Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μια βοήθεια!!

 

Όταν πιέζω λίγο το δεξί στήθος από την κάτω μεριά με πονάει πολύ. Δεν υπάρχει κάποιο κόκκινο σημείο ούτε πιάνω κάποιο γρουμπαλάκι. Ο πόνος μου θυμίζει τον πόνο του πετρώματος. Με πονάει ακόμα κι όταν ο μικρός έχει θηλάσει απ' αυτό το στήθος κι έχω βγάλει και με το θήλαστρο. Μήπως είναι κανένας φραγμένος αδένας; Τι κάνουμε γι' αυτό;

 

Ευχαριστώ!!!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μ΄λλον φραγμένος αδένας είναι. Θα περάσει δεν είναι τίποτα. Να θηλάζεις πρώτα απ'αυτό το στήθος, και να κάνεις μαλάξεις στην περιοχή που πονάει. Μπορείς να βάλεις και ζεστές κομπρέσες για να περάσει πιό γρήγορα.

 

Το έπαθα κι εγώ χτες βράδυ. Με συχνούς θηλασμούς και μασάζ πέρασε γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Κι επανέρχομαι πάλι με καινούριο πόνο.

 

Στο αριστερό στήθος αυτή τη φορά. Με έπιασε χτες το βράδυ μόλις τελείωνε ο μικρός το θηλασμό απ' αυτό το στήθος. Ένιωθα ένα πολύ δυνατό τράβηγμα στο σημείο που το στήθος κάνει γωνία με τη μασχάλη (όταν το χέρι είναι κατεβασμένο) και με πονούσε κι όλο μου το χέρι μέχρι κάτω. Τυχαίο θα είναι είπα αλλά με ξαναέπιασε πάλι πριν που πάλι θήλασα το μικρό απ' αυτό το στήθος. Το θέμα είναι ότι με έπιασε και τις δύο φορές όταν πήρε παραπάνω από 30-35 λεπτά ο θηλασμός. Τις υπόλοιπες φορές -από χτες το βράδυ ως τώρα- που θήλασε απ' αυτό το στήθος λιγότερη ώρα δεν με πόνεσε. Ο πόνος κράτησε γύρω στο μισάωρο αλλά με πέθανε. Τώρα δεν με έχει πιάσει ακόμα δυνατά, το παλεύω. Ξέχασα να πω ότι ξεκινάω να νιώθω το τράβηγμα αυτό την στιγμή που ρουφάει ο μικρός κι ύστερα γίνεται πόνος.

 

Ελπίζω να το περιέγραψα καλά.....

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ζητάω την βοήθεια σας, πεθαίνω απο πόνο στο στήθος, νιώθω σαν να με μαχαιρώνουν. Χθές άργησα να θηλάσω και ένιωσα έντονο πόνο στο στήθος, σήμερα πόναγα πολυ περισσότερο και διαπίστωσα σκληρά σημεία στο κάτω μέρος του. Παρόλα αυτά θήλασα το μωρό απ'τον πονεμένο μαστό, έφαγε κανονικά, αλλα δεν μου πέρασε ούτε ο πόνος ούτε μαλάκωσε η περιοχή. Επιχείρησα να βγάλω γάλα με το χέρι και πέρα από μερικές στάλες δεν είδα προκοπή. Ζεστό νερό έριξα, κομπρέσες έκανα, μασαζ επίσης, ο πόνος με έχει διπλώσει δεν μπορώ να περπατήσω καλα καλα, να φανταστείτε μέχρι και οι αδένες της μασχάλης μου έχουν πιαστεί! Help :cry:

.png
Link to comment
Share on other sites

vicky-kostas επικοινωνισε αμεσως με το γιατρο σου γιατι ειναι ενα προβλημα που οσο το αφηνεις χειροτερευει εγω το επαθα μεσα στο μαιευτηριο στη πρωτη μου κορη εκανα τα παντα και δεν γινοταν τιποτα απο τον πονο δεν εκλειναν τα χερια μου.Τελικα ο γιατρος μου εδωσε μισο χαπι για να σταματησει το γαλα επειδη ερχοταν πολυ και αφησα λιγο το μωρο να πειναει οταν.Πηγα να το ταισω με τη μαια που μου πιεζε το στηθος οσο ετρωγε το μωρο τελικα τα καταφερα αλλα ηταν τοσο ασχημη η εμπειρια.Σου ευχομαι να πανε ολα καλα

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει λυση

 

οχι πανικος

δεν μπορω να γραψω πολλα τωρα θα ψαξω να βρω που εχει συζητυηθει,αλλα

 

συνεχης θηλασμος πρωτα απο το στηθος που ποναει,αν χρειαζεται και αντλησεις,ζεστες κομπρεσες,ζεστο ντους και μασαζ,και κυριως

 

το μωρο ανασκελα στο κρεβατι κι εσυ απο πανω να το θηλαζεις με τετοιο τροπο ωστε το σαγονακι του να ακουμπα την πονεμενη περιοχη

Link to comment
Share on other sites

Ζητάω την βοήθεια σας, πεθαίνω απο πόνο στο στήθος, νιώθω σαν να με μαχαιρώνουν. Χθές άργησα να θηλάσω και ένιωσα έντονο πόνο στο στήθος, σήμερα πόναγα πολυ περισσότερο και διαπίστωσα σκληρά σημεία στο κάτω μέρος του. Παρόλα αυτά θήλασα το μωρό απ'τον πονεμένο μαστό, έφαγε κανονικά, αλλα δεν μου πέρασε ούτε ο πόνος ούτε μαλάκωσε η περιοχή. Επιχείρησα να βγάλω γάλα με το χέρι και πέρα από μερικές στάλες δεν είδα προκοπή. Ζεστό νερό έριξα, κομπρέσες έκανα, μασαζ επίσης, ο πόνος με έχει διπλώσει δεν μπορώ να περπατήσω καλα καλα, να φανταστείτε μέχρι και οι αδένες της μασχάλης μου έχουν πιαστεί! Help :cry:

 

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ, ΔΕΝ ΠΙΕΖΕΙΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΤΗ ΘΗΛΑΙΑ ΑΛΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 2,5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΘΗΛΗΣ, ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΥΚΛΙΚΑ.

 

Αν δεν μπορείς να αντλήσεις με το χέρι, νοίκιασε επειγόντως ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για να αντλήσεις ικανοποιητικά.

 

Εδώ θα βρεις διευθύνσεις και τηλέφωνα:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

 

κανονικά θα μπορούσες να εξυπηρετηθείς σε μια μαιευτική κλινική που εφημερεύει όμως μπορεί να πέσεις σε άσχετες μαίες που θα σε ταλαιωπρήσουν πολύ.

 

πάρε παυσίποντα (ντεπόν, παναντόλ) και κάνει ζεστές κομπρέσες με το σώμα να είναι ελαφρά σκυμένο μπροστά και το στήθος να κρέμεται χαλαρά. Καλύτερα γέμισε τη μπανιέρα και μπες ολόκληρη μέσα να χαλαρώσεις και σιγά σιγά με το χέρι να βγάλει το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι μπλοκαρισμένος αδένας. Θήλαζε όσο πιό συχνά μπορείς απ΄το πονεμένο στήθος. Βάζε το σαγωνάκι του μωρού στην ίδια ευθεία με τη σκληρή περιοχή. Ξάπλωσε το μωρό στο κρεβάτι, και κάτσε από πάνω στα τέσσερα, με το στήθος να κρέμεται, και θήλασε το μ'αυτό τον τρόπο.

Βάλε ζεστές κομπρέσες, και κάνε μασάζ.

Μετά το θηλασμό προσπάθησε να αντλείς για λίγα λεπτά, και κάνε μασάζ ταυτόχρονα.

Θα περάσει! :wink:

Αν αισθάνεσαι ζαλάδα, ναυτία, ή ανεβάσεις πυρετό, μπορεί να είναι μαστίτιδα, αλλά πάλι δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα περισσότερο απ'τα παραπάνω, εκτός αν κρατήσει ο πυρετός για πάνω από 24 ώρες. Να μας κρατάς ενήμερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η νεα σταση θηλασμού απέδωσε, το στηθος μαλάκωσε. Αλλα εχω μια απορία, αν τον βάζω συνεχώς να τρωει από το πονεμένο στηθος θα αδειάζει αυτό και το δεύτερο θα μένει τούμπανο με γαλα. Το αποτέλεσμα θα είναι καποια στιγμή να μου παρουσιαστεί και σε αυτό πόνος και πέτρωμα, έτσι? Τι κάνω λοιπόν στο στηθος που το μωρό τρώει λιγότερο? Μήπως να μειώσω τον χρόνο θηλασμού στο κάθε στήθος, να το κάνω 10 λεπτά στο καθένα? Τί λέτε?

.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να παραμελείς το άλλο στήθος. Όταν τελειώνει το πρώτο, να προσφέρεις και το δεύτερο. Αν δε θέλει, και είναι πρησμένο, μπορείς να αντλήσεις λίγο με το χέρι, ή με το θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας. Έχω ένα αγοράκι ενός μηνός, το οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Ενώ στην αρχή ήταν όλα μια χαρά και έπιανε σωστά τη θηλή, εδώ και δύο εβδομάδες περίπου κάτι έχει πάθει και δεν ανοίγει πολύ το στόμα του, και ούτε εγώ μπορώ να του ανοίξω το σαγόνι περισσότερο, με αποτέλεσμα να έχουν ερεθιστεί οι θηλές μου τόσο πολύ που τρέμω όποτε πρόκειται να τον θηλάσω. Βέβαια δεν έχουν ματώσει, όπως είναι το σύνηθες απ' ό,τι καταλαβαίνω, αλλά είναι ερεθισμένες γύρω γύρω και στη βάση τους, στο σημείο που ενώνονται με τη θηλαία άλω. Ο πόνος είναι πραγματικά αφόρητος. Ο μικρός εντωμεταξύ δεν έχει κανένα πρόβλημα απ' ό,τι είπε η παιδίατρος. Τον βάζω και τον βγάζω πολλές φορές για να βρούμε τη σωστή θέση, αλλά κάποια στιγμή κουράζομαι και τον αφήνω όπως πιάσει, οπότε το πρόβλημα διαιωνίζεται. Έχω απελπιστεί πραγματικά, γιατί δεν βλέπω να διορθώνεται η κατάσταση. Μπορείτε να με βοηθήσετε; Ευχαριστώ πολύ!

.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ειναι η πρωτη φορα που επισκεπτομαι τη σελιδα αυτη.εχω ενα κοριτσακι 3 μηνων το θηλαζω εδω και 2μηνες δινωντας του 1 φορα την ημερα συμπληρωμα το 1 μηνα πηρε 1 κιλο το2 μηνα πηρε 890γρ. και τον τελευταιο μηνα που εκοψα και το συμπληρωμα πηρε μονο320γρ. ειναι 4910.Το θεμα ειναι οτι την βλεπω συνεχως ανησυχη το βραδυ δεν κοιμαται εως της 5 τα ξημερωματα και μετα κοιμαται εως της 2το μεσημερι χωρις φαγητο.Στο στηθος καθεται 5 λεπτα μονο σε καθε θηλασμο και μετα κλαιει προσπαθω να την ξαναβαλω αλλα τιποτα τραβιεται και κλαιει.Δεν ξερω αν επαρκει το γαλα μου.εχω αρχισει εδω και 1 εβδομαδα χαπια μαγιας μπυρας και το τσαι θηλασμου αλλα τιποτα.ο παιδιατρος μου ειπε να την ξαναζυγισουμε και αναλογα δινουμε και συμπληρωμα.θελω τοσο πολυ να την θηλασω οσο γινεται πιο πολυ αλλα δεν θελω να μενει νηστικη αν το γαλα μου δεν της φθανει.τη βαζω στο στηθος ανα 2 ωρες αλλα τιποτα εχει γκρινια.θελω να ρωτησω κατα ποσο βοηθανε τα χαπια και αν ειναι ασφαλες για το παιδι και τι αλλο μπορω να κανω ωστε να μη χρειαστει να κοψω το θηλασμο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει! Απάντησε στις ερωτήσεις που έβαλε η Pipi και να σε ρωτήσω κι εγώ πόσα χαπάκια μαγιάς παίρνει ( δεν πείράζει καθόλου το μωρό)

και δες και στα συμπληρώματα αύξησης του γάλακτος

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12110

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια ερώτηση σχετικά με τον θηλασμό.

Το στήθος πρέπει να το πλένουμε πριν θηλάσουμε??

Γιατί διαβάζω αντικρουόμενα πράγματα, από τη μια δηλαδή ότι πρέπει να πλένεται για λόγους υγειινής΄, με απλό νεράκι ( συμπεριλαμβανομένης και της θηλής) και από την άλλη ότι το πλύσιμο πριν από κάθε θηλασμό μπορεί να οδηγήσει σε ξηρότητα και σε πληγωμένες θηλές.

Μετά τον θηλασμό από ότι κατάλαβα δεν το πλενουμε αλλά αφήνουμε λίγο γάλα πάνω στην θηλή και το αφήνουμε ανοιχτό να στεγνώσει??!!!

Δεν έχω γεννήσει ακόμη, προσπαθώ να ενημερωθώ όσο μπορώ και τα έχω κάπως συγκεχυμένα στο μυαλό μου, καθώς είναι τα πρώτα μου μωράκια....

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη...Κρέμα για τις θηλές πότε βάζουμε? Την βλέπω στα must στους καταλόγους με τις χρήσιμες αγορές και δεν ξέρω πότε και εάν χρειάζεται. Αν είναι χρήσιμη, ποια μου προτείνετε???

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά πλύσιμο την ημέρα με νεράκι αρκεί.

Κρέμα (λανολίνη, όχι άλλες, γιατί η λανολίνη είναι η μόνη που δεν χρειάζεται ξέπλυμα και είναι ασφαλής για το μωρό) βάζεις μόνο αν έχεις συγκεκριμένο πρόβλημα.

Οι κρέμες για τις ραγάδες που κυκλοφορούν δεν ξέρω αν κάνουν κάτι, αυτό που έχω διαβάσει και πιστεύω είναι ότι, αν είναι να κάνεις ραγάδες, τις κάνεις (στην εγκυμοσύνη).

Λίγη περισσότερη ενημέρωση θα χρειαστείς, αν οι θηλές σου είναι επίπεδες, εισέχουσες ή ψευδοεισέχουσες, ώστε να είσαι προετοιμασμένη.

Με το καλό τα πρώτα, με το καλό και τα επόμενα μωράκια σου :D

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

με καισαρικη τομη ολικη αναισθησια δεν νοσηλευτηκε για κανενα προβλημα βαρος 2695 σε ενα μηνα πηγε 3700 28/10/08 4590 28/11/2008 και 19/12/2008 4910. τη θηλαζω ολες της φορες αωα 2 ωρο περιπου με 3ωρο και 1φορα την ημερα συπληρωμα 60-90ml .τον τελευταιο μηνα εκοψα και το συπληρωμα δν το θελει καθολου.δεν κανω αντλησεις με θηλαστρο προσπαθησα αλλα δεν μπορω βγαζω μονο 20ml.πινω 12 χαπια την ημερα αλλα δεν ξερω ποσα mg ειναι το καθε χαπι δεν αναγραφει η συσκευασια το εχω παρει απο τα βιολογικα καταστηματα.Αλλαζω περιπου 5 πανες ειναι ολες βρεγμενες αλλα με λιγα κατουρακια οχι πολλα οπως τους πρωτους μηνες.θα ηθελα και 1απαντηση απο την αγγλαια.

Link to comment
Share on other sites

με καισαρικη τομη ολικη αναισθησια δεν νοσηλευτηκε για κανενα προβλημα βαρος 2695 σε ενα μηνα πηγε 3700 28/10/08 4590 28/11/2008 και 19/12/2008 4910. τη θηλαζω ολες της φορες αωα 2 ωρο περιπου με 3ωρο και 1φορα την ημερα συπληρωμα 60-90ml .τον τελευταιο μηνα εκοψα και το συπληρωμα δν το θελει καθολου.δεν κανω αντλησεις με θηλαστρο προσπαθησα αλλα δεν μπορω βγαζω μονο 20ml.πινω 12 χαπια την ημερα αλλα δεν ξερω ποσα mg ειναι το καθε χαπι δεν αναγραφει η συσκευασια το εχω παρει απο τα βιολογικα καταστηματα.Αλλαζω περιπου 5 πανες ειναι ολες βρεγμενες αλλα με λιγα κατουρακια οχι πολλα οπως τους πρωτους μηνες.θα ηθελα και 1απαντηση απο την αγγλαια.

 

Το συμπλήρωμα που δίνεις ημερησίως 60-90μλ είναι πολύ λίγο σε σχέση με αυτό που πίνει το μωρό σου, οπότε καλά έκανες και το έκοψες. Οι ζυγίσεις σας μου φαίνονται καλές, ο γιατρός υπερβάλλει. Το συμπλήρωμα θα μπορούσε να της προκαλεί την ανησυχία αλλά το γεγονός ότι το μωρό τραβιέται από το στήθος μπορεί να δείχνει ότι έχεις υπερπαραγωγή και δεν αρέσει στο μωρό ή ότι το μωρό έχει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Παρατηρείς να είναι πιο νευρικό, όταν είναι ξαπλωμένο κτλ; Διάβασε το σχετικό θέμα για την ΓΟΠ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9762

και ψάξε να παρατηρήσεις συμπτώματα και συζήτησε τα και με τον παιδίατρο.

Για τα χάπια που παίρνεις δεν είμαι σίγουρη ότι σου χρειάζονται, θα κάνουν δουλειά μόνο αν και το μωρό θηλάζει περισσότερο ή αν κάνεις αντλήσεις. Αλλά αν τυχόν έχεις υπερπαραγωγή και το μωρό δεν πίνει για αυτό το λόγο, θα σε δυσκολέψουν περισσότερο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΠΙΡΑΣ ΔΙΟΤΙ ΕΒΓΑΛΕ ΚΟΚΚΙΝΙΛΕΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΠΡΗΣΤΗΚΕ ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΑΣΑΝ ΑΥΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ .ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΕΩΣ 4-5 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΝΗΜΑ. ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 1ΩΡΑ ΑΝΑ 2ΩΡΟ ΣΥΝΗΘΩΣ.ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ?ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΑΝΑ 2 ΩΡΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας! Θηλάζω ακόμα τον 3ων μηνών γιο μου, αλλά από τον 2ο του δίνω συμπλήρωμα, γιατί το το γάλα μου είχε ελλατωθεί. Τις τελευταίες ημέρες διαπιστώνω ότι το γάλα έχει ελλατωθεί ακόμη περισσότερο, ιδιώς στο δεξί μου στήθος. Όταν τον βάζω εκεί, σε 2 λεπτά γκρινιάζει και το τραβάει, επειδή προφανώς δεν βγάζει όσο πρέπει. Επίσης κάνει μια γκριμάτσα σα να θέλει να κάνει εμετό. Από το αριστερό, που έχει καλύτερη ροή, θηλάζει 5-7 λεπτά και σταματάει. Αναρρωτιέμαι αν πρέπει να συνεχίσω ή να σταματήσω (η γκριμάτσα που κάνει με ανησυχεί: μήπως δεν είναι καλό το γάλα, από εκείνο στο στήθος?). Η παιδίατρος μου είπε να του δίνω στήθος - συμπλήρωμα εναλλάξ και να περιμένω να γεμίσει το στήθος μου, για να μην καταπίνει αέρα. Για να γεμίσει όμως, θέλει τουλάχτον 1 μέρα γι'αυτό σκέφτομαι ότι ίσως σταματάει σιγά σιγά. Επίσης άκουσα ότι πρέπει να πάρω χάπια για να "γυρίσει το γάλα". Ξέρετε αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο? Τέλος, με συμβούλεψαν για να μην ξυπνάει τη νύχτα, να του δίνω χαμομήλι. Έτσι λένε θα καταλάβει ότι δεν πρόκειται να πιει γάλα και θα σταματήσει ξυπνάει. Όμως μόνο στη σκέψη ότι θα πινάει, το λυμπάμαι και δε με πειράζει να ξυπνάω στις 3 που ξυπνάει και να του δίνω γαλατάκι..

Καλές Γιορτές!!! :D

41edmjsc19uufwl5.pngkk3v7ypawchpdiff.png
Link to comment
Share on other sites

Αναρρωτιέμαι αν πρέπει να συνεχίσω ή να σταματήσω

 

Να κάνεις αυτό που θέλεις. Πάντα μπορείς να επιστρέψεις στον αποκλειστικό θηλασμό ή να σταματήσεις. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να κάνεις το ένα ή το άλλο. Εσύ αποφασίζεις.

 

(η γκριμάτσα που κάνει με ανησυχεί: μήπως δεν είναι καλό το γάλα, από εκείνο στο στήθος?).

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ!

 

Επείγει το να ενημερωθείς για τα πολύ βασικά:

 

Βιβλίο:

 

Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση

Άννα Πατσούρου (παιδίατρος και ibclc)

Εκδόσεις Σύγχρονοι Ορίζοντες.

 

Η παιδίατρος μου είπε να του δίνω στήθος - συμπλήρωμα εναλλάξ και να περιμένω να γεμίσει το στήθος μου, για να μην καταπίνει αέρα.

 

:shock::shock::shock:

 

Σου δίνει οδηγίες γρήγορου αποθηλασμού και λέει τις μεγαλύτερες βλακείες που έχει πει ποτέ παιδίατρος.

 

 

Για να γεμίσει όμως, θέλει τουλάχτον 1 μέρα γι'αυτό σκέφτομαι ότι ίσως σταματάει σιγά σιγά.

Με την παιδίατρο που έχεις δεν έχεις καμία ελπίδα να θηλάσεις. Το καταλαβαίνεις ότι σου δίνει οδηγίες για να κοπεί το γάλα;

Προσπάθησε να βρεις κάποιον πιο φιλικό στο θηλασμό αν θέλεις να συνεχίσεις το θηλασμό.

 

Επίσης άκουσα ότι πρέπει να πάρω χάπια για να "γυρίσει το γάλα". Ξέρετε αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο?

Δηλαδή πρέπει να πάρεις χάπια για να κόψεις το γάλα που δεν έχεις; :roll:

 

Υπάρχουν και συμπληρώματα και χάπια που αυξάνουν το γάλα.

 

Τέλος, με συμβούλεψαν για να μην ξυπνάει τη νύχτα, να του δίνω χαμομήλι.

Θα είχες ένα στήθος με χαμομήλι αν το χρειαζόταν το μωρό. Είναι επικίνδυνο τα μην ταΐζεις το μωρό όταν το ζητάει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...