Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Αυτό που λέει η Baby Cute το παρατήρησα κι εγώ στο μωρό μου που στην αρχή όταν ξεκινήσαμε τις στέρεες δε δεχόταν εύκολα νεράκι και εγώ δεν μπορούσα να συμπληρώσω με θηλασμό καθότι δουλεύω. Μόλις συνήθησε το νερό και από τότε που πίνει περίπου 500ml καθημερινά περιορίστηκαν οι πολλοί νυχτερινοί θηλασμοί στις περιόδους που είχαμε άλματα ανάπτυξης, ιωσούλες, κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χθες κοιμηθήκαμε γιατί έκανα το πείρμα κ την έβαλα μαζί μου στο κρεββάτι.'Οσο με μυρίζει κοιμάται η κυρία :roll: όταν λείπω απο το δωμάτιο ξυπνάει.Μετά απο τόσες υπεράνθρωπες προσπάθειες να μάθει στην κούνια της,και χωρίς να την έχω μάθει στο δικό μας (κάηκα την πρώτη φορά).Δεν ξέρω τώρα.Το κρεββάτι μας είναι ψηλό,και δεν μπορώ να κατεβάσω κ το στρώμα είναι κομπλικέ.

Δηλαδή αν την έχω δίπλα μου κοιμάται και πιπιλάει ασυναίσθητα,αν την έχω στην κουνια ξυπναει καθε 1 ωρα.Φίλη διαιτολόγος μου είπε οτι ακόμα κι αν πίνει γάλα αν δεν μου κοιμάται δεν θα έχει καλή ανάπτυξη,κι αυτός είναι λόγοε διακοπής του θηλασμού :confused:

Μια ερώτηση ακόμη.Πίνω δύο καφεδάκια,έναν το πρωί έναν στις 5,λέτε να πειράζει?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβλεπα στη δικιά μου ότι μετά το απογευματινό (δημητριακά) δίψαγε περισσότερο.

 

Για να μην έχεις υπερπαραγωγή, αλλά ούτε και μείωση γάλατος έχω καταλάβει ότι πρέπει να προσπαθείς να ισοκατανέμονται οι θηλασμοί, δηλαδή να μη θηλάζεις το βράδυ ανά δύο ώρες και τη μέρα ανά 6 ώρες.

 

Επίσης, έχω διαβάσει σε κάποιο αρχείο από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας ότι στους 9 μήνες τα μωρά χρειάζονται ίση ποσότητα γάλακτος και στερεάς τροφής. Μετά από τους 9 μήνες σταδιακά χρειάζονται λίγο περισσότερη στερεά τροφή και λίγο λιγότερο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβλεπα στη δικιά μου ότι μετά το απογευματινό (δημητριακά) δίψαγε περισσότερο.

 

Για να μην έχεις υπερπαραγωγή, αλλά ούτε και μείωση γάλατος έχω καταλάβει ότι πρέπει να προσπαθείς να ισοκατανέμονται οι θηλασμοί, δηλαδή να μη θηλάζεις το βράδυ ανά δύο ώρες και τη μέρα ανά 6 ώρες.

 

Επίσης, έχω διαβάσει σε κάποιο αρχείο από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας ότι στους 9 μήνες τα μωρά χρειάζονται ίση ποσότητα γάλακτος και στερεάς τροφής. Μετά από τους 9 μήνες σταδιακά χρειάζονται λίγο περισσότερη στερεά τροφή και λίγο λιγότερο γάλα.

 

Καλησπερα.Πιστευω οτι σωστο ειναι αυτο που λεει ο που αλλα αν το μωρο 9-10 μηνων δε δειχνει ενδιαφερον ακομη για τις στερεες κ πινει πιο πολυ γαλα δεν ειναι κακο.σιγουρα μετα το χρονο οι στερεες θα ειναι η βασικη διατροφη.

Οσο για τον κατανεμισμο του θηλασμου δε νομιζω οτι ισχυει.στην ουσια το μωρο θα πιει οσο γαλα ειναι να πιει ειτε μερα ειτε νυχτα.απλα καλο ειναι να πινει αρκετα μεσα στη μερα ωστε να μην πειναει τη νυχτα.

Η πεινα δεν ειναι ο μονος λογος που ξυπναει ενα μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το βράδυ είμαστε ανήσυχες..Το πρωί κοιμόμαστε παραπάνω (αφού ξενυχτάει όλο το βράδυ όμως λογικό :rolleyes:)

Δείχνει ενδιαφέρον για τις στέρεες,με το παραπάνω.Τρώει και τα τρία της γεύματα.Θηλάζει και στη μέρα.Απλά θηλάζει περισσότερο το βράδυ.Της δίνω κι αρκετό νεράκι πλέον.

Ακούω πολλά μωράκια όμως που θηλάζουν οτι δεν κοιμούνται καλά.Να το δεχτώ ως αναπόφευκτο δηλαδή?Για τον καφέ τελικά ξέρει καμμία?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά το βράδυ είμαστε ανήσυχες..Το πρωί κοιμόμαστε παραπάνω (αφού ξενυχτάει όλο το βράδυ όμως λογικό :rolleyes:)

Δείχνει ενδιαφέρον για τις στέρεες,με το παραπάνω.Τρώει και τα τρία της γεύματα.Θηλάζει και στη μέρα.Απλά θηλάζει περισσότερο το βράδυ.Της δίνω κι αρκετό νεράκι πλέον.

Ακούω πολλά μωράκια όμως που θηλάζουν οτι δεν κοιμούνται καλά.Να το δεχτώ ως αναπόφευκτο δηλαδή?Για τον καφέ τελικά ξέρει καμμία?

 

Εγω καφέ δεν θα έπινα καθολου, η καφεΐνη παει στο μωρο και το δικό αου μπορει να το πειραζει ιδιαιτερα

Μπορεις να πορείες ντεκαφ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα πινω μερα παρα μερα γιατι δε μου αρεσει τοσο πολυ.δεν ειδα να την επηρεαζει.μπορει ομως να πειραζει το δικο σου μωρο.καψε τον απογευματινο κ δες πως παει.δοκιμασε κ τον decaf που λεει κ η babycute.δε νομιζω οτι ολα τα παιδια που θηλαζουν δεν κοιμουνται τη νυχτα.κ σιγουρα μετα το χρονο αλλαζουν πολλα.εμεις ειμαστε μαλωμενοι με τον υπνο απο νεογεννητο.απλα κοιταωνα κοιμαται οσες ωρες πρεπει για την ηλικια της κ να εχουμε μερες που χαλαρωνουμε.αλλα γενικως εγω δεν χρησιμοποιω προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! Θα μπορουσε καποια να μου πει αν γνωριζει ποτε προσθετω στην διατροφη του μικρου μου πιυ ειναι 7 μηνων και 10 ημερων το λαχανο , το πατζαρι , το κουνουπιδι, πιπερια τυπου φλωρινης και σπανακι? Ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! Θα μπορουσε καποια να μου πει αν γνωριζει ποτε προσθετω στην διατροφη του μικρου μου πιυ ειναι 7 μηνων και 10 ημερων το λαχανο , το πατζαρι , το κουνουπιδι, πιπερια τυπου φλωρινης και σπανακι? Ευχαριστω! :)

 

Καλησπερα.εμεις 6,5 μηνων ξεκινησαμε λαχανικα.χωρις περιορισμο.απλα εβαλα πρωτα πιο ελαφρια πατατα,καροτο,κολοκυθι,ντοματα μετα εβαλα σπανακι,πιπεριες,αρακα,φασολακια,μπαμιες μετα μπροκολο κ κουνουπιδι σαν σαλατα χωρις αλατι.ετρωγε κ μη αλεσμενα.κ τα πατζαρια ετσι κ το λαχανο.αν δεν υπαρχει ιστορικο αλλεργιας δεν ειναι απαραιτητος ο αποκλεισμος.αναλογα κ τι εχει φαει μεχρι τωρα.ο παιδιατρος ειπε να αποφυγετε κατι;ακριβως ποσο ηταν δε θυμαμαι αλλα καπου 7,5-8μηνων πρεπει να ηταν η δικια μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εμεις 6,5 μηνων ξεκινησαμε λαχανικα.χωρις περιορισμο.απλα εβαλα πρωτα πιο ελαφρια πατατα,καροτο,κολοκυθι,ντοματα μετα εβαλα σπανακι,πιπεριες,αρακα,φασολακια,μπαμιες μετα μπροκολο κ κουνουπιδι σαν σαλατα χωρις αλατι.ετρωγε κ μη αλεσμενα.κ τα πατζαρια ετσι κ το λαχανο.αν δεν υπαρχει ιστορικο αλλεργιας δεν ειναι απαραιτητος ο αποκλεισμος.αναλογα κ τι εχει φαει μεχρι τωρα.ο παιδιατρος ειπε να αποφυγετε κατι;ακριβως ποσο ηταν δε θυμαμαι αλλα καπου 7,5-8μηνων πρεπει να ηταν η δικια μου.

 

Σευχαριστω vicky86 ! Ο παιδιατρος μου δεν μου εχει απαγορευσει τιποτα απλα ειχε με τα αερια λιγο θεμα πιο μωρο και γι αυτο μονο αγχωνομαι καθε φορα ! Ωραια αφου τα εδινες στο μωρο σου θα του τα προσθεσω κι εγω σιγα σιγα κι αυτα γιατι ειναι γουρουνακι και θελει να τα δοκιμαζει ολα ! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!!

Η μπεμπα μας στις 2/2/16 γίνεται 5 μηνων :-)

Θηλαζω αποκλειστικά πλέον!

Γεννήθηκε 2.640 kg και τωρα ειναι 6.800 kg!

Η παιδιατρος μας είπε απο 2/2/16 να ξεκινήσουμε φρούτα, θα μας πει τοτε πως!

Δεν ειναι νωρίς; Ακούω παντού οχι στερεές πριν τους 6 μηνες για το ανώριμο πεπτικό!

Τι να κάνω; Να ξεκινήσω 5, 5,5 μηνων ή 6;

Εχω μπερδεύτει!

Εχω σκοπό να θηλάσω πολυ καιρό και να δίνω μονο φρέσκες τροφές στη μπεμπούλα μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Η μπεμπα μας στις 2/2/16 γίνεται 5 μηνων :-)

Θηλαζω αποκλειστικά πλέον!

Γεννήθηκε 2.640 kg και τωρα ειναι 6.800 kg!

Η παιδιατρος μας είπε απο 2/2/16 να ξεκινήσουμε φρούτα, θα μας πει τοτε πως!

Δεν ειναι νωρίς; Ακούω παντού οχι στερεές πριν τους 6 μηνες για το ανώριμο πεπτικό!

Τι να κάνω; Να ξεκινήσω 5, 5,5 μηνων ή 6;

Εχω μπερδεύτει!

Εχω σκοπό να θηλάσω πολυ καιρό και να δίνω μονο φρέσκες τροφές στη μπεμπούλα μου!

Καλησπερα.καθε παιδιατρος προτεινει δικο του συστημα.τουλαχιστον αυτο που λες με τις φυσικες τροφες να κανεις.η μικρη καθεται καλα;δειχνει ενδιαφερον οταν τρωτε εσεις;αν στο επομενο ραντεβου ολα ειναι καλα κ εχει παρει βαρος μπορεις να το καθυστερησεις ενα μηνα ακομη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.καθε παιδιατρος προτεινει δικο του συστημα.τουλαχιστον αυτο που λες με τις φυσικες τροφες να κανεις.η μικρη καθεται καλα;δειχνει ενδιαφερον οταν τρωτε εσεις;αν στο επομενο ραντεβου ολα ειναι καλα κ εχει παρει βαρος μπορεις να το καθυστερησεις ενα μηνα ακομη

 

Δεν την εχω βαλει να κατσει νωρις δν ειναι;

Οταν τρωω εγω γλυφεται 😊

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλη διαιτολόγος μου είπε οτι ακόμα κι αν πίνει γάλα αν δεν μου κοιμάται δεν θα έχει καλή ανάπτυξη,κι αυτός είναι λόγοε διακοπής του θηλασμού :confused:

Μια ερώτηση ακόμη.Πίνω δύο καφεδάκια,έναν το πρωί έναν στις 5,λέτε να πειράζει?

 

Καλησπερα!

Με ολο τον σεβασμο, η φιλη σου η διαιτολογος καλα θα κανει να αρκεστει στην διατροφη των ενηλικων....δεν γνωριζω κανεναν διαιτολογο που να εχει διδαχθει τα του θηλασμου.

Τα περισσοτερα μωρα δεν κοιμουνται οπως οι ενηλικες γιατι οι κυκλοι υπνου τους ειναι πολυ διαφορετικοι. Επισης, εως ότου ωριμασει το νευρικο συστημα του μωρου (γυρω στα δυο με τρια χρονια, αναλογα το παιδι) το παιδι δεν θα εχει εναν τελειο διχως καμια διακεπιβιωσης.Ο εγκεφαλος των μωρων δεν ειναι αρκετα ωριμος ετσι ωστε να λειτουργει σαν των ενηλικων. Εξαλλου και οι ενηλικες ξυπναμε κατα την διαρκεια του υπνου, ομως ξερουμε να βαλουμε τον εαυτο μας να ξανακοιμηθει, ενω τα μωρα οχι. Ενα μωρο ειναι βιολογικα προγραμματισμενο να ξυπναει συχνα λογω θεματων επιβιωσης.

Οσον αφορα την αναπτυξη, φυσικα και θα αναπτυχθει ακομα και αν ξυπναει καθε μια ωρα. Αυτη η οδηγια που σου εδωσε και η επικειμενη διακοπη του θηλασμου ειναι που θα βαλουν το παιδι σε κινδυνο. Συγνωμη αλλα ειναι παντελως ασχετη με τον θηλασμο και η γνωμη μου ειναι, φυσικα να μην την ακουσεις.

 

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/κύκλοι-ύπνου-στα-βρέφη-και-στους-ενήλι/

 

Δυο καφεδακια ειναι μια χαρα! Δεν πειραζει καθολου.

 

(Τα παραπανω τα γνωριζω απο πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου καθως θηλαζω και εγω 15 μηνες).

 

Για εγκυρες πληροφοριες σχετικα με το θεμα 'θηλασμος και υπνος' και 'θηλασμος και διατροφη μαμας' απευθυνσου σε πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου και για το θεμα υπνος και διατροφη μωρου στον παιδιατρο. Παραπανω σου παραθεσα link για τον υπνο του μωρου απο παιδιατρο ο οποιος ειναι και πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγινε καποιο λαθος στην συνταξη του προηγουμενου μηνυματος μου. Ελεγα οτι μεχρι να ωριμασει το νευρικο συστημα του παιδιου, αυτο δεν θα εχει τελειους υπνους διχως καμια διακοπη.

Δες το λινκ για σωστοτερη ενημερωση

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

πωπω σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!Αυτό με τον ύπνο το έφερα βαρέως γιατί και η μεγάλη μου μόλις πρόσφατα μπήκε σε πρόγραμμα (3,5 χρονων) και διαρκώς ένιωθα οτι εγώ κάτι έκανα λάθος!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

πωπω σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!Αυτό με τον ύπνο το έφερα βαρέως γιατί και η μεγάλη μου μόλις πρόσφατα μπήκε σε πρόγραμμα (3,5 χρονων) και διαρκώς ένιωθα οτι εγώ κάτι έκανα λάθος!

 

Παρακαλω😁😁😁

Προς θεου, δεν εκανες και δεν κανεις κατι λαθος! Απλουστατα, σοφως, δεν επεμβαινεις στις φυσιολογικες διαδικασιες που εχει ορισει η φυση για την αναπτυξη του βρεφους σου και του νηπιου. Μπραβο σου, ολα τα κανεις μια χαρα! Πρεπει να εχουμε εμπιστοσυνη στην φυση ή στον θεο που μας δημιουργησε και να προχωρουμε βημα βημα. Τα μωρα, ειναι φυσιολογικο να θελουν να αποκοιμουνται στο στηθος της μαμας (ναι, ακομα και μεχρι 2 χρονων ή και παραπανω ειναι φυσιολογικοτατο), ειναι φυσιολογικο να κοιμουνται λιγο και να ξυπνουν συχνα ακομα και ως νηπια (οπως θα ειδες στο link, ΒΟΗΘΑΕΙ να αναπτυχθουν), ειναι φυσιολογικο να τους προσφερουμε θαλπωρη καθε στιγμη που το χρειαζονται γιατι ΔΕΝ κακομαθαινουν, ειναι φυσιολογικο να κοιμουνται μαζι με την μαμα για οσο χρειαστει γιατι τοτε, με ολα αυτα, μαθαινουν να γινονται ανεξαρτητα καθως εχουν λαβει την μεγιστη καλυψη των αναγκων τους συναισθηματικα.

Γι αυτο, καθισε πισω στον καναπε, πιες το καφεδακι σου και χαλαρωσε ξεροντας οτι ολα αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα!

Να σου ζησουνε τα γλυκουλια σου, τα φραντζολακια σου.

Ο,τι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!

 

Στελνω ενα ακομα link του ιδιου παιδιατρου, πιο προσφατο, αλλα ειναι στα αγγλικα...

 

 

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/human-babies-adapted-to-sleep-less-but-better/

 

Γενικα, ψαξε στο site του, ειναι πολυ καλα ενημερωμενος και ψαξε και στην επισημη ιστοσελιδα του WHO (Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας).

 

Καλο μηνα!!!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω😁😁😁

Προς θεου, δεν εκανες και δεν κανεις κατι λαθος! Απλουστατα, σοφως, δεν επεμβαινεις στις φυσιολογικες διαδικασιες που εχει ορισει η φυση για την αναπτυξη του βρεφους σου και του νηπιου. Μπραβο σου, ολα τα κανεις μια χαρα! Πρεπει να εχουμε εμπιστοσυνη στην φυση ή στον θεο που μας δημιουργησε και να προχωρουμε βημα βημα. Τα μωρα, ειναι φυσιολογικο να θελουν να αποκοιμουνται στο στηθος της μαμας (ναι, ακομα και μεχρι 2 χρονων ή και παραπανω ειναι φυσιολογικοτατο), ειναι φυσιολογικο να κοιμουνται λιγο και να ξυπνουν συχνα ακομα και ως νηπια (οπως θα ειδες στο link, ΒΟΗΘΑΕΙ να αναπτυχθουν), ειναι φυσιολογικο να τους προσφερουμε θαλπωρη καθε στιγμη που το χρειαζονται γιατι ΔΕΝ κακομαθαινουν, ειναι φυσιολογικο να κοιμουνται μαζι με την μαμα για οσο χρειαστει γιατι τοτε, με ολα αυτα, μαθαινουν να γινονται ανεξαρτητα καθως εχουν λαβει την μεγιστη καλυψη των αναγκων τους συναισθηματικα.

Γι αυτο, καθισε πισω στον καναπε, πιες το καφεδακι σου και χαλαρωσε ξεροντας οτι ολα αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα!

Να σου ζησουνε τα γλυκουλια σου, τα φραντζολακια σου.

Ο,τι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!

 

Στελνω ενα ακομα link του ιδιου παιδιατρου, πιο προσφατο, αλλα ειναι στα αγγλικα...

 

 

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/human-babies-adapted-to-sleep-less-but-better/

 

Γενικα, ψαξε στο site του, ειναι πολυ καλα ενημερωμενος και ψαξε και στην επισημη ιστοσελιδα του WHO (Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας).

 

Καλο μηνα!!!

 

 

Συμφωνώ!!!!! :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η μπεμπούλα μου κλείνει τον 6ο μήνα σε μια βδομάδα. Δοντάκια δεν έχει ακόμα βέβαια. Η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε αρχικά με αχλάδι 3-5 μέρες, μετά μήλο+αχλάδι 3-5 μέρες, μετά μήλο+αχλάδι+μπανάνα και μετά σιγά σιγά πάμε σε πατάτα, καρότο κλπ.

Η μικρή όμως δεν είναι και πολύ ένθουσιασμένη με ότι της έχω δώσει μέχρι σήμερα. Τώρα είμαι στη φάση αχλάδι-μήλο. Προσπαθώ να τη ταίσω αλλά έχει ερμητικά το στόμα της κλειστό. Κάνω κόλπα για να φάει μια μικρή κουταλιά π.χ. βάζω πρώτα το μπιμπερό στο στόμα της και νομίζει ότι είναι γάλα και μόλις το ανοίξει βγάζω το μπιμπερό και βάζω το κουτάλι. Αλλα φανταστείτε ότι αυτή τη διαδικασία αν ολοκληρωθεί, δηλ. αν δεν αρχίζει να φωνάζει γιατί έχει εκνευριστεί, κρατάει τουλάχιστον 1 ώρα μέχρι να φάει ένα αρκετό μέρος του φαγητού της. Έχει καμιά παρομοια εμπειρία; Είναι φυσιολογικό; Μήπως , επειδή δεν έχει βγάλει ακόμα δόντια, να καθυστερήσω λίγο ακόμα τη στερεά τροφή παρότι η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω με ένα γεύμα και σιγά σιγά να βάλω και δεύτερο μέσα στη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει η μπεμπούλα!

Μην την πιέζεις να φάει, ειδικά τώρα στην αρχή, γιατί μπορεί να κάνει αρνητικούς συσχετισμούς. Στην αρχή μπορεί να τρώει μια-δυο κουταλιές και να αυξήσει την ποσότητα σταδιακά, μια κουταλια τη φορά. Είναι φυσιολογικό. Κάνε υπομονή και προσπάθησε να της δημιουργήσεις θετική ατμόσφαιρα.

Μην περιμένεις με την πρώτη να τρώει ολόκληρη μερίδα. Σιγά σιγά θα συνηθίσει.

Επίσης, τα δόντια δεν έχουν καμία σχέση. Τα περισσότερα μωρά σε αυτή την ηλικία δεν έχουν δόντια.

Χαλαρωσε και ολα θα πανε καλά!

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα διάλειμμα μερικές μέρες και δοκίμασε πάλι χωρίς πίεση. Βάλε κι ένα πιάτο δικό σου, φάε λίγο εσύ θεατρικά και μετά δοκίμασε να της δώσεις μια κουταλία.

Καλή επιτυχία!

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια καλησπέρα...θα ήθελα τα φώτα σας ο μικρος μου είναι 8 μηνών και τρώμε 3 γεύματα μαζί με θηλασμό το θέμα είναι ότι ζοριζομαι παρά πολύ να τον ταισω ακόμη κ τα φρούτα που τα έτρωγε πριν τώρα δεν τα τρώει δεν ανοίγει καν το στόμα του έχετε κανένα τρόπο που σας βοήθησε εσάς ή καμιά συνταγή να του κανω;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...