Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

ετσι κανει και ο δικος μου ...σημερα αρχησα κανονικα τα φρουτα και εφαγε λες και ετρωγε απο παντα !!!εφαγε μισο μηλο και μιση μπανανα και γελουσε !!!

την παρασκευη του ειχα δωσει μονο μηλο και εμαθε τα τρωεικαι σημερα εφαγε κανονικα .

ο μεγαλος τοτε που πρωτο εφαγε δεν ειχε ενθουσιαστει καθολου ...κοιτουσε με απορια ,αυτος τρελαθηκε απο την χαρα του .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ετσι κανει και ο δικος μου ...σημερα αρχησα κανονικα τα φρουτα και εφαγε λες και ετρωγε απο παντα !!!εφαγε μισο μηλο και μιση μπανανα και γελουσε !!!

την παρασκευη του ειχα δωσει μονο μηλο και εμαθε τα τρωεικαι σημερα εφαγε κανονικα .

ο μεγαλος τοτε που πρωτο εφαγε δεν ειχε ενθουσιαστει καθολου ...κοιτουσε με απορια ,αυτος τρελαθηκε απο την χαρα του .

 

και μεις τα ιδια!!! μεχρι να συνηθησει η κορη μου ειδαμε και παθαμε αλλα ο μικρος φαταουλας!!! και τωρα που ψιλοτρωει φωναζει αν τον καθυστερω:eek::-o:-o

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!! θα ακολουθησω την συμβουλη σου για τα φρουτακια!:P

ρυζαλευρο μετα τον εκτο Αγλαια?

 

Ρώτα τον παιδίατρό σου τι προτείνει (αν και υποπτεύομαι ό,τι όλοι).

Ενδεικτικά δες εδώ http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/ενδεικτικό-σχέδιο-εισαγωγής-στερεών/

 

Όοοοοοταν με το καλό αποφασίσεις να βάλεις τρίτο γεύμα, μπορεί να είναι λαχανικά από το μεσημεριανό ή φρούτο ξανά και όχι δημητριακά. Κάποιοι θεωρούν ότι τα δημητριακά είναι καλό να μπουν μετά το χρόνο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω αγχωθεί. Ο μπέμπης μου μέχρι τώρα (5,5 μηνών) έτρωγε αποκλειστικά το γάλα της μαμάς. Είπαμε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά να δίνουμε κανένα γεύμα στερεών, καθώς δείχνει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Χθες πρώτη μέρα και σήμερα δεύτερη του λεφτιαξα κρεμούλα ριζάλευρο της Holle με μπανάνα και την τσάκισε και τις δύο μέρες! Χάρηκα κι εγώ που ξεκινήσαμε καλά και του άρεσε το πρώτο φρουτάκι που του πρότεινα, αλλά πριν λίγο έκανε κακάκια και ενώ ήταν η κλασσική μουστάρδα είχε μέσα και πάρα πάρα πολλές ίνες καφέ σκούρο. Δεν είναι ροζ, δε μοιάζει με αίμα αφού είναι πολύ σκούρο καφέ. Πήρα τον παιδίατρο και μου είπε το πιο πιθανό είναι από το ρύζι της Holle που είναι ολικής άλεσης και αν και αύριο είναι έτσι να του πάω την πάνα να τη δει. Έχει καμιά από εσάς παρόμοια εμπειρία? Αγχώθηκα μην είναι καμιά αλλεργία. Μέχρι τώρα δεν είχε παρουσιάσει πο΄τέ καμία αλλεργία.΄Καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, είναι από την μπανάνα!

Κι εγώ την πρώτη φορά που έδωσα μπανάνα στην κόρη μου ανησύχησα και έκανα αναζήτηση στο google και βρήκα ανάλογες φωτογραφίες, μοιάζουνε σαν πολλά μικρά καφέ σκουλικάκια, ε;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια με βαλατε στο τρυπακι τωρα .... ειχα σκοπο να της αρχιζα της μπεμπας μου το αλλο Σαββατο την φρουτοκρεμα αλλα λεω να την αρχισω απο αυριο! της δινω εδω και μια εβδομαδα ρυζαλευρο - βανιλια και της αρεσει πολυ (εμενα να δειτε :wink: ). Επειδη δεν θυμαμα το φαι ποτε το δινουμε στον 7ο ε?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με την κυρια Αγλαια.Και εγω του παιδιου μου φρουτακια κλπ του εδινα και ουδεποτε εδωσα ετοιμες σκονες οι οποιες ειναι κυριολεκτικα σαββουρα και μην ακουω την καραμελα "και εμεις τι παθαμε" γιατι ο περισσοτερος κοσμος εχει θυρεοειδη,ειναι υπερβαροι και εχουν ενα σωρο προβληματα υγειας ,αλλεργιες και παει λεγοντας...

Και ποιος απο αυτους θα σκεφτει οτι εφταιγε το γαλα σε σκονη,οι κρεμες η τα χημικα απο τις πανες μιας χρησης?17 μηνες θηλαζω και χρησιμοποιω πανες πολλων χρησεων.Οποιος θελει το καλυτερο ξερει πως να το ψαξει και να πραξει αναλογα.

Αν δεν ησουν εσυ Αγλαια δεν θα ειχα καταφερει να εχω αποκλειστικο θηλασμο!Γιατι ανθρωποι οπως εσυ,ο κυριος Παπαβεντσης κλπ..ανιδιοτελως προσφερετε με αγαπη και απολυτο ενδιαφερον τις γνωσεις σας!!Ποιους θα ακουσουμε?την ελεεινη διαφημιση με το γαλα που λεει "μετα τον θηλασμο προσφερουμε γαλα 2ης βρεφικης ηλικιας?"μου ερχεται το αιμα στο κεφαλι οταν το βλεπω...

αντι για ρυζαλευρο μπορεις μονη σου να αλεσεις στο μουλτι ρυζακι και να το βρασεις ...αυτο εκανα εγω σε συνδιασμο με οτι εγραψε η κυρια Αγλαια

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατά την εισαγωγή στερεών τροφών είναι σημαντικό να γνωρίζετε αυτό τον πίνακα:

 

6335504993_73379ae6bc.jpg

Screen shot 2011-11-12 at 3.35.06 AM by taste lab, on Flickr

 

Ο πίνακας δείχνει ποιες τροφές ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ την απορρόφηση σιδήρου, ποιος είναι ο παράγοντας που εμποδίζει την απορρόφηση και ποιες τροφές ευνοούν την απορρόφηση σιδήρου και ποιος είναι ο παράγοντας που βοηθάει σε αυτό.

 

Ο πίνακας είναι από αυτό το βιβλίο

 

Feeding and nutrition of infants and young children

 

που μπορείτε να το κατεβάσετε.

 

 

Σας παραθέτω ένα κομμάτι από τα εισαγωγικά

 

A childʼs first 2 or 3 years of life are the most crucial for normal physical and mental development. Nevertheless, current feeding practices in some countries may be doing more harm than good to the development of young children. Children under 3 years of age are vulnerable to poor nutrition; the growth rate during this period is greater than at any other time, and there thus exists an increased risk of growth retardation. Also, the immunological system is not fully mature at this age, resulting in a risk of frequent and severe infections. Both cognitive and emotional potentials start to develop early, and so the foundations of intellectual, social and emotional competencies are also estab- lished during this period. In summary, poor nutrition during the early years leads to profound defects including delayed motor and cognitive development, behavioural problems, deficient social skills, a reduced attention span, learning deficiencies and lower educational achievement.

 

Το βιβλίο περιέχει οδηγίες τόσο για μωρά που θηλάζουν, όσο και γι αυτά που δεν θηλάζουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα παιδάκια χρειάζονται τροφές πλούσιες σε σίδηρο όπως το κρέας. Επίσης χρειάζονται βιταμίνες, ιχνοστοιχεία και ένζυμα από τα λαχανικά και τα φρούτα. Το ρυζάλευρο θα του στερήσει κάτι από αυτά που χρειάζεται, οπότε είναι καλύτερο να μην του το δίνεις.

Με ένα πλήρες διαιτολόγιο, δηλαδή με φρούτα (ας πούμε για δεκατιανό), κρεας με λαχανικά (ας πούμε μεσημεριανό) δεν βλέπω κανέναν λόγο για τον οποίο το ρυζάλευρο (ας πούμε οτι θα δινεται για απογευματινό) θα στερήσει κάποια από τα στοιχεία που προσφέρουν οι άλλες τροφές.

Και δεν νομίζω να υπάρχει κανενας επίσημος φορέας που να αμφισβητεί την διατροφική αξια των δημητριακών

Το ότι τα δημητριακά εμποδίζουν την απορρόφηση σιδήρου όπως παρουσιαστηκε σε πίνακες σε άλλα θέματα διευκρινιστηκε ότι ισχύει για ταυτόχρονη λήψη τους με σίδηρο. (Ζητώ συγγνωμη, αλλά παρόμοια συζήτηση εξελισσεται σε 3 διαφορετικά θεματα και δεν έχω αυτή την στιγμη χρόνο να βρω το συγκεκριμένο ποστ. Αν χρειαστεί όμως θα το κάνω)

Στον ίδιο πίνακα εμφανίζεται ως τροφή που εμποδίζει την απορρόφηση σιδήρου και το γάλα. Μήπως με την ίδια λογική θα πρέπει να μην δίνουμε γάλα στα παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

οι δημοσιεύσεις που κρίθηκαν ακατάλληλες για το δημόσιο φόρουμ/είναι ενάντια στους κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ μεταφερθήκανε εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=106003

και εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2218474&posted=1#post2218474.

 

Παρακαλούμε συνεχίστε λαμβάνοντας υπόψη σας την ανακοίνωση που δημοσιεύσαμε.

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2213560&postcount=10

Στην περίπτωση που στο θέμα αυτό, μετά απο αυτή την ειδοποίηση, εμφανιστούν νέες δημοσιεύσεις οι οποίες είτε στρέφουν την θεματολογία μακριά απο το αρχικό ερωτημα η δημοσιευση,

είτε απαντούν/συνεχίζουν με κείμενα που αποτελούν σχολιασμό συμπεριφοράς άλλου μέλους/off topic θα επιδέχονται απευθείας προσωρινό αποκλεισμό απο όλες τις συζητήσεις,καθώς θα θεωρηθεί ότι συμβάλλουν στο να μην συνεχιστεί η συζήτηση σε ένα ενδιαφέρον και ενημερωτικό επίπεδο.

Διαφορές προσωπικές ανάμεσα στα μέλη, εξαιτίας οποιουδήποτε λόγου

θα πρέπει να λύνονται εκτός του δημόσιου φόρουμ.

 

Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης δείτε εδώ πως λειτουργεί http://parents.org.gr/news/a354

Κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

Infractions : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55586

ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites

αντιγράφω κάποιες από τις δικές μου δημοσιεύσεις που πήγαν στο αρχείο

Η απορρόφηση του σιδήρου δεν είναι το μόνο πρόβλημα με τις κρέμες. Τα δημητριακά έχουν επεξεργαστεί σε τέτοιο βαθμό που έχουν αφαιρεθεί όλες οι βιταμίνες και οι φυτικές ίνες και καταλήγουν να είναι ένα σκουπίδι. Στο σκουπίδι αυτό έρχονται και προσθέτουν βιταμίνες και γλυκαντικά. Γιατί τα παιδιά να μην πάρουν βιταμίνες από αληθινό φαγητό και όχι από ένα κατασκεύασμα το οποίο συχνά περιέχει Trans λιπαρα και βρίσκεται σε ένα κουτί που είναι αμφίβολο αν είναι bpa free;

 

το ρυζάλευρο περιέχει και αγελαδινό γάλα, το οποίο λόγω της υψηλής (για τα ανθρώπινα δεδομένα) περιεκτικότητας σε ασβέστιο εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου.

 

 

αν ήταν απορροφήσιμός ο σιδηρος με τον οποίο εμπλουτίστηκε το ρυζάλευρο, τότε θα εμπόδιζε την απορρόφησή του. :roll: Τελικά το γάλα δεν μπορεί να εμποδίσει την απορρόφηση κάποιου ο οποίος έτσι και αλλιώς δεν θα απορροφηθεί :roll:

Όποια μητέρα επιθυμεί να προσφέρει δημητρικά, ας προσφέρει αληθινά δημητριακά και όχι βιομηχανοποιημένες σκόνες: ρύζι, κεχρί, κινόα, βρώμη (αυτή λίγο αργότερα γιατί περιέχει λίγη γλουτένη).

Καλές επιλογές είναι το ρύζι βρασμένο σε ζωμό από κόκκαλά και λαχανικά, (αλεσμένο φυσικά για να μην πνιγεί το μωρό), ή βρωμη με μπανάνα και λίγη βανίλια μαδαγασκάρης. Μετά τον 8ο μήνα πολύ καλή επιλογή είναι και ο τραχανάς χωρίς αυγό

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

 

θυλαζω αποκλειστικα 9 μηνες τωρα..το μωρο δεν θελει να φαει..σχεδον καθολου στερεες τροφες..ακομη και αν πειναει με το ζορι τρωει 3-4 κουταλιες..

ειχα διαβσει πως μεχρι το χρονο το γακα μπορει να ειναι βασικη τροφη..

 

ομως ο παιδιατρος μου ειπε πως σιγουρα θα εχει αναιμια αφου μονο θυλαζει...και αγχωθηκα!!

 

τι να κανω??δεν θελει στερεεες..

θα εχει οντως αναιμία??θα επρεπε να δωσω εξτρα σηδηρο μεχρι να μαθει να τρωει κιολας..

 

επισης απο τον 6 εως τον 9 μηνα πηρε μονο 1 κιλο...επειδη βεβαια ειναι 10 κιλα ο γιατρος λεει οκ..αλλα ειναι σιγουρο οτι τρεφεται καλα???

 

ασ μου πει οποια ξερει!!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

 

ομως ο παιδιατρος μου ειπε πως σιγουρα θα εχει αναιμια αφου μονο θυλαζει...και αγχωθηκα!!

τι προτείνει;

 

θα εχει οντως αναιμία??θα επρεπε να δωσω εξτρα σηδηρο μεχρι να μαθει να τρωει κιολας..

Υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να εμφανίσει αναιμία. Αν υπάρχουν κλινικές ενδείξεις ο παιδίατρος θα παραπέμψει το μωρό για αιματολογικές εξετάσεις και αν κρίνει απαραίτητο θα χορηγήσει συμπλήρωμα σιδήρου.

 

επισης απο τον 6 εως τον 9 μηνα πηρε μονο 1 κιλο...επειδη βεβαια ειναι 10 κιλα ο γιατρος λεει οκ.. αλλα ειναι σιγουρο οτι τρεφεται καλα???

Ακόμη και αν δεν τρέφεται καλά, κάνει το καλύτερο που μπορεί.

Ας υποθέσουμε ότι δεν τρέφεται καλά. Τι θα κάνεις;

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι προτείνει;

 

 

Υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να εμφανίσει αναιμία. Αν υπάρχουν κλινικές ενδείξεις ο παιδίατρος θα παραπέμψει το μωρό για αιματολογικές εξετάσεις και αν κρίνει απαραίτητο θα χορηγήσει συμπλήρωμα σιδήρου.

 

 

Ακόμη και αν δεν τρέφεται καλά, κάνει το καλύτερο που μπορεί.

Ας υποθέσουμε ότι δεν τρέφεται καλά. Τι θα κάνεις;

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

 

 

η γιατρός μου είπε να κόψω το θηλασμό..πως αν και καλα μαθει να πινει απο μπιμπερο θα μαθει και να τρώει..είχα διαβάσει άλλη απάντηση σου παλαιότερα που έλεγες πως αυτό δεν είναι σίγουρο..

 

αφου έχει πιθανότητες για αναιμία να του κάνω τώρα εξετάσεις?ο γιατρός λέει όχι πριν μάθει να τρώει γιατί θα έχει σίγουρα..και το θέμα δεν είναι λέει να του δώσουμε σκευάσματα ,αλλά να μάθει να το παίρνει από τις τροφές..

στο μεταξύ όμως πως θα αναπτύσσετε αν έχει αναιμία??

 

1 κιλό σε 3 μήνες για παιδάκι που θηλάζει αποκλειστικά...σε αυτήν την ηλικία(9 μηνών τώρα )..είναι ικανοποιητικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

η γιατρός μου είπε να κόψω το θηλασμό..πως αν και καλα μαθει να πινει απο μπιμπερο θα μαθει και να τρώει..

 

Δεν έχει τεκμηριωθεί ποτέ κάτι τέτοιο και είναι επικίνδυνη συμβουλή.

Η διακοπή του θηλασμού μπορεί να προταθεί από το γιατρό, μόνο όταν υπάρχει αντένδειξη θηλασμού, η οποία τεκμηριώνεται.

Αν διακόψεις το θηλασμό χωρίς καμία γραπτή οδηγία που να αναφέρει την αιτιολογία και να φέρει την υπογραφή και σφραγίδα του ιατρού, θα φαίνεται ότι το έκανες με δική σου πρωτοβουλία.

 

 

είχα διαβάσει άλλη απάντηση σου παλαιότερα που έλεγες πως αυτό δεν είναι σίγουρο..

Πέρα από το ότι δεν είναι σίγουρο, είναι και επικίνδυνο. Αν το μωρό παρουσιάζει αυτή τη συμπεριφορά γιατί έχει προδιάθεση για αλλεργίες, θα είναι υποχρεωμένο να φάει όλες αυτές τις τροφές για τις οποίες δεν είναι ακόμη έτοιμο. Αν εμφανίσει πολλαπλές αλλεργίες και δεν έχει τη δυνατότητα να τραφεί με μητρικό γάλα, τι θα γίνει;

 

αφου έχει πιθανότητες για αναιμία να του κάνω τώρα εξετάσεις?ο γιατρός λέει όχι πριν μάθει να τρώει γιατί θα έχει σίγουρα..και το θέμα δεν είναι λέει να του δώσουμε σκευάσματα ,αλλά να μάθει να το παίρνει από τις τροφές..

στο μεταξύ όμως πως θα αναπτύσσετε αν έχει αναιμία??

Δηλαδή το μωρό έχει συμπτώματα αναιμίας; Αν έχει θα πρέπει να σε παραπέμψει σε εξετάσεις.

 

 

1 κιλό σε 3 μήνες για παιδάκι που θηλάζει αποκλειστικά...σε αυτήν την ηλικία(9 μηνών τώρα )..είναι ικανοποιητικό?

Οι ζυγίσεις του μωρού είναι περασμένες στις καμπύλες ανάπτυξης; Αν όχι, πέρασέ τες.

 

Αν θέλεις γράψε εδώ όλες τις ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τεκμηριωθεί ποτέ κάτι τέτοιο και είναι επικίνδυνη συμβουλή.

Η διακοπή του θηλασμού μπορεί να προταθεί από το γιατρό, μόνο όταν υπάρχει αντένδειξη θηλασμού, η οποία τεκμηριώνεται.

Αν διακόψεις το θηλασμό χωρίς καμία γραπτή οδηγία που να αναφέρει την αιτιολογία και να φέρει την υπογραφή και σφραγίδα του ιατρού, θα φαίνεται ότι το έκανες με δική σου πρωτοβουλία.

 

 

 

Πέρα από το ότι δεν είναι σίγουρο, είναι και επικίνδυνο. Αν το μωρό παρουσιάζει αυτή τη συμπεριφορά γιατί έχει προδιάθεση για αλλεργίες, θα είναι υποχρεωμένο να φάει όλες αυτές τις τροφές για τις οποίες δεν είναι ακόμη έτοιμο. Αν εμφανίσει πολλαπλές αλλεργίες και δεν έχει τη δυνατότητα να τραφεί με μητρικό γάλα, τι θα γίνει;

 

 

Δηλαδή το μωρό έχει συμπτώματα αναιμίας; Αν έχει θα πρέπει να σε παραπέμψει σε εξετάσεις.

 

 

 

Οι ζυγίσεις του μωρού είναι περασμένες στις καμπύλες ανάπτυξης; Αν όχι, πέρασέ τες.

 

Αν θέλεις γράψε εδώ όλες τις ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες.

 

 

 

οι ζυγίσεις έχουν ως εξης

 

γέννηση 4 κιλά

1 μήνα 5,..κιλά

2 μηνών 6,..κιλά

3 μηνών 7,..κιλά

4 μηνών 8,..κιλά

6 μηνών 9 κιλά

9 μηνών 10 κιλά

 

δεν εχω το βιβλιάριο μπροστά μου..αλλα αυτα είναι τα βασικά με αποκλιση συν 50- 100 γραμ το πολυ σε κάθε μέτρηση ,αλλά ελπίζω η γενική εικόνα να βγαίνει...

 

συμπτώματα αναιμίας ποια είναι ..? απλά μου είπε πως της φάνηκε λίγο χλομό το μωρό ..αλλά μπορεί να είναι και το χρώμα του του επειδή είναι ξανθό..(να σημειώσω πως είναι καινούρια παιδίατρος λόγω αλλαγής πόλης και δεν το είχε ξαναδεί..)

 

υ.γ. αυτό που με άγχωσε πιο πολύ είναι η στάση της για το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τεκμηριωθεί ποτέ κάτι τέτοιο και είναι επικίνδυνη συμβουλή.

Η διακοπή του θηλασμού μπορεί να προταθεί από το γιατρό, μόνο όταν υπάρχει αντένδειξη θηλασμού, η οποία τεκμηριώνεται.

Αν διακόψεις το θηλασμό χωρίς καμία γραπτή οδηγία που να αναφέρει την αιτιολογία και να φέρει την υπογραφή και σφραγίδα του ιατρού, θα φαίνεται ότι το έκανες με δική σου πρωτοβουλία.

 

 

 

Πέρα από το ότι δεν είναι σίγουρο, είναι και επικίνδυνο. Αν το μωρό παρουσιάζει αυτή τη συμπεριφορά γιατί έχει προδιάθεση για αλλεργίες, θα είναι υποχρεωμένο να φάει όλες αυτές τις τροφές για τις οποίες δεν είναι ακόμη έτοιμο. Αν εμφανίσει πολλαπλές αλλεργίες και δεν έχει τη δυνατότητα να τραφεί με μητρικό γάλα, τι θα γίνει;

 

 

Δηλαδή το μωρό έχει συμπτώματα αναιμίας; Αν έχει θα πρέπει να σε παραπέμψει σε εξετάσεις.

 

 

 

Οι ζυγίσεις του μωρού είναι περασμένες στις καμπύλες ανάπτυξης; Αν όχι, πέρασέ τες.

 

Αν θέλεις γράψε εδώ όλες τις ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες.

 

 

 

οι ζυγίσεις έχουν ως εξης

 

γέννηση 4 κιλά

1 μήνα 5,..κιλά

2 μηνών 6,..κιλά

3 μηνών 7,..κιλά

4 μηνών 8,..κιλά

6 μηνών 9 κιλά

9 μηνών 10 κιλά

 

δεν εχω το βιβλιάριο μπροστά μου..αλλα αυτα είναι τα βασικά με αποκλιση συν 50- 100 γραμ το πολυ σε κάθε μέτρηση ,αλλά ελπίζω η γενική εικόνα να βγαίνει...

 

συμπτώματα αναιμίας ποια είναι ..? απλά μου είπε πως της φάνηκε λίγο χλομό το μωρό ..αλλά μπορεί να είναι και το χρώμα του του επειδή είναι ξανθό..(να σημειώσω πως είναι καινούρια παιδίατρος λόγω αλλαγής πόλης και δεν το είχε ξαναδεί..)

 

υ.γ. αυτό που με άγχωσε πιο πολύ είναι η στάση της για το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα μανουλες!

δεν ξερω αν γραφω στο σωστο topic, αλλα θελω τις οδηγιες οποιας μανουλας ξερει για να φτιαξω καστανο ρυζι με δικο μου γαλα!

 

ο μπεμπουλης ειναι 5,5 μηνων σχεδον και σε λιγες μερες θα ξεκινησουμε τη σπιτικη κρεμουλα κια δεν εχω ιδεα!

ποσα Ml γαλα χρειαζεται σε αναλογια με το ρυζι?

πρωτα το αλεθω το ρθζι και μετα το βραζω?κια τελος προσθετω το γαλα?

 

μπορει καποια μανουλα να μου πει λεπτομερεις οδηγιες?αν εχει χρονο?

επισης υπαρχει ειδικο καστανο ρυζι για μωρα?μην μου πειτε τπτ εξειδικευμενο που δεν μπορω να βρω στην επαρχια!

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
γέννηση 4 κιλά

1 μήνα 5,..κιλά

2 μηνών 6,..κιλά

3 μηνών 7,..κιλά

4 μηνών 8,..κιλά

6 μηνών 9 κιλά

9 μηνών 10 κιλά

 

δεν εχω το βιβλιάριο μπροστά μου..αλλα αυτα είναι τα βασικά με αποκλιση συν 50- 100 γραμ το πολυ σε κάθε μέτρηση ,αλλά ελπίζω η γενική εικόνα να βγαίνει...

Σύμφωνα με τις ζυγίσεις, το παιδί βρίσκεται στα ανώτερα φυσιολογικά όρια, η ανάπτυξή του είναι εξαιρετική. Το ότι πήρε 1 κιλό τους τελευταίους τρεις μήνες είναι φυσιολογικο μετά από τα 5 κιλά που πήρες τους πρώτους 6 μήνες.

 

συμπτώματα αναιμίας ποια είναι ..? απλά μου είπε πως της φάνηκε λίγο χλομό το μωρό ..αλλά μπορεί να είναι και το χρώμα του του επειδή είναι ξανθό..(να σημειώσω πως είναι καινούρια παιδίατρος λόγω αλλαγής πόλης και δεν το είχε ξαναδεί..)

Όταν υπάρχει δυνατότητα να γίνουν εργαστηριακές εξετάσεις, τότε είναι καλύτερο να γίνονται και μετά να εξετάζεται το ενδεχόμενο του συμπληρώματος.

 

υ.γ. αυτό που με άγχωσε πιο πολύ είναι η στάση της για το θηλασμό.

Αυτό είναι το λιγότερο. Μπορεί να μην έχει γνώσεις για το θηλασμό. Είναι διαφορετικό να μην έχει κάποιος γνώσεις και να μην μπορεί να βοηθήσει σε ένα πρόβλημα θηλασμού και εντελώς διαφορετικό να προτείνει διακοπή θηλασμού χωρίς ιατρική αιτιολογία, βάζοντας σε κίνδυνο την υγεία του μωρού. Το μωρό αναπτύσσεται μέχρι τώρα πολύ καλά με αυτή την τροφή. Από τη στιγμή που είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ τροφή του παιδιού, θα πρέπει πρώτα να διασφαλιστεί ότι το παιδί μπορεί να τρέφεται ικανοποιητικά από άλλες πηγές, πριν προταθεί η διακοπή, ακόμη και για ιατρικούς λόγους (που στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχουν).

Καλό θα ήταν να αναζητήσεις έναν παιδίατρο που μπορεί να εκτιμήσει τις μοναδικές εξατομικευμένες ανάγκες του παιδιού σου και να τις σεβαστεί.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλημερα μανουλες!

δεν ξερω αν γραφω στο σωστο topic, αλλα θελω τις οδηγιες οποιας μανουλας ξερει για να φτιαξω καστανο ρυζι με δικο μου γαλα!

 

ο μπεμπουλης ειναι 5,5 μηνων σχεδον και σε λιγες μερες θα ξεκινησουμε τη σπιτικη κρεμουλα κια δεν εχω ιδεα!

ποσα Ml γαλα χρειαζεται σε αναλογια με το ρυζι?

πρωτα το αλεθω το ρθζι και μετα το βραζω?κια τελος προσθετω το γαλα?

 

μπορει καποια μανουλα να μου πει λεπτομερεις οδηγιες?αν εχει χρονο?

επισης υπαρχει ειδικο καστανο ρυζι για μωρα?μην μου πειτε τπτ εξειδικευμενο που δεν μπορω να βρω στην επαρχια!

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Τα μωρά σε αυτή την ηλικία χρειάζονται τροφές πλούσες σε σίδηρο και τροφές πλούσες σε βιταμίνες που ευνοούν την απορρόφηση του σιδήρου, όπως η βιταμίνη C. Το καστανό ρύζι είναι από τις τροφές που εμποδίζουν την απορρόφηση του σιδήρου. Όταν το παιδί θα κάνει ικανοποιητικά γεύματα στερεών τροφών και τρώει αρκετά μεγάλη ποικιλία, τότε θα μπορείς να προσθέσεις και λίγο από αυτό το ρύζι ή κάποιο άλλο δημητριακό στη διατροφή του.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες!

δεν ξερω αν γραφω στο σωστο topic, αλλα θελω τις οδηγιες οποιας μανουλας ξερει για να φτιαξω καστανο ρυζι με δικο μου γαλα!

 

ο μπεμπουλης ειναι 5,5 μηνων σχεδον και σε λιγες μερες θα ξεκινησουμε τη σπιτικη κρεμουλα κια δεν εχω ιδεα!

ποσα Ml γαλα χρειαζεται σε αναλογια με το ρυζι?

πρωτα το αλεθω το ρθζι και μετα το βραζω?κια τελος προσθετω το γαλα?

 

μπορει καποια μανουλα να μου πει λεπτομερεις οδηγιες?αν εχει χρονο?

επισης υπαρχει ειδικο καστανο ρυζι για μωρα?μην μου πειτε τπτ εξειδικευμενο που δεν μπορω να βρω στην επαρχια!

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Γιατί δεν κάνεις προσπάθεια να ξεκινήσεις τις στερεες από τα φρουτάκια?(εκτός αν έχεις οδηγίες από τον παιδίατρο σας).Νομίζω οτι είναι πιο εύκολο για τα μωράκια και πιο σωστό.

Η γνώμη της παιδιάτρου μας για την παρασκευή κρεμας-ρυζάλευρου με δικό μου γάλα ήταν οτι δεν αξίζει τον κόπο.Είχα δυσκολίες (έτσι κι αλλιώς) στο να αντλώ και θεώρησε οτι κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ κουραστικό για μένα και με κάποια πιθανοτητα να δημιουργήσει αναταραχή στην παραγωγή μου.Ετσι ξεκινήσαμε με φρουτάκια και πολυ αργότερα βάλαμε κρέμες (αν και το καστανό ρύζι πάντα του "έπεφτε" λίγο βαρύ!)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις ζυγίσεις, το παιδί βρίσκεται στα ανώτερα φυσιολογικά όρια, η ανάπτυξή του είναι εξαιρετική. Το ότι πήρε 1 κιλό τους τελευταίους τρεις μήνες είναι φυσιολογικο μετά από τα 5 κιλά που πήρες τους πρώτους 6 μήνες.

 

 

Όταν υπάρχει δυνατότητα να γίνουν εργαστηριακές εξετάσεις, τότε είναι καλύτερο να γίνονται και μετά να εξετάζεται το ενδεχόμενο του συμπληρώματος.

 

 

Αυτό είναι το λιγότερο. Μπορεί να μην έχει γνώσεις για το θηλασμό. Είναι διαφορετικό να μην έχει κάποιος γνώσεις και να μην μπορεί να βοηθήσει σε ένα πρόβλημα θηλασμού και εντελώς διαφορετικό να προτείνει διακοπή θηλασμού χωρίς ιατρική αιτιολογία, βάζοντας σε κίνδυνο την υγεία του μωρού. Το μωρό αναπτύσσεται μέχρι τώρα πολύ καλά με αυτή την τροφή. Από τη στιγμή που είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ τροφή του παιδιού, θα πρέπει πρώτα να διασφαλιστεί ότι το παιδί μπορεί να τρέφεται ικανοποιητικά από άλλες πηγές, πριν προταθεί η διακοπή, ακόμη και για ιατρικούς λόγους (που στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχουν).

Καλό θα ήταν να αναζητήσεις έναν παιδίατρο που μπορεί να εκτιμήσει τις μοναδικές εξατομικευμένες ανάγκες του παιδιού σου και να τις σεβαστεί.

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Θα ψάξω άλλο παιδίατρο για να είμαι ήσυχη..

Link to comment
Share on other sites

και φρουτα θα ξεκινησουμε μετα απο λιγες μερες,

απλα επειδη μας ειπε το γνωστο ρυζαλευρο βανιλια,το συζητησαμε και δεν μου εφερε αντιρρηση για καστανο ρυζι,

 

δηλαδη το ρυζαλευρο βανιλια ειναι καλυτερο??

 

κρεας και λαχανικα φανταζομαι απο τον επομενο μηνα,

 

δηλαδη τωρα τι ενδεικνυται για απογευματινο??

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...