Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Κοίτα, όπως ξέρεις, ο θηλασμός είναι προσφορά και ζήτηση. Αν το στήθος που πρήζεται το αδειάσεις τελείως με θήλαστρο, θα δοθεί σήμα στον εγκέφαλο "θέλω κι άλλο γάλα" και το στήθος σύντομα θα ξαναγεμίσει. Επομένως, βγάζε μόνο τόσο όσο να αποσυμφορείται το στήθος, αλλά όχι να αδειάζει τελείως.

 

Πόσες ώρες λείπεις την εβδομάδα; Και πόσες αντλήσεις κάνεις και από πόσα ml τη φορά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίτα, όπως ξέρεις, ο θηλασμός είναι προσφορά και ζήτηση. Αν το στήθος που πρήζεται το αδειάσεις τελείως με θήλαστρο, θα δοθεί σήμα στον εγκέφαλο "θέλω κι άλλο γάλα" και το στήθος σύντομα θα ξαναγεμίσει. Επομένως, βγάζε μόνο τόσο όσο να αποσυμφορείται το στήθος, αλλά όχι να αδειάζει τελείως.

 

Πόσες ώρες λείπεις την εβδομάδα; Και πόσες αντλήσεις κάνεις και από πόσα ml τη φορά;

 

Λείπω 2 φορες απο 4 περιπου ώρες. Πρίν μια εβδομάδα με το ζόρι εβγαζα 50 ml τη φορά 2 φορες τη μερα για 3-4 μερες και το στήθος άδειαζε. Τώρα εχω κάνει τις τελευταίες 3 μέρες 1 ανληση τη μέρα απο 100ml και απο τα 2 στήθη χώρις να τα αδειάζω τελείως.

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Εντελώς "η καλή μας αγελάδα"!!! :D:D:D

 

Σε αυτές τις 4 ώρες, το μωρό μάλλον θα φάει 1 φορά, άντε 2, δεδομένου ότι εσύ θα θηλάσεις πριν φύγεις και μόλις γυρίσεις, και κανά 60άρι σε κάθε γεύμα. Άρα με 250ml αποθήκη εβδομαδιαίως, δηλαδή βγάζοντας 30-40 την ημέρα, νομίζω είσαι υπερ-καλυμένη. Τόσο θα βγάλεις εσύ όχι με θήλαστρο, αλλά...βήχοντας!!!:cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Εντελώς "η καλή μας αγελάδα"!!! :D:D:D

 

Σε αυτές τις 4 ώρες, το μωρό μάλλον θα φάει 1 φορά, άντε 2, δεδομένου ότι εσύ θα θηλάσεις πριν φύγεις και μόλις γυρίσεις, και κανά 60άρι σε κάθε γεύμα. Άρα με 250ml αποθήκη εβδομαδιαίως, δηλαδή βγάζοντας 30-40 την ημέρα, νομίζω είσαι υπερ-καλυμένη. Τόσο θα βγάλεις εσύ όχι με θήλαστρο, αλλά...βήχοντας!!!:cool::cool::cool:

 

χαχαχα!Με έκανες και γέλασα!!!!:-D

Ναι ε! δεν είχα καταλάβει οτι αυτό είναι πολύ γάλα!!! αρα να βγαζω λιγότερο για να μην προκαλώ περισσότερη παραγωγή βγάζοντας 100άρια σωστά?

Α να σου πω το μωρό έφαγε την τελευταία φορά που έλειπα περίπου 180-200ml σε 2 γεύματα και αφού τον είχα θηλάσει πριν φύγω.

ε και τί τα 40αρια 50αρια πες, μπορώ να τα αναμειγνύω και ας είναι διαφορετικής ημέρας αντλήσεις?(χαζή ερώτηση ε?) και μετά κατάψυξη. Ξέρω οτι το γάλα μπορεί να μείνει στη συντήρηση 1-2 μέρες και καταψυξη 2-3 μήνες (απο τις οδηγίες του θήλαστρου).

Μανούλα για πάντα! σ'ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!Με έκανες και γέλασα!!!!:-D

Ναι ε! δεν είχα καταλάβει οτι αυτό είναι πολύ γάλα!!! αρα να βγαζω λιγότερο για να μην προκαλώ περισσότερη παραγωγή βγάζοντας 100άρια σωστά?

Α να σου πω το μωρό έφαγε την τελευταία φορά που έλειπα περίπου 180-200ml σε 2 γεύματα και αφού τον είχα θηλάσει πριν φύγω.

ε και τί τα 40αρια 50αρια πες, μπορώ να τα αναμειγνύω και ας είναι διαφορετικής ημέρας αντλήσεις?(χαζή ερώτηση ε?) και μετά κατάψυξη. Ξέρω οτι το γάλα μπορεί να μείνει στη συντήρηση 1-2 μέρες και καταψυξη 2-3 μήνες (απο τις οδηγίες του θήλαστρου).

Μανούλα για πάντα! σ'ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!

 

Νομιζω στη συντηρηση μενει καμια βδομαδα και αν εχεις καλο.ψυγειο και τα βαλεις.πισω πισω και δεκα μερες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε το θηριάκι!

Εννοείται πως μπορείς να αναμιγνύεις, προτιμότερο τα γάλατα από αντλήσεις του ίδιου 24ώρου.

Το γάλα συντηρείται σε θερμοκρασία δωματίου για 6 ώρες, στο βάθος του πρώτου ραφιού του ψυγείου για 8 ημέρες, στην κατάψυξη που φτάνει -5 βαθμούς και έχει ξεχωριστή πόρτα από το ψυγείο για 6 μήνες.

(πηγή: Core Curriculum for lactation cocnsultant practice, το οποίο τυγχάνει να είναι και γ@μώ τα βιβλία!!!)

Link to comment
Share on other sites

ε λοιπόν ίσως πρέπει να ανησυχήσω τελικά!!

Τα πράσινα κακάκια μας συνεχίζονται και σήμερα είχαμε κιτρινοπράσινη απόχρωση με λίγες βλένες που είχαν μεσα αιματάκι!!!! Φυσικά πήρα τον παιδίατρο και λέει πως είναι 2000% σιγουρος οτι είναι απο την πρωτεινη του γαλακτος και ενω εχω κόψει καθε είδους γάλακτοκτομικο 4 μέρες τώρα, να σκεφτώ τι έφαγα που περιείχε γάλα ή την πρωτεινη του!! Να προσέχω λέει τι τρώω. Εχω αγχωθει πλέον μπορώ να πω! ελπίζω να μην σας κουράζω!!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα!Το αίμα στα κακά αλλάζει το σενάριο.Όντως,θέλει αυστηρή αποχή από όλα τα γαλακτοκομικά. Να ξέρεις ότι μέχρι και το ψωμί του τοστ μπορεί να περιέχει γάλα, μερικοί βάζουν στα μπιφτέκια γάλα αντί για νερό κτλ. Επομένως,θέλει πολλή προσοχή για τις "κρυφές" πηγές.

 

Δεν ξέρω αν συνειδητοποιείς πόσο τυχερή είσαι που θηλάζεις αποκλειστικά!Σκέψου να εμπλεκες τώρα με ξένα γάλατα υδρολυμένα,στοιχειακά και δε συμμαζευεται, γνωματεύσεις από δω κι από κει για να τα πάρεις δωρεάν, καθότι πανάκριβα,χάλια γεύση και το μωρό να τα αδειάζει κτλ κτλ κτλ...Ι

 

Εντιτ:αηδιάζει,όχι αδειάζει,...το οτοκορέκτ μου μέσα! :):):)

Link to comment
Share on other sites

ε λοιπόν ίσως πρέπει να ανησυχήσω τελικά!!

Τα πράσινα κακάκια μας συνεχίζονται και σήμερα είχαμε κιτρινοπράσινη απόχρωση με λίγες βλένες που είχαν μεσα αιματάκι!!!! Φυσικά πήρα τον παιδίατρο και λέει πως είναι 2000% σιγουρος οτι είναι απο την πρωτεινη του γαλακτος και ενω εχω κόψει καθε είδους γάλακτοκτομικο 4 μέρες τώρα, να σκεφτώ τι έφαγα που περιείχε γάλα ή την πρωτεινη του!! Να προσέχω λέει τι τρώω. Εχω αγχωθει πλέον μπορώ να πω! ελπίζω να μην σας κουράζω!!

 

Οι 4 ημέρες είναι πολύ πολύ μικρό διάστημα. Χρειάζονται περίπου 2 εβδομάδες για να καθαρίσει ο δικός σου οργανισμός και άλλες 2 εβδομάδες για να στρώσει και ο οργανισμός του μωρού.

 

Για αυτόν το λόγο έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία η προληπτική διακοπή των γαλακτοκομικών από την πρώτη ένδειξη πιθανής δυσανεξίας-αλλεργίας. Επειδή τα έχω περάσει, θα σου πω με πάσα ειλικρίνεια τα εξής:

1) Είναι εύλογο και αναμενόμενο όλο τον επόμενο μήνα να βλέπεις κλωστές αίματος στα κακά.

2) Επίσης αναμενόμενη είναι η κακή διάθεση και ο κακός ύπνος του μωρού.

3) Είναι πολύ πολύ πιθανή η χαμηλή πρόσληψη βάρους το προσεχές διάστημα.

4) Είναι δεδομένο ότι η ψυχολογική σου διάθεση δεν θα είναι καλή. Ποια μάνα μπορεί να νιώθει χαρούμενη όταν βλέπει το μωρό της να υποφέρει;;;

5) Αν αποφασίσεις να χορηγήσεις ξένο γάλα, θα γλιτώσεις από όλα τα παραπάνω 2 εβδομάδες νωρίτερα. Γιατί το μωρό παίρνει άμεσα "ασφαλές" γάλα ενώ το δικό σου (μητρικό) περιέχει ΑΚΟΜΗ τις αγελαδινές πρωτείνες που το ενοχλούν και μάλιστα ενώ η κατάσταση του εντέρου του είναι ήδη πολύ σοβαρά επιβαρυμένη. Υπάρχει δηλαδή βραχυπρόθεσμο κέρδος.

6) ΑΛΛΑ, αν αποφασίσεις να συνεχίσεις τον θηλασμό, ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ το παιδί θα καταφέρει να ξεπεράσει το πρόβλημά του. Ο θηλασμός είναι ό,τι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΕΡΟ υπάρχει για να μπορέσει ο οργανισμός του παιδιού να κατανικήσει τις σοβαρές εκδηλώσεις της αλλεργίας πριν τα 2 έτη. Για να το πω διαφορετικά, αν λυγίσεις και διακόψεις τον θηλασμό, θα αναγκαστείς να δίνεις για χρόνια στο παιδί "τροποποιημένο" γάλα. Και αυτό δεν θα είναι καθόλου απλό και εύκολο όταν το παιδί θα ξεκινήσει το σχολείο και θα νιώθει να αποκλείεται από πολλές τροφές...

 

Είναι σίγουρα δύσκολη η θέση σου. Σου εύχομαι καλή δύναμη! Ελπίζω να σε στηρίξουν οι οικείοι σου!

Και για ό,τι απορίες τυχόν έχεις υπάρχει ειδικό τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Οι 4 ημέρες είναι πολύ πολύ μικρό διάστημα. Χρειάζονται περίπου 2 εβδομάδες για να καθαρίσει ο δικός σου οργανισμός και άλλες 2 εβδομάδες για να στρώσει και ο οργανισμός του μωρού.

 

Για αυτόν το λόγο έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία η προληπτική διακοπή των γαλακτοκομικών από την πρώτη ένδειξη πιθανής δυσανεξίας-αλλεργίας. Επειδή τα έχω περάσει, θα σου πω με πάσα ειλικρίνεια τα εξής:

1) Είναι εύλογο και αναμενόμενο όλο τον επόμενο μήνα να βλέπεις κλωστές αίματος στα κακά.

2) Επίσης αναμενόμενη είναι η κακή διάθεση και ο κακός ύπνος του μωρού.

3) Είναι πολύ πολύ πιθανή η χαμηλή πρόσληψη βάρους το προσεχές διάστημα.

4) Είναι δεδομένο ότι η ψυχολογική σου διάθεση δεν θα είναι καλή. Ποια μάνα μπορεί να νιώθει χαρούμενη όταν βλέπει το μωρό της να υποφέρει;;;

5) Αν αποφασίσεις να χορηγήσεις ξένο γάλα, θα γλιτώσεις από όλα τα παραπάνω 2 εβδομάδες νωρίτερα. Γιατί το μωρό παίρνει άμεσα "ασφαλές" γάλα ενώ το δικό σου (μητρικό) περιέχει ΑΚΟΜΗ τις αγελαδινές πρωτείνες που το ενοχλούν και μάλιστα ενώ η κατάσταση του εντέρου του είναι ήδη πολύ σοβαρά επιβαρυμένη. Υπάρχει δηλαδή βραχυπρόθεσμο κέρδος.

6) ΑΛΛΑ, αν αποφασίσεις να συνεχίσεις τον θηλασμό, ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ το παιδί θα καταφέρει να ξεπεράσει το πρόβλημά του. Ο θηλασμός είναι ό,τι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΕΡΟ υπάρχει για να μπορέσει ο οργανισμός του παιδιού να κατανικήσει τις σοβαρές εκδηλώσεις της αλλεργίας πριν τα 2 έτη. Για να το πω διαφορετικά, αν λυγίσεις και διακόψεις τον θηλασμό, θα αναγκαστείς να δίνεις για χρόνια στο παιδί "τροποποιημένο" γάλα. Και αυτό δεν θα είναι καθόλου απλό και εύκολο όταν το παιδί θα ξεκινήσει το σχολείο και θα νιώθει να αποκλείεται από πολλές τροφές...

 

Είναι σίγουρα δύσκολη η θέση σου. Σου εύχομαι καλή δύναμη! Ελπίζω να σε στηρίξουν οι οικείοι σου!

Και για ό,τι απορίες τυχόν έχεις υπάρχει ειδικό τόπικ.

 

Σευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Η αληθεια ειναι οτι θελω να συνεχίσω τον θηλασμο γιατι ξέρω οτι είναι πολλα τα ωφέλη για το μωρο!!

Θα προσπαθήσω να τα καταφέρω λοιπόν.Φαντάζομαι πράγμα δύσκολο αποτι φαίνεται!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κρίμα!Το αίμα στα κακά αλλάζει το σενάριο.Όντως,θέλει αυστηρή αποχή από όλα τα γαλακτοκομικά. Να ξέρεις ότι μέχρι και το ψωμί του τοστ μπορεί να περιέχει γάλα, μερικοί βάζουν στα μπιφτέκια γάλα αντί για νερό κτλ. Επομένως,θέλει πολλή προσοχή για τις "κρυφές" πηγές.

 

Δεν ξέρω αν συνειδητοποιείς πόσο τυχερή είσαι που θηλάζεις αποκλειστικά!Σκέψου να εμπλεκες τώρα με ξένα γάλατα υδρολυμένα,στοιχειακά και δε συμμαζευεται, γνωματεύσεις από δω κι από κει για να τα πάρεις δωρεάν, καθότι πανάκριβα,χάλια γεύση και το μωρό να τα αδειάζει κτλ κτλ κτλ...Ι

 

Εντιτ:αηδιάζει,όχι αδειάζει,...το οτοκορέκτ μου μέσα! :):):)

 

Συνειδητοποιώ οτι πρέπει να προσέχω παααρα πολύυυυυ!!!

Θα το προσπαθήσω πάρα πολύ ομως γιατί ουτε θέλω να σκέφτομαι το ξένο γάλα κλπ κλπ

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Συνειδητοποιώ οτι πρέπει να προσέχω παααρα πολύυυυυ!!!

Θα το προσπαθήσω πάρα πολύ ομως γιατί ουτε θέλω να σκέφτομαι το ξένο γάλα κλπ κλπ

 

Προσεχτικη αποχη! Διάβαζε όλες τις ετικέτες! Ακομα και το ψωμι του φούρνου μπορει να περιέχει γαλα. Ίχνη γαλακτος υπάρχουν ακόμη και στα συμβατικά κοτόπουλα, αυγά, χοιρινά, μοσχάρια, ψάρι ιχθυοτροφειου. Ολα αυτα τρέφονται με ζωοτροφές που περιέχουν αγελαδινες πρωτεΐνες.

Τρωγε λαχανικα, φρούτα, όσπρια, αρνι, κατσίκι και βουβαλι που τρέφονται αγνά. Τα υπόλοιπα κρέατα βιολογικα.

Μόλις συνέλθει το έντερο του παιδιου τοτε θα δοκιμασεις μη βιολογικό κρέας.

 

Σταμάτησε το block feeding. Μπορει να προκαλέσει προβλημα παραγωγής ενώ το προβλημα σας ισως να ειναι μονο η αλλεργια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Προσεχτικη αποχη! Διάβαζε όλες τις ετικέτες! Ακομα και το ψωμι του φούρνου μπορει να περιέχει γαλα. Ίχνη γαλακτος υπάρχουν ακόμη και στα συμβατικά κοτόπουλα, αυγά, χοιρινά, μοσχάρια, ψάρι ιχθυοτροφειου. Ολα αυτα τρέφονται με ζωοτροφές που περιέχουν αγελαδινες πρωτεΐνες.

Τρωγε λαχανικα, φρούτα, όσπρια, αρνι, κατσίκι και βουβαλι που τρέφονται αγνά. Τα υπόλοιπα κρέατα βιολογικα.

Μόλις συνέλθει το έντερο του παιδιου τοτε θα δοκιμασεις μη βιολογικό κρέας.

 

Σταμάτησε το block feeding. Μπορει να προκαλέσει προβλημα παραγωγής ενώ το προβλημα σας ισως να ειναι μονο η αλλεργια.

 

Σοβαρά μιλάς!!@@??

και νομιζα πως τα είχα κοψει όλα!!

προσέχω και ιχνη και ρώτησα και τον φούρναρη για το ψωμί και γενικά δεν τρώω τπτ αν δεν το ψάξω πρώτα αλλά και τα κρέατα???? Πρέπει να το ψάξω κιαλλο λοιπον. Το μωρό σήμερα το είδε ο παιδίατρος και είπε αναπτύσεται άριστα. Εγώ όμως και με 1εβδομάδα αποχής ακόμα βλέπω αίμα στις πάνες του κυρίως τις πρωινές και τα πράσινα πράσινα και οι βλένες βλένες!! . Θα ψάξω να βρώ κρέας βιολογικο λοιπον μπας και στρώσει το μωρό μου γιατί πολύ στενοχωριέμαι!!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

...ήθελα να γράψω και γω την μέχρι τώρα εμπειρία μου με τον θηλασμό μήπως ακούσω καμιά χρήσιμη συμβουλή....κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα πάει σε πολλά σεμινάρια θηλασμού και είχα φροντίσει να ενημερωθώ...μετά την γέννα θηλάσαμε αμέσως (και ίσως ήταν η μοναδική φορά που συνεργαστήκαμε καλά). Μετά τον έβαζα στο στήθος και με δυο μασουλήματα τον έπαιρνε ο ύπνος. Τελικά με βάλαν να υπογράψω να πάρει ξένο γάλα γιατί είχε πέσει το ζαχαρό του επειδή υποτίθεται πως δεν έτρωγε...Γυρνόντας σπίτι πήρα το swing της medela και βγάζω το μητρικό και το δίνω με μπουκάλι (όπως έκανα τελικά και στο νοσοκομείο) αλλά δεν τον προλάβαινω και σίγουρα πίνει και περίπου 2 γεύματα σκόνη. Ο λόγος που πήρα το θήλαστρο ήταν οι πληγωμένες θηλές....έκανα προσπάθεια να επουλωθούν (αερισμός, Purelan κτλ) αλλά μόλις τον ξαναβάζω με μασουλάει με μανία και υποφέρω....

Επειδή είναι μόλις 15 ημερών προβληματίζομαι μήπως προσπαθήσω ξανά να τον βάλω στο στήθος....(φωνάζοντας κάποιον ειδικό θηλασμού, λέω να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία Μητέρα στο σπίτι).

Υπάρχουν βέβαια στιγμές κούρασης και απελπισίας με το θήλαστρο που λέω να κάνω υπομονή για 40 μέρες και μετά να σταματήσω και τις αντλήσεις αν και αυτό με κάνει να αισθάνομαι αποτυχημένη.....

Οποιαδήποτε συμβουλή και γνώμη ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38

Β. Το φύλο του βρέφους_αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: _ΚΤ (εμβρυικη ταχυκαρδια)

Δ. Το είδος της αναισθησίας_"]επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο_"]οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο_"]οχ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

2/5--2990

5/5--2780

7/5--2830

9/5--2880

16/5--3270

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 8-9

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει_αντλώ με το θήλστρο

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα_120 μλ (ολόκληρο γεύμα)

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)_1-2 φορές

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία_medela swing μονής άντλησης

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο_6

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι_ολες (βράδυ μια φορά)

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση_αρχικά ένα 15λεπτο σε κάθε στήθος, τώρα μετά το τέταρτο αρχίζει να βγαίνει γάλα οπότε κάνω ένα μισάωρο σε κάθε στήθος

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο_σίγουρα 5-6

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο_6-8

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δοκιμάσει τις ψευδοθηλες; Εμενα με έσωσαν παντός και θηλασα ετσι για 3 μηνες γιατι δεν ειχα το κουράγιο να υποφέρω τον πόνο και οταν έφτιαξε αρκετά η ροή μου σιγα σιγα τις έβγαλα! Κοιμαται ακόμα στο στηθος; Εχεις δοκιμάσει ξανά; Προσπαθησε παντός για θηλασμο γιατι με το θηλαστρο δεν θα αντέξεις για πολυ και ειναι λογικό! Να θυμάσαι οτι ολα τα καλα πράγματα ειναι δύσκολα στην αρχή! Δεν εχέις απολαύσει ακόμα τους καρπούς της προσπάθειας σου και ειναι κρίμα να τα παρατήσεις τωρα! Κι εγω ταλαιπωρήθηκα παρα πολυ με τις θηλές να ματωνουν,το στηθος γέμιζε συνεχώς καιρούμπαλακια,το μωρο θηλαζε ανα μια ωρα μερα νύχτα ...αλλα τωρα που Θηλαζουμε Εδω και 14 μηνες καταλαβαίνω τι θα έχανα αν τα παράταγα τότε...και πιστεψε με ημουν στο παρα τρίχα που λενε...Ζητά βοήθεια για να ξεκουράζεσαι οσο μπορεις,Επισκεψου έναν σύμβουλο θηλασμου για να δει πως θηλαζει το μωρο( ισως δεν το βάζεις σωστα) και ΥΠΟΜΟΝΗ!!! Πιστεψε με αξίζει οτι κανείς!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Λιλικα! Να σου ζήσει το μωράκι!

Νομίζω πως η ιδέα σου να σε επισκεφτεί σύμβουλος γαλουχίας είναι ό,τι καλύτερο! Είναι σχεδόν βέβαιο οτι πηγή όλων των προβλημάτων σας είναι η λάθος τοποθέτηση του μωρού στο στήθος. Υπάρχουν πολλά βοηθητικά βιντεάκια, αλλά η βοήθεια ειδικού που θα παρακολουθήσει ακριβώς πώς θηλάζει από την αρχή ως το τέλος το μωράκι σου θα είναι ανεκτίμητη.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμάσει τις ψευδοθηλες; Εμενα με έσωσαν παντός και θηλασα ετσι για 3 μηνες γιατι δεν ειχα το κουράγιο να υποφέρω τον πόνο και οταν έφτιαξε αρκετά η ροή μου σιγα σιγα τις έβγαλα! Κοιμαται ακόμα στο στηθος; Εχεις δοκιμάσει ξανά; Προσπαθησε παντός για θηλασμο γιατι με το θηλαστρο δεν θα αντέξεις για πολυ και ειναι λογικό! Να θυμάσαι οτι ολα τα καλα πράγματα ειναι δύσκολα στην αρχή! Δεν εχέις απολαύσει ακόμα τους καρπούς της προσπάθειας σου και ειναι κρίμα να τα παρατήσεις τωρα! Κι εγω ταλαιπωρήθηκα παρα πολυ με τις θηλές να ματωνουν,το στηθος γέμιζε συνεχώς καιρούμπαλακια,το μωρο θηλαζε ανα μια ωρα μερα νύχτα ...αλλα τωρα που Θηλαζουμε Εδω και 14 μηνες καταλαβαίνω τι θα έχανα αν τα παράταγα τότε...και πιστεψε με ημουν στο παρα τρίχα που λενε...Ζητά βοήθεια για να ξεκουράζεσαι οσο μπορεις,Επισκεψου έναν σύμβουλο θηλασμου για να δει πως θηλαζει το μωρο( ισως δεν το βάζεις σωστα) και ΥΠΟΜΟΝΗ!!! Πιστεψε με αξίζει οτι κανείς!!

οι ψευδοθηλες είναι το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει....πως τοποθετούνται?μου φαινοταν δυσκολο να προσπαθω να κραταω τον μπεμπη και την θηλη μαζι. Όντως είναι ανώδυνο?...Σίγουρα το πρόβλημα μου είναι η λάθος τοποθέτηση του μωρού...και είναι και η δικιά μου η αγωνία επειδή έχουμε χρησιμοποιήσει πολύ μπιμπερό αν γίνεται να γυρίσουμε πίσω στο στήθος!...πριν 2 μέρες τον έβαζα στο στήθος συνέχεια και φαινόταν να τρώει...(και κακά έκανε και κοιμόταν αρκετά)...πάντως την βοήθεια των ειδικών θα την ζητήσω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Λιλικα! Να σου ζήσει το μωράκι!

Νομίζω πως η ιδέα σου να σε επισκεφτεί σύμβουλος γαλουχίας είναι ό,τι καλύτερο! Είναι σχεδόν βέβαιο οτι πηγή όλων των προβλημάτων σας είναι η λάθος τοποθέτηση του μωρού στο στήθος. Υπάρχουν πολλά βοηθητικά βιντεάκια, αλλά η βοήθεια ειδικού που θα παρακολουθήσει ακριβώς πώς θηλάζει από την αρχή ως το τέλος το μωράκι σου θα είναι ανεκτίμητη.

 

Στην θεωρία τα έχω μάθει όλα τέλεια!!στην πράξη δεν τα πετυχαίνω μάλλον!!θα την κάνω την τελευταία μου προσπάθεια με ειδικούς μήπως και δεν λήξει άδοξα για μας ο θηλασμός....

Link to comment
Share on other sites

οι ψευδοθηλες είναι το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει....πως τοποθετούνται?μου φαινοταν δυσκολο να προσπαθω να κραταω τον μπεμπη και την θηλη μαζι. Όντως είναι ανώδυνο?...Σίγουρα το πρόβλημα μου είναι η λάθος τοποθέτηση του μωρού...και είναι και η δικιά μου η αγωνία επειδή έχουμε χρησιμοποιήσει πολύ μπιμπερό αν γίνεται να γυρίσουμε πίσω στο στήθος!...πριν 2 μέρες τον έβαζα στο στήθος συνέχεια και φαινόταν να τρώει...(και κακά έκανε και κοιμόταν αρκετά)...πάντως την βοήθεια των ειδικών θα την ζητήσω...

 

Οι ψευδοθηλες μοαινουν πανω στο στηθος παρα πολυ ευκολα και δε χειαζεται να τις κρατας. Πιθανον να σε ποναει λογω της πιεσης που ασκει οταν ρουφαει και να μην ειναι απαραιτητα λανθασμενη τοποθετηση. Σου εχει κανει πληγη στη θηλη;; Προσπαθησε το για μια μερα για να δεις αν σταδιακα απαλυνεται ο πονος.. Ειναι ακομα νωρις μπορεις να σωσεις την κατασταση! Καλη επιτυχια ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι ψευδοθηλές μπορεί να βοηθήσουν σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά μπορεί να δημιουργήσουν και πολλά προβλήματα, που είναι το συνηθέστερο. Το μωρό ίσως δεν αποκοπεί ποτέ από αυτές, ενώ πολλές φορές δεν εξασφαλίζουν καλή μεταφορά γάλακτος. Ειδικά σε ένα μωρό που προφανώς δεν τοποθετείται σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με σωσανε τις πρωτες μερες που οι θηλες μου ειχαν τραυματιστει κ ο θηλασμος ηταν μαρτυριο. Δυο, τρεις μερες μεχρι να συνελθουν κ μετα θα εισαι μια χαρα. Απλα με τις ψευδοθηλες σχεδον διπλασιαζεται ο χρονος θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites

οι ψευδοθηλες είναι το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει....πως τοποθετούνται?μου φαινοταν δυσκολο να προσπαθω να κραταω τον μπεμπη και την θηλη μαζι. Όντως είναι ανώδυνο?...Σίγουρα το πρόβλημα μου είναι η λάθος τοποθέτηση του μωρού...και είναι και η δικιά μου η αγωνία επειδή έχουμε χρησιμοποιήσει πολύ μπιμπερό αν γίνεται να γυρίσουμε πίσω στο στήθος!...πριν 2 μέρες τον έβαζα στο στήθος συνέχεια και φαινόταν να τρώει...(και κακά έκανε και κοιμόταν αρκετά)...πάντως την βοήθεια των ειδικών θα την ζητήσω...

 

Γειά σου και απο μένα!! Εγώ ξέρω απο φίλη μου που είχε πληγωθεί πολύ το στήθος της και δεν άντεχε τον πονο, οτι με τις ψευδοθηλές τα κατάφερε. Απλά θα σου πω τη δική μου εμπειρια. Εμένα το μωρόμου επιασε αμεσως και θήλαζε κανονικα απο την αρχή, ομως απο το μαιευτήριο ακόμα οι θηλές μου είχαν πληγωθεί και πονούσα αφάνταστα είδικα τη στιγμή έναρξης του θηλασμού. Φαντάσου έσφιγγα τα δοντια και τα χείλια αλλά επέμενα! Ζητησα να μου φέρουν ψευδοθηλές ακομα οταν ημουν στο μαιευτήριο αλλά αυτη η μάρκα που μου φέρανε ήταν χοντρές και δεν ειχαν καλή εφαρμογή. Τελικά οταν γυρισα σπίτι μου, έφτασε να βγάζει και αίμα το στήθος μου. Αλλα πάλι συνεχισα Σιγά σιγά γινόταν όλο και πιο ανώδινο και μεσα σε 1-1,5 εβδομάδα ήταν αρκετά υποφερτο και πλεον δεν πονούσα τωρα το μωρό είναι 2 μηνών και ο θηλασμός πάει περίφημα. πιστευω πως σιγα σιγα απλα συνηθισα. Τωρα και η λυση των ψευδοθηλων μπορει να σε βοηθήσει απλα προσεξε την μαρκα. Η φίλη μου πηρε της medela που ειναι πολυ λεπτες και μια χαρα θηλαζει και το στηθος επουλωθηκε. Αλλα δεν ξέρω κατα ποσο μπορεί να θηλάσει χωρίς αυτές μιας και δεν βοηθάνε τη θηλή να συνηθίσει το πιπιλισμα του μωρου αφού ουσιαστικά τις προστατεύει. Μπορείς να το δοκιμάσεις για αρχή και βλέπεις. Ο θηλασμος θελει υπομονη και προσπαθεια αλλα ειναι οτι καλυτερο για το μωρακι σου!!! Μην το βαλεις κάτω και αφού το μωρό σου πιανει το στήθος σου σίγουρα μπορείς να τα καταφερεις. βάζε το μωρό σου οσο πιο πολυ μπορείς στο στήθος και θα ξεχασει γρήγορα το μπιμπερό!! και ζήτα και βοηθεια ειδικών. Θα σε καθοδηγησουν καταλλήλως!!

Καλη επιτυχία!!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

ααα......και οσον αφορά στο οτι σου κοιμάται στο στήθος... είναι σύνηθες σε βρεφάκια!! Σε μυρίζει, πιπιλιζει, νανουρίζεται και κοιμάται!!! και ο δικός μου το εκανε. Πρεπει την ώρα που τρώει μόλις πάει να κοιμηθεί να του πειράζεις αυτάκι, να χαιδέυεις μυτουλα, λαιμουδάκι μαγουλάκι ωστε να ξυπνάει και να συνεχίζει, ωσπου να μάθει να τρώει μόνο του!!! Αν το μωρό σου παιρνει κανονικά βάρος (πραγμα που θα δει ο παιδίατρος σε μερικες μερες) τοτε σημαινει οτι παει καλα ο θηλασμός. Και γω ρωτωντας σιγα σιγα αρχισα να αποκτω αυτοπεποιθηση, στην αρχη έπαιζε πολύ αγχος, τρώει δεν τρώει, πεινάει δεν πεινάει, μου λέγανε και οι απεξω, το μωρο πεινάει δως του σκόνη γάλα να χορτάσει κλπκλπ. δεν άκουγα τιποτα, μόνο το ενστικτο μου τον αντρα μου και τον παιδιατρο (που παρεπιπτόντως είναι υπερ του θηλασμού). κοιτουσα μόνο να έχει αρκετές βρεγμένες και λερωμένες πάνες το μωρο, να κοιμάται ήσυχο και να είναι ευδιάθετο οταν ήταν ξύπνιο. Πράγματα σημαντικά που συνεχίζω να κοιτάω...

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

ααα......και οσον αφορά στο οτι σου κοιμάται στο στήθος... είναι σύνηθες σε βρεφάκια!! Σε μυρίζει, πιπιλιζει, νανουρίζεται και κοιμάται!!! και ο δικός μου το εκανε. Πρεπει την ώρα που τρώει μόλις πάει να κοιμηθεί να του πειράζεις αυτάκι, να χαιδέυεις μυτουλα, λαιμουδάκι μαγουλάκι ωστε να ξυπνάει και να συνεχίζει, ωσπου να μάθει να τρώει μόνο του!!! Αν το μωρό σου παιρνει κανονικά βάρος (πραγμα που θα δει ο παιδίατρος σε μερικες μερες) τοτε σημαινει οτι παει καλα ο θηλασμός. Και γω ρωτωντας σιγα σιγα αρχισα να αποκτω αυτοπεποιθηση, στην αρχη έπαιζε πολύ αγχος, τρώει δεν τρώει, πεινάει δεν πεινάει, μου λέγανε και οι απεξω, το μωρο πεινάει δως του σκόνη γάλα να χορτάσει κλπκλπ. δεν άκουγα τιποτα, μόνο το ενστικτο μου τον αντρα μου και τον παιδιατρο (που παρεπιπτόντως είναι υπερ του θηλασμού). κοιτουσα μόνο να έχει αρκετές βρεγμένες και λερωμένες πάνες το μωρο, να κοιμάται ήσυχο και να είναι ευδιάθετο οταν ήταν ξύπνιο. Πράγματα σημαντικά που συνεχίζω να κοιτάω...

 

 

Tελεια τα ειπες ολα....

Κ εγω τις ιδιες εμπειριες εχω σχεδον...

Ευτυχως, περνωντας ο καιρος ,τα ξεχναμε αυτα και μας μενει το θαυμα του θηλασμου!

Η αρχη ομως ειναι δυσκολη...:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...