Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Θεωρείται ικανοποιητικό, όταν το μωρό έχει διπλασιάσει το βάρος του στους 6 μήνες. Σύγκρινε. Έβαλες τις μετρήσεις σας στις καμπύλες ανάπτυξης; Βλέπεις κάτι ανησυχητικό;

Σε αυτή την ηλικία δεν έχει νόημα να ζυγίζεις το μωρό κάθε βδομάδα, εφόσον είναι υγιές. Οι μηνιαίες ζυγίσεις είναι αρκετές.

 

το βαρος το εχει διπλασιασει με το παραπανω αλλα βλεπω οτι αυτο το μηνα ειχε παρει λιγο βαρος κι αυτο εχει αρχισει να το χανι.εν τω μεταξυ 1 μηνα πριπου τωρα τα κακακια του αλλαξαν κι εγιναν πρασινα με βλενη.εχει καμια σχεση?

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

για το βάρος δ ξέρω αν κ νομίζω-με κάθε επιφύλαξη γιατι η μέτρηση είναι πολύ κοντινή-οτι δ είναι ανήσυχητικο αλλά για τα κακά μπορει να είναι ενδείξη αλλεργίας σε κάποια τροφή,πχ γαλακτοκομικά,γλουτενη.

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

για το βάρος δ ξέρω αν κ νομίζω-με κάθε επιφύλαξη γιατι η μέτρηση είναι πολύ κοντινή-οτι δ είναι ανήσυχητικο αλλά για τα κακά μπορει να είναι ενδείξη αλλεργίας σε κάποια τροφή,πχ γαλακτοκομικά,γλουτενη.

 

η αλλεργια δεν φαινεται στην αρχη?ειναι δυνατον να εκδηλωθηκε στον 3ο μηνα?

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους, εχω ένα κοριτσακι 47 ημερων το οποιο θηλαζω αποκλειστικά. Εχω προτερη εμπειρια με το θηλασμό αφου θήλασα το γιο μου λιγο παραπανω απο ενα χρονο, αλλά δε συνάντησα αυτο το προβλημα, ή τουλαχιστον δεν το καταλαβα τοτε.

Φαινεται οτι το αριστερο στηθος παραγει λιγοτερο γαλα απο το δεξι γιατι το μωρο πειναει πολυ πιο γρηγορα. Το αριστερο μου ειχε δημιουργησει και στο παρελθον προβλημα με μια αποφραξη και μαλλον δεν εστρωσε. Επειδη το μωρο θηλαζει 10 λεπτα με 15 σε καθε γευμα φοβαμαι μηπως δεν πινει αρκετο λιπαρο γαλα, και σκεφτομαι μηπως του προσφερω το δεξι μαστο συνεχομενα σε 2 γευματα προκειμενου να αυξησω την παραγωγη και στον αριστερο, αν ισχυει αυτο. Οι ζυγισεις της ειναι καλες, βγηκε απο το μαιευτηριο 2980 και ειναι σημερα 4870. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αν το μωρό αναπτύσσεται καλά κι εσύ δεν έχεις κάποια ενόχληση, έχεις άλλο λόγο να αλλάξεις κάτι που δουλεύει;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Amaretto ευχαριστω για την απαντηση και χαρα στο κουραγιο σου! Οχι δεν εχω λογο να το αλλαξω , απλα σκεφτομουν μηπως θα μπορουσα να το διορθωσω, και επισης φοβαμαι αυτο που σου λεω μηπως πινει δηλαδη γρηγορα το πρωτο πιο ελαφρυ γαλα και ξεδιψα μετα κουραζεται και στο επομενο θηλασμο φτου κι απο την αρχη. Την πορηγουμενη εβδομαδα εβαλε μονο 30 γρ., την επομενη 270. Το αγορι μου ηταν συνεχεια στο στηθος για 3 μηνες και με πολυ μικρα διαλλειμματα μεχρι τους 6 οποτε δεν εχω προτερη εμπειρια απο τετοιο "ευκολο" θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παίρνει καλό βάρος, δεν τίθεται θέμα για το λιπαρό γάλα κτλ.

Νομίζω ότι είναι καιρός να σταματήσεις να ζυγίζεις εβδομαδιαία, θα σε μπερδεύουν τέτοια σκαμπανεβάσματα. Αυτό που σε επιβεβαιώνει είναι οι πάνες και το μηνιαίο ζύγισμα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μετά το πρωινό ξύπνημα υπάρχει καλύτερη ροή και, γενικώς, όταν έχεις πολλές ώρες να θηλάσεις. Για συμβουλές για την άντληση, ρίξε μια ματιά εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25955

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους, εχω ένα κοριτσακι 47 ημερων το οποιο θηλαζω αποκλειστικά. Εχω προτερη εμπειρια με το θηλασμό αφου θήλασα το γιο μου λιγο παραπανω απο ενα χρονο, αλλά δε συνάντησα αυτο το προβλημα, ή τουλαχιστον δεν το καταλαβα τοτε.

Φαινεται οτι το αριστερο στηθος παραγει λιγοτερο γαλα απο το δεξι γιατι το μωρο πειναει πολυ πιο γρηγορα. Το αριστερο μου ειχε δημιουργησει και στο παρελθον προβλημα με μια αποφραξη και μαλλον δεν εστρωσε. Επειδη το μωρο θηλαζει 10 λεπτα με 15 σε καθε γευμα φοβαμαι μηπως δεν πινει αρκετο λιπαρο γαλα, και σκεφτομαι μηπως του προσφερω το δεξι μαστο συνεχομενα σε 2 γευματα προκειμενου να αυξησω την παραγωγη και στον αριστερο, αν ισχυει αυτο. Οι ζυγισεις της ειναι καλες, βγηκε απο το μαιευτηριο 2980 και ειναι σημερα 4870. Ευχαριστω!

 

Καλημέρα και καλή χρονιά...

Εμείς σας περνάμε 2 ή 3 ημέρες να χαίρεστε το κοριτσάκι σας....

Οσον αφορά το βάρος είναι εξαιρετικό... Εμείς βγήκαμε 2780 και είμαστε 4730.

Ως μπαμπάς δεν μπορώ να ευχηθώ κάτι άλλο από καλή δύναμη και να το χαίρεστε...

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.Ηθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.Προσπαθώ να θηλάσω.Ο μπεμπης ξυπνάει κάθε 3 ώρες περίπου.Τις πρωτες μέρες περάσα λιγο δύσκολα γιατί δεν μπορούσα να βάλω το παιδί σωστά ώστε να πιάσει και το στήθος μου πέτρωσε.Αργότερα με βοήθεια και καλές συμβουλές τα κατάφερα.Το πρόβλημα τώρα είναι ότι ενώ αρχικά τον ταιζα μισή ώρα από κάθε μαστό σε κάθε ταισμα, ο παιδίατρος μου είπε χθες να τον βάζω να αδειάζει πρώτα τον ένα μαστό (περίπου 20-25 λεπτά) και 10 λεπτά από τον άλλον και μετά ξεκινάω από αυτόν που θήλασε λιγότερο.Το προβλημα είναι ότι ο μαστός που θηλάζει 10 λεπτα να με πονάει μετά από τρείς ωρες και να περιμένω πως και πως να ξυπνήσει ο μπεμπης για να πιει.Μηπως να τον αφηνα παραπάνω?

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ηθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.Προσπαθώ να θηλάσω.Ο μπεμπης ξυπνάει κάθε 3 ώρες περίπου.Τις πρωτες μέρες περάσα λιγο δύσκολα γιατί δεν μπορούσα να βάλω το παιδί σωστά ώστε να πιάσει και το στήθος μου πέτρωσε.Αργότερα με βοήθεια και καλές συμβουλές τα κατάφερα.Το πρόβλημα τώρα είναι ότι ενώ αρχικά τον ταιζα μισή ώρα από κάθε μαστό σε κάθε ταισμα, ο παιδίατρος μου είπε χθες να τον βάζω να αδειάζει πρώτα τον ένα μαστό (περίπου 20-25 λεπτά) και 10 λεπτά από τον άλλον και μετά ξεκινάω από αυτόν που θήλασε λιγότερο.Το προβλημα είναι ότι ο μαστός που θηλάζει 10 λεπτα να με πονάει μετά από τρείς ωρες και να περιμένω πως και πως να ξυπνήσει ο μπεμπης για να πιει.Μηπως να τον αφηνα παραπάνω?

 

Στο διάστημα που ο μαστός μένει γεμάτος βάλε κρύα επιθέματα (κατεψυγμένο αρακά ή καλαμπόκι) για να αποφύγεις τον πόνο και την μαστίτιδα. Πριν τον θηλασμό ζεστό επίθεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ηθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.Προσπαθώ να θηλάσω.Ο μπεμπης ξυπνάει κάθε 3 ώρες περίπου.Τις πρωτες μέρες περάσα λιγο δύσκολα γιατί δεν μπορούσα να βάλω το παιδί σωστά ώστε να πιάσει και το στήθος μου πέτρωσε.Αργότερα με βοήθεια και καλές συμβουλές τα κατάφερα.Το πρόβλημα τώρα είναι ότι ενώ αρχικά τον ταιζα μισή ώρα από κάθε μαστό σε κάθε ταισμα, ο παιδίατρος μου είπε χθες να τον βάζω να αδειάζει πρώτα τον ένα μαστό (περίπου 20-25 λεπτά) και 10 λεπτά από τον άλλον και μετά ξεκινάω από αυτόν που θήλασε λιγότερο.Το προβλημα είναι ότι ο μαστός που θηλάζει 10 λεπτα να με πονάει μετά από τρείς ωρες και να περιμένω πως και πως να ξυπνήσει ο μπεμπης για να πιει.Μηπως να τον αφηνα παραπάνω?

Nα σου ζησει... να αφηνεις το παιδι οσο θελει στο καθε στηθος να μην το σταματας...τωρα ρυθμιζεται η παραγωγη σου ο θηλασμος δεν εχει ωραρια....μπορει να θηλαζει 1 ωρα συνεχομενα μπορει και 10 λεπτα... εσυ θα αφηνεις το παιδι να θηλαζει οσο θελει...προσφερεις το ενα στηθος τρωει οσο θελει αν δεις πως δεν το θελει αλλο προσφερεις και το 2ο και οσο φαει δεν το σταματας....αν πιει απο μονο του λιγο απο το 2ο στηθος..στον επομενο θηλασμο ξεκινας απο το στηθος που ηπιε λιγοτερο ωστε να μην σου πετρωσει!!;);)

 

Πανες βρεχει κανονικα το παιδι?? το 3ωρο το εχεις καθορισει εσυ η απο μονο του το παιδι ζηταει καθε 3 ωρο?

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζησει... να αφηνεις το παιδι οσο θελει στο καθε στηθος να μην το σταματας...τωρα ρυθμιζεται η παραγωγη σου ο θηλασμος δεν εχει ωραρια....μπορει να θηλαζει 1 ωρα συνεχομενα μπορει και 10 λεπτα... εσυ θα αφηνεις το παιδι να θηλαζει οσο θελει...προσφερεις το ενα στηθος τρωει οσο θελει αν δεις πως δεν το θελει αλλο προσφερεις και το 2ο και οσο φαει δεν το σταματας....αν πιει απο μονο του λιγο απο το 2ο στηθος..στον επομενο θηλασμο ξεκινας απο το στηθος που ηπιε λιγοτερο ωστε να μην σου πετρωσει!!;);)

 

Πανες βρεχει κανονικα το παιδι?? το 3ωρο το εχεις καθορισει εσυ η απο μονο του το παιδι ζηταει καθε 3 ωρο?

Ευχαριστώ πολύ!

Πάνες βρέχει κανονικά και οι κενώσεις του είναι καλές.Μόνο του το έχει καθιερώσει το τρίωρο.Ούτε ρολόι να έχει.Δεν επεμβαίνω στον ύπνο του.Και παραπάνω να κοιμηθεί κάποιες φορές δεν τον ενοχλώ.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ!

Πάνες βρέχει κανονικά και οι κενώσεις του είναι καλές.Μόνο του το έχει καθιερώσει το τρίωρο.Ούτε ρολόι να έχει.Δεν επεμβαίνω στον ύπνο του.Και παραπάνω να κοιμηθεί κάποιες φορές δεν τον ενοχλώ.

Καλα κανεις αυτος ξερει καλυτερα...αρκει να μην παιρνει πιπιλα πχ στον υπνο και ξεχνιεται και χανει γευματα....;)

Κατα τα αλλα συνεχισε χωρις ρολογια και ωρα οσο θελει το παιδι και ολα θα πανε καλα!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Στο διάστημα που ο μαστός μένει γεμάτος βάλε κρύα επιθέματα (κατεψυγμένο αρακά ή καλαμπόκι) για να αποφύγεις τον πόνο και την μαστίτιδα. Πριν τον θηλασμό ζεστό επίθεμα.

Ευχαριστώ πολύ.Θα το δοκιμάσω και αυτό.Αυτό με τα κρύα επιθέματα δεν το έχω κάνει ακομα, μόνο ζεστές κομπρέσες αλλά θα το δοκιμάσω.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει ολοωτο θεμα και δεν ξερω αν σου το ειπαν ηδη, αλλα και τα φύλλα λαχανου θεωρούνται πολυ καλα ως αντιφλεγμωνωδη όταν το στήθος είναι πολυ πρησμενο και παει προς μαστιτιδα

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει ολο το θεμα και δεν ξερω αν σου το ειπαν ηδη, αλλα και τα φύλλα λαχανου θεωρούνται πολυ καλα ως αντιφλεγμωνωδη όταν το στήθος είναι πολυ πρησμενο και παει προς μαστιτιδα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Θα το δοκιμάσω και αυτό.Αυτό με τα κρύα επιθέματα δεν το έχω κάνει ακομα, μόνο ζεστές κομπρέσες αλλά θα το δοκιμάσω.

 

Κοίτα παλαιότερα αυτό λέγανε...ζεστές κομπρέσες και μασάζ να βγει το γάλα ζεστά ντούς και άλλα. Αλλά η θεωρία αυτή έχει αποδειχθεί λάθος σε πολλά σημεία.

 

Πρώτον με το μασάζ και το θήλαστρο βγαίνει μόνο το γάλα που είναι έξω έξω και όχι αυτό που είναι πιο μέσα στο στήθος και που αν δεν πράξεις σωστά πετρώνει και οδηγεί σε μαστίτιδα.

 

Δεύτερον με το ζεστό επίθεμα όλη την ώρα δημιουργείται ένα περιβάλον στο στήθος κατάλληλο για την δημιουργία φλεγμονής που ουσιαστικά είναι η λεγόμενη μαστίτιδα.

 

Με το κρύο επίθεμα και ανακουφίζεσαι από τον πόνο αλλά και αποτρέπεις την δημιουργία φλεγμονής στο στήθος σου.

 

Όντως βοηθούν αρκετά και τα φύλλα λάχανου σαν επιθέματα.

 

Καλή επιτυχία εύχομαι και ότι άλλο θελήσεις εδώ είμαστε;)

 

Μπράβο σου που το προσπαθείς, θα τα καταφέρεις μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά!

 

Είναι υπέροχο αυτό που κάνεις για το μωρό σου και πίστεψέ με με τον καιρό θα φύγει το άγχος και θα γίνει απόλαυση

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωρακι σου και σύντομα να το κρατήσεις στην αγκαλια σου. Πάντα το ένα στήθος έχει πιο λίγο γάλα απο το άλλο εγω αυτο

που κάνω όταν αντλώ απο αυτο το στήθος κάνω και μαλαξεις για να βοηθήσω τη ροή. Τώρα για το άλλο που εχει πληγωθει δεν ξέρω τι μπορείς να κανείς όμως

κοίταξε λίγο το μέγεθος της χοανης μήπως χρειάζεσαι μεγαλύτερο.

 

DESS το έχω ψάξει για το μέγεθος της χοάνης από την ιστοσελίδα της Medela. Από την περιγραφή που δίνει φαίνεται να έχω το σωστό μέγεθος. Σε ευχαριστώ πολύ πάντος.

Έχω ευχάριστα νέα. Μας δώσανε το μωρό. Αύριο επιστρέφουμε Κύπρο. Δοκίμασα να τον βάλω στο στήθος.

Πιπιλάει, δεν ξέρω όμως αν πίνει και αποκοιμιεται σε μερικά δευτερόλεπτα.

Μήπως ξέρει καμιά σας τι πρέπει να κάνω για να μάθει το μωρό να πίνει από το στήθος και να ανεξαρτητοποιηθεί από το μπιμπερό?

Την σωστή τοποθέτηση του μωρού στο στήθος την γνωρίζω, θήλαζα την κόρη μου 1.5 χρονο.

 

Εδώ και μια βδομάδα περίπου το μωρό πίνει σε μπιμπερό δικό μου γάλα στο οποίο πρόσθεταν φόρμουλα (για να δουν αν το μωρό βάζει βάρος και αναπτύσσεται κανονικά) .

Πίνει 60ml κάθε 3 ώρες. Μέσα πρόσθεταν 2/3 της μεζούρας φόρμουλα και 2/3 της μεζούρας μιας άλλης σκόνης που μου είπαν ότι περιέχει μόνο θερμίδες.

Πάντος ο μικρός έβαλε λίγο βάρος (50γρ). Μου είπαν να κάνω το ίδιο και στο σπίτι και εγώ τους είπα ότι θέλω να θηλάσω.

Μου απάντησαν ότι είναι ΟΚ να θηλάσω όμως ένα τουλάχιστον γεύμα, το νυχτερινό, να είναι σε μπιμπερό με την προσθήκη φόρμουλας.

Αν δω ότι το μωρό δε βάζει βάρος τότε να προσθέσω και δεύτερο γεύμα σε μπιμπερό με την προσθήκη φόρμουλας. Θα ήθελα την άποψή σας.

Αγλαία αν δεις το μήνυμά μου θα ήθελα και τις δικές σου συμβουλές.

Επίσης θα ήθελα να ξέρω τις σωστές αναλογίες πρόσμιξης φόρμουλας σε μητρικό γάλα.

Δεν θέλω να ακολουθήσω τη συμβουλή των γιατρών εδώ στο Ισραήλ επειδή φοβάμαι ότι θα επιρεάσει την παραγωγή μου.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το γεγονός ότι η κόρη μου όσον καιρό θήλαζε αποκλειστικά ήταν πάντα στη χαμηλότερη καμπύλη βάρους και ύψους.

Θα ήθελα επίσης να ξέρω πόσο αντέχει έξω από την κατάψυξη το μητρικό γάλα.

Εδώ στο Ισραήλ με τις συνεχείς αντλήσεις κατάφερα να καταψύξω 4-5 λίτρα μητρικού γάλατος χωρισμένο σε σακουλάκια των 250ml.

Σκέφτομαι να τα μεταφέρω στην Κύπρο και να τα φυλάξω για όταν θα επιστρέψω πίσω στη δουλιά. Δεν θέλω να τα πετάξω, τα έχω αντλήσει με πολύ πόνο.

Αν τελικά ξεπαγώσουν μπορώ να τα καταψύξω πάλι?

Περιμένω με αγωνία τις έμπειρές σας συμβουλές.

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

Despoinas- mammy πολυ χαίρομαι που όλα πήγαν καλα!!! Λοιπόν είναι μικρουλι ακόμη και κουράζεται εύκολα γίαυτο κοιμάται. Θα το βάζεις όσο πιο συχνά μπορείς στο στήθος και θα δυναμώσει σιγα σιγα. Νομίζω δεν μπορείς να ξανακαταψυξεις το γάλα.. Ομως στη Κύπρο υπάρχει γραμμή στήριξης του μητρικου θηλασμου που μπορούν να σου δώσουν πολλές πληροφορίες και να σε βοηθήσουν με το θηλασμο. Αν θες να σου στείλω τον αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Despoinas- mammy πολυ χαίρομαι που όλα πήγαν καλα!!! Λοιπόν είναι μικρουλι ακόμη και κουράζεται εύκολα γίαυτο κοιμάται. Θα το βάζεις όσο πιο συχνά μπορείς στο στήθος και θα δυναμώσει σιγα σιγα. Νομίζω δεν μπορείς να ξανακαταψυξεις το γάλα.. Ομως στη Κύπρο υπάρχει γραμμή στήριξης του μητρικου θηλασμου που μπορούν να σου δώσουν πολλές πληροφορίες και να σε βοηθήσουν με το θηλασμο. Αν θες να σου στείλω τον αριθμό.

 

Dess τελικά όλα πήγαν καλά. Επιστρέψαμε στο σπίτι μας. Το γάλα δεν ξεπάγωσε και το έβαλα στην κατάψυξη. Ο μικρός έχει συνηθίσει το στήθος και θηλάζει κανονικά. Εξακολουθεί να κοιμάται στο στήθος, δεν αντέχει ούτε για 5 λεπτά στο στήθος. Τελικά δεν έδωσα γεύμα στο στο μπιμπερό. Ελπίζω να βάζει βάρος κανονικά.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι λόγω των συνεχών αντλήσεων που έκανα για 25 μέρες η παραγωγή μου είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι πίνει ο μικρός και το στήθος μου παραμένει συνεχώς πρισμένο και με πονάει. Σκέφτομαι ξεκινήσω πάλι τις ανλήσεις για να αποφορτίζω λίγο το στήθος.

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

Dess τελικά όλα πήγαν καλά. Επιστρέψαμε στο σπίτι μας. Το γάλα δεν ξεπάγωσε και το έβαλα στην κατάψυξη. Ο μικρός έχει συνηθίσει το στήθος και θηλάζει κανονικά. Εξακολουθεί να κοιμάται στο στήθος, δεν αντέχει ούτε για 5 λεπτά στο στήθος. Τελικά δεν έδωσα γεύμα στο στο μπιμπερό. Ελπίζω να βάζει βάρος κανονικά.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι λόγω των συνεχών αντλήσεων που έκανα για 25 μέρες η παραγωγή μου είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι πίνει ο μικρός και το στήθος μου παραμένει συνεχώς πρισμένο και με πονάει. Σκέφτομαι ξεκινήσω πάλι τις ανλήσεις για να αποφορτίζω λίγο το στήθος.

 

Καλύτερα βγάζε λίγο με το χέρι στο μπάνιο για να ανακουφιστεισ γιατι με τις αντλησεις θα συνεχίσει να παράγει περισσότερο γάλα. Δώσε λίγο χρόνο και θα προσαρμοστεί το στήθος ανάλογα με τις ανάγκες του μωρού σου.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάζεις ζεστές κομπρέσες ή ακόμα καλύτερα θερμοφόρα στο στήθος και ζεστά ντους πριν το θηλασμό ή την άντληση, βοηθάει πολύ. Είναι μέχρι να βρείτε το ρυθμό σας και να ρυθμιστεί η παραγωγή σου, λίγη υπομονή!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...