Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Το χρώμα είναι μουσταρδή, οι πάνες είναι 5 γεμάτες, τον τελευταίο καιρό κακάκια κάνει ανά 2ήμερο με τριήμερο

Πολλά παιδια όταν παιρνουν αρκετο βαρος στην αρχη, σε καποια στιγμή φρεναρουν. Για φανταστειτε να επαιρνε καθε μήνα απο ενα κιλό;!

Οι πάνες φαίνοντε καλες κ στην συχνοτητα κ στην ποιοτητα. Πόσα γευματα κανει το 24ωρο; Χρησιμοποιειτε πιπίλα;

Για να υπάρξει καλυτερη εικόνα, απαντηστε στις ερωτησεις εδω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

Όσο αφορα το "χνουδι" στο χειλος, δεν το εχω ξανα ακουσει κ δεν μπορω να κατανοησω τι ακριβως μπορει να ειναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, όντως σε εμάς έπαιρνε 1,2 κάθε μήνα... Τώρα που "έκατσε" μας φαίνεται περίεργο όντως... Επι τη ευκαιρία για τη νινίδα τι αφρό χρησιμοποιείτε? Και τι λαδάκι πριν το λούσιμο?

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως σε εμάς έπαιρνε 1,2 κάθε μήνα... Τώρα που "έκατσε" μας φαίνεται περίεργο όντως... Επι τη ευκαιρία για τη νινίδα τι αφρό χρησιμοποιείτε? Και τι λαδάκι πριν το λούσιμο?

 

Λίγο baby oil μασαζάκι, το αφήμνουμε 1 ώρα και μετά μασαζάκι καλό και στο λούσιμο.

Προσωπικά έχουμε τα παιδικά της avene αλλά όλα αυτά που είναι κατά της νινίδας θα κάνουν δουλειά.

 

Από τον 3ο μήνα κι έπειτα αν δείτε και τις καμπύλες δεν ανεβαίνουν τόσο απότομα! Το θέμα δεν είναι πόσα γραμμάρια παίρνετε το μήνα αλλά αν ακολουθείτε σε γενικές γραμμές κάποια καμπύλη.

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως σε εμάς έπαιρνε 1,2 κάθε μήνα... Τώρα που "έκατσε" μας φαίνεται περίεργο όντως... Επι τη ευκαιρία για τη νινίδα τι αφρό χρησιμοποιείτε? Και τι λαδάκι πριν το λούσιμο?

 

Ειναι φυσιολογικο για ενα μωρο που πήρε απότομα πολυ βάρος να φρενάρει κάποια στιγμή.

Να φροντίζετε να θηλαζει 8-12 φορές το 24ωρο και να βρέχει τουλάχιστον 5 πάνες.

Η μέτρηση βάρους σε λιγότερες μέρες απο 1 μήνα δεν δίνει αξιόπιστα στοιχεία για ολοκληρωμένο συμπέρασμα σε αυτήν την ηλικία.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω πάλι κάτι.Το στήθος πότε σταματά να πρίζεται? Οι περισσότερες φιλες μου που θηλάζουν μου λένε ότι θα ξεπριστεί και θα παράγει εκείνη την στιγμή που πίνει το μωρό.Πότε γίνεται αυτό? Κλείνουμε τους 2 μήνες και αν δεν θηλάσω πρίζομαι σαν το μπαλόνι.

Ερώτηση 2η.Προσπαθώ να αρχίσω να μαζεύω γάλα.Το μωρό πίνει γευμα και στηθος.Αντλώ από αυτό που δεν πίνει.Αρα κάθε φορά αδειαζουν και τα 2.Το βράδι που δεν έχω κουράγιο να κάνω άντληση πρίζομαι.Κάθε φορά που θα αποφασίσω να κάνω άντληση υποφέρω μετά από πρίξιμο.Ο γιατρός μου είπε να μην το κάνω γιατί μετά ταλαιπωρουμαι από την υπερπαραγωγή.Πως θα μαζέψω το γάλα ?Αγχώνομαι γιατι γυρνάω στη δουλειά και δεν έχω μαζέψει σχεδόν τίποτα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω πάλι κάτι.Το στήθος πότε σταματά να πρίζεται? Οι περισσότερες φιλες μου που θηλάζουν μου λένε ότι θα ξεπριστεί και θα παράγει εκείνη την στιγμή που πίνει το μωρό.Πότε γίνεται αυτό? Κλείνουμε τους 2 μήνες και αν δεν θηλάσω πρίζομαι σαν το μπαλόνι.

Ερώτηση 2η.Προσπαθώ να αρχίσω να μαζεύω γάλα.Το μωρό πίνει γευμα και στηθος.Αντλώ από αυτό που δεν πίνει.Αρα κάθε φορά αδειαζουν και τα 2.Το βράδι που δεν έχω κουράγιο να κάνω άντληση πρίζομαι.Κάθε φορά που θα αποφασίσω να κάνω άντληση υποφέρω μετά από πρίξιμο.Ο γιατρός μου είπε να μην το κάνω γιατί μετά ταλαιπωρουμαι από την υπερπαραγωγή.Πως θα μαζέψω το γάλα ?Αγχώνομαι γιατι γυρνάω στη δουλειά και δεν έχω μαζέψει σχεδόν τίποτα.

 

Διαφέρει το ποτε ξεπρηζεται απο γυναίκα σε γυναίκα. Σε κάποιες στις 6 εβδομάδες σε άλλες γύρω στο τρίμηνο.

 

Συνέχισε τις αντλησεις μέχρι να κανεις μια τράπεζα.

 

Στη δουλειά θα αντλεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Διαφέρει το ποτε ξεπρηζεται απο γυναίκα σε γυναίκα. Σε κάποιες στις 6 εβδομάδες σε άλλες γύρω στο τρίμηνο.

 

Συνέχισε τις αντλησεις μέχρι να κανεις μια τράπεζα.

 

Στη δουλειά θα αντλεις;

Οταν θηλάζει το μωρό μόνο, χωρίς άντληση, είμαι μια χαρά.Στην δουλειά θα αντλώ αναγκαστικά για να μην πρίζομαι.Το γάλα αυτό δεν θα το δίνω στο μωρό για λόγους υγιεινής.

Χθές που δεν σηκώθηκα για να κάνω την βραδινή άντληση ξύπνησα απο τον πόνο και εννοείται η μπλουζα ήταν μουσκεμα από πάνω μέχρι κάτω.

Τι να πω...μακάρι να φτάσει εκείνη η στιγμή και για μένα.Πριν λίγο καιρό νόμιζα ότι ειχε συμβεί και σε μένα αυτο αλλά δεν είχα ξεκινησει ακομα τις αντλήσεις.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν θηλάζει το μωρό μόνο, χωρίς άντληση, είμαι μια χαρά.Στην δουλειά θα αντλώ αναγκαστικά για να μην πρίζομαι.Το γάλα αυτό δεν θα το δίνω στο μωρό για λόγους υγιεινής.

Χθές που δεν σηκώθηκα για να κάνω την βραδινή άντληση ξύπνησα απο τον πόνο και εννοείται η μπλουζα ήταν μουσκεμα από πάνω μέχρι κάτω.

Τι να πω...μακάρι να φτάσει εκείνη η στιγμή και για μένα.Πριν λίγο καιρό νόμιζα ότι ειχε συμβεί και σε μένα αυτο αλλά δεν είχα ξεκινησει ακομα τις αντλήσεις.

 

Μια μικρη υπερπαραγωγή ειναι θεμιτή και φυσιολογική την περίοδο αντλησεων για τράπεζα.

Αν ακολουθήσεις κάποιους κανόνες υγιεινής μπορείς να αντλεις στη δουλεια και το γάλα να το δίνεις στο μωρο.

Εγω προσωπικά μέχρι το έτος, μπορει και περισσότερο φορούσα επιθέματα στήθους κι ήμουν ελαφρώς πρησμενη όταν είχα να θηλασω ώρες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη υπερπαραγωγή ειναι θεμιτή και φυσιολογική την περίοδο αντλησεων για τράπεζα.

Αν ακολουθήσεις κάποιους κανόνες υγιεινής μπορείς να αντλεις στη δουλεια και το γάλα να το δίνεις στο μωρο.

Εγω προσωπικά μέχρι το έτος, μπορει και περισσότερο φορούσα επιθέματα στήθους κι ήμουν ελαφρώς πρησμενη όταν είχα να θηλασω ώρες.

Οπότε θα στρώσω και εγώ αν μου λες ότι πριζόσουν μέχρι τον πρώτο χρόνο.Προκειμένου να μαζέψω το γάλα που πρέπει, δεν μου είναι τόσο πρόβλημα όλο αυτό.Επιθεματα μόνο την νύχτα φοράω.Την ημέρα που βάζω το μωρό είμαι μια χαρά.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Είμαστε σε φάση οδοντοφυίας και λέμε να πάρουμε την frezyderm baby gums μήπως δούμε διαφορά γιατί ο μικρούλης μας έχει πολλά σάλια και έντονη δυσφορία... Τι λέτε? Εχετε να προτείνετε κάτι παρεμφερές?

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

 

Είμαστε σε φάση οδοντοφυίας και λέμε να πάρουμε την frezyderm baby gums μήπως δούμε διαφορά γιατί ο μικρούλης μας έχει πολλά σάλια και έντονη δυσφορία... Τι λέτε? Εχετε να προτείνετε κάτι παρεμφερές?

 

Υπάρχουν και μαλακά μασητικά της chicco που αποστειρώνονται ηλικία 2+

http://www.chicco.gr/el/en_krikos_odontofuaas_lemoni__stafuli_6m.html

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο θέμα της νινίδας... Αγόρασα τον αφρό της avene και μετά το λαδάκι της frezyderm ξεβγάζουμε με τον παραπάνω αφρό... Το θέμα είναι πως ο αφρός δεν αφήνει ωραία μυρωδιά και καλή υφή στο μαλλάκι του... Μήπως μετά από το ξέβγαλμα του αφρού χρειάζεται επιπλέον λούσιμο στο κεφαλάκι με baby shampoo?

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο θέμα της νινίδας... Αγόρασα τον αφρό της avene και μετά το λαδάκι της frezyderm ξεβγάζουμε με τον παραπάνω αφρό... Το θέμα είναι πως ο αφρός δεν αφήνει ωραία μυρωδιά και καλή υφή στο μαλλάκι του... Μήπως μετά από το ξέβγαλμα του αφρού χρειάζεται επιπλέον λούσιμο στο κεφαλάκι με baby shampoo?

 

Τα σαπούνια αυτά είναι ελαφρυά οπότε ουσιαστικά μένει λίγο λαδάκι στο μαλλί (άρα και στο δερμα στο κεφάλι). Έχω δοκιμάσει 2-3 φορές να βάλω το ζελ και να ξεπλύνω αλλά....

Από άρωμα αν δεν κάνω λάθος δεν έχει ούτε το ζελ ούτε ο αφρός. Εμείς που κάνουμε μπάνιο μέρα παρά μέρα μόνο τις μισές φορές βάζω λαδάκι (baby oil όχι τίποτε ιδιαίτερο) και φεύγει η νινίδα σιγά σιγά αρκεί να γίνεται αρκετό μασάζ και ελαφρύ χτένισμα.

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο θέμα της νινίδας... Αγόρασα τον αφρό της avene και μετά το λαδάκι της frezyderm ξεβγάζουμε με τον παραπάνω αφρό... Το θέμα είναι πως ο αφρός δεν αφήνει ωραία μυρωδιά και καλή υφή στο μαλλάκι του... Μήπως μετά από το ξέβγαλμα του αφρού χρειάζεται επιπλέον λούσιμο στο κεφαλάκι με baby shampoo?

 

Δοκιμάστε και τον αφρό της mustela. Είναι πολυ καλός και διακριτικό άρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

Πέραν της νινίδας και της οδοντοφυίας με το μικρό αντιμετωπίζουμε ένα πιο σοβαρό πρόβλημα. Είναι αυτό του ύπνου και της ανησυχίας...

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει και αν φταίει ο μητρικός θηλασμός αλλά ο μικρός βρίσκει ηρεμία ΜΟΝΟ στο στήθος της μαμάς ή σε κάποια αγκαλιά...

Θα σας περιγράψω κάποιες συμπεριφορές του μήπως μου δώσετε καμμιά χρήσιμη συμβουλή...

 

Μέχρι και τον 4ο μήνα δεν έχουμε δει καμμία διαφοροποίηση της συμπεριφοράς στο στο ελάχιστον στα παρακάτω:

 

1) Υπνος: Κοιμάται λίγο για τα δεδομένα του... Κλέβει ύπνο (κάποια τέταρτα - ελάχιστα κατά τη διάρκεια της ημέρας) και το βράδυ κοιμάται σπαστά 2ωρα & 3ωρα με 1 ώρα όρθιος... Γενικά είναι μονίμως στην τσίτα...

2) Ηρεμία 0: Μετά το θηλασμό έχει πολύ όρεξη για παιχνίδια για κανα τέταρτο μη φαντάζεστε... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΤΩ (ή σε ρελάξ, ή σε κούνια ή οπουδήποτε) ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... Θέλει μονίμως αγκαλιά και βόλτα... Οταν τον κρατάς αγκαλιά και μετά από 10 λεπτά καθήσεις κρατώντας τον αρχίζει κλάματα (λες και τον σφάζεις) σαν να σου λέει "θέλω μονίμως βόλτα"...

 

Οι αντοχές μας όπως καταλαβαίνετε έχουν περιοριστεί όταν ο μικρός θέλει να σε κρατάει άυπνο 24 ώρες το 24ωρο και όταν συν τοις άλλοις ο ένας πρέπει να δουλεύει... Πρόσφατα κάναμε μέχρι και καλλιέργεια ούρων μήπως έχει κάποιο πρόβλημα αλλά ευτυχώς όλα καλά...

 

Εχουμε δοκιμάσει τα πάντα για να τον κάνουμε να ηρεμήσει... Ριλάξ, παιχνίδια της fisher price, χαλαρωτική μουσική, μασάζ αλλά τίποτε... Ο μικρός μονίμως είναι ανήσυχος και εμείς το ίδιο μιας και τα περισσότερα μωράκια στους μήνες του κοιμούνται 6ωρα και 7ωρα σερί...

 

Η γνώμη σας είναι πολύτιμη...

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...

μιας και τα περισσότερα μωράκια στους μήνες του κοιμούνται 6ωρα και 7ωρα σερί...

 

 

Να μην ανησυχείτε γιατί το παραπάνω δεν ισχύει. Η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι απολύτως φυσιολογική. Το πώς αντιδρά το μωρό είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας και χαρακτήρα και όχι θηλασμού. Και ο δικός μου γιός είχε (και έχει) την ίδια ακριβώς συμπεριφορά με το δικό σας. Ποτέ δεν κοιμήθηκε στη βόλτα στο καρότσι ή το αυτοκίνητο, πότε δεν κάθησε σε ρηλάξ, τώρα στο πάρκο κάθεται το πολύ 15' την ημέρα και όχι πάντα και γενικά είναι από τα μωρά που θέλουν συνεχώς απασχόληση και ερεθίσματα. Ποτέ δεν κοιμόταν πολύ κατά τη διάρκεια της ημέρας, τώρα επειδή προσπαθεί να περπατήσει και κουράζεται κοιμάται συνολικά το πολύ 1,5 ώρα την ημέρα και ένα 12ωρο τη νύχτα (όχι σερί φυσικά;)) Εμείς γεμίζαμε τη μέρα μας με χορό, μουσική, γυμναστήριο, βιβλία αφής και ήχου, παιχνιδάκια, παραμυθάκια κλπ Ξέρω ότι είναι απαιτητικό (και εγώ εξαιτίας της δουλειάς του άντρα μου ουσιαστικά μόνη μου ήμουν) αλλά θα δείτε μεγαλώνοντας πόσο γρήγορα θα προοδεύει και θα το καμαρώνετε. Η λύση για τον ύπνο που εμένα με έσωσε ήταν το co-sleeping. Αν μπορείτε δοκιμάστε το!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς μου το είχατε πει πολλές μανούλες σ' αυτό το θέμα, το σχεδόν 4 μηνών μωράκι μου έχει πλέον μόνο του αλλάξει της συνήθειές του κατά το θηλασμό.

Δεν είναι πιά "κολλημένο" πάνω στο στήθος. Τρώει σε πιό αραιά χρονικά διαστήματα και πλέον δεν χρειάζεται τόσο πολύ το στήθος μου σαν πιπίλα.

Έλα όμως που πάλι είμαι μπερδεμένη!!!

Κάθε φορά που τρώει, τρώει το πολύ κανένα δίλεπτο και μετά σταματάει.

Μου δίνει την εντύπωση ότι επειδή χορταίνει λίγο, δεν θέλει να φάει άλλο εκείνη τη στιγμή.

Αρχίζει να γκρινιάζει μετά από κανένα δίωρο-τρίωρο, οπότε τον ξανα-ταίζω.

Τις περισσότερες φορές αντιδρά ξανά με τον ίδιο τρόπο....τρώει μετά μανίας για μερικά λεπτά και μετά σταματάει... κι όταν λέω σταματάει, σταματάει...φτύνει τη ρώγα κυριολεκτικά!!!

Βάρος πήρε κανονικά την προηγούγενη εβδομάδα, οπότε και άρχισε αυτό. Πρέπει να το παρατηρήσω για περισσότερο καιρό όμως.

 

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Έτσι κάνουν και τα δικά σας παιδάκια?

Πως μπορώ να τον κάνω να τρώει λίγο περισσότερο κάθε φορά, μήπως έτσι αυξήσουμε και το χρόνο μεταξύ θηλασμών?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς μου το είχατε πει πολλές μανούλες σ' αυτό το θέμα, το σχεδόν 4 μηνών μωράκι μου έχει πλέον μόνο του αλλάξει της συνήθειές του κατά το θηλασμό.

Δεν είναι πιά "κολλημένο" πάνω στο στήθος. Τρώει σε πιό αραιά χρονικά διαστήματα και πλέον δεν χρειάζεται τόσο πολύ το στήθος μου σαν πιπίλα.

Έλα όμως που πάλι είμαι μπερδεμένη!!!

Κάθε φορά που τρώει, τρώει το πολύ κανένα δίλεπτο και μετά σταματάει.

Μου δίνει την εντύπωση ότι επειδή χορταίνει λίγο, δεν θέλει να φάει άλλο εκείνη τη στιγμή.

Αρχίζει να γκρινιάζει μετά από κανένα δίωρο-τρίωρο, οπότε τον ξανα-ταίζω.

Τις περισσότερες φορές αντιδρά ξανά με τον ίδιο τρόπο....τρώει μετά μανίας για μερικά λεπτά και μετά σταματάει... κι όταν λέω σταματάει, σταματάει...φτύνει τη ρώγα κυριολεκτικά!!!

Βάρος πήρε κανονικά την προηγούγενη εβδομάδα, οπότε και άρχισε αυτό. Πρέπει να το παρατηρήσω για περισσότερο καιρό όμως.

 

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Έτσι κάνουν και τα δικά σας παιδάκια?

Πως μπορώ να τον κάνω να τρώει λίγο περισσότερο κάθε φορά, μήπως έτσι αυξήσουμε και το χρόνο μεταξύ θηλασμών?

 

Συνήθως η διάρκεια θηλασμου μειώνεται σε αυτή την ηλικία.

Όταν αφήνει το στήθος μπορείς να προσφέρεις το άλλο στήθος.

 

Το αν θα θηλασει περισσότερη ωρα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το πότε θα ξαναζητησει γάλα καθώς το μητρικό γάλα χωνευεται σε 1,5-2 ώρες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείτε γιατί το παραπάνω δεν ισχύει. Η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι απολύτως φυσιολογική. Το πώς αντιδρά το μωρό είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας και χαρακτήρα και όχι θηλασμού. Και ο δικός μου γιός είχε (και έχει) την ίδια ακριβώς συμπεριφορά με το δικό σας. Ποτέ δεν κοιμήθηκε στη βόλτα στο καρότσι ή το αυτοκίνητο, πότε δεν κάθησε σε ρηλάξ, τώρα στο πάρκο κάθεται το πολύ 15' την ημέρα και όχι πάντα και γενικά είναι από τα μωρά που θέλουν συνεχώς απασχόληση και ερεθίσματα. Ποτέ δεν κοιμόταν πολύ κατά τη διάρκεια της ημέρας, τώρα επειδή προσπαθεί να περπατήσει και κουράζεται κοιμάται συνολικά το πολύ 1,5 ώρα την ημέρα και ένα 12ωρο τη νύχτα (όχι σερί φυσικά;)) Εμείς γεμίζαμε τη μέρα μας με χορό, μουσική, γυμναστήριο, βιβλία αφής και ήχου, παιχνιδάκια, παραμυθάκια κλπ Ξέρω ότι είναι απαιτητικό (και εγώ εξαιτίας της δουλειάς του άντρα μου ουσιαστικά μόνη μου ήμουν) αλλά θα δείτε μεγαλώνοντας πόσο γρήγορα θα προοδεύει και θα το καμαρώνετε. Η λύση για τον ύπνο που εμένα με έσωσε ήταν το co-sleeping. Αν μπορείτε δοκιμάστε το!

 

Με τη διαφορά όμως ότι εσάς κοιμόταν 12 ώρες το βράδυ... Εμάς όταν κοιμάται το βράδυ και ξυπνάει κάθε 1,5 με 2 ώρες μόνιμα με συνολικό βραδινό ύπνο 5 ώρες από τότε που γεννήθηκε πού να βρεις αντοχές για παιχνίδια κλπ?

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς μου το είχατε πει πολλές μανούλες σ' αυτό το θέμα, το σχεδόν 4 μηνών μωράκι μου έχει πλέον μόνο του αλλάξει της συνήθειές του κατά το θηλασμό.

Δεν είναι πιά "κολλημένο" πάνω στο στήθος. Τρώει σε πιό αραιά χρονικά διαστήματα και πλέον δεν χρειάζεται τόσο πολύ το στήθος μου σαν πιπίλα.

Έλα όμως που πάλι είμαι μπερδεμένη!!!

Κάθε φορά που τρώει, τρώει το πολύ κανένα δίλεπτο και μετά σταματάει.

Μου δίνει την εντύπωση ότι επειδή χορταίνει λίγο, δεν θέλει να φάει άλλο εκείνη τη στιγμή.

Αρχίζει να γκρινιάζει μετά από κανένα δίωρο-τρίωρο, οπότε τον ξανα-ταίζω.

Τις περισσότερες φορές αντιδρά ξανά με τον ίδιο τρόπο....τρώει μετά μανίας για μερικά λεπτά και μετά σταματάει... κι όταν λέω σταματάει, σταματάει...φτύνει τη ρώγα κυριολεκτικά!!!

Βάρος πήρε κανονικά την προηγούγενη εβδομάδα, οπότε και άρχισε αυτό. Πρέπει να το παρατηρήσω για περισσότερο καιρό όμως.

 

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Έτσι κάνουν και τα δικά σας παιδάκια?

Πως μπορώ να τον κάνω να τρώει λίγο περισσότερο κάθε φορά, μήπως έτσι αυξήσουμε και το χρόνο μεταξύ θηλασμών?

 

Τα ίδια και χειρότερα κάνει και εμάς... Βλέπει το στήθος σαν παιχνίδι δηλαδή έχει εξάρτηση... Μόνο πάνω σε αυτό ηρεμεί... Τρώει ακατάστατα και λαίμαργα τις περισσότερες φορές και φυσικά δεν έχει standard πρόγραμμα φαγητού...

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με τη διαφορά όμως ότι εσάς κοιμόταν 12 ώρες το βράδυ... Εμάς όταν κοιμάται το βράδυ και ξυπνάει κάθε 1,5 με 2 ώρες μόνιμα με συνολικό βραδινό ύπνο 5 ώρες από τότε που γεννήθηκε πού να βρεις αντοχές για παιχνίδια κλπ?

 

Μάλλον δεν το έγραψα καλά, τώρα κοιμάται το 12 ωρο με κάποια ξυπνήματα για θηλασμό (από ένα μέχρι πάρα πολλά :rolleyes:) τότε ξυπνουσε και εμένα γι'αυτό τον πήρα στο κρεβάτι μου και ησυχάσαμε! Αν το μωράκι σας ταλαιπωρείται με δόντια τότε λογικό είναι να ξυπνάει πολύ και να είναι ανήσυχο. Εμείς τώρα (11 μηνών) βγάζουμε το πρώτο και οι νύχτες μας πλέον είναι χάλια μαύρα. Υπομονή

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!!!το σαββατο ο μπεμπακος μ εκλεισε αισιως τους 5 μηνες!!!μεχρι στιγμης θηλαζουμε αποκλειστικα.ο παιδιατρος μ ειπε να ξεκινησω φρουτα, αλλα του ειπα οτι θελω μεχρι κ τον 6 να θηλασω αποκλειστικα, κ μ ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα.βαρος βαλαμε περιπου στα 360 γρ.αυτον τον μηνα, εχει παει 8.860.ειναι λιγο το βαρο που εβαλε?σαν παιδακι ξερω οτι ειναι μεγαλοσωμο αλλα ακομα κ σαν μεγαλο μωρο ειναι λιγα τα 360γρ?τον παιδιατρο δεν τον ανησυχησε παντως.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!το σαββατο ο μπεμπακος μ εκλεισε αισιως τους 5 μηνες!!!μεχρι στιγμης θηλαζουμε αποκλειστικα.ο παιδιατρος μ ειπε να ξεκινησω φρουτα, αλλα του ειπα οτι θελω μεχρι κ τον 6 να θηλασω αποκλειστικα, κ μ ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα.βαρος βαλαμε περιπου στα 360 γρ.αυτον τον μηνα, εχει παει 8.860.ειναι λιγο το βαρο που εβαλε?σαν παιδακι ξερω οτι ειναι μεγαλοσωμο αλλα ακομα κ σαν μεγαλο μωρο ειναι λιγα τα 360γρ?τον παιδιατρο δεν τον ανησυχησε παντως.

 

Αν υπάρχει ανάγκη εισαγωγής στερεών πριν τον 6ο μήνα είναι για το σίδηρο!

Τα φρούτα δεν έχουν σίδηρο οπότε είναι άχρηστα σε αυτό τον τομέα (άσε που σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν γεύμα... είναι ένα υγιεινό σνακ)

Για τον 1ο χρόνο το γάλα συνεχίζει να καλύπτει κατά 80% περίπου τις ανάγκες του παιδιού.

Με λίγα λόγια αν είναι να ξεκινήσεις κάτι, αυτό είναι εντόσθια που είναι πλούσια σε σίδηρο (αλεσμένα και αραιωμένα με νερό, χυμό καρότου ή γάλα(μητρικό)) Τα φρούτα και τα λαχανικά δεν είναι πιο "ελαφρυά" για το στομαχάκι του, άσε που δε χρειάζεται δίαιτα... στην ανάπτυξη είναι, σίδηρος και πρωτεϊνη είναι η προτεραιότητα και τα υπόλοιπα έπονται!

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι εντόσθια στο παιδί!!!

Εδώ απαγορεύονται στους ενήλικες, και θα τα δώσουμε σε 5 μηνών παιδάκι;;;

Αν χρειάζεται σίδηρο το παιδί υπάρχουν ένα σωρό αγνές πηγές, όπως θα βαθυπράσινα φυλλώδη λαχανικά, που θα τις συνδυάζεις με τροφές πλούσιες με βιταμίνη c και θα τον απορροφήσει μια χαρά!

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δείς εδώ τι προτείνεται σαν πρώτη τροφή του βρέφους http://aglaiaslab.wordpress.com/2013/02/05/iron_hc/

 

stroumfitaki το σίδηρος που θα πάρει ένα μωρό στην αρχή με 3-10 κουταλιές φαγητού από βαθυπράσινα φυλλώδη λαχανικά που αναφέρεις είναι ελάχιστος για τις ανάγκες του.

Μη ξεχνάμε ότι τα μωρά άνω των 6 μηνών δεν είναι σαν κι εμάς που διατηρούμε σιλουέτα, αλλά αναπτύσσονται ραγδαία. Για αυτό και ενώ εμείς στο βραστό κοτόπουλο θα φάμε το στήθος τα μωρά θα πρέπει να τρώνε τα μπουτια και τις φτερούγες όχι επειδή φυσικά είναι πιο νόστιμα αλλά και πιο λιπαρά.

Τα εντόσθια δεν απαγορεύονται αλλά συνιστώνται.

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...