Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! εμένα η μπέμπα είναι 4,5μηνών και κάνω διαδικασία επαναγαλακτισμού εδώ και 3 μήνες,δε θηλάζει και αποτελεσματικά και τα πράγματα περιπλέκονται πιο πολύ. Μια κοπέλα από δω μου είπε να τη βάζω στο στήθος και όταν είναι χορτάτη ή θέλει να κοιμηθεί.δεν ξέρω αν δίνεις πιπίλα,μήπως παίζει και αυτό επιβαρυντικό ρόλο.

3 μήνες??????!!!!! τώρα πήρα τα πάνω μου... δε μπορώ να διανοηθώ ότι 3 μήνες θα παιδεύομαι με το θήλαστρο για μισή ώρα κάθε 2-3 ώρες (γιατί παρεπιπτόντως η διπλή άντληση δε με βολεύει καθόλου αφού για να βγάλω έστω αυτά τα λίγα μλ κυριολεκτικά στίβω το στήθος μου με τα χέρια την ώρα που κάνω την άντληση). όσο για το άλλο, τα έχω δοκιμάσει όλα, χορτάτη, πεινασμένη, ξύπνια, νυσταγμένη, μισοκοιμισμένη, πρωί, μεσημέρι, βράδυ, ξημερώματα... από τη μία λέω που θα πάει, θα τα καταφέρω, από την άλλη μου'ρχεται να τα παρατήσω δε γίνεται τίποτα.

χρησιμοποιώ και στο μπουκάλι τη θηλή calma της medela για να ρουφάει το μωρό με τον ίδιο τρόπο που τρώει και στο στήθος και απο εκεί τρώει μια χαρά. όταν τη βάζω στο στήθος όμως, γίνεται ο κακός χαμός!!!

έχω σκεφτεί μέχρι και το σύστημα με τα σωληνάκια να δοκιμάσω αλλά θα κάνει τίποτα ή τζάμπα ο κόπος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα σας, είχα ανοίξει και άλλο θέμα με ένα προβλημα που αντιμετώπιζα, και ενώ κατάφερα να λύσω εν μέρει το πρόβλημα, έχει προκύψει άλλο το οποίο δε βλέπω να διορθώνεται... εν τάχει να σας πω το ιστορικό μας...

η μπέμπα μου γεννήθηκε 06/01 και από το μαιευτήριο ξεκινήσαμε θηλασμό παράλληλα με συμπλήρωμα αφού δεν έβγαινε σταγόνα γάλα. το γάλα άρχισε να κατεβαίνει την 4η μέρα και μέχρι η μπέμπα να γίνει 8 ημερών, θήλαζε για μισή ώρα σε κάθε στήθος και μετά έπινε συμπλήρωμα. την 8η μέρα μου κόπηκε εντελώς το γάλα. μετά από συμβουλές που μου δώσατε εδώ στο φόρουμ και ακολούθησα κατάφερα να επαναφέρω το γάλα, αρχικά με ηλεκτρικό θήλαστρο, το mini electric συγκεκριμένα, και εδώ και 6 μέρες με νοσοκομειακό. όλες αυτές τις μέρες, η μπέμπα μου δεν κάθεται με τίποτα, μα με τίποτα όμως στο στήθος. έχω δοκιμάσει τα πάντα και όλες τις ώρες της ημέρας και της νύχτας. να σας πω επίσης ότι το γάλα μου δεν είναι αρκετό, καταφέρνω να αντλήσω περίπου 120-130μλ το 24ωρο. επίσης να σας πω ότι την πρώτη εβδομάδα που θήλαζε η μπέμπα φορούσα θηλές σιλικόνης και ότι όλες οι προσπάθειες που έχω κάνει αυτές τις μέρες να την ξαναβάλω στο στήθος είναι πάλι με θηλές σιλικόνης (οι θηλές μου είναι αρκετά μικρές και δεν δείχνει να τις προτιμά σκέτες...)

έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να ξαναμάθω στο μωρό μου να πιάνει το στήθος???

η διαδικασία των αντλήσεων με το θήλαστρο είναι πολύ κουραστική και πιστεύω λιγότερο αποτελεσματική από το ίδιο το μωρό...

υπάρχει ελπίδα να ξαναμάθει, ή άδικα την παιδεύω???

Ισως εκνευριζεται απο τη μικρη ροη.Ποση ωρα αντλεις με το θηλαστρο;

Δεν ειναι ειδικη αλλα να μερικες τεχνικες που μπορει να σε βοηθησουν:

1)για βοηθησεις τη ροη μπορεις να θηλαζεις στα 4, ή με την πλατη καπως σκυφτη, γενικα φροντησε το στηθος σου να ειναι πιο ψηλα απο το κεφαλι του μωρου

2)κανε μαζαζ στο στηθος την ωρα που θηλαζεις με απαλες κινησεις που θα ξεκινουν απο ψηλα και θα κατεβαινουν προς τη θηλη, σαν να προσπαθεις να σπρωξεις το γαλα προς τα εξω

3)μπορεις πριν απο το θηλασμο να βαζεις για λιγο το θηλαστρο για να δωσει ερεθισμα και να βρει το μωρο γαλα με την πρωτη θηλαστικη κινηση

 

Οι μικρες θηλες δεν ειναι προβλημα, τσιμπα τες πριν το θηλασμο για να πεταχτουν και να μπορεινα τις "βρει" πιο ευκολα, σιγουρεψου οτι παιρνει ολη τη θηλαια αλω στο στομα για να θηλασει αποτελεσματικα.Μερικα μωρακια συνηθιζουν τις ψευτοθηλες και αργουν να προσαρμοστουν στη ρωγα.

Βαλτην στο στηθος και σταξε μερικες σταγονες απο το γαλα σου στα χειλη της για να γλυκαθει.

 

Δοκιμασε και πες μας αν εχεις αποτελεσματα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, είχα ανοίξει και άλλο θέμα με ένα προβλημα που αντιμετώπιζα, και ενώ κατάφερα να λύσω εν μέρει το πρόβλημα, έχει προκύψει άλλο το οποίο δε βλέπω να διορθώνεται... εν τάχει να σας πω το ιστορικό μας...

η μπέμπα μου γεννήθηκε 06/01 και από το μαιευτήριο ξεκινήσαμε θηλασμό παράλληλα με συμπλήρωμα αφού δεν έβγαινε σταγόνα γάλα. το γάλα άρχισε να κατεβαίνει την 4η μέρα και μέχρι η μπέμπα να γίνει 8 ημερών, θήλαζε για μισή ώρα σε κάθε στήθος και μετά έπινε συμπλήρωμα. την 8η μέρα μου κόπηκε εντελώς το γάλα. μετά από συμβουλές που μου δώσατε εδώ στο φόρουμ και ακολούθησα κατάφερα να επαναφέρω το γάλα, αρχικά με ηλεκτρικό θήλαστρο, το mini electric συγκεκριμένα, και εδώ και 6 μέρες με νοσοκομειακό. όλες αυτές τις μέρες, η μπέμπα μου δεν κάθεται με τίποτα, μα με τίποτα όμως στο στήθος. έχω δοκιμάσει τα πάντα και όλες τις ώρες της ημέρας και της νύχτας. να σας πω επίσης ότι το γάλα μου δεν είναι αρκετό, καταφέρνω να αντλήσω περίπου 120-130μλ το 24ωρο. επίσης να σας πω ότι την πρώτη εβδομάδα που θήλαζε η μπέμπα φορούσα θηλές σιλικόνης και ότι όλες οι προσπάθειες που έχω κάνει αυτές τις μέρες να την ξαναβάλω στο στήθος είναι πάλι με θηλές σιλικόνης (οι θηλές μου είναι αρκετά μικρές και δεν δείχνει να τις προτιμά σκέτες...)

έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να ξαναμάθω στο μωρό μου να πιάνει το στήθος???

η διαδικασία των αντλήσεων με το θήλαστρο είναι πολύ κουραστική και πιστεύω λιγότερο αποτελεσματική από το ίδιο το μωρό...

υπάρχει ελπίδα να ξαναμάθει, ή άδικα την παιδεύω???

 

συνεχισε να ακολουθεις το πρωτοκολλο των αντλησεων και να κανεις διπλη αντληση με το νοσοκομειακο..πρωτα πρεπει να αυξησεις το γαλα σου ωστε το μωρο να βρισκει ενδιαφερον στο στηθος..προσπαθησε να δοκιμασεις ενναλακτικους τροπους σιτισης οπως ειναι το κυπελακι,το κουταλι, η συριγγα ταισματος και να κοψεις το μπιμπερο γιατι δυσκολευει τα πραγματα..εαν χρησιμοποιεις πιπιλα να την κοψεις..

οταν η παραγωγη σου θα αυξηθει τοτε θα ειναι πιο ευκολο για το μωρο να επιστρεψει στο στηθος..καλο ειναι μεχρι τοτε να μην το μπερδευεις με αλλες θηλες..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 μήνες??????!!!!! τώρα πήρα τα πάνω μου... δε μπορώ να διανοηθώ ότι 3 μήνες θα παιδεύομαι με το θήλαστρο για μισή ώρα κάθε 2-3 ώρες (γιατί παρεπιπτόντως η διπλή άντληση δε με βολεύει καθόλου αφού για να βγάλω έστω αυτά τα λίγα μλ κυριολεκτικά στίβω το στήθος μου με τα χέρια την ώρα που κάνω την άντληση). όσο για το άλλο, τα έχω δοκιμάσει όλα, χορτάτη, πεινασμένη, ξύπνια, νυσταγμένη, μισοκοιμισμένη, πρωί, μεσημέρι, βράδυ, ξημερώματα... από τη μία λέω που θα πάει, θα τα καταφέρω, από την άλλη μου'ρχεται να τα παρατήσω δε γίνεται τίποτα.

χρησιμοποιώ και στο μπουκάλι τη θηλή calma της medela για να ρουφάει το μωρό με τον ίδιο τρόπο που τρώει και στο στήθος και απο εκεί τρώει μια χαρά. όταν τη βάζω στο στήθος όμως, γίνεται ο κακός χαμός!!!

έχω σκεφτεί μέχρι και το σύστημα με τα σωληνάκια να δοκιμάσω αλλά θα κάνει τίποτα ή τζάμπα ο κόπος?

 

αυτο ειναι το πρωτοκολλο αντλησεων που θα πρεπει να ακολουθεις οσο το δυνατον πιο πιστα και κυριως την βραδυνη αντληση..

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

οπως θα διαβασεις και εκει : ''Δηλαδή σε διάστημα 4-6 εβδομάδων ένα ποσοστό μεγαλύτερο από 75% κατάφερε πλήρη επαναγαλακτισμό και οι υπόλοιπες μητέρες μερικό επαναγαλακτισμό! ''

οι 6 μερες λοιπον ειναι πολυ λιγες για να καταλαβεις..θα πρεπει να αντλεις συστηματικα τουλαχιστον για ενα μηνα..εαν αυξησεις την παραγωγη σου και το μωρο μπορει να συνεργαζεται στο στηθος,θα μπορεις τοτε να μειωνεις τις αντλησεις..αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει πρωτα να αυξηθει η παραγωγη σου..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές κορίτσια... δοκίμασα πριν αυτό που έγραψε η Μπουρμπουρ για το θήλαστρο. το έβαλα λίγο στην αρχή για να τραβήξει έξω και τη θηλή και να κατέβει το γάλα και το μωρό έπιασε (που δεν έχει ξαναγίνει ποτέ) σκέτη τη θηλή μου, χωρίς τη θηλή σιλικόνης, για 10 δευτερόλεπτα!!! κάτι είναι κι αυτό! μετά βέβαια πλάνταξε στο κλάμα πάλι, παρόλο που ήταν ταισμένη... αλλά τουλάχιστον είμαι λίγο πιο αισιόδοξη τώρα! θα συνεχίσω τις προσπάθειες και βλέπουμε... πάντως η διπλή άντληση πραγματικά δε με βολεύει... νομίζω ότι αν δεν πιέσω κι εγώ το στήθος με τα χέρια μου δε θα βγει ποσότητα, ή θα αργήσει πάααααααααααααααααρα πολύ. παρεπιπτόντως, νοίκιασα το symphony της medela, ποια είναι η γνώμη σας? τουλάχιστον αυτό δεν πονάει όπως το elite της ameda που είχα δοκιμάσει στο μαιευτήριο, ούτε σαν το μινι ελεκτρικ που είχα πριν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως η διπλή άντληση πραγματικά δε με βολεύει... νομίζω ότι αν δεν πιέσω κι εγώ το στήθος με τα χέρια μου δε θα βγει ποσότητα, ή θα αργήσει πάααααααααααααααααρα πολύ. παρεπιπτόντως, νοίκιασα το symphony της medela, ποια είναι η γνώμη σας? τουλάχιστον αυτό δεν πονάει όπως το elite της ameda που είχα δοκιμάσει στο μαιευτήριο, ούτε σαν το μινι ελεκτρικ που είχα πριν...

εχεις ελεγξει το μεγεθος της χοανης εαν ειναι σωστο?

http://klinikum.gr/2011/06/to-sosto-megethos-tis-xoanis-thilastrou/

 

ειναι ενα παρα πολυ καλο θηλαστρο και καμια σχεση με το μινι που ειχες..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

η χοάνη είναι οκ, μου έστειλαν χαρτί που γράφει αυτά που έχει το λινκ που παραθέτεις και το τσέκαρα κι εγώ. όσο για τις θηλές, μήπως να χρησιμοποιώ μόνο την calma?? η αλήθεια είναι ότι της δίνω και με κανονικό μπιμπερό, της chicco. με την calma μπερδεύεται λίγο στην αρχή αλλά μετά πίνει κανονικά. το μόνο που με προβληματίζει με τη συγκεκριμένη θηλή, είναι ότι μου φαίνεται πάαααρα πολύ μεγάλη η ροή, μπορεί να είναι και ιδεά μου όμως δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

η χοάνη είναι οκ, μου έστειλαν χαρτί που γράφει αυτά που έχει το λινκ που παραθέτεις και το τσέκαρα κι εγώ. όσο για τις θηλές, μήπως να χρησιμοποιώ μόνο την calma?? η αλήθεια είναι ότι της δίνω και με κανονικό μπιμπερό, της chicco. με την calma μπερδεύεται λίγο στην αρχή αλλά μετά πίνει κανονικά. το μόνο που με προβληματίζει με τη συγκεκριμένη θηλή, είναι ότι μου φαίνεται πάαααρα πολύ μεγάλη η ροή, μπορεί να είναι και ιδεά μου όμως δεν ξέρω.

 

η ροη θα πρεπει να ειναι η ελαχιστη δυνατη για να προσπαθει το μωρο να φαει οπως θα εκανε και στον θηλασμο..εαν η ροη ειναι μεγαλη και το γαλα ρεει χωρις το μωρο να προσπαθει δεν βοηθαει καθολου στην επιστροφη στο στηθος..καλο θα ηταν το μπιμπερο να το δινει καποιος αλλος και εσυ να προσπαθεις με το στηθος..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και από το μαιευτήριο μου είχαν πει ότι στην ουσία ο θηλασμός γίνεται τα πρώτα 10-20λεπτά/στήθος και το μόνο που κάνει οσο το αφηνω παραπάνω είναι να κοροϊδεύει. Επιπλέον μου έχει τραυματίσει τις θηλές και πονάω από ένα σημείο και μετά.

 

Κάτι ακόμα που έγινε το απόγευμα: κατά τις 8 παρά ξυπνήσαμε, κάναμε το μπανάκι μας, φάγαμε 20ml δικό μου που είχα βγάλει απ'το θήλαστρο και 50ml ξένο και κατά τις 9 πέσαμε για νάνι.

Κατά τις 10 ξυπνάει και αρχίσει το κλάμα. Τον παίρνουμε αγκαλιά, ηρεμεί για ένα 2λεπτο αλλά ξαναρχίζει το κλάμα. Τον βάζω στο στήθος μου αλλά δεν θέλει να πλησιάσει με τίποτα. Κλασικά κοντράρει με τα χέρια και όταν του τα βάζω προς τα πίσω ωστε να προσεγγίσει τη θηλή, κλαίει. Τελικά, μετά από μισή+ ώρα προσπάθειας (ο άντρας μου να χει τρελαθεί απ'την απόγνωση) του δίνω με το μπιμπερό και πίνει 40ml ξένο. Αφού ρεύεται, κοιμάται σαν πουλάκι.

 

Είναι φυσιολογικό μέσα σε 2 ώρες να φάει συνολικά 110ml? Πού το βάζει?

 

Theanw θα σου απαντήσω γενικά. το παιδί ΘΕΛΕΙ ΣΤΗΘΟΣ. o θηλασμός τον πρώτο καιρό μπορεί να είναι πολύ δύσκολος αλλά κάποια στιγμή στρώνει και είναι μεγάλη ευκολία για μια μητέρα που ξεκουράζεται επαρκώς και τρέφεται σωστά. σκέψου πως αν καταφέρεις να τρώει το μωρό μόνο το δικό σου, θα ξενοιάσεις και από θήλαστρα και από μπιμπερό και από πλυσίματα και από αποστειρώσεις και από τα ακριβά γάλατα του εμπορίου. στις αρχές ζορίζεσαι πάρα πολύ και νομίζεις πως ότι κάνεις είναι βλακεία αλλά δεν είναι έτσι. όλες οι πρωτομάνες ζορίζονται γιατί πρέπει να δημιουργηθούν οι κυψέλες στον κάθε μαστό και να ρυθμιστεί η παραγωγή στο γάλα. για να γίνουν αυτά τα δύο, ξεχνάς τη λέξη πρόγραμμα. δεν υπάρχει. όταν το μωρό κάθεται στο στήθος παραπάνω, εκτός του ότι τραβάει κι από καμιά γουλιά που και που, ρυθμίζει την παραγωγή σου για να έχει να φάει την ποσότητα που χρειάζεται. το δικό μου μωρό θήλαζε κάθε 2 ώρες περίπου στη διάρκεια της μέρας και λίγο πιο αραιά στη διάρκεια της νύχτας. άρχισε να κοιμάται λίγο καλύτερα τα βράδια όταν ξεκινήσαμε τα γεύματα δλδ στους 5,5 μήνες. τις πρώτες 20 μέρες δε, ήταν στο στήθος περί τις 15 ώρες τo 24ωρο. κοιμόμουν καθιστή. αν δεν ήταν στο στήθος, άσχετα με το ποιος τον είχε αγκαλιά και τι έκανε, ΣΠΑΡΑΖΕ στο κλάμα. μιλάμε για πολύ κλάμα όμως.

 

αυτό στο οποίο θα πρέπει να επικεντρωθείς λοιπόν είναι να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για να μην πονάνε οι θηλές. βάζε κρεμούλα, όση περισσότερη μπορείς, όσο πιο συχνά μπορείς για να μην τρίβονται πουθενά οι θηλές και να απαλύνεται ο πόνος. κι αν δεν βοηθήσει η κρέμα, θα δοκιμάσεις και ψευδοθηλές εφόσον χρειαστεί. όσο για το θήλαστρο, από αυτά που ξέρω, καλό είναι να το κόψεις. καλά θήλαστρα είναι τα νοσοκομειακά τα οποία νοικιάζεις, δεν τα αγοράζεις.

 

όσο για την ποσότητα, ναι τρώνε πολύ. κι εγώ έτσι νόμιζα (τις φορές που του έδινα το δικό μου γάλα σε μπουκάλι, χρησιμοποιούσα το θήλαστρο σποραδικά) πως θα σκάσει, αλλά δεν είναι έτσι. :D τρώνε όσο θέλουν αυτά.

 

να σου ζήσει το μωράκι σου. να το χαίρεστε εσύ κι ο άντρας σου.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές κορίτσια... δοκίμασα πριν αυτό που έγραψε η Μπουρμπουρ για το θήλαστρο. το έβαλα λίγο στην αρχή για να τραβήξει έξω και τη θηλή και να κατέβει το γάλα και το μωρό έπιασε (που δεν έχει ξαναγίνει ποτέ) σκέτη τη θηλή μου, χωρίς τη θηλή σιλικόνης, για 10 δευτερόλεπτα!!! κάτι είναι κι αυτό! μετά βέβαια πλάνταξε στο κλάμα πάλι, παρόλο που ήταν ταισμένη... αλλά τουλάχιστον είμαι λίγο πιο αισιόδοξη τώρα! θα συνεχίσω τις προσπάθειες και βλέπουμε... πάντως η διπλή άντληση πραγματικά δε με βολεύει... νομίζω ότι αν δεν πιέσω κι εγώ το στήθος με τα χέρια μου δε θα βγει ποσότητα, ή θα αργήσει πάααααααααααααααααρα πολύ. παρεπιπτόντως, νοίκιασα το symphony της medela, ποια είναι η γνώμη σας? τουλάχιστον αυτό δεν πονάει όπως το elite της ameda που είχα δοκιμάσει στο μαιευτήριο, ούτε σαν το μινι ελεκτρικ που είχα πριν...

 

Μπράβο marilou,χάρηκα που έπιασε η μικρή έστω και λίγο.όσο για τη διπλή άντληση νομίζω ότι μετά το symphony δε θα θες να ξανακάνεις μονή.εγώ πριν το νοικιάσω έκανα μονές αντλήσεις me to swing για παραπάνω από μήνα και η βραδύνη άντληση (με μαλάξεις πάντα που κάνεις και συ)κρατούσε και 1,5 ώρα,(όσο έβλεπα ότι έβγαζε σταγόνες συνέχιζα).Όταν νοίκιασα το symphony ο χρόνος της άντλησης μειώθηκε παραπάνω από το μισό :-P ,και τώρα χρησιμοποιώ 2 θήλαστρα μονής άντλησης και κάνω πάλι διπλές αντλήσεις(μου το είχε προτείνει μια σύμβουλος),για μονή δεν το ξανασυζητώ. Μέσα στο site της medela δείχνει πως να κρατάς τα μπουκαλάκια με το ένα χέρι,εαν δεν το χεις δει,δες το θα σε βοηθήσει και με τις μαλάξεις.Απλώς πρόσεξε αυτό με τις χοάνες,εμένα μου ερέθισε λίγο τις θηλές(το έβαζα και δυνατά στην αρχη) και παρότι θηλάζω και γω με ψευδοθηλές πονούσα.Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω και κάτι άλλο γενικό. κορίτσια, η λοχεία είναι δύσκολη περίοδος και η κούραση είναι αναμενόμενη. για αυτό ζητείστε βοήθεια από οποιονδήποτε μπορείτε. αν έχετε την οικονομική δυνατότητα πάρτε γυναίκα για τις χοντρές δουλειές. βάλτε και τον άντρα σας να κάνει οτιδήποτε πρέπει να γίνει μέσα στο σπίτι και έξω απ' αυτό.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω και κάτι άλλο γενικό. κορίτσια, η λοχεία είναι δύσκολη περίοδος και η κούραση είναι αναμενόμενη. για αυτό ζητείστε βοήθεια από οποιονδήποτε μπορείτε. αν έχετε την οικονομική δυνατότητα πάρτε γυναίκα για τις χοντρές δουλειές. βάλτε και τον άντρα σας να κάνει οτιδήποτε πρέπει να γίνει μέσα στο σπίτι και έξω απ' αυτό.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο...ειδικά αν πρέπει να ακολουθείς και πρόγραμμα αντλήσεων... τρέχεις να τα προλάβεις όλα,αγχώνεσαι,στεναχωριέσαι και αν δουλεύεις κιόλας τρελαίνεσαι:rolleyes: για αυτό και τώρα πλέον σκέφτομαι ότι και να μείνει και τίποτα ατακτοποίητο δε χάθηκε ο κόσμος:wink:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!!μια ερωτηση..νιωθω σαν να λιγοστευει το γαλα μ..τα στηθη μ μεχρι το σαββατο πρηζονταν πριν απο καθε γευμα κ ειχα let down παντα κατα τη διαρκεια του θηλασμου.ο μικρος συνηθως επινε κανενα 10λεπτο απο το ενα κ αφου το αφηνε ισως επινε κ κανεπα 5λεπτο απο το αλλο πολλες φορες διαμαρτυρομενος προφανως γιατι ειχε χορτασει.θηλαζει την ημερα καθε 4 ωρες κ τη νυχτα μπορει να ξυπνησει κατα τις 5 να πιει κανενα 5λπτεο να ξανακοιμηθει κ να πιει παλι το πρωι 6.30-7.00 αναλογως τα κεφια.απο την κυριακη τα στηθη μ ειναι εμφανως πιο ελαφρια αυτος καθεται περισσοτερη ωρρα στο στηθος θηλαζει κ απο τα δυο κ την νυχτα ξυπνα συχνοτερα κ θηλαζει κ περισσοτερο.παιζει να περνα κανενα αλμα??εχει μειωθει το γαλα?//να πρσθεσω οτι την κυριακη εειδη λειπαμε πολλες ωρες απο το σπιτι ειχα πιει λιγοτερο νερο.κ οτι ξεκινησα να πινω παλι το τσαι του θηλασμου της weleda.

εννοειται πως τα ωραρια αυτα τα επελεξε μονος του κ απο την αρχη οποτε ζητουσε προσεφερα.αυριο εχουμε εμβολιο κ με δικη μ ζυγαρια βγαινει γυρω στα 8 κιλα κ κατι με βαρος γεννησης 3.810, 40ημερων 5.400 κ 2 μηνων 7.300.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!!μια ερωτηση..νιωθω σαν να λιγοστευει το γαλα μ..τα στηθη μ μεχρι το σαββατο πρηζονταν πριν απο καθε γευμα κ ειχα let down παντα κατα τη διαρκεια του θηλασμου.ο μικρος συνηθως επινε κανενα 10λεπτο απο το ενα κ αφου το αφηνε ισως επινε κ κανεπα 5λεπτο απο το αλλο πολλες φορες διαμαρτυρομενος προφανως γιατι ειχε χορτασει.θηλαζει την ημερα καθε 4 ωρες κ τη νυχτα μπορει να ξυπνησει κατα τις 5 να πιει κανενα 5λπτεο να ξανακοιμηθει κ να πιει παλι το πρωι 6.30-7.00 αναλογως τα κεφια.απο την κυριακη τα στηθη μ ειναι εμφανως πιο ελαφρια αυτος καθεται περισσοτερη ωρρα στο στηθος θηλαζει κ απο τα δυο κ την νυχτα ξυπνα συχνοτερα κ θηλαζει κ περισσοτερο.παιζει να περνα κανενα αλμα??εχει μειωθει το γαλα?//να πρσθεσω οτι την κυριακη εειδη λειπαμε πολλες ωρες απο το σπιτι ειχα πιει λιγοτερο νερο.κ οτι ξεκινησα να πινω παλι το τσαι του θηλασμου της weleda.

εννοειται πως τα ωραρια αυτα τα επελεξε μονος του κ απο την αρχη οποτε ζητουσε προσεφερα.αυριο εχουμε εμβολιο κ με δικη μ ζυγαρια βγαινει γυρω στα 8 κιλα κ κατι με βαρος γεννησης 3.810, 40ημερων 5.400 κ 2 μηνων 7.300.

 

Οι 4 ώρες ειναι πολυ μεγάλο διάστημα για να μένει χωρίς θηλασμο ένα τόσο μικρό μωρο.

Κάποια μωρα σε αυτήν την ηλικία ξεχνιούνται απο το παιχνίδι και τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος και δε ζητούν να θηλάσουν παρά μόνο όταν έχουν πεινασει παρα πολυ! Η μαμα πρέπει να προσφέρει μόνη της στήθος!

Εσύ στην ουσία ακολουθείς το "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" που εφαρμόζεται σε μωρα ανω του έτους!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εμενα πολλες μ φαινονται αλλα οσες φορες προσπαθησα να τον ταισω πριν το ζητησει, κ γενικα δεν ειναι μωρου που τσιριζει να φαει, θελω να πω πως δεν τον αφηνω να φτασει σε σημειο τετοιο, πολυ απλα δεν ετρωγε.κ πολλες οφρες ειδικα για το βραδυνο γευμα τον τυρανναω πολυ ωρα για να φαει κ καταληγει να ψευτοανοιγει τα ματια του κ να τρωει απο το ενα μονο στηθος.οποτε δεν εφαρμοζω το δεν προσφερω.προσφορα υπαρχει ο μικρος απλα αποφασιζει ποτε θα δεχτει την προσφορα...

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα πολλες μ φαινονται αλλα οσες φορες προσπαθησα να τον ταισω πριν το ζητησει, κ γενικα δεν ειναι μωρου που τσιριζει να φαει, θελω να πω πως δεν τον αφηνω να φτασει σε σημειο τετοιο, πολυ απλα δεν ετρωγε.κ πολλες οφρες ειδικα για το βραδυνο γευμα τον τυρανναω πολυ ωρα για να φαει κ καταληγει να ψευτοανοιγει τα ματια του κ να τρωει απο το ενα μονο στηθος.οποτε δεν εφαρμοζω το δεν προσφερω.προσφορα υπαρχει ο μικρος απλα αποφασιζει ποτε θα δεχτει την προσφορα...

 

derbybaby δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις, το μωρο σου 3 μηνων ειναι 8 κιλα!!Εσυ δεν μεγαλωνεις βρεφος, μεγαλωνεις τον Ηρακλη, για να μεγαλωσε τοσο μαλλον καλα τα κανεις ολα, συνεχισε ετσι!ακου το μωρο σου, θελει συχνα, δωσε συχνα!

age.png

Link to comment
Share on other sites

leniw ευχαριστω πολυ!ειναι οντως xl απλα η απορια μ ειναι γινεται να μειωθηκε η παραγωγη ετσι αποτομα σε 2-3 μερες?δε με πειραζει να τρωει συχνοτερα δεν ειναι αυτο το θεμα μ, ειναι η αλλαγη "συμπεριφορας" του στηθους, η οποια εγινε τοσο ξαφνικα ενω το μωρο τρωει οπως ετρωγε εδω κ 1 μηνα.να πω οτι την κυριακη πηρα μια πολυ μεγαλη τρομαρα κ συγχυση σχετικα με το μωρο..λετε να επαιξε ρολο???/

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

leniw ευχαριστω πολυ!ειναι οντως xl απλα η απορια μ ειναι γινεται να μειωθηκε η παραγωγη ετσι αποτομα σε 2-3 μερες?δε με πειραζει να τρωει συχνοτερα δεν ειναι αυτο το θεμα μ, ειναι η αλλαγη "συμπεριφορας" του στηθους, η οποια εγινε τοσο ξαφνικα ενω το μωρο τρωει οπως ετρωγε εδω κ 1 μηνα.να πω οτι την κυριακη πηρα μια πολυ μεγαλη τρομαρα κ συγχυση σχετικα με το μωρο..λετε να επαιξε ρολο???/

 

Έχεις αδιαθετησει μετά τον τοκετό;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αδιαθετησει μετά τον τοκετό;

 

καλημερα!οχι δεν εχω αδιαθετησει κ δεν ξερω εαν σχετιζεται, κ στον πρωτο μ γιο αδιαθετησα αφοτου αποθηλασα.το σκεφτηκα κ εγωκ επισης παρατηρησα οτι μαδαω πολυ, περισσοτερο απο πριν..

 

εντιτ:

καναμε εμβολιο κ μετρηθηκαμε..ειμαστε 8.060 βαλαμε δλδ 700γρ τον μηνα αυτο κ 68 ποντους οποτε συμφωνα με τον γιατρο εξακολουθουμε να τρωμε οποτε κ οσο θελουμε..νιωθω κ λιγακι πιο πρησμενη σημερα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!οχι δεν εχω αδιαθετησει κ δεν ξερω εαν σχετιζεται, κ στον πρωτο μ γιο αδιαθετησα αφοτου αποθηλασα.το σκεφτηκα κ εγωκ επισης παρατηρησα οτι μαδαω πολυ, περισσοτερο απο πριν..

 

εντιτ:

καναμε εμβολιο κ μετρηθηκαμε..ειμαστε 8.060 βαλαμε δλδ 700γρ τον μηνα αυτο κ 68 ποντους οποτε συμφωνα με τον γιατρο εξακολουθουμε να τρωμε οποτε κ οσο θελουμε..νιωθω κ λιγακι πιο πρησμενη σημερα.

 

Εννοείς οτι σου πέφτουν τα μαλλιά περισσότερο; Αν ναι, παρατηρείται το δεύτερο τρίμηνο μετά τον τοκετό να υπάρχει έντονη τριχόπτωση.

 

Το βάρος ειναι πολυ καλό!

 

Το φυσιολογικο και αναμενόμενο ειναι να μην έχεις πρησμενο στήθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς οτι σου πέφτουν τα μαλλιά περισσότερο; Αν ναι, παρατηρείται το δεύτερο τρίμηνο μετά τον τοκετό να υπάρχει έντονη τριχόπτωση.

 

Το βάρος ειναι πολυ καλό!

 

Το φυσιολογικο και αναμενόμενο ειναι να μην έχεις πρησμενο στήθος.

 

αληθεια??ισχυει τετοιο πραγμα?ε τοτε μαλλον γιαυτο μαδαω τοσο...

οταν εννοω πρησμενο εννοω "γεματο" πιο βαρυ οχι τοσο "αδειο" οπως το νιωθω μετα απο καθε θηλασμο.οπως κ να χει σημερα που τον θηλαζα ετρεχε μπολικο γαλατακι.:wink:

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω επιτρεπετε να παρω λιζοπαινες και κοντραξ τωρα που θηλαζω?

 

Lysopaine μπορείς. Το κοντραξ ποιο ειναι; Τι δραστικη ουσία έχει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

αληθεια??ισχυει τετοιο πραγμα?ε τοτε μαλλον γιαυτο μαδαω τοσο...

οταν εννοω πρησμενο εννοω "γεματο" πιο βαρυ οχι τοσο "αδειο" οπως το νιωθω μετα απο καθε θηλασμο.οπως κ να χει σημερα που τον θηλαζα ετρεχε μπολικο γαλατακι.:wink:

 

Οπότε όλα καλά! :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...