Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Ας δούμε, λοιπόν, τα θετικά:

 

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο, όσον αφορά τη σωστή βοήθεια που θα έχεις, στο εξής.

 

Ανεξάρτητα με την επίδραση στο θηλασμό, η αγωγή για την καντιντιαση θα ανακουφίσει τα συμπτώματά σου! Και να αγχώνεσαι και να πονάς...πάει πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ας δούμε' date=' λοιπόν, τα θετικά:

 

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο, όσον αφορά τη σωστή βοήθεια που θα έχεις, στο εξής.

 

Ανεξάρτητα με την επίδραση στο θηλασμό, η αγωγή για την καντιντιαση θα ανακουφίσει τα συμπτώματά σου! Και να αγχώνεσαι και να πονάς...πάει πολύ![/quote']

 

Να διευκρίνησω μονο οτι δεν αλλάζω ξανά γιατρό γιατι δεν σήκωσε το τηλ η δεν απάντησε στο μνμ μου. Αλλα γιατι ήμουν απελπισμένη και δεν ενδιαφέρθηκε καθόλου για τη ψυχολογία μου. Τρελάθηκα να ψάχνω χάπια και συσκευές. Η Πατσουρου ξερω απο κοπέλα πιω πήγε χθες που το παιδι της πηρε 400gr στο μήνα και πρώτα τη ρωτούσε για την ίδια της. Την ευχαριςτω όμως γιατι αυτή μου ειπε για τη μυκοτιαση. Δυστυχώς δεν θα μπορει να μας παρακολουθεί τυχαίνει απλά να ερθει στην Αθήνα. Το παιδι χθες Τρελάθηκε στους πόνους πρώτη φορά εκανε ετσι πιστεύω οτι φταίει το ξένο που δεν ενεργήθηκε χθες και οι κολικοι του ήταν τοςο δυνατοί. Μετα έφαγε στο στηθος σαν να είχε να φάει αιώνες και κοιμηθηκε αμέσως. Δεν ξερω αν κάνω λάθος που παίρνω χάπια για το γαλα ιατι χθες το βράδυ πνίγοταν ίσως απο λαιμαργια δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

http://supermomrocks.me/2012/04/30/ο-ύπουλος-μύκητας-candidaη-διάγνωση-της-μυκη/

 

Αυτο ειναι το πρόβλημα μας. Οτι λέει να κανουμε εγω έκανα το αντίθετο και οτι απαγορεύεται εγω το έκανα. Πχ πήρα αντιβίωση 7 μέρες μετα τη γέννα, φρούτα λαχανικά δεν έτρωγα ουτε γιαούρτια, βρώμη που δεν επιτρέπεται καθε πρωί έτρωγα και τα μελομακαρονα δυο δυο τα κατέβασα γιατι εδω ήξερα απο την αποχή των γαλακτοκομικών τι να τρωω το ιδιο και τα ζυμαρικά. Ταλαιπωριομαστε τοςο καιρό χωρίς λόγο. Πονάγα στο θώρακα και στη πλάτη και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατι. Έψαχνα για μαστιτιδα.

 

Μην φτάσεις σε σημείο να μην τρως γλουτενη απλα για τον μύκητα ειναι παρα που τραβηγμένο.. Η βρωμη ειναι πολυ καλη για την παραγωγή γάλακτος! Αν ακολουθήσεις την candida diet (γιατι αυτο που περιγράψεις αυτο ειναι ) θα εχεις μεγαλο πρόβλημα παραγωγής.. Κοψε απλα την ζάχαρη και παρε προβιοτικα

Πέρα απο αυτο η βρωμη δεν εχει γλουτενη, τα εργοστάσια που την παράγουν έχουν γλουτενη απο αλλα προϊόντα. Οπότε μπορεις να βρεις βρωμη που δεν παράγεται σε τέτοιο μέρος

Αλλα πραγματικά μην ασχολεισαι με τέτοια

Και εννοείται οτι αυτη τη στιγμή γιαούρτι δεν μπορεις να φας :-)

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, αναρωτιόμουν πώς και θα βρεις την Πατσουρου! Επειδή έλεγες ότι σκέφτεσαι να πας στους δικούς σου, υπέθεσα ότι μένουν Θεσ/νίκη...(Προφανώς η Πατσουρου έρχεται τα Σ/Κ στην Αθήνα, γιατί οι κόρες της συμμετέχουν σε μιούζικαλ και μετακόμισαν εδώ ).

 

Καλά, η άλλη παιδίατρος δεν απάντησε καν;;; Εντύπωση μου κάνει, ρε παιδί μου! Ποιος θέλει να χάσει πελάτη, στο κάτω-κάτω;

 

ΥΓ: δεν έχω καταλάβει τι πρόγραμμα ακολουθείς, στη φάση αυτή. Πόσο ξένο δίνεις και τι αγωγή παίρνεις. Επίσης, πότε είναι να ξαναζυγισεις το μωρό;

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ' date=' αναρωτιόμουν πώς και θα βρεις την Πατσουρου! Επειδή έλεγες ότι σκέφτεσαι να πας στους δικούς σου, υπέθεσα ότι μένουν Θεσ/νίκη...(Προφανώς η Πατσουρου έρχεται τα Σ/Κ στην Αθήνα, γιατί οι κόρες της συμμετέχουν σε μιούζικαλ και μετακόμισαν εδώ ).

 

Καλά, η άλλη παιδίατρος δεν απάντησε καν;;; Εντύπωση μου κάνει, ρε παιδί μου! Ποιος θέλει να χάσει πελάτη, στο κάτω-κάτω;

 

ΥΓ: δεν έχω καταλάβει τι πρόγραμμα ακολουθείς, στη φάση αυτή. Πόσο ξένο δίνεις και τι αγωγή παίρνεις. Επίσης, πότε είναι να ξαναζυγισεις το μωρό;[/quote']

 

Ειλικρινά και εγω δεν κατάλαβα γιατι τέτοια αδιάφορια. Γιατι δεν ήμουν πιεστική με τηλ ίσα ίσα της έστειλα αυτές τις μέρες 3 φορές μνμ για να μην ενοχλώ οταν δεν έβρισκα το finger και μου απάντησε μια φορά σε μνμ και μια σε τηλ μου εθπε οτι είδε το μνμ αλλα δεν μου ειπε γιατι δεν απαντηςε. Συνολικά προσπάθησα να επικοινωνήσω με τηλ και μνμ 5 φορές συνολικά. Ξερω οτι τους ζαλιζουν αλλα θεωρώ οτι δεν έπαιρνα χωρίς λόγο. Δεν έβρισκα το finger και οταν μου λέει δεβ εχεις γαλα έλεγα πως τα το ταΐσω.

 

Η θεραπεία για το μύκητα ειναι νυζασταμιν 4 φορές τη ημερα στο μικρό και γελη ντακταριν στο μικρό και στο στηθος μου. Προβιοτικα και στους δυο, χάπια τριγωνελας 5 φορές την ημερα εγω, και ενα χάπι λεκιθινης. Συμπλήρωμα εδωςα μονο προχθές το βράδυ που δεν ήξερα γιατι δεν θηλαζε και μονο πιπιλαγε 3 ωρες ίσως ήταν άλμα γιατι είμαστε στην 5 εβδομάδα. Δεν ξερω θα ρωτήσω τη Πατσουρου νιωθω σαν θαύμα που θα κατέβει ήταν και ο άντρας μου έτοιμος να ανέβουμε το σ/κ για να πάμε τη Δευτέρα. Εχω ζυγαρια σπιτι για βρέφη και τον ζυγίζω αυτο με ανχωςε περιςςοτερο. Θα πηγαίναμε στις 19/1 στη παιδίατρο-σύμβουλο αλλα θα το ακυρώσω. Θα ρωτήσω τη γνώμη της Πατσουρου για γιατρό εδω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην φτάσεις σε σημείο να μην τρως γλουτενη απλα για τον μύκητα ειναι παρα που τραβηγμένο.. Η βρωμη ειναι πολυ καλη για την παραγωγή γάλακτος! Αν ακολουθήσεις την candida diet (γιατι αυτο που περιγράψεις αυτο ειναι ) θα εχεις μεγαλο πρόβλημα παραγωγής..

Και εννοείται οτι αυτη τη στιγμή γιαούρτι δεν μπορεις να φας :-)

 

Νομίζω αυτο ηταβ λάθος μου έκοψα τα πάντα έτρωγα μονο κρέας χοιρινό και κοτόπουλο με υδατανθρακα. Γιατι δεν κατακαβαινα την ανησυχία το και σκεφτόμουν τι έφαγα και τον ενόχλησε και ετσι είπα τέρμα τα γαλακτοκομικα. Γιαούρτι ποτε μπορώ να φάω;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτο ηταβ λάθος μου έκοψα τα πάντα έτρωγα μονο κρέας χοιρινό και κοτόπουλο με υδατανθρακα. Γιατι δεν κατακαβαινα την ανησυχία το και σκεφτόμουν τι έφαγα και τον ενόχλησε και ετσι είπα τέρμα τα γαλακτοκομικα. Γιαούρτι ποτε μπορώ να φάω;
δεν έκανες κανενα λάθος πολλοί λένε καλου κακου τους πρώτους 4 μηνες να αποφεύγουμε το γαλα

Το γιαούρτι ειναι το λιγότερο αλλεργιογόνο απο ολα αυτα οπότε απο σενα εξαρτάται

Απλα μην κοψεις τους καλούς υδρατανθρακες (όπως συμβουλεύει η candida diet) όπως πατάτα γλυκοπατατα ρύζι κους κους και βρωμη γιατι βοηθανε πολυ στο γαλα!

Link to comment
Share on other sites

Sorry ξέχασα να πω οταν πιπιλαει και δεν τρωει κανε συμπίεση (δες στο YouTube για compression dr Newman) μια δυο φορές και αν ακομα δεν τρωει βγαλτον απο το στηθος... Μην τον αφήσεις να το εχει σαν πιπιλα :-)

Link to comment
Share on other sites

Sorry ξέχασα να πω οταν πιπιλαει και δεν τρωει κανε συμπίεση (δες στο YouTube για compression dr Newman) μια δυο φορές και αν ακομα δεν τρωει βγαλτον απο το στηθος... Μην τον αφήσεις να το εχει σαν πιπιλα :-)

 

Σε ευχαριστήσω παρα πολυ! Χθες το βράδυ μετα απο ενα μήνα έφαγα κατι που ήθελα δυο κομμάτια πίτσα!! Το γαλα δεν με πειραζει εγω τα πάντα είχα κόψει οπως διάβαζα κρυφά και φανερά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου συγχαρητήρια για την προςπαθεια σου!Πραγματικα μου βγάζεις το καπέλο!!Ειμαι σίγουρη οτι θα τα πάτε μια χαρα και ολα αυτα θα ειναι σαν μια "κακιά" ανάμνηση!Αλλα ακομα κι αν δεν τα καταφέρεις τελικα εχεις κανει οτι περνάει απο το χέρι σου!!!Ο μικρος σου ειναι πολυ τυχερός που σε εχει!Μακαρι να είχαμε όλες την υπομονη σου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πες τα, ρε Αλεξία, πες τα!!!

 

Μητέρες με τέτοιο μεράκι, που το σύστημα υγείας κάνει τα πάντα για να βρίσκουν εμπόδια! Φαντάσου να είχε γεννήσει η Λίζα σε μαιευτήριο αληθινά baby friendly. Θα είχαν στρώσει όλα από το πρώτο δεκαήμερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους,

αντιμετωπίζω πρόβλημα με το θηλασμό και δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Έχω μιλήσει με μια πολύ καλή μαία η οποία ήταν εξαιρετική και ιδιαίτερα ενθαρρυντική όμως πρόσφατα γέννησε και για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί της. Γέννησα πριν τρεις μήνες. Τις πρώτες μέρες θήλασα αποκλειστικά. Μπορεί να είχα το μωράκι μέχρι και τέσσερις ώρες στο στήθος. Κάποια στιγμή ήταν ιδιαίτερα ανήσυχο (έκλεγε απαρηγόρητο για ώρες) και η μαία του νοσοκομείου αφού εξαντλήσαμε διάφορα ενδεχόμενα πρότεινε να του δώσουμε συμπλήρωμα για να δούμε εάν πεινάει. Έφαγε 80 ml (ενώ ήταν στο στήθος και έτρωγε πολλές ώρες)..το συμπέρασμα της μαίας ότι δεν χορταίνει με το γάλα μου. Για να μην σας κουράζω αυτούς τους τρεις μήνες θηλάζω αλλά του δίνω και μπιμπερό (είτε με μητρικό είτε με ξένο γάλα). παίρνει τη μέρα από 50ml έως 150 ξένο. τελευταία έχει αρχίσει να μην θέλει στήθος! Έχω δοκιμάσει να τη θηλάσω στις πιο απίθανες στάσεις, μέχρι και να περπατάω πάνω κάτω. Ενώ πεισματικά αρνείται στήθος, με το που της δώσω μπιμπερό είτε με μητρικό είτε με ξένο το καταβροχθίζει. Έχω γάλα και δεν θέλω με τίποτα να εγκαταλείψω την προσπάθεια αλλά είμαι σε απόγνωση. αξίζει να σημειωθεί ότι προς το παρόν δεν μου δημιούργει θέμα με το θηλασμό κατά τη διάρκεια της νύχτας (τρώει αδιαμαρτύρητα) και στο πρώτο πρωινό γεύμα. Επίσης συνήθως δέχεται να θηλάσει μετά από ύπνο (ίσως επειδή την πιάνω στον ύπνο ή επειδή είναι ξεκούραστη). Πλέον βγάζω γάλα τις υπόλοιπες ώρες και της το δίνω με μπιμπερό. Φοβάμαι ότι αν συνεχίζω έτσι δεν θα θέλει καθόλου στήθος και μετά θα είναι η αρχή του τέλους καθώς το να βγάζω μόνο με θήλαστρο θεωρώ ότι θα συντελέσει στο να μου μειωθεί/κοπεί. Επίσης ξεκίνησα δουλειά (εξάωρο το πρωί) οπότε το να σταματήσω τελείως το μπιμπερό δεν είναι επιλογή. Δοκίμασα τις προάλλες να έρθω από τη δουλειά στο ενδιάμεσο για να θηλάσω.. το αποτέλεσμα θήλασα ελάχιστα έπειτα από μάχη, έβγαλα γάλα για να της δώσει η μαμά μου με μπιμπερό και έλειψα μια ώρα από τη δουλειά. Πραγματικά δεν ξέρω πως να το χειριστώ και δεν ξέρω και που να απευθυνθώ. Η παιδίατρος μου είπε ότι από τη στιγμή που βάζω μπιμπερό στο παιχνίδι στην ουσία δίνω στο παιδί την επιλογή να διαλέξει (στήθος - μπιμπερό) και δεν έχω πολλά περιθώρια (λογικό μου ακούγεται απλά αρνούμαι να το αποδεχτώ). Θέλω να συνεχίζω να θηλάζω αλλά... καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο σου εχει παθει την λεγόμενη σύγχυση θηλων.Το μπιμπερο ειναι ευκολη λυση και τωρα που μεγάλωσε και αντιλαμβάνεται καλυτερα εχει επιλέξει τον εύκολο δρόμο και ειναι φυσιολογικό.1)πρεπει να πάρεις μπιμπερο αργης άντλησης-φιλικό προς τον θηλασμο.Η ακομα καλυτερο ειναι το σωλινακι η η σύριγγα.

2)προσπαθείς να θηλαζεις ΠΡΗΝ ΠΕΙΝΑΣΕΙ πολυ,δηλαδη μόλις ξυπνήσει η και την νύχτα αν θηλαζει.

3)πολυ επαφή δέρμα με δέρμα βοηθάει πολυ αν το κρύο δεν βοηθάει καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστήσω παρα πολυ! Χθες το βράδυ μετα απο ενα μήνα έφαγα κατι που ήθελα δυο κομμάτια πίτσα!! Το γαλα δεν με πειραζει εγω τα πάντα είχα κόψει οπως διάβαζα κρυφά και φανερά.

 

Προσωπικά, πιστεύω ότι αν θέλεις να απαλλαγείς από τον μύκητα πρέπει να κόψεις άμυλο, γλουτένη και ζάχαρη. Θηλασα πάνω από 3 χρόνια χωρίς να τρώω αυτά το μεγαλύτερο διάστημα κι εξακολουθω ακόμη να τα αποφεύγω, δεν παίζουν κανένα ρόλο στην παραγωγή σου.

 

Πόσες πάνες βρέχει το μωρό σου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο σου εχει παθει την λεγόμενη σύγχυση θηλων.Το μπιμπερο ειναι ευκολη λυση και τωρα που μεγάλωσε και αντιλαμβάνεται καλυτερα εχει επιλέξει τον εύκολο δρόμο και ειναι φυσιολογικό.1)πρεπει να πάρεις μπιμπερο αργης άντλησης-φιλικό προς τον θηλασμο.Η ακομα καλυτερο ειναι το σωλινακι η η σύριγγα.

2)προσπαθείς να θηλαζεις ΠΡΗΝ ΠΕΙΝΑΣΕΙ πολυ,δηλαδη μόλις ξυπνήσει η και την νύχτα αν θηλαζει.

3)πολυ επαφή δέρμα με δέρμα βοηθάει πολυ αν το κρύο δεν βοηθάει καθολου...

 

Συμφωνώ! Πιάνε το μωρό στον ύπνο δλδ και κόψε το μπουκάλι!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια Λυτρωθηκα!! Θα σας τα πω με τη σειρά οςο μπορώ γιατι με την κυρία Πατσούρου μιλούσαμε δυο ωρες. Πρώτα ειναι άνθρωπος μετα μαμά και μετα όλα τα άλλα. Μου ελεγε πες μου και πες μου τι αλλο σε απασχολεί.

 

Λοιπόν λέω τα προβλήματα που είχαμε και τις εξηγήσεις που υπάρχουν

 

1. Το πρώτο σοβαρό ουρολοίμωξη οπως μου είχε πει Κυρία Παπαδήμα στο τηλ (μεχρι και αυτή είχα βρήκα μέσω ξαδέρφης). Την πήρα τρελαμενη και τη παρακάλεσα να μου τι κανω λάθος το γίνεται και εκατσε και ήθελε και αλλο να μου μιλήσει αλλα εγω έκλαιγα και δεν μπορούσα να αθρωσω λέξη.

 

2. Η πληγή στο αριστερο. Δεν έφταιγε η σταση είχα δοκιμάσει όλες μεχρι ξαι το μωρο και εγω απο πανω σκυμμένη οπως είπα και στη Nina μονο ιπτάμενη δεν δοκίμασα. Εγω υποσυνείδητα έδινε το αλλο και έλεγα άχ χόρτασε απο αυτο σε παρακαλώ. Ήταν λεει σαν να έπρεπε να θηλάσεις δίδυμα.

 

3. Εχουμε μύκητα ναι αλλα ενταξει με τρέλανε η άλλη με τα πλυσίματα τους σπόρους γκρειντ φρούτ ( μονο αυτο δεν αγόρασα) και το σιρόπι και τη γελη. Ζάχαρη Nina θα αποφεύγω αλλα φυσικά μου ειπε αν νιώσει κατι να φας το τρως.

 

4. Ναι θέλει τη μυρωδιά του ιδρώτα μου γιαυτο 35 μέρες κοιμαται πανω μου και εγω έλεγα τι εχει και εχει ανήσυχο υπνο. Τιποτα αυτο ήθελε. Τη πρώτη νύχτα στο μαιευτήριο το είχα ολο το βράδυ στηθος κουτί για λίγα λεπτά και πάλι στηθος και άντεξα μετα απο 47 ωρες με υπνο μιας ώρας και σε αυτές τις ωρες η γέννα πάτησα το κουμπί παρακάλεσα να τον πάρουν να Κοιμηθω και έκλαψα και για το οτι δεν τον ήθελα και τι θα εκανα σπιτι.

 

5. Μου λεει για το ανήσυχο που σας έλεγα οτι ειναι έξυπνο. Λεω σας παρακαλώ δεν ειμαι κουκουβάγια. Πείτε μου και μετα μου έδειχνε αντιδράσεις του παιδιού σε καθετί. Απλά δεν γνωρίζει ο καημένος τα ερεθίσματα να τα επεξεργαστεί.

 

6. Βαρος αν οχι ουρολοιμωξη τότε απλά ετσι ειναι. Τι περιμέναμε δηλαδή εγω και ο άντρα μου είμαστε μικροσωμοι και ο άντρας μου αν φτάσει 72 κιλά κερνάμε τη πολυκατοικία παροτι τρωει ο άτιμος τα πάντα.

7. Ψευδοθηλες οχι δεν μειώνουν τη παραγωγη μου. Τον κατάφερε και θηλασε χωρις αλλα οπως θέλω.

 

 

Αυτά θυμάμαι. Μετα απο όλα αυτά ξέρετε τι άκουσα; Και απο τη μαμά μου και απο τη πεθερα μου οτι μου έλεγαν μια χαρά ειναι το παιδι. Λεω ποτε το είπατε και δεν θυμάμαι λέγατε να βάλω θηλαστρο να δείτε ποςο γαλα εχω, λέγατε μήπως δεν βαζω κρέμα για να μην συγκαει , θηλαζα και ερχοσασταν απο πανω να ελενξετε. Τα είπα και ησύχασα. Δεν λεω απο αγαπη τα λέγανε αλλα κανένας δεν σκέφτηκε τη ψυχολογία μου.

 

Αλεξια και Scartee σας ευχαριστω μέσα απο τη καρδιά κου με συγκίνητε. Αλεξια ειμαστε και κοντα ηλικιακά εγω 25!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, βρε Λίζα!

 

Δεν κατάλαβα, όμως, έχει ουρολοίμωξη ή όχι;

 

Τι. οδηγίες πήρες, ως πλάνο;

 

Για τη μυκητίαση, η αλήθεια είναι πως δεν είχα ακούσει ποτέ μου όλους αυτούς τους διατροφικούς περιορισμούς. Εμείς, στο Παίδων, δίναμε μόνο Daktarin oral gel σε μάνα και παιδί, για μία εβδομάδα. Και, πες, στο Παίδων δεν ξέρουν από θηλασμό, αλλά ούτε ο Newman αναφερει κάτι. (γενικά, όπως έχω ξαναγράψει, οι στερητικες δίαιτες, παντός είδους, προτείνονται στις θηλαζουσες πολύ πιο συχνά από ό,τι χρειάζεται).

Link to comment
Share on other sites

Το 4 & 5 είναι πάρα πολύ σημαντικά.Είναι πράγματα που δεν μπορείς με <<άπειρο μάτι>> να δεις εύκολα.Τα μωρά τρελαίνονται για μητρική αγκαλιά.Μόνο αυτή γνωρίζουν και επιθυμούν.Όταν τα αφήνουμε κάτω , κλαίνε , κι εμείς σπάμε το κεφάλι μας να δούμε τί έχουν.Τίποτα δεν έχουν.Θέλουν αγκαλιά και βυζί.Τί πιο φυσικό;!

 

Έχω ξαναγράψει στο φόρουμ (μπορεί και σε αυτό το θρεντ-δε θυμάμαι) , οτι τα έξυπνα και υγειή μωρά είναι πολύ ανήσυχα ,σύμφωνα με τα όσα μου έχουν πει μαίες , παιδίατροι ιδιωτικοί και του νοσοκομείου!

Βέβαια , μπορεί να υποβόσκει γοπ ή ουρολοίμωξη ή κάτι άλλο , γι' αυτό πρώτα-πιστεύω- πρέπει να εξετάζονται αυτά και μετά αν χορταίνει το μωρο ή αν είναι απλώς έξυπνο και δραστήριο.

 

Τελικά έχει ουρολοίμωξη;

 

Υ.Γ. Εγώ είμαι το '87.Σόρρυ scratée:p

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ,

δυστυχώς δεν μπορώ να κόψβ το μπουκάλι λόγω δουλειάς αλλά τουλάχιστον θα της δίνω όσο εινια μισοκοιμισμένη και θα βγάζω το υπόλοιπο με θήλαστρο.. χτες πήγα σε συνάντηση με γυναίκες του συλλόγου θηλασμού.. το μωρό με έβγαλε τρελή, τις πήρα απελπισμένη και πήγαμε εκεί και θήλαζε κανονικά γιατί χουζούρευε την ώρα που την έβαλα..μου έδωσαν και ένα βιβλίο που είχε μια ενότητα στο πως να χρησιμοποιω το μπιμπερό με τρόπο που δεν θα αποθαρρύνει το μωρό απο το στήθος.. επίσης διάβασα οτι είναι καλό - αν είναι να του δώσω συμπλήρωμα - να το δώσω στην αρχή του γεύματος και μετά να τελειώσει το γεύμα με στήθος..

καταλαβαίνω απόλυτα τη Lisa και τα περι άσχημης ψυχολογίας γιατί ειδικά στο κομμάτι του θηλασμού και της ποσότητας του γαλακτος τα πέρασα και εγώ.

όσον αφορά στο θήλαστρο, γνωρίζετε της ΝUK και το Medela swing? είναι και τα δυο ηλεκτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

vivien, ποιο βιβλίο είναι αυτό (για να μαθαίνουμε και εμείς); Το medela swing είναι καλύτερο από το nuk.

 

Χαρούλα, απαράδεκτη και εσύ, το ίδιο και η Alexia!!! :-P Κάτι ξέρω εγώ που το nickname μου είναι από το...Ice Age!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ,

δυστυχώς δεν μπορώ να κόψβ το μπουκάλι λόγω δουλειάς αλλά τουλάχιστον θα της δίνω όσο εινια μισοκοιμισμένη και θα βγάζω το υπόλοιπο με θήλαστρο.. χτες πήγα σε συνάντηση με γυναίκες του συλλόγου θηλασμού.. το μωρό με έβγαλε τρελή, τις πήρα απελπισμένη και πήγαμε εκεί και θήλαζε κανονικά γιατί χουζούρευε την ώρα που την έβαλα..μου έδωσαν και ένα βιβλίο που είχε μια ενότητα στο πως να χρησιμοποιω το μπιμπερό με τρόπο που δεν θα αποθαρρύνει το μωρό απο το στήθος.. επίσης διάβασα οτι είναι καλό - αν είναι να του δώσω συμπλήρωμα - να το δώσω στην αρχή του γεύματος και μετά να τελειώσει το γεύμα με στήθος..

καταλαβαίνω απόλυτα τη Lisa και τα περι άσχημης ψυχολογίας γιατί ειδικά στο κομμάτι του θηλασμού και της ποσότητας του γαλακτος τα πέρασα και εγώ.

όσον αφορά στο θήλαστρο, γνωρίζετε της ΝUK και το Medela swing? είναι και τα δυο ηλεκτρικά.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι που το μωρο μπορει να πιει το γαλα του πέρα απο το κλασσικό μπιμπερο.Και εδώ μιλαμε για 2 γεύματα τα οποία σύντομα θα αντικαθισταθουν με στερεες τροφές και ειναι κρίμα να αποθηλασετε τοσο σύντομα για εναν τέτοιο λογο,γιατι αν συνεχίσει να πίνει μπιμπερο σύντομα ουτε ζωγραφιστο δεν θα θελει το στηθος...κι εσυ δεν θα μπορέσεις να κρατήσεις την παραγωγή σου για πολυ μονο με το θηλαστρο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

 

Εγω δεν περπαταω πετάω! Ναι κανει μιαμιση ωρα να δείξει οτι χόρτασε αλλα μετα ξερω θα με ανταμείξει με αρκετή ωρα υπνο και αν ξυπνήσει νωρίτερα ξερω ποναει ή απλά "μαμά θέλω και αλλο"! Ξερω απο τα λόγια της παιδιάτρου οτι για εμάς ετσι θα ειναι ο θηλασμος μπορει να μην φτάσουμε ποτε τα 15' που λενε αλλα οςο αντέξω και οπως ειπε δεν θα κλέβω απο το πορτοφόλι του άντρα μου ή απο τη ψυχική μου ηρεμία θα συνεχίσω. Γιατι έλεγα άφησα το μεταπτυχιακό για να αφιερώθω φέτος πλήρως σε αυτο το πλάσμα το εκανα συνηθητα γιατι συμβαίνουν όλα αυτά. Τέλος πάντων κατάφερα οπως μου εθπε η κυρία Πατσούρου να παρω ουρα με το δεύτερο πλύσιμο. Πάρτυ εκανα! Τα πηγα θα ξερω αυριο να δουμε αν το καημένο ταλαιπωριοταν 3 εβδομάδες απο αυτο. Οι οδηγίες ήταν πλύσιμο χεριών μου πλύσιμο του μικρού και στέγνωμα μονο με αποστειρωμενη γαζα 3 φορές αυτο μετα το σακουλάκι και περίμενα ενα 20'. Αν δεν εκανε ξανά αυτή η διαδικασία και φυσικά ενα αποστειρωμένο κουτι για παν ενδεχόμενο. Ε ο μικρούλης μου τη δεύτερη φορά τα κατάφερε. Ευτυχώς είχα βοήθεια στη δεύτερη φάση. Για τη θηλη που λείπει ολόκληρο κομμάτι (εγω δεν τι καυαλαβα) μου έγραψε μια κρέμα και 40 φορές τη μερα να τη βαζω και να φορέσω προστατευτικά θηλων για να μην κυκλοφορώ σαν Τσιτσιολίνα. Άχ κορίτσια τώρα που το σκέφτομαι πως βγήκα απο αυτή τη διαδικασία και τώρα καταλαβαίνω οτι ο γιατρός πρεπει πρώτα να ειναι άνθρωπος θα να σε νιώσει να σε ηρεμήσει.

 

Scratee δεν ξερω τη ηλικία σου αλλα η μαμά μου με εκανε στα 18 τον αδερφό μου το μεγάλο και στα 20 εμενα και μετα απο 19 χρόνια τους προέκυψε και ο αδερφός μου ο μικρός! Τώρα ειναι σαν να ξανά παντρεύτηκαν! Ειμαι τον Αύγουστο του 89!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

 

Εγω δεν περπαταω πετάω! Ναι κανει μιαμιση ωρα να δείξει οτι χόρτασε αλλα μετα ξερω θα με ανταμείξει με αρκετή ωρα υπνο και αν ξυπνήσει νωρίτερα ξερω ποναει ή απλά "μαμά θέλω και αλλο"! Ξερω απο τα λόγια της παιδιάτρου οτι για εμάς ετσι θα ειναι ο θηλασμος μπορει να μην φτάσουμε ποτε τα 15' που λενε αλλα οςο αντέξω και οπως ειπε δεν θα κλέβω απο το πορτοφόλι του άντρα μου ή απο τη ψυχική μου ηρεμία θα συνεχίσω. Γιατι έλεγα άφησα το μεταπτυχιακό για να αφιερώθω φέτος πλήρως σε αυτο το πλάσμα το εκανα συνηθητα γιατι συμβαίνουν όλα αυτά. Τέλος πάντων κατάφερα οπως μου εθπε η κυρία Πατσούρου να παρω ουρα με το δεύτερο πλύσιμο. Πάρτυ εκανα! Τα πηγα θα ξερω αυριο να δουμε αν το καημένο ταλαιπωριοταν 3 εβδομάδες απο αυτο. Οι οδηγίες ήταν πλύσιμο χεριών μου πλύσιμο του μικρού και στέγνωμα μονο με αποστειρωμενη γαζα 3 φορές αυτο μετα το σακουλάκι και περίμενα ενα 20'. Αν δεν εκανε ξανά αυτή η διαδικασία και φυσικά ενα αποστειρωμένο κουτι για παν ενδεχόμενο. Ε ο μικρούλης μου τη δεύτερη φορά τα κατάφερε. Ευτυχώς είχα βοήθεια στη δεύτερη φάση. Για τη θηλη που λείπει ολόκληρο κομμάτι (εγω δεν τι καυαλαβα) μου έγραψε μια κρέμα και 40 φορές τη μερα να τη βαζω και να φορέσω προστατευτικά θηλων για να μην κυκλοφορώ σαν Τσιτσιολίνα. Άχ κορίτσια τώρα που το σκέφτομαι πως βγήκα απο αυτή τη διαδικασία και τώρα καταλαβαίνω οτι ο γιατρός πρεπει πρώτα να ειναι άνθρωπος θα να σε νιώσει να σε ηρεμήσει.

 

Scratee δεν ξερω τη ηλικία σου αλλα η μαμά μου με εκανε στα 18 τον αδερφό μου το μεγάλο και στα 20 εμενα και μετα απο 19 χρόνια τους προέκυψε και ο αδερφός μου ο μικρός! Τώρα ειναι σαν να ξανά παντρεύτηκαν! Ειμαι τον Αύγουστο του 89!

 

Καλά αποτελέσματα να έχετε! Γράψε να μας πεις τι έγινε!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ,

δυστυχώς δεν μπορώ να κόψβ το μπουκάλι λόγω δουλειάς αλλά τουλάχιστον θα της δίνω όσο εινια μισοκοιμισμένη και θα βγάζω το υπόλοιπο με θήλαστρο.. χτες πήγα σε συνάντηση με γυναίκες του συλλόγου θηλασμού.. το μωρό με έβγαλε τρελή, τις πήρα απελπισμένη και πήγαμε εκεί και θήλαζε κανονικά γιατί χουζούρευε την ώρα που την έβαλα..μου έδωσαν και ένα βιβλίο που είχε μια ενότητα στο πως να χρησιμοποιω το μπιμπερό με τρόπο που δεν θα αποθαρρύνει το μωρό απο το στήθος.. επίσης διάβασα οτι είναι καλό - αν είναι να του δώσω συμπλήρωμα - να το δώσω στην αρχή του γεύματος και μετά να τελειώσει το γεύμα με στήθος..

καταλαβαίνω απόλυτα τη Lisa και τα περι άσχημης ψυχολογίας γιατί ειδικά στο κομμάτι του θηλασμού και της ποσότητας του γαλακτος τα πέρασα και εγώ.

όσον αφορά στο θήλαστρο, γνωρίζετε της ΝUK και το Medela swing? είναι και τα δυο ηλεκτρικά.

 

Το swing είναι καλύτερο συγκριτικά με το nuk αλλά εξαρτάται και για τι χρήση ακριβώς το θέλεις! Πόσες ώρες λείπεις στη δουλειά; Ποσά γεύματα αφήνεις τώρα;

 

Αν το μπουκάλι είναι απαραίτητο γι αυτόν που κρατάει το μωρό, φρόντισε η τρύπα της θηλής του μπουκαλιού να μην είναι αυτή που υποτίθεται πρέπει να είναι για την ηλικία του. Εννοώ να δίνει τη θηλή νούμερο 1, όχι τη 3-6.

Αυτό με το συμπλήρωμα το αντίθετο καλύτερα. Πρώτα στήθος!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...