Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Σπιθούλα δεν σου τα λέει άσχημα ο γιατρός. (Αλήθεια σου είπε και φράουλα? Συνήθως ειδικά τη φράουλα την καθυστερούμε.)

Για κρέας δεν σου είπε τίποτα? Θα πρέπει να το βάλεις και αυτό σιγά-σιγά για τον σίδηρο.

Γενικά λέμε ότι τα μωρα καλό είναι να θηλάζουν αποκλειστικά μέχρι 6 μηνών και μετά σταδιακά εισάγουμε τις στερεές. Εσείς είστε ήδη 7 μηνών, δεν υπάρχει λόγος να καθυστερείτε.

Ξεκίνα να δίνεις στο μωρό συστηματικά φαγάκι και φρούτο, πάντα χωρίς πίεση βέβαια και σεβόμενη τις προτιμήσεις του. Αν τρώει έχει καλώς, αν όχι πάλι καλως. Εσύ πάντως δοκίμαζε καθημερινά.

Και φυσικά συνεχίστε τον ελεύθερο και ανεπόδιστο θηλασμό μέρα και νύχτα.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω πολυ γλυκια Palladin! και γω ταχα διαβασει για φραουλα κλπ αλλα μου ειπε "εσυ προσφερεις και ο,τι θελει το παιδι..." , δεν πειραζει καποια απο αυτα που ενημερωθηκα δεν θα τα προσφερω ;) !!!

Eliza μου για κρεας μου ειπε πως ειναι νωρις ακομα, "δεν ειναι απαραιτητο ακομα" μου ειπε...απο Σεπτεμβρη, στον 9ο δηλαδη, τοτε θα ξαναπαω κ μαλλον θα μου το πει...ισως γιατι του ειπα οτι τρωει ελαχιστα κ απο αυτα...

Σας ευχαριστω παντως!!! Με καθυσηχασατε!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια γεια και απο μένα! Γενικά διάβασα οσα περισσότερα ποστ μπορούσα αλλά όχι και όλα γι αυτό συγνώμη αν θα επαναλάβω κάτι. Έχω αγωνία για κάποια θέματα σχετικά με την διατροφή και το θηλασμό:

 

1. Η κόρη μου έχει αντικαταστήσει το δεκατιανό και το απογευματινό από μόνη της πλεόν, που σημαίνει ότι δεν θέλει να θηλάσει, παρά μόνο μετά από 2 ώρες περίπου από τα φαγητά. Επίσης, το βράδυ, ενώ ξυπνάει πολλές φορές, τελευταία δεν πίνει γάλα, παρά μόνο μπαίνει στο στήθος και αυτομάτως νανουρίζεται. Θα μπορέσει η παραγωγή μου να την καλύψει για 1 χρόνο? Υπάρχει περίπτωση το μωρό να αντικαταστήσει όλα τα γέυματα από μόνο του και να χρησιμοποιεί το στήθος μόνο για πιπίλα?

 

2.Το Γενάρη θα επιστρέψω στη δουλειά όπου θα κάνω κυκλικό ωράριο αλλά μειωμένο, δηλ. 7-1/3-9 και τη βραδυνή βάρδια ολόκληρη δηλ.11-7.Στις ημερησιες βάρδιες έχω διαβάσει ότι μπορουν να δοθούν οι στερεές τροφές, οκ..αλλά τι γίνεται με τα νυχτέρια? θα πρέπει να αντλώ?

 

Ευχαριστώ:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κόρη μου είναι στον 8ο μήνα, δεν ξεκίνησε γαλακτοκομικά, θηλάζει στις 8.30 περίπου το πρωί, μετα τρώει στισ 10.30, στις 11 πριν κοιμηθεί ξαναθηλάζει και πίνει όσο γάλα θέλει, μετά τρώει στις 1.30,από 2-4.30 που κοιμάται θηλάζει όσο θέλει, 5.30 τρώει, θηλάζει 7.00 και κοιμάται 8.00.Από 8 το απόγευμα μεχρι 8 το πρωί θηλάζει τουλάχιστον 3 φορές (8-12-4-6) και κάποιες μέρες πιο συχνά. Οι θηλασμοί είνια πάντως μετά τα γεύματα συνήθως...Επίσης, όταν θα είναι στον 10ο θα επιστρέψω στη δουλειά οπότε θα αλλάξει αυτό το πρόγραμμα..

 

συγνώμη που παρέλειψα πληροφορίες-είναι από την αυπνία:-(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!

Μήπως έχετε καμια ιδέα πως θα μπορούσα να αξιοποιήσω το γάλα που έχω στην κατάψυξη, τώρα που θα ξεκινήσουμε τις στερεες τροφές;

Δεν σκοπεύω να δώσω κρέμες κλπ, μόνο φρουτάκια, λαχανικά και κρέας.

Όποια ιδέα-συνταγή δεκτή. Ευχαριστώ

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αγοράσει ρυζάλευρο χωρίς ζάχαρη και γάλα και έδινα πότε πότε μια δικής μου εμπνεύσεως κρέμα με γάλα μητρικό-σκέτο ρυζάλευρο και λίγη μπανάνα ή αχλάδι...αυτό το έδινα καμιά φορά το άπόγευμα..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, εχει δοκιμασει καμμια Baby-Led Weaning (BLW); Εγω αυτό έκανα και με τα δυο παιδια και δεν υπηρχε αγχος ουτε κοπος. Ουτε μπλεντερακια, ουτε κλεισιμο στο σπιτι... έτσι σαν ιδεα το΄ριχνω. Κοιτάξτε το ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μου είναι 11 μηνών. Αφού πιει γάλα και δεν κοιμηθεί μετά (πχ μετά το πρωϊνό ξήπνημα), θα πεινάσει οπωσδήποτε μετά από μια ώρα. Πολλές φορές και συντομότερα. Είναι φυσιολογικό να κρατάει τόσο λίγο το γάλα; Μήπως δε θηλάζω σωστά πχ δεν πίνει το λιπαρό ή μήπως έχω μειώσει την παραγωγή μου; Βέβαια με το βραδυνό του γάλα ξυπνάει μετά από 6 ή 7 ή 8 ώρες.

Αγλαία σε παρακαλώ πολύ αν μπορείς κατατόπησέ με.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσες φορές θηλάζετε την ημέρα? Από στερεές τι τρώτε?

Αν για κάποιο λόγο θεωρείς ότι το γάλα δεν του φτάνει, θηλάστε περισσοτερες φορές.

Πάντως μετά από τέτοιους ξεγυρισμένους ύπνους το βράδυ (τυχερή μάνα!!!) εμένα λογικό μου φαίνεται να πεινάει πολύ και συχνά το πρωί.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές θηλάζετε την ημέρα? Από στερεές τι τρώτε?

Αν για κάποιο λόγο θεωρείς ότι το γάλα δεν του φτάνει, θηλάστε περισσοτερες φορές.

Πάντως μετά από τέτοιους ξεγυρισμένους ύπνους το βράδυ (τυχερή μάνα!!!) εμένα λογικό μου φαίνεται να πεινάει πολύ και συχνά το πρωί.

 

θηλάζει : 1)το βράδυ πριν κοιμηθεί (κοιμάται όπως είπα 6-8 ώρες), 2) τα ξημερώματα (συμπληρώνει μετά άλλες 2-3 ώρες ύπνο), 3)το πρωϊ που θα ξυπνήσει (μετά από 1 ώρα τρώει καλή μερίδα φρούτο) 4)θηλάζει μετά από 3,5 ώρες και μετά από μια ώρα τρώει όλο του το μεσημεριανό 5)θηλάζει περίπου μετά από 3,5 ώρες και μετά από μια ώρα τρώει την απογευματινή του κρέμα (της Holle μαζί με λίγο φρούτο) και μετά από 3,5 ώρες έχει βραδυνό θηλασμό πάλι.

Σύνολο:5 φορές το 24ωρο θηλάζει και κάποιες φορές πιπιλάει για να κοιμηθεί. Η διάρκεια που κάθεται στο στήθος και τρωει είναι λιγότερο από 5 λεπτά συνήθως και τις περισσότερες φορές συνεχίζει λίγο ακόμη μόνο αν αλλάξει στήθος.

Απλώς μου κάνει εντύπωση που διαρκεί λίγο ο θηλασμός και πεινάει τόσο σύντομα μετά (στη μια ώρα ζητάει επίμιονα φαγητό).

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, εχει δοκιμασει καμμια Baby-Led Weaning (BLW); Εγω αυτό έκανα και με τα δυο παιδια και δεν υπηρχε αγχος ουτε κοπος. Ουτε μπλεντερακια, ουτε κλεισιμο στο σπιτι... έτσι σαν ιδεα το΄ριχνω. Κοιτάξτε το ;)

Eγω! Δεν τα εκανα ολα με αυτη τη μεθοδο βεβαια..Αλεθα και καμια φορα. Τωρα εχουμε φτασειο 11,5 μηνων και ολοι αναρωτιουνται πως μπορει και τρωει κομματια! Καποιοι με κοιτανε και περιεργα βεβαια:P αλλα δε μας νοιαζει...

Παντως κι εγω το συστηνω ανεπιφυλακτα!Συμφωνω με την travellingmum για την ευκολια κι επισης το παιδι ανακαλυπτει μονο του οτι μπορει να μασησει και με τα ουλα του...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, εχει δοκιμασει καμμια Baby-Led Weaning (BLW); Εγω αυτό έκανα και με τα δυο παιδια και δεν υπηρχε αγχος ουτε κοπος. Ουτε μπλεντερακια, ουτε κλεισιμο στο σπιτι... έτσι σαν ιδεα το΄ριχνω. Κοιτάξτε το ;)

 

Τι είναι αυτό;;;; Δεν έχω ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό;;;; Δεν έχω ιδέα!

 

Εν τάχει:Δινουμε στο παιδι απο τους 6 μηνες να φαει στερεα τροφη χωρις να ειναι αλλεσμενη.Τροφιμα καλοβρασμενα ή φρουτακια μαλακα εννοειται. Στοχος ειναι το παιδι να καθοριζει μονο του την ποσοτητα που θα φαει κι ετσι να αποκτηση μια πιο υγιη σχεση με το φαγητο και συγκεκριμενα να αγαπησει μολες τις ομαδες τροφων.Το τελευταιο επιτυγχανεται εφοσον ο γονιος δεν ασκει πιεση στο παιδι να φαει.

Βαλε τον ορο στην αναζητηση στο φορουμ και θα σου βγαλει σχετικο θεμα. Κανε κι ενα ψαξιμο στο ιντερνετ γενικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια, εχει δοκιμασει καμμια Baby-Led Weaning (BLW); Εγω αυτό έκανα και με τα δυο παιδια και δεν υπηρχε αγχος ουτε κοπος. Ουτε μπλεντερακια, ουτε κλεισιμο στο σπιτι... έτσι σαν ιδεα το΄ριχνω. Κοιτάξτε το ;)

 

Και γω το έχω ακούσει και δει στο youtube αλλά διστάζω λιγάκι. Δηλαδή εσύ έδωσες από την αρχή σε κομμάτια; Το μήλο και το αχλάδι πχ λίγο στον ατμό να μαλακώσουν; Και με το κρέας τι γίνεται;

Εγώ σκέφτομαι να τα λιώνω λίγο με το πηρούνι για αρχή (αλλά όχι στο μπλέντερ) και αργότερα να δώσω κομμάτια.

Πήρα και το εξάρτημα που είναι σαν μεγάλη πιπίλα, που βάζεις μέσα το φρούτο και το πιπιλάει μόνο του...Ξέρετε ποιο λέω, ε?

Πολύ θέλω πάντως να κάνω BLW, οπότε δέχομαι με χαρά συμβουλές!!!!

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

Και γω το έχω ακούσει και δει στο youtube αλλά διστάζω λιγάκι. Δηλαδή εσύ έδωσες από την αρχή σε κομμάτια; Το μήλο και το αχλάδι πχ λίγο στον ατμό να μαλακώσουν; Και με το κρέας τι γίνεται;

Εγώ σκέφτομαι να τα λιώνω λίγο με το πηρούνι για αρχή (αλλά όχι στο μπλέντερ) και αργότερα να δώσω κομμάτια.

Πήρα και το εξάρτημα που είναι σαν μεγάλη πιπίλα, που βάζεις μέσα το φρούτο και το πιπιλάει μόνο του...Ξέρετε ποιο λέω, ε?

Πολύ θέλω πάντως να κάνω BLW, οπότε δέχομαι με χαρά συμβουλές!!!!

 

 

αχλαδακι για αρχη παρε τα πολυ μαλακα. Εγω ειχα ξεκινησει με αχλαδι, μπανανα, αρακα, μπροκολο, πατατουλες βρασμενες... Το μηλο ειναι αληθεια το απεφυγα. Αλλωστε τα μηλα δε μαλακωνουν καθως ωριμαζουν, απλως πατατιαζουν. μαλιστα 9 μηνων θυμαμαι που μας ετυχε και ξεμειναμε εξω για φαγητο (ετσι μας τυχαινουν αυτα εμας ;)) της ειχα παραγγειλει τοματουλα, τυρακι και πατατουλες τηγανιτες. Τι το'θελα, απο τοτε μου τις πετουσε τις βραστες στη μουρη :D

 

Το λιωσιμο του φαγητου γινεται μονο με σκοπο να φαει το παιδι μεγαλυτερη ποσοτητα, το οποιο δεν εχει κανενα νοημα, εφ'όσον η βασικη του τροφη ειναι το γαλα. Ο σκοπος ειναι να εξοικειωθει με την ιδεα του φαγητου, οχι να "φαει καλα". Οσον αφορα το κρεας...και συγχωρηστε με γι'αυτο... αλλα αυτην την μαζικη υστερια των παιδιατρων στη ελλαδα να τρωει σωνει και καλα το παιδι κρεας απο 6 μηνων σχεδον καθε μερα δεν την καταλαβαινω. Αν θηλαζεις, το γαλα σου στους 6 μηνες αλλαζει για να καλυψει τις αυξημενες σε σιδηρο αναγκες του παιδιου. Αν δινεις ξενο, θα πας σε γαλα 2ης ηλικιας που παλι λαμβανει υπ'οψιν αυτες τις ανακες και τις καλυπτει. Πολλα παιδακια μεγαλωνουν χορτοφαγα, δεν υπαρχει βία. Αλλα αν δελεις μπορεις να βρασεις λιγο μπουτακι κοτοπουλο πχ (που γλιστραει) και να του το βαλεις μπροστα του να το γευτει και να παιξει.

 

Θα στειλω καποια links το βραδυ οσον αφορα το blw και τις διατροφικες αναγκες του παιδιου, τωρα με καλει το καθηκον :|.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, εχει δοκιμασει καμμια Baby-Led Weaning (BLW); Εγω αυτό έκανα και με τα δυο παιδια και δεν υπηρχε αγχος ουτε κοπος. Ουτε μπλεντερακια, ουτε κλεισιμο στο σπιτι... έτσι σαν ιδεα το΄ριχνω. Κοιτάξτε το ;)

 

 

Τι ακριβώς έκανες ?

 

 

Να ρωτήσω και εγω κάτι : Η μικρή μου δεν τρώει φρούτα . Δοκιμάζει και οταν καταλάβει οτι ειναι φρούτο , σφραγίζει το στόμα της .

Το φαγητό της το τρώει . Ομως είναι 8 μηνών και ενα γεύμα την ημέρα είναι λίγο νομίζω . Τι αλλο μπορώ να της δώσω ? Η κάποια ιδέα για να φάει φρούτα ?

Ρυζάλευρο δεν της πολυδινω γιατι εχει γίνει δυσκοίλια . Η παιδίατρος μου ειχε πει να ξεκινήσω φαριν λακτέ , αλλα δεν θέλω να δώσω κρέμες εμπορίου και μια άλλη παιδίατρος μου πρότεινε γιαούρτι , αλλα μου φαίνεται οτι είναι νωρίς για γιαούρτι .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Baby lead weaning έχω αρχίσει κι εγώ με την κόρη μου (τρώει κάθε μέρα λίγο αγγουράκι και της αρέσει να πιπιλάει και ωμό μήλο) και σκοπεύω να το συνεχίσω, να μην δώσω καθόλου αλεσμένα αν γίνεται.

 

Διαφωνώ όμως με τον αποκλεισμό του κρέατος, το κόκκινο κρέας είναι βασικό για τα μικρά παιδάκια και βρέφη, και μπορείς να το δώσεις ακόμη και αν κάνεις BLW, πχ πολύ μικρά καλοβρασμένα κομματάκια ή σε μορφή κιμά.

 

Όταν μασάμε την τροφή παράγονται διάφορα στοματικά ένζυμα τα οποία βοηθάνε στην καλή πέψη της και στην απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών. Έτσι όταν δίνουμε λιωμένα στο μωρό ενδέχεται να παρουσιαστούν πεπτικά προβλήματα, καλύτερα να τα "μασάει" με τα ουλάκια του αν δεν έχει δοντάκια ή να τα πιπιλάει.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τα ενζυμα που παραγονται με το μασημα, οπως ειπε το προηγουμενο ποστ, το εντερο χρειαζεται ινες για να αναπτυχθει και να λειτουργει κανονικα. Ερευνες εχουν δειξει οτι οσο πιο πολυ καιρο τα μωρα τρωνε αλεσμενα φαγητα τοσο περισσοτερεςπιθανοτητες εχουν να γινουν δυσκοιλια και να εχουν προβληματα εφ'ορου ζωης οπως IBS.

 

Επισης να εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι: δεν μιλησα ποτε για αποκλεισμο του κοκκινου κρεατος. Ειπα απλως οτι δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχει στο διαιτολογιο του παιδιου καθημερινα. Το κοκκινο ΚΑΙ το λευκο κρεας ΚΑΙ το ψαρι ειναι βασικες πηγες πρωτεινης και σιδηρου και ειναι απαραιτητα για τον ανθρωπινο οργανισμο, οπως απαραιτητα ειναι τα οσπρια, τα πρασινα λαχανικα, τα κοκκινα και κιτρινα λαχανικα, τα σιτηρα κλπκλπκλπ. Αν τωρα καποιος δε θελει να φαει αυτος η το παιδι του κρεας και ψαρι τοτε θα πρεπει να ειναι προσεκτικος με τη διατροφη τους ωστε να μην τους λειψουν τα απαραιτητα. Αυτο ειπα, αλλα πιο περιεκτικα.

 

Εγω να πω την αληθεια εδωσα και ρυζαλευρο στην πρωτη γιατι ειχαμε μεγαλο προβλημα παλινδρομησης και τη βοηθησε αρκετα. Επισης αυτο και το γιαουρτι τη βοηθησε να μαθει να χρησιμοποιει το κουταλι μονη της.

 

Ενα μεγαλο μυστικο με το BLW ειναι τα κομματια του φαγητου που βαζουμε μπροστα στο παιδι να πιανονται με το χερακι, δηλαδη να κοβουμε πχ το καροτο σε sticks, οχι σε κυβακια.

 

Να ειμαστε ΗΡΕΜΕΣ, να μη μετραμε μοσο εφαγε η ποση ωρα εκανε να φαει και να προσφερουμε γαλα στο τελος του γευματος. Οι ωρα του φαγητου πρεπει να ειναι ευχαριστη, παιχνιδι, ωρα εξερευνησεων και ανακαλυψεων, ωρα να βαλετε ενα πλαστικο πατακι κατω απο το καρεκλακι του γιατι ειναι και η περιοδος που πειραματιζεται με τη βαρυτητα. Εκπληκτικη συμπτωση :|;)

 

Να μην αρχιζουμε τη διαδικασια οταν το παιδι ηδη πειναει, ειναι πολυ μικρο και "απειρο" για να καταλαβει οτι αυτο θα χορτασει την πεινα του, το μονο που θα θελει θα ειναι το μπιμπερο/στηθος και δε θα δειξει κανενα ενδιαφερον.

 

Αν ειναι δυνατον, τουλαχιστον σε ενα γευμα της ημερας, ας προσφερουμε στο μωρο το γευμα του μαζι με ολους τους αλλους. Καθηστε στο τραπεζι, φατε, συζητηστε, γελαστε, δωστε του "μερος" του φαγητου σας και αφηστε το ησυχο 1ον να πειραματιστει και 2ον να νιωσει οτι αυτο που συμβαινει ειναι μια καθημερινη συνηθεια ολων (το παιδι βλεπει=το παιδι κανει) και οχι κατι καινουριο και παραξενο που "απαιτειτε" να κανει για χαρη σας.

 

εδω http://www.babyledweaning.com ειναι ενα πολυ καλο site για το θεμα, αλλα εμενα μ'αρεσει γενικως να μη φανατιζομαι. Εννοω οτι ισως βρειτε το περιεχομενο καπως προσβλητικο σε οσους αποφασιζουν να ξεκινησουν με αλεσμενα. Εγω ειμαι της αποψης να υπαρχει πληρης ενημερωση και οχι τυφλη πιστη στο γιατρο/πεθερα/ξαδελφη/ενα βιβλιο που διαβασα πχ για το BLW και να προσαρμοζομαστε στο καθε παιδι και τις περιστασεις. Η "αμαρτια" μου ειναι οτι διαλεξα τον πιο τεμπελικο δρομο και εκανα BLW πριν να ξερω οτι υπαρχει αυτο το concept κι εχει ονομα, αλλα μας βγηκε σε καλο τελικα:mrgreen:. Αλλα νομιζω οτι και το "μαλακωμα" των τροφων εχει κι αυτο τη θεση του.

 

ΚΛΕΙΩ, δεν εχω καταλαβει, τι ακριβως σε προβληματιζει; Γιατι συγκρινεις τη φαριν λακτε με το γιαουρτι; Τι θελεις να δωσεις στο μωρο;

 

Για γιαουρτι δεν ειναι καθολου νωρις, ισα ισα ειναι καλη ευκαιρια να εκπαιδευτει λιγο το μωρο με το κουταλι. Αν θελεις να το εκθεσεις στη γλουτενη μπορεις να αγορασεις δημητριακα απο σιταρι (πχ τα Kellogs K) και να τα μουλιασεις στη φορμουλα.

 

Λες το φαγητο της το τρωει. Τρωει δηλαδη ολα τα φαγητα; τοτε δεν υπαρχει προβλημα. Εχεις δοκιμασει ολα τα φρουτα; Δωσ'της μιση μπανανουλα και ασ'την να παιξει στο καρεκλακι της, να δεις τι θα κανει. Αν θελεις να λιωνεις, βαλε μεσα στα φρουτα λιγη φορμουλα/μητρικο γαλα για να συνηθησει σιγα σιγα τη γευση.

 

Ψωμακι με τυρακι η καλοβραμσενα μακαρονια (πχ πεννες που πιανονται ευκολα) ειναι σχεδον παντα επιτυχημενες "συνταγες" γι'αυτη την ηλικια.

 

Ουφ, σας κουρασα:oops::oops::oops:

 

Αλλα αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω. Ρωτηστε ελευθερα οτι θελετε. Παω να βρω κατι sites που θυμαμαι σχετικα με τις διατροφικες αναγκες των μωρων...

Link to comment
Share on other sites

Baby lead weaning έχω αρχίσει κι εγώ με την κόρη μου (τρώει κάθε μέρα λίγο αγγουράκι και της αρέσει να πιπιλάει και ωμό μήλο) και σκοπεύω να το συνεχίσω, να μην δώσω καθόλου αλεσμένα αν γίνεται.

 

Διαφωνώ όμως με τον αποκλεισμό του κρέατος, το κόκκινο κρέας είναι βασικό για τα μικρά παιδάκια και βρέφη, και μπορείς να το δώσεις ακόμη και αν κάνεις BLW, πχ πολύ μικρά καλοβρασμένα κομματάκια ή σε μορφή κιμά.

 

Όταν μασάμε την τροφή παράγονται διάφορα στοματικά ένζυμα τα οποία βοηθάνε στην καλή πέψη της και στην απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών. Έτσι όταν δίνουμε λιωμένα στο μωρό ενδέχεται να παρουσιαστούν πεπτικά προβλήματα, καλύτερα να τα "μασάει" με τα ουλάκια του αν δεν έχει δοντάκια ή να τα πιπιλάει.

 

Λοιπον, ιδεα για το κρεας: Παρτε μοσχαρισιο κιμα και κανε σουτζουκακια μικρουλια με βρωμη. Ετσι μπορουν να το μασησουν και τουλαχιστον ο δικος μου το λατρεψε:D

Link to comment
Share on other sites

travellingmum aπο ποτε αρχισαν να τρωνε τα μικρα σου μονα τους; Εμενα ειναι 11.5 μηνων και λεω μηπως να του δωσω το κουταλι να πειραματιστει με το φαγητο. Μεχρι τωρα οτι καναμε ηταν με τα χερια...

Link to comment
Share on other sites

το κουταλι τους το'δωσα απο νωρις αλλα πηγαινε παντου εκτος απο το στομα:P Νομιζω οτι κοντα στο χρονο που ειναι ο δικος σου εχουν τη δεξιοτητα (αν και δε θυμαμαι καλα) να το πιασουν, να εισαι ομως ψυχολογικα προετοιμασμενη για το χαμο που θα επακολουθησει.... Θα πρεπει να του δειξεις πολλες φορες πως να το κραταει, κι αν δε θελει να δει και φωναζει "ΝΟΝΟ ΤΟΥ" (=μονος μου) οπως εκανε ο δικος μου σε καποια φαση... καλη τυχη. Αν δε δειξει ενδιαφερον η τα αποτελεσματα ειναι εντελως καταστροφικα το ξαναδοκιμαζεις μετα απο ενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον βρε κοριτσια!Και αυτο μπορεις να το ξεκινησεις από 6 μηνων?Φανταζομαι θα πρεπει το μωρο να στεκει πολύ καλα το κεφαλι του και την πλατουλα(ισως?) για να καταπίνει καλά?Φοβαμαι λίγο, περισσοτερο γιατι δεν θα ελέγχω εγω την ποσοτητα που θα βαζει στι στομα καθε φορα.

Θα το ψαξω και ισως το προσπαθησω....διαφορετικα θα προσπαθησω κατι ενδιαμεσο(και μπλέντερ και πειραματακια)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...