Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΛΟ?


Recommended Posts

Εχω διαβασει οτι μπορεις να καταλαβεις αν ειναι αγορι η κοριτσι απο τους χτυπους της καρδιας του μωρου...Στο αγορι ειναι λιγοτεροι απο 140 το λεπτο και στο κοριτσι περισσοτεροι απο 140 το λεπτο..Δεν ξερω βεβαια αν ισχυει κατι τετοιο...

 

Κορυφαία παιδοκαρδιολόγος που συμβουλεύτηκα προληπτικά (προγεννητικά) μου είπε οτι δεν ισχύει !

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω διαβασει οτι μπορεις να καταλαβεις αν ειναι αγορι η κοριτσι απο τους χτυπους της καρδιας του μωρου...Στο αγορι ειναι λιγοτεροι απο 140 το λεπτο και στο κοριτσι περισσοτεροι απο 140 το λεπτο..Δεν ξερω βεβαια αν ισχυει κατι τετοιο...

 

Κορυφαία παιδοκαρδιολόγος που συμβουλεύτηκα προληπτικά (προγεννητικά) μου είπε οτι δεν ισχύει !

 

Θα συμφωνησω και μενα το ιδιο μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς ρωτήσαμε τον ακτινολόγο που μας κάνει τους υπέρηχους αν καταλαβαίνουν από κάτι άλλο το φύλο του μωρού, και γέλασε κιόλας και είπε :

 

"από τι? τα αγοράκια έχουν πιο μεγάλο κεφάλι???"

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια... εγώ πήγα εχθές και έκανα την αυχενική διαφάνεια και σήμερα λάμπει το πρόσωπό μου!!! Τι εμπειρία. Εμένα πάλι ο γιατρός έκοβε και το κεφάλι του ότι είναι αγόρι.... Τον ρωτάω γιατρέ είναι 100% σίγουρο ότι είναι αγόρι και μου λέει 1000%.

Από ότι διαβάζω στις απαντήσεις κανένας γιατρός δεν μπορεί να είναι τόσο σίγουρος στην αυχενική διαφάνεια... Έμένα ή ο Einstein είναι ή πολύ βλάκας.....χεχε :!::lol::!::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια... εγώ πήγα εχθές και έκανα την αυχενική διαφάνεια και σήμερα λάμπει το πρόσωπό μου!!! Τι εμπειρία. Εμένα πάλι ο γιατρός έκοβε και το κεφάλι του ότι είναι αγόρι.... Τον ρωτάω γιατρέ είναι 100% σίγουρο ότι είναι αγόρι και μου λέει 1000%.

Από ότι διαβάζω στις απαντήσεις κανένας γιατρός δεν μπορεί να είναι τόσο σίγουρος στην αυχενική διαφάνεια... Έμένα ή ο Einstein είναι ή πολύ βλάκας.....χεχε :!::lol::!::lol:

 

Τϊ εννοείς? Είδε το πουλάκι του ή δεν το είδε? Μπορεί να το δει, αν έχει καλή θέση το μωρό και εάν έχει καλό μηχάνημα, γιατί είσαι σε προχωρημένη εβδομάδα. Κι εγώ τότε τον είδα. Οπότε,..... να τον χαίρεσαι το γιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια... εγώ πήγα εχθές και έκανα την αυχενική διαφάνεια και σήμερα λάμπει το πρόσωπό μου!!! Τι εμπειρία. Εμένα πάλι ο γιατρός έκοβε και το κεφάλι του ότι είναι αγόρι.... Τον ρωτάω γιατρέ είναι 100% σίγουρο ότι είναι αγόρι και μου λέει 1000%.

Από ότι διαβάζω στις απαντήσεις κανένας γιατρός δεν μπορεί να είναι τόσο σίγουρος στην αυχενική διαφάνεια... Έμένα ή ο Einstein είναι ή πολύ βλάκας.....χεχε :!::lol::!::lol:

 

Τϊ εννοείς? Είδε το πουλάκι του ή δεν το είδε? Μπορεί να το δει, αν έχει καλή θέση το μωρό και εάν έχει καλό μηχάνημα, γιατί είσαι σε προχωρημένη εβδομάδα. Κι εγώ τότε τον είδα. Οπότε,..... να τον χαίρεσαι το γιο!

Ναι ναι το είδε ξεκάθαρα και μάλιστα μας το έδειξε κιόλας..όχι ότι κατάλαβα και τίποτα. Οπότε από οτι μου λες αγορομάνα θα γίνω....

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ. ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΕΒΑΛΕ ΤΑ ΓΕΛΙΑ...

ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΑΜΜΕΣΩΣ Κ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ. ΑΠΟ ΤΙΣ 12 ΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ σήμερα έκανα αυχενική και απ'ότι μου είπε ο γιατρός το φύλο δεν διακρινόταν.....

Δεν με πείραξε βέβαια αφου είναι το πρώτο μας και δεν έχουμε κάποια ιδιαίτερη προτίμηση... απλά απο περιέργεια και μόνο θα ήθελα να ξέρω!!!

 

Ελπίζω σε 3 εβδομαδες που θα ξαναπάω.... να δούμε κάτι παραπάνω! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και σε εμας στην πρωτη εγκυμοσυνη απο την αυχενικη μας ειπε οτι ηταν κοριτσια..αυτος ηταν βεβαιος αλλα μας λεει αντε ενα 80-85%..

 

Σε αυτην την εγκυμοσυνη παλι στην αυχενικη σε αλλον γιατρο αυτη τη φορα..απο τα πρωτα 2' της εξετασης..μας λεει.."Τι ειναι τα διδυμα;"

- "Κοριτσια" του απανταμε

-"Παμε για το 3-0" μας απαντησε..

Μου πηρε λιγος χρονος για να καταφερω να αρθρωσω λεξη..η αληθεια ηταν πως θα ηθελα κι ενα αγορακι..αλλα τωρα πια το εχω συνειδητοποιησει και μου αρεσει!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

την Πέπτη θα πάω για αυχενική διαφάνεια κι έχω άγχος.

θέλω να είναι καλά πρώτα απ' όλα όσο για το φύλλο δεν με πειράζει αν είναι αγόρι ή κορίτσι...

πείτε μου κάτι

φαίνεται καθαρά το μωράκι στον υπέρηχο αυτό?

μου είπαν να ζητήσω και dvd?

τι λέτε εσείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αύριο πάω για αυχενική κι έχω ΠΟΛΛΗ αγωνία. Από τη μια είναι η πρώτη μεγάλη εξέταση του μωρού (όλο με τη μαμά ασχολιόμασταν μέχρι στιγμής) κι από την άλλη μπορεί να μάθω και για το φύλο... Πολλή αγωνία κορίτσια να είναι γερό πρώτα απ'όλα

Link to comment
Share on other sites

στην αυχενική δεν στο λένε με σιγουριά το φύλο γιατί είναι νωρίς ακόμα, και δεν είναι σίγουρο. Κάποιοι γιατροί δεν το λένε λοιπόν τόσο νωρίς, και σου λένε ότι δεν φαίνεται.

Κάποιοι άλλοι σου λένε ότι είναι 80% κορίτσι, ή αγόρι...

 

Εμένα πέσαν μέσα. Πάντως φαίνεται πολύ καλά το μωράκι, εγώ το καταφχαριστήθηκα γιατί ήταν πεντακάθαρες οι εικόνες κι ας μην ήταν τρισδιάστατο... (έγχρωμο)

 

ήταν αν θυμάμαι καλά η πρώτη φορά που το είδα τόσο καθαρά σε υπέρηχο.

αχχχχχ είναι ολύ συγκινητικό , θα δείτε.

Αν μπορούν να σας δώσουν dvd, παρτε.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα,

 

Και εμενα μου ειχε πει στην αυχενικη οτι ηταν αγορι και στην β επιπιδου το επιβεβαιωσε!!! Αλλα και εγω το ειχα σαν προαισθημα απο την αρχη οτι θα ειναι γιος!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

καλησπερα σε ολες!!!!

εχθες καναμε αυχενικη διαφανεια κ ολα ειναι τελεια,,περιμενουμε κ το αιμα αλλα ο γιατρος ειναι σιγουρος οτι ολα ειναι καλα,,αφου μου ειπε ''θα τα πουμε σστην β'επιπεδου''

εγω μενω Πατρα και την εκανα στον Πετρο Νικολαιδη που ερχετε απο αθηνα....μου ειπε κοριτσακι μαλλον αλλα μην το δενω...αχ κοριτσια μακαρι να ειναι...εχω ειδη τον Γιωργακο μ κ θελω κ μια κορουλα γιανα κλεισουμε την οικογενεια μας....

εχει καμια εμπειρια αν πεφτει μεσα ο Νικολαιδης.;;;;..ειναι εμπειρος γιατροσ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες σας! Ειμαι έγκυος στο δευτερο μωράκι μου, έχω ήδη ενα κοριτσάκι, και σήμερα στην αυχενική μου είπαν ότι και το δεύτερο μωράκι είναι κοριτσάκι! Μου έκανε εντύπωση που τόσο νωρίς , στην 13 εβδομαδα, μου είπαν το φύλο, στο πρώτο μου κοριτσάκι δεν μου ειχαν πει τίποτε! Ο άντρας μου ήθελε τόσο πολύ ένα αγοράκι και δεν ξέρω τώρα αν πρέπει να του πώ, ή μήπως να περιμένω μπας και αλλάξει? Έχετε ανάλογες εμπειρίες, να σας πουν στην αυχενικη το ένα φύλλο και να βγεί μετά το αντίθετο? Με το καλό τα μωράκια μας!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Christina ❤️ είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας! Ειμαι έγκυος στο δευτερο μωράκι μου, έχω ήδη ενα κοριτσάκι, και σήμερα στην αυχενική μου είπαν ότι και το δεύτερο μωράκι είναι κοριτσάκι! Μου έκανε εντύπωση που τόσο νωρίς , στην 13 εβδομαδα, μου είπαν το φύλο, στο πρώτο μου κοριτσάκι δεν μου ειχαν πει τίποτε! Ο άντρας μου ήθελε τόσο πολύ ένα αγοράκι και δεν ξέρω τώρα αν πρέπει να του πώ, ή μήπως να περιμένω μπας και αλλάξει? Έχετε ανάλογες εμπειρίες, να σας πουν στην αυχενικη το ένα φύλλο και να βγεί μετά το αντίθετο? Με το καλό τα μωράκια μας!

ναι κ στην αδερφη μου κ στην κολκητη μου τους ειχαν πει κοριτσακι αλλα τελικα ηταν αγορι. υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να το δουν στην β επιπεδου αλλαγμενο . με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Christina ❤️ είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας! Ειμαι έγκυος στο δευτερο μωράκι μου, έχω ήδη ενα κοριτσάκι, και σήμερα στην αυχενική μου είπαν ότι και το δεύτερο μωράκι είναι κοριτσάκι! Μου έκανε εντύπωση που τόσο νωρίς , στην 13 εβδομαδα, μου είπαν το φύλο, στο πρώτο μου κοριτσάκι δεν μου ειχαν πει τίποτε! Ο άντρας μου ήθελε τόσο πολύ ένα αγοράκι και δεν ξέρω τώρα αν πρέπει να του πώ, ή μήπως να περιμένω μπας και αλλάξει? Έχετε ανάλογες εμπειρίες, να σας πουν στην αυχενικη το ένα φύλλο και να βγεί μετά το αντίθετο? Με το καλό τα μωράκια μας!

Να σου ζησει το πρώτο και με το καλό να δεχθείς το δεύτερο! Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχουν μικρή διαφορά ηλικίας μεταξύ τους! Θα μεγαλώσουν γρήγορα μαζί! 

  Στην ερώτηση σου, εμενα στην αυχενική ο γιατρός μου είχε πει πως μάλλον είναι αγόρι αλλά δεν ήταν απόλυτα βέβαιος. Στους επόμενους υπερήχους επιβεβαιώθηκε. Μιας φίλης της είπαν στην αυχενική για κορίτσι και λίγο αργότερα διαπίστωσαν πως ήταν αγοράκι. Οπότε θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο ακόμα ώστε να σιγουρευτείς. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Εμένα δεν με ενδιαφέρει το φύλο, αλλά αισθάνομαι μια μικρή πίεση ότι πρέπει να κάνουμε αγοράκι. Ολοι οι παππούδες έχουν συνολικά 6 εγγονές και όλοι λένε ότι θέλουν αγοράκι τώρα. Ο άντρας μου και αυτός θέλει αγόρι..Αχ δεν καταλαβαίνω γιατί κάνουν έτσι για το φύλο! Να είναι καλα αυτό θέλω εγω.. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...