Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Γεια σας!

Στις 19/11/2013 γεννησα το αγοράκι μου φυσιολογικά και στις 38 εβδομάδες (3 κιλά).

Θηλάσαμε από την αρχή. Στις 12/12/2013 έφτασε 3.600, στις 13/1/2014 5100, στις 21/1/2014 5400, στις 11/2/2014 5900. Ήμουν πολύ ευχαριστημένη και παρόλο που θήλαζα τουλάχιστον 12 φορές τη μέρα (μέχρι 40 ημερών θήλαζα κάθε 1 ώρα...), είχα την ικανοποίηση ότι αξίζει τον κόπο.

Στις 13/2/14 κάναμε επέμβαση στο ματάκι του (phpv) και χρειαστηκε ολική νάρκωση. Μέχρι την επέμβαση βέβαια τον είχαμε ταλαιπωρήσει αρκετά με επισκέψεις σε γιατρούς κλπ.

Από την επέμβαση και μετά, ταιζω περίπου κάθε τρεις ωρες (εκτός από βράδυ που ταιζω καθε 4 ωρες). Συνολικά 8 γευματα τη μερα. Δεν είμαι ομως πολυ ευχαριστημενη γιατι ο μικρος -με εξαιρεση το βραδυ και καποιες φορες μεσα στη μερα που εχει ξυπνησει απο διωρο- ειναι πολυ νευρικος στο στηθος. Ίσως είναι κουρασμένος και δεν κοιμάται αρκετά..δεν ξέρω... η αλήθεια είναι πως μεσα στη μερα κοιμαται 4 φορες απο μιση ωριτσα με 3 τεταρτα παρολο που νυσταζει ακομα μολις πεταγεται. Μπήπως πεινάει και ξυπνάει?

Μετά τις τελευταίες ζυγίσες (27/2/14 5850, 17/3/14 6100, 27/3/14 6100) ο παιδίατρος αρχικά ειπε να κανουμε υπομονη μηπως ειναι ταλαιπωρημενος απο την επεμβαση, ομως χθες μας προτεινε συμπληρωμα γιατι ο μικρος δεν πηρε βαρος.

Σκέφτηκα να πάρω θηλαστρο για να δίνω μετα το θηλασμο, μπουκαλι με το γαλα μου, αλλα δεν ξερω ουτε ποιο ειναι καταλληλο, ουτε αν θα μπορω να βγαλω γαλα, ουτε αν ο μικρος θα παρει βαρος με τον τροπο αυτο.

Την κόρη μου (σημερα 2 ετών) την θηλασα 1 χρονο, αλλά όταν εφτασε στην ηλικια των 4,5 μηνων (οπως ο μπεμπης σημερα), πάλι χρειαστηκε συμπληρωμα. Μήπως σε αυτό το διάστημα -και στις δυο περιπτωσεις- δηλαδη στους 4 μηνες, λιγοστεψε το γαλα μου?

Το θηλαστρο θα βοηθησει ή δεν το γλιτωνω το ξενο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας!

Στις 19/11/2013 γεννησα το αγοράκι μου φυσιολογικά και στις 38 εβδομάδες (3 κιλά).

Θηλάσαμε από την αρχή. Στις 12/12/2013 έφτασε 3.600, στις 13/1/2014 5100, στις 21/1/2014 5400, στις 11/2/2014 5900. Ήμουν πολύ ευχαριστημένη και παρόλο που θήλαζα τουλάχιστον 12 φορές τη μέρα (μέχρι 40 ημερών θήλαζα κάθε 1 ώρα...), είχα την ικανοποίηση ότι αξίζει τον κόπο.

Στις 13/2/14 κάναμε επέμβαση στο ματάκι του (phpv) και χρειαστηκε ολική νάρκωση. Μέχρι την επέμβαση βέβαια τον είχαμε ταλαιπωρήσει αρκετά με επισκέψεις σε γιατρούς κλπ.

Από την επέμβαση και μετά, ταιζω περίπου κάθε τρεις ωρες (εκτός από βράδυ που ταιζω καθε 4 ωρες). Συνολικά 8 γευματα τη μερα. Δεν είμαι ομως πολυ ευχαριστημενη γιατι ο μικρος -με εξαιρεση το βραδυ και καποιες φορες μεσα στη μερα που εχει ξυπνησει απο διωρο- ειναι πολυ νευρικος στο στηθος. Ίσως είναι κουρασμένος και δεν κοιμάται αρκετά..δεν ξέρω... η αλήθεια είναι πως μεσα στη μερα κοιμαται 4 φορες απο μιση ωριτσα με 3 τεταρτα παρολο που νυσταζει ακομα μολις πεταγεται. Μπήπως πεινάει και ξυπνάει?

Μετά τις τελευταίες ζυγίσες (27/2/14 5850, 17/3/14 6100, 27/3/14 6100) ο παιδίατρος αρχικά ειπε να κανουμε υπομονη μηπως ειναι ταλαιπωρημενος απο την επεμβαση, ομως χθες μας προτεινε συμπληρωμα γιατι ο μικρος δεν πηρε βαρος.

Σκέφτηκα να πάρω θηλαστρο για να δίνω μετα το θηλασμο, μπουκαλι με το γαλα μου, αλλα δεν ξερω ουτε ποιο ειναι καταλληλο, ουτε αν θα μπορω να βγαλω γαλα, ουτε αν ο μικρος θα παρει βαρος με τον τροπο αυτο.

Την κόρη μου (σημερα 2 ετών) την θηλασα 1 χρονο, αλλά όταν εφτασε στην ηλικια των 4,5 μηνων (οπως ο μπεμπης σημερα), πάλι χρειαστηκε συμπληρωμα. Μήπως σε αυτό το διάστημα -και στις δυο περιπτωσεις- δηλαδη στους 4 μηνες, λιγοστεψε το γαλα μου?

Το θηλαστρο θα βοηθησει ή δεν το γλιτωνω το ξενο?

 

Το συνολικο βάρος του μωρου ειναι σούπερ!!!!! Γιατι να χρειαζεται συμπλήρωμα; Το συμπλήρωμα θα το χρειαζόταν αν υπήρχε ανεπάρκεια γαλακτος, στην συγκεκριμένη περίπτωση έχετε μια στασιμότητα βαρους ή ενα φυσιολογικο πλατω στην ανάπτυξη. Αν πρόκειται για στασιμότητα πρώτα πρέπει ο παιδίατρος να αποκλείσει παθολογικά αιτία (πχ ουρολοιμωξη, αλλεργια, θυρεοειδή) και μετα να προτείνει συμπλήρωμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες σας!Δεν ξερω αν πρεπει να γραψω σε αυτην την κατηγορια μιας και δεν θηλαζω αποκλειστικα αλλα επειδη ειχα ξαναγραψει πριν κανα 2μηνο ειπα να ξανα απευθυνθω εδω για οποιαδηποτε βοηθεια!Θελω πολυ τα φωτα σας κοριτσια μιας και δεν καταφερα να θηλασω αποκλειστικα και ειλικρινα μεχρι και σημερα στεναχωριεμαι και λεω "γιατι???"Εχω ενα μωρακι 4 μηνων σημερα και ενω καθε φορα οταν ερχεται η ωρα για να φαει την βαζω στο στηθος πρωτα μετα δινω συμπληρωμα το οποιο πια εχει φτασει τα 180-και το βραδυ τα 210ml.Με τυψεις οπως ειπα το εχω "ψιλο"αποδεχτει και συνεχιζω ετσι.Ομως τις τελευταιες μερες το μικρακι μου μειωσε αισθητα την ωρα που θηλαζει και ξεκιναει να κλαιει και να χτυπιεται.Την σηκωνω πανω και ηρεμει.Μολις κανω να την ξανακατεβασω ξανακλαιει και αρνειται το στηθος.Τοτε της φταχνω γαλα και το κατεβαζει τοσο λαιμαργα που πνιγεται συχνα.Τι να υποθεσω λοιπον κοριτσια?Οτι δεν την ικανοποιει το στηθος γιατι ρεει αργα και προτιμαει το μπουκαλι.Αυτο ειναι ευκολονοητο.Ετσι ομως ανησυχω οτι θα οδηγηθω πια σε αποθηλασμο και δεν θελω...ηθελα εστω ετσι να το κρατησω ακομα.Τι μπορω να κανω κοριτσια?Αν μπορω δηλαδη....:-(Επειτα δοκιμασα πολλες φορες να μην της δωσω συμπληρωμα(αμεσως μετα τον θηλασμο)για να δω αν θα γκρινιαξει.Δεν γκρινιαζει και καθεται ετσι για καμια ωρα.Οταν ομως της δινω το συμπληρωμα (απο ανασφαλεια δικια μου μην τυχον και δεν εχει φαει και μεινει νηστικο )κατεβαζει ολο το μπουκαλι.Αυτο λοιπον τι σημαινει?Οταν ενα παιδι ειναι χορτασμενο πινει ξανα και τοσο?Δεν θα επρεπε να διωχνει το μπουκαλι απο το στομα?Αραγε πειναει!Ετσι λοιπον σκεφτομαι συνεχεια και συνεχιζω με τον τροπο που σας ειπα!Τι μπορω να κανω καλα μου κοριτσακια???Σας παρακαλω βοηθηστε με!Υπαρχει αραγε τροπος να θηλασω εστω και τωρα?Η το εχασα πια το ομορφο ταξιδι του θηλασμου????:-(:sad::-(

 

 

Δυστυχως πλέον εσυ εισαι το συμπλήρωμα, το μητρικο που παίρνει ειναι λιγο.

Αν δεν νοικιάσεις νοσοκομειακο θηλαστρο και δεν ακολουθήσεις πρωτόκολλο επαναγαλακτισμου δε θα μπορέσεις να την κρατήσεις στο στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Στις 19/11/2013 γεννησα το αγοράκι μου φυσιολογικά και στις 38 εβδομάδες (3 κιλά).

Θηλάσαμε από την αρχή. Στις 12/12/2013 έφτασε 3.600, στις 13/1/2014 5100, στις 21/1/2014 5400, στις 11/2/2014 5900. Ήμουν πολύ ευχαριστημένη και παρόλο που θήλαζα τουλάχιστον 12 φορές τη μέρα (μέχρι 40 ημερών θήλαζα κάθε 1 ώρα...), είχα την ικανοποίηση ότι αξίζει τον κόπο.

Στις 13/2/14 κάναμε επέμβαση στο ματάκι του (phpv) και χρειαστηκε ολική νάρκωση. Μέχρι την επέμβαση βέβαια τον είχαμε ταλαιπωρήσει αρκετά με επισκέψεις σε γιατρούς κλπ.

Από την επέμβαση και μετά, ταιζω περίπου κάθε τρεις ωρες (εκτός από βράδυ που ταιζω καθε 4 ωρες). Συνολικά 8 γευματα τη μερα. Δεν είμαι ομως πολυ ευχαριστημενη γιατι ο μικρος -με εξαιρεση το βραδυ και καποιες φορες μεσα στη μερα που εχει ξυπνησει απο διωρο- ειναι πολυ νευρικος στο στηθος. Ίσως είναι κουρασμένος και δεν κοιμάται αρκετά..δεν ξέρω... η αλήθεια είναι πως μεσα στη μερα κοιμαται 4 φορες απο μιση ωριτσα με 3 τεταρτα παρολο που νυσταζει ακομα μολις πεταγεται. Μπήπως πεινάει και ξυπνάει?

Μετά τις τελευταίες ζυγίσες (27/2/14 5850, 17/3/14 6100, 27/3/14 6100) ο παιδίατρος αρχικά ειπε να κανουμε υπομονη μηπως ειναι ταλαιπωρημενος απο την επεμβαση, ομως χθες μας προτεινε συμπληρωμα γιατι ο μικρος δεν πηρε βαρος.

Σκέφτηκα να πάρω θηλαστρο για να δίνω μετα το θηλασμο, μπουκαλι με το γαλα μου, αλλα δεν ξερω ουτε ποιο ειναι καταλληλο, ουτε αν θα μπορω να βγαλω γαλα, ουτε αν ο μικρος θα παρει βαρος με τον τροπο αυτο.

Την κόρη μου (σημερα 2 ετών) την θηλασα 1 χρονο, αλλά όταν εφτασε στην ηλικια των 4,5 μηνων (οπως ο μπεμπης σημερα), πάλι χρειαστηκε συμπληρωμα. Μήπως σε αυτό το διάστημα -και στις δυο περιπτωσεις- δηλαδη στους 4 μηνες, λιγοστεψε το γαλα μου?

Το θηλαστρο θα βοηθησει ή δεν το γλιτωνω το ξενο?

Τα μωρα ειδικά μετα απο 4 μηνες δεν περνούν καθε μηνα και κιλό!! Γαλα εχεις σιγουρα γιατι αλλιώς το μωρο δεν θα κοιμόταν ΠΟΤΕ! Εχεις δει πεινασμένο μωρο; Εγω στη θέση σου θα περίμενα λιγο ακόμα και για να ηρεμήσω θα επερνα και μια δεύτερη γνώμη απο σύμβουλο θηλασμου! Δυστιχως οι παιδιατροι έχουν πάντα την καραμέλα στο στόμα " συμπλήρωμα"!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

 

Το μικρό μου έκλεισε τους 2 μήνες. Ο γιατρός που τον εξέτασε θεωρεί ότι δεν παίρνει όσο βάρος πρέπει και μου συνέστησε συμπλήρωμα. Εγώ ήμουν αρνητική εκείνος επέμενε. Σας παραθέτω τα ακόλουθα στοιχεία:

Γεννήθηκε στις 8/2/2014 με βάρος 3300

Στις 12/2/2014 είχε βάρος 3190 (όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο)

Στις 28/2/2014 είχε βάρος 3540

Κάπου εδώ ξεκίνησαν οι κολικοί και ξεκίνησα το προβιοτικά.

Στις 8/3/2014 είχε βάρος 3670

Κάπου εδώ ξεκίνησαν οι παλινδρομήσεις. Η διάγνωση έγινε από τα συμπτώματα όχι με υπέρηχο)

Στις 20/3/2014 είχε βάρος 3920

Στις 11/4/2014 είχε βάρος 4300.

Ο γιατρός θεωρεί ότι είναι λιποβαρές και ότι το πρόβλημα είναι η παλινδρόμηση για αυτό να ξεκινήσω 2 γεύματα με αντιαναγωγικό.

Εγώ δεν θέλω να του δώσω ξένο γάλα αλλά φοβάμαι ότι υποσιτίζεται.

Είμαι πολύ κουρασμένη από τα ξενύχτια και του πολύωρους θηλασμούς αλλά εδώ που έχουμε φτάσει δεν θέλω να το χαλάσω. Όποια συμβουλή ειδικά από την Αγλαϊα θα μου ήταν υπερπολύτιμη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρεται!

 

Το μικρό μου έκλεισε τους 2 μήνες. Ο γιατρός που τον εξέτασε θεωρεί ότι δεν παίρνει όσο βάρος πρέπει και μου συνέστησε συμπλήρωμα. Εγώ ήμουν αρνητική εκείνος επέμενε. Σας παραθέτω τα ακόλουθα στοιχεία:

Γεννήθηκε στις 8/2/2014 με βάρος 3300

Στις 12/2/2014 είχε βάρος 3190 (όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο)

Στις 28/2/2014 είχε βάρος 3540

Κάπου εδώ ξεκίνησαν οι κολικοί και ξεκίνησα το προβιοτικά.

Στις 8/3/2014 είχε βάρος 3670

Κάπου εδώ ξεκίνησαν οι παλινδρομήσεις. Η διάγνωση έγινε από τα συμπτώματα όχι με υπέρηχο)

Στις 20/3/2014 είχε βάρος 3920

Στις 11/4/2014 είχε βάρος 4300.

Ο γιατρός θεωρεί ότι είναι λιποβαρές και ότι το πρόβλημα είναι η παλινδρόμηση για αυτό να ξεκινήσω 2 γεύματα με αντιαναγωγικό.

Εγώ δεν θέλω να του δώσω ξένο γάλα αλλά φοβάμαι ότι υποσιτίζεται.

Είμαι πολύ κουρασμένη από τα ξενύχτια και του πολύωρους θηλασμούς αλλά εδώ που έχουμε φτάσει δεν θέλω να το χαλάσω. Όποια συμβουλή ειδικά από την Αγλαϊα θα μου ήταν υπερπολύτιμη.

Ευχαριστώ.

Το βαρος σας ειναι μέσα στα φυσιολογικά.Τωρα για τις παλινδρομησεις,εχεις δοκιμάσει να κοψεις εντελώς τα γαλακτομικα;πολλα μωρα τα ενοχλεί.. Παντως αν δεν βρεις άκρη εδώ παρε μια δεύτερη γνώμη απο παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμου πιστευω αξηζει τον κόπο! Καλή συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Έχω περιοριστεί σε ένα ποτήρι κατσικίσιο γαλα. Από Δευτέρα θα αναζητήσω παιδιατρο-συμβούλιο θηλασμού. Ευχαριστω για την απαντηση. Πάντως τι να πω?και εγώ στα φυσιολογικά όρια μας βρισκω. Ο γιατρός πάλι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περιοριστεί σε ένα ποτήρι κατσικίσιο γαλα. Από Δευτέρα θα αναζητήσω παιδιατρο-συμβούλιο θηλασμού. Ευχαριστω για την απαντηση. Πάντως τι να πω?και εγώ στα φυσιολογικά όρια μας βρισκω. Ο γιατρός πάλι όχι.

Οι γιατροί δεν ειναι πάντα ενημερωμένοι για τις σωστές καμπύλες καθώς οι καμπύλες για τα μωρα που θηλαζουν ειναι διαφορετικές!

 

Δοκίμασε γαλα αμυγδαλου ειναι πολυ νόστιμο!

Link to comment
Share on other sites

Πιτσιπωπακι κ εγώ πιστευω οτι το βαρος του παιδιού ειναι φυσιολογικό.

Εμενα η μικρη με αποκλειστικό επαιρνε πανω απο κιλο το μηνα κ φυσικά ειναι εξω απο τις καμπύλες σε βαρος κ υψος!Ο παιδιατρος ομως μου εχει πει οτιειναι οκ.Θα ηταν παλι οκ αν ηταν μεσα στις καμπυλες.Οχι ομως κατω απο αυτες,δηλ. Κατω απο το φυσιολογικό.Δεν παιρνουν ολα τα παιδια το ιδιο βαρος , ουτε καταναλωνουν την ιδια ενεργεια.

Αν εσυ θεωρεις οτι , ναι ,το παιδι σου υποσιτιζεται , τοτε δωσε συμπληρωμα.

Αν νιωθεις οτι ειναι ενταξει , μη δωσεις μονο κ μονο επειδή το ειπε ο γιατρος.Τρωγε πολυ καλα για να εχεις θρεπτικο γαλα κ σκεψου οτι αν ζουσες πριν 200 χρονια , που δεν υπηρχαν τα συμπληρωματα , θα ετρεφες το μωρο σου μονο με το στηθος σου.Επισης, μια συμβουλη για τους κολικους:Το φαρμακο ειναι μονο ενα-μητρικος θηλασμος.Ολα τα υπολοιπα ειναι απλα εμποριο.Βρασε νερακι κ αφου το κατεβασεις απο το ματι,ριξε μεσα χαμομηλι,γλυκανισο,τιλιο κ μαραθοσπορο.Αστα 3 λεπτακια,στραγγιξε τα κ πιες το.ΠΡΟΣΟΧΗ!!Εσυ οχι το μωρο.Εμενα την βοηθησαν πολυ!

Αυτα κ απο μενα!:-D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη στηριξη. Γάλα αμυγδαλου που μπορώ να βρω?

Τα ροφήματα τα είχα δοκιμάσει όλα συν πανακια ζεστά αλλα αποτέλεσμα είχα μόνο με τα προβιοτικα. Νιώθω πολλές φορές ότι θελει παραπάνω γαλα από αυτο που έχω στο στήθος αλλα γενικά δεν διαμαρτύρεται μετα τα γεύματα. Δεν ξέρω ειμαι μπερδεμένη...φοβαμαι μήπως αν δεν δώσω συμπλήρωμα θα αρχίσει να χάνει κιλά και μετα δεν θα μπορούμε να συνέλθουμε εύκολα. Αλλά μετα από τόσα να δώσω τωρα συμπλήρωμα?άσε που το φοβάμαι...θα ρωτήσω και άλλον γιατρό τη Δευτέρα για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τη στηριξη. Γάλα αμυγδαλου που μπορώ να βρω?

Τα ροφήματα τα είχα δοκιμάσει όλα συν πανακια ζεστά αλλα αποτέλεσμα είχα μόνο με τα προβιοτικα. Νιώθω πολλές φορές ότι θελει παραπάνω γαλα από αυτο που έχω στο στήθος αλλα γενικά δεν διαμαρτύρεται μετα τα γεύματα. Δεν ξέρω ειμαι μπερδεμένη...φοβαμαι μήπως αν δεν δώσω συμπλήρωμα θα αρχίσει να χάνει κιλά και μετα δεν θα μπορούμε να συνέλθουμε εύκολα. Αλλά μετα από τόσα να δώσω τωρα συμπλήρωμα?άσε που το φοβάμαι...θα ρωτήσω και άλλον γιατρό τη Δευτέρα για σιγουριά.

Γαλα αμυγδαλου θα βρεις σχεδόν σε ολα τα σουπερμάρκετ! Ειναι λιγο ακριβό αλλα πολυ νόστιμο και Φουλ στο ασβέστιο το οποίο απορροφάται και πολυ καλυτερα απο αυτο που βρίσκεται στα γαλακτομικα!

 

Γιατι να χάσετε βαρος; Αφού τρωει και κοιμαται ικανοποιητικά δεν βλεπω λογο ανησυχίας! Προσπάθησε να την αφήνεις να αδειάζει καλα το στηθος,δηλαδή μην την αλλάζεις αν δεν χάσει μονη της το ενδιαφέρων πρωτα διοτι οσο λιγοστεύει το γαλα τοσο πιο λιπαρό γίνετε ενω το πρώτο πρωτο ειναι αραιο σαν νερο.Σε γενικές γραμμές η γενική εικόνα ειναι που μετράει δηλαδή αν κοιμαται( βασικό) και η διάθεση της ( αν ειναι " υποτονική" κ.λ.π.) .Αν νιώθεις οτι ολα ειναι οκ,δεν χρειάζεστε συμπλήρωμα κατα πάσα πιθανότητα! Φυσικα βέβαια καλο ειναι να ρωτήσεις! Πήρες την δωρεάν γραμμή θηλασμου; Ειναι το 10525.καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

θηλαζω αποκλειστηκα...ο μικρος μου ειναι 4 μηνων κ 6 ημερων.δεν ξερω αν ειναι φαση αυτη που περναω...αλλα ,ουτε πιπιλα...ουτε να κατσει στο καροτσακι του..βαριεται γρηγορα ακομα κ στα χερια που των εχω ολη μερα...ριλαξ δεν καθετε καθολου,ουτε στην κουνια του.γκρινια.... + αυτα ....ειμαι αυπνη 2 μηνες:confused::confused::confused::confused:.γιατι μου ξηπναει ανα μια ωρα..προσπαθη να παρει τα παιχνιδακια του με τα χερακια...κ με νευρο τα βαζει στο μικρο του το στοματακι ,για ενα δευτερολεπτο κ τα πεταει κ κλαιει..:confused::confused::confused::confused:εχω φρικαρει.....:shock::shock::shock::shock:σαν ζομπι ειμαι....ενω 2 φιλες μου που γεννησαν μαζι μου...τα μωρακια τους ειναι εντελος το αντιθετο..οι οποιες δεν θηλαζουν..δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο....:roll::?:

Link to comment
Share on other sites

θηλαζω αποκλειστηκα...ο μικρος μου ειναι 4 μηνων κ 6 ημερων.δεν ξερω αν ειναι φαση αυτη που περναω...αλλα ,ουτε πιπιλα...ουτε να κατσει στο καροτσακι του..βαριεται γρηγορα ακομα κ στα χερια που των εχω ολη μερα...ριλαξ δεν καθετε καθολου,ουτε στην κουνια του.γκρινια.... + αυτα ....ειμαι αυπνη 2 μηνες:confused::confused::confused::confused:.γιατι μου ξηπναει ανα μια ωρα..προσπαθη να παρει τα παιχνιδακια του με τα χερακια...κ με νευρο τα βαζει στο μικρο του το στοματακι ,για ενα δευτερολεπτο κ τα πεταει κ κλαιει..:confused::confused::confused::confused:εχω φρικαρει.....:shock::shock::shock::shock:σαν ζομπι ειμαι....ενω 2 φιλες μου που γεννησαν μαζι μου...τα μωρακια τους ειναι εντελος το αντιθετο..οι οποιες δεν θηλαζουν..δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο....:roll::?:

Φυσικα και δεν ισχύει αυτο που λες!Ειναι καθαρά στην ιδιοσυγκρασία του παιδιού και τίποτε αλλο! Πιθανών να τον ενοχλούν τα δοντακια! Εχεις δοκιμάσει να του βάλεις κάποια αλοιφουλα στα ούλα του; Επισης τα παγωμένα μασιτικα βοηθάνε πολυ.

Ειναι φάση να είσαι σίγουρη! Μόλις σκάσουν τα πρωτα δοντια θα ηρεμησετε λιγάκι.

Κι εγω τα ίδια πέρασα και χειρότερα! Εχω ενα πολυ απαιτιτικο και ζωηρό παιδι αλλα απο την ηλικία των 8-10 μηνων εχουμε ηρεμήσει ..κυρίως οταν αποσύνδεσα τον υπνο απο τον θηλασμο( τον κοιμηζω στον ώμο καθηστη κουνώντας τον ελαφρά) .διαβασε τα πόστ εδώ ισως σε βοηθήσει

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=126860&page=5

Link to comment
Share on other sites

alexia 1985...καλημερα....ευχαριστω για την απαντηση...περνω δυναμη..κ καθε φορα που ακουω γνωμες κ εμπειριες..γιατι λεω οτι δεν ειναι μονο το μωρακι μου γκρινιαρικο. παγωμένα μασιτικα,εχω αγοραση πολλα κ διαφορα..αλλα δεν μπορει ακομα να κρατηση τιποτα σταθερα στο χερακι του κ νευριαζει κ το πεταειι..αλλο κ τουτο..ελπιζω μολις κατσει κ στο κωλαρακι του να ηρεμισει...στο μεταξη ειμαι 5 χρονια με τον συζηγο κ ειμασταν τοσο ηρεμα πλασματα.απο τοτε που ηρθε ο μικρος εχω τοσα νευρα..:shock:πολλα νευρα .....πως με αντεχει ο αντρας μου..:arrow:μερικες φορες λεω ,οτι θελω να εξαφανιστω..........των πρωτο μεχρι των τριτο μηνα ειχε κολοικους κ ολο εκλεγε...τωρα στον τεταρτο...γρινια κ κακο.ΥΠΟΜΟΝΗ:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

alexia 1985...καλημερα....ευχαριστω για την απαντηση...περνω δυναμη..κ καθε φορα που ακουω γνωμες κ εμπειριες..γιατι λεω οτι δεν ειναι μονο το μωρακι μου γκρινιαρικο. παγωμένα μασιτικα,εχω αγοραση πολλα κ διαφορα..αλλα δεν μπορει ακομα να κρατηση τιποτα σταθερα στο χερακι του κ νευριαζει κ το πεταειι..αλλο κ τουτο..ελπιζω μολις κατσει κ στο κωλαρακι του να ηρεμισει...στο μεταξη ειμαι 5 χρονια με τον συζηγο κ ειμασταν τοσο ηρεμα πλασματα.απο τοτε που ηρθε ο μικρος εχω τοσα νευρα..:shock:πολλα νευρα .....πως με αντεχει ο αντρας μου..:arrow:μερικες φορες λεω ,οτι θελω να εξαφανιστω..........των πρωτο μεχρι των τριτο μηνα ειχε κολοικους κ ολο εκλεγε...τωρα στον τεταρτο...γρινια κ κακο.ΥΠΟΜΟΝΗ:mrgreen:

Αχ σαν να ακούω τον εαυτό μου πρην 6 μηνες! Κι εγω με τον άντρα μου είμαι 6 χρονια και η ζωή μας ήρθε τούμπα απο τότε που ήρθε ο υπέρδραστήριος μπεμπης! Εμενα στην ηλικία αυτη δεν κοιμόταν ουτε την ημερα ( κανά 2 εικοσαλεπτα ) και οοολη μερα γκρίνια απίστευτη! Εγω ρακος,νεύρα και ψιλόκατάθλιψη...Μεχρι και καρδιολόγο ειχα επισκεφτεί διοτι άρχιζα να εχω πόνο στην καρδιά λογο κούρασης!!!!! Βοήθεια μηδέν.. Τιποτα..Και ενα μωρο στο στηθος ολη μερα και ολη νύχτα! Ειχα και δυο 24 ωρα να κοιμηθώ καμια φορά γιατι απο την υπερένταση δεν μπορούσα να κλείσω μάτι!! Ενα χαλί! ........

Τωρα σε πληροφορώ αρχίζω να σκέφτομαι για δευτερο!!!

Ο μικρος κοιμαται 2 ώρες την ημερα και την νύχτα απο 9 μεχρι 8 με ενα ξύπνημα για θηλασμο γύρω στις 4 το οποίο εχω συνηθησει και δεν με πειράζει!

Επιτέλους ήρθαμε στα ίσα μας!! Και ο θηλασμος τωρα ειναι καλύτερος απο ποτε γιατι κανει όλο και περισσότερα νούμερα που με τρελαίνουν!!! Και ειναι το ωραιότερο πραγμα που εχω κανει ως μητέρα και χαλάλι οτι πέρασα!!!!ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:pax .....τι ομορφα..να ελπιζω δηλαδη...σε ενα καλυτερο αυριο.:rolleyes:να σε ρωτησω αλεξια...εχει γεμισει το πρωσοπακι του ολα μεχρι κ στα φρυδακια του ...πολυ μικρουλια σπυρακια.οχι κοκκινα..δηλ.εγινε ζαγρε το δερματακι του ..του βαζω μια αλοιφουλα που μου εγραψε ο παιδιατρος,οταν του την βαζω,με της πουνιτσες του ,μαλλον οταν ξυνετε,ακουμπαει στην κρεμουλα κ μετα τσουφ κατευθειαν στο στοματακι τουβαζει τα χερακια...:confused:μπορει να παθει κατι?και μια αλλη ερωτηση...την τσουτσου την πειραζετε να ανοιξει????????:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

:pax .....τι ομορφα..να ελπιζω δηλαδη...σε ενα καλυτερο αυριο.:rolleyes:να σε ρωτησω αλεξια...εχει γεμισει το πρωσοπακι του ολα μεχρι κ στα φρυδακια του ...πολυ μικρουλια σπυρακια.οχι κοκκινα..δηλ.εγινε ζαγρε το δερματακι του ..του βαζω μια αλοιφουλα που μου εγραψε ο παιδιατρος,οταν του την βαζω,με της πουνιτσες του ,μαλλον οταν ξυνετε,ακουμπαει στην κρεμουλα κ μετα τσουφ κατευθειαν στο στοματακι τουβαζει τα χερακια...:confused:μπορει να παθει κατι?και μια αλλη ερωτηση...την τσουτσου την πειραζετε να ανοιξει????????:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Μπορει να μην πάθει κάτι αλλα οπως και να το κανείς φάρμακο ειναι...μπορεις να του την βάζεις και να τον θηλαζεις αμέσως για να μην τρίβει τα χεράκια του. Το πετσακι το κατεβάσαμε απο τον δευτερο μηνα καθε μερα του το έκανε ο μπαμπας 4 φορές κάτω και κατέβηκε χωρις να πονέσει καθολου! Ευχαριστω τον παιδίατρο για το σεμινάριο!!! Σορη που Ξεφυγαμε απο το θέμα...καλο απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

Μας είδε η παιδιατρος-συμβουλις θηλασμού και καταλήξαμε στα ακόλουθα:

Ο θηλασμός παει καλα.

Ο μικρός κάνει παλινδρόμηση οποτε η φαρμακευτική αγωγή απλά θα τον ανακουφίζει όχι οτι θα σταματήσει τις αναγωγες. Επομένως δεν έχει σχέση με το μητρικό θηλασμό.

Του εδωσα συμπλήρωμα αλλα το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Ηρέμησε μόνο οταν τον εβαλα στο στήθος. Το συμπληρωμα το χρησιμοποιούμε οταν η κατασταση ειναι κρίσιμη, για ψυχολογικούς λόγους και σε κάθε περίπτωση βγάζουμε το γάλα από το στήθος.

κοβω γαλακτοκομικά και όχι μόνο. Το αγελαδινό γαλα υπάρχει παντού ως ορος γαλατος-πρωτεινη γαλατος. Επομένως ελέγχουμε τα πάντα! Εγώ δεν είχα γαλακτοκομικά στη διατροφή αλλα πολλα τρόφιμα ήταν με πρωτεΐνη όρου γάλακτος!

 

Μηνυμα προς συμπασχουσες μητέρες: αναζητειστε τον σωστό παιδίατρο και ακολουθείτε το ένστικτο σας ακομα και αν νομίζετε πως δεν έχετε ένστικτο... Ελπίζω να μην ειναι για καμία άλλη μανούλα τοσο δύσκολο όσο με μας....

Link to comment
Share on other sites

santoulini γεια χαρα!!

Η μικρη μου ειναι 8μηνων κ απο τη δευτερη-τριτη μερα της ζωης της ζωηρεψε τοσο πολυ που καθε αλλο παρα με νεογεννητο εμοιαζε!

Κουνουσε ασταματητα χερια ποδια κ θυμαμαι που απορουσα κ ελεγα στη μαμα μου:<Καλα ρε μαμα, ετσι κανουν τα νεογεννητα;Εγω νομιζα οτι δεν μπορουν να κουνηθουν τοσο πολυ!>Κι απαντουσε:<Δε μπορουν.Εσυ γεννησες τον ταρζαν!!>

Χαχαχα...

Μεχρι σημερα ζουμε κ εμεις την τρελα που περιγραφεις , με εξαιρεση τον υπνο που δενειχα ποτε σοβαρο προβλημα.Δεν πιανει πιπιλα,ουτε μπιμπερο , θελει να τα βαζει ολα στο στομα ,δεν καθισε σε ριλαξ,δεν χρησιμοποιω το καροτσι για τις βολτες μας γιατι δεν καθεται,ειναι απαιτητικη κ γκρινιαρα(εμοιασε εμενα),θελει να ειναι παντοτε το επικεντρο κ αν δεν της δινει καποιος σημασια ολη την ωρα , δυσανασχετει (κι εδω εμοιασε εμενα).

Η παιδιατρος υποστηριζει οτι τα παιδια του μητρ. Θηλ. ειναι εξυπνοτερα (γι αυτο βαριουνται ευκολα) κ πιο δραστηρια κ υπερκινητικα απο τα υπολοιπα.

Ειναι η γνωμη της,μην πεσετε να με φατε:D!!!

Λοιπον,εγω σωθηκα με ενα μαρσιπο που αγορασα απο το διαδικτυο,γιατι θελει κ συνεχεια αγκαλια.Αν σε ενδιαφερει το μαρσιπο να σου στειλω με προσωπικο μηνυμα απο που το παρηγγειλα!

Να σου ζησει το αγγελουδακι σου κ νατο χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

Μας είδε η παιδιατρος-συμβουλις θηλασμού και καταλήξαμε στα ακόλουθα:

Ο θηλασμός παει καλα.

Ο μικρός κάνει παλινδρόμηση οποτε η φαρμακευτική αγωγή απλά θα τον ανακουφίζει όχι οτι θα σταματήσει τις αναγωγες. Επομένως δεν έχει σχέση με το μητρικό θηλασμό.

Του εδωσα συμπλήρωμα αλλα το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Ηρέμησε μόνο οταν τον εβαλα στο στήθος. Το συμπληρωμα το χρησιμοποιούμε οταν η κατασταση ειναι κρίσιμη, για ψυχολογικούς λόγους και σε κάθε περίπτωση βγάζουμε το γάλα από το στήθος.

κοβω γαλακτοκομικά και όχι μόνο. Το αγελαδινό γαλα υπάρχει παντού ως ορος γαλατος-πρωτεινη γαλατος. Επομένως ελέγχουμε τα πάντα! Εγώ δεν είχα γαλακτοκομικά στη διατροφή αλλα πολλα τρόφιμα ήταν με πρωτεΐνη όρου γάλακτος!

 

Μηνυμα προς συμπασχουσες μητέρες: αναζητειστε τον σωστό παιδίατρο και ακολουθείτε το ένστικτο σας ακομα και αν νομίζετε πως δεν έχετε ένστικτο... Ελπίζω να μην ειναι για καμία άλλη μανούλα τοσο δύσκολο όσο με μας....

Χαίρομαι πολυ που τελικα σας πήγαν ολα καλα!! Να ξέρεις οτι μπορει να ειναι προσωρινή η αποχή σου στα γαλακτομικα.η Κουμπαρα μου είχε το ιδιο πρόβλημα και τελικα μετα τον 6-7 μηνα δειλά δειλά δοκίμαζε και ο μπεμπης δεν είχε κανένα πρόβλημα πια!! Σου ευχομαι τα καλυτερα! Καλούς θηλασμους!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα! Ειμαι καινούργια στο φορουμ αλλα και στον πανέμορφο ρόλο μου ως μητέρα! Στις 10-3 γέννησα το μπουμπουκάκι μου 2.560 τελειόμηνο στη 39 εβδομάδα (και εγω 2600 γεννήθηκα οπότε είναι κληρονομικό το μινιον μέγεθος). Απο την κλινικη βγηκαμε 2360 με αποκλειστικο θηλασμο και το βαρος γεννησης το ανακτησαμε 24/3. Στις 15/4 ημασταν 2850 και η γιατρος μας μας ειπε οτι δεν παιρνουμε ικανοποιητικο βαρος (και εγω βεβαια ηλπιζα να εχει παρει περισσοτερο βαρος η μπουμπου μας). Μας ειπε λοιπον γευμα παρα γευμα να δινω ξενο γαλα 30 ml και τα υπολοιπα θηλασμο. Αυτο μας ειπε για λιγες μερες μεχρι να παρει τα πανω της να φτασει 3 κιλα και..Επειδη τωρα 40ιζουμε φοβαμαι πολυ μηπως αυτο το συστημα μου μειωσει την παραγωγη και θελω παρα πολυ να συνεχιζω να θηλαζω αποκελιστικα! Τηνν συμβουλη της γιατρου την ακολουθω απο χθες αλλα η αληθεια ειναι οτι πρωτα τη θηλαζω λιγο και μετα της δινω το ξενο , για να αποφυγω οσο μπορω την μειωση του γαλακτος μου. Κανω καλα? Φοβαμαι και για τη συγχυση θηλων τοσο που παρηγγειλα το μπιμπερο calm της medela για να χρησιμοποιω! Θα ηθελα λοιπον να ακουσω την δικη σας γνωμη..Τι να κανω? Ευχαριστω εκ των προτερων! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα! Ειμαι καινούργια στο φορουμ αλλα και στον πανέμορφο ρόλο μου ως μητέρα! Στις 10-3 γέννησα το μπουμπουκάκι μου 2.560 τελειόμηνο στη 39 εβδομάδα (και εγω 2600 γεννήθηκα οπότε είναι κληρονομικό το μινιον μέγεθος). Απο την κλινικη βγηκαμε 2360 με αποκλειστικο θηλασμο και το βαρος γεννησης το ανακτησαμε 24/3. Στις 15/4 ημασταν 2850 και η γιατρος μας μας ειπε οτι δεν παιρνουμε ικανοποιητικο βαρος (και εγω βεβαια ηλπιζα να εχει παρει περισσοτερο βαρος η μπουμπου μας). Μας ειπε λοιπον γευμα παρα γευμα να δινω ξενο γαλα 30 ml και τα υπολοιπα θηλασμο. Αυτο μας ειπε για λιγες μερες μεχρι να παρει τα πανω της να φτασει 3 κιλα και..Επειδη τωρα 40ιζουμε φοβαμαι πολυ μηπως αυτο το συστημα μου μειωσει την παραγωγη και θελω παρα πολυ να συνεχιζω να θηλαζω αποκελιστικα! Τηνν συμβουλη της γιατρου την ακολουθω απο χθες αλλα η αληθεια ειναι οτι πρωτα τη θηλαζω λιγο και μετα της δινω το ξενο , για να αποφυγω οσο μπορω την μειωση του γαλακτος μου. Κανω καλα? Φοβαμαι και για τη συγχυση θηλων τοσο που παρηγγειλα το μπιμπερο calm της medela για να χρησιμοποιω! Θα ηθελα λοιπον να ακουσω την δικη σας γνωμη..Τι να κανω? Ευχαριστω εκ των προτερων! :)

 

Γεια σου ! Να σου ζήσει το παιδάκι σου!

 

Είναι βέβαια ασυνήθιστο το βάρος γέννησης (2.560) για την 39η εβδομάδα... Τι εννοείς όταν μιλάς για κληρονομικότητα; Αναφέρεσαι ΚΑΙ στον τωρινό σωματότυπό σας (μαμάς και μπαμπά) ή απλώς στο δικό σου βάρος γέννησης; Σου ζητώ να το διευκρινίσεις γιατί νομίζω ότι δεν υφίσταται "κληρονομικότητα" ως προς το βάρος γέννησης αποκλειστικά...

 

Τώρα, αν κατάλαβα καλά, στις 24/3 το μωρό ήταν 2.560 και στις 15/4 2.850;; Δηλαδή πήρε 290 γρ. σε 22 μέρες;

Αν ναι, είναι πράγματι λίγα. Και πρέπει να διερευνηθεί το ΓΙΑΤΙ. Το συμπλήρωμα δεν είναι λύση, γιατί σαν να "θολώνει" και να "αμβλύνει" το πρόβλημα χωρίς να το επιλύει. Κάτι φταίει...

Μήπως το μωρό έχει ίκτερο και υπνηλίες;

Μήπως πέρασε ίωση;

Μήπως υποφέρει από ουρολοίμωξη (ακόμα και αν δεν έχει πυρετό);

Μήπως πρόκειται για παλινδρόμηση; Αλλεργία/δυσανεξία;

Πολλά μπορεί να συμβαίνουν...

 

Νομίζω ότι χρειάζεσαι συμβουλή ειδικού... Στο φόρουμ υπάρχουν μέλη που μπορούν να σου απαντήσουν με ακρίβεια, αλλά πρέπει να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες. Π.χ. Πάνες, διάθεση μωρού, αν χρησιμοποιείς θήλαστρο κλπ.

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Aimee, σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

Οταν μίλησα για κληρονομικότητα εννοούσα το βάρος γέννησης μου εγω γεννήθηκα 2600 και η αδερφή μου 2400 τελειόμηνα και τα δυο.

Οσον αορα τον ικτερο ειχαμεστην κλινικη αλλα τωρα απο οτι μαςειπε η παιδιατρος εχουμε ελαχιστο στο προσωπακι (γυρωαπο τα ματια) κ καθολοθ στο σωμα.

Η γιατρος που μας βλεπει δεν μας βρηκε τιποτα απο αυτα που ανεφερες, το αποδιδει στο οτι η μπεμπα τρωει λιγο και κουραζεται, μετα πιπιλαει κ κοιμαται..κατι που το βλεπω και εγω.. κουραζεται ευκολα στο στηθος κ κοιμαται μετα. Αλλα απο υπνο γενικα ειχαμε προβλημα ολη μερα κ νυχτα θεα στηθος για φαγητο , πιπιλισμα κ υπνο. Αλλιως δυσκολα να ηρεμησουμε.. Δεν ειχαμε υπνηλια καθολου! Οσον αφορα τις πανες 7-8 βρεγμενες κ πλεον 4-5 κενωσεις καλες..γιατι στην αρχη καθε πανα κ κενωσεις ητανε.. Δεν ξερω αν παιζει ρολο..

Η διαθεση του μωρου γενικα ειναι καλουτσικη αν εχουμε στηθος..αλλιως γκρινιαζουμε..Αφου κοιμηθουμε βαρια στην αγκαλια της μαμας :) μετα μπαινουμε κ στην κουνια μας, αλλιως..δυσκολα!!

Θηλαστρο σκεφτομαι να βαλω για να αντικαθιστω αυτα τα 30 ml με μητρικο γαλα..

 

 

Γεια σου ! Να σου ζήσει το παιδάκι σου!

 

Είναι βέβαια ασυνήθιστο το βάρος γέννησης (2.560) για την 39η εβδομάδα... Τι εννοείς όταν μιλάς για κληρονομικότητα; Αναφέρεσαι ΚΑΙ στον τωρινό σωματότυπό σας (μαμάς και μπαμπά) ή απλώς στο δικό σου βάρος γέννησης; Σου ζητώ να το διευκρινίσεις γιατί νομίζω ότι δεν υφίσταται "κληρονομικότητα" ως προς το βάρος γέννησης αποκλειστικά...

 

Τώρα, αν κατάλαβα καλά, στις 24/3 το μωρό ήταν 2.560 και στις 15/4 2.850;; Δηλαδή πήρε 290 γρ. σε 22 μέρες;

Αν ναι, είναι πράγματι λίγα. Και πρέπει να διερευνηθεί το ΓΙΑΤΙ. Το συμπλήρωμα δεν είναι λύση, γιατί σαν να "θολώνει" και να "αμβλύνει" το πρόβλημα χωρίς να το επιλύει. Κάτι φταίει...

Μήπως το μωρό έχει ίκτερο και υπνηλίες;

Μήπως πέρασε ίωση;

Μήπως υποφέρει από ουρολοίμωξη (ακόμα και αν δεν έχει πυρετό);

Μήπως πρόκειται για παλινδρόμηση; Αλλεργία/δυσανεξία;

Πολλά μπορεί να συμβαίνουν...

 

Νομίζω ότι χρειάζεσαι συμβουλή ειδικού... Στο φόρουμ υπάρχουν μέλη που μπορούν να σου απαντήσουν με ακρίβεια, αλλά πρέπει να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες. Π.χ. Πάνες, διάθεση μωρού, αν χρησιμοποιείς θήλαστρο κλπ.

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Aimee, σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

Οταν μίλησα για κληρονομικότητα εννοούσα το βάρος γέννησης μου εγω γεννήθηκα 2600 και η αδερφή μου 2400 τελειόμηνα και τα δυο.

Οσον αορα τον ικτερο ειχαμεστην κλινικη αλλα τωρα απο οτι μαςειπε η παιδιατρος εχουμε ελαχιστο στο προσωπακι (γυρωαπο τα ματια) κ καθολοθ στο σωμα.

Η γιατρος που μας βλεπει δεν μας βρηκε τιποτα απο αυτα που ανεφερες, το αποδιδει στο οτι η μπεμπα τρωει λιγο και κουραζεται, μετα πιπιλαει κ κοιμαται..κατι που το βλεπω και εγω.. κουραζεται ευκολα στο στηθος κ κοιμαται μετα. Αλλα απο υπνο γενικα ειχαμε προβλημα ολη μερα κ νυχτα θεα στηθος για φαγητο , πιπιλισμα κ υπνο. Αλλιως δυσκολα να ηρεμησουμε.. Δεν ειχαμε υπνηλια καθολου! Οσον αφορα τις πανες 7-8 βρεγμενες κ πλεον 4-5 κενωσεις καλες..γιατι στην αρχη καθε πανα κ κενωσεις ητανε.. Δεν ξερω αν παιζει ρολο..

Η διαθεση του μωρου γενικα ειναι καλουτσικη αν εχουμε στηθος..αλλιως γκρινιαζουμε..Αφου κοιμηθουμε βαρια στην αγκαλια της μαμας :) μετα μπαινουμε κ στην κουνια μας, αλλιως..δυσκολα!!

Θηλαστρο σκεφτομαι να βαλω για να αντικαθιστω αυτα τα 30 ml με μητρικο γαλα..

 

Το βάρος γέννησης το ανακτήσατε σε καλο ημερολογιακό πλαίσιο.

Σε εναν μήνα το μωρο πήρε 490 γραμμάρια. Ειναι χαμηλό μεν αλλα στα πλασια του φυσιολογικου.

Οι πανες ειναι πολυ καλές σε αριθμό.

 

Προσωπικα εγω θα έδινα λιγο ακομα χρονο στο μωρο αλλα δεν εχει νόημα να σου πω μια προσωπική άποψη. Ισως να σας έβλεπε σύμβουλος θηλασμου; Που μένεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νina-Nana σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! :)Μου δινεις λιγο κουραγιο αλλα η αληθεια ειναι οτι απο την πρωτη στιγμη που ειδα το μωρακι μου να πινει αυτα τα 30 ml απο το μπουκαλι αισθανθηκα τυψεις γιατι ειπα οτι το μωρο μου πεινουσε..κ απο τοτε σκεφτομαι το ιδιο οποτε τρωει ξενο..απο σημερα θα προσπαθησω με το θηλαστρο swing -medela, ελπιζω να τα καταφερω..ιδεα δεν εχω πως λειτουργει..συγγενης μου το δωσε.. Μενω στη θεσσαλονικη. Ειχα μιλησει στη γραμμη θηλασμου με 1 κυρια κ μου πε για να μην εχω αγχος κ εγω κ η γιατρος για το βαρος καλυτερα να αντλω γαλα κ να τη δινω κ εγω θα βοηθηθω ετσι ωστε να μην μειωθει η παραγωγη μου..Ελπιζω με 2 μερες που της δινω ξενο να μην μειωθηκε!! :confused:

Το βάρος γέννησης το ανακτήσατε σε καλο ημερολογιακό πλαίσιο.

Σε εναν μήνα το μωρο πήρε 490 γραμμάρια. Ειναι χαμηλό μεν αλλα στα πλασια του φυσιολογικου.

Οι πανες ειναι πολυ καλές σε αριθμό.

 

Προσωπικα εγω θα έδινα λιγο ακομα χρονο στο μωρο αλλα δεν εχει νόημα να σου πω μια προσωπική άποψη. Ισως να σας έβλεπε σύμβουλος θηλασμου; Που μένεις;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...