θηλαζει καλα και πειναει σου ξεφρακαρει τον πορο μεχρι να πεις κυμινο!!!! Ειναι οτι πιο αποτελεσματικο!!!! Αυτο το ασπρο που λες μπορει να μεινει εκει αρκετο καιρο και να σε ποναει..υπομονη.....στην αρχη με βοηθησε πολυ η λεκιθινη.....δοκιμασε το αν δεν δεις αποτελεσμα.....

 

Γιατι δεν θηλαζει το μωρο? Δεν μπορεις να λυσεις το προβλημα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ασπρο που λες μπορει να μεινει εκει αρκετο καιρο και να σε ποναει..υπομονη.....στην αρχη με βοηθησε πολυ η λεκιθινη.....δοκιμασε το αν δεν δεις αποτελεσμα.....

 

Η λεκιθίνη σε κόκους: από ένα κουταλάκι του γλυκού 3 φορές την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα σαιτ που διαβασα 3-4 χαπια την μερα για μια βδομαδα τουλαχιστον και μετα αν δεν υποτροπιαζεις κοβεις ενα χαπι την μερα για καθε βδομαδα που συνεχιζεις.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Απο τα σαιτ που διαβασα 3-4 χαπια την μερα για μια βδομαδα τουλαχιστον και μετα αν δεν υποτροπιαζεις κοβεις ενα χαπι την μερα για καθε βδομαδα που συνεχιζεις.....

 

Άρα το ένα χάπι αντιστοιχεί σε ένα κουταλάκι. Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν θηλαζει το μωρο? Δεν μπορεις να λυσεις το προβλημα?

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΩ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ.ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ(ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ)ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΘΗΛΗ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΑΤΟΥΣΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΙΠΙΛΟΥΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΠΙΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΦΕ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ, ΤΠΑΒΑΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΕΣΕΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ;ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ.

.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΩ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ.ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ(ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ)ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΘΗΛΗ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΑΤΟΥΣΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΙΠΙΛΟΥΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΠΙΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΦΕ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ, ΤΠΑΒΑΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΕΣΕΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ;ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ.

 

Χρειάζεσαι από κοντά αξιολόγηση του θηλασμού. Κάποιος που γνωρίζει καλά το θηλασμό θα πρέπει να ελέγξει τις θηλαστικές κινήσεις του μωρού και τον τρόπο που το τοποθετείς στο στήθος.

 

Να επισκεφθείς την Άννα Πατσούρου, που είναι παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού στη Θεσσαλονίκη.

Θα σου στείλω τα στοιχεία της με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...