Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

όλα τα λαχανικά και όλη την ποσότητα.. επειδή είναι φαγανούλα φοβάμαι μην την αρέσει, την φάει όλη και της πέσει βαριά στο στομαχάκι της.. σε 4 μέρες κλείνουμε τους 6 μήνες

 

Καλο ειναι να μη δίνονται πολλές καινούριες τροφές την ίδια ημέρα για τυχόν αλλεργίες. Κανονικά μια καινουρια τροφη κάθε 3-4 μέρες.

Τοτε δώσε οσο νομίζεις αν σε φοβίζει η ποσότητα αλλα συνήθως τα μωρα που θηλάζουν δεν παρατρωνε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δυστυχώς εμείς πλέον δεν θηλάζουμε...

 

Α οκ, νόμιζα οτι θηλαζε το μωρο γιατι γράφεις στο τοπικ του θηλασμου.

Δεν γνωρίζω τι οδηγίες δίνονται για το ξεκίνημα στερεών τροφών σε μωρα που δεν θηλάζουν. Υπάρχει ενότητα "στερεές τροφές" στη διατροφή.

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=159

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Αν και δε διάβασα όλα τα τοπικ, δυστυχώς πια δεν υπάρχει χρόνος για διάβασμα, θα ήθελα πολύ τη βοηθειά σας. Η μικρή μου είναι 7 μηνών και 1 εβδομαδας, έως 6μηνών θήλαζε αποκλειστικά και αφού έκλεισε τους 6 αρχίσαμε δειλά δειλά τις στερεές (αρχίσαμε στις 1/02). Τις πρώτες μέρες έδωσα ριζάλευρο, αλλά γρήγορα το άλλαξα σε φρουτοκρεμα το πρωί και το απογευματάκι λίγα λαχανικα. Δε τρώει μεγάλες ποσότητες (λιγότερο απο 50 με 60γρ τη φορά) οπότε είπα πως δε πειράζει να τρώει δυο φορές τη μέρα. Από φρούτα τρώμε μήλο, αχλάδι και μπανάνα, δοκιμάσαμε και πορτοκάλι που της άρεσε αλλά δε ξέρω αν είναι νωρίς για όξινα φρούτα, και απο λαχανικά της έχω δώσει μέχρι στιγμής πατάτα, γλυκοπατάτα, καρότο, μπρόκολο, πράσσο, κολοκύθι και κολοκιθάκι (όχι όλα μαζι φυσικά-απλώς δε θέλω να τρώει τα ίδια και τα ίδια συνεχώς!). Οπώς είναι δε τρώει ιδιαίτερα πολύ ούτε και την πιέζω να φάει περισσότερο και τις περισσότερες φορές μετά το φαγητό θηλάζει. Το πρόβλημά μου είναι πως από τις 10/02 σταμάτησε να κάνει κενώσεις κάθε μέρα όπως συνήθιζε. Πια κάνει κάθε τρεις με τέσσερις μέρες. Τελευταία φορά έκανε τη Τετάρτη. Οταν τελικά τα έκανε τη Τετάρτη αρχικά ήταν αρκετά σφικτά, μετά έγιναν κάπως σα οδοντόκρεμα και μετά σαν αλοιφή. Είναι φυσιολογικό αυτό; Να ανησυχήσω; Μήπως να την πάω στο γιατρό μπας και βγάλουμε άκρη; Μένω στο εξωτερικό και έχω πρόσβαση μόνο σε γενικό γιατρό που πολύ φοβάμαι δε θα μου δώσει σωστές οδηγίες. Από θηλασμούς όλη την ώρα στο στήθος. Συγγνώμη για το σεντόνι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α οκ, νόμιζα οτι θηλαζε το μωρο γιατι γράφεις στο τοπικ του θηλασμου.

Δεν γνωρίζω τι οδηγίες δίνονται για το ξεκίνημα στερεών τροφών σε μωρα που δεν θηλάζουν. Υπάρχει ενότητα "στερεές τροφές" στη διατροφή.

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=159

Ποια η διαφορα;με τον ιδιο τροπο δεν εισαγονται;:o

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Αν και δε διάβασα όλα τα τοπικ, δυστυχώς πια δεν υπάρχει χρόνος για διάβασμα, θα ήθελα πολύ τη βοηθειά σας. Η μικρή μου είναι 7 μηνών και 1 εβδομαδας, έως 6μηνών θήλαζε αποκλειστικά και αφού έκλεισε τους 6 αρχίσαμε δειλά δειλά τις στερεές (αρχίσαμε στις 1/02). Τις πρώτες μέρες έδωσα ριζάλευρο, αλλά γρήγορα το άλλαξα σε φρουτοκρεμα το πρωί και το απογευματάκι λίγα λαχανικα. Δε τρώει μεγάλες ποσότητες (λιγότερο απο 50 με 60γρ τη φορά) οπότε είπα πως δε πειράζει να τρώει δυο φορές τη μέρα. Από φρούτα τρώμε μήλο, αχλάδι και μπανάνα, δοκιμάσαμε και πορτοκάλι που της άρεσε αλλά δε ξέρω αν είναι νωρίς για όξινα φρούτα, και απο λαχανικά της έχω δώσει μέχρι στιγμής πατάτα, γλυκοπατάτα, καρότο, μπρόκολο, πράσσο, κολοκύθι και κολοκιθάκι (όχι όλα μαζι φυσικά-απλώς δε θέλω να τρώει τα ίδια και τα ίδια συνεχώς!). Οπώς είναι δε τρώει ιδιαίτερα πολύ ούτε και την πιέζω να φάει περισσότερο και τις περισσότερες φορές μετά το φαγητό θηλάζει. Το πρόβλημά μου είναι πως από τις 10/02 σταμάτησε να κάνει κενώσεις κάθε μέρα όπως συνήθιζε. Πια κάνει κάθε τρεις με τέσσερις μέρες. Τελευταία φορά έκανε τη Τετάρτη. Οταν τελικά τα έκανε τη Τετάρτη αρχικά ήταν αρκετά σφικτά, μετά έγιναν κάπως σα οδοντόκρεμα και μετά σαν αλοιφή. Είναι φυσιολογικό αυτό; Να ανησυχήσω; Μήπως να την πάω στο γιατρό μπας και βγάλουμε άκρη; Μένω στο εξωτερικό και έχω πρόσβαση μόνο σε γενικό γιατρό που πολύ φοβάμαι δε θα μου δώσει σωστές οδηγίες. Από θηλασμούς όλη την ώρα στο στήθος. Συγγνώμη για το σεντόνι

Φροντησε να παιρνει πολλα υγρα για να μην κανει δυσκοιλιοτητα.Γιατι δεν ειναι φυσιολογικο; αναλογως με το τι και ποσο εχει φαει υποθετω.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα;με τον ιδιο τροπο δεν εισαγονται;:o

 

Στη διατροφή με ξένο γάλα, "βιαζόμαστε" να αντικαταστήσουμε το ξένο γάλα με τροφές, γιατί αυτό επιβαρύνει τα νεφρά του μωρού. Επίσης, χρειάζεται να εμπλουτίσουμε τη διατροφή του μωρού με διάφορα στοιχεία που δεν υπάρχουν στο ξένο γάλα. Και για πολλούς λόγους ακόμη.

Όταν θηλάζουμε, έχουμε την "πολυτέλεια" να ακολουθήσουμε τους ρυθμούς του παιδιού, να επιτρέπουμε να ελέγχει την ποσότητα του φαγητού, τον αριθμό των γευμάτων κτλ. Δεδομένου ότι καλυπτόμαστε σε πολύ μεγάλο βαθμό από το μητρικό γάλα κάποιες τροφές μπορεί να λείπουν και εντελώς, πχ γαλακτοκομικά. Κάποιες μητέρες αντλούν, οπότε χρειάζονται επιπλέον βοήθεια και σχεδιασμό. Επίσης, χρειάζεται προσοχή στον τρόπο εισαγωγής, ώστε να μην υπερφορτώσουμε το μωρό και αποθηλάσει πρόωρα λόγω συγκυριών.

Πιστεύω ότι αυτοί και άλλοι λόγοι μας κάνουν να προσεγγίζουμε το θέμα διαφορετικά στις δυο ομάδες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και κοινά στοιχεία.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

koritsia geia sas,

 

emena h mikrh mou einai 6 mhnon kai exoume edw kai mia ebdomada pou prospathoume na boume se sterea trofh, to thema mou einai oti den thelei me tpt na faei, ksekinisa me rizaleuro twra ths dinw froutokrema, klinei to stoma ths h to ftinei, den thn piezw bebaia kai idiaitera, apla problhmatizomai giati hthela siga siga na apothilasw ala to blepw ligo duskolo, den kserw hlikrina pws na to xeiristw mipos prepei na sunexisw na thn thilazw ( oute to biberw mou dexete )

Link to comment
Share on other sites

koritsia geia sas,

 

emena h mikrh mou einai 6 mhnon kai exoume edw kai mia ebdomada pou prospathoume na boume se sterea trofh, to thema mou einai oti den thelei me tpt na faei, ksekinisa me rizaleuro twra ths dinw froutokrema, klinei to stoma ths h to ftinei, den thn piezw bebaia kai idiaitera, apla problhmatizomai giati hthela siga siga na apothilasw ala to blepw ligo duskolo, den kserw hlikrina pws na to xeiristw mipos prepei na sunexisw na thn thilazw ( oute to biberw mou dexete )

 

Θέλεις να αποθηλασεις για κάποιο λόγο και σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα;

 

Συνέχισε να προσφέρεις χωρις πίεση σε διαφορετικές υφές (πιο αραιό, πιο πηχτό).

Κάποια μωρα αργούν να δεχτούν στερεές τροφές.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρετώ για άλλη μια φορά!

Μια ερώτηση.

Η μικρή μου είναι 9 μηνών.Ο γιατρός μας έχει συστήσει φρούτο το πρωί,επιδόρπιο γάλακτος για δεκατιανό,φαγητό το μεσημέρι και το απόγευμα φαρίν λακτέ.Εμείς παραλείπουμε το ένα γεύμα (τη φαρίν λακτέ) και τρώμε γάλα.

Τελευταία όμως μου έχει κόψει παντελώς τις στέρεες.Και εξηγούμαι:της δίνω στήθος όποτε θέλει,χωρίς πρόγραμμα,και απο τα γεύματα (στέρεες) ό,τι φάει.Εκείνη όμως πλέον θέλει μόνο γάλα,αν εξαιρέσεις το φρούτο,και ειδικά αλμυρό φαγητό ούτε να το μυρίσει.Πριν μέρες στον καθιερωμένο έλεγχο απο τον παιδίατρο,διαπιστώθηκε οτι έβαλε μόνο 200γρ.Βέβαια,δεν φαίνεται καθόλου αδύνατη,κάθε άλλο (είχε περισεύματα :D).Δεν ξέρω όμως τι να κάνω.Να αρνούμαι να τη θηλάσω?'Οταν το είχα κάνει πιο παλιά,στην προσπάθειά μου να τρώει περισσότερες στέρεες αν θυμάστε,μου μειώθηκε η παραγωγή κατα πολύ.

Οι παππουδογιαγιάδες με έχουν πρήξει οτι κάνω κακό στο μωρό,γιατί δεν θα μάθει να τρώει κανονικό φαγητό.Μου λένε να δίνω γάλα πρωί βράδυ.Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας.Το πρόγραμμά μας (τελευταία) είναι:

8:00 γάλα

10:30 φρουτόκρεμα

12:00 γάλα και ύπνος (θηλάζει αναγκαστικά για να κοιμηθεί)

14:30-15:00 (ανάλογα) μεσημεριανό

17:30-18:00 (ανάλογα) απογευματινό εναλλάξ κρέμα ή γιαούρτι,συνήθως γιαούρτι,αποφεύγω τις κρέμες.

20:00 γάλα

23:00 γάλα

00:30 γάλα

...τα τελευταία γεύματα τα κάνει στην προσπάθεια να κοιμηθεί.

Σημειώνω οτι βγάζουμε δοντάκια και γκρινιάζει,ενδέχεται να παίζει κάποιο ρόλο στο οτι προτιμά το γάλα?

Ευχαριστώ!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια έχουμε και εμείς (11 μηνών). Βγάζουμε το πρώτο μας δοντάκι και τις μέρες που τραβούσε το μεγάλο ζόρι - μέχρι να σκάσει το ούλο- δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα παρά μόνο στήθος. Βέβαια η μαμά μου με είχε προειδοποιήσει ότι και εγώ και ο αδελφός μου τα ίδια κάναμε σαν μωρά οπότε δεν ανησύχησα. Τώρα τρώει λίγο καλύτερα. Λογικό δεν είναι αν πονάνε να μην έχουνε όρεξη για φαγητό τα καημένα, μήπως και με εμάς το ίδιο δεν συμβαίνει; Επίσης δεν ήθελε να κοιμηθεί στην κούνια του παρά μόνο στο κρεββάτι μαζί μας, προφανώς φοβόταν ο καημένος :(

Παρεπιπτόντως εμείς τον τελευταίο 1,5 μήνα δεν έχουμε βάλει ούτε γραμμάριο (ύψος και περίμετρος κεφαλής αυξάνονται κανονικά) και αυτό όταν έτρωγε κανονικά πριν αρχίσει η ταλαιπωρία με τα δόντια επειδή δεν κάθεται καθόλου ήσυχος. Φαντάζομαι ότι σε ένα μήνα που θα μας ξαναδεί ο παιδίατρος όχι μόνο δεν θα έχουμε πάρει αλλά μπορεί και να έχουμε χάσει κιόλας..

Συνέχισε να το θηλάζεις το μωράκι όποτε το ζητάει, είναι η παρηγοριά του και ας τους άλλους να λένε!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

izaki σε ευχαριστώ!Αγχώθηκα γιατί ξέρεις τι γίνεται με τους συγγενείς!'Αφησα τη μικρή κανένα 7ωρο στην πεθερά μου (δεν γινόταν να την πάρω μαζί) και αρνιόταν να φάει πεισματικά.Επι 7 ώρες ήταν νηστική κ έκλαιγε και φυσικά μου το είπαν αφού επέστρεψα :evil: και μου έκαναν λόγο οτι το παιδί ήθελε άλλο φαγητό και γιατί δεν άφησα κάτι άλλο και μπλα μπλα μπλα.Τελικά,μάλλον έχεις δίκιο,τα δόντια είναι.Γιατί πριν έτρωγε λίγο.Σήμερα κλαίει,κοιμάται συνεχώς και μόνο θηλάζει το καημένο!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω! Δεν υπάρχει χειρότερο από το να υποφέρουν τα μωρά μας και να μην μπορούμε να βοηθήσουμε..άτιμα δόντια!:( Ελπίζω να τελειώσει γρήγορα η ταλαιπωρία σας!

Από την πλευρά της και η πεθερά σου θα αγχώθηκε προφανώς που το μωρό έμεινε τόσες ώρες νηστικό αλλά τί να κάνουμε; Φάση είναι και θα περάσει πού θα πάει!:rolleyes:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς τα ίδια έχουμε και εμείς (11 μηνών). Βγάζουμε το πρώτο μας δοντάκι και τις μέρες που τραβούσε το μεγάλο ζόρι - μέχρι να σκάσει το ούλο- δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα παρά μόνο στήθος. Βέβαια η μαμά μου με είχε προειδοποιήσει ότι και εγώ και ο αδελφός μου τα ίδια κάναμε σαν μωρά οπότε δεν ανησύχησα. Τώρα τρώει λίγο καλύτερα. Λογικό δεν είναι αν πονάνε να μην έχουνε όρεξη για φαγητό τα καημένα, μήπως και με εμάς το ίδιο δεν συμβαίνει; Επίσης δεν ήθελε να κοιμηθεί στην κούνια του παρά μόνο στο κρεββάτι μαζί μας, προφανώς φοβόταν ο καημένος :(

Παρεπιπτόντως εμείς τον τελευταίο 1,5 μήνα δεν έχουμε βάλει ούτε γραμμάριο (ύψος και περίμετρος κεφαλής αυξάνονται κανονικά) και αυτό όταν έτρωγε κανονικά πριν αρχίσει η ταλαιπωρία με τα δόντια επειδή δεν κάθεται καθόλου ήσυχος. Φαντάζομαι ότι σε ένα μήνα που θα μας ξαναδεί ο παιδίατρος όχι μόνο δεν θα έχουμε πάρει αλλά μπορεί και να έχουμε χάσει κιόλας..

Συνέχισε να το θηλάζεις το μωράκι όποτε το ζητάει, είναι η παρηγοριά του και ας τους άλλους να λένε!

Κι εμεις το ιδιο, ετρωγε που ετρωγε ελαχιστα, τωρα συμπληρωνει 10ημερο που δεν τρωει τιποτα και μαλλον φταινε τα δοντια, ποσο θα κρατησει αραγε;;;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις το ιδιο, ετρωγε που ετρωγε ελαχιστα, τωρα συμπληρωνει 10ημερο που δεν τρωει τιποτα και μαλλον φταινε τα δοντια, ποσο θα κρατησει αραγε;;;

 

Μέχρι να βγούν μάλλον..υπομονή!:rolleyes: Εμάς με το που έσκασε μύτη το δόντι άρχισε να τρώει πάλι κανονικά ευτυχώς!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

izaki σε ευχαριστώ!Αγχώθηκα γιατί ξέρεις τι γίνεται με τους συγγενείς!'Αφησα τη μικρή κανένα 7ωρο στην πεθερά μου (δεν γινόταν να την πάρω μαζί) και αρνιόταν να φάει πεισματικά.Επι 7 ώρες ήταν νηστική κ έκλαιγε και φυσικά μου το είπαν αφού επέστρεψα :evil: και μου έκαναν λόγο οτι το παιδί ήθελε άλλο φαγητό και γιατί δεν άφησα κάτι άλλο και μπλα μπλα μπλα.Τελικά,μάλλον έχεις δίκιο,τα δόντια είναι.Γιατί πριν έτρωγε λίγο.Σήμερα κλαίει,κοιμάται συνεχώς και μόνο θηλάζει το καημένο!

 

Καλή μου, το παιδί είχε 7 ώρες να σε δει, πάνω στο άγχος του αποχωρισμού, λες να ήταν μόνο το φαΐ το πρόβλημα του; Τέλος πάντων μην αγχώνεσαι, εμείς είμαστε 11 μηνών κι έχουμε περίπου ένα μήνα που τρώμε. Όχι τρελές ποσότητες, ούτε ποικιλία μεγάλη, αλλά τρώμε. Πριν; 5 μπουκιές, κι αυτές ανάλογα τα κέφια. Εγώ πιστεύω τα μωρά μας ξέρουν τι κάνουν. Μπορεί τη δεδομένη στιγμή να προτιμούν το γάλα, είτε γιατί δεν είναι έτοιμα ακόμα για στερεές (αλήθεια, γιατί θα πρέπει να είναι όλα έτοιμα στους 6 μήνες, επειδή έτσι θέλουμε εμείς;), είτε γιατί περνάνε μια ίωση, είτε γιατί τους ενοχλούν τα δοντάκια τους, ή γιατί απλά το γάλα τους θρέφει και να τους χορταίνει απόλυτα στην τελική. Θα φάνε όταν θέλουν, όσο θέλουν, δε θα θηλάζουν μια ζωή, ούτε το να αρνούμαστε θηλασμούς ή να το περιορίσουμε σε πρωί βράδυ θα αλλάξει κάτι ή, το κυριότερο, θα ωφελήσει το μωρό.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για το πως ακριβώς να ενεργήσω αλλά κ τις προσωπικές σας εμπειρίες πάνω στο φλέγων θέμα των στερεών τροφών.

Η μικρή μας είναι 5 1/2 μηνών κ σιτίζεται αποκλειστικά με μητρικό γάλα (7200γρ). Στην τελευταία επίσκεψή μας στον παιδίατρο (σημειωτέων ο οποίος είναι κ σύμβουλος γαλουχίας κ πολύ υπέρ του θηλασμού) πριν 10 μέρες, μας πρότεινε 2 βδομάδες πριν κλείσουμε τον 6ο να αρχίσουμε πειραματικά να παίζουμε με 1-2 κουταλιές ρυζάλευρο (κατά προτίμηση βιολογικό, χωρίς σάκχαρα κλπ) κ πάντα μετά από θηλασμό. Αυτό μας είπε να το δοκιμάσουμε για 2 εβδομάδες κ στην επόμενη επίσκεψη στον 6ο μήνα θα μας εξηγήσει για φρουτόκρεμα κ τα περαιτέρω.

Ο προβληματισμός μου είναι, να ξεκινήσω ρυζάλευρο κ αν ναι ποιο? σκεφτόμουν το FREZYLAC ολικής.

Και από την άλλη σκέφτομαι να παρακάμψω το ρυζάλευρο κ να τον πάρω τηλ κ να του ζητήσω να ξεκινήσω με κάποια φυσική τροφή που θα την παρασκευάσω εγώ. Απεχθάνομαι τις εταιρείες όσο τιποτε άλλο, μια κ ξέρω κάλα τα πράγματα εκ των έσω λόγω πρότερης εργασιακης εμπειρίας.

Τι θα μου προτείνατε να κάνω?

Αλήθεια η Αγλαία που βρίσκεται???

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων κ συγχαρητήρια σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Α!!Και κάτι άλλο!!Με δαγκώνει!!Δεν ξέρω τι να κάνω,φοβάμαι πια να θηλάσω και δεν το απολαμβάνω!Ξεκίνησε τις τελευταίες μέρες με το καινούριο δόντι!Τι να κάνω?????!!Καλά οι άλλες πώς θηλάζουν τόσο καιρό? Προσπαθώ να μην αντιδρώ ή να τη σπρώχνω στο μέρος μου αλλά πετάγομαι απο τον πόνο!!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Α!!Και κάτι άλλο!!Με δαγκώνει!!Δεν ξέρω τι να κάνω,φοβάμαι πια να θηλάσω και δεν το απολαμβάνω!Ξεκίνησε τις τελευταίες μέρες με το καινούριο δόντι!Τι να κάνω?????!!Καλά οι άλλες πώς θηλάζουν τόσο καιρό? Προσπαθώ να μην αντιδρώ ή να τη σπρώχνω στο μέρος μου αλλά πετάγομαι απο τον πόνο!!

 

Να τη βγάζεις εκείνη την ώρα και λες 'Μη η μαμά πονάει'. Δοκιμάζει τα δόντια της, φάση είναι. Το έκανε κι εμένα στην αρχή αλλά το σταμάτησε μετά από λίγο.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για το πως ακριβώς να ενεργήσω αλλά κ τις προσωπικές σας εμπειρίες πάνω στο φλέγων θέμα των στερεών τροφών.

Η μικρή μας είναι 5 1/2 μηνών κ σιτίζεται αποκλειστικά με μητρικό γάλα (7200γρ). Στην τελευταία επίσκεψή μας στον παιδίατρο (σημειωτέων ο οποίος είναι κ σύμβουλος γαλουχίας κ πολύ υπέρ του θηλασμού) πριν 10 μέρες, μας πρότεινε 2 βδομάδες πριν κλείσουμε τον 6ο να αρχίσουμε πειραματικά να παίζουμε με 1-2 κουταλιές ρυζάλευρο (κατά προτίμηση βιολογικό, χωρίς σάκχαρα κλπ) κ πάντα μετά από θηλασμό. Αυτό μας είπε να το δοκιμάσουμε για 2 εβδομάδες κ στην επόμενη επίσκεψη στον 6ο μήνα θα μας εξηγήσει για φρουτόκρεμα κ τα περαιτέρω.

Ο προβληματισμός μου είναι, να ξεκινήσω ρυζάλευρο κ αν ναι ποιο? σκεφτόμουν το FREZYLAC ολικής.

Και από την άλλη σκέφτομαι να παρακάμψω το ρυζάλευρο κ να τον πάρω τηλ κ να του ζητήσω να ξεκινήσω με κάποια φυσική τροφή που θα την παρασκευάσω εγώ. Απεχθάνομαι τις εταιρείες όσο τιποτε άλλο, μια κ ξέρω κάλα τα πράγματα εκ των έσω λόγω πρότερης εργασιακης εμπειρίας.

Τι θα μου προτείνατε να κάνω?

Αλήθεια η Αγλαία που βρίσκεται???

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων κ συγχαρητήρια σε όλες!!!

 

Κορίτσια θα μπορούσε κάποια να με βοηθήσει????

Nina-Nana....εισαι εδω?

Link to comment
Share on other sites

Χμ...πρώτη φορά είναι η αλήθεια πως ακούω για παιδ σύμβουλο γαλουχίας κιόλας να συστήνει ρυζάλευρο. Εγώ θήλαζα ως τους 6 μήνες αποκλειστικά και δεν δώσαμε κρέμες και ρυζάλευρα και τέτοια αλλά απευθείας φρούτο.Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι α) δεν χρειάζεται να εισάγω το παιδί στην γλυκιά γεύση και στα συσκευασμένα από τόσο μωρό χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θεωρώ λάθος όσες μανούλες το κάνουν,απλώς αναφέρω τι έκανα εγώ ,β) ήδη είδα πως και με τα φρούτα του ήτανε αρκετά δύσκολη η εισαγωγή των στερεών,έκανε τρομερές δυσκοιλιότητες και του πήρε κανένα 3μηνο να συνηθίσει και να αρχίσει να τρώει ικανοποιητικά με πολλάαααα πισογυρίσματα.Θα μπορούσες να φτιάξεις και μόνη σου ρυζάλευρο αν θέλεις,υπάρχει συνταγή αν ψάξεις και εδώ ακόμη. Εγώ θα σου πρότεινα να μην δώσεις.Αν θέλεις όμως κάποιο τότε δες για τα βιολογικά της Holle και της HiPP.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα μπορούσε κάποια να με βοηθήσει????

Nina-Nana....εισαι εδω?

 

Βασικά δεν υπάρχει λόγος για το ρυζαλευρο. Το μωρο χρειάζεται τροφές με σίδηρο, δλδ κρέας με λαχανικά που βοηθούν στην απορρόφησή του οπως ειναι πχ το καροτο. Συνήθως οι βιολογικές κρεμες χωρις ζάχαρη οπως το ρυζαλευρο και το κεχρί προτείνονται απο κάποιους παιδιάτρους IBCLC ως τρίτο γεύμα (κι όχι υποχρεωτικό φυσικα, αν θες το αντικαθιστάς με κάτι άλλο).

 

Διάβασε κι εδώ http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/ενδεικτικό-σχέδιο-εισαγωγής-στερεών/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...