Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Καλή χρονιά κορίτσια του "αποκλειστικός μ.θ."!

 

Λιζάκι έλεος!

Γιατί σου πάει τόσο κόντρα βρε κορίτσι μου;Κι έχεις τόσο μεράκι να θηλάσεις!

Θήλαζε απο το πρησμένο στήθος ,όπως λέει η Αλέξια.

Λες να έχει και αλλεργία το μικρούλι στα γαλακτοκομικά;

 

Δεν ξέρω Χαρούλα πραγματικά δεν ξέρω τι κάνω λάθος ελπίζω να το βρω και να το διορθώσω. Και δεν ξέρω γιατι δεν παίρνει βαρος σαν τα αλλα παιδιά που θηλάζουν. Δεν τον αφήνω να περαςει 3ωρο, τον ακούω του καταπίνει, βγάζει μερικες φορές γουλιες, εγω σχεδόν πάντα διψάω, βρέχει 6-7 πάνες και εχει 2-4 κενώσεις τι άλλο πρεπει να ισχύει.

Δεν ειμαι ειδικός Χαρούλα αλλα έχω καταλάβει οτι μάλλον εχει αλλεργία γιατι όταν τα έκοψα το παιδι ηρεμησε και μετα μια εβδομάδα που έφαγα τον πούρε ήταν πολυ ανήσυχος και οι κενώσεις του ήταν με βλεννα, δεν ξέρω τι άλλο να υπόθεσω.

 

Καλή χρόνια σε όλες! Να χαίρεστε τις οικογένειες σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα αυτο που με βοήθησε στην μαστίτιδα(εχω πάθει 2 φορές) ειναι η θερμοφορα!! Ημουν ολη μερα αγκαλια της και την ωρα του θηλασμου εκανα μαλαξεις τοπικά.Την μια φορα ειχα ανεβάσει 38,5 αλλα το ξεπέρασα σε δυο μερες χωρις αντιβίωση.Επισης θελει πολυ ξεκούραση ακομα κι αν νιώθεις λιγο καλυτερα ξάπλωσε οσο μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αποχή στα γαλακτομικα,αφού είδες κάτι τέτοιο πιθανών να έχετε αλλεργία και ετσι εξηγείται και η χαμηλή πρόσληψη βάρους.Επισης είστε πολυ τυχεροί που θηλαζετε γιατι τα υπόαλλεργικα γαλατά ειναι πανάκριβα και μεχρι να βρείτε τι εχει το παιδι θα είχατε πετάξει πολλα ακομα.Επισης να ξέρεις οτι στις περισσότερες περιπτώσεις ειναι παροδική η αλλεργία,φεύγει δηλαδη σε λίγους μηνες.Μετα τους 5-6 να ξαναδοκιμασεις να φας γαλακτομικα και μπορει να μην έχετε προβλημα πια!

Link to comment
Share on other sites

Κανε αποχή στα γαλακτομικα,αφού είδες κάτι τέτοιο πιθανών να έχετε αλλεργία και ετσι εξηγείται και η χαμηλή πρόσληψη βάρους.Επισης είστε πολυ τυχεροί που θηλαζετε γιατι τα υπόαλλεργικα γαλατά ειναι πανάκριβα και μεχρι να βρείτε τι εχει το παιδι θα είχατε πετάξει πολλα ακομα.Επισης να ξέρεις οτι στις περισσότερες περιπτώσεις ειναι παροδική η αλλεργία,φεύγει δηλαδη σε λίγους μηνες.Μετα τους 5-6 να ξαναδοκιμασεις να φας γαλακτομικα και μπορει να μην έχετε προβλημα πια!

 

Μπορει δηλαδή η χαμηλή πρόσληψη βάρους να οφείλετε στην αλλεργία; Δεν το έχω βρει πουθενά αυτο οςο ψάχνω. Μακάρι να ειναι κατι τέτοιο και να μην φταίω εγω. Πραγματικά έχω πέσει πολυ ψυχολογικά. Γνωρίζω για τα γαλατά έχω έναν αδερφό 6 χρόνων έπινε ενα υποαλλεργικο γάλα που πέρα απο το κόστος το θυμάμαι ήθελε 50-60 ευρώ την εβδομάδα μύριζε παρα πολυ άσχημα. Για τη μαστιτιδα κάνω μαλαξεις διαβαςα και για το λάχανο μετα το θηλασμο θα το δοκιμάσω μονο στο ενα έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να εχουμε μια δυσπεψία σε κάτι και νιώθουμε το στομάχι μας πλήρες για παρα πολλές ώρες και δεν μπορουμε να φάμε τιποτα.Καπως ετσι μπορει να αισθάνεται και το μωρο να μην μπορει στην ουσία να χωνέψει " εύκολα το γαλα .οποτε μικρή πρόσληψη τροφής=Μικρή πρόσληψη βάρους.Το εξήγησα οσο πιο απλα μπορούσα.Καπως ετσι μου το ειχε εξηγήσει και ο Παιδιατρος μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το λάχανο κανει καλο γιατι κρατάει αρκετή ωρα ζεστό.Παρε μια θερμοφορα και κρατά την οσες περισσότερες ώρες μπορείς.Προσοχή να μην ειναι πολυ καυτή απλα ανεκτικα ζέστη.Εγω την κρατούσα και 3 ώρες.Επισης θα διαβάσεις για ζεστά ντουζ αλλα για να κανεις δουλειά πρεπει να αδειασεις 3 θερμοσίφωνες και να παπαριασεις στην κυριολεξία απο το πολυ νερο.Δεν ειναι και τοσο πρακτικό δηλαδη να τρέχεις με ενα μωρο και να πρεπει να κανεις 5 ζεστά ντουζ της μιας ώρας.Θερμοφορα και πάλι θερμοφορα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει και χρόνος για ντουζ. Χθες μια το βράδυ έκανα όταν πια το παιδι είχε κοιμηθεί καλα και ήμουν σίγουρη οτι δεν θα ξυπνήσει. Το προγράμμα μας γενικά ειναι να κοιμηθεί 2,5-3 συνεχόμενα αν δεν πονέσει και μετα θα ειναι ξύπνιος 3 ωρες απο αυτές κανένα 2ωρο στο στηθος μου προσπαθώ να παιρνει το λιπαρό μέρος του γάλακτος. Απο τη διατροφή μου προσέχω παρα πολυ τρωω μονο κοτόπουλο ψάρι ή κρεας με πατάτες ή ρύζι και ψωμί μαύρο μονο απο φούρνο, φρούτα δεν τρωω και λαχανικά μονο κολοκυθι και καρότο έχω δοκιμάσει τρέμω να φάω το οτιδήποτε. Για πρωί τρωω βρώμη με νερό και λιγο μέλι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πίνεις γαλα αμυγδαλου αν σου λείπει το γάλα.Προσωπικά μ΄αρεσει πολύ κιόλας.Κάποιες κοπέλες έπιναν και ριζιου.Λαχανικα γιατι δεν τρως; Δεν ήξερα οτι πειραζει π.χ. Λίγη σαλάτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια!

 

Λίζα, θα σου τα πει και η καινούρια παιδίατρος, πιστεύω: όταν έχουμε ανεπαρκή πρόσληψη βάρους, αφού σιγουρευτουμε ότι τα αίτια δεν είναι σιτιστικά (δε θηλάζει καλά το μωρό, δηλαδή), σκεφτόμαστε την ουρολοίμωξη και την αλλεργία στο γάλα αγελάδας. Για την πρώτη, κάνουμε κ/α ούρων, για τη δεύτερη. Mayer κοπράνων, για να ανιχνεύσουμε αίμα στις κενώσεις του μωρού. Αποχή από τα γαλακτοκομικά, έτσι, στα τυφλά, δε συστήνεται.

 

Αλήθεια, είπες ότι έκανες κ/Α ούρων και ήταν αμφίβολη; Πρέπει να επαναληφθεί. Φυσικά και ΔΕΝ επαναπαύεσαι, επειδή το μωρό δεν έχει πυρετό! (αυτό κατάλαβα ότι σου είπε ο μικροβιολογος).

Link to comment
Share on other sites

Γαλακτοκομικα τα έκοψα γιατι διαπίστωσα οτι ήταν πιο ήρεμος και όταν έφαγα το πούρε που είχε γαλα αγελάδος είχε κενώσεις με βλεννα. Ναι η καλλιέργεια ήταν αμφίβολη και η παιδίατρος-σύμβουλος μου ειπε οτι το παρακολουθούμε για πυρετό ή αν δε τρωει. Αύριο θα μας δει απο κοντά.

 

Σαλάτα δεν τρωω απο φόβο πιο πολυ δεν ξέρω ρε κορίτσια όταν ήταν 5 ωρες ξυπνιο και ανήσυχο σκεφτόμουν μην έφαγα κατι και τον ενοχλεί. Θέλω πρώτα να βρω το γίνεται και δεν παιρνει αρκετό βαρος και θα αύξησω αυτά που τρωω.

 

Οι κενώσεις του συνεχίζουν να ειναι πράσινες με βλεννες και τις 3 φορές σήμερα αίμα δεν έχω δει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γαλακτοκομικα τα έκοψα γιατι διαπίστωσα οτι ήταν πιο ήρεμος και όταν έφαγα το πούρε που είχε γαλα αγελάδος είχε κενώσεις με βλεννα. Ναι η καλλιέργεια ήταν αμφίβολη και η παιδίατρος-σύμβουλος μου ειπε οτι το παρακολουθούμε για πυρετό ή αν δε τρωει. Αύριο θα μας δει απο κοντά.

 

Σαλάτα δεν τρωω απο φόβο πιο πολυ δεν ξέρω ρε κορίτσια όταν ήταν 5 ωρες ξυπνιο και ανήσυχο σκεφτόμουν μην έφαγα κατι και τον ενοχλεί. Θέλω πρώτα να βρω το γίνεται και δεν παιρνει αρκετό βαρος και θα αύξησω αυτά που τρωω.

 

Οι κενώσεις του συνεχίζουν να ειναι πράσινες με βλεννες και τις 3 φορές σήμερα αίμα δεν έχω δει.

 

Η αλλεργια εχει σύμπτωμα τη χαμηλή πρόσληψη βαρους. Σε πολλές περιπτωσεις ειναι απο τα λιγα συμπτωματα που δίνει. Δε χρειαζεται να υπαρχει αιμα στα κακα για να φανει αλλεργια. Η καλύτερη μέθοδος ειναι η παρατήρηση της μαμας. Στην ανάγκη κρατάς ημερολόγιο με τις τροφες σου και τις αντιδράσεις του μωρου.

 

Η καινουρια παιδίατρος είδε το μωρο πως θηλαζει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οι τροφές που τρωω καθημερινά ειναι ίδιες θέλω πρώτα να δώ τι φταίει με το βαρος και μετα να δοκιμάσω να προσθέσω κατι. Σήμερα το απόγευμα θα μας δει η γιατρός πρώτη φορά δυστηχως με την πρωτοχρονιά δεν γινόταν νωρίτερα. Θα σας ενημερώσω. Η τελευταία μου ελπίδα ειναι αυτή η επίσκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλεργια εχει σύμπτωμα τη χαμηλή πρόσληψη βαρους. Σε πολλές περιπτωσεις ειναι απο τα λιγα συμπτωματα που δίνει. Δε χρειαζεται να υπαρχει αιμα στα κακα για να φανει αλλεργια. Η καλύτερη μέθοδος ειναι η παρατήρηση της μαμας. Στην ανάγκη κρατάς ημερολόγιο με τις τροφες σου και τις αντιδράσεις του μωρου.

 

Η καινουρια παιδίατρος είδε το μωρο πως θηλαζει;

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις (όχι σε όλες, βέβαια), υπάρχει συμμετοχή ενός συστήματος, π.χ.δέρματος (έκζεμα), αναπνευστικού (ρινίτιδα, αναπνοή που σφυρίζει), γαστρεντερικού (αλλεργική πρψκτοκολιτιδα, που είναι και η συχνότερη εκδήλωση).

 

Επιπλέον, είναι δύσκολο ένα μωρό με αλλεργία στο γάλα αγελάδας να "φτιάξει" τη συμπεριφορά του τόσο γρήγορα, μετά τη διακοπή τους, όπως περιγράφει η Λίζα. Συνήθως, χρειάζονται πάνω απ'ό 10 ημέρες, για να εξαλειφθούν όλα τα ίχνη της ππρωτεΐνης, από τον οργανισμό της μαμάς.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη πρώτη μερα που θηλασα αγελάδινο γαλα δεν είχα πιει. Απο γαλακτοκομικα μονο κατσικίσιο τυρί και πρόβειο γιαούρτι έτρωγα. Είχα διαβάσει απο την κυρία Πατσουρου για το αγελάδινο γαλα και είχα αποφασίσει να απέχω και ας μην είχε πρόβλημα δεν με ενοχλούσε. Μετα που διαβαςα για όλα τα γαλακτοκομικα έκοψα και το τυρί και το γιαούρτι. Αγελάδινο γαλα είχε μονο ο πουρές που έφαγα τη πρωτοχρονιά και οι κενώσεις του μεχρι και χθες το βράδυ ήταν σκουρες πράσινες με βλεννες η συμπεριφορά του όμως μονο για μια μερα ήταν διαφορετική ήταν πιο ανήσυχος. Δεν ξέρω τι να υπόθεσω. Στο πρόσωπο είχε βγάζει μια κοκκινιλα που έφυγε πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Σε έχουμε μπερδέψει...

 

Να τι λέω: να ξεκαθαριστουν ένα-ένα τα θέματα. Πρώτα ο θηλασμός. Θα έρθει η κοπέλα σήμερα και θα σε βοηθήσει. Δε μου άρεσε το "η τελευταία ελπίδα μου είναι αυτή η επίσκεψη"! Πιστεύω ότι τα πας πολύ καλά και απλά χρειάζεσαι μικρή βοήθεια (σε άλλες εποχές, αυτή θα προερχόταν από μαμά-θεία-γιαγιά). Αν όλα γίνονται τέλεια, αλλά το μωράκι έχει προβλήματα, κοιτάς ξανά την ουρολοίμωξη. Και, τέλος, δοκιμάζεις και τις στερητικές δίαιτες.

 

Μία πρόταση είναι, με βάση αυτά που θα έκανα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω απογοητευτεί γιατι διαβαζω για 600-900 γρ το μήνα και ο μικρός χθες έκλεισε μήνα και πηρε 500γρ. Μου εχει γίνει και κόλλημα αυτή η ζυγαριά μακάρι να μην την είχα. Ισχύουν οτι έχω διαβάσει για τις πάνες που βρέχει και τις κενώσεις. Οταν πήρα ουρά για την ουρολοιμωξη τον είχα καθαρίσει καλα και παρακολουθούσα μολις ουρησε τα πήρα γρηγορα και σε ενα τέταρτο τα πηγα γιατι απο το μικροβιολογικό μου είπαν να μην καθυστέρησω. Το μονο που με παρηγορεί ειναι αυτο που με ρώτησε αρχικά η γιατρός αν ανακουφίζεται στο στηθος. Η πληγή στο στηθος μου εχει σχεδόν κλείσει αλλα πια φοβάμαι να μη βάζω τη θηλη δεν ξέρω αν τον έχω περδεψει κιόλας γιατι οι θηλές μου ειναι επίπεδες. Σας ευχαριστω που υπαρχεται κάπου μπορώ να γράφω τους προβληματισμούς μου.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Από την ώρα που άρχισες να τον ζυγιζεις εσύ (όχι από τη γέννησή του) μέχρι Χθες, πόσες μέρες πέρασαν και πόσο βάρος πήρε; Γιατί έχω την υποψία ότι εκτός του ότι ανακουφιζεται στο στήθος, έχει καλές πάνες, οι πληγές σου έκλεισαν, παίρνει και μια χαρά βάρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Από την ώρα που άρχισες να τον ζυγιζεις εσύ (όχι από τη γέννησή του) μέχρι Χθες' date=' πόσες μέρες πέρασαν και πόσο βάρος πήρε; Γιατί έχω την υποψία ότι εκτός του ότι ανακουφιζεται στο στήθος, έχει καλές πάνες, οι πληγές σου έκλεισαν, παίρνει και μια χαρά βάρος!!![/quote']

 

Να σας πω ξεκάθαρα τις μετρήσεις

Γέννα 4/12 3390

Έξοδος 7/12 3100

9/12 απο τη γιατρό στη δική της 3160

11/12 πρώτη φορά απο τη δική μου 3200

Και χθες 4/1 3590

 

Με αυτά που διαβάσω δεν ειναι καλό το βαρος. Στο μαιευτήριο θηλασα αμέσως μετα τον τοκετό ήταν ξημερώματα το πήρανε μετα και οταν το έφεραν το πρωί έφερα και ενα μπουκάλι. Τους είπα οτι θα το θηλασω με ρώτησε να το παρει το μπουκάλι λεω θα προσπαθήσω να το θηλασω και το πηρε. Μετα του έβαλαν ενα καρτελάκι αποκλειστικό θηλασμος και το είχα μαζί μου το έπαιρναν μονο για τη εξέταση του ικτερου και για να το δει ο γιατρός. Απο το μαιευτήριο βγήκαμε με ικτερο ή 9 ή 11 συγνώμη δεν θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, από άποψης γραμμαρίων, υποτίθεται πως τα θηλαζοντα είναι αποδεκτό να παίρνουν 113 γρ την εβδομάδα, δηλαδή περίπου 16 την ημέρα, όσο και το δικό σου. Στην πράξη, βέβαια, είμαστε πιο ήσυχοι όταν η πρόσληψη βάρους είναι μεγαλύτερη.

 

Τέλος πάντων. Εξακολουθώ να πιστεύω πως μόνο ψιλοδιορθώσεις χρειάζεσαι. (στο τελευταίο ποστ κατάλαβα ότι βάζεις ψευδοθηλή. Καλά έκανες, αφού είχες την πληγή, αλλά όσο γρηγορότερα απαλλαγεις, τώρα, τόσο το καλύτερο).

 

Να μας ενημερώσεις, μετά την επίσκεψη!

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιπτώσεις (όχι σε όλες' date=' βέβαια), υπάρχει συμμετοχή ενός συστήματος, π.χ.δέρματος (έκζεμα), αναπνευστικού (ρινίτιδα, αναπνοή που σφυρίζει), γαστρεντερικού (αλλεργική πρψκτοκολιτιδα, που είναι και η συχνότερη εκδήλωση).

 

Επιπλέον, είναι δύσκολο ένα μωρό με αλλεργία στο γάλα αγελάδας να "φτιάξει" τη συμπεριφορά του τόσο γρήγορα, μετά τη διακοπή τους, όπως περιγράφει η Λίζα. Συνήθως, χρειάζονται πάνω απ'ό 10 ημέρες, για να εξαλειφθούν όλα τα ίχνη της ππρωτεΐνης, από τον οργανισμό της μαμάς.[/quote']

Ισως τα βιβλία τα γράφουν ετσι αλλα απο προσωπική εμπειρία σε 2 μωρα πολυ κολλητών φίλων που είχαν αλλεργία ( το ενα ηταν και πιο σοβαρά: εκζεματα σε όλο το σωματακι,εμμετοι,δυσκοιλιοτητα κ.α.) είχαν δει μεγάλη αλλαγή στις 2-3 μερες μετα την αποχή,ισως για να καθαρίσει τελείως χρειάζονται 10 μερες αλλα την διάφορα την βλέπεις νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω, αλλά αυτό που "γράφουν τα βιβλία" αποτυπώνει τη συντριπτική πλειοψηφία (φυσικά όχι το 100%). Θα μπορούσε άλλος να γνωρίζει ακόμα 2 μωρά που είχαν προβλήματα επί 1 μήνα, μετά τη διακοπή. Οι προσωπικές εμπειρίες δεν αλλάζουν το γενικό κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη πρώτη μερα που θηλασα αγελάδινο γαλα δεν είχα πιει. Απο γαλακτοκομικα μονο κατσικίσιο τυρί και πρόβειο γιαούρτι έτρωγα. Είχα διαβάσει απο την κυρία Πατσουρου για το αγελάδινο γαλα και είχα αποφασίσει να απέχω και ας μην είχε πρόβλημα δεν με ενοχλούσε. Μετα που διαβαςα για όλα τα γαλακτοκομικα έκοψα και το τυρί και το γιαούρτι. Αγελάδινο γαλα είχε μονο ο πουρές που έφαγα τη πρωτοχρονιά και οι κενώσεις του μεχρι και χθες το βράδυ ήταν σκουρες πράσινες με βλεννες η συμπεριφορά του όμως μονο για μια μερα ήταν διαφορετική ήταν πιο ανήσυχος. Δεν ξέρω τι να υπόθεσω. Στο πρόσωπο είχε βγάζει μια κοκκινιλα που έφυγε πολυ γρηγορα.

 

Liza μου δεν εχω χρονο να διαβάσω ολα τα μυνηματα, απλα να σου πω ομως οτι οταν υποψιαζόμαστε αλλεργία σε αγελαδινο καλο ειναι να απέχουμε απο κατσικίσιο και πρόβειο μιας και πολλές προτείνες μεταξύ αυτών μοιαζουνε.. Καντη για καμμια 10αρια μερες και μετα βλέπεις τις κενώσεις

 

Αν εχεις πρόβλημα με θηλή κλπ δες οπωσδήποτε για χαλινο κατω απο την γλώσσα που μονο ένας ειδικός μπορει να διαγνώσει ειδικα αν ειναι απο αυτα που κρύβονται απο πισω - είχαμε εμεις τεράστιο πρόβλημα που το φτιάξαμε και μετα ξανάρθε, προχθές το κόψαμε παλι

Οταν το μωρο σηκώνει την γλώσσα (οταν κλαίει για παράδειγμα) μήπως εχεις δει ενα πέτσακι άπο κατω;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...