Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

πρίν από 59 λεπτά , Δωρα είπε:

να ρωτησω και εγω κατι, τα πατζαρια με τι λαχανικο μπορω να τα συνδιασω. με πατατες τα δοκημασαμε αλλα ουτε να βλεπει δεν ηθελε...

.. Για λαχανικα δεν ξερω γιατι ουτε εμενα ετρωγε πατζαρι στα λαχανικα του. Εγω του το εκοβα μικρα κομματακια στο γιαουρτι του. Δες αν θες μηπως το φαει ετσι. (καλα αυτο με το καροτο και χυμο πορτακαλι μου ακουστηκε θεικο! Θα το κανω και να μην το φαει ο μικρος θα το φαω εγω!) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν θες οπωσδηποτε να το φαει δοκιμασε να το βαλεις κρυμμενο, πχ ψωμι απο πατζαρι, σε μαφινς, τον συνδυασμο που σου ειπα ειτε βραστα ειτε ωμα (εγω προτιμω το δευτερο), ψαξε και αλλες ιδεες. Διαφορετικα, μην τρελαινεσαι, μπορεις να το προσφερεις ξανα μετα απο μια εβδομαδα και καποια στιγμη να το φαει, αλλιως απλα δεν ειναι του γουστου του! Εγω του προσφερα λαχανο σαλατα σχεδον καθε μερα για μια εβδομαδα πριν απο 2 μηνες περιπου, το δοκιμαζε και το αφηνε. Στην εβδομαδα πανω αφησε στο πλαι το φαγητο του και εφαγε μονο σαλατα λαχανο! Δωσε του χρονο και αν μετα απο πολλους μηνες παλι δεν το θελει τοτε σεβασου τις προτιμησεις του (ή δινε το κρυμμενο :wink:). Γενικως, να ξερεις τα γουστα τους αλλαζουν, εσυ θα κοιτας απλα να τα προσφερεις.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μανούλες καλησπέρα θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας!Ο μικρός μου είναι 7 μηνών και 10 κιλά.Εχουμε ξεκινήσει τις στέρεες από 5,5 μηνών.Αρχικά φρούτα το πρωΐ και πουρέ λαχανικών το απόγευμα και πριν 15 μέρες εντάξαμε και την κρεατοχορτόσουπα.Σε γενικές γραμμές τα πάμε καλά.Θέλω να ρωτήσω πόσους θηλασμούς έκαναν τα παιδάκια σας γιατί τον βλέπω ότι το ζητάει πολύ το στήθος..εννοείται ότι δεν σκέφτομαι να αποθηλάσω σε 2 μήνες γυρνάω και στη δουλειά πιστεύω τότε θα μπει πρόγραμμα (αν τα καταφέρουμε).Ευχαριστώ για τον χρόνο σας:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, ath2018 είπε:

Μανούλες καλησπέρα θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας!Ο μικρός μου είναι 7 μηνών και 10 κιλά.Εχουμε ξεκινήσει τις στέρεες από 5,5 μηνών.Αρχικά φρούτα το πρωΐ και πουρέ λαχανικών το απόγευμα και πριν 15 μέρες εντάξαμε και την κρεατοχορτόσουπα.Σε γενικές γραμμές τα πάμε καλά.Θέλω να ρωτήσω πόσους θηλασμούς έκαναν τα παιδάκια σας γιατί τον βλέπω ότι το ζητάει πολύ το στήθος..εννοείται ότι δεν σκέφτομαι να αποθηλάσω σε 2 μήνες γυρνάω και στη δουλειά πιστεύω τότε θα μπει πρόγραμμα (αν τα καταφέρουμε).Ευχαριστώ για τον χρόνο σας:)

Πόσες φορές θηλάζει κ ποτέ? Οι στερεές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού κ δεν βλέπω κανένα λόγο ανησυχίας. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πειναει. Ίσως να διψαει, να θηλάζει για συναισθηματικούς λόγους κτλ. Τι ποσότητες από στερεές τρώει? 

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο χρόνο ζωής το γάλα, είτε μητρικό είτε ξένο, αποτελεί την κύρια τροφή και οι στερεές είναι συμπληρωματικές όπως σωστά γράφει η μαμά του Ανέστη. Σπάνια μπαίνει σε πρόγραμμα ένα μωρό που θηλάζει, κατά κανόνα πίνει όποτε ζητάει. Άλλες φορές θα ζητάει περισσότερο, άλλες λιγότερο. Όταν θα επιστρέψεις στη δουλειά δεν είναι τόσο ότι θα μπει σε πρόγραμμα, αλλά ότι θα προσαρμοστεί για τις ώρες που θα λείπεις και θα τον καλύπτουν για εκείνες τις ώρες οι στερεές. Να έχεις στο μυαλό σου πως είναι πιθανόν να αυξηθούν οι θηλασμοί ως προς αναπλήρωση για τις ώρες που θα λείπεις, τόσο θερμιδικά όσο και συναισθηματικά. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Πόσες φορές θηλάζει κ ποτέ? Οι στερεές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού κ δεν βλέπω κανένα λόγο ανησυχίας. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πειναει. Ίσως να διψαει, να θηλάζει για συναισθηματικούς λόγους κτλ. Τι ποσότητες από στερεές τρώει? 

Φαντάσου ένα μπολάκι παιδικό το μισό θα το φάει σίγουρα με τα λαχανικά έχουμε ένα θεματάκι δεν τα τρώει πάντα αλλά δεν με πειράζει γιατί από κιλά είμαστε οκ..Απλά προσπαθώ να ρυθμίσω  τους θηλασμούς λίγο γιατί ζητάει ανά 1 ώρα ή μισάωρο..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Τον πρώτο χρόνο ζωής το γάλα, είτε μητρικό είτε ξένο, αποτελεί την κύρια τροφή και οι στερεές είναι συμπληρωματικές όπως σωστά γράφει η μαμά του Ανέστη. Σπάνια μπαίνει σε πρόγραμμα ένα μωρό που θηλάζει, κατά κανόνα πίνει όποτε ζητάει. Άλλες φορές θα ζητάει περισσότερο, άλλες λιγότερο. Όταν θα επιστρέψεις στη δουλειά δεν είναι τόσο ότι θα μπει σε πρόγραμμα, αλλά ότι θα προσαρμοστεί για τις ώρες που θα λείπεις και θα τον καλύπτουν για εκείνες τις ώρες οι στερεές. Να έχεις στο μυαλό σου πως είναι πιθανόν να αυξηθούν οι θηλασμοί ως προς αναπλήρωση για τις ώρες που θα λείπεις, τόσο θερμιδικά όσο και συναισθηματικά. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!Απλά το έχω άγχος αν κάτι δεν κάνω σωστά και ζητάει αρκετές φορές στήθος..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κοριτσια μου να πω ότι η παιδίατρος μου είπε να θηλαζω πρωΐ βράδυ τώρα που ξεκίνησε τις στέρεες αλλά εννοείται ότι δεν το έκανα ούτε θα το κάνω γιατί θα οδηγηθώ σε αποθηλασμό και της το πα κιόλας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, ath2018 είπε:

Επίσης κοριτσια μου να πω ότι η παιδίατρος μου είπε να θηλαζω πρωΐ βράδυ τώρα που ξεκίνησε τις στέρεες αλλά εννοείται ότι δεν το έκανα ούτε θα το κάνω γιατί θα οδηγηθώ σε αποθηλασμό και της το πα κιόλας..

6 ώρες πρίν, ath2018 είπε:

Φαντάσου ένα μπολάκι παιδικό το μισό θα το φάει σίγουρα με τα λαχανικά έχουμε ένα θεματάκι δεν τα τρώει πάντα αλλά δεν με πειράζει γιατί από κιλά είμαστε οκ..Απλά προσπαθώ να ρυθμίσω  τους θηλασμούς λίγο γιατί ζητάει ανά 1 ώρα ή μισάωρο..

 

Μία χαρά λοιπόν δεχτηκε τις στερεές και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Δινε νεράκι μετά το φαγητό και ενδιάμεσα(εγώ για να το θυμαμαι του προσφερα όταν επινα!) και ακόλουθα τους ρυθμούς του. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ath2018 είπε:

Επίσης κοριτσια μου να πω ότι η παιδίατρος μου είπε να θηλαζω πρωΐ βράδυ τώρα που ξεκίνησε τις στέρεες αλλά εννοείται ότι δεν το έκανα ούτε θα το κάνω γιατί θα οδηγηθώ σε αποθηλασμό και της το πα κιόλας..

Προσωπικά αν είχα την δυνατότητα και κατάφερνα να θηλάσω ίσως "παραγκωνιζα" λίγο τις τροφές τον πρώτο χρόνο. Είναι η καλύτερη τροφή και όσες θηλάζετε εκμεταλλευτείτε το! Συμφωνώ με το νερό , δίνε απαραίτητα , καθαρίζει το στοματακι και προλαμβάνει μελλοντική τερηδόνα ακόμη και αν δεν έχουν σκάσει τα πρώτα δοντακια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις και νεράκι του δίνω από τότε που ξεκίνησε τις στέρεες θα ακολουθήσω το παιδάκι μου σε ότι θέλει!Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, ath2018 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!Απλά το έχω άγχος αν κάτι δεν κάνω σωστά και ζητάει αρκετές φορές στήθος..

 

Το "λάθος" που κάνεις είναι που αγχώνεσαι μήπως κάνεις λάθος. :)

Μην αγχώνεσαι, τα μωρά περνάνε τις φάσεις τους, έχουν τα άγχη τους, πονάνε τα δόντια τους και βρίσκουν μεγάλη παρηγοριά στο στήθος. Αν επιπλέον αισθάνονται μια άρνηση, προσκολλούνται περισσότερο πάνω μας.

 

20 ώρες πρίν, ath2018 είπε:

Επίσης κοριτσια μου να πω ότι η παιδίατρος μου είπε να θηλαζω πρωΐ βράδυ τώρα που ξεκίνησε τις στέρεες αλλά εννοείται ότι δεν το έκανα ούτε θα το κάνω γιατί θα οδηγηθώ σε αποθηλασμό και της το πα κιόλας..

 

Άλλη μία άσχετη με το θηλασμό παιδίατρος με λάθος συμβουλές. Και μετά φταίμε εμείς, όσες τις κατηγορούμε για ασχετοσύνη. (ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΣΧΕΤΗ, μην πιαστεί καμιά για χαμούλη πάλι.)

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , marakiz είπε:

 

Το "λάθος" που κάνεις είναι που αγχώνεσαι μήπως κάνεις λάθος. :)

Μην αγχώνεσαι, τα μωρά περνάνε τις φάσεις τους, έχουν τα άγχη τους, πονάνε τα δόντια τους και βρίσκουν μεγάλη παρηγοριά στο στήθος. Αν επιπλέον αισθάνονται μια άρνηση, προσκολλούνται περισσότερο πάνω μας.

 

 

Άλλη μία άσχετη με το θηλασμό παιδίατρος με λάθος συμβουλές. Και μετά φταίμε εμείς, όσες τις κατηγορούμε για ασχετοσύνη. (ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΣΧΕΤΗ, μην πιαστεί καμιά για χαμούλη πάλι.)

Ναι στην αρχή μου έλεγε να τον αφήνω 20 λεπτά στο κάθε στήθος ευτυχώς διάβασα το forum πρωτού γραφτώ τι έκαναν άλλες μανούλες και τα κατάφερα τον έβαζα όσο ήθελε και τώρα το ίδιο κάνω.Δεν την άκουσα και τώρα δεν θα την ακούσω γιατί δεν έχω σκοπό να αποθηλάσω ακόμη στο κάτω κάτω τις στέρεες μια χαρά τις τρώει όσο τρώει και από κιλά είμαστε πολύ καλά.Και συμφωνεί και ο άντρας μου ο οποίος ήταν και είναι δίπλα μου στο κομμάτι του θηλασμού..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Επιτέλους κι από επίσημη ελληνική πηγή πέρα από Π.Ο.Υ. με όσα γκρινιάζουμε τόσο καιρό σχετικά με τις εισαγωγές στερεών. Με συστάσεις για την εισαγωγή στερεών τροφών στον 1ο χρόνο της ζωής από το υπουργείο υγείας. Ότι συνιστάται η εισαγωγή μετά τους 6 μήνες, ότι συνιστάται παράλληλα ο θηλασμός μέχρι και τα 2 χρόνια, ναι ναι τα 2 χρόνια, ότι συνιστούνται κρέατα, λαχανικά, φρούτα και σπιτικές παρασκευές,  που να αποφεύγονται οι ζάχαρες και οι κρέμες του εμπορίου, που δεν χρειάζεται η καθυστέρηση εισαγωγής αλλεργιογόνων τροφών. 

 

 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμείς είμαστε στον 7ο τρώμε στερεές τροφές ενάμιση μήνα τωρα.της δίνω 3 γεύματα την μέρα κ μετά από κάθε γεύμα την θηλάζω.το βράδυ θα ξυπνήσει πάλι 1-2 φορές για να θηλάσει.

Το θέμα μου είναι με το αριστερό στήθος,η μικρή από 3 μηνών δεν το προτιμούσε λόγω μειωμένης ροής.τωρα που έχει μειωθεί το γάλα μου δεν το προτιμάει για ένα λόγο παραπάνω.υπαρχει περίπτωση να κοπεί το γάλα απτο ένα στήθος;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μωρά έχουν προτίμηση στο ένα στήθος. Πρέπει να τα προσφέρεις ισόποσα για να μη μειωθεί η παραγωγή σε κανένα, όσο δεν προσφέρεις τόσο θα μειώνεται. Δοκίμασε πιο εντατικά το βράδυ που πίνει μισοκοιμισμένη και θα έχει πιθανόν λιγότερη αντίσταση.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , marakiz είπε:

Πολλά μωρά έχουν προτίμηση στο ένα στήθος. Πρέπει να τα προσφέρεις ισόποσα για να μη μειωθεί η παραγωγή σε κανένα, όσο δεν προσφέρεις τόσο θα μειώνεται. Δοκίμασε πιο εντατικά το βράδυ που πίνει μισοκοιμισμένη και θα έχει πιθανόν λιγότερη αντίσταση.

Το βράδυ θα φάει αλλά όλη μέρα σχεδόν καθόλου.

Έχει μειωθεί η παραγωγή μου το νιώθω.δεν πετρωνουν όπως πριν.

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lele_ είπε:

.υπαρχει περίπτωση να κοπεί το γάλα απτο ένα στήθος;;;;

Ναι αν δεν υπάρχει ζήτηση δεν θα παράγει και γάλα. Αλλά αν πχ θηλαζεις μία δυο φορές την μέρα και από κει θα παράγει  αλλά λιγότερο από το δεξί. Έχω διαβάσει πως η γαλουχία συνεχίζεται και με ένα στήθος. Το μειονέκτημα ίσως να είναι αισθητικό. Δηλαδή, το δεξί θα είναι πιο φουσκωμένο απ το αριστερό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ναι αν δεν υπάρχει ζήτηση δεν θα παράγει και γάλα. Αλλά αν πχ θηλαζεις μία δυο φορές την μέρα και από κει θα παράγει  αλλά λιγότερο από το δεξί. Έχω διαβάσει πως η γαλουχία συνεχίζεται και με ένα στήθος. Το μειονέκτημα ίσως να είναι αισθητικό. Δηλαδή, το δεξί θα είναι πιο φουσκωμένο απ το αριστερό.

1-2 φορές θα φάει αλλά σίγουρα αρκουν;;

Εξαρχής το ένα ήταν διπλάσιο απτό άλλο,απτό μαιευτήριο δεν το ήθελε....

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Lele_ είπε:

1-2 φορές θα φάει αλλά σίγουρα αρκουν;;

Εξαρχής το ένα ήταν διπλάσιο απτό άλλο,απτό μαιευτήριο δεν το ήθελε....

Κοίταξε θεωρητικά κ μία φορά να θηλάζει ένα μωρό άνω του έτους γάλα βρίσκει. Επειδή όμως εσένα είναι μόνο 7 μηνών με καθαρή προτίμηση στο άλλο στήθος που έχει γρήγορη ροή κ περισσότερο γάλα δεν μπορώ να είμαι σίγουρη πως θα είναι αρκετό για την διατήρηση του γάλακτος. Σταδιακά ίσως να μην κάθεται καθόλου σε αυτό το στήθος. 

   Όπως μου είπα αν συνεχίζει να θηλάζει μία -δυο φορές θα βρισκει γάλα αλλά λιγότερο. 

  Όταν ήταν μηνών κ ο δικός μου έδειξε προτίμηση για το ένα αλλά επειδή φοβόμουν για την παραγωγή παλεψα να θηλάζει και απ τα δυό. Ένα κόλπο που έκανα ήταν να τον θηλαζω περπατώντας ώστε να ξεχνιέται. Είχα και την υπόνοια πως ίσως ενοχλουταν πχ πονουσε το αυτί του ή τα δόντια του απ την πλευρά αυτή. Για να το διαπίστωσω όπως ήταν ξαπλωμένος κ θήλαζε απ το αριστερό του έδωσα το δεξί μετακινώντας τον ελαφρά χωρίς να τον "τουμπαρω". Αμέσως ανασηκώθηκε.

  Ο γιος μου είναι 21 μηνών έχει ακόμα προτίμηση αλλά τον θηλάζω και απ τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά για την ηλικία σας όχι δεν αρκούν. Καταλαβαίνω πως θες να συνεχίσεις το θηλασμό, οπότε στη θέση σου θα προσπαθούσα με κάθε τρόπο να χρησιμοποιώ και τα δύο στήθη, άρα θα προσπαθούσα να το προσφέρω ισόποσα. Δοκίμασε κι αυτό που σου πρότεινε η μαμά του Ανέστη να το θηλάζεις περπατώντας για να ξεχνιέται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ψωμί με βούτυρο και μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη από ποτέ αρχίσατε να προσφέρετε στο μικρό σας; Μολις δει είτε εμάς είτε την γιαγιά /παππού να τρώνε κάνει σαν τρελή... Έχω περιοριστεί να της δώσω να γλείψει λίγη μαρμελάδα βερίκοκο αλλά όχι φέτα αλειμμένη... Είναι 14 μηνών. 

Επίσης τυρί φέτα από πότε ξεκινήσατε; Προς το παρόν τρώει μόνο ανθότυρο και κατικι.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε απλά με μέτρο ψωμί με 100% βούτυρο και μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη και συντηρητικά. 

 

Φέτα επίσης με μέτρο,  αλλά αν της αρέσει το ανθότυρο ας τρώει αυτό. 

 

Και τα δύο είναι οκ μετά το χρόνο με μέτρο πάντα κ εφόσον δεν κλέβει χώρο από τα κυρίως. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...