Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Αν το γάλα είναι φρεσκοαντλημενο κι ήταν στο ψυγείο (δλδ όχι απο την κατάψυξη) μπορει να κρατήσει στο ψυγείο για τουλάχιστον 4-5 ώρες ακόμη ακόμα κι να έχει ζεσταθει. Διάβασε εδώ: http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/10/blog-post_30.html στο σημείο που λέει Ζέσταμα μητρικου γάλακτος, 5η παράγραφος.

 

Αχ, Θύμησέ μου τι μπουκάλι χρησιμοποιείς. Συγνώμη αν σε βάζω να γράφεις ξανά τα ίδια!!! Δεν τα θυμάμαι! :oops:

Γεωργία μου συγχαρητήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηρια!!!!!!!!!!!!!!

Keep going!!!!

 

Κορίτσια αν έχει μπεί πιπίλα στο μπιμπερό αυτό κι έχει πιεί απευθείας το παιδί από εκεί έστω και μια γουλιά θέλει πέταμα. Μαζεύονται μικρόβια.

Επίσης, για εμάς τους μεγάλους, ποτέ δεν κρυώνω φαγητό που ζέστανα και να το κρατήσω για αργότερα να ξαναζεσταθεί, οπότε το ίδιο έκανα και στο παιδί.

Αλλά και η σύμβουλος μου είχε πεί να του βάζω λίγο λίγο γάλα (μπορώ να σας πώ ότι βάζαμε και 10-10 τα mL) ώστε αν δε πιεί το παιδί να μη πεταχτεί μεγάλη ποσότητα.

Κάτι που βόλεψε πολύ, και στο προτείνω λουλαμπάκι, αφού κάνεις που κάνεις αντλήσεις να συμβαδίζουν με την ώρα που θα φάει το παιδί όταν είναι εφικτό και μετά την προσπάθεια για στήθος, τραβάς και δίνεις απευθείας χωρίς να ζεσταίνεις παγώνεις κτλ.

Είναι σα να σε θηλάζει μέσω του μπουκαλιού απευθείας.

Εγώ αντλούσα, το κοιτούσα που το τάιζε ο Γ. με το απευθείας αντλημένο γάλα, κι έτσι έβγαζα και τρελό γάλα κάποιες φορές κι έτριβα τα μάτια μου.

Επίσης αυτό μου δημιουργούσε την αίσθηση "πρέπει να ταίσω το παιδί μου" κι έτσι άντεχα κι έκανα επί ώρα άντληση, συχνά και 1 ώρα. Εβγαζα τα επόμενα γεύματα του και ένιωθα σιγουριά.

Τέλος στο ψυγείο βοηθάει πολύ να βάζετε τα μπουκάλια με σειρά που να έχετε συμφωνήσει, πχ αριστερά το φρεσκοαντλημένο, ώστε να δίνετε πάντα το παλιότερο και όχι το φρέσκο για να μη πετάτε τίποτε.

Ομως κι γω μόνο μια μέρα τα κρατούσα, βασικά τα έπινε και δεν πετάγονταν.

Αν θέλετε βάλτε κατάψυξη! Αλλά το φρέσκο είναι καλύτερο αν είναι εύκαιρο...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια θα τρελαθώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!

Μάλλον έπιασε το ξεμάτιασμα!

Η' με λυπήθηκε η Παναγίτσα για τη στεναχώρια που είχα.

Το θέμα είναι πως απο χθες βράδυ και σήμερα όλη μέρα θηλάζουμε αποκλειστικά! Και δεν θέλει το μπουκάλι!!!!!!:D:D:D Μάλλον έπιασαν αυτά που μου είπατε εσείς και η σύμβουλος.Την κοιμίζω στο κρεβάτι,την έχω πάβω μου αρκετά,έχω πεθάνει βέβαια αλλά άμα είναι να μάθει είπαμε χαλάλι.Πιάνει στήθος ανα 2ωρο και κάθεται κανένα 40 λεπτο με ώρα (!) και μετά της δίνω 50 mi αντλημενο για να δω αν χόρτασε και δεν το πίνει! Η μακακία είναι οτι πέταξα 100 mi δικό μου μ'αυτά και μ'αυτά,και φοβάμαι αν της το δώσω έτσι απευθείας σε ένα γεύμα,μην μου ξανασυνηθίσει το μπιμπερό τώρα που κάναμε πρόοδο!

Δηλαδή άσχετο,άμα βγάλω το αντλημένο απο το ψυγείο και το ζεστάνω κ δεν το φάει και το βάλω εγώ στο θερμαντήρα ή στο θέρμος πάλι χαλάει? Έκτός κι αν τα βγάζω 10-10 όπως λέει η dimmi..

Αυτό που λες να αντλώ αμέσως πριν φάει δύσκολο γιατί αυτή δεν έχει πρόγραμμα!και άμα ξυπνήσει θέλει το φαί αμέσως,φωνάζει!

nina nina το να θηλάζεις περπατώντας πολύ καλό,έχεις δίκιο!

το να θηλάζεις ξαπλωμένη στο κρεβάτι δεν έχω πετύχει ακόμα μάλλον είναι μικρή ακόμα εε?

πωπω απο τον ενθουσιασμό μου σας έπρηξα!!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα τρελαθώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!

Μάλλον έπιασε το ξεμάτιασμα!

Η' με λυπήθηκε η Παναγίτσα για τη στεναχώρια που είχα.

Το θέμα είναι πως απο χθες βράδυ και σήμερα όλη μέρα θηλάζουμε αποκλειστικά! Και δεν θέλει το μπουκάλι!!!!!!:D:D:D Μάλλον έπιασαν αυτά που μου είπατε εσείς και η σύμβουλος.Την κοιμίζω στο κρεβάτι,την έχω πάβω μου αρκετά,έχω πεθάνει βέβαια αλλά άμα είναι να μάθει είπαμε χαλάλι.Πιάνει στήθος ανα 2ωρο και κάθεται κανένα 40 λεπτο με ώρα (!) και μετά της δίνω 50 mi αντλημενο για να δω αν χόρτασε και δεν το πίνει! Η μακακία είναι οτι πέταξα 100 mi δικό μου μ'αυτά και μ'αυτά,και φοβάμαι αν της το δώσω έτσι απευθείας σε ένα γεύμα,μην μου ξανασυνηθίσει το μπιμπερό τώρα που κάναμε πρόοδο!

Δηλαδή άσχετο,άμα βγάλω το αντλημένο απο το ψυγείο και το ζεστάνω κ δεν το φάει και το βάλω εγώ στο θερμαντήρα ή στο θέρμος πάλι χαλάει? Έκτός κι αν τα βγάζω 10-10 όπως λέει η dimmi..

Αυτό που λες να αντλώ αμέσως πριν φάει δύσκολο γιατί αυτή δεν έχει πρόγραμμα!και άμα ξυπνήσει θέλει το φαί αμέσως,φωνάζει!

nina nina το να θηλάζεις περπατώντας πολύ καλό,έχεις δίκιο!

το να θηλάζεις ξαπλωμένη στο κρεβάτι δεν έχω πετύχει ακόμα μάλλον είναι μικρή ακόμα εε?

πωπω απο τον ενθουσιασμό μου σας έπρηξα!!

καλησπερα....τα πας πολυ καλα αλλα δεν καταλαβα γιατι θελεις να αντλεις? αν δεν πας συντομα για δουλια δεν υπαρχει λογος να μπλεκεις με αποστηροσεις κ.α ;) εγω αντλουσα 8 μηνες λογο δουλιας το γαλα το ζεστενα μια φορα γιατι φοβομουνα να δοσω ξαναζεσταμενο οποτε το πετουσα (πολυ σπανια).απλοπιησε τα πραγματα οσο μπορεις για να εισαι ξεκουραστη για το μωρο σου;) και να θυμασε οτι σε κανενα 2μηνο θα ειναι ολα ποιο καλα...

Link to comment
Share on other sites

Αντλώ γιατί μόλις χθες έπιασε θηλή,τόσο καιρό αντλούσα!Επίσης εκεί που θηλάζει,μπορεί ξαφνικά να μην θέλει στήθος πάλι οπότε πρέπει να χω γάλα εύκαιρο.Τέλος,πχ τώρα κοιμάται,δεν ξυπνάει με τίποτα και το στήθος μου είναι τούμπανο!:shock:

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Αντλώ γιατί μόλις χθες έπιασε θηλή,τόσο καιρό αντλούσα!Επίσης εκεί που θηλάζει,μπορεί ξαφνικά να μην θέλει στήθος πάλι οπότε πρέπει να χω γάλα εύκαιρο.Τέλος,πχ τώρα κοιμάται,δεν ξυπνάει με τίποτα και το στήθος μου είναι τούμπανο!:shock:

 

Αν τα πάτε έτσι καλα 2-3 μερες ακόμα νομίζω δε θα χρειάζεται να αντλεις άλλο!!! :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!ειμαι εγκυος 5 1/2 μηνων στο 2ο μωρακι μου κ παρατηρησα πως οι θηλες μ εκτος του εχουν σκουρυνει, που γνωριζω οτι ειναι φυσιολογικο, εχουν αρχισει να ξεφλουζιζουν στη θηλαια αλω κ πανω ακριβως στη θηλη εχουν σκληρυνει κ εχει καποια ξερα κομματακια τα οποια αν τα τραβηξω φυεγουν χωρις πονο κ μενει ροζ δερμα.

σε παρομοια φαση ηταν οι θηλες μ κ περυσι οταν αποθηλασα κ σταματησα τις αντλησεις.(θηλαζα αποκλειστικα 2 μηνες κ αντλησα αποκλειστικα 3 1/2).ο αποθηλασμος εγινε φυσικα χωρις χαπι.

επειδη πραγματικα θα ηθελα κ στο 2ο να θηλασω αποκλειστικα κ να αποφυγω το θηλαστρο υπαρχει κατι να κανω στις θηλες?να απευθνθω στο γυναικολογο?προς το παρον οταν πρωτο ειδα οτι ξεφλουδιζουν εβαλα αμυγδαλελαιο κ bepanthol αλοιφη.αλλα παραμενουν αυτα τα κομματια.

σορυ αν ειμαι οφ τοπικ αλλα στο αλλο τοπικ που ποσταρα δεν μ απαντησε καποια μανουλα κ λιγακι με εχει αγχωσει αυτη η κατασταση..

 

να το δείξεις στο γυναικολόγο σου όταν ξαναπάς. Πίνεις αρκετά υγρά; Έχει καλά λιπαρά η διατροφή σου ή το χεις ρίξει στα λάιτ;

 

Το χαμομήλι που σου πρότεινε η τζο εγώ θα σου έλεγα να το αποφύγεις γιατί ξηραίνει πολύ την επιδερμίδα. Δοκίμασε αρχικά purelan και ίσως και λίγο μέλι (φυσικό, ανεπεξέργαστο) αν θέλεις. Το μέλι και ενυδατώνει και έχει αντιμικροβιακές ιδιότητες. Θυμάμαι μια κοπέλα εδώ στο φόρουμ έτσι επούλωσε τις πληγές που είχε κάνει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια....Εχει απο προχθες το βραδυ κοιμαται αρκετα κι τρωει πιο λιγο δηλαδη θα κατσει 10 λεπτα 15 στο ενα στηθος θα φαει...ρουφαει καλα και καταπινει δυνατα...και μετα τελος δεν θελει ουτε απο τ αλλο ουτε τιποτα και δνε θα ζητησει παλι σε μιση ωρα μπορει να περασουν και 2-2 μιση ωρες....και παλι θα τον βαλω εγω στο στηθος.....Εχθες εφαγε 8 μιση το βραδυ μεχρι τις 12 δεν ξυπνησε με τιποτα τι τον εβρεξα τι χαδια τι τον ξεντυσα τιποτα ηθελε να κοιμηθει τον αφησα και εγω επιτηδες και ξυπνησε μονος του 2 μιση τα ξημερωματα και εφαγε 10 λεπτα και παλι υπνο....

 

Τι συμβαινει καλε???να ανησυχω??ειναι απο την ζεστη???η ετσι θα ναι απο δω και περα???συνηθισα ολη μερα στο στηθος και τωρα φοβαμαι μην ειναι αρρωστος κτλ και δεν το καταλαβαινω.....εχουμε λιγο ικτερο ακομα 8.2 ηταν πριν μια βδομαδα η παιδιατρος μου ειπε αν τον δω να κιτρινιαζει να τον παω...δεν τον βλεπω κιτρινο....μηπως ειναι απο αυτο???ουφφφφ ....απο κενωσεις και ουρησεις ειμαστε καλα...

Απλα μου κανει εντπωση πως αλλαξε απο την μια μερα στην αλλη??:shock::shock:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

jo μέχρι να σαραντήσετε μην αφήνεις να περνάει τρίωρο( μη σου πω δύωρο) το μέγιστο την ημέρα και τετράωρο το πολύ τη νύχτα. θήλαζέ το έστω και κοιμισμένο. Και για λόγους παραγωγής, αλλά κυρίως για το θέμα του ίκτερου και της αφυδάτωσης. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που οι πάνες σας είναι καλές, ας το κρατήσουεμ έτσι.

 

Με την πιπίλα τι κάνεις τώρα;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

jo μέχρι να σαραντήσετε μην αφήνεις να περνάει τρίωρο( μη σου πω δύωρο) το μέγιστο την ημέρα και τετράωρο το πολύ τη νύχτα. θήλαζέ το έστω και κοιμισμένο. Και για λόγους παραγωγής, αλλά κυρίως για το θέμα του ίκτερου και της αφυδάτωσης. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που οι πάνες σας είναι καλές, ας το κρατήσουεμ έτσι.

 

Με την πιπίλα τι κάνεις τώρα;

όντως βοηθά πολύ αυτό στην αύξηση της παραγωγής, το έβλεπα με το θήλαστρο...

Θυμηθηκα κι αυτό με το τετράωρο το βράδυ, ξυπνούσαμε το μωρό, προσπάθεια να θηλασει, άντληση, τάισμα

Τελικά όταν τα κάνεις δεν τα θυμάσαι 1 μήνα μετά, μόνο αν τύχει κουβέντα επανέρχονται μνήμες. Πόσο βαθυά τα έθαψα?

Η λύπη που δεν θήλασε φεύγει ποτέ άραγε?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια....Εχει απο προχθες το βραδυ κοιμαται αρκετα κι τρωει πιο λιγο δηλαδη θα κατσει 10 λεπτα 15 στο ενα στηθος θα φαει...ρουφαει καλα και καταπινει δυνατα...και μετα τελος δεν θελει ουτε απο τ αλλο ουτε τιποτα και δνε θα ζητησει παλι σε μιση ωρα μπορει να περασουν και 2-2 μιση ωρες....και παλι θα τον βαλω εγω στο στηθος.....Εχθες εφαγε 8 μιση το βραδυ μεχρι τις 12 δεν ξυπνησε με τιποτα τι τον εβρεξα τι χαδια τι τον ξεντυσα τιποτα ηθελε να κοιμηθει τον αφησα και εγω επιτηδες και ξυπνησε μονος του 2 μιση τα ξημερωματα και εφαγε 10 λεπτα και παλι υπνο....

 

Τι συμβαινει καλε???να ανησυχω??ειναι απο την ζεστη???η ετσι θα ναι απο δω και περα???συνηθισα ολη μερα στο στηθος και τωρα φοβαμαι μην ειναι αρρωστος κτλ και δεν το καταλαβαινω.....εχουμε λιγο ικτερο ακομα 8.2 ηταν πριν μια βδομαδα η παιδιατρος μου ειπε αν τον δω να κιτρινιαζει να τον παω...δεν τον βλεπω κιτρινο....μηπως ειναι απο αυτο???ουφφφφ ....απο κενωσεις και ουρησεις ειμαστε καλα...

Απλα μου κανει εντπωση πως αλλαξε απο την μια μερα στην αλλη??:shock::shock:

μην ανησυχεις ετσι ειναι τα μικρα(οτι του φανει του λολοστεφανι :cool:)Ο ΙΚΤΕΡΟΣ ειναι πολυ χαμηλος πανω απο 12 νομιζω ειναι προβλημα,οποτε της επομενες μερες θα φυγει τελειος με τοσους θηλασμους που κανει :wink:.οποτε ξεκουρασου πες μας τα νεα σου πανε βολτητσες ΚΟΙΜΗΣΟΥ μεχρι την επομενη αλαγη προγραματος:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ναι δεν τον αφηνω....μονο χθες το βραδυ δεν ηθελε καθολου....τωρα καθε 1 1μιση ωρα ζηταει αλλα μου κανει εντυπωση γιατι τοσο καιρο δεν εφευγε λεπτο απο το στηθος και τωρα ξαφνικα θηλαζει πολυ λιγο και κοιμαται αρκετα....

 

Πιπιλα δεν δινω...εκτος σε περιπτωση αναγκης που θελβ να παω τουαλετα πχ και κλαει...αλλα και παλι δεν την παιρνει παντα

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Για ποιο λόγο μπορεί να μην πίνει το γάλα που έχω κρατήσει στην κατάψυξη?Αλλάζει η γεύση του ή η μυρωδιά του αν το καταψύξεις?Συγνώμη εαν έχει αναφερθεί κάπου παραπάνω αλλά δεν έχω διαβάσει. Είχα βγαλει με πολύ κόπο 150μλ για να μπορέσουν να του δώσουν η μαμά μου κάποια στιγμή που θα έλειπα και δεν τα ήπιε με τίποτα. Ούτε από μπιμπερό ούτε από εκπαιδευτικό ποτηράκι.Τελικά το πετάξαμε & στεναχωρήθηκα πάρα πολύ αφενός γιατί τα έβγαλα με πολύ κόπο και αφετέρου γιατί όταν ξεκινήσω δουλειά που θέλω να κάνω τράπεζα τι θα κάνω αν δεν πίνει?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι δεν τον αφηνω....μονο χθες το βραδυ δεν ηθελε καθολου....τωρα καθε 1 1μιση ωρα ζηταει αλλα μου κανει εντυπωση γιατι τοσο καιρο δεν εφευγε λεπτο απο το στηθος και τωρα ξαφνικα θηλαζει πολυ λιγο και κοιμαται αρκετα....

 

Πιπιλα δεν δινω...εκτος σε περιπτωση αναγκης που θελβ να παω τουαλετα πχ και κλαει...αλλα και παλι δεν την παιρνει παντα

Και ο δικος μου γυρο στις 4 -5 εβδομαδες διαμορφοσε αυτο το ωραριο θηλασμου 1.5-2 ωρες και αυτο κρατησε μεχρι και το χρονο.και το απηστεφτο ειναι οτι εγω σε 20 μερες (μετα τη γεννα) πηγα στη δουλια και της ωρες που δεν ημουν σπιτι του εδηναν αντλημενο στις 2.5-3 ωρες (τοτε ζητουσε):rolleyes: αλλα οταν εμπενα στο σπιτιιιιιιιιαπο την πορτα αρπαζε το μπιη :-P (λεει ετσι το στηθος τωρα ) οσο για την πιπιλα για τοσο λιγο που του δινεις δεν νομηζω οτι ειναι κακο,εγω του εδωσα πιπιλα απο 5 ημερω γιατι ειχαν αγχοθει οι γιαγιαδες για τοις ωρες που θα τον κρατουσαν (αν κια δεν ηθελα )αλλα μονο οταν ημουν στη δουλια και οταν ηθελα να παω πιπι μου:oops: την οποια εκοψε 7 μηνων μονος του:shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Για ποιο λόγο μπορεί να μην πίνει το γάλα που έχω κρατήσει στην κατάψυξη?Αλλάζει η γεύση του ή η μυρωδιά του αν το καταψύξεις?Συγνώμη εαν έχει αναφερθεί κάπου παραπάνω αλλά δεν έχω διαβάσει. Είχα βγαλει με πολύ κόπο 150μλ για να μπορέσουν να του δώσουν η μαμά μου κάποια στιγμή που θα έλειπα και δεν τα ήπιε με τίποτα. Ούτε από μπιμπερό ούτε από εκπαιδευτικό ποτηράκι.Τελικά το πετάξαμε & στεναχωρήθηκα πάρα πολύ αφενός γιατί τα έβγαλα με πολύ κόπο και αφετέρου γιατί όταν ξεκινήσω δουλειά που θέλω να κάνω τράπεζα τι θα κάνω αν δεν πίνει?

καλησπερα ποτε θα πας στη δουλια και ποσες ωρες θα ληπεις εκτος σπιτιου? ισος να το καληπτουν οι στερεες εκεινες τοις ωρες:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα ποτε θα πας στη δουλια και ποσες ωρες θα ληπεις εκτος σπιτιου? ισος να το καληπτουν οι στερεες εκεινες τοις ωρες:wink:

 

Θα πάω τον Δεκέμβριο & θα λείπω από τις 8 το πρωί ως τις 7 το απόγευμα (στην καλύτερη!) οπότε άσχετα με το αν τον καλύπτουν ή όχι θέλω να έχω αφήσει γάλα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι έπαθα η καψερή!Καλά να πάθω!

Χθες ήταν πάλι μες τη γκρίνια,ξημερώματα.'Ηθελε συνέχεια στήθος.Λέω,μπορεί να μην χορταίνει.Και της δίνω το αντλημένο που είχα στο ψυγείο με το μπιμπερό..ε δεν ξανάπιασε θηλή μέχρι τώρα το βράδυ!:(:(:( μακακία έκανα!'Αστε που μπερδεύτηκα,ο γιατρός μου λέει όχι πάνω απο 4 ώρες νηστική,όσοι έκαναν παιδιά μου λένε μην την ξυπνάς,εγώ άφησα και 5ωρο-6ωρο,άμα κοιμόταν τι να έκανα?? Δεν έχει κάνει κ κακά 2 μέρες..ο γιατρός λέει μπορεί να μην σιτίζεται αρκετά :shock:

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι έπαθα η καψερή!Καλά να πάθω!

Χθες ήταν πάλι μες τη γκρίνια,ξημερώματα.'Ηθελε συνέχεια στήθος.Λέω,μπορεί να μην χορταίνει.Και της δίνω το αντλημένο που είχα στο ψυγείο με το μπιμπερό..ε δεν ξανάπιασε θηλή μέχρι τώρα το βράδυ!:(:(:( μακακία έκανα!'Αστε που μπερδεύτηκα,ο γιατρός μου λέει όχι πάνω απο 4 ώρες νηστική,όσοι έκαναν παιδιά μου λένε μην την ξυπνάς,εγώ άφησα και 5ωρο-6ωρο,άμα κοιμόταν τι να έκανα?? Δεν έχει κάνει κ κακά 2 μέρες..ο γιατρός λέει μπορεί να μην σιτίζεται αρκετά :shock:

θα σου πουν βεβαια τα κοριτσια που ξερουν καλυτερα..ξερω ομως οτι τα μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα μπορουν να μην εχουν καθε μερα κενωσεις κ οσο για τον υπνο νομιζω οτι οταν ανακτουν το βαρος γεννησης δεν χρειαζεται να τα ξυπναμε!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι έπαθα η καψερή!Καλά να πάθω!

Χθες ήταν πάλι μες τη γκρίνια,ξημερώματα.'Ηθελε συνέχεια στήθος.Λέω,μπορεί να μην χορταίνει.Και της δίνω το αντλημένο που είχα στο ψυγείο με το μπιμπερό..ε δεν ξανάπιασε θηλή μέχρι τώρα το βράδυ!:(:(:( μακακία έκανα!'Αστε που μπερδεύτηκα,ο γιατρός μου λέει όχι πάνω απο 4 ώρες νηστική,όσοι έκαναν παιδιά μου λένε μην την ξυπνάς,εγώ άφησα και 5ωρο-6ωρο,άμα κοιμόταν τι να έκανα?? Δεν έχει κάνει κ κακά 2 μέρες..ο γιατρός λέει μπορεί να μην σιτίζεται αρκετά :shock:

 

κορίτσι μη δίνεις μπιμπερο εσύ βρε. Έχετε και τα θεματάκια σας από ό,τι θυμάμαι. Λεπόν ανά δύο ώρες την ημέρα άντε βαριά τρεις και το πάρα πολύ ανά τέσσερεις τη νύχτα μέχρι να σαραντίσετε. έστω και κοιμισμένη. Στην ηλικία σας πρέπει να κάνετε κακά...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι έπαθα η καψερή!Καλά να πάθω!

Χθες ήταν πάλι μες τη γκρίνια,ξημερώματα.'Ηθελε συνέχεια στήθος.Λέω,μπορεί να μην χορταίνει.Και της δίνω το αντλημένο που είχα στο ψυγείο με το μπιμπερό..ε δεν ξανάπιασε θηλή μέχρι τώρα το βράδυ!:(:(:( μακακία έκανα!'Αστε που μπερδεύτηκα,ο γιατρός μου λέει όχι πάνω απο 4 ώρες νηστική,όσοι έκαναν παιδιά μου λένε μην την ξυπνάς,εγώ άφησα και 5ωρο-6ωρο,άμα κοιμόταν τι να έκανα?? Δεν έχει κάνει κ κακά 2 μέρες..ο γιατρός λέει μπορεί να μην σιτίζεται αρκετά :shock:

 

Οι βρεγμενες πάνες πόσες είναι;

Ακούς το μωρο να καταπινει στο στήθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Για ποιο λόγο μπορεί να μην πίνει το γάλα που έχω κρατήσει στην κατάψυξη?Αλλάζει η γεύση του ή η μυρωδιά του αν το καταψύξεις?Συγνώμη εαν έχει αναφερθεί κάπου παραπάνω αλλά δεν έχω διαβάσει. Είχα βγαλει με πολύ κόπο 150μλ για να μπορέσουν να του δώσουν η μαμά μου κάποια στιγμή που θα έλειπα και δεν τα ήπιε με τίποτα. Ούτε από μπιμπερό ούτε από εκπαιδευτικό ποτηράκι.Τελικά το πετάξαμε & στεναχωρήθηκα πάρα πολύ αφενός γιατί τα έβγαλα με πολύ κόπο και αφετέρου γιατί όταν ξεκινήσω δουλειά που θέλω να κάνω τράπεζα τι θα κάνω αν δεν πίνει?

 

oneiraki, δες λίγο αυτούς του συνδέσμους, νομίζω πως είναι αρκετά επεξηγηματικοί!

 

Ατομική τράπεζα μητρικού γάλακτος.Πρακτικές συμβουλές και βασικοί κανόνες

 

Μάθε πως συντηρείται το μητρικό γάλα

 

Θηλασμός και πρώιμη επιστροφή στην εργασία

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Οι βρεγμενες πάνες πόσες είναι;

Ακούς το μωρο να καταπινει στο στήθος;

Καταπίνει σίγουρα,αλλιώς δεν κάθεται!Ακούω και τα γλουπ γλουπ,επίσης βλέπω γάλα στο στόμα της μετά.Βρεγμένες πάνες δεν μέτρησα αλλά είναι τουλάχιστον 5,όχι,παραπάνω σίγουρα!

Τώρα το βράδυ έκατε στο στήθος.Την έβαλα στη αρχή δεν ήθελε.Της δίνω 50γρ αντλημένο κ μετά επειδή την έβλεπα είχε σκάσει (ίσως απο τη ζέστη φέρεται έτσι)την δρόσισα με ένα πανάκι τοπικά στο σωματάκι της κ την άφησα μόνο με το πάμπερς.Αυτό ήταν έγινε αλοιφή η μικρή,ούτε γκρίνια ούτε τίποτα!Μετά έκατε στο στήθος 40 λεπτά κι με "άδειασε" :-D

Πάντως θα πάρω αυτό το calma αύριο να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο!Το είδα το ίντερνετ,φοβερό φαίνεται!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την ηλικία θελουμε 6-8 βρεγμενες πάνες. Αυτο δε σημαίνει ότι πρέπει να αλλάζεις το μωρο 6-8 πάνες αλλα ότι το μωρο ουρησε 6-8 φορές το 24ωρο (δλδ κάποια πάνα μπορει να έχει βραχει 2 φορές). Μπορείς να κάνεις το τεστ με τη χαρτοπετσετα: βάζεις στην πάνα μια χαρτοπετσετα κι όταν βραχει σημαίνει ότι έκανε τσισα.

Κακα κανονικά θε έπρεπε να κάνει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

να το δείξεις στο γυναικολόγο σου όταν ξαναπάς. Πίνεις αρκετά υγρά; Έχει καλά λιπαρά η διατροφή σου ή το χεις ρίξει στα λάιτ;

 

Το χαμομήλι που σου πρότεινε η τζο εγώ θα σου έλεγα να το αποφύγεις γιατί ξηραίνει πολύ την επιδερμίδα. Δοκίμασε αρχικά purelan και ίσως και λίγο μέλι (φυσικό, ανεπεξέργαστο) αν θέλεις. Το μέλι και ενυδατώνει και έχει αντιμικροβιακές ιδιότητες. Θυμάμαι μια κοπέλα εδώ στο φόρουμ έτσι επούλωσε τις πληγές που είχε κάνει.

 

καλημερα!νερο η αληθεια δεν πινω πολυ, ποτε δεν επινα, πινω ομως γαλα, τρωω φρουτα.οχι δεν το εχω ριξει στα λαιτ, απλα δεν τρωω καθολου junk food, κ γενικα προσπαθω να τρεφομαι πιο σωστα.ο,τι μαγειρευω για τον μικρουλι τρωω.

θα ξεκινησω την Purelan αν κ εχθες εβαλα bepanthol κ ειδα οτι η θηλη λιγο μαλακωσε, αν κ ξεφλουδιζει ακομα η θηλαια αλως.στις 29 εχω β'επιπεδου, θα μιλησω κ με το γιατρο.

σε ευχαριστω πολυ!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...