Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Εννοείται ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό...απλά και την παιδίατρο μας την έχει ανησυχήσει η πτωση δύο καμπυλων και μας στέλνει για ουρολογικές εξετάσεις. Αμάν πια αυτές οι καμπύλες που δεν είναι και σωστες...πάντως μας είπε ότι η ανάπτυξη τώρα δεν έχει σχέση με τη μελλοντική...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εννοείται ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό...απλά και την παιδίατρο μας την έχει ανησυχήσει η πτωση δύο καμπυλων και μας στέλνει για ουρολογικές εξετάσεις. Αμάν πια αυτές οι καμπύλες που δεν είναι και σωστες...πάντως μας είπε ότι η ανάπτυξη τώρα δεν έχει σχέση με τη μελλοντική...

 

Δεν είναι κακό να κανετε εξετάσεις.

Αν εγω έκανα στην κόρη μου κάθε φορα που κολούσε η ζυγαριά κάθε μήνα για εξετάσεις θα πηγαίναμε..

Το πρόβλημα με τις καμπύλες είναι το εξής: σχεδόν κανεις δεν τις θυμάται όταν το παιδι τις ανεβαίνει αλλα όλοι τις θυμούνται όταν το παιδι τις κατεβαίνει. Για κάποιον λόγο δεν δεχόμαστε ότι το παιδι μας είναι διαφορετικό μόνο όταν είναι αδύνατο, όταν είναι παχύ είμαστε ευτυχισμένοι. ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Το μωρο μου έκλεισε τους 7 μηνες και θηλαζω αποκλειστικα. Επίσης εδω και 1 μηνα ξεκινησαμε και στερεες τροφες. Του μαγειρεύω και δεν εχω δωσει ακόμα έτοιμες κρεμες εμπορίου. Η απορία μου ειναι αν τελικά τις χρειαζονται τις κρεμες δεδομένου ότι εχουν τόσες πρόσθετες βιταμινες. Οι φυσικές τροφες λογω του ότι μαγειρεύονται (βραστες ή στον ατμό), τεμαχιζονται κλπ κλπ χάνουν το μεγαλύτερο τμημα των βιταμίνης τους. Στον ατμο ναι μεν δεν χανονται οι βιταμινεσ αλλα αυτο ισχυει για μαγειρεμα 5-7 λεπτα που τα περισσοτερα λαχανικα θελουν πιο πολυ χρονο να μαγειρευτουν ωστε να μπορει να τα φαι ενα μωρακι. Μήπως τελικα τα μωρα δεν καλύπτονται με τα συστατικά που τους παρέχονται μέσω φυσικής τροφής? Μήπως τελικα τη σημερον ημερα τα παιδιά γίνονται πιο ψηλά και αναπτυγμένα ή και πιο έξυπνα απο ότι παλαιότερα λογω των έτοιμων τροφών και των χημικών που εχουν? Μπορει να ακούγεται παράλογο και άσχημο να λέω δώστε ετοιματζιδικα και χημικά στα παιδιά για καλυτερη αναπτυξη αλλα έπειτα απο ψάξιμο και παρατήρηση σας τα γράφω. Βασικά ο όλος προβληματισμός μου εχει να κάνει στο ότι ένα μηνα τωρα και θηλαζω και φτιαχνω φαγητο το οποίο δεν το πολυ τρωει και πήρε μόνο 100 γρ σε αυτόν τον μηνα και δεν ψήλωσε καθολου....στάσιμη αναπτυξη είπε η παιδιατρος. Τα αλλα παιδάκια με τις έτοιμες κρεμες Γιωτης κλπ εχουν αλματώδη αναπτυξη. Τι α πω! Πείτε μου και εσεις τι μου προτείνεται, τι πιστεύεται, τι με συμβουλευετε? Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μα τρώνε και αμαγείρευτες τροφές π.χ. όλα τα φρούτα και κάποια λαχανικά όπως π.χ. το αβοκάντο. Αλλά και από τα μαγειρεμένα φαγητά δε χάνονται και όλα τα θρεπτικά συστατικά. Κανένας επίσημος φορέας υγείας δε θεωρεί τις κρέμες απαραίτητες. Αν το παιδί δεν έχει κάποιο πρόβλημα δε χρειάζεται να πάίρνει συμπλήρωμα διατροφής. Για τη στάσιμη ανάπτυξη κάτι άλλο θα φταίει, πρέπει να το συζητήσεις με το γιατρό σου. Εμένα μόλις ξεκινήσαμε στερεές ανέβηκε μία ολόκληρη καμπύλη και της δίνω μόνο δικό μου φαγητό.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Το μωρο μου έκλεισε τους 7 μηνες και θηλαζω αποκλειστικα. Επίσης εδω και 1 μηνα ξεκινησαμε και στερεες τροφες. Του μαγειρεύω και δεν εχω δωσει ακόμα έτοιμες κρεμες εμπορίου. Η απορία μου ειναι αν τελικά τις χρειαζονται τις κρεμες δεδομένου ότι εχουν τόσες πρόσθετες βιταμινες. Οι φυσικές τροφες λογω του ότι μαγειρεύονται (βραστες ή στον ατμό), τεμαχιζονται κλπ κλπ χάνουν το μεγαλύτερο τμημα των βιταμίνης τους. Στον ατμο ναι μεν δεν χανονται οι βιταμινεσ αλλα αυτο ισχυει για μαγειρεμα 5-7 λεπτα που τα περισσοτερα λαχανικα θελουν πιο πολυ χρονο να μαγειρευτουν ωστε να μπορει να τα φαι ενα μωρακι. Μήπως τελικα τα μωρα δεν καλύπτονται με τα συστατικά που τους παρέχονται μέσω φυσικής τροφής? Μήπως τελικα τη σημερον ημερα τα παιδιά γίνονται πιο ψηλά και αναπτυγμένα ή και πιο έξυπνα απο ότι παλαιότερα λογω των έτοιμων τροφών και των χημικών που εχουν? Μπορει να ακούγεται παράλογο και άσχημο να λέω δώστε ετοιματζιδικα και χημικά στα παιδιά για καλυτερη αναπτυξη αλλα έπειτα απο ψάξιμο και παρατήρηση σας τα γράφω. Βασικά ο όλος προβληματισμός μου εχει να κάνει στο ότι ένα μηνα τωρα και θηλαζω και φτιαχνω φαγητο το οποίο δεν το πολυ τρωει και πήρε μόνο 100 γρ σε αυτόν τον μηνα και δεν ψήλωσε καθολου....στάσιμη αναπτυξη είπε η παιδιατρος. Τα αλλα παιδάκια με τις έτοιμες κρεμες Γιωτης κλπ εχουν αλματώδη αναπτυξη. Τι α πω! Πείτε μου και εσεις τι μου προτείνεται, τι πιστεύεται, τι με συμβουλευετε? Σας ευχαριστω πολυ!

 

Νομίζω πως δεν έχει σχέση με το φαγητό και τις βιταμίνες αλλά με τον ρυθμό ανάπτυξης του κάθε παιδιού.Εμείς πχ τον πρώτο μήνα που ξεκινήσαμε στερεές παρόλο που έτρωγε λίγο πήρε 800γρ ενώ τον δεύτερο μήνα πήρε 250γρ και αυτό δεν ανησύχησε την γιατρό.Μου είπε πως από τους 6-9 μήνες το μαξ που θεωρητικά πρέπει να πάρουν είναι 450γρ.Εφόσον τρώει είστε μια χαρά:) Άλλωστε δεν σου λέει κανείς ότι θα προτιμήσει τις κρέμες.Γιατί να δώσεις τζάμπα ζάχαρη στο παιδί?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι ότι του έδωσα ετοιμη κρεμα και δεν τρελαθηκε... Γενικά είμαι της φιλοσοφίας ότι πιο φυσικό γι αυτο είμαι και υπέρ του θηλασμου. Θα συνεχίσω όπως πιστεύω και θα προσπαθήσω να μην υποκύψει στα έτοιμα σκευάσματα.

 

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν είσαστε έξω πχ το απογευμα κρατάτε μαζί σας φαγητο? Διατηρειται με κάποιο τροπο? Βάζετε το φαγητο σε Βαζακια, ταπερ ή κάτι άλλο και του δινετε το φαγητο του οπου και αν βρίσκεστε?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι ότι του έδωσα ετοιμη κρεμα και δεν τρελαθηκε... Γενικά είμαι της φιλοσοφίας ότι πιο φυσικό γι αυτο είμαι και υπέρ του θηλασμου. Θα συνεχίσω όπως πιστεύω και θα προσπαθήσω να μην υποκύψει στα έτοιμα σκευάσματα.

 

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν είσαστε έξω πχ το απογευμα κρατάτε μαζί σας φαγητο? Διατηρειται με κάποιο τροπο? Βάζετε το φαγητο σε Βαζακια, ταπερ ή κάτι άλλο και του δινετε το φαγητο του οπου και αν βρίσκεστε?

 

Εγώ όταν πχ θέλω να βγω και δεν ξέρω αν θα επιστρέψω νωρίς για το μεσημεριανό του,το φτιάχνω από το πρωί και το βάζω σε ένα θερμός φαγητού της reer που έχω πάρει και με έχει βολέψει πάρα πολύ.Διατηρεί την θερμοκρασία του,παίρνω μαζί και κουταλάκι και τον ταίζω στην βόλτα μας. Τώρα αν πχ τύχει να είμαι εκτός σπιτιού εκτάκτως τότε απλώς τον θηλάζω και του δίνω το μεσημεριανό στο επόμενο γεύμα του.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα...θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο.

Ο μικρός μου που ειναι 7 μηνων και κάτι μερες. Ποση ποσότητα φαγητού πρεπει να τρωει. Εμένα με το ζόρι τρωει 60 γρ φρουτοκρεμα το πρωί, λάχανόσουπα με κρεας γυρω στα 120 γρ το μεσημέρι και το απογευμα ότι φτιάξω απο φρουτα ή λαχανικα γυρω στα 50 γρ. Αν του δώσω και ενδιάμεσα γαλα δεν τρωει και καθολου γιατι δεν πειναει. Νομίζω ότι ειναι πολυ λίγο το φαγητο του. Τι να κάνω που δεν ανοίγει το στομα του.

Φοβάμαι κιόλας ότι με το να μην του δίνω γαλα ενδιάμεσα θα μειωθει το γαλα μου για να μη πω θα τελειώσει. Αλλα και ενδιάμεσα των γευμάτων αν θηλαζει δεν τρωει φαγητο....Δυσκολα τα πράγματα.

Μάλλον υπάρχουν φάγανα παιδιά και παιδιά λιγότερο φάγανα. Βέβαια οπότε του προσφέρω στηθος δεν λέει όχι....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο.

Ο μικρός μου που ειναι 7 μηνων και κάτι μερες. Ποση ποσότητα φαγητού πρεπει να τρωει. Εμένα με το ζόρι τρωει 60 γρ φρουτοκρεμα το πρωί, λάχανόσουπα με κρεας γυρω στα 120 γρ το μεσημέρι και το απογευμα ότι φτιάξω απο φρουτα ή λαχανικα γυρω στα 50 γρ. Αν του δώσω και ενδιάμεσα γαλα δεν τρωει και καθολου γιατι δεν πειναει. Νομίζω ότι ειναι πολυ λίγο το φαγητο του. Τι να κάνω που δεν ανοίγει το στομα του.

Φοβάμαι κιόλας ότι με το να μην του δίνω γαλα ενδιάμεσα θα μειωθει το γαλα μου για να μη πω θα τελειώσει. Αλλα και ενδιάμεσα των γευμάτων αν θηλαζει δεν τρωει φαγητο....Δυσκολα τα πράγματα.

Μάλλον υπάρχουν φάγανα παιδιά και παιδιά λιγότερο φάγανα. Βέβαια οπότε του προσφέρω στηθος δεν λέει όχι....

 

Δεν υπάρχει πρέπει, οσο θέλει θα τρώει! Ένα μωρο που θηλαζει έχει μάθει να αυτορυθμιζεται στο πόσο πρέπει να φάει. 6 μήνες δεν ήξερες πόσο γάλα έπινε γιατι το στήθος δεν έχει μεζούρα. Οπότε δε χρειάζεται και να ξέρεις πόσο φαγητο τρώει.

 

Το δεύτερο εξάμηνο ζωής του μωρου το μητρικο γάλα εξακολουθεί να είναι η κυρια τροφή του κι οι στερεές τροφές συμπληρωματικές του θηλασμου.

Οπότε θα προσφέρεις στήθος 1-1,5 ώρα πριν τις στερεές, θα τρώει οσο θέλει, κι αν θέλει θα θηλασει μετα πάλι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρέπει, οσο θέλει θα τρώει! Ένα μωρο που θηλαζει έχει μάθει να αυτορυθμιζεται στο πόσο πρέπει να φάει. 6 μήνες δεν ήξερες πόσο γάλα έπινε γιατι το στήθος δεν έχει μεζούρα. Οπότε δε χρειάζεται και να ξέρεις πόσο φαγητο τρώει.

 

Το δεύτερο εξάμηνο ζωής του μωρου το μητρικο γάλα εξακολουθεί να είναι η κυρια τροφή του κι οι στερεές τροφές συμπληρωματικές του θηλασμου.

Οπότε θα προσφέρεις στήθος 1-1,5 ώρα πριν τις στερεές, θα τρώει οσο θέλει, κι αν θέλει θα θηλασει μετα πάλι.

nina nana να σε ρωτησω κατι..το ιδιο ισχυει κ για μωρο που πινει φορμουλα πλεον?? η κορουλα μου ειναι λιτοδιαιτη(μοντελο θα μου γινει!!;)) κ εγω δεν την πιεζω καθολου,οσο τρωει καλως κ μετα συμπληρωνω γαλα..ολοι οι παντογνωστες με πιεζουν κ λενε οτι την κακομαθαινω κ οτι αν της δινω γαλα δεν θα μαθει να τρωει..ισχυει λοιπον οτι οι στερεες ειναι συμπληρωματικες κ για μας η' εχουν δικιο??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

nina nana να σε ρωτησω κατι..το ιδιο ισχυει κ για μωρο που πινει φορμουλα πλεον?? η κορουλα μου ειναι λιτοδιαιτη(μοντελο θα μου γινει!!;)) κ εγω δεν την πιεζω καθολου,οσο τρωει καλως κ μετα συμπληρωνω γαλα..ολοι οι παντωγνωστες με πιεζουν κ λενε οτι την κακομαθαινω κ οτι αν της δινω γαλα δεν θα μαθει να τρωει..ισχυει λοιπον οτι οι στερεες ειναι συμπληρωματικες κ για μας η' εχουν δικιο??

 

Δεν ισχύει! Το ξένο γάλα έχει αρκετό ασβέστιο που εμποδίζει την αφομοίωση του σιδήρου των τροφών που το δεύτερο εξάμηνο σε ενδιαφέρει περισσότερο. Επίσης επιβαρύνει τα νεφρα του μωρου.

Τι σε πειράζει που είναι λιτοδιαιτη; Ας φάει οσο θέλει, δεν μπορούν να τρώνε όλα τα μωρα το ίδιο! Αυτη ξέρει καλύτερα πόσο φαγητο χρειάζεται ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει! Το ξένο γάλα έχει αρκετό ασβέστιο που εμποδίζει την αφομοίωση του σιδήρου των τροφών που το δεύτερο εξάμηνο σε ενδιαφέρει περισσότερο. Επίσης επιβαρύνει τα νεφρα του μωρου.

Τι σε πειράζει που είναι λιτοδιαιτη; Ας φάει οσο θέλει, δεν μπορούν να τρώνε όλα τα μωρα το ίδιο! Αυτη ξέρει καλύτερα πόσο φαγητο χρειάζεται ;)

εμενα δεν με πειραζει καθολου γι'αυτο κ δεν την πιεζω..οι γυρω συγγενης κ φιλοι φαγωθηκαν..φανταζομαι οτι τα εχουμε ολες αυτα!!! τρωει οσο θελει κ μετα πινει ειτε γαλα η' αν δεν θελει τπτ!! σ'ευχαριστω πολυ!!!..κριμα που δεν μπορω να τους λεω αυτην την ωραια δικιολογια για να τους ξεφορτωνομαι:-D:grin:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια...

 

Καταρχήν να ευχαριστήσω θερμά τις κοπέλες που μας βοηθήσανε να μετράμε κοντά 11 μήνες θηλασμού, όταν το σύμπαν ολόκληρο (γονείς, παιδίατροι και λοιποί ειδικοί) συνομοτούσε ηθελημένα ή μή εναντίον του θαύματος που λέγεται θηλασμός... Χωρίς αυτό το φόρουμ αμφιβάλλω αν θα τα είχαμε καταφέρει.

 

Στη συνέχεια να απολογηθώ που δεν έχω κουράγιο στις 11.42 και μετά από 1 μέρα γεμάτη από βόλτες (γύρω γύρω σκυμένη κρατώντας το χεράκι της Ματίλντας) και γκρίνια (ένας καινούριος ήχος για εμάς, μια συνεχόμενη κλάψα) να διαβάσω όλα τα παραπάνω μπας και μου λυθούν οι απορίες.

 

Τέλος να αναφέρω ότι ο λόγος που δεν απευθύνομαι σε παιδίατρο δεν είναι η τσιγγουνιά μου, αλλά το ότι μόλις πω ότι θηλάζουμε στους 10,5 μήνες κατά μέσο όρο 7+3 φορές (μέρα/νύχτα), θα αρχίσει το γνωστό ματς και θα πρέπει ΠΑΛΙ να αλλάξω παιδίατρο και εδώ στο νησί δεν έχουν μείνει και πολλοί που δεν μας έχουν δει 1 φορά (μέχρι να μας πουν ευθέως ή εμμέσως να αποθηλάσουμε και να τους στείλουμε).

 

Το ιστορικό:

 

Α. 40+2

Β. Koριτσάκι

Γ. (ΦΤ)

Δ. Επισκληρίδιος

Ε. Οχι ίκτερο

Ζ. Ούτε νοσηλεία

Η. Στους 10 μήνες ζύγιζε 9.360 γρ, ύψος 72,5 cm, βάρος γέννησης 3.220 γρ. Σε κάθε μέτρηση μέχρι σήμερα ήταν στο 90% στις καμπύλες, μόνο στην τελευταία πέσαμε κάπου στο 80%.

Θ. Το ζήτημά μας... το φαγητό:

Ενδεικτικά σήμερα:

07.00 θηλασμός (μετά από ένα βράδυ δύσκολο με συνεχόμενο θηλασμό ανά 1 ώρα, με γκρίνια και χωρίς ήσυχο ύπνο) και μετά ύπνος

09.00 5-6 κουταλάκια φαρίν λακτέ

10.30 θηλασμός

11.30 2 βερίκοκα, 3 αποξηραμένα δαμάσκηνα (ψίχα, βλέπε κενώσεις) - φρουτόκρεμα δεν φάγαμε ποτέ. Πολλά κιλά πετάξαμε.

12.00 θηλασμός και ύπνος

14.00 6-7 κουταλάκια αλεσμένο αρακά με πατάτα - το μόνο φαγητό που της αρέσει εδώ και 10 μέρες

15.00 θηλασμός

17.00 θηλασμός & μετά 1/2 γιαούρτι advance

19.30 5-6 κουταλάκια φαγητό -το ίδιο- με λίγη φέτα

21.05 θηλασμός

22.00 θηλασμός

12-1 σίγουρα θα ξαναθηλάσει και το βράδυ αν δεν επαναλάβουμε το χτεσινό πάρτυ θα ξυπνήσει 1-2 φορές να θηλάσει. Σημείωση ότι όλοι οι θηλασμοί πλην του βραδινού (22.00) γίνονται από το ένα στήθος.

Ι. Έχει να πιεί από τον 5ο μήνα που της έδωσα για 3 βδομάδες 100μλ τη μέρα και παραλίγο να χάσω το γάλα μου.

Κ.Έκοψα το μεντέλα σουίνγκ στον έκτο.

Λ. Αλλάζουμε περίπου 5-6 βρεγμένες πάνες. Κακά κάθε 2 μέρες, μπορεί και 3. Γονίδια, έτσι ήμουνα κι εγώ κι αυτή από τον 2-3ο μήνα.

 

Λοιπόν, το ζήτημα είναι ότι η Ματίλντα δεν τρώει ποσότητες, όπως βλέπετε. Το σημερινό παράδειγμα αποτελεί μεγάλη βελτίωση σε σχέση με τον ενάμιση μήνα πριν που θήλαζε σχεδόν αποκλειστικά, μάλλον λόγο ζέστης.

Ακόμα, είναι και πολύ επιλεκτική και απρόβλεπτη (ανάποδη?) στο τι θα καταδεχτεί να φάει από 3 κουταλιές - κάθε βδομάδα αρνείται να φάει αυτό που λάτρευε (δηλ. έτρωγε - ω! θαύμα - 4-5 κουταλιές) την προηγούμενη.

Μαγειρεύω καινούρια πράγματα συνέχεια (όταν πετάω την κατσαρόλα μετά απο 3-4 προσπάθειες σε 2 μέρες πχ) αλλά μάταια. Δεν είμαι και σεφ αλλά έχω δώσει να δοκιμάσουν τα φαγητά που της φτιάχνω 10 άτομα να δω μηπως κάτι κάνω λάθος και όλοι λένε ότι είναι μια χαρά.

Υπόψιν ότι θέλω να θηλάσω μέχρι τα 2 της, αν θέλει και εκείνη. Γυρνάω στη δουλειά σε 3 μήνες περίπου. Πότε πρέπει να αρχίσω να μειώνω τους θηλασμούς το 8ωρο που θα λείπω και με τι ρυθμό για να μην μειωθεί το γάλα μου?

Από χθες όπως ανέφερα έχουμε μία ώρα καλή, μία ώρα νιαούρισμα - κάτι νέο για τη Ματίλντα που από τότε που γεννήθηκε έχει κλάψει ελάχιστα και για εμφανή λόγο που αντιμετωπιζότανε άμεσα. Δόντια έχουμε ήδη 4 πάνω και 2 κάτω, λογικά βγάζουμε τα πίσω και μάλλον για αυτό μοιρολογούμε. Ντεπόν δεν δοκίμασα να δώσω ακόμα, σήμερα αν ξαναγίνει θα το κάνω. Απλά με όλα τα παραπάνω κάποιες στιγμές περνά απ'το μυαλό η σκέψη μήπως δεν της φτάνει το γάλα και αφού δεν τρώει πεινάει και για αυτό δεν ηρεμεί (με λύση όχι να δώσω σκόνη φυσικά, αλλά να μειώσω λίγο τους θηλασμούς το απόγευμα να φάει κάτι πιο βαρύ πριν κοιμηθεί και θηλάσει).

Τέλος, μήπως φταίει για την ποσότητα το πόσο συχνά της προσφέρω τροφή/στήθος? πάντως ακολουθώ τα σημάδια που που δίνει- ανησυχία αλλά όχι κλάμα γιατί ζήτω που καήκαμε αν την αφήσω να πεινάσει - το δοκίμασα και ούτε τη μία κουταλιά δεν έφαγε - καταλήγουμε να θηλάζουμε μόνο.

 

Αυτά κορίτσια. Βασικά θέλω επιβεβαίωση ότι δεν υπονομεύω τη σχέση της με το φαγητό μέσω του θηλασμού. Νομίζω ότι κάνω καλά που θηλάζω ελεύθερα μέχρι και σήμερα, αλλά κατά καιρούς επηρρεάζομαι από την αρνητική προπαγάνδα ενάντια στο θηλασμό ('Θηλάζεις ακόμα? Μπράαααβο... ΚΟΦΤΟ), όσο κι αν δεν θέλω, και αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να μειώνω τους θηλασμούς. Μετά φοβάμαι πως θα μου κοπεί το γάλα (ποτέ δεν ήμουν από αυτές που έτρεχε ποτάμι το γάλα - μονίμως με άγχος και λιγότερο από όσο χρειαζόμασταν το γάλα στο θήλαστρο). Μπέρδεμααααα...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

 

Με εκτίμηση,

 

Έλλη

Link to comment
Share on other sites

To βάρος και οι πάνες σας δεν δείχνουν να υπάρχει πρόβλημα με τις ποσότητες που τρώει το μωρό, μια χαρά κοντεύει να τριπλασιάσει το βάρος πριν χρονίσει.

 

Υπόψιν ότι θέλω να θηλάσω μέχρι τα 2 της, αν θέλει και εκείνη. Γυρνάω στη δουλειά σε 3 μήνες περίπου. Πότε πρέπει να αρχίσω να μειώνω τους θηλασμούς το 8ωρο που θα λείπω και με τι ρυθμό για να μην μειωθεί το γάλα μου?

 

Προσπάθησε να μαζέψεις όλες τις στερεές στις ώρες που θα λείπεις. Μπορείς να αρχίσεις χαλαρά ένα μήνα πριν, ώστε να μην πιεστείτε, και δυο βδομάδες πριν να κάνεις κάποιες "πρόβες απουσίας", για να δεις πώς ανταποκρίνεται το μωρό. Τις ώρες αυτές θα προσπαθήσεις να μην προσφέρεις. Πάντως, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες η προσαρμογή πχ εγώ και στα δυο παιδιά ήθελα να ξεκινήσω δυο βδομάδες πριν, έτυχε και αρρώστησαν και δεν μείωσα σχεδόν καθόλου τα πρωινά, οπότε στη δουλειά ζορίστηκα λίγο μόνο τις πρώτες μέρες.

 

Θα μπορείς να αντλήσεις στη δουλειά, αν χρειαστεί; Γενικά, σε τέτοιες ηλικίες δεν αφήνουμε γάλα αλλά ίσως χρειαστεί για τη δική σου άνεση.

 

Δε νομίζω ότι υπονομεύεις τη σχέση της με το φαγητό, τρώει αρκετούτσικα (νομίζω η μικρή μου τρώει λιγότερο). Πιθανώς αυτό το παιδί να χρειάζεται πολλά και μικρά αλλά και διαφορετικά γεύματα, για να ενδιαφέρεται περισσότερο, κάτι το οποίο ήδη κάνεις. Προσπάθησε να αποφύγεις τις επεξεργασμένες τροφές, καθώς και λιγότερο θρεπτικές είναι και πιο βλαβερές και πιθανώς καλλιεργούν κάποιες "δύσκολες" προτιμήσεις στο φαγητό (πχ προτίμηση σε γλυκιές γεύσεις). Εφόσον το μωρό θηλάζει τόσο, δεν νομίζω ότι χρειάζονται τα γαλακτοκομικά που δίνεις και επιβαρύνουν το σύστημα με αλάτι (φέτα), ζάχαρη (επιδόρπιο γιαουρτιού) κτλ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν με πειραζει καθολου γι'αυτο κ δεν την πιεζω..οι γυρω συγγενης κ φιλοι φαγωθηκαν..φανταζομαι οτι τα εχουμε ολες αυτα!!! τρωει οσο θελει κ μετα πινει ειτε γαλα η' αν δεν θελει τπτ!! σ'ευχαριστω πολυ!!!..κριμα που δεν μπορω να τους λεω αυτην την ωραια δικιολογια για να τους ξεφορτωνομαι:-D:grin:

 

Το τι τρώει το παιδι σου και πόσο αφορά μόνο εκείνο κι εσένα! Μην αναλωνεσαι σε εξηγήσεις σε συγγενείς και φίλους! Δεν υπάρχει κανένας λόγος!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια.Θα ήθελα την γνώμη σας!Είμαστε 4,5 μηνών και 8,500 κιλά.Μας είπε η παιδίατρος,η οποία μέ είχε βοηθήσει πολύ μέ τον θηλασμό στην αρχή μέ το που κλείσουμε τον 5ο να ξεκινήσουμε το ρυζάλευρο.Στην αρχή μου είχε πει για 6μηνο αποκλειστικό θηλασμό.Όταν της το υπενθύμισα μου είπε ότι τώρα είμαστε εντάξει για να ξεκινήσουμε.Εσείς τι λέτε;

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια.Θα ήθελα την γνώμη σας!Είμαστε 4,5 μηνών και 8,500 κιλά.Μας είπε η παιδίατρος,η οποία μέ είχε βοηθήσει πολύ μέ τον θηλασμό στην αρχή μέ το που κλείσουμε τον 5ο να ξεκινήσουμε το ρυζάλευρο.Στην αρχή μου είχε πει για 6μηνο αποκλειστικό θηλασμό.Όταν της το υπενθύμισα μου είπε ότι τώρα είμαστε εντάξει για να ξεκινήσουμε.Εσείς τι λέτε;

εσυ θα αποφασισεις το ποτε κ το αν θα δωσεις ρυζαλευρο στο μωρο σου!!! εμεις ξεκινησαμε στους 6 μηνες παρα 1 βδομαδα..το βαρος της μικρης ειναι πολυ καλο..να ξερεις οτι το ρυζαλευρο κ ολες οι υπολοιπες κρεμες περιεχουν πολυ ζαχαρη εκτος κ αν παρεις το σκετο ρυζαλευρο..

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια.Θα ήθελα την γνώμη σας!Είμαστε 4,5 μηνών και 8,500 κιλά.Μας είπε η παιδίατρος,η οποία μέ είχε βοηθήσει πολύ μέ τον θηλασμό στην αρχή μέ το που κλείσουμε τον 5ο να ξεκινήσουμε το ρυζάλευρο.Στην αρχή μου είχε πει για 6μηνο αποκλειστικό θηλασμό.Όταν της το υπενθύμισα μου είπε ότι τώρα είμαστε εντάξει για να ξεκινήσουμε.Εσείς τι λέτε;

Δεν βλέπω για ποιον λόγο να μην ξεκινήσετε στερεές εφόσον ο θηλασμός έχει εδραιωθεί και το μωρό έχει την κατάλληλη ωριμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια.Θα ήθελα την γνώμη σας!Είμαστε 4,5 μηνών και 8,500 κιλά.Μας είπε η παιδίατρος,η οποία μέ είχε βοηθήσει πολύ μέ τον θηλασμό στην αρχή μέ το που κλείσουμε τον 5ο να ξεκινήσουμε το ρυζάλευρο.Στην αρχή μου είχε πει για 6μηνο αποκλειστικό θηλασμό.Όταν της το υπενθύμισα μου είπε ότι τώρα είμαστε εντάξει για να ξεκινήσουμε.Εσείς τι λέτε;

 

Αν θες τη γνώμη μου μιας και ήδη θηλάζεις αποκλειστικά καλό θα ήταν να ακολουθήσεις την οδηγία του ΠΟΥ που συστήνει τους 6 πρώτους μήνες ζωής αποκλειστικό θηλασμό και μετά εισαγωγή στερεων τροφων, βέβαια εσύ αποφασίζεις:):):)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...