Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

καλημέρα mamanea οι κόρες μας έχουν περίπου την ίδια ηλικία κι εμείς θα ξεκινήσουμε στερεες τροφές. η παιδιάτρος μου συστησε ρυζάλευρο στον 5ο μήνα εγώ όμως θα ξεκινήσω στον 6ο και μάλλον θα αποφύγω το ρυζάλευρο... σκέφτομαι να ξεκινήσω με σκέτο καρότο, που έχει γλυκιά γεύση και βιταμίνες μετά από 3 ως 5 μέρες, να προχωρήσει σε ένα μείγμα από βρασμένα και πολτοποιημένα καρότα και πατάτες ή καρότα και μήλα.Από τις πρώτες τροφές θα έιναι και το αβοκάντο που διάβασα ότι έχει πολλές βιταμίνες και είναι από τις ιδανικές πρώτες τροφές μαζί και γλυκοπατάτα....

παράλληλα συνεχίζω και τους θηλασμούς κανονικά και στον 7ο ή 8ο θα βάλω και το δεύτερο γέυμα...

παράλληλα πρέπει να αρχίσω να της δίνω και νερό με το εκπαιδευτικό ποτηράκι νομίζω πρέπει να είναι εμφυαλομένο δεν ξέρω καλά θα ρωτήσω την γιατρό γι αυτό...

 

εσύ με τι σκέφτεσαι να ξεκινήσεις;

 

υπάρχουν και κάτι βιολογικές τροφές (κεχρί, κινόα, φυγόπονο... ) τα διάβασα εδω μέσα αλλά δεν ξέρω τι είναι όυτε πως μαγειρεύονται ούτε που τα βρίσκεις ομως πολλές μητέρες αντικαθιστούν με αυτά το ρυζάλευρο αν ξέρει κάτι καμιά μανούλα ας μας ενημερώσει παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

Εγώ είχα υπόψην μου να αρχίσω με φρούτο που δεν έχουν άμυλο και δεν ξέρω αν είναι ακόμα νωρίς. Το αβοκάντο είναι πολύ καλό, αλλά πρέπει να συνδυαστεί με κάτι άλλο. Εγώ το έβαζα στο γιο μου μαζί με λαχανικά, αλλά ίσως είναι καλύτερα με φρούτα όπως πορτοκάλι που έχει οξέα για να μην αλλοιώνεται το αβοκάντο.

Στο γιο μου ανυπομονούσα να αρχίσω στερεές τροφές, τώρα δεν έχω ΚΑΜΙΑ όρεξη, γιατί είναι μεγάλη ταλαιπωρία, ειδικά η χορτόκρεμα βράζε άλεθε...

Για το κεχρί που έδινα στο γιο μου δεν ξέρω πώς μπορεί να αλεστεί για βρέφος. Είναι πολύ μικρά σβολάκια που με το βράσιμο μεγαλώνουν κάπως, δε νομίζω ότι μπορεί ένα βρέφος να τα φάει έτσι... Εγώ τα έδινα όταν σταματήσαμε τα αλεσμένα 11 μηνών και το έκανα σαν ρύζι με πολύ μικρά κομμάτια λαχανικών (καρότο, καλαμπόκι, κολοκύθι κ.λ.π.)

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ήθελα και εγώ να ρωτήσω: Μετά τον 10ο μήνα πρέπει υποχρωτικά να μπει τρίτο γεύμα; Μέχρι τώρα τρώει λίγο φρόύτο και΄ένα κανονικό γεύμα κρεατόσουπας.

2D7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εχω εναν μπεμπουλη 5 μηνων που θηλαζει αποκλειστικα. στην τελευταια επισκεψη μας στον παιδιατρο μας ειπε σιγα σιγα να ξεκινησουμε φρουτακια. εγω δεν θελω να τον ξεκινησω ακομα γιατι θεωρω σωστο να κλεισουμε τους 6 μηνες με το καλο και μετα. φοβαμαι για την παραγωγη μου και επειδη ο μικρος ειναι καλος στα κιλα του ειπα να περιμενω.

 

ελα ομως που αυτος δειχνει να εχει αλλη γνωμη!!! οποτε τρωμε μας κοιταζει μες τα ματια απλωνει χερια στο φαγητο και επισης βγαζει ηχους που καταλαβαινω οτι ζηταει μα φαει!

κανα 2 φορες του εδωσα ζουμακι απο φρουτα και τρελαθηκε!!! ακομα και για τα σιροπια για τον πυρετο που πηρε κανα 2 φορες τα ιδια. εκσταση!!!!

 

τι κανω ρε κοριτσια???

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα! εχω εναν μπεμπουλη 5 μηνων που θηλαζει αποκλειστικα. στην τελευταια επισκεψη μας στον παιδιατρο μας ειπε σιγα σιγα να ξεκινησουμε φρουτακια. εγω δεν θελω να τον ξεκινησω ακομα γιατι θεωρω σωστο να κλεισουμε τους 6 μηνες με το καλο και μετα. φοβαμαι για την παραγωγη μου και επειδη ο μικρος ειναι καλος στα κιλα του ειπα να περιενω.

 

ελα ομως που αυτος δειχνει να εχει αλλη γνωμη!!! οποτε τρωμε μας κοιταζει μες τα ματια απλωνει χερια στο φαγητο και επισης βγαζει ηχους που καταλαβαινω οτι ζηταει μα φαει!

κανα 2 φορες του εδωσα ζουμακι απο φρουτα και τρελαθηκε!!! ακομα και για τα σιροπια για τον πυρετο που πηρε κανα 2 φορες τα ιδια. εκσταση!!!!

 

τι κανω ρε κοριτσια???

 

Μα τί άλλο να κάνει το μωράκι για να σου δείξει ότι ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ;;;:mrgreen::-D

Link to comment
Share on other sites

Η φύση είναι οι καλύτερος οδηγός... Το παιδί σου δείχνει ότι είναι έτοιμο! Λάβε υπόψιν σου ότι δεν ωριμάζουν όλοι οι οργανισμοί με την ίδια ακριβώς ταχύτητα! Το παιδάκι σου προφανώς και είναι έτοιμο... Εννοείται πως συνεχίζεις κανονικά και με το θηλασμό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν χρειάζεται να του δίνεις ποσότητες, μπορείς να του δίνεις λίγο τόσο ώστε να ικανοποιεί την περιέργιά του και να δοκιμάσει νέες γέυσεις. Ο θηλασμός θα συνεχίσει να είναι η κύρια τροφή αν θεωρείς οτι είναι μικρός. Εγώ την κόρη μου την ξεκίνησα δειλά δειλά μόλις μπήκαμε στον 6ο (αλλα δεν θήλασα). Αν θήλαζα ακόμη όπως εσύ θα έκανα αυτό. Τώρα τι να σου πω κάθε μωρό είναι διαφορετικό αλλα πιστέυω οτι κάθε μωράκι μα δείχνει τι θέλει και για το τι είναι έτοιμο απο μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

ποσο σε καταλαβαινω ! κ εμεις ειμαστε 5 μηνων κ ο μπεμπης καθε φορα που τρωμε μας κοιταει στα ματια κ επισης εχω υποψιες οτι του μυριζουν τα φαγητα γιατι καθε φορα μα καθε φορα που βαζω τραπεζι κ κοιμαται ξυπναει !βεβαια δεν κανει ηχους σαν να ζηταει οπως ο δικος σου.παντως οταν τρωω μηλο κ τον εχω αγκαλια του δινω να το γλυφει κ τρελαινεται!ειπα να τον μαθω σιγα σιγα γευσεις απο φρουτα (μονο μηλο προς το παρον)γνωμη μου ειναι να συνεχισεις κανονικα με το θηλασμο ομως δινε του σιγα σιγα κ φρουτα αφου τοσο το λαχταραει.μικρες ποσοτητες αρχικα κ βλεποντας κ κανοντας συζητα το κ με τον παιδιατρο σου να σου πει λεπτομερειες για τα γευματα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως τον άλλο μήνα θα αντικαταστήσεις το γάλα με 3 γεύματα. Μόνο πρωί και βράδυ γάλα. Αφού σε παρότρινε ο γιατρός σου δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικό να αντικαταστήσεις έστω και ένα γεύμα απο τώρα. Δεν κατάφερα να θηλάσω πάνω απο μήνα, αλλά υπάρχουν κοπέλες που θηλάζουν και για 2 χρόνια , αυτά τα παιδιά λαμβάνουν και κανονικότατη τροφή και αν δεν τα αποθηλάσουν οι μητέρες θα έχουν γάλα για άλλο τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Σταματα να επηρεαζεσαι απο ολα οσα διαβαζεις στο parents...φιλτραρε οτι διαβαζεις...συμβουλεψου τον παιδιατρο και πανω απόλα ακου το παιδι σου.

Τι φανταζεσαι δλδ οτι θα παθει το παιδι αν του δωσεις να φαει?Το πολυ πολυ να χορτασει...αυτο δε θελουμε ετσι κι αλλιως?Αν το παιδακι δεν ηταν ετοιμο να φαει δε θα εκανε ετσι σα παλαβο για το φαι.

Το οτι δλδ το παιδι σου σου δειχνει μονο του τι πρεπει να κανεις δε σου αρκει...θελεις να παρεις υο οκ απο ενα φορουμ για να το ταισεις?

 

Οσο για το θηλασμο δεν θα εχεις κανενα προβλημα...δεν αντιαθιστας γευμα για αρχη.Δινεις στερεα και μετα θηλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως τον άλλο μήνα θα αντικαταστήσεις το γάλα με 3 γεύματα. Μόνο πρωί και βράδυ γάλα. Αφού σε παρότρινε ο γιατρός σου δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικό να αντικαταστήσεις έστω και ένα γεύμα απο τώρα. Δεν κατάφερα να θηλάσω πάνω απο μήνα, αλλά υπάρχουν κοπέλες που θηλάζουν και για 2 χρόνια , αυτά τα παιδιά λαμβάνουν και κανονικότατη τροφή και αν δεν τα αποθηλάσουν οι μητέρες θα έχουν γάλα για άλλο τόσο.

 

sorry αλλα φαινεται οτι δεν θηλασες με αυτο που μου λες. τα μωρα που θηλαζουν εχουν σαν κυριο γευμα το γαλα και το 2ο εξαμηνο της ζωης τους και οι στερεες τροφες ειναι συμπληρωματικες οποτε αυτο που λες για πρωι-βραδυ δεν ισχυει. αν θηλαζεις το μωρο σου μονο πρωι βραδυ απο τοσο νωρις οδευεις σε βεβαιο αποθηλασμο!!!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Οσο για το θηλασμο δεν θα εχεις κανενα προβλημα...δεν αντιαθιστας γευμα για αρχη.Δινεις στερεα και μετα θηλαζεις.

 

φοβαμαι γιατι δεν δειχνει ιδαιτερο ενθουσιασμο για το γαλα τελευταια:( και δεν τρωει φανατικα,οποτε σκεφτομαι πως με την εισαγωγη τροφων μηπως χειροτερεψει η κατασταση!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι γιατι δεν δειχνει ιδαιτερο ενθουσιασμο για το γαλα τελευταια:( και δεν τρωει φανατικα,οποτε σκεφτομαι πως με την εισαγωγη τροφων μηπως χειροτερεψει η κατασταση!

 

 

Οταν ξεκινησεις στερεες θα καταλαβεις οτι το παιδι θεωρει αλλο το φαγητο και αλλο το γαλα.Δλδ μπορει να του δινεις κρεμα θα τρωει οση θελει και καποια στιγμη θα χορταινει και δε θα θελει αλλο.Αν ομως εκεινη τη στιγμη του δωσεις γαλα θα το πιει...φαγητο μπορει να μη θελει αλλο αλλα γαλα θα πιει.

 

Φυσικα καποιοι θηλασμο σιγα σιγα θα κοπουν.Εγω του εχω κοψει τελειως πχ το θηλασμο το απογευμα.Εξακουθουμε ομως και θηλαζουμε 6-8 φορες.

 

Ο λογος που δεν ενθουσιαζεται τωρα οπως λες πιστευω ειναι γιατι μεγαλωνει δεχεται ερεισματα απο γυρω και αποσπαται η προσοχη του...προτιμαει να χαζευει γυρω γυρω παρα να θηλαζει.Το περασαμε κι εμις αυτο...κρατησε κανα μηνα.

 

Τωρα πλεον σκεψου τον ρωταω "Γαλα θελεις" και κανει σα παλαβο...παραταει οτ κανει και τρεχει πανω μου.

 

Μην αγχωνεσαι...και δωσε στο νινι σου φαγητουλι σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

να τον αρχισεις σταδιακα με ενα-ενα φρουτο..(εφοσον σκοπευεις να αρχισεις με φρουτα και οχι με ρυζαλευρο..)

μπορεις να του πορσφερεις το στηθος πριν ή και αμεσως μετα το ''φαι''..

τον πρωτο καιρο οι κουταλιες ειναι δοκιμαστικες..ειναι 2-3 κουταλιτσες ,δεν ειναι ολοκληρο γευμα..εαν το παιδι σου δειχνει οτι θελει,ξεκινα το σταδιακα..

δεν θα μειωσεις καποιο γευμα με 2-3 κουταλιτσες..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να αρχισω να δινω? δεν ειναι νωρις?

 

για τα περισσότερα μωρά μπορεί να είναι νωρίς, αλλά το δικό σου μωρό ίσως να μην ανήκει στην πλειοψηφία

 

Unique needs or feeding behaviors of individual infants may indicate a need for introduction of complementary foods as early as 4 months of age, whereas other infants may not be ready to accept other foods until approximately 8 months of age.193

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα του εδωσα μερικες κουταλιτσες φρουτων μαζι με βιολογικο ρυζαλευρο της holle και εγινε χαμος! φωναζε μολις καθυστερουσα και καταπινε κανονικα χωρις να του βγαινει απο το στομα. και το στομα ορθανοιχτο λες και ετρωγε και απο χθες!!! δειχνει ετοιμος οχι για κρεμες αλλα και για κοντοσουβλι!:lol::lol::lol::lol:

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα του εδωσα μερικες κουταλιτσες φρουτων μαζι με βιολογικο ρυζαλευρο της holle και εγινε χαμος! φωναζε μολις καθυστερουσα και καταπινε κανονικα χωρις να του βγαινει απο το στομα. και το στομα ορθανοιχτο λες και ετρωγε και απο χθες!!! δειχνει ετοιμος οχι για κρεμες αλλα και για κοντοσουβλι!:lol::lol::lol::lol:

 

Καλή αρχή! :-D

 

Επειδή το μωράκι είναι κάπως μικρό, θα ήταν καλύτερο να του δίνει μόνο ένα φρούτο χωρίς ρυζάλευρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή! :-D

 

Επειδή το μωράκι είναι κάπως μικρό, θα ήταν καλύτερο να του δίνει μόνο ένα φρούτο χωρίς ρυζάλευρο.

 

 

ευχαριστω πολυ!! θα ακολουθησω την συμβουλη σου για τα φρουτακια!:P

ρυζαλευρο μετα τον εκτο Αγλαια?

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα του εδωσα μερικες κουταλιτσες φρουτων μαζι με βιολογικο ρυζαλευρο της holle και εγινε χαμος! φωναζε μολις καθυστερουσα και καταπινε κανονικα χωρις να του βγαινει απο το στομα. και το στομα ορθανοιχτο λες και ετρωγε και απο χθες!!! δειχνει ετοιμος οχι για κρεμες αλλα και για κοντοσουβλι!:lol::lol::lol::lol:

 

αντε καλες μασες!!!!!!

 

καπως ετσι ξεκινησαμε κι εμεις.... μονο που δε θελαμε φρουτα κρεμες κτλ... θελαμαε κ θελουμε, 13 μηνων πλεον, μονο φαι και βυζι!!!!!

κι οχι φαι λιωμενο κ τετοια... φαι κανονικο... απο 10 μηνων!!!!

 

απλα διαβαζεις το παιδι και κανεις αυτο που σου λεει!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!! θα ακολουθησω την συμβουλη σου για τα φρουτακια!:P

ρυζαλευρο μετα τον εκτο Αγλαια?

 

τα παιδάκια χρειάζονται τροφές πλούσιες σε σίδηρο όπως το κρέας. Επίσης χρειάζονται βιταμίνες, ιχνοστοιχεία και ένζυμα από τα λαχανικά και τα φρούτα. Το ρυζάλευρο θα του στερήσει κάτι από αυτά που χρειάζεται, οπότε είναι καλύτερο να μην του το δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

τα παιδάκια χρειάζονται τροφές πλούσιες σε σίδηρο όπως το κρέας. Επίσης χρειάζονται βιταμίνες, ιχνοστοιχεία και ένζυμα από τα λαχανικά και τα φρούτα. Το ρυζάλευρο θα του στερήσει κάτι από αυτά που χρειάζεται, οπότε είναι καλύτερο να μην του το δίνεις.

 

παλι ζητω τα φωτα σου!!!:confused: δηλαδη για να τα βαλω λιγο στη σειρα στο μυαλο μου(δυσκολο! με τα μωρα εχω παθει πρωιμο αλτσχαιμερ) δινω για αρχη μικρες ποσοτητες μονο φρουτακια ενα -ενα τη φορα και απο ποτε δινω λαχανικα και κρεατακι????:?

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...