Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ενιοτε φαινεται σαν ιωση........εχω παθει απειρες φορες τετοια μπλοκαρισματα πορων και 2 απο αυτες ηταν σα γριπη με πυρετο, μυαλγιες...δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου........μονο ντεπον πηρα, ξαπλα και την αλλη μερα ημουν καλα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια σε ολους! Γεννησα το τριτο μου παιδι στις 11/11/08 και προσπαθω να το θηλασω αποκλειστικα. Μου εχει συμπαρασταθει και υποστηριξει πολυ ο αντρας μου αλλα εχω ανασφαλειες ακομα και πολλες φορες νομιζω πως το γαλα μου δεν ειναι αρκετο. Παραθετω μερικες πληροφοριες που ισως χρειαστουν:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος :40

Β. Το φύλο του βρέφους :θ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας: επισκληριδειος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη:11,7 μεγ. και βγηκαμε με 11,2

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο: οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

γεννηση:3300 (11/11/08)

εξοδος:3150 (15/11/08)

13 ημ:3300

45 ημ:4000

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

το πρωι μεχρι το μεσημερι θα φαει 3-4 φορες και ισως κοιμηθει (στα χερια η στο ριλαξ αλλα απο το μεσημερι και μετα ειναι συνεχεια στο στηθος, κλαματα, εκνευρισμος, υπνος 10΄- 30΄(σπανια) μεχρι αργα το βραδυ

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα. το ξημερωμα την παιρνω στο κρεβατι γιατι δεν αντεχω καθιστη της πρσφερω το στηθος και ετσι παμε μεχρι το πρωι γκρινιαζοντας οταν χανει τη θηλη για λιγη ωρα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

εχει παρει 3-4 φορες συμπληρωμα παλαιοτερα, ηρεμησε για πολυ λιγο τη μια φορα και μετα παλι τα ιδια, ενω τις αλλες κοιμηθηκε ηρεμα για 1 ή 2 ωρες

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

-

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

symphony medela 1 φορα το πολυ την ημερα γιατι εκνευριζεται οταν βρισκει "αδειο" το στηθος και γιατι συνεχως την εχω στο στηθος

 

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι :1 ωρα μεταον βρααδυνο υπνο της αν αντεχω ή μολις δω οτι κοιμαται για περισσοτερη ωρα απο τη συνηθισμενη

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση :15΄ και σημερα εβγαλα αθροιστικα απο τουςδυο μαστους 110 ml

 

8. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότη θα ήταν χρήσιμη....

εχουν αραιωσει οι κενωσειςτης :καθε 3 περιπου μερες, εχει αερια πολλα που φαινεται να την ενοχλουν. μειωσα τα γαλακτοκομικα στη διατροφη μου και τα οσπρια.

με στεναχωρει που μετα τοσες μερες φαινεται να μην ικανοποιειται με την ποσοτητα γαλακτος κυριως τις απογευματινες ωρες και μετα:θηλαζει ,τεντωνεται , τραβαει τη θηλη,καποιες φορες κλαιει...

πηρα μαγια 1,5 μπουκαλι αλλα νομιζω(διορθωστε με) οτι της δημιουργησε περισσοτερα αερια.

πηρα μετα 1 μπουκαλι fenugreek των 350ml της nature's plus δεν ειμαι σιγουρη οτι λειτουργησε και εχω παραγγειλει και αλλο.

κανω κατι λανθασμενο; ελλειπες;

σας ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας αλλα και για την υπαρξη του forum, που με ενισχυσε ψυχολογικα διαβαζοντας προβληματα και προβληματισμους αλλων μαμαδων. Να΄στε καλα!

_________________

Link to comment
Share on other sites

Θεοφανία, να σου ΄ζήσει το μωράκι σου.

Θα σου απαντήσει η Αγλαΐα πλήρως, εγώ απλά επισημαίνω ότι για να δεις διαφορά, θα πρέπει να κόψεις τα γαλακτοκομικά τελείως για τουλάχιστον δυο εβδομάδες - για τα όσπρια νομίζω ότι κακώς τα έκοψες (με επιφύλαξη η συμβουλή αυτή)

Και να ρωτήσω - όταν είναι κολλημένη από το μεσημέρι και μετά, την ακούς να καταπίνει ή απλώς πιπιλάει ΄και αποκοιμιέται;

Επίσης, εσύ παίρνει αρκετά υγρά; (Ρωτάω γιατι κι εγώ έχω 3 παιδιά και ξεχνάω να πιω νερό ή να φάω κάποιες φορές)

Αν είσαι σε πόλη που υπάρχουν σύμβουλοι, θεωρώ ότι είναι καλό να σας δει κάποιος και να αξιολογήσει ττον τρόπο που θηλαζετε

Και τελευταιο, τα άλλα σου παιδάκια πώς είναι; Σε μέγεθος εννοώ - λεπτά- λιγόφαγα ή το αντίθετο;

Link to comment
Share on other sites

melissa, οι συμβουλές που δίνουν τα κορίτσια είναι καλές αλλά πιστεύω ότι είναι καλό να σας δει κάποια σύμβουλος θηλασμού - στις συναντήσεις της LLL είναι καλή ευκαιρία, αλλά και τηλεφωνικά μπορείς να πάρεις πιο άμεσες οδηγίες. Όσο πιο γρήγορα βελτιώσετε τον τρόπο που θηλάζετε, τόσο γρηγορότερα θα τελειώσουν τα προβλήματα σας.

hercules, χαίρομαι για εσάς! 70μλ=τίποτε, θα τα κόψετε σε λίγες μέρες, αν δεν τα κόψατε ήδη!

 

Θεοφανια, είναι φυσιολογικό το μωρό που θηλάζει να αραιώνει τις κενώσεις μετά τον πρώτο μήνα, γιατί αξιοποιεί στο έπακρο τα συστατικά του μητρικού γάλακτος και δεν υπάρχουν πολλά περιττά να αποβάλλει (και αυτά φεύγουν όλα μαζί σε μουσταρδί πάρτυ κάθε λίγες μέρες) :lol:

Το γάλα που αντλείς τι το κάνεις; Το δίνεις στο μωρό ή το αποθηκεύεις; Γιατί αντλείς;

 

Τις απογευματινές ώρες είναι συνηθισμένο να κάνει το μωρό μαραθώνιους θηλασμούς. Καλό είναι εκείνες τις ώρες να χαλαρώνεις και να αφήνεις το μωρό να είναι στο στήθος όσο θέλει, ώστε να αυξήσει την παραγωγή σου, αν χρειάζεται. Φρόντισε το μωρό να πιάνει μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω. Όταν δυσανασχετεί, βάζε το να ρευτεί, μπορεί να γεμίζει το στομαχάκι του αέρα και να μην μπορεί να θηλάσει αποτελεσματικά. Άφηνε το στο ίδιο στήθος για όση ώρα ενδιαφέρεται και μετά πρόσφερε και το άλλο.

 

Την μαγιά με τι δοσολογία την πήρες και για πόσες μέρες;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Για τα αερια της μικρης ευθυνονται τα γαλακτοκομικα που τρωω (1 ποτηρι γαλα, λιγο τυρι, σοκολατα) ή και η μαγια μπυρας;

Απο το μεσημερι και μετα που κοιμαται λιγο ξυπνα με κλαμα τη βαζω στο στηθος θηλαζει 1΄-2΄ και μετα αρχιζει να κουνιεται σα να εκνευριζεται, κλαιει η΄ κοιμαται στο στηθος και παλι απο την αρχη.

φαγητο τρωω μαλλον πολυ γιατι πειναω και εχω παρει 3- 4 κιλα απο οταν βγηκα απο το μαιευτηριο.

Νερο πινω οπωσδηποτε 1,5 - 2 lt την ημερα.

Μενω στην ευρυτερη Πειραια.

Τα αλλα 2 παιδια μου ειναι κανονικα εως λεπτα, τρωνε ποικιλια φαγητων.Ο μικρος ισως εχει σκαμπανεβασματα στην ποσοτητα του φαγητου του.

Γαλα αντλω για να βοηθησω να αυξηθει η παραγωγη (αν το εχω διαβασει σωστα) και το δινω στη μικρη το απογευμα ή βραδυ που ειναι ανησυχη και το πινει μονορουφι, ή το κρατω για να της το δωσουν αν θα λειψω για λιγο.

Τη μαγια την πηρα 7tab χ 3 περιπου για 10 μερες μετα fenugreek 2 την ημερα.Μετα μου ειπαν οτι τα 350mg ειναι λιγα και πηρα 5 χ 3 μεχρι που τελειωσε το fenugreek. Ποιο ειναι αποτελεσματικοτερο σκευασμα;

Το ρεψιμο σιγουρα δεν εχει να κανει με την ανησυχια της!

Link to comment
Share on other sites

με στεναχωρει που μετα τοσες μερες φαινεται να μην ικανοποιειται με την ποσοτητα γαλακτος κυριως τις απογευματινες ωρες και μετα:θηλαζει ,τεντωνεται , τραβαει τη θηλη,καποιες φορες κλαιει...

πηρα μαγια 1,5 μπουκαλι αλλα νομιζω(διορθωστε με) οτι της δημιουργησε περισσοτερα αερια.

 

Tο γεγονός ότι "θηλαζει ,τεντωνεται , τραβαει τη θηλη" όπως λες δεν σημαίνει ότι δε χορταίνει απαραιτήτως! Το πιθανότερο κάτι το ενοχλεί εκείνη την ώρα...είναι κουρασμένο, θέλει να ρευτεί, θέλει να αλλάξει περιβάλλον, βαρέθηκε και πολλά άλλα που δεν ξέρουμε! Το ίδιο νόμιζα και γω και του έδωσα μια μέρα ξένο γάλα και κοιμόταν 6 ώρες!

Για τα αέρια...μήπως αλλάζεις το στήθος συχνά? Καμιά φορά οφείλεται σε αυτό, γιατί πίνει το μωρό μόνο το πρώτο το αραιό γάλα...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

για συμβουλο δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3146 που είναι οι εθελόντριες και εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=13395 που είναι οι επαγγελματίες

 

Νομίζω ότι υγρά μπορείς να παίρνεις και περισσότερα - 1,5-2λίτρα χρειάζομαστε και χωρίς να θηλαζουμε

ρώτησα για τα παιδιά, γιατί μπορεί ο τρόπος ανάπτυξής τους να συμπίπτει με της μικρής, οπότε να μην ανησυχούσες που παίρνει λιγότερο από το αναμενόμενο - αυτό θα το αξιολογήσει ειδικός

 

Επίσης, πιο αποτελεσματικά είναι ο συνδιασμός fenugreek και milk thistle δες στα συμπληρώματα αύξησης

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, έχω ένα αγοράκι 3 μηνών και το θηλάζω αποκλειστικά. Συνεχώς ( 2 με 3 φορές το μήνα ) εμφανίζονται κόμποι στον ένα ή και στους δύο μαστούς, πονάνε, δεν είναι κόκκινο το στήθος στο σημείο αυτό ούτε κάνω πυρετό! Το ξεπερνάω με συνεχείς θηλασμούς, κομπρέσες με χαμομηλόνερο, μασαζάκι και ζεστό μπάνιο σε 4 - 5 μέρες. Τηνπρώτη φορά που το έπαθα μάλιστα το είπα στην παιδίατρο η οποία μου είπε ότι αυτό σημαίνει ότι κόβεται το γάλα, να πάρω συμπλήρωμα! Φυσικά την άλλαξα...Τελοσπάντων...Έχετε υπόψη σας που οφείλεται αυτή η κατάσταση και αν μπορεί να προληφθεί;

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χριστινα εγω τα παθαινα αυτα απο τον 5ο μηνα μεχρι που χρονισε το παιδι......

 

Τωρα παθαινω τετοιους κομπους που πονανε μια στο τοσο, οταν λειπω ωρες απο το σπιτι και μενει το γαλα.....λυνεται το προβλημα με εντατικο θηλασμο απο την πασχουσα περιοχη.......

 

Τι φταιει τωρα? Το ψαξα πολυ και κατεληξα οτι σε μενα ηταν θεμα οργανισμου.....μερικες γυναικες εχουν την ταση να το παθαινουν τακτικα.....

 

Ισως να ναι και θεμα κουρασης και αυπνιας οπως ειπε καπου η αγλαια......εχω την εντυπωση οτι οταν δεν ξεκουραζομαι αρκετα παθαινω εξαρση......

 

Επαιρνα και λεκιθινη τοτε που υποτροπιαζα συνεχεια, εδειξε να βοηθα αλλα μεχρι ενα σημειο.........τελικα εμαθα να κανω υπομονη και να το αγνοω!!!

 

Δες αν τυχαινει σε φαση που κουραζεσαι πολυ!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας....

 

είμαστε 3 μηνών και λίγες μέρες όπως αναγράφει το τικεράκι μου την δε τελευταία βδομάδα μας σταμάτησαν οι τρομεροί κολικοί και μπήκαμε στο στάδιο των δοντιών όπως μας είπε ο παιδίατρος...θηλάζουμε αποκλειστικά...αλλά χθες και σήμερα αναγκάστικα να τον δώσω με μπουκάλι γάλα γιατί με πονούσε τρομερά τις θηλές μου....βγάζει πολλά σάλια , βάζει τα χεράκια του στο στόμα, τον ανακουφίζει η αλοιφή bexident , τρώει με μανία και πατώντας πολύ τα ούλα του......δεν θέλω να συνεχίσω να τον δίνω με μπιμπερό το γάλα ....θέλω να τον θηλάσω....πως μπορώ να το καταφέρω αυτό....

 

καμμιά βοήθεια οι θηλάζουσες μανούλες???? :cry:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Rosalita μου ...το δικό μου τον έδωσα αλλά δεν θέλω να μπαίνω στην διαδικασία του βγάλε γάλα αποθήκευε για να τον δίνω με το μπουκάλι εφόσον κάθομαι σπίτι και μπορώ θα τον θηλάσω....όσο για τις ψευδοθηλές στην αρχή που είχα κάποιο πρόβλημα με λίγη δυσκολία τα καταφέραμε τώρα δεν νομίζω να θέλει να θηλάσει με αυτές....όταν αναγουλιάζει με την πιπίλα αρκετά συχνά.... :cry:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρουφάει με πολύ πίεση..τώρα δοκίμασα την θηλή σιλικόνης και τα πήγαμε πιο ανώδυνα....υπάρχει διαφορά στην ψευδοθηλή σιλικόνης με καουτσούκ???είναι καλύτερη κάποια...??

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

>Θα σου συνιστούσα σιλικόνης, γιατί η καουτσουκ είναι πιο άβολη και χαλάει με τον καιρό. Οι καλύτερες πιστεύω είναι της medela...Πάντως μήπως είναι τίποτα άλλο και όχι από τα δόντια?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

....ώραια αυτές ακριβώς έχω της medela...σύμφωνα με τα δεδομένα του παιδίατρου και τα δικά μου.......όχι δεν είναι από κάτι άλλο είναι πολύ ευδιάθετος χορταίνει μεγαλώνει κανονικά δεν πονάει....η λίγη γκρίνια που μου κάνει είναι όταν τον ενοχλούν τα δόντια του βάζοντας με μανία το χέρι του στο στόμα βγάζοντας πάρα πολλά σάλια και ανακουφίζεται με την αλοιφή...

 

όπως βλέπω η μόνη λύση είναι να τον έχω με τις ψευδοθηλές.... :?

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αν έχει κάτι άλλο το στήθος σου...κάποια πληγή, κάποια μόλυνση, γι'αυτό ρωτάω...Αν λύνεται το πρόβλημα με τη ψευτοθηλή χρησιμοποιήσε την για κάποιες μέρες, μέχρι να ηρεμίσει λίγο το στήθος σου και η μανία του μωρού!! :wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΟΧΙ όλα καλά με το στήθος....έβαλα προλίγο το δάχτυλο μου σαν να ένιωσα κάτι από πάνω...γιούπιιι....αυτό θα κάνω ...σε ευχαριστώ πολυ κοπελάρα μου να σαι καλα!!!!! :D

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις και έντονο μασάζ στα ούλα ή να δίνεις ένα μασητικό για λίγα λεπτά πριν τον θηλασμό, ώστε να έχει ψιλοανακουφιστεί και να θηλάζει πιο άνετα. Θα πρότεινα να προσπαθήσεις μην χρησιμοποιείς τις ψευδοθηλές σε όλη τη διάρκεια του γεύματος και όχι σε όλα τα γεύματα (πχ τα νυχτερινά είναι συνήθως πιο ήρεμα), ώστε να μη γίνει συνήθεια. Καλό κουράγιο!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ amaretto μου...

 

 

η αλήθεια είναι οτι ζορίζεται λίγο με τις ψευδοθηλές οπότε δεν είμαστε σε όλα τα γεύματα με αυτές...άλλωστε δεν μου το επιτρέπει ο μπόμπιρας.....τα νυχτερινά γεύματα όπως λές είναι πιο ήρεμα αλλά είναι σαν λύκος :D τα πρώτα δευτερόλεπτα..οπότε υπομένω τον πόνο μετά χαλαρώνει και θηλάζουμε πιο όμορφα και ανώδυνα... ..και πάνω που καταφέραμε να θηλάσουμε αποκλειστικα μετά κόπων και βασάνων να σου και τα δόντια..τώρα βρήκαν να έρθουν... :!::?: ...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...τις χρειάζομαι... :D

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

[quote="stella-alex"

διαβαζω καθετι που γραφεται κι εχω μεινει αφωνη!!!Εγω σταματησα τον θηλασμο γιατι οι θηλες μου ειχαν πληγωθει πολυ και νομιζα οτι απλα ειμαι απο τις ατυχες που δεν εχουν γαλα!!

Δηλαδη: ολες οι γυναικες κατεβαζουν γαλα?

επρεπε να ταιζω πρωτα το μωρο με συμπληρωμα για να μην πειναει πολυ και τραβαει με δυναμη και με πληγωνει?

Αν συνεχιζα να τον βαζω λιγο λιγο θα κατεβαζα κι εγω γαλα?

*Δυστηχως δεν ενημερωθηκα καθολου για τον θηλασμο!!!περιμενα να μαθω λεπτομεριες στην κλινικη αλλα τιποτα!!!Δεν ειχα ιδεα και τι να ρωτησω!!! ειμαι απο θεσ/νικη!Αν υπαρχει καποιος ιδικος στο θεμα θηλασμου θα ηθελα να με ενημερωσετε να ειμαι προετοιμασμενη οταν με το καλο ερθει το 2ο!Να παω καπου να παρακολουθησω μαθηματα θηλασμου...κτλ

ευχαριστω...αναμενω την απαντηση σας!!!

Link to comment
Share on other sites

stella-alex

Όλες οι γυναίκες έχουνε καλή μου γάλα...όλες...θήλασαν ακόμα και γυναίκες που υιθέτησαν...για να κατεβάσει γάλα μια γυναίκα αρκεί να βάλεις ένα μωρό να την θηλάσει και θα χει γάλα όσο θέλει.....!!!!

 

και εγώ την πάτησα με τον πρώτο μου ως άπειρη τότε και το έκοψα γιατί μου παν ότι δεν χορταίνει το μωρό και να το δώσω ξένο γάλα για να χορτάσει και να μεγαλώσει...ενώ το μωράκι μου απλά ήθελε να αυξήσει την παραγωγή και να μου κατεβάσει γάλα....

 

Είναι πολύ χρήσιμο αυτό το forum και θα μάθεις πολλά πράγματα..να σαι σίγουρη γι αυτό...όσο για τις απαντήσεις σου θα σε απαντήσουν οι ειδικοί!!!! :wink:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...