Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Πως γινεσαι πιο αυστηρη με τους θηλασμους της μερας;;;;

Τωρα που μεγαλωσε ερχεται μονη της στο στηθος και αρχιζει και το χτυπαει ανυπομονα!!Τραβαει τα μπλουζακια μου.....και τα σχετικα!Πως να το αρνηθεις οταν βλεπεις οτι το θελει ρε παιδι μου!!!;;;;

 

Χαρουλα το ξερω οτι ειναι δύσκολο αλλα με έπαιζε πολυ ο μικρός δεν γινόταν , ερχόταν καθε 5 λεπτά ρουφά φάε για μερικά δευτερόλεπτα και αυτο ηταν. Οταν ηταν 11 μηνών ειδα οτι αρχισε να τρωει στέρεες λιγότερο απο πριν, έφερα μια ειδική διατροφολόγο για μικρά και μου λέει αφου ειναι συνέχεια στο στήθος και χορταίνουν απο εκει τη περιμένεις;

Δεν μπορούσα άλλο και γύρω στους 13-14 μηνες το αποφάσισα και είπα θα δωσω πρωί μεσημέρι και βράδυ και τιποτα άλλο και ας κλαψει!!

Τον έβαλα τον κράταγε ο πατέρας του οσο του έλεγα οχι έκλαψε δεν θα το αρνηθω, αλλα κρατηςε μερικά λεπτακια και σε μια μερα έφαγε chilli com carne!!!!!! Δεν το πίστευα , απο τοτε αρχισε να τρωει πολυ, μπριζόλα αρνιά μπιφτέκια και ήξερε οτι το στήθος θα έρθει συγκεκριμένη ώρα οπότε το καθόριζε η μαμα!! Και δεν ειχε κανένα πρόβλημα

 

Οσο ειναι μικρα οκ, αλλα ρε συ ηταν ενός και ειχε παραγίνει το κακο. Γνώμη μου σε τέτοιες ηλικίες πρεπει να βάζουμε μέτρα, ξερω παιδακια συνέχεια ατο στήθος δεν τρώνε τιποτα και γνώμη μου δεν πρεπει να χάσουμε το τρένο.. Αν πας να τους μάθεις να τρώνε πιο μεγάλα ειναι πια αργα (ξερω τετράχρονο που δεν τρώνε ΤΙΠΟΤΑ και δεν υπερβάλλω!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν ενα παιδι θελει να φάει στερεες δεν το σταματάει τίποτα ακομα κι αν εχει σκάσει στο γαλα! Απλα πολλα παιδια ανοίγουν ουσιαστικά το στόμα τους αργα, μετα το πρώτο έτος τους.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτα που σου είπε απλα πιο σταδιακά...Στην αρχή φρουτα,τα οποίοα προσθέτεις ενα καθε δυο μερες.....μόλις τα τρώτε ολα ξεκινάτε λαχανικα,επισης ενα ενα και σιγα σιγα προσθέτεις και απογευματινό γύρω στους 7- 8 μηνες.θα ειναι καλυτερα και για το μωρο για να αποφύγεις οποία αντιδραςη-αλλεργία και για σένα να μην πρηστεις! Μην αγχωνεσαι...να ξέρεις οτι η κυρία τροφή μεχρι τον πρωτο χρονο ειναι το γαλα! Ολα τα αλλα ειναι το συμπλήρωμα και η γνωριμία με το φαγητο! Καλο ξεκίνημα!

θηλαζω αποκλειστικα κ επειδη ειχαμε πολυ κλαμα στο θηλασμο γιατι εκευριζοταν που δεν χορταινε εμενα η παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω με μπανανα στο γευμα που πειναει περισσοτερο και ενω για 8 ημερες ετρωγε τελεια,κυνηγουσε μονος του το κουταλι ,πριν 3 μερες σταματησε να κανει τα κακα του και απο τοτε δεν θελει να ξαναφαει μπανανα.και η παιδιατρος μου ειχε ειπε να προσθεσω βερυκοκο μετα απο μια βδομαδα.πως γινεται να ετρωγε κανονικα το φρουτο και τωρα να μη θελει???

Link to comment
Share on other sites

θηλαζω αποκλειστικα κ επειδη ειχαμε πολυ κλαμα στο θηλασμο γιατι εκευριζοταν που δεν χορταινε εμενα η παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω με μπανανα στο γευμα που πειναει περισσοτερο και ενω για 8 ημερες ετρωγε τελεια,κυνηγουσε μονος του το κουταλι ,πριν 3 μερες σταματησε να κανει τα κακα του και απο τοτε δεν θελει να ξαναφαει μπανανα.και η παιδιατρος μου ειχε ειπε να προσθεσω βερυκοκο μετα απο μια βδομαδα.πως γινεται να ετρωγε κανονικα το φρουτο και τωρα να μη θελει???

 

Η μπανάνα δημιουργεί πρόβλημα δυσκοιλιουητας αν την δίνεις καθε μερα.. Αχλάδι βοηθάει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

θηλαζω αποκλειστικα κ επειδη ειχαμε πολυ κλαμα στο θηλασμο γιατι εκευριζοταν που δεν χορταινε εμενα η παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω με μπανανα στο γευμα που πειναει περισσοτερο και ενω για 8 ημερες ετρωγε τελεια,κυνηγουσε μονος του το κουταλι ,πριν 3 μερες σταματησε να κανει τα κακα του και απο τοτε δεν θελει να ξαναφαει μπανανα.και η παιδιατρος μου ειχε ειπε να προσθεσω βερυκοκο μετα απο μια βδομαδα.πως γινεται να ετρωγε κανονικα το φρουτο και τωρα να μη θελει???

Έχουν πολυ αναπτυγμένο ένστικτο και ξέρουν τι τους κανει καλο και τι οχι!! Μπορει να μην χρειάζεται άλλη μπανανα απο θρεπτικά!! Δώσε αχλάδι και οταν ξεκινήσει να κανει κακά του,πρόσθεσε και Μήλο,επισης το βερύκοκο που σου είπε ο Παιδιατρος βοηθάει πολυ. Αλλα την μπανανα κοψε την εντελώς για λίγες μερες να ξεστουμπωσει λιγο το μωρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θηλαζω αποκλειστικα κ επειδη ειχαμε πολυ κλαμα στο θηλασμο γιατι εκευριζοταν που δεν χορταινε εμενα η παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω με μπανανα στο γευμα που πειναει περισσοτερο και ενω για 8 ημερες ετρωγε τελεια,κυνηγουσε μονος του το κουταλι ,πριν 3 μερες σταματησε να κανει τα κακα του και απο τοτε δεν θελει να ξαναφαει μπανανα.και η παιδιατρος μου ειχε ειπε να προσθεσω βερυκοκο μετα απο μια βδομαδα.πως γινεται να ετρωγε κανονικα το φρουτο και τωρα να μη θελει???

 

Επισης, αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι κατι το οποιο τα ξετρελαινε χθες δε θελουν να το δουν αυριο και το αντιθετο! Θελουν νεες γευσεις και ποικοιλια. Εγω θα αφηνα τη μπανανα για καμια βδομαδα και θα ξαναδοκιμαζα. Εχει και τοσα πολλα φρουτα τωρα! Θα προτεινα και το πεπονι!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Είμαστε 6 μηνών και ξεκινήσαμε εδώ και 2 βδομάδες στερεές..λαχανικά πατάτα μετά καρότο μετά κολοκύθι και τώρα λίγο μπανάνα και πεπόνι. Δεν κατεβάζει κουταλιά..έκανα διάφορους πειραματισμούς (πιο αραιά, πιο πηκτά, πιο πολύ το ένα, με γάλα δικό μου μέσα, πιο ζεστά, πιο κρύα κι ότι μπορεί κανείς να φανταστεί). Απλώς αδιαφορεί και μετά απο λίγο πατάει τα κλάμματα. Αν δεν ήταν να επιστρέψω στην δουλειά δεν θα με πολυένοιαζε. Κατά τα άλλα συνεχίζω να θηλάζω κανονικά, έτσι κι αλλιώς πρόγραμμα ποτέ δεν είχαμε. Πως να το προχωρήσω λέτε? Να συνεχίσω να δίνω προσθέτοντας κανένα υλικό μέχρι να δεήσει να καταπιεί τίποτε? Να σταματήσω για λίγες μέρες και να ξαναδώσω? Καμιά ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 6 μηνών και ξεκινήσαμε εδώ και 2 βδομάδες στερεές..λαχανικά πατάτα μετά καρότο μετά κολοκύθι και τώρα λίγο μπανάνα και πεπόνι. Δεν κατεβάζει κουταλιά..έκανα διάφορους πειραματισμούς (πιο αραιά, πιο πηκτά, πιο πολύ το ένα, με γάλα δικό μου μέσα, πιο ζεστά, πιο κρύα κι ότι μπορεί κανείς να φανταστεί). Απλώς αδιαφορεί και μετά απο λίγο πατάει τα κλάμματα. Αν δεν ήταν να επιστρέψω στην δουλειά δεν θα με πολυένοιαζε. Κατά τα άλλα συνεχίζω να θηλάζω κανονικά, έτσι κι αλλιώς πρόγραμμα ποτέ δεν είχαμε. Πως να το προχωρήσω λέτε? Να συνεχίσω να δίνω προσθέτοντας κανένα υλικό μέχρι να δεήσει να καταπιεί τίποτε? Να σταματήσω για λίγες μέρες και να ξαναδώσω? Καμιά ιδέα???

 

Απολυτα φυσιολογικο ειναι ,μην ανησυχεις!

Εγω ξερεις τι καταλαβα;Οτι αν δεν την απασχολω συνεχως με κατι , στριβει το κεφαλι και αρνειται πεισματικα να φαει!

Μη σταματησεις,εστω και μια κουταλια να τη φαει!

Οταν το ταιζεις δωστου να κραταει ενα κουταλακι και ενα πλαστικο μπολακι.Κι αυτο βοηθαει.

Παντως , μην απογοητευτεις απο τωρα...Θα αργησει να φαει ικανοποιητικα και οταν το κανει, καποια στιγμη ,θα σταματησει,θα ξαναρχισει και παει λεγοντας .Γενικως , θα περναει φασεις.Ειναι ομως ολα φυσιολογικα!;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μην τα αλεσεις αλλα να τα πατησεις με το πυρουνι οπως τα έκαναν στην προ μίξερ εποχή. Μπορει να μην αρεσει η υφή στο μωρο.εμεις αυτο είχαμε πάθει και τελικα αφού ψαχτικα πολυ στο Ίντερνετ και απο φιλη που εχω στην αγγλια ακολούθησα το baby led όπου το μωρο δοκιμάζει αυθεντικές γεύσεις απο την αρχή.τρωει μονο του δηλαδή καλα βρασμένες και μαλακές τροφές.Δεν κρύβω οτι φοβόμουν στην αρχή λιγο τον πνιγμό αλλα απο μαλακές τροφές δεν παθαίνουν πραγματικα τιποτα! Στην αρχή λοιπόν τα πατούσα καλα με το πυρουνι ( ξεχωριστά τις γεύσεις) και τα φρουτα περνούσα στον τρίφτη ( πάλι ενα ενα χωριστά) και το μωρο άρχισε να τρωει πολυ καλυτερα!! Μαλιστα του τα έλεγα κι ολας" τωρα τρώμε πατάτα,τωρα καρότο κ.λ.π.

Στον μηνα πανω πήρα το κολλάει και τον άφησα να παίξει με μπρόκολο,πατάτα,καρότο μόνος του! Διασκεδάσαμε πολυ ολοι και φυσικα έφαγε πολυ καλα ενω έπαιξε κι ολας!

Ειναι οτι καλυτερο εχω κανει στην διατροφη του παιδιού μου γιατι ειμαστε 16 μηνων και προτιμάει τα φρουτα και τα λαχανικα απο μπισκοτα και junk γιατι ειναι οι πιο οικείες τροφές γίαυτον!! Καλή συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι δοκίμασα και λιωμένα με το πηρούνι..απλώς αδιαφορεί προς στιγμή. θα επιμείνω λοιπόν Χαρούλα. Σήμερα τον άφησα να παίξει με το δικό μου φαγητό καθώς έδειξε ενδιαφέρον..έκανε ένα σπίτι χάλια αλλά στο στομάχι του τίποτε. Έχω υπόψη μου για το BLW, ίσως δοκιμάσω να του δώσω κανένα στικ κολοκυθιού ή μπανάνας να δώσω αντιδράσεις και όντως θα του δώσω ένα ξεχωριστό μπολάκι και κουταλάκι να παίζει. Με το μεγάλο μου ήταν τόοοοσο εύκολο, απλώς την τρίτη μέρα άρχισε να τρώει κανονικά και τώρα μου φαίνεται βουνό.

Αλεξία του δίνεις μεγάλα κομμάτια έτσι ώστε να μπορεί να τα κρατάει και να κόβει όσο μπορεί ή μικρά κομματάκια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ναι δοκίμασα και λιωμένα με το πηρούνι..απλώς αδιαφορεί προς στιγμή. θα επιμείνω λοιπόν Χαρούλα. Σήμερα τον άφησα να παίξει με το δικό μου φαγητό καθώς έδειξε ενδιαφέρον..έκανε ένα σπίτι χάλια αλλά στο στομάχι του τίποτε. Έχω υπόψη μου για το BLW, ίσως δοκιμάσω να του δώσω κανένα στικ κολοκυθιού ή μπανάνας να δώσω αντιδράσεις και όντως θα του δώσω ένα ξεχωριστό μπολάκι και κουταλάκι να παίζει. Με το μεγάλο μου ήταν τόοοοσο εύκολο, απλώς την τρίτη μέρα άρχισε να τρώει κανονικά και τώρα μου φαίνεται βουνό.

Αλεξία του δίνεις μεγάλα κομμάτια έτσι ώστε να μπορεί να τα κρατάει και να κόβει όσο μπορεί ή μικρά κομματάκια?

Εχω κανει και τα δυο και κατέληξα να τα δίνω κομματάκια γιατι ετσι πέφτουν λιγότερα στο πάτωμα...Τα μεγάλα πολλές φορές κοβοντουσαν πρην φτάσουν στο στόμα και πολλές φορές δεν έφταναν ποτε ειδικά σε αυτη την ηλικία.

Μην ανηςυχεις..δεν ειναι ολα τα παιδια έτοιμα να φάνε στερεες τροφές απο 6 μηνων.Στην ανάγκη αν λείπεις και δεν θα εχει εναλλακτική πιστευω οτι θα φάει καλυτερα..Τωρα εχει το γαλα έτοιμο (και το καλυτερο!)και το προτιμάει,πραγμα φυσικο για την ηλικία τ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δοκιμάζεις να του δώσεις λαχανικά ή φρούτα μαλακά, που να μπορεί να τα πιάσει, μεγάλα κομμάτια και να τον αφήσεις να παίξει. Στην αρχή μπορεί να μη βάλει και τπτ στο στόμα του, αλλά θα γνωρίσει το τρόφιμο με τις άλλες αισθήσεις του.

Εμένα η κόρη μου δεν δέχτηκε ποτέ να φάει αλεσμένα ή λιωμένα, το κουτάλι παλεύαμε ποιος θα το κρατάει. Έτσι καταλήξαμε στο baby led weaning που της ταίριαξε πάρα πολύ. Έπρεπε βέβαια να αλλάξω απόψεις σχετικά με την ποσότητα που έτρωγε.

Στην αρχή που παραπάνω από τα μισά από όσα της πρόσφερα κατέληγαν στο πάτωμα, είχα βάλει κάτω από το καρεκλάκι της ένα πλαστικό τραπεζομάντηλο. Κι ό,τι έπεφτε της το ξαναδινα. :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ετσι εκανε.στην αρχη. Κλαμα, γκρινια και απο φαγητο τιποτα.. Απλα καποια στιγμη εφαγε ολη την κρεμα και τωρα τρωει με ευχαριστηση τρια φρούτα (οχι ολοκληρα εννοειται!) Σε εμας δεν επαιζε ρολο η υφη γιατι τις ειχα δοκιμασει ολες, νομιζω ηταν απλα μεχρι να μαθει τη διαδικασια με το κουταλι, δεν ειναι και απλο πραγμα..

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόοδος! Ούτε καταπίνει τίποτε, κλαψουρίζει μετά απο 2-3 προσπάθειες κι όσο για τα κομματάκια, πιατάκια κλπ επίσης αδιαφορεί...μπορεί πραγματικά να μην είναι έτοιμο το μικράκι μου για στερεές..τζάμπα μαγειρεύω, καθαρίζω και πολτοποιώ κάθε μέρα! Λέω να κάνω ένα διάλειμμα λίγες μερούλες, π.χ. να δίνω λίγο φρούτο μόνο και μετά να ξαναδοκιμάσω γιατί έχω την αίσθηση πως χειροτερεύει παρά καλυτερεύει..τώρα ξεκινάει γκρίνια μόλις το καθήσω στο καρεκλάκι ενώ στην αρχή καθόταν και δεν έκλαιγε απο την αρχή της διαδικασίας. Τι λέτε κι εσείς βρε κορίτσια..λέτε να βοηθούσε αν προσπαθούσα να φτιάξω λίγο έναπρόγραμμα? Εννοώ πως μέχρι τώρα δίνω τις στερεές όποια ώρα βολέψει για μεσημέρι ή για απόγευμα, ανάλογα με τι ώρα έχει κοιμηθεί/θηλάσει κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ετσι εκανε.στην αρχη. Κλαμα, γκρινια και απο φαγητο τιποτα.. Απλα καποια στιγμη εφαγε ολη την κρεμα και τωρα τρωει με ευχαριστηση τρια φρούτα (οχι ολοκληρα εννοειται!) Σε εμας δεν επαιζε ρολο η υφη γιατι τις ειχα δοκιμασει ολες, νομιζω ηταν απλα μεχρι να μαθει τη διαδικασια με το κουταλι, δεν ειναι και απλο πραγμα..

 

και μήπως θυμάσαι σε πόσο καιρό ήρθε αυτή η στιγμή που άνοιξε το στοματάκι του???!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λέω να κάνω ένα διάλειμμα λίγες μερούλες, π.χ. να δίνω λίγο φρούτο μόνο και μετά να ξαναδοκιμάσω γιατί έχω την αίσθηση πως χειροτερεύει παρά καλυτερεύει..τώρα ξεκινάει γκρίνια μόλις το καθήσω στο καρεκλάκι ενώ στην αρχή καθόταν και δεν έκλαιγε απο την αρχή της διαδικασίας. Τι λέτε κι εσείς βρε κορίτσια..λέτε να βοηθούσε αν προσπαθούσα να φτιάξω λίγο έναπρόγραμμα? Εννοώ πως μέχρι τώρα δίνω τις στερεές όποια ώρα βολέψει για μεσημέρι ή για απόγευμα, ανάλογα με τι ώρα έχει κοιμηθεί/θηλάσει κλπ

 

Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να ακολουθήσεις το αλάνθαστο μαμαδίσιο ένστικτό σου. Μπορεί πράγματι να μην είναι έτοιμο το μικρούλι σου για στερεές, ρώτα και τον παιδίατρό σου.

Όσο για το πρόγραμμα, θεωρώ ότι τώρα που είναι αρχή, θα πρέπει να βρεις μια ώρα σχετικά πρωινή, να είναι ξεκούραστος και να μην πεινάει, να έχει θηλάσει πριν από μισή ωρίτσα.

Πάντως να θυμάσαι ότι οι στερεές τροφές τον πρώτο χρόνο είναι συμπληρωματικές και κύρια τροφή παραμένει το μητρικό γάλα (αφού θηλάζεις). Στο χρόνο η αναλογία μητρικού γάλακτος - στερεών τροφών (σύμφωνα με τη unicef) πρέπει να φτάσει το 50-50.

Link to comment
Share on other sites

και μήπως θυμάσαι σε πόσο καιρό ήρθε αυτή η στιγμή που άνοιξε το στοματάκι του???!!!

 

Νμιζω γυρω στις δυο βδομαδες μετα. Καλα μη φανταστεις οτι τρωει και καμια ποσοτητα, οαντως τρωει, εμενα πιο πολυ με ενδιεφερε να μαθει τη διαδικασια..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας.εχω μια μπεμπουλα 5,5 μηνων.σε δυο βδομαδες ξεκιναμε φρουτο.εχω πολλες αποριες,συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.φυσικα θα συζητησω με την παιδιατρο,απλα θα ηθελα κ αλλες αποψεις.θελω να συνεχισω να θηλαζω οποτε μεχρι τον ενατο θα δωσω δυο γευματα στερεων τη μερα.σκεφτομαι μεσημερι λαχανικα κ απογευμα φρουτα.η μικρη τρωει πιο πολυ απογευμα,πρωινα συνηθως παμε κ βολτες.μηπως επειδη τα φρουτα ειναι γλυκα,δεν της αρεσουν μετα τα λαχανικα;εφοσον θα θηλαζει οποτε κ οσο θελει,τι γινεται με το νερο;ετοιμες κρεμες δ θελω να δωσω

Link to comment
Share on other sites

Τα φρουτα ξερω τα συστήνουν συνήθως το πρωι γιατι ακριβώς ειναι γλυκά,έχουν πολυ ενέργεια και πολλα μωρα αν τρωνε γλυκές τροφές απόγευμα έχουν προβλημα με τον υπνο τους το βραδυ.Δινεις στερεες ΟΣΟ θελει το παιδι και θηλαζεις αμεςως μετα.

Για το νερο δεν ξερω να σου απαντήσω με σιγουριά αν ειναι απαραίτητο γιατι ο δικός μου δεν έπινε μεχρι τον χρονο αλλα ισως πρεπει να προσφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια.εννοειται θα προσφερω νερο.μεχρι ποτε το βραζουμε;εννοω ηλικια μωρου κ εμφιαλωμενο.ακομη μια ερωτηση.διαβασα οτι τα μωρα που θηλαζουν καλο ειναι να τρωνε γρηγορα κοκκινο κρεας.απο ποτε περιπου;κ ποσο συχνα σε αυτην την ηλικια;6-9μηνων;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια.εννοειται θα προσφερω νερο.μεχρι ποτε το βραζουμε;εννοω ηλικια μωρου κ εμφιαλωμενο.ακομη μια ερωτηση.διαβασα οτι τα μωρα που θηλαζουν καλο ειναι να τρωνε γρηγορα κοκκινο κρεας.απο ποτε περιπου;κ ποσο συχνα σε αυτην την ηλικια;6-9μηνων;

 

Για το νερό καλύτερα να το βραζεις τον πρώτο

χρόνο

Τα εμφιαλωμένα δεν ειναι αποστειρωμένο οπότε μόνο αν ειναι ανάγκη τα δίνουμε (αν είμαστε σε ταξίδι για παράδειγμα). Πρέπει ομως να προσεχείς μάρκα γιατί πολλά έχουν πολλά άλατα/νάτριο , τα καλύτερα ειναι τα evian

 

Όσο για το κρέας μετά τον 7ο εγώ θα ξεκίναγα κρέας ...συνήθως ξεκινάμε με αρνί μιας και ειναι από τα λιγότερα αλλεργιογόνα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...