Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Όχι, έχω κανονίσει να μας δει σε λίγες μέρες.

 

Ελπίζω να μπορεί να βοηθήσει ώστε να μπορέσω κι εγώ να βάζω τη μικρή μου στο στήθος όσο θέλει χωρίς να σκέφτομαι τις πληγές...

 

πρόσεχε τις πληγές σου...τα λεω ξανά αν και νομίζω ότι το κάνεις έτσι και αλλιώς

1-2 φορές την ημέρα κεραλοιφή

σαπούνι μια φορά

οχι πολλά πλυσίματα

γάλα στις θηλές και το στήθος εκτεθειμένο όσο το δυνατόν πιο πολύ....

συχνά γεύματα(ναι όσο πιο συχνά τόσο το καλύτερο γιατί ενα μωρό που δεν πεινάει πολύ είναι πιο συνεργάσιμο και πιο "ήρεμο" με το στήθος)

 

το θέμα είναι ότι αν το μωρό δεν μπαίνει καλά στο στήθος είναι πολύ δύσκολο να επουλώσουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σου εύχομαι να δεις μεγάλη βελτίωση και να γίνει ο θηλασμός απόλαυση το συντομότερο. Κάτι μου λεει ότι θα είστε καλύτερα........αν δεν σου κάνει κόπο κράτα μας ενήμερες γιατί οι εμπειρίες μας είναι σημαντικές για τις μανούλες .........

 

Νομίζω οτι πλέον ζω για τη στιγμή που θα γίνει απόλαυση ο θηλασμός...

 

Νιώθω ότι είναι το πιο σημαντικό πράγμα που έχω να κάνω στη ζωή μου!

 

Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο οστεοπαθητικός μας είδε, όντως χαλάρωσε πολύ η μικρή στη διάρκεια της θεραπείας, αλλά δεν έχω δει από τότε καμία διαφορά στην απίστευτη δύναμη που βάζει όταν πιάνει το στήθος...

 

Οι θηλές μου πονάνε διαρκώς, ό,τι κι αν κάνω για να πιάσει σωστά η μικρή.

Εκείνη εξακολουθεί να θέλει να είναι όλη μέρα στο στήθος... Ρουφάει και καταπίνει λαίμαργα για κανένα δεκάλεπτο και μετά σταματάει να τρώει και κάνει πιπίλα με τη θηλή μου και αποκοιμιέται... Τη βγάζω με το ζόρι και αρχίζει να κλαίει και να προόσπαθεί να βάλει τα χέρια στο στόμα...

 

Αρχίζουμε τις βόλτες στο σπίτι μήπως και αποκοιμηθεί, αυτή συνεχίζει το κλάμα και τα χέρια στο στόμα, εμείς αναρωτιόμαστε αν πεινάει, και καταλήγουμε να της δίνουμε συμπλήρωμα για να ηρεμήσει...

 

Πήρα νοσοκομειακό θήλαστρο για να ενισχύσω την παραγωγή μου και να αποθηκεύσω γάλα ώστε αν θέλει συμπλήρωμα να της δίνω δικό μου, αλλά με το όλη μέρα στο στήθος, και με ελάχιστο χρόνο για ξεκούραση, πότε να αντλήσω;;;;;

 

Είμαι σε απόγνωση, κλαίω απαρηγόρητα και νιώθω αποτυχημένη μάνα, ανίκανη να θρέψω το παιδί μου...

Link to comment
Share on other sites

Και το μαρτύριο συνεχίζεται... Δεύτερη μαστίτιδα στο άλλο στήθος, 41 πυρετός και αφόρητος πόνος...

 

Είμαι πραγματικά απελπισμένη... Από το κακό στο χειρότερο πάει το πράμα... Βγάζω με το θήλαστρο κάθε δυο ώρες και παίρνω πάλι αντιβίωση...

Link to comment
Share on other sites

Και το μαρτύριο συνεχίζεται... Δεύτερη μαστίτιδα στο άλλο στήθος, 41 πυρετός και αφόρητος πόνος...

 

Είμαι πραγματικά απελπισμένη... Από το κακό στο χειρότερο πάει το πράμα... Βγάζω με το θήλαστρο κάθε δυο ώρες και παίρνω πάλι αντιβίωση...

 

Μην απελπίζεσαι θα περάσει... σου τύχανε όλα μαζεμένα. Καλά έκανες και πείρες θήλαστρο...

Ξεκουράσου όσο πιο πολύ μπορείς.....το μωρό μπορεί να δυσανασχετεί γιατί όσο έχεις μαστίτιδα το γάλα μπορεί να λιγοστέψει και να γίνει πιο αλμυρό για αυτό είναι πολύ σημαντικό να συνεχίσεις να δίνεις το κατάλληλο ερέθισμα στο στήθος

Διάβασε και αυτό

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-mastitis&catid=5:information&Itemid=17

σου εύχομαι περαστικά το συντομότερο.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

True διάβασε αυτό το άρθρο για τη μαστίτιδα....κάπου λεει να παίρνουμε λεκιθίνη σε σκόνη προληπτικά για ένα μήνα αν πάθουμε και δευτερη φορά μαστίτιδα...δεν ξέρω αν στο ανέφερε και άλλη κοπέλα (δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα posts)....εγώ πάντως πάιρνω εδω και μια εβδομάδα και προς το παρόν είμαι μια χαρά.....και εμένα μου έιχε λιγοστέψει το γάλα, όπως αναφέρει και η Κριστινα αλλά μετά όλα όκ με την παραγώγη....προσπάθησε να ξεκουραστείς όσο μπορείς, πολλά υγρά και πολλές κομπρέσες.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γεννησα ένα κοριτσάκι 3550 είναι 5 ημερών και θέλουμε πολύ να θηλάζουμε αποκλιστικά. Την θήλασα 1 ώρα μετά την γέννηση της με την βοήθεια της μαίας μου οπου το μωράκι μου έπιασε κανονικά τις θηλές και έκανε την πρώτη της προσπάθεια. Στο μαιευτήριο ζήτησα αποκλιστικό θηλασμό και όποτε έκλαιγε μου την έφερναν αλλά δεν ξέρω μέσα τι έκαναν και δεν θα το ψάξω κιόλας. Οι θηλές μου πονάνε ματωσαν λίγο όσο ήμουν στο νοσοκομείο, όχι πολύ όμως αλλά συννεχίζω και την βάζω κανονικά. Πονάω αρκετά στην αρχή αλλά μετα μαλακώνει ο πόνος. Εχω όλη την θέληση και προσπαθώ πολύ ξέρω οτι για τις πληγωμένες θηλές φταίει οτι το μωρό δεν πιάνει καλά αλλά κάθε φορά που το έβαζα στο νοσοκομείο ζήτουσα να ελέγξει μια μαία για το αν είναι σωστά και πάντα μου έλεγαν οτι είναι οκ. Κλαίω συνέχεια θέλω να την θηλάσω πολλές φορές μου φαίνεται οτι δεν χορταίνει. Τρώει 10 λεπτά το αφήνει μόνη της την βάζω για λίγο να ρευτεί και ψάχνει πάλι. Την ξαναβάζω τρώει αλλα 10 ξανα το αφήνει και ξανά τα ίδια. Καποιες φορές κοιμάται στο στήθος την παίρνω και την βάζω στην κούνια της και συννεχίζει τον ύπνο. Μπορεί να ξυπνήσει στο μισάωρο, στην 1 ώρα ή και 2 το περισσότερο. Το βράδυ δεν συνεργάζεται καθόλου κλαίει και χτυπιέται στο στήθος μου λες και έιναι άδειο. Δεν μπορω να την ηρεμίσω. Ολη την ημέρα βελτιώνονται οι θηλές μου και το βράδυ μου τις πληγώνει πολύ γιατι είναι πολύ αγαρμπη ακόμη και αν την πιάσει. Εχτές της εδωσα 40μλ συμπλήρωμα μετά απο 1 ώρα στο στήθος κλάμα, πόνος και ξανά στήθος είχα εξαντληθεί εβαλα τα κλάματα. έννιωθα οτι ταλαιπωρώ το μωράκι μου οτι κάτι δεν κάνω καλά , οτι δεν έχω γάλα την έδωσα στον άντρα μου με το μπουκάλι και συννέχισα το κλάμα μόνη μου. δεν μπορούσα να κοιμηθώ απο τις τύψεις.

Τι κάνω λάθος ακριβώς δεν ξέρω..απο εχτές έχω κανονικά γάλα όταν πιέχω βγάζω πολύ και την ακούω να καταπίνει. ρευεται τις περισσότερες φορές και έχω δει γουλίτσες και γαλατάκι στο στόμα της όταν αφήνει το στήθος. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παθαίνει και δεν ικανοποιείται κάποιες φορές. Φοβάμαι μην επιδεινωθεί η κατάσταση με τις θηλές μου. Προσπάθησα με θηλή σιλικόνης αλλά αρνέιται πεισματικα να ανοίξει το στόμα της να την πιάσει. το σφίγει πεισματικα και κλαεί. Νιώθω οτι την στεναχωρώ και τρελαίνομαι..δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω..νοιώθω πολύ χάλια 2 φορές που έχω δώσει συμπληρωμα (ο άντρας μου εγώ ούτε το μπουκάλι δεν θέλω να πιάσω). Είναι φυσιολογικά όλα αυτά και εγώ τα βλέπω τόσο δραματικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

βάζω κι εδώ το λινκ για μια ερώτηση που έχω και επείγει. Αν ξέρει κάποια παρακαλώ ας μου απαντήσει.

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1761396&postcount=592

 

Sonar καλησπέρα :) Το daktarin είναι ασφαλές, τα άλλα δύο δεν τα βρίσκω, τσεκάρετε το spelling και γράψε τα ακριβώς για να τα βρούμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γεννησα ένα κοριτσάκι 3550 είναι 5 ημερών και θέλουμε πολύ να θηλάζουμε αποκλιστικά. Την θήλασα 1 ώρα μετά την γέννηση της με την βοήθεια της μαίας μου οπου το μωράκι μου έπιασε κανονικά τις θηλές και έκανε την πρώτη της προσπάθεια. Στο μαιευτήριο ζήτησα αποκλιστικό θηλασμό και όποτε έκλαιγε μου την έφερναν αλλά δεν ξέρω μέσα τι έκαναν και δεν θα το ψάξω κιόλας. Οι θηλές μου πονάνε ματωσαν λίγο όσο ήμουν στο νοσοκομείο, όχι πολύ όμως αλλά συννεχίζω και την βάζω κανονικά. Πονάω αρκετά στην αρχή αλλά μετα μαλακώνει ο πόνος. Εχω όλη την θέληση και προσπαθώ πολύ ξέρω οτι για τις πληγωμένες θηλές φταίει οτι το μωρό δεν πιάνει καλά αλλά κάθε φορά που το έβαζα στο νοσοκομείο ζήτουσα να ελέγξει μια μαία για το αν είναι σωστά και πάντα μου έλεγαν οτι είναι οκ. Κλαίω συνέχεια θέλω να την θηλάσω πολλές φορές μου φαίνεται οτι δεν χορταίνει. Τρώει 10 λεπτά το αφήνει μόνη της την βάζω για λίγο να ρευτεί και ψάχνει πάλι. Την ξαναβάζω τρώει αλλα 10 ξανα το αφήνει και ξανά τα ίδια. Καποιες φορές κοιμάται στο στήθος την παίρνω και την βάζω στην κούνια της και συννεχίζει τον ύπνο. Μπορεί να ξυπνήσει στο μισάωρο, στην 1 ώρα ή και 2 το περισσότερο. Το βράδυ δεν συνεργάζεται καθόλου κλαίει και χτυπιέται στο στήθος μου λες και έιναι άδειο. Δεν μπορω να την ηρεμίσω. Ολη την ημέρα βελτιώνονται οι θηλές μου και το βράδυ μου τις πληγώνει πολύ γιατι είναι πολύ αγαρμπη ακόμη και αν την πιάσει. Εχτές της εδωσα 40μλ συμπλήρωμα μετά απο 1 ώρα στο στήθος κλάμα, πόνος και ξανά στήθος είχα εξαντληθεί εβαλα τα κλάματα. έννιωθα οτι ταλαιπωρώ το μωράκι μου οτι κάτι δεν κάνω καλά , οτι δεν έχω γάλα την έδωσα στον άντρα μου με το μπουκάλι και συννέχισα το κλάμα μόνη μου. δεν μπορούσα να κοιμηθώ απο τις τύψεις.

Τι κάνω λάθος ακριβώς δεν ξέρω..απο εχτές έχω κανονικά γάλα όταν πιέχω βγάζω πολύ και την ακούω να καταπίνει. ρευεται τις περισσότερες φορές και έχω δει γουλίτσες και γαλατάκι στο στόμα της όταν αφήνει το στήθος. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παθαίνει και δεν ικανοποιείται κάποιες φορές. Φοβάμαι μην επιδεινωθεί η κατάσταση με τις θηλές μου. Προσπάθησα με θηλή σιλικόνης αλλά αρνέιται πεισματικα να ανοίξει το στόμα της να την πιάσει. το σφίγει πεισματικα και κλαεί. Νιώθω οτι την στεναχωρώ και τρελαίνομαι..δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω..νοιώθω πολύ χάλια 2 φορές που έχω δώσει συμπληρωμα (ο άντρας μου εγώ ούτε το μπουκάλι δεν θέλω να πιάσω). Είναι φυσιολογικά όλα αυτά και εγώ τα βλέπω τόσο δραματικά?

 

Katinaki να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!!! :D

Καταρχάς είναι απόλυτα φυσιολογικό να είσαι πολύ συναισθηματική, η περίοδος της λοχείας είναι πολύ ιδιαίτερη. Επίσης, είναι σίγουρο ότι έχεις γάλα!

Δεν είμαι σίγουρη ότι θα χρειαστεί στην περίπτωση σου αλλά απάντησε εδώ στις ερωτήσεις για να μπορέσουν να σε βοηθήσουν τα κορίτσια και η Αγλαία http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

Τα νεογέννητα δεν έχουν κανένα πρόγραμμα οπότε μην ανησυχείς για την ώρα που κάθεται στο στήθος. Μην της δίνεις συμπλήρωμα, βάζε την στο στήθος πολύ συχνά το μάξιμουμ κάθε 2 ώρες την ημέρα και κάθε 3 τη νύχτα και όσο θέλει. Μην την αφήσεις να πεινάσει πολύ γιατί δεν θα συνεργάζεται εύκολα. Θα μετράς πάνες πρέπει να έχεις 6-8 βρεγμένες (με τσίσα) και 3-4 κενώσεις. Κορίτσια αν λέω κάτι λάθος διορθώστε με και προσθέστε.

Πάντως είναι πολύ αρχή, τώρα μαθαίνετε η μια την άλλη, μην ανησυχείς καθόλου σιγά σιγά θα βρείτε έναν ρυθμό.

Για το στήθος το καλύτερο είναι να βάζεις επάνω λίγο από το γάλα σου και να το αφήνεις να αερίζεται-δεν θα φοράς καθόλου ρούχα. Και να έχεις το νινί πολύ ώρα πάνω σου, αγκαλίτσα ;)

Δες εδώ για το σωστό πιάσιμο της θηλής:

http://nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=75:when-latching&catid=5:information&Itemid=17

εδώ τις στάσεις θηλασμού http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39776

και εδώ τα βιντεάκια http://nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

και εδώ για πληροφορίες

http://nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=45:breastfeeding-starting-out-right&catid=5:information&Itemid=17

Όλα θα πάνε καλά μην ανησυχείς, είναι πολύ αρχή και οι θηλές θέλουν λίγο χρόνο για να σκληρύνουν ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για την βοήθεια. δεν μπορώ να απαντησω ακομη στις ερωτήσεις της Αγλαίας παρα μόνο κάποια βασικά αν μπορεί να με βοηθήσει. Η μπέμοα γεννήθηκε 3550 και την παρέλαβα 3200 απο το νοσοκομείο. Θηλάζουμε συννέχεια απο εκέινη την ημέρα εκτός απο 2 φορές που μετά τον θηλασμό αφού δεν συνεργαζόταν έδωσα λίγο συμπλήρωμα γύρω στα 20-30μλ.

Κανει κακά πολλές φορές την ημέρα εχτές γύρω στις 10 φορές σήμερα δεν έχει κάνει απο εχτες το βραδυ και ανησηχω.

Εχτες δεν συνεργαζόταν πάλι το βράδυ και μετα απο πολύ κόπο στο στήθος της δώσαμε λίγο ξένο, εγω είχα ματώσει και πονουσα μέχρι δακρύων. το επόμενο γεύμα μετά απο 3 ώρες ήταν εξολοκλήρου ξένο και ταυτόχρονα αντλούσα απο το στήθος. Εβγαλα 65μλ και αυτό ήταν το επόμενο γεύμα της που την χόρτασε. ξανα αντλησα αφου ετρεχε κιόλας αλλα 85μλ. απο 7 λεπτά στο κάθε στήθος. Το πρωί που ξ'υπνησε έννιωθα καλύτερα το ένα στήθος και την έβαλα. έφαγε περίπου 5λεπτά (5-10 κάθεται συνήθως) και το άφησε, ρεύτηκε μετά ξαναήθελε και την έβαλα αλλα 5-7 λεπτά το αφησε ρεύτηκε και εκανε και γουλίτσα μεγάλη. Υπέθεσα οτι δεν θέλει άλλο και πονούσα πάλι πολύ αλλά ήταν πολύ ανήσυχη και της έδωσα απο το δικό μου που έιχα βγάλει τα 40μλ όπου αποκοιμήθηκε.

Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά πραγματικά όταν πονάω και ζορίζομαι είναι και εκείνη πολύ ανύσηχη και δεν υπάρχει συνεργασία, εν το μεταξεί το μωράκι μου πεινάει και εγώ νιώθω οτι το ταλαιπωρώ ετσι αποφοσίζω το μπουκάλι είτε δικό μου είτε ξένο γιατι με ενδιαφέρει κυρίως να μην πεινάει η αγάπη μου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοήθεια. δεν μπορώ να απαντησω ακομη στις ερωτήσεις της Αγλαίας παρα μόνο κάποια βασικά αν μπορεί να με βοηθήσει. Η μπέμοα γεννήθηκε 3550 και την παρέλαβα 3200 απο το νοσοκομείο. Θηλάζουμε συννέχεια απο εκέινη την ημέρα εκτός απο 2 φορές που μετά τον θηλασμό αφού δεν συνεργαζόταν έδωσα λίγο συμπλήρωμα γύρω στα 20-30μλ.

Κανει κακά πολλές φορές την ημέρα εχτές γύρω στις 10 φορές σήμερα δεν έχει κάνει απο εχτες το βραδυ και ανησηχω.

Εχτες δεν συνεργαζόταν πάλι το βράδυ και μετα απο πολύ κόπο στο στήθος της δώσαμε λίγο ξένο, εγω είχα ματώσει και πονουσα μέχρι δακρύων. το επόμενο γεύμα μετά απο 3 ώρες ήταν εξολοκλήρου ξένο και ταυτόχρονα αντλούσα απο το στήθος. Εβγαλα 65μλ και αυτό ήταν το επόμενο γεύμα της που την χόρτασε. ξανα αντλησα αφου ετρεχε κιόλας αλλα 85μλ. απο 7 λεπτά στο κάθε στήθος. Το πρωί που ξ'υπνησε έννιωθα καλύτερα το ένα στήθος και την έβαλα. έφαγε περίπου 5λεπτά (5-10 κάθεται συνήθως) και το άφησε, ρεύτηκε μετά ξαναήθελε και την έβαλα αλλα 5-7 λεπτά το αφησε ρεύτηκε και εκανε και γουλίτσα μεγάλη. Υπέθεσα οτι δεν θέλει άλλο και πονούσα πάλι πολύ αλλά ήταν πολύ ανήσυχη και της έδωσα απο το δικό μου που έιχα βγάλει τα 40μλ όπου αποκοιμήθηκε.

Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά πραγματικά όταν πονάω και ζορίζομαι είναι και εκείνη πολύ ανύσηχη και δεν υπάρχει συνεργασία, εν το μεταξεί το μωράκι μου πεινάει και εγώ νιώθω οτι το ταλαιπωρώ ετσι αποφοσίζω το μπουκάλι είτε δικό μου είτε ξένο γιατι με ενδιαφέρει κυρίως να μην πεινάει η αγάπη μου.

 

πόσα γεύματα κάνει το μωρό?

πόσες πάνες βρέχει?

πως είναι η θηλή σου όταν βγαίνει από το στόμα του μωρού?(είναι πατικωμένη σε κάποιο σημείο - όπως είναι π.χ το κραγιον)

το γεγονός ότι δεν έκανε κακά μπορεί να οφείλεται στο γεύμα ξένου γάλακτος που έκανε το μωρό οπότε δεν ανησυχείς (μετράς πάνες μόνο να έχει 8 απλά βρεγμένες)

πριν απαντήσεις θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να ταίζεις το μωρό ανά 2-2,5 ώρες μαξ την ημέρα(ο χρόνος μετράει από την αρχή του προηγούμενου γεύματος). προσπαθείς να βάλεις το μωρό στο στήθος όσο το δυνατόν καλύτερα (ανοίγει πολύ το στόμα με μια γρήγορη κίνηση βάζεις τη θηλή) και προσέχεις να έχει πιάσει ένα μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω. όταν το μωρό έχει πιάσει καλά δεν πρέπει να σε πονάει η θηλή γιατί εκείνη βρίσκεται στο κοίλο σημείο της άνω γνάθου και η πίεση ασκείται στη θηλαία άλω(πονάει λίγο στην αρχή που κάνει το μωρό τη κίνηση). δηλ. έτσι

http://www.breastfeeding.com/helpme/helpme_images_anatomy.html

 

 

θα σε βοηθήσει πολύ η στάση football hold σου βάζω ένα βίντεο για να καταλάβεις

 

 

http://www.google.gr/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3Dxb7FauyMQSg&sa=X&ei=drvOTNCmJJiQ4gbJvvzbDA&ved=0CDwQuAIwBw&usg=AFQjCNHcw3--xoLUtSbJU_aYHs7r4Z5m2g

 

είναι πολύ σημαντικό τα γεύματα να είναι συχνά για να συνεργάζεται το μωρό καλύτερα αλλά και να είναι πιο χαλαρό στο στήθος.

η στάση που σου βάζω θα σε βοηθήσει να ελέγχεις το μωρό καλύτερα γιατί μπορεί να το βάζεις καλά αλλά κατά τη διάρκεια να χάνεται η επαφή σας.

θα θηλάζεις για όση ώρα θέλει το μωρό στη μια πλευρά όταν σταματάει το βάζεις να ρευτεί και το ξαναβάζεις στο ίδιο στήθος αν δεν δείχνει ενδιαφέρον ή δυσανασχετεί τότε προσφέρεις το δεύτερο.

αν από την πλευρά σου θεωρείς ότι η τοποθέτηση γίνεται σωστά τότε θα πρέπει να δεις τι συμβαίνει από την πλευρά του μωρού.

άρα και θα χρειαστεί να σε βοηθήσει μια σύμβουλος θηλασμού για να δει τι ακριβώς δεν πάει καλά με το θηλασμό.

για τις θηλές σου ισχύει το κλασικό γάλα στο στήθος και όσο το δυνατόν περισσότερο εκτεθιμένο (όχι επιθέματα αν δεν είναι να βγείς να αερίζονται)

κρέμα το πολύ δυο φορές την ημέρα (lancinoh ή purlean)

όχι πολλά πλυσίματα και σαπούνια (μια φορά την ημέρα αρκεί) για να μην ξηραίνεται το δέρμα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ!! αυτή την στάση χρησιμοποιώ είναι η μόνη που με βολευει. φαινεται οτι πιάνει καλά αλλα τωρα που το ειπες ειναι πατικομενη οταν βγαινει..λαθος το κανω..εγω φταιω τελικα. αντλω με το θηλαστρο και οταν σταματαει να συνεργαζεται της δινω απο το δικο μου για να τελειώσει το γευμα της. τωρα πχ την εβαλα 3 φορες και κοιμηθηκε φαινεται οτι χορτασε μονο απο το στηθος αλλα ηταν πατικομενη η θηλη οταν βγηκε. πως θα ελεγχω το κατω σαγονι δεν μπορω να δω?θα συνεχισει να πληγωνεται

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ!! αυτή την στάση χρησιμοποιώ είναι η μόνη που με βολευει. φαινεται οτι πιάνει καλά αλλα τωρα που το ειπες ειναι πατικομενη οταν βγαινει..λαθος το κανω..εγω φταιω τελικα. αντλω με το θηλαστρο και οταν σταματαει να συνεργαζεται της δινω απο το δικο μου για να τελειώσει το γευμα της. τωρα πχ την εβαλα 3 φορες και κοιμηθηκε φαινεται οτι χορτασε μονο απο το στηθος αλλα ηταν πατικομενη η θηλη οταν βγηκε. πως θα ελεγχω το κατω σαγονι δεν μπορω να δω?θα συνεχισει να πληγωνεται

 

 

Όταν κρατάς έτσι το μωρό βάζεις το χέρι σου στο σβέρκο του μωρού δηλ. αντίχειρας και τα δύο τελευταία δάχτυλα στο σβέρκο, δείκτης και μέσος στο κεφάλι έτσι δεν θα διπλώνει ο λαιμός του και δυσκολεύεται η κατάποση αλλά και μπορείς να ελέγχεις το κεφάλι του μωρού. Δεν βάζεις το στήθος στο στόμα του μωρού αλλά το μωρό στο στήθος. Αν κοιτάξεις από το πλαί φαίνεται το πηγούνι του.

Προσπάθησε να κρατάς το στήθος σου σαν σάντουιτς περίπου (όχι έντονη πίεση δεν πρέπει να πονάς) όχι μόνο όταν βάζεις το μωρό αλλά και για μερικά λεπτά ακόμα, βάζοντας το μωρό στο στήθος τα πρώτα δευτερόλεπτα που ρουφάει τη θηλή το μωρό προς τα μέσα θα νιώσεις έναν πόνο (λόγω των θηλών σου που είναι πληγωμένες) μετά από 30 δεύτερα ο πόνος πρέπει να περάσει αν συνεχίζεται βάζεις το δαχτυλάκι στην ένωση των χειλιών του μωρού για να ανοίξει το στόμα και βγάζεις τη θηλή. Προσπαθείς ξανά. Κράτα το στήθος σου σαν σάντουιτς (τέσσερα δάχτυλα κάτω από το στήθος αντίχειρας πάνω), μέχρι να δεις ότι το μωρό έχει αρχίσει να καταπίνει καλά (κοιτάς το πηγούνι πρέπει να κάνει μια παρατεταμένη κίνηση προς τα κάτω), το μεγαλύτερο μέρος της θηλαίας άλω είναι στο στόμα του μωρού δεν πονάς το μωρό καταπίνει αρχίζεις και απελευθερώνεις την πίεση. Αν απελευθερώνοντας την πίεση το στήθος ξεγλιστράει βγάζεις το μωρό όπως σου έγραψα παραπάνω και το βάζει ξανά κρατάς για παραπάνω ώρα το στήθος σαν σάντουιτς ποτέ με έντονη πίεση. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να πονάς κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Είναι ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά. Κάνε την προσπάθεια σου ακόμα μια μέρα αν δεις ότι δεν τα πάτε καλά θα σου έλεγα να δεις μια σύμβουλο. Η βοήθεια είναι πολύ σημαντική από κοντά γιατί θα μπορέσει να αξιολογήσει τι πρέπει να διορθωθεί αλλά κυρίως θα ελέγξει αν υπάρχει θέμα από την πλευρά του μωρού π.χ κοντός χαλινός της γλώσσας ( οπότε το μωρό λόγω ανατομίας δεν μπορεί να θηλάσει καλά) ή σφιγμένο μωρό (πολλές φορές ένας δύσκολος τοκετός ή μια καισαρική μπορεί να δημιουργήσουν θέμα στο μωρό οπότε ένας οστεοπαθητικός μπορεί να βοηθήσει). Είναι σίγουρα προτιμότερο να είναι θέμα δικής σου εξάσκησης γιατί είναι κάτι που σιγά σιγά θα το διορθώσεις.

Σου βάζω ένα βίντεο ακόμα http://www.babycenter.com/2_10-tips-for-breastfeeding-success_10326780.bc

δοκίμασε και άλλες στάσεις ότι σας βολεύει καλύτερα και εσύ να είσαι άνετα και το μωρό...

να μετράς τις πάνες του μωρού θέλεις 8 βρεγμένες και συμπληρώνοντας τις δυο εβδομάδες πρέπει να έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης.

 

Κουράγιο μανούλα όλα θα πάνε καλά, έχε πίστη, το ξέρω ότι όταν τα πράγματα ξεκινούν με πόνο πολύ εύκολα χάνουμε την πίστη μας, μας πιάνει πανικός αλλά να ξέρεις ότι υπάρχουν λύσεις:D

Link to comment
Share on other sites

Πηρα εχτες τηλ ήρθε μια συμβουλος και μου μίλησε με βοήθησε πολύ ψυχολογικά με είδε να βάζω το παιδί στο στήθος και μου επιβεβαιωσε για άλλη μια φορά οτι ήταν σωστά εγω πονούσα όμως..αντλώ συννέχεια και της δινω δικό μου αλλα τρώει 1-2 γευματα ξενο ειδικα το βραδυ που ειμαι εξαντλημενη. Δεν μπορω να δω το σαγονακι της εχω μεγαλο στηθος κ δν βλέπω απο κατω. κραταω το κεφάλι οπως λες αλλα ειναι απιστευτα νευρικη σχεδον τρεμει οταν την πλησιαζω στο στηθος μαλλον απο λαχταρα κ δν την βαζω οταν κλαιει αλλα μολις δω να ψαχνει με τα χερακια αλλα μολις παρουμε σταση κοπανιεται ανοιγοκλεινει το στομα κ παλευω να βρω εστω ενα δευτερολεπτο με ανοιχτο το στομα για να χωσω την θηλη.

θα νοικιασω απο το ιασω το επαγγελματικο να κανω σωστη δουλεια τουλαχιστον γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι εχω γαλα.

αλλιως μαλλον δν ειναι για μενα ο θηλασμός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηρα εχτες τηλ ήρθε μια συμβουλος και μου μίλησε με βοήθησε πολύ ψυχολογικά με είδε να βάζω το παιδί στο στήθος και μου επιβεβαιωσε για άλλη μια φορά οτι ήταν σωστά εγω πονούσα όμως..αντλώ συννέχεια και της δινω δικό μου αλλα τρώει 1-2 γευματα ξενο ειδικα το βραδυ που ειμαι εξαντλημενη. Δεν μπορω να δω το σαγονακι της εχω μεγαλο στηθος κ δν βλέπω απο κατω. κραταω το κεφάλι οπως λες αλλα ειναι απιστευτα νευρικη σχεδον τρεμει οταν την πλησιαζω στο στηθος μαλλον απο λαχταρα κ δν την βαζω οταν κλαιει αλλα μολις δω να ψαχνει με τα χερακια αλλα μολις παρουμε σταση κοπανιεται ανοιγοκλεινει το στομα κ παλευω να βρω εστω ενα δευτερολεπτο με ανοιχτο το στομα για να χωσω την θηλη.

θα νοικιασω απο το ιασω το επαγγελματικο να κανω σωστη δουλεια τουλαχιστον γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι εχω γαλα.

αλλιως μαλλον δν ειναι για μενα ο θηλασμός.

 

Σου στέλνω π.μ...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα εχτες τηλ ήρθε μια συμβουλος και μου μίλησε με βοήθησε πολύ ψυχολογικά με είδε να βάζω το παιδί στο στήθος και μου επιβεβαιωσε για άλλη μια φορά οτι ήταν σωστά εγω πονούσα όμως..αντλώ συννέχεια και της δινω δικό μου αλλα τρώει 1-2 γευματα ξενο ειδικα το βραδυ που ειμαι εξαντλημενη. Δεν μπορω να δω το σαγονακι της εχω μεγαλο στηθος κ δν βλέπω απο κατω. κραταω το κεφάλι οπως λες αλλα ειναι απιστευτα νευρικη σχεδον τρεμει οταν την πλησιαζω στο στηθος μαλλον απο λαχταρα κ δν την βαζω οταν κλαιει αλλα μολις δω να ψαχνει με τα χερακια αλλα μολις παρουμε σταση κοπανιεται ανοιγοκλεινει το στομα κ παλευω να βρω εστω ενα δευτερολεπτο με ανοιχτο το στομα για να χωσω την θηλη.

θα νοικιασω απο το ιασω το επαγγελματικο να κανω σωστη δουλεια τουλαχιστον γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι εχω γαλα.

αλλιως μαλλον δν ειναι για μενα ο θηλασμός.

 

δοκίμασες όταν κοιμάται πχ. λίγο πριν είναι να ξυπνήσει την παίρνεις απαλά στάζεις λίγο γάλα και βάζεις το μωρό στο στήθος για να είναι λίγο πιο ήρεμη?

τι θήλαστρο έχουν στο ιασω μάρκα και πόσο σου το νοικιάζουν?

Link to comment
Share on other sites

τι θήλαστρο έχουν στο ιασω μάρκα και πόσο σου το νοικιάζουν?

 

Το ιασώ έχει συνεργασία και νοικιάζουν της ameda elite νομίζω λέγεται, δεν ξέρω πόσο αλλά αυτό έχουν και στο μαιευτήριο. Πάντως εμένα δεν με βόλεψε καθόλου. Κατινάκι καλύτερα να νοικιάσεις το symphony αν χρειάζεσαι τελικά θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω και αυτό.

στο ιασώ δίνουν της ameda το νοσοκομειακό 70 ευρώ ο πρώτος μήνας και μετά 50. θα το πάρω και αυτό και βλέπουμε. ελπίζω στην πορεία να στρώσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω και αυτό.

στο ιασώ δίνουν της ameda το νοσοκομειακό 70 ευρώ ο πρώτος μήνας και μετά 50. θα το πάρω και αυτό και βλέπουμε. ελπίζω στην πορεία να στρώσει το θέμα.

 

 

Επικεντρώσου στους συχνούς θηλασμούς προσπάθησε να εφαρμόσεις όσο σου έχουμε γράψει και σου έχει δείξει και η σύμβουλος. Μην μπλέκεις με θήλαστρα και μπουκάλια (ο θηλασμός είναι τεχνική πρέπει να μάθετε και εσύ και το μωρό και αυτό θα γίνει μόνο θηλάζοντας όσο το δυνατόν πιο πολύ). Ξεκίνα να θηλάζεις με το στήθος που πονάει λιγότερο πάντα. Αν τελικά θέλεις να νοικιάσεις θήλαστρο δες λίγο αυτό το λινκ http://www.google.gr/url?q=http://parents.org.gr/forum/showthread.php%3Ft%3D20862&sa=X&ei=aPjPTN7NMsPx4gbO5q3tBg&ved=0CB0QrAIoAjAA&usg=AFQjCNGOg5KJqVyr7MkFYb7qtVcDUi4T1A

για να δεις τι γίνεται με τα θήλαστρα

γιατί εμένα στο μητέρα μου νοίκιασαν το ameda lactaline personal τελικά που δεν είναι νοσοκομειακό (μου είχαν πει ότι είναι !!!) και δεν έχει καμία σχέση με το νοσοκομειακό που ζυζίζει 2 κιλά (η δουλειά που κάνει το ένα σε σχέση με το άλλο δεν συγκρίνεται..). Προσοχή για μένα το καλύτερο νοσοκομειακό είναι το symphony medela........

Link to comment
Share on other sites

Το ιασώ έχει συνεργασία και νοικιάζουν της ameda elite νομίζω λέγεται, δεν ξέρω πόσο αλλά αυτό έχουν και στο μαιευτήριο. Πάντως εμένα δεν με βόλεψε καθόλου. Κατινάκι καλύτερα να νοικιάσεις το symphony αν χρειάζεσαι τελικά θήλαστρο.

 

Σούζι μου το ξέρω αλλά πρέπει να επιμένεις και να ρωτάς γιατί την πάτησα και εγώ μου είπαν ameda (lactaline personal δεν το είπαν καθόλου μετά το είδα και υποψιάστηκα από το personal γιατί κανωνικά αυτό δεν θα έπρεπε να ενοικιάζεται μόνο να πωλείται) τελικά δεν ήταν το νοσοκομειακό :evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Σούζι μου το ξέρω αλλά πρέπει να επιμένεις και να ρωτάς γιατί την πάτησα και εγώ μου είπαν ameda (lactaline personal δεν το είπαν καθόλου μετά το είδα και υποψιάστηκα από το personal γιατί κανωνικά αυτό δεν θα έπρεπε να ενοικιάζεται μόνο να πωλείται) τελικά δεν ήταν το νοσοκομειακό :evil::evil::evil:

 

Τι βλάκες :evil::evil: όχι είναι νοσοκομειακό στο Ιασώ γιατί καταρχήν είναι γκουμούτσα :D σαν το symphony και μου το είχαν πει κιόλας ότι ενοικιάζεται -αν θέλω γιατί μετά τους είπα ότι έχω πάρει της avent το ηλεκτρικό και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να πάρω άλλο θήλαστρο :shock::evil:

Link to comment
Share on other sites

Επικεντρώσου στους συχνούς θηλασμούς προσπάθησε να εφαρμόσεις όσο σου έχουμε γράψει και σου έχει δείξει και η σύμβουλος. Μην μπλέκεις με θήλαστρα και μπουκάλια (ο θηλασμός είναι τεχνική πρέπει να μάθετε και εσύ και το μωρό και αυτό θα γίνει μόνο θηλάζοντας όσο το δυνατόν πιο πολύ). Ξεκίνα να θηλάζεις με το στήθος που πονάει λιγότερο πάντα. Αν τελικά θέλεις να νοικιάσεις θήλαστρο δες λίγο αυτό το λινκ http://www.google.gr/url?q=http://parents.org.gr/forum/showthread.php%3Ft%3D20862&sa=X&ei=aPjPTN7NMsPx4gbO5q3tBg&ved=0CB0QrAIoAjAA&usg=AFQjCNGOg5KJqVyr7MkFYb7qtVcDUi4T1A

για να δεις τι γίνεται με τα θήλαστρα

γιατί εμένα στο μητέρα μου νοίκιασαν το ameda lactaline personal τελικά που δεν είναι νοσοκομειακό (μου είχαν πει ότι είναι !!!) και δεν έχει καμία σχέση με το νοσοκομειακό που ζυζίζει 2 κιλά (η δουλειά που κάνει το ένα σε σχέση με το άλλο δεν συγκρίνεται..). Προσοχή για μένα το καλύτερο νοσοκομειακό είναι το symphony medela........

 

είναι το ameda elite είναι καλό καμια σχέση με το μινι της medela που ειχα και παιδευόμουν. βγάζω διπλάσια ποσότητα (170μλ το βραδυ). το στήθος πάει καλύτερα θηλάζω αποκλιστικά 6 στα 10 γεύματα τα 2 τελειώνω με το δικό μου σε μουκάλι και 2 είναι μόνο μπουκάλι. προσπαθούμε και οι 2 πολύ και βελτιωνόμαστε αλλά πραγματικά όσο και αν θέλω να θηλάσω δεν μπορώ να κάτσω να ανεχτώ τον πόνο δεν μπορώ να θηλάζω και να κλαίω θέλω να είμαι ήρεμη και χαλαρή. Οταν δεν έιμαι προτιμώ να της δίνω το δικό μου πάλι σε μπουκάλι και να ηρεμεί λίγο το στήθος μου. Πιστεύω ακράδαντα στο θηλασμό γι'αυτό και το παλεύω πολύ και θα τα καταφέρουμε αλλά δεν μπορώ να πονάω. Εινα καθαρά θέμα δέρματος μάλλον γιατί εκτός απο την θυλή πονάει και η περιοχή της θηλέα άλω (οτι πιανει το μωρο ποναει) έχει ερεθισμό όπότε υποθέτω ότι είναι καθαρά θέμα χρόνου να εξεικιωθεί το στήθος μου με το θηλασμό. σε ευχαριστώ παρα πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

είναι το ameda elite είναι καλό καμια σχέση με το μινι της medela που ειχα και παιδευόμουν. βγάζω διπλάσια ποσότητα (170μλ το βραδυ). το στήθος πάει καλύτερα θηλάζω αποκλιστικά 6 στα 10 γεύματα τα 2 τελειώνω με το δικό μου σε μουκάλι και 2 είναι μόνο μπουκάλι. προσπαθούμε και οι 2 πολύ και βελτιωνόμαστε αλλά πραγματικά όσο και αν θέλω να θηλάσω δεν μπορώ να κάτσω να ανεχτώ τον πόνο δεν μπορώ να θηλάζω και να κλαίω θέλω να είμαι ήρεμη και χαλαρή. Οταν δεν έιμαι προτιμώ να της δίνω το δικό μου πάλι σε μπουκάλι και να ηρεμεί λίγο το στήθος μου. Πιστεύω ακράδαντα στο θηλασμό γι'αυτό και το παλεύω πολύ και θα τα καταφέρουμε αλλά δεν μπορώ να πονάω. Εινα καθαρά θέμα δέρματος μάλλον γιατί εκτός απο την θυλή πονάει και η περιοχή της θηλέα άλω (οτι πιανει το μωρο ποναει) έχει ερεθισμό όπότε υποθέτω ότι είναι καθαρά θέμα χρόνου να εξεικιωθεί το στήθος μου με το θηλασμό. σε ευχαριστώ παρα πολύ για την βοήθεια.

 

μπράβο σας πολύ χαίρομαι.:D :Dθα τα καταφέρεται

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα σας! ειχα γραψει σε αλλο θεμα σχετικα με το θηλασμο κ εγω οιλυ απογοητευμενη αρχικα αλλα πιστευω οτι οφειλοταν κυριως στα ορμονικα που κανανε τρελο παρτυ!! με κατονη κ τη βοηθεια σας τα καταφεραμε! μετραμε 1 1/2 βδομαδα αποκλειστικου κ απο τη γεννηση εδωσα μονο 3-4 φορες ξενο απο 30-60 μλ. πηρε 750 γρ σε δυο εβδομαδες κ ειναι στα 4.550 απο 3.760 περιπου που βγηκαμε απο το μαιευτηριο. το θεμα μου τωρα ειναι οι θηλες.. δεν ειναι ουτε πληγιασμενες, ουτε ματωμενες. αλλα πονανε απιστευτα! ολοι λενε θα σκληρυνουν αλλα ποτε? τρεμω την ωρα που θα θηλασω δαγκωνωτα χερια μου κ φοβαμαι οτι το νιωθει κ ομικρος. δεν μπορω να το ευχαριστηθω. οσον αφορα τισ στασεις εχω δοκιμασει κ αγκαλια με μαξιλαρι θηλασμου, κ φουτμπολ, κ ξαπλωτη. ο πονος παραμενει! στο πιασιμο κυριως, μετα καπως χαλαρωνει αλλα δεν ξερω αν θα το αντεξω για το 6 μηνο που θελω. αν ξερετε κατι.. ευχαριστω πολυ!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...