Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

αφήνω περί τα 150 ml πριν φύγω για την δουλειά έχοντας εξαντλήσει και την τελευταία σταγόνα. Δουλεύω 6ωρο. σίγουρα θέλει δυο πολύ χορταστικά γεύματα (150ml έκαστο) καθώς για καλή μου τύχη το βράδυ κοιμάται σερί.. κοιμάται 10-7 περίπου ή 9-6, οπότε το πρωί αναπληρώνει το γάλα που δεν έχει πιεί το βράδυ. χτες το μεσημέρι δοκίμασα να της δώσω πρώτα το συμπλήρωμα (δικό μου γάλα σε μπιμπερό) και να τελειώσω με στήθος καθώς είναι πολύ λαίμαργη και όταν είναι πεινασμένη (έφυγα άρον άρον από τη δουλειά για να προλάβω να της δώσω στήθος στο τρίτο γεύμα) δεν το έπιασε. όταν έφαγε λίγο ξένο και στάνιαρε έπιασε στήθος και χτες μετά τις δυο δεν της έδωσα καθόλου μπιμπερό. Νιώθω ότι κάθε μέρα δίνω μάχη πραγματικά, το βράδυ είμαι εξουθενωμένη. Αλλά τουλάχιστο χτες τα πήγαμε καλά. Μπιμπερό της δίνω τα Dr Brown, έχουν ένα σύστημα που υποτίθεται μειώνει τα συμπτώματα κολικών. (εμένα παρεμπίπτοντος δεν είχε καθόλου, μπορεί να ήταν και τυχαίο). έχει μόνο μια τρυπίτσα η θηλή.. πιστεύω ότι δεν έχει μεγάλη ροή. προσπαθώ να το κρατήσω γιατί πιστεύω όταν προσθέσω γεύμα.. κρέμα, φρούτα κτλ θα είναι πιο εύκολο και ίσως μπορέσει να κόψω το μπουκάλι. ως προς το θήλαστρο.. χρησιμοποιώ το medela swing 3 μήνες (μου το δάνεισαν) αλλά νιώθω οτι τελευταία έχει μειωθεί η απόδοσή του.. δηλαδή αντλεί το γάλα πιο αργά και πρέπει παράλληλα να ζουλάω και το στήθος μου για καλύτερο αποτέλεσμα.. μου δάνεισαν επίσης το NUK και το δοκίμασα αυτή την εβδομάδα. αντλούσε το γάλα πιο γρήγορα αλλά η ξαδέλφη μου είπε ότι 2 φορές παρουσίασε πρόβλημα (ενώ λειτουργούσε κανονικά, δεν αντλούσε) και της το άλλαξαν 2 φορές καθώς ήταν εντός εγγύησης. αυτό λίγο με προβλημάτισε. Βγάζω γάλα 3 περίπου φορές το 24ωρο.

Από τον σύνδεσμο θηλασμού με συμβούλεψαν να κόψω τελείως το μπιμπερό και να δίνω το συμπλήρωμα ή τα γεύματα όταν λείπω δουλειά με το κουταλάκι, ή με σύριγγα.. το θεωρώ πολύ βάρβαρο, επικίνδυνο μην πνιγεί..ασε που πιστεύω θα ξεσικώσει το κόσμο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν καλησπέρα πάλι γραφω τα τελικά μας συμπεράσματα.

 

Δεν εχουμε ουρολοιμωξη. Άρα πρώτον το παιδι ετσι ειναι και δεύτερον λόγω ιδιομορφίας του ενος μαστού τον απέφευγα υποσυνείδητα με αποτέλεσμα να τρεφόταν μονο απο το ενα. Και πάντα ξεκινούσε απο τον καλό ανεξάρτητα αν δεν τον ένιωθα γεμάτο αυτή ειναι τωρα μια απορία μου. Τωρα που φτιάχνει και ο άλλος και δεν πονάω πια πως θα δίνω; Θα εξαντλώ οπως εχω διαβάσει το ενα και μετα στο επόμενο; Εχει φτιάξει όμως η παραγωγη μου και απο το πληγωμένο; Αυτές τις μέρες τον δίνω ξέροντας οτι θα έδινα το καλό. Πήρα τη κυρία Πατσουρου να την ενημερώσω και να ρωτήσω και αυτο το θέμα γνωρίζοντας τη κατάσταση.

 

Λοιπόν και κατι τελευταίο που τωρα το κατάλαβα απο τη παιδίατρο σύμβουλο που πηγα. Εγω μονο για τα χάπια-γιατροσοφια οπως μου ειπε η Πατσουρου εδωςα 200 ευρώ έλα όμως που τα βρήκα απο φαρμακεια στο Ίντερνετ και οχι απο αυτο στον Άγιο Δημήτριο που σας έλεγα που μου πρότεινε. Γιατι και καλα λεει ειναι φιλικό προς το θηλασμο, γιατι μονο όσοι θηλάζουν περνούν προβιοτικα 56 ευρώ;; Κανονικά πρεπει να αναφέρω το όνομα της αλλα δεν ειμαι εκδικητική γιατι θα ημουν αχαριστη που ο Θεος με βοηθηςε. Μονο εύχομαι να μην περαςει καμία οτι πέρασα. Και αυτο που άκουγα πάντα περνούμε δεύτερη γνώμη αλλα οταν σου λένε δεν εχεις να ταΐσεις το παιδι σου τρέλαινεσαι. Σας ευχαριστω όλες κορίτσια εκείνες τις στιγμές ειδικά τα βραδιά ήσασταν η ελπίδα να κανω ανανέωση στη σελίδα να δώ μήπως βρήκα τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλησπέρα πάλι γραφω τα τελικά μας συμπεράσματα.

 

Δεν εχουμε ουρολοιμωξη. Άρα πρώτον το παιδι ετσι ειναι και δεύτερον λόγω ιδιομορφίας του ενος μαστού τον απέφευγα υποσυνείδητα με αποτέλεσμα να τρεφόταν μονο απο το ενα. Και πάντα ξεκινούσε απο τον καλό ανεξάρτητα αν δεν τον ένιωθα γεμάτο αυτή ειναι τωρα μια απορία μου. Τωρα που φτιάχνει και ο άλλος και δεν πονάω πια πως θα δίνω; Θα εξαντλώ οπως εχω διαβάσει το ενα και μετα στο επόμενο; Εχει φτιάξει όμως η παραγωγη μου και απο το πληγωμένο; Αυτές τις μέρες τον δίνω ξέροντας οτι θα έδινα το καλό. Πήρα τη κυρία Πατσουρου να την ενημερώσω και να ρωτήσω και αυτο το θέμα γνωρίζοντας τη κατάσταση.

 

Λοιπόν και κατι τελευταίο που τωρα το κατάλαβα απο τη παιδίατρο σύμβουλο που πηγα. Εγω μονο για τα χάπια-γιατροσοφια οπως μου ειπε η Πατσουρου εδωςα 200 ευρώ έλα όμως που τα βρήκα απο φαρμακεια στο Ίντερνετ και οχι απο αυτο στον Άγιο Δημήτριο που σας έλεγα που μου πρότεινε. Γιατι και καλα λεει ειναι φιλικό προς το θηλασμο, γιατι μονο όσοι θηλάζουν περνούν προβιοτικα 56 ευρώ;; Κανονικά πρεπει να αναφέρω το όνομα της αλλα δεν ειμαι εκδικητική γιατι θα ημουν αχαριστη που ο Θεος με βοηθηςε. Μονο εύχομαι να μην περαςει καμία οτι πέρασα. Και αυτο που άκουγα πάντα περνούμε δεύτερη γνώμη αλλα οταν σου λένε δεν εχεις να ταΐσεις το παιδι σου τρέλαινεσαι. Σας ευχαριστω όλες κορίτσια εκείνες τις στιγμές ειδικά τα βραδιά ήσασταν η ελπίδα να κανω ανανέωση στη σελίδα να δώ μήπως βρήκα τη λύση.

 

Ευτυχώς που δεν έχει ουρολοίμωξη, γλιτώσατε αρκετή ταλαιπωρία.

 

Μπορείς να δίνεις πρώτα το στήθος που είναι λιγότερο παραγωγικό για 4-5 μέρες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

αφήνω περί τα 150 ml πριν φύγω για την δουλειά έχοντας εξαντλήσει και την τελευταία σταγόνα. Δουλεύω 6ωρο. σίγουρα θέλει δυο πολύ χορταστικά γεύματα (150ml έκαστο) καθώς για καλή μου τύχη το βράδυ κοιμάται σερί.. κοιμάται 10-7 περίπου ή 9-6, οπότε το πρωί αναπληρώνει το γάλα που δεν έχει πιεί το βράδυ. χτες το μεσημέρι δοκίμασα να της δώσω πρώτα το συμπλήρωμα (δικό μου γάλα σε μπιμπερό) και να τελειώσω με στήθος καθώς είναι πολύ λαίμαργη και όταν είναι πεινασμένη (έφυγα άρον άρον από τη δουλειά για να προλάβω να της δώσω στήθος στο τρίτο γεύμα) δεν το έπιασε. όταν έφαγε λίγο ξένο και στάνιαρε έπιασε στήθος και χτες μετά τις δυο δεν της έδωσα καθόλου μπιμπερό. Νιώθω ότι κάθε μέρα δίνω μάχη πραγματικά, το βράδυ είμαι εξουθενωμένη. Αλλά τουλάχιστο χτες τα πήγαμε καλά. Μπιμπερό της δίνω τα Dr Brown, έχουν ένα σύστημα που υποτίθεται μειώνει τα συμπτώματα κολικών. (εμένα παρεμπίπτοντος δεν είχε καθόλου, μπορεί να ήταν και τυχαίο). έχει μόνο μια τρυπίτσα η θηλή.. πιστεύω ότι δεν έχει μεγάλη ροή. προσπαθώ να το κρατήσω γιατί πιστεύω όταν προσθέσω γεύμα.. κρέμα, φρούτα κτλ θα είναι πιο εύκολο και ίσως μπορέσει να κόψω το μπουκάλι. ως προς το θήλαστρο.. χρησιμοποιώ το medela swing 3 μήνες (μου το δάνεισαν) αλλά νιώθω οτι τελευταία έχει μειωθεί η απόδοσή του.. δηλαδή αντλεί το γάλα πιο αργά και πρέπει παράλληλα να ζουλάω και το στήθος μου για καλύτερο αποτέλεσμα.. μου δάνεισαν επίσης το NUK και το δοκίμασα αυτή την εβδομάδα. αντλούσε το γάλα πιο γρήγορα αλλά η ξαδέλφη μου είπε ότι 2 φορές παρουσίασε πρόβλημα (ενώ λειτουργούσε κανονικά, δεν αντλούσε) και της το άλλαξαν 2 φορές καθώς ήταν εντός εγγύησης. αυτό λίγο με προβλημάτισε. Βγάζω γάλα 3 περίπου φορές το 24ωρο.

Από τον σύνδεσμο θηλασμού με συμβούλεψαν να κόψω τελείως το μπιμπερό και να δίνω το συμπλήρωμα ή τα γεύματα όταν λείπω δουλειά με το κουταλάκι, ή με σύριγγα.. το θεωρώ πολύ βάρβαρο, επικίνδυνο μην πνιγεί..ασε που πιστεύω θα ξεσικώσει το κόσμο..

 

Αν το nuk λειτουργεί καλύτερα σε εσένα δεν έχει σημασία τι σου λένε οι υπόλοιποι!

Όσο απομακρύνεται μια γυναίκα από τον τοκετό συνήθως η απόδοση στην άντληση μειώνεται.

 

Όταν μπουν οι στερεές οι αντλήσεις μπορούν σταδιακά να μειωθούν κι αργότερα να σταματήσουν.

 

Πόσες φορές αντλείς; Από πόση ώρα;

 

Η κατάσταση που περιγράφεις στο πρώτο σου ποστ συνεχίζεται;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ Νινα! Τωρα που ξερω ποιο ειναι το πρόβλημα δηλαδη ο απο θηλασμος απο το ενα χωρις βα το καταλάβω θα επιμένω λιγο παραπάνω στο ενα οπως λες ευχαριστω. Μίλησα ξανά με την κυρία Πατσουρου και μου ειπε αφού δεν εχει ουρολοιμωξη αυτή δεν ανησυχεί για το παιδι να μην ανησυχώ και εγω. Μονη της είχε πει να τη παρω και πήρα στη γραμματεία απλά να το πω και η γυναίκα πηρε πίσω τι άνθρωπος! Να σας ρωτήσω και κατι αλλο για να μην ζαλίζω τη γυναίκα αν και θα μας δει το Πάσχα που θα ανέβουμε θέλω μια στο τόσο βα μας βλέπει μου ειπε οτι εγω πρεπει να τρωω κρέας καθε μερα μαζί με οτιδήποτε τρωω πχ ενα μπιφτέκι. Αυτο το ειπε γιατι το παιδι εχει ανάγκη απο πρωτεΐνες; Γιατι μου εθπε οτι ειναι ενα μυώδεις παιδι. Η αλήθεια ειναι τον άλλαζα και είχα δίπλα την απλώστρα και ντρακ τη έπιασε τη σκουντησε και δεν την άφηνε.

 

Συγνώμη για τα μεγάλα μνμ μου ειναι πολυλογου γενικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν και κατι τελευταίο που τωρα το κατάλαβα απο τη παιδίατρο σύμβουλο που πηγα. Εγω μονο για τα χάπια-γιατροσοφια οπως μου ειπε η Πατσουρου εδωςα 200 ευρώ έλα όμως που τα βρήκα απο φαρμακεια στο Ίντερνετ και οχι απο αυτο στον Άγιο Δημήτριο που σας έλεγα που μου πρότεινε. Γιατι και καλα λεει ειναι φιλικό προς το θηλασμο, γιατι μονο όσοι θηλάζουν περνούν προβιοτικα 56 ευρώ;; Κανονικά πρεπει να αναφέρω το όνομα της αλλα δεν ειμαι εκδικητική γιατι θα ημουν αχαριστη που ο Θεος με βοηθηςε. Μονο εύχομαι να μην περαςει καμία οτι πέρασα. Και αυτο που άκουγα πάντα περνούμε δεύτερη γνώμη αλλα οταν σου λένε δεν εχεις να ταΐσεις το παιδι σου τρέλαινεσαι. Σας ευχαριστω όλες κορίτσια εκείνες τις στιγμές ειδικά τα βραδιά ήσασταν η ελπίδα να κανω ανανέωση στη σελίδα να δώ μήπως βρήκα τη λύση.

 

 

 

Εννοείς ότι έπαιρνε μίζα από το συγκεκριμένο φαρμακείο; Τι να πω, δύσκολο (ποτέ δεν ξέρεις, βέβαια). Η Πατσουρου, από την άλλη, ασχολείται και με ομοιοπαθητική, οπότε και για εκείνη θα μπορούσε να πει κανείς ότι δίνει χάπια-γιατροσόφια...

 

Λίγο off-topic η παρεμβαση. Το βασικό είναι ότι πάτε καλά και φαίνεται ότι θα συνεχίσετε για πολύ ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και κατι τελευταίο που τωρα το κατάλαβα απο τη παιδίατρο σύμβουλο που πηγα. Εγω μονο για τα χάπια-γιατροσοφια οπως μου ειπε η Πατσουρου εδωςα 200 ευρώ έλα όμως που τα βρήκα απο φαρμακεια στο Ίντερνετ και οχι απο αυτο στον Άγιο Δημήτριο που σας έλεγα που μου πρότεινε. Γιατι και καλα λεει ειναι φιλικό προς το θηλασμο' date=' γιατι μονο όσοι θηλάζουν περνούν προβιοτικα 56 ευρώ;; Κανονικά πρεπει να αναφέρω το όνομα της αλλα δεν ειμαι εκδικητική γιατι θα ημουν αχαριστη που ο Θεος με βοηθηςε. Μονο εύχομαι να μην περαςει καμία οτι πέρασα. Και αυτο που άκουγα πάντα περνούμε δεύτερη γνώμη αλλα οταν σου λένε δεν εχεις να ταΐσεις το παιδι σου τρέλαινεσαι. Σας ευχαριστω όλες κορίτσια εκείνες τις στιγμές ειδικά τα βραδιά ήσασταν η ελπίδα να κανω ανανέωση στη σελίδα να δώ μήπως βρήκα τη λύση.[/quote']

 

 

 

Εννοείς ότι έπαιρνε μίζα από το συγκεκριμένο φαρμακείο; Τι να πω, δύσκολο (ποτέ δεν ξέρεις, βέβαια). Η Πατσουρου, από την άλλη, ασχολείται και με ομοιοπαθητική, οπότε και για εκείνη θα μπορούσε να πει κανείς ότι δίνει χάπια-γιατροσόφια...

 

Λίγο off-topic η παρεμβαση. Το βασικό είναι ότι πάτε καλά και φαίνεται ότι θα συνεχίσετε για πολύ ακόμα!

 

Ναι αλλα για παράδειγμα Scratee μου έδωσε χάπι για τη γαλούχια 43 ευρώ απο τη στιγμή που υπάρχουν πιο οικονομικές λύσεις. Η Πατσουρπυ δεν μου κατηγόρησε σε καμία περίπτωση τη προηγούμενη εγω ρωτούσα τη γνώμη της για αυτά που μου έδωσε εστιάζοντας στα χάπια και οχι στη γιατρό. Τέλος πάντων ναι ειμαι εκτός θέματος. Ελπίζω να συνεχίσουμε ετσι τωρα πρεπει να βρω γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα νέα!

Εγώ ξέρω οτι και υποσιτισμένες γυναίκες "φτιάχνουν" γάλα για να ταΐσουν τα παιδιά τους.Τώρα , για να στο λέει ολόκληρη Πατσούρου , κάτι θα ξέρει.

Μην ξεχνάς οτι πρέπει να είσαι κι εσύ δυνατή ,ωστε να ανταπεξέρχεσαι στις απαιτήσεις του μωρού , του σπιτιού κλπ...Να τρως καλά και να πίνεις πολύ νερό.Να μην αγχώνεσαι άλλο,τώρα όλα είναι καλά.

 

Δίνε σιγά σιγά και απο το λιγότερο παραγωγικό στήθος , για να αυξήσεις την παραγωγή.

 

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και την υπομονή σου!

Link to comment
Share on other sites

H ίδια κατάσταση συνεχίζεται να μην σας πω οτι χειροτερεύει. χτες την έβαλα ελάχιστα στο στήθος. επέμενα ενώ έκλαιγε να τη βάλω και πνίγηκε. τα είδα όλα! αντλώ περιπου 4 φορές τη μέρα.. περίπου 80 Ml τη φορά .. μπορεί και παραπάνω. θα μπορούσα και πιο συχνά αλλά το αποφεύγω γιατί ελπίζω οτι θα θελήσει να το πιεί απο το στήθος. Πίνει από εμένα μόνο όταν είναι μισοκοιμισμένη.. αυτή η κατάσταση μου έχει διαλύσει την ψυχολογία γιατί περάν του ότι ξέρω οτι είναι πολύ ωφέλιμο για το μωρό, το απολαμβάνω και ως διαδικασία :cry:. Απλά έχω αρχίσει να συμβιβάζομαι με την ιδέα οτι δεν θα μπορέσω να την θηλάσω για πολύ ακόμη. ήλπιζα οτι θα είναι απο τα μωρά που τρέφονται και με τους δυο τρόπους αλλά η ίδια φαίνεται να έχει διαφορετική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα θέλεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτατο...Ναι αν συνεχίσεις με το μπουκάλι σύντομα θα αποθηλασετε...

Προσωπικά το θεωρώ βλακεία γιατι υπάρχουν πολλοί τρόποι να πει το γαλα της χωρις κανένα προβλημα,εξάλλου χιλιάδες μωρα πίνουν απο σύριγγα και δεν έπαθαν κάτι.Ειναι μια διαδικασία που συνηθίζεται και απο τις δυο πλευρές σύντομα και απορώ γιατι δεν το εχεις δοκιμάσει ακομα και ταλαιπωρισαι τοσο πολυ άδικα με αντλήσεις κ.λ.π..Φυσικα ο θηλασμος ειναι οφελιμος και για τους δυο σας και θ το χάσετε πολυ άδικα...κρίμα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H ίδια κατάσταση συνεχίζεται να μην σας πω οτι χειροτερεύει. χτες την έβαλα ελάχιστα στο στήθος. επέμενα ενώ έκλαιγε να τη βάλω και πνίγηκε. τα είδα όλα! αντλώ περιπου 4 φορές τη μέρα.. περίπου 80 Ml τη φορά .. μπορεί και παραπάνω. θα μπορούσα και πιο συχνά αλλά το αποφεύγω γιατί ελπίζω οτι θα θελήσει να το πιεί απο το στήθος. Πίνει από εμένα μόνο όταν είναι μισοκοιμισμένη.. αυτή η κατάσταση μου έχει διαλύσει την ψυχολογία γιατί περάν του ότι ξέρω οτι είναι πολύ ωφέλιμο για το μωρό, το απολαμβάνω και ως διαδικασία :cry:. Απλά έχω αρχίσει να συμβιβάζομαι με την ιδέα οτι δεν θα μπορέσω να την θηλάσω για πολύ ακόμη. ήλπιζα οτι θα είναι απο τα μωρά που τρέφονται και με τους δυο τρόπους αλλά η ίδια φαίνεται να έχει διαφορετική άποψη.

 

Να σου πω μονο οταν κοιμάται η μισοκοιμαται η μικρή θηλαζει;;

Και εμεις εχουμε το ιδιο εδω και μερικές βδομαδες και εγω δεν δίνω καθόλου το μπουκαλι!!

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να πινει τουλάχιστο δυο γεύματα με σύριγγα κάθε μερα καθως δουλεύω.. δεν είναι ότι θα το κανω μερικες μερες μεχρι να ξεσυνηθίσει το μπουκάλι....ναι όταν κοιμαται η μισοκοιμάται το κανει.. ΄στη δική μου περίπτωση φταίει το μπουκάλι γιατι με τη που τη βάζω στο στήθος, γυρίζει ο κεφαλι από την άλλη και όταν επιμείνω κλαίει γοερα ενώ που της βαλω το μπουκάλι στο στόμα ρουφά μανιωδώς...και πως τρώει το δικό σου?

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιςτον παιρνει το μπουκαλι!!! Εγω εχω πετάξει τοςο γαλα μου γιατι δεν ηθελε μπουκαλι και εννοείται ουτε στηθος

Οταν ειναι ξύπνιος ειναι στο στηθος 2 λεπτά ΤΟ ΠΟΛΥ!!! Οπότε τρωει οταν ειναι μισοκοιμισμενος!!

Έφερα τρεις συμβούλους γαλούχιας IBCLC και πι τρεις μου είπαν οτι τρωει επιθετικά οπότε τελείωνε σε δυο λεπτά!! Και οτι ειναι απο τα παιδια που έχουν το στηθος για φαγητο μονο!!! Μπούρδες δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιςτον παιρνει το μπουκαλι!!! Εγω εχω πετάξει τοςο γαλα μου γιατι δεν ηθελε μπουκαλι και εννοείται ουτε στηθος

Οταν ειναι ξύπνιος ειναι στο στηθος 2 λεπτά ΤΟ ΠΟΛΥ!!! Οπότε τρωει οταν ειναι μισοκοιμισμενος!!

Έφερα τρεις συμβούλους γαλούχιας IBCLC και πι τρεις μου είπαν οτι τρωει επιθετικά οπότε τελείωνε σε δυο λεπτά!! Και οτι ειναι απο τα παιδια που έχουν το στηθος για φαγητο μονο!!! Μπούρδες δηλαδη!

 

Γιατί μπούρδες;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπούρδες;

 

Βρε Νινα πως ειναι δυνατόν ενα μωρο να τρωει κανονικά σε δυο λεπτά το πολυ; Εντάξει εχω πολυ γαλα, εντάξει τρωει αποτελεσματικά και το ψιλοαδειαζει.. Αλλα δυο λεπτά;;

Και λέω μπούρδες γιατι α) ο πρώτος μου θηλασε σχεδόν δυο χρόνια ειχε ΤΡΕΛΛΑ με το στηθος δεν το άφηνε, 20 ωρες το 24ωρο, ενώ αυτος το εχει για να φαει μονο δεν άποκοιμιεται ποτε στο στηθος

β) πολλές φορές μετα τα δυο λεπτά ειναι ακομα ανήσυχος και αν δοκιμάσω να ξαπλωσω και να τον βάλω απο πανω παιρνει αλλα δυο λεπτά (που σημαινει οτι δεν ειχε χορτάσει και γ) γιατι τρωει κοιμισμένος άρα κατι τον εμποδίζει να φαει ξύπνιο!!

 

By the way προσπαθώ να κανω finger training και δεν το θηλαζει οταν το δίνω υποπτεύομαι γιατι δεν εχει γαλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα πρέπει να πινει τουλάχιστο δυο γεύματα με σύριγγα κάθε μερα καθως δουλεύω.. δεν είναι ότι θα το κανω μερικες μερες μεχρι να ξεσυνηθίσει το μπουκάλι....ναι όταν κοιμαται η μισοκοιμάται το κανει.. ΄στη δική μου περίπτωση φταίει το μπουκάλι γιατι με τη που τη βάζω στο στήθος, γυρίζει ο κεφαλι από την άλλη και όταν επιμείνω κλαίει γοερα ενώ που της βαλω το μπουκάλι στο στόμα ρουφά μανιωδώς...και πως τρώει το δικό σου?

Σε αλλο πόστ ανέφερες οτι ειναι "βάρβαρο" να πίνει απο σύριγγα.Αλλα εγω σε ρωτάω τι ειναι πιο βάρβαρο:να πίνει απο σύριγγα η να χάσει εντελώς τον θηλασμο και το γαλα σου; Ζυγιζεις και αποφασίζεις..

 

Στο αττικο νοσοκομείο που γεννησα εγω το μπουκάλι και οι πιπίλες απαγορευοντουσαν αυστηρά σε σημείο που αν τα έβλεπαν τα κατάσχεσαν! Ολα τα μωρα λοιπόν που έπρεπε για τον χ.ψ. Λογο να πάρουν συμπλήρωμα μητρικο η ξενο το επερναν με σύριγγα! Δεν είδα να πνηγεται κανένα ουτε να ταλαιπωρείται κανεις και δεν το θεωρα καθολου βάρβαρο,ισα ισα περισσοτερο βάρβαρο θεωρώ να παθει ενα μωρο σύγχυση και να χάσει το πολυτιμότερο πραγμα-το θηλασμο! Καλή συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Νινα πως ειναι δυνατόν ενα μωρο να τρωει κανονικά σε δυο λεπτά το πολυ; Εντάξει εχω πολυ γαλα, εντάξει τρωει αποτελεσματικά και το ψιλοαδειαζει.. Αλλα δυο λεπτά;;

Και λέω μπούρδες γιατι α) ο πρώτος μου θηλασε σχεδόν δυο χρόνια ειχε ΤΡΕΛΛΑ με το στηθος δεν το άφηνε, 20 ωρες το 24ωρο, ενώ αυτος το εχει για να φαει μονο δεν άποκοιμιεται ποτε στο στηθος

β) πολλές φορές μετα τα δυο λεπτά ειναι ακομα ανήσυχος και αν δοκιμάσω να ξαπλωσω και να τον βάλω απο πανω παιρνει αλλα δυο λεπτά (που σημαινει οτι δεν ειχε χορτάσει και γ) γιατι τρωει κοιμισμένος άρα κατι τον εμποδίζει να φαει ξύπνιο!!

 

By the way προσπαθώ να κανω finger training και δεν το θηλαζει οταν το δίνω υποπτεύομαι γιατι δεν εχει γαλα!!

Αχ θα ηθελα κι εγω ο δεύτερος να ηταν ετσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ θα ηθελα κι εγω ο δεύτερος να ηταν ετσι!!!

 

Χαχα λες ρε συ;;

Η μεγαλος ηταν κολλημένος στο στηθος και παραπονιομουνα και τωρα ο μικρός δεν τρελαίνεται πέρα απο βασική τροφή και παραπονιέμαι ακομα περισσότερο

Μου λείπουν οι μερες που κρεμόταν ο μεγαλος απο το στηθος και ας επρεπε να σταματήσω 5 φορές σε δέκα λεπτά διαδρομή!!

Γιατι ρε γμτ δεν μπορούμε να εχουμε το ιδανικό; :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε γμτ δεν μπορούμε να εχουμε το ιδανικό; :P

Γιατι ειμαστε άνθρωποι!!:rolleyes:

 

Μια χαρα είσαι! Εχεις χρονο για τον μεγάλο και για τον εαυτό σου ακομα...καλή ωρα...Μην παραπονιέσαι καθολου!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Νινα πως ειναι δυνατόν ενα μωρο να τρωει κανονικά σε δυο λεπτά το πολυ; Εντάξει εχω πολυ γαλα, εντάξει τρωει αποτελεσματικά και το ψιλοαδειαζει.. Αλλα δυο λεπτά;;

Και λέω μπούρδες γιατι α) ο πρώτος μου θηλασε σχεδόν δυο χρόνια ειχε ΤΡΕΛΛΑ με το στηθος δεν το άφηνε, 20 ωρες το 24ωρο, ενώ αυτος το εχει για να φαει μονο δεν άποκοιμιεται ποτε στο στηθος

β) πολλές φορές μετα τα δυο λεπτά ειναι ακομα ανήσυχος και αν δοκιμάσω να ξαπλωσω και να τον βάλω απο πανω παιρνει αλλα δυο λεπτά (που σημαινει οτι δεν ειχε χορτάσει και γ) γιατι τρωει κοιμισμένος άρα κατι τον εμποδίζει να φαει ξύπνιο!!

 

By the way προσπαθώ να κανω finger training και δεν το θηλαζει οταν το δίνω υποπτεύομαι γιατι δεν εχει γαλα!!

 

Δεν είναι μπούρδες. Αυτοί οι άνθρωποι έχουν τις μεγαλύτερες γνώσεις στο θηλασμό, έχουν αρκετή εμπειρία για να αναγνωρίσουν την περίπτωσή σου.

 

ά) Εγώ πιστεύω ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Τα δεύτερα παιδιά είναι έτσι κι αλλιώς πιο εύκολα σε όλα, αλλά τα δεύτερα παιδιά μαμάς που έχει θηλάσει επιτυχημένα το πρώτο είναι ακόμη πιο εύκολα στο θηλασμό.

β) αλλάζεις στάση θηλασμού, όποτε του κινείς το ενδιαφέρον να θηλάσει 2 λεπτά ακόμη. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχει χορτάσει, περισσότερο είναι " δε βαριέσαι; Δεν είναι κι άσχημα" :P

γ) τρώει κοιμισμένος γιατί είναι η μόνη στιγμή που δεν αντιλαμβάνεται πίεση από εσένα.

 

Εν κατακλείδι: πιέζεις το παιδί να θηλάσει γιατί πιστεύεις ότι δε χόρτασε. Είναι πιο συχνό από όσο νομίζεις! Είσαι μια μαμά με πολύ γάλα, έχεις θηλάσει με επιτυχία το πρώτο σου παιδί, το μωρό σου θηλάζει αποτελεσματικά και πολύ γρήγορα. Είσαι τυχερή από κάθε άποψη! Εγώ τολμώ να προτείνω να σταματήσεις να το σκέφτεσαι, να μην πιέζεις για θηλασμό, να απολαμβάνεις που τελειώνει τόσο γρήγορα το γεύμα του και να σκεφτείς ότι αν είχες άλλο παιδί με άλλη ιδιοσυγκρασία θα μπορούσε να αντιδράσει πολύ άσχημα στην πίεση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

babycute και εμενα η μικρη μου θηλαζε το μεγιστο 5 λεπτα στην ηλικα που ειστε,,,με ειχε πραγματικα μονο για φαγητο και η συμβουλος θηλασμου αυτό μου ειπε (δεν πιπιλισε ποτε πραγματικα καημο το εχω),,,κάθε μωρο προφανως είναι τελειως διαφορετικο και ο μικρος σου είναι ισως πιο <ανεξάρτητος> πιο <αυτόνομος> σαν χαρακτηρας από τον μεγαλο,,,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πάλι. Δυστηχως 3 εβδομάδα και βαρος στάσιμο, νομίζω πια οτι ειμαστε η πιο δύσκολη περίπτωση. Αρχικά να πω οτι ο μικρός βρέχει 6-7 πάνες και 1-2 κενώσεις μουσταρδι χρώματος. Ακούω να καταπίνει και ενεργοποιείταιι αντανακλαστικό ροής. Η πληγή στη μια θηλη εχει σχεδόν φύγει, συνεχίζω να χρησιμοποιώ ψευδοθηλη. Η γιατρός μου εθπε να ξανά κανω αυριο καλλιέργεια ούρων. Εχετε διαβάσει άλλη περίπτωση σαν τη δική μας; Τη δεύτερη φορά η καλλιέργεια βγήκε αρνητική με 2000 es choil τη προηγούμενη φορά ήταν 80000. Τριγωνελλα ξαι το cilroton συνεχίζω να τα παίρνω. Πραγματικά θα βοηθούσε να ακούσω μια άποψη εμπιστευπμαι απόλυτα τη γιατρό εμενα δεν εμπιστεύομαι πια. Να ξανακοψω τα γαλακτοκομικα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, βρε Λίζα!

 

Εννοείς ότι δεν έχει βάλει ούτε γραμμάριο;

 

Τι να πω, όπως τα περιγράφεις, φαίνεται ότι τρώει, άρα δε φταίει αυτό.

 

Κάνε κ/α ξανά, αν και το 2000 είναι καθησυχαστικό.

 

Προσωπικά, θεωρώ υπερβολή την αποχή από τα γαλακτοκομικά, χωρίς ούτε ένα τόσο δα επιπλέον στοιχείο, που να οδηγεί εκεί. Μια Mayer κοπράνων τη δικαιούσαι. αν μη τι άλλο. Τα άλλα κορίτσια θα διαφωνήσουν μαζί μου, βέβαια...

 

 

ΥΓ: έχω μια μικρή ένσταση για τις ψευδοθηλες. Όπως έχω ξαναγράψει, Τις περισσότερες φορές δημιουργούν παρά διορθώνουν προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πάλι. Δυστηχως 3 εβδομάδα και βαρος στάσιμο, νομίζω πια οτι ειμαστε η πιο δύσκολη περίπτωση. Αρχικά να πω οτι ο μικρός βρέχει 6-7 πάνες και 1-2 κενώσεις μουσταρδι χρώματος. Ακούω να καταπίνει και ενεργοποιείταιι αντανακλαστικό ροής. Η πληγή στη μια θηλη εχει σχεδόν φύγει, συνεχίζω να χρησιμοποιώ ψευδοθηλη. Η γιατρός μου εθπε να ξανά κανω αυριο καλλιέργεια ούρων. Εχετε διαβάσει άλλη περίπτωση σαν τη δική μας; Τη δεύτερη φορά η καλλιέργεια βγήκε αρνητική με 2000 es choil τη προηγούμενη φορά ήταν 80000. Τριγωνελλα ξαι το cilroton συνεχίζω να τα παίρνω. Πραγματικά θα βοηθούσε να ακούσω μια άποψη εμπιστευπμαι απόλυτα τη γιατρό εμενα δεν εμπιστεύομαι πια. Να ξανακοψω τα γαλακτοκομικα;

 

Καθόλου βάρος; Στην ίδια ζυγαριά μετράς;

 

Οι πάνες είναι πολύ καλές.

Για τα γαλακτοκομικά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις αποχή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λιζα μπορεις να κοψεις της ψευδοθηλες; Μειώνουν την ποσότητα γαλατος που πίνει το μωρακι και μειώνουν την παραγωγή σου

Οταν το μωρο αρχίζει να πιάνει στηθος μέσω θήλης, σιγα σιγα την βγάζουμε

Για δοκίμασε και ξαναζυγισε σε μια βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...