Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Και τωρα που τα διαβασα εχω να σου το εξης:

κοριτσακι μου μη φοβασαι τιποτα

μωρακι 2 μηνων που πινει μονο 10-40μλ συμπληρωμα ειναι σα να μην συμπληρωνει τιποτα, το μωρο σου βασιζεται αποκλειστικα στο στηθος σου.Φαντασου οτι, αναλογως το μωρο, αν κανεις τουλαχιστον 8 θηλασμους το 24ωρο πινει απο σενα κοντα 1λιτρο γαλα, τι να του πουν τα 10-40μλ, τσαμπα κανεις τον κοπο.

Ο χρονος και η συχνοτητα θηλασμου που περιγραφεις ειναι φυσιολογικη, αν εχει γρινα πιθανοτατα κατι αλλο το ενοχλει.

Πετα τα ρολογια , το μωρο να θηλαζει οσο και οποτε θελει, προσφερε και το αλλο στηθος στο τελος κι αν δεν θελει ας μην το παρει.

 

Και παλι σε ευχαριστω πολυ..Το μονο που θελω να σου πω ειναι οτι μερικες φορες που της δινω και το αλλο στηθος αρχιζει την γκρινια,ετσι το σταματαω και ησυχαζει..ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΟ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?Συγνωμη αν οι ερωτησεις μου ειναι γελοιες αλλα αυτες ειναι οι αποριες μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω Alexia..Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα και ελπιζω να μην γινομαι κουραστικη...Μονο οταν κοιμαται ειναι ενδειξη οτι χορταινει?Γιατι για παραδειγμα σημερα εφαγε 9.00πμ για 6λεπτα στο ενα στηθος αλλα δεν κοιμηθηκε..Ειχε λιγο γκρινια αλλα δεν δεχοταν να φαει αλλο..Και ετσι ξαναεφαγε στις 11.30πμ παλι για 6 λεπτα απο το αλλο στηθος και παλι τα ιδια..Μετα στις 1.00μμ τα ιδια λεπτα και παλι στις 2.40 τα ιδια λεπτα...εχω μπερδευτει..Βεβαια δεν ειναι και παιδι που κοιμαται πολυ..Δεν ξερω τι να κανω..

Όχι δεν είναι μοναδική ένδειξη ότι χόρτασε το ότι κοιμάται, απλώς είπα ότι για να κοιμάται χόρτασε, δεν θέλει άλλο εκείνη τη στιγμή.

'Ενδειξη ότι χορταίνει γενικά μέσα στην μέρα είναι όντως οι 6 βρεγμένες πάνες (όχι ασήκωτες, απλώς βρεγμένες). Από αυτά που περιγράφεις πάντως το μωρό έχει μια πολύ φυσιολογική συμπεριφορά, θηλάζει ανά 1.5-2.5 ώρες. Και όπως έγραψε και μια άλλη κοπέλα είσαι τυχερή, το ότι θηλάζει 6 λεπτά και σταματάει δείχνει ότι θηλάζει πολύ αποτελεσματικά και χορταίνει γρήγορα! 2 μηνών και μένα άρχισε να σταματάει μόνος του τον θηλασμό όταν χόρταινε, εννόω δεν καθόταν με τις ώρες μέχρι να αποκοιμηθεί στο στήθος.

 

Μια χαρά τα πας, συνέχισε έτσι, χωρίς συμπλήρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Και παλι σε ευχαριστω πολυ..Το μονο που θελω να σου πω ειναι οτι μερικες φορες που της δινω και το αλλο στηθος αρχιζει την γκρινια,ετσι το σταματαω και ησυχαζει..ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΟ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?Συγνωμη αν οι ερωτησεις μου ειναι γελοιες αλλα αυτες ειναι οι αποριες μου..

Ναι αυτό πάει να πει!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι μοναδική ένδειξη ότι χόρτασε το ότι κοιμάται, απλώς είπα ότι για να κοιμάται χόρτασε, δεν θέλει άλλο εκείνη τη στιγμή.

'Ενδειξη ότι χορταίνει γενικά μέσα στην μέρα είναι όντως οι 6 βρεγμένες πάνες (όχι ασήκωτες, απλώς βρεγμένες). Από αυτά που περιγράφεις πάντως το μωρό έχει μια πολύ φυσιολογική συμπεριφορά, θηλάζει ανά 1.5-2.5 ώρες. Και όπως έγραψε και μια άλλη κοπέλα είσαι τυχερή, το ότι θηλάζει 6 λεπτά και σταματάει δείχνει ότι θηλάζει πολύ αποτελεσματικά και χορταίνει γρήγορα! 2 μηνών και μένα άρχισε να σταματάει μόνος του τον θηλασμό όταν χόρταινε, εννόω δεν καθόταν με τις ώρες μέχρι να αποκοιμηθεί στο στήθος.

 

Μια χαρά τα πας, συνέχισε έτσι, χωρίς συμπλήρωμα!

 

Ωραια..Οποτε συνεχιζω ετσι..Συγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια..Να σου ζησει το αγορακι σου και να το δεις οπως επιθυμεις..

Link to comment
Share on other sites

Ωραια..Οποτε συνεχιζω ετσι..Συγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια..Να σου ζησει το αγορακι σου και να το δεις οπως επιθυμεις..

Ευχαριστώ, να'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως!

Μην το πιεζεις αν δεν θελει το αλλο στηθος απλως προσφερε το.

 

Καλημερα και Ευχαριστω πολυ :) Αυτο κανω απο χτες και τρωει καθε 1,5ωρες την ημερα και το βραδυ καθε 3-4ωρες..

Link to comment
Share on other sites

Και παλι σε ευχαριστω πολυ..Το μονο που θελω να σου πω ειναι οτι μερικες φορες που της δινω και το αλλο στηθος αρχιζει την γκρινια,ετσι το σταματαω και ησυχαζει..ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΟ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?Συγνωμη αν οι ερωτησεις μου ειναι γελοιες αλλα αυτες ειναι οι αποριες μου..

Αν δεν έχετε αλλα συμπτώματα π.χ. Πολλές αναγωγές η και έμμετους τότε απλα εχεις πολυ καλή ροή και το κοριτσάκι σου ειναι των συχνών και Μικρών γευμάτων για να διατηρείται στη φόρμα :-P...καλή συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Ευχαριστω πολυ :) Αυτο κανω απο χτες και τρωει καθε 1,5ωρες την ημερα και το βραδυ καθε 3-4ωρες..

Πολυ καλά πάτε, ΜΠΡΑΒΟ σας!! Να ξέρεις ότι τα πιο δύσκολα του θηλασμού πέρασαν :P.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχετε αλλα συμπτώματα π.χ. Πολλές αναγωγές η και έμμετους τότε απλα εχεις πολυ καλή ροή και το κοριτσάκι σου ειναι των συχνών και Μικρών γευμάτων για να διατηρείται στη φόρμα :-P...καλή συνεχεια!!

 

Οχι δεν εχουμε τιποτα τετοιο μονο λιγες γουλιτσες βγαζει καμια φορα...

Ευχαριστω πολυ Αlexia να΄σαι καλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ καλά πάτε, ΜΠΡΑΒΟ σας!! Να ξέρεις ότι τα πιο δύσκολα του θηλασμού πέρασαν :P.

 

Ευχαριστουμε πολυ :D ... Οντως τα παμε μια χαρα πραγμα που δεν το περιμενα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα vivien9..Με εχεις ενθαρρυνει πολυ που μου ειπες οτι ειμαι πολυ κοντα..Οπως ειπα και στην Victori@ θα το δοκιμασω..Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..Απλα θελω να ρωτησω κατι ακομα..Συνηθως η μικρη μου θηλαζει 5-7 λεπτα στο καθε στηθος και κοιμαται..Πρεπει να την ξυπναω για να της δινω και αλλο ή απλα να την βαζω να ρευτει κι μετα στο κρεβατι..??

 

Μπράβο για τη θέληση σου να θηλάσεις αποκλειστικα! Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός!!!

 

Είναι κρίμα που σου το στερήσανε με την κουτή δικαιολογία της καισαρικής... και εγώ με καισαρική γέννησα στην πρώτη ωρα τον θήλασα και συνεχίζουμε αποκλειστικά μέχρι και σήμερα...

 

Ο μικρός μου ποτέ δεν έμεινε πάνω απο 5 λεπτά στο στήθος και ποτέ εκτός απο τις 4 πρώτες μέρες δεν εναλλάσαμε στήθος κατα τη διάρκεια ενός θηλασμού.

Κάποια μωράκια αντλούνε πολύ πιο μεγάλη ποσότητα σε μικρότερο χρόνο και έτσι θηλάζουν λιγότερο! Θα σε βοηθήσει αρκετα αν απλά δεν λαμβάνεις καθόλου υπόψη σου τα λεπτά και γενικότερα το χρόνο!

 

Απλά όποτε θελήση το μωρό δίνε του στήθος! Θα σε οδηγήσει μια χαρά μόνο του!!:P:p:p

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για τη θέληση σου να θηλάσεις αποκλειστικα! Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός!!!

 

Είναι κρίμα που σου το στερήσανε με την κουτή δικαιολογία της καισαρικής... και εγώ με καισαρική γέννησα στην πρώτη ωρα τον θήλασα και συνεχίζουμε αποκλειστικά μέχρι και σήμερα...

 

Ο μικρός μου ποτέ δεν έμεινε πάνω απο 5 λεπτά στο στήθος και ποτέ εκτός απο τις 4 πρώτες μέρες δεν εναλλάσαμε στήθος κατα τη διάρκεια ενός θηλασμού.

Κάποια μωράκια αντλούνε πολύ πιο μεγάλη ποσότητα σε μικρότερο χρόνο και έτσι θηλάζουν λιγότερο! Θα σε βοηθήσει αρκετα αν απλά δεν λαμβάνεις καθόλου υπόψη σου τα λεπτά και γενικότερα το χρόνο!

 

Απλά όποτε θελήση το μωρό δίνε του στήθος! Θα σε οδηγήσει μια χαρά μόνο του!!:P:p:p

 

Ευχαριστω πολυ...Να΄σαι καλα και να χαιρεσαι το μωρακι σου.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
:confused::confused::confused::confused:καλημερα κοριτσια μια απορεια...ποσες φορες ξυπνανε τα μωρακια σας το βραδυ για φαγητο???????????με αποκλειστικο θηλασμο....:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:εμενα γυρω στης 4 φορες ενω πιο πριν μονο 2 φορες..
Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused::confused:καλημερα κοριτσια μια απορεια...ποσες φορες ξυπνανε τα μωρακια σας το βραδυ για φαγητο???????????με αποκλειστικο θηλασμο....:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:εμενα γυρω στης 4 φορες ενω πιο πριν μονο 2 φορες..

Αν ειναι μοιρασμένες οι φορές που ξυπνάει π.χ. Ανα δίωρο τότε ισως περνάτε καποιο "αλμα ανάπτυξης" και χρειάζεται περισσοτερο φαγητο( αν γκουγκλαρεις θα βρεις πολλές πληροφορίες).αν πάλι ξυπνάει π.χ. Σε μια ωρα αφού φάει τότε ισως έχουν ξεκινήσει τα ενοχληματα απο τα δοντακια...Εμεις με δοντακια ξυπνούσαμε και 10 φορές για μηνες με μικρά διαλείμματα...Παντως 4 φορές για την ηλικία σας δεν ειναι καθολου υπερβολή και δεν εχει σχέση ο θηλασμος γίαυτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας χαιρετώ όλους. Εμένα ο μπέμπης μου είναι 33 ημερών. Βάρος γέννησης 2.500, εξόδου από νοσοκομείο 2.260, 4ης μέρας 2.170. Δεν μπορούσε να πιάσει εύκολα κ αποτελεσματικά τη θηλή, γι`αυτό πήραμε ψευδοθηλές κ θήλαστρο(mini electric medela). Εδώ κ 2-3 μέρες προσπαθούμε κατ`ευθείαν στη θηλή. Δείχνει όμως ότι πεινάει, ψάχνει με το στόμα του τη θηλή κ κλαίει σπαραχτικά κάποιες φορές. Από την αρχή ο θηλασμός ήταν μαραθώνιος. Βρεγμένες πάνες 4-9, κακά 4-6. Σημερινό κ εδώ και μια βδομάδα σταθερό βάρος: 3.000. Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και 2-3 μέρες προσπαθώ να ξεπετρώσω το στήθος μου και ότι δεν βγάζω πολύ γάλα-κάποιες φορές δεν φτάνει ούτε στο μισό των γευμάτων που χρειάζεται. Επίσης εδώ κ καμιά βδομάδα τον αφήνω κ κοιμάται για 5 -5,5 ώρες. ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ;; Τις περισσότερες φορές αυτά τα βράδυα του έδινα γάλα που είχα αντλήσει νωρίτερα. Μήπως ευθύνεται αυτό που πετρώνει το στήθος;; Αφού δεν αντλούσα ούτε και θήλαζε για πολλές ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Απο βαρος είτε πολυ καλα συγχαρητήρια!πηρατε 900 σχεδόν σε ενα μηνα σούπερ!! Αν πετρωνει το στηθος να το ανακουφηζεις με το χέρι,το θηλαστρο μπορει να το κανει χειρότερα!Το καλυτερο ειναι πολλα ζεστά επίθεματα(οχι καυτά)μασάζ και να θηλαζει το μωρο πάντα ξεκινώντας απο το στηθος που νιώθεις πιο πρισμενο,πονεμενο. Πρεπει οπωσδήποτε να αποσυμφορησεις το στηθος το συντομότερο!

Παρακολουθα στενά τις πανες και οτι χρειαστείς εδώ ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει ότι κάνει καλό το θήλαστρο. Μήπως φταίει που δεν είναι νοσοκομειακό;Πως μπορώ να ρωτήσω κ την Αγλαία;;;;;;;;;; Νόμιζα ότι βοηθάει να εδραιωθεί η γαλουχία όταν το μωρό δεν τα καταφέρνει από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το θήλαστρο βοηθάει να εδραιωθεί η γαλουχία όταν το μωρό δεν θηλάζει ικανοποιητικά. Μήπως φταίει που δεν είναι νοσοκομειακό; Πώς μπορώ να ρωτήσω κ την Αγλαία;;;; Μα τι να κάνω που δεν χορταίνει από το στήθος κ κλαίει;; Φοβάμαι μήπως δεν πάρει αρκετο βάρος!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το νοσοκομειακό θήλαστρο βοηθάει στην εδραίωση της γαλουχίας, το mini electric το έχω και γω, είναι για αργότερα, όταν θα έχει εδραιωθεί η γαλουχία. Το καλύτερο όμως από όλα είναι να βάζεις το μωρό απευθείας στο στήθος, ειδικά τώρα που μεγάλωσε θα πιάνει καλύτερα.

Μην αγχώνεσαι με το βάρος, καλό μου φαίνεται και μένα, σίγουρα το ότι πέτρωσε το στήθος οδηγεί το μωρό στην γκρίνια, όταν ξεπετρώσει το στήθος θα θηλάζει αποτελεσματικά και θα χορταίνει. Πολύ πιθανόν να πέτρωσε λόγω του πεντάωρου ύπνου και μένα την πρώτη φορά που πέτρωσε ήταν όταν κοιμήθηκε 6ωρο. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξυπνάς το μωρό, απλώς να έχεις το νου σου να αποφορτίζεις το στήθος με το χέρι ή το θήλαστρο όποτε μένει πολύ ώρα χωρίς θηλασμό αρχικά, στην συνέχεια θα προσαρμόζεται το στήθος.

 

Για το πέτρωμα, μετά από πολλά πετρώματα και κατόπιν συζήτησης με την συμβούλο θηλασμού, πρέπει να κάνεις το εξής:

1) ζεστό ντους ή ζεστή κομπρέσα στο πέτρωμα για κανά 5λεπτο

2) Αμέσως μετά θηλασμός με το χέρι σου να πιέζει το πέτρωμα προς την θηλή σαν μασάζ

3) Η σύμβουλος μου είχε δείξει και είχα καταλήξει και γω ότι η καλύτερη στάση (αν και ανορθόδοξη) είναι με το μωρό ανάσκελα ή ελαφρώς ανασηκωμένο το κεφάλι και συ από πάνω με το στήθος να κρέμεται στην ουσία, ωστε να βοηθήσει και η βαρύτητα να ξεπετρώσει (συν το μασάζ που λέω από πάνω).

Α, και μέχρι να ξεπετρώσει το στήθος μην αφήνεις να περάσουν 6 ώρες χωρίς να θηλάσεις, ξυπνα το μωρό.

 

Το mini electric δεν με βοήθησε ποτέ να ξεπετρώσει στήθος, δεν έβγαζε τίποτα και η δύναμη που ρουφάει το μωρό είναι ασυγκρίτως μεγαλύτερη. Μετά απο 3-4 μέρες με τα παραπάνω σε κάθε θηλασμό ξεπέτρωνε το στήθος.

 

Καλή συνέχεια και πες μας πώς τα πας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τις κοπελες με καλυψαν, ο λογος που γραφω είναι γιατι θελω να σου επιβεβαιωσω ότι το θηλαστρο που εχεις είναι εντελως ακαταλληλο. το ειχα κι εγω και μου δημιουργησε μεγαλο πρόβλημα.... οσο το στηθος πετρωνει και παγιδευεται το γαλα, μπλοκαρεις. το θηλαστρο αυτό εχει πολύ μειωμενη ικανοτητα αντλησης και ειδικα σε πετρωμενο στηθος χωρις εδραιωμενο θηλασμο. πρεπει να χρησιμοποιησεις πιο καλο θηλαστρο για να βοηθηθείς.

επειδή ειχα κι εγω θεμα με πετρωματα τον πρωτο καιρο, η συμβουλοσ θηλασμου μου ειχε πει κάθε 3 ωρες ζεστο τρεχουμενο νερο στο ντουζ, ταυτόχρονα μασαζ στο στηθος και αμεσως θηλασμο ή αντληση με νοσοκομειακο θηλαστρο. μολις δεις βελτιωση μειωνεις τα ντουζ και συνεχιζεις με το μωρο.

 

και μην ξεχνας η καλυτερη αντλια είναι το μωρο !!!

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το θήλαστρο βοηθάει να εδραιωθεί η γαλουχία όταν το μωρό δεν θηλάζει ικανοποιητικά. Μήπως φταίει που δεν είναι νοσοκομειακό; Πώς μπορώ να ρωτήσω κ την Αγλαία;;;; Μα τι να κάνω που δεν χορταίνει από το στήθος κ κλαίει;; Φοβάμαι μήπως δεν πάρει αρκετο βάρος!

Το θηλαστρο αυξάνει την παραγωγή και αν εχεις πέτρωμα όπως κατάλαβα( αν το κατάλαβα σωστά) μπορει να επιδεινώσει την κατάσταση. Την εδραίωση της γαλουχιας θα την πετύχεις μονο με τον θηλασμο όπου το στηθος θα παράγει ακριβώς τις ποσότητες που χρειάζεται το μωρο και τις ΩΡΕΣ που τις χρειάζεται! Επισης το μωρο μπορει να κλαίει στο στηθος γιατι για να φάει πρεπει να καταβάλει προσπάθεια ενω με το μπιμπερο ειναι πολυ πιο εύκολο!! Αυτο ειναι θέμα συνήθειας καθαρά ,οσο θηλαζεις απευθείας τόσο θα σταματάει να γκρινιαζει! Θα παρατηρεις αν αδειάζει το στηθος σου και τις πανες του και βάζε τον στο στηθος οπότε θελει! Με το βαρος τα πήγατε περίφημα μεχρι στιγμής!! Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους.Μου χρειαζεται η εμπειρία ολων σας γιατί είμαι πολύ φορτισμένη συναισθηματικά. Με την επιμονή μου να θηλάσω αποκλειστικα στο μαιευτήριο (τότε δεν είχα πάρει ακόμα θήλαστρο κ ψευδοθηλές) έμεινε 24 ώρες χωρίς κακά κ τσίσα κ δεν ξυπνούσε με τίποτα να φάει. Τώρα-εδώ και 2 μέρεςπου προσπαθώ να τον βάλω στη θηλή κλαίει συνεχώς, Νομίζω πως αν δεν του δώσω μπουκάλι μητρικό από το θήλαστρο θα είναι όλη την ημέρα νηστικός.Προς το παρρόν τον αφήνω να προσπαθεί 1,5-2 ώρες στο στήθος κ επειδή συνεχίζει κ κλαίει του δίνω μπουκάλι από το θήλαστρο. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;Διαμαρτύρεται πολυ κ είναι εμφανές ότι πεινάει.Συγχρόνως ψαχνομαι για στάσεις θηλασμού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους.Μου χρειαζεται η εμπειρία ολων σας γιατί είμαι πολύ φορτισμένη συναισθηματικά. Με την επιμονή μου να θηλάσω αποκλειστικα στο μαιευτήριο (τότε δεν είχα πάρει ακόμα θήλαστρο κ ψευδοθηλές) έμεινε 24 ώρες χωρίς κακά κ τσίσα κ δεν ξυπνούσε με τίποτα να φάει. Τώρα-εδώ και 2 μέρεςπου προσπαθώ να τον βάλω στη θηλή κλαίει συνεχώς, Νομίζω πως αν δεν του δώσω μπουκάλι μητρικό από το θήλαστρο θα είναι όλη την ημέρα νηστικός.Προς το παρρόν τον αφήνω να προσπαθεί 1,5-2 ώρες στο στήθος κ επειδή συνεχίζει κ κλαίει του δίνω μπουκάλι από το θήλαστρο. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;Διαμαρτύρεται πολυ κ είναι εμφανές ότι πεινάει.Συγχρόνως ψαχνομαι για στάσεις θηλασμού κλπ.

Είμαι σχεδόν σίγουρη οτι απλα επειδή εχει δοκιμάσει και τον εύκολο και τον δύσκολο τροπο προτιμάει τον εύκολο και ειναι λογικό! Θα σου πρότεινα να πάρεις μπιμπερο που μοιάζει με τον θηλασμο,δεν θυμάμαι την εταιρία αλλα ξερω οτι υπάρχουν,ισως τότε που και οι δυο τρόποι θα ειναι δύσκολοι να προτιμήσει το στηθος σου για να μην παιδευεσαι με το θηλαστρο γιατι ειναι ταλαιπωρία!! Ειναι αρκετά μεγάλος πλέον,οτι περάσατε ειναι παρελθόν! Καλή συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πάρεις μπιμπερο που μοιάζει με τον θηλασμο
Κι εγω αυτο σκεφτομουν.Ξερεις κανεναν που το δοκιμασε?Ειναι αποτελεσματικο?Αυτο δε λες της ΑVENT 673 PHILIPS?
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...